PRAVILNIKO KRITERIJUMIMA I MERILIMA ZA UTVRĐIVANJE CENA USLUGA I UČEŠĆA KORISNIKA U TROŠKOVIMA USLUGA SOCIJALNE ZAŠTITE("Sl. list grada Kikinde", br. 15/2017) |
Pravilnikom o kriterijumima i merilima za utvrđivanje cena usluga i učešće korisnika u troškovima usluga socijalne zaštite (u daljem tekstu: Pravilnik) definišu se kriterijumi i merila za utvrđivanje cena usluga socijalne zaštite utvrđenih Odlukom o socijalnoj zaštiti opštine Kikinda (Sl. opštine Kikinda br. 25/2011) kao i učešće korisnika u troškovima usluga socijalne zaštite.
Usluge socijalne zaštite za koje se utvrđuju kriterijumi i merila za određivanje cena usluga su:
• dnevni boravak za decu, mlade i odrasla lica sa smetnjama u razvoju.
II KRITERIJUMI I MERILA ZA ZA UTVRĐIVANJE CENA USLUGA SOCIJALNE ZAŠTITE
Pružanje usluga socijalne zaštite se vrši u skladu sa propisanim normativima i standardima za pojedine usluge.
Cena usluge socijalne zaštite, iz člana 2. Pravilnika, utvrđuje se na osnovu strukture troškova usluge, iznosa sredstava potrebnih za realizaciju usluge na mesečnom nivou i kapaciteta usluge.
Strukturu troškova usluge čine sredstva namenjena za pokriće:
•zarada zaposlenih i ostala davanja zaposlenima u skladu sa propisima
• materijalnih troškova (el. energija, grejanje, komunalne usluge, pretplate internet, telefon i dr, kancelarijski materijal, sredstva za održavanje higijene, zaštitna sredstva)
• sredstva za tekuće održavanje, popravke i opremanje
• troškovi registracije, goriva i održavanja vozila za prevoz korisnika
• amortizacije u skladu sa zakonom
• nematerijalnih troškova (osigurnje, bezbednost, platni promet….)
• sredstava za izmirenje zakonski određenih obaveza.
Cena usluge iskazuje se:
• u mesečnom iznosu.
Cena usluge po korisniku u mesečnom iznosu utvrđuje se za uslugu:
• dnevni boravak za decu, mlade i odrasla lica sa smetnjama u razvoju.
Utvrđivanje cene usluge po korisniku na mesečnom nivou, za uslugu dnevni boravak za decu, mlade i odrasla lica sa smetnjama u razvoju iz člana 5. Pravilnika, vrši se:
• podelom iznosa sredstava potrebnih za realizaciju usluge na mesečnom nivou sa kapacitetom usluge (brojem korisnika).
Formula za određivanje cene usluge po korisniku na mesečnom nivou za uslugu dnevni boravak za decu, mlade i odrasla lica sa smetnjama u razvoju je:
Sredstva potrebna za realizaciju usluge na mesečnom nivou = mesečna cena usluge po korisniku kapacitet usluge (broj korisnika 26)
Cena usluge utvrđuje se mesečno po korisniku za pun kapacitet.
Dnevna cena usluge utvrđuje se deljenjem mesečne cene po korisniku sa prosečnim brojem radnih dana u kalendarskoj godini.
III UČEŠĆE KORISNIKA U CENI USLUGE I REGRESNA SKALA
Primanja i prihodi od uticaja na utvrđivanje učešća korisnika u ceni usluge su primanja i prihodi koji su od uticaja na ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć, odnosno:
1) primanja i prihodi koji se ostvaruju u mesečnim iznosima i to prihod po osnovu radnog odnosa, odnosno zarada, plata ili naknada zarade, povremenih i privremenih poslova i ugovora o delu, penzija, invalidnina i druga primanja po propisima o pravima iz boračko-invalidske zaštite;
2) prihod od poljoprivredne delatnosti;
3) prihod po osnovu obavljanja samostalne delatnosti;
4) naknada za vreme nezaposlenosti;
5) otpremnina u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenih usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena i naknada po osnovu socijalnih programa;
6) prihod od izdavanja u zakup nepokretne imovine;
7) prihod od imovinskih prava na koji se plaća porez;
8) ulozi dati na štednju i gotov novac;
9) prihod koji se utvrđuje nalazom i mišljenjem centra za socijalni rad u skladu sa zakonom;
10) prihod od zakonskog izdržavanja i izdržavanja po drugom pravnom osnovu.
Prihodi i primanja utvrđuju se u visini prosečnog mesečnog primanja po članu domaćinstva, ostvarenog u poslednja 3 meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev za korišćenje usluge.
U zavisnosti od visine prihoda po članu mesečno, utvrđuje se regresna skala za učešće korisnika u ceni usluge socijalne zaštite.
Regresnu skalu čine cenzusne grupe. Cenzusne grupe se utvrđuju u odnosu na iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca (npr. prva cenzusna grupa - dvostruki iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca, druga cenzusna grupa - od dvostrukog do trostrukog iznosa novčane socijalne pomoći za pojedinca itd.).
Prvu cenzusnu grupu čine korisnici usluga čiji prihodi po članu ne prelaze dvostruki iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca i oni ne participiraju u ceni usluge.
Učešće korisnika ostalih cenzusnih grupa se utvrđuje u određenom % od cene usluge a u zavisnosti od ostvarenih prihoda po članu domaćinstva mesečno.
Poslednju cenzusnu grupu čine korisnici koji učestvuju u iznosu od 20% u ceni usluge.
PRIHODI |
PROCENAT UČEŠĆA KORISNIKA |
Do dvostrukog iznosa novčane socijalne pomoći za pojedinca |
0% |
Od dvostrukog do trostrukog iznosa novčane socijalne pomoći za pojedinca |
5% |
Od trostrukog do četvorostrukog iznosa novčane socijalne pomoći za pojedinca |
10% |
Od četvorostrukog do petostrukog iznosa novčane socijalne pomoći za pojedinca |
15% |
Od petostrukog do šestostrukog iznosa novčane socijalne pomoći za pojedinca |
20% |
*osnovica za utvrđivanje novčane socijalne pomoći usklađuje se sa indeksom potrošačkih cena u prethodnih šest meseci, dva puta godišnje, 1.aprila i 1. oktobra. Nominalne iznose novčane socijalne pomoći, zaokružene u dinarima, utvrđuje ministra nadležan za poslove socijalne zaštite rešenjem koje se objavljuje u "Sl. glasniku RS".
U izuzetnim situacijama, pružalac usluge može da smanji iznose ili oslobodi korisnika od učešća u troškovima usluge.
Korisnici koji ostvaruju pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica i pravo na uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica, odnosno pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica po bilo kom osnovu, učestvuju sa najmanje 20% iznosa tog dodatka odnosno naknade u troškovima usluge socijalne zaštite ako je ta usluga usmerena i na zadovoljavanje potreba pomoći i nege.
Razliku do pune ekonomske cene usluge finansira jedinica lokalne samouprave.
Centar za socijalni rad rešenjem utvrđuje učešće korisnika u troškovima usluge (ukoliko je korisnik upućen preko centra za socijalni rad).
Pružalac usluge zaključuje sa korisnikom ugovor o plaćanju usluge, a učešće u troškovima usluge, korisnik uplaćuje na tekući račun pružaoca usluge do petnaestog u mesecu za prethodni mesec(neposredno ugovaranje usluge).
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kikinda".