ODLUKA

O GRADSKOM VODOVODU I KANALIZACIJI

("Sl. list grada Smedereva", br. 7/2011 i 6/2017 - knjiga 4)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom utvrđuju se uslovi i način pružanja komunalnih usluga u oblasti komunalnih delatnosti: snabdevanje vodom za piće i prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda (sanitarno - fekalne, komunalne i industrijske vode).

Komunalna delatnost snabdevanje vodom za piće obuhvata zahvatanje, prečišćavanje, preradu i isporuku vode vodovodnom mrežom do mernog instrumenta potrošača, obuhvatajući i merni instrument.

Komunalna delatnost prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda obuhvata sakupljanje, odvođenje, prečišćavanje i ispuštanje otpadnih, atmosferskih i površinskih voda sa površina javne namene, odnosno od priključka korisnika na uličnu kanalizacionu mrežu, tretman otpadnih voda u postrojenju za prečišćavanje, crpljenje, odvoz i tretiranje fekalija iz septičkih jama.

Odredbe ove Odluke primenjuju se na teritoriji grada Smedereva.

Član 2

Komunalne delatnosti iz člana 1. ove Odluke obavlja Javno komunalno preduzeće Vodovod Smederevo (u daljem tekstu: Komunalno preduzeće).

Komunalno preduzeće, kao vršilac komunalnih delatnosti, obavezno je da od mesnih zajednica u naseljenim mestima seoskog karaktera ili od drugih investitora preuzme na upravljanje i održavanje već izgrađene komunalne objekte, odnosno vodovod, kanalizaciju i javnu česmu, ukoliko je ista priključena na autonomni seoski vodovodni sistem, a međusobne odnose reguliše ugovorom.

Obaveza iz stava 2. ovog člana, kao i rokovi, utvrđuju se aktima grada Smedereva (u daljem tekstu: Grad).

Član 3

Grad obezbeđuje organizovano i trajno obavljanje i razvoj komunalnih delatnosti iz člana 1. ove Odluke, a naročito:

- materijalne, tehničke i druge uslove za izgradnju, održavanje i funkcionisanje komunalnih objekata i obezbeđivanje tehničkog i tehnološkog jedinstva sistema,

- opšte uslove za trajno i kontinuirano obavljanje komunalnih delatnosti,

- potreban obim i kvalitet komunalnih usluga u zavisnosti od potreba i materijalnih mogućnosti korisnika usluga, materijalnih mogućnosti Grada, kao i od mogućnosti za razvoj komunalne delatnosti,

- ostvarivanje nadzora i kontrole u obavljanju komunalnih delatnosti.

Član 4

Delatnost iz člana 1. ove Odluke Komunalno preduzeće obavlja preko sistema za snabdevanje i prečišćavanje vode (gradski vodovod) i sistema za odvođenje otpadnih voda (gradska kanalizacija) i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Član 5

Sredstva za vršenje komunalne delatnosti snabdevanje vodom za piće i prečišćavanje i odvođenje otpadnih voda, Komunalno preduzeće obezbeđuje iz cene komunalne usluge.

Sredstva za vršenje komunalne delatnosti prečišćavanje i odvođenje atmosferskih voda (održavanje mreže atmosferske i mešovite kanalizacije sa pratećim objektima) Komunalno preduzeće obezbeđuje na osnovu ugovora sa Gradom ili drugim odgovarajućim korisnikom ove usluge.

Član 6

Komunalno preduzeće je nosilac razvoja u oblasti komunalnih delatnosti iz člana 1. ove Odluke sredstvima koja se obezbeđuju iz izvora utvrđenih Zakonom.

Član 7

Vlasnici priključka u smislu ove Odluke, su građani, pravna lica i preduzetnici čiji su objekti priključeni na gradski vodovod, odnosno gradsku kanalizaciju, uključujući i autonomne seoske vodovodne i kanalizacione sisteme (u daljem tekstu: gradski vodovod i gradska kanalizacija).

Korisnici priključka u smislu ove Odluke su vlasnici, zakupci i ostali, koji koriste usluge Komunalnog preduzeća na osnovu odgovarajućih ugovora, ovlašćenja i drugih dokumenata kojima dokazuju svoje pravo korišćenja usluga Komunalnog preduzeća odnosno kojima se ispostavljaju fakture za izvršene usluge (u daljem tekstu: korisnik).

Zakupci i ostali korisnici koji nisu vlasnici priključka su građani, pravna lica i preduzetnici koji mogu da vrše formalno-pravne izmene vezane za korišćenje komunalne usluge samo uz pisanu saglasnost vlasnika priključka, ili odgovarajućim ugovorima, ovlašćenjima i drugim dokumentima kojima dokazuju svojstvo korisnika usluga Komunalnog preduzeća, a tehničke izmene i uz saglasnost Komunalnog preduzeća.

II TEHNIČKI I DRUGI POSEBNI USLOVI ZA DISTRIBUCIJU VODE I ODVOĐENJE VODA

Član 8

Tehnički sistem za prečišćavanje i distribuciju vode predstavlja tehničko-tehnološku celinu koju čine sledeća postrojenja i uređaji:

1. izvorišta sa opremom,

2. cevovodi sirove vode,

3. uređaji za prečišćavanje vode,

4. uređaji za potiskivanje vode,

5. rezervoari,

6. vodovodna mreža,

7. priključci do mernog uređaja korisnika zaključno sa II ventilom,

8. glavni merni uređaj (glavni vodomer),

9. okna za postavljanje mernog uređaja,

10. individualni merni uređaj (individualni vodomer) ugrađen na unutrašnjim instalacijama korisnika, koji služi merenju potrošnje vode za pojedinačne stanove, odnosno pojedinačne poslovne prostorije,

11. kućne instalacije.

Postrojenja i uređaji od tačke 1. zaključno sa tačkom 8. iz stava 1. ovog člana, čine gradski vodovod koji je u nadležnosti Komunalnog preduzeća.

Član 9

Javni bunari, javne česme i fontane su komunalni objekti i vlasništvo su Grada.

Postojeći javni bunari i javne česme koji se nalaze na teritoriji grada moraju se čuvati i održavati u ispravnom stanju.

Očitana potrošnja vode sa javnih česama koje su priključene na gradski vodovod se fakturiše njihovom vlasniku, odnosno korisniku.

O objektima iz stava 1. ovog člana stara se Komunalno preduzeće, preduzetnik, ili preduzeće kome ih Grad poveri, a potrebna sredstva se obezbeđuju iz zakonom predviđenih izvora, odnosno na osnovu ugovora o njihovom održavanju, zaključenih između davaoca usluga i njihovog vlasnika.

Član 10

Tehnički sistem za odvođenje otpadnih voda predstavlja tehničko-tehnološku celinu koju čine sledeća postrojenja i uređaji:

1. Izlivne građevine, na recipijentu,

2. Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda,

3. Zatvoreni kanali (cevovodi),

4. Reviziona okna,

5. Taložnici,

6. Crpne stanice,

7. Slivnici i priključci slivnika,

8. Kanalizacioni priključci,

9. I (prvo) reviziono okno,

10. Uređaji za merenje količine ispuštene vode,

11. Kućne instalacije,

12. Septičke jame.

Postrojenja i uređaji od tačke 1. zaključno sa tačkom 8. iz stava 1. ovog člana čine gradsku kanalizaciju koja je u nadležnosti Komunalnog preduzeća.

Član 11

Gradskom kanalizacijom se odvode sanitarno-fekalne, industrijske, atmosferske i komunalne vode koje sve zajedno čine otpadne vode.

Gradskom kanalizacijom fekalnih voda odvode se sanitarno-fekalno, industrijske i deo komunalnih voda, a gradskom kanalizacijom atmosferskih voda odvode se samo atmosferske vode.

Gradskom kanalizacijom zajedničkog (mešovitog) sistema odvode se sve otpadne vode.

Član 12

Komunalno preduzeće koristi i održava gradski vodovod i gradsku kanalizaciju, stara se o njihovom racionalnom i namenskom korišćenju i proširenju.

Komunalno preduzeće utvrđuje tehničke uslove za delatnosti iz stava 1. ovog člana, izgradnju nove mreže i priključenje objekata na gradski vodovod i gradsku kanalizaciju u skladu sa Tehničkim pravilnikom Komunalnog preduzeća (u daljem tekstu: Tehnički pravilnik).

Član 13

Pre početka izrade projektne dokumentacije za izgradnju objekata koji bi trebalo da se priključe na gradski vodovod i gradsku kanalizaciju, investitor može da Komunalnom preduzeću podnese zahtev sa potrebnim podacima, za dobijanje informacije o opremljenosti lokacije primarnom mrežom infrastrukture.

Komunalno preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana prijema zahteva izda informaciju iz stava 1. ovog člana.

Član 14

Tehnički uslovi za projektovanje i priključenje objekta na gradsku vodovodnu mrežu i gradsku kanalizacionu mrežu, izdaju se u postupku objedinjene procedure, u skladu sa zakonom.

Ukoliko projektna dokumentacija investitora nije u skladu sa tehničkim uslovima iz stava 1. ovog člana, investitoru neće biti odobren priključak na gradsku vodovodnu mrežu i gradsku kanalizacionu mrežu, do usaglašavanja projektne dokumentacije sa izdatim tehničkim uslovima.

Za objekte za koje zakonom nije propisana obaveza izrade projekta instalacija, priključak na gradsku vodovodnu mrežu i gradsku kanalizacionu mrežu se izrađuje prema uslovima Komunalnog preduzeća.

Član 15

Izgrađena postrojenja i uređaje gradskog vodovoda i gradske kanalizacije investitor je dužan da preda Komunalnom preduzeću na korišćenje, upravljanje i održavanje u roku od 30 dana od dana dobijanja upotrebne dozvole.

Prilikom predaje objekata iz stava 1. ovog člana investitor je dužan da Komunalnom preduzeću preda neophodnu tehničku, finansijsku i drugu dokumentaciju koja se odnosi na izgradnju objekta.

Član 16

Izvođač radova na objektima i podzemnim instalacijama koje se nalaze pored, iznad ili ispod instalacija i objekta gradskog vodovoda i gradske kanalizacije dužan je da preduzme sve potrebne mere obezbeđenja propisane zakonom u cilju njihove zaštite od oštećenja i kvara.

Izvođač radova iz stava 1. ovog člana dužan je najkasnije u roku od 15 dana pre početka izvođenja radova da, pisanim putem, izvesti Komunalno preduzeće o načinu i dinamici izvođenja radova i o preduzetim merama zaštite objekata i instalacija gradskog vodovoda i gradske kanalizacije.

Ako Komunalno preduzeće koje vrši nadzor nad izvođenjem radova iz stavova 1. i 2. ovog člana, smatra da postoji opasnost od oštećenja ili kvara na instalacijama i objektima gradskog vodovoda i gradske kanalizacije, ili ako je ugroženo normalno funkcionisanje vodosnabdevanja korisnika zbog načina na koji se izvode radovi ili ne preduzimaju zaštitne mere, obratiće se Odeljenju Gradske uprave nadležnom za poslove komunalne inspekcije koje će naložiti izvođaču radova preduzimanje mera zaštite predmetne infrastrukture.

III OBEZBEĐIVANJE KONTINUITETA DISTRIBUCIJE VODE I ODVOĐENJA VODA

Član 17

Komunalno preduzeće je dužno da svoj rad i poslovanje organizuje tako da obezbedi stalnu funkcionalnu sposobnost tehničkih sistema iz člana 8. i 10. ove Odluke u cilju trajnog i nesmetanog pružanja usluge distribucije (isporuke) vode i odvođenja otpadnih voda neprekidno 24 sata dnevno.

Član 18

Komunalno preduzeće je dužno da obezbedi zdravstvenu i higijensku ispravnost vode za piće prema propisanim standardima i normativima.

Komunalno preduzeće je dužno da obezbedi kontrolu kvaliteta vode za piće i kvaliteta ispuštenih otpadnih voda shodno važećim propisima.

Kontrolu kvaliteta vode za piće i ispuštenih otpadnih voda i ocenu kvaliteta vode za piće daju ovlašćene zdravstvene organizacije i laboratorije.

Član 19

Ako dođe do poremećaja ili prekida u obavljanju komunalnih usluga distribucije (isporuke) vode ili odvođenja otpadnih voda usled više sile, štrajka, ili drugih razloga koji se nisu mogli da predvide, odnosno spreče, Komunalno preduzeće je obavezno da odmah preduzme mere na otklanjanju uzroka poremećaja, odnosno prekida, i to:

1. radno angažuje zaposlene na otklanjanju uzroka prekida odnosno poremećaja, kao i da u slučaju potrebe, angažuje treća lica za vršenje komunalnih usluga;

2. izvrši hitne popravke i zamene instalacija i uređaja, kao i zaštitu od daljih havarija,

3. preduzima i druge mere koje utvrdi Gradsko veće grada Smedereva.

Član 20

Ako dođe do poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga distribucije (isporuke) vode i odvođenja otpadnih voda, Komunalno preduzeće je dužno, da istovremeno sa preduzimanjem mera iz člana 19. ove Odluke obavesti Gradsko veće grada Smedereva o razlozima poremećaja, odnosno prekida, kao i o preduzetim merama.

Gradsko veće grada Smedereva dužno je bez odlaganja da:

1. odredi red prvenstva i način pružanja usluga onim korisnicima kod kojih bi usled prekida nastala opasnost po život i rad građana ili drugih organizacija ili bi nastala velika, odnosno nenadoknadiva šteta;

2. da naredi mere za zaštitu komunalnih objekata koji su ugroženi, kao i druge imovine;

3. preduzme mere za otklanjanje nastalih posledica i druge mere za obavljanje komunalnih delatnosti;

4. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid vršenja delatnosti, kao i odgovornost za naknadu eventualno pričinjene štete.

Ako i pored preduzetih mera iz člana 19. ove Odluke Komunalno preduzeće nije u mogućnosti da pruži komunalnu uslugu u potrebnom obliku, Gradsko veće grada Smedereva će narediti mere namenske i racionalne potrošnje vode za piće.

Član 21

Komunalno preduzeće je dužno da preko sredstava javnog informisanja ili na drugi način blagovremeno obaveštava korisnike o smetnjama i prekidima u vršenju komunalnih delatnosti, koje su nastale ili mogu nastati, o načinu obavljanja komunalnih delatnosti u tim okolnostima i o pretpostavljenom vremenu trajanja prekida, odnosno poremećaja.

Kod unapred planiranih prekida u vršenju komunalnih usluga Komunalno preduzeće je dužno, da putem sredstava javnog informisanja ili na drugi odgovarajući način, obavesti korisnike najkasnije 24 časa pre nastanka, o uzroku i trajanju planiranog prekida.

Član 22

Ako se, u skladu sa zakonom, organizuje štrajk u Komunalnom preduzeću, Komunalno preduzeće je obavezno da obezbedi sledeći minimum procesa rada:

1. minimalni pritisak u distributivnoj mreži gradskog vodovoda i to u meri koja obezbeđuje propisani kvalitet isporuke vode;

2. obavljanje poslova na otklanjanju havarija na distributivnoj mreži gradskog vodovoda;

3. stalnu kontrolu kvaliteta isporučene vode u laboratoriji Komunalnog preduzeća;

4. funkcionisanje crpnih stanica za odvođenje otpadnih voda u okviru gradske kanalizacije;

5. odgušenje gradske kanalizacije kada su ugroženi zdravlje i imovina korisnika;

6. druge mere u skladu sa zakonom.

Član 23

U slučaju nestašice vode Komunalno preduzeće će davati uputstva korisnicima o preduzimanju mera u cilju ublažavanja posledica nestašice vode. Korisnici se moraju pridržavati dobijenih uputstava.

Korisnici su dužni da racionalno i namenski koriste vodu.

Gradsko veće grada Smedereva će u slučaju nestašice vode i drugih teškoća u vezi snabdevanja vodom, na predlog Komunalnog preduzeća, da naredi racionalno korišćenje vode, odnosno da zabrani korišćenje vode za piće za zalivanje bašti, punjenje bazena, polivanje ulica i trotoara i parkova, korišćenje fontana itd., kao i način kontrole i sprovođenja propisanih mera.

IV GRADSKI VODOVOD

Član 24

Komunalno preduzeće održava i unapređuje gradski vodovod definisan članom 8. ove Odluke i pri tome je dužan da:

1. trajno čuva dokumentaciju o stvarno izvedenom stanju gradskog vodovoda;

2. utvrđuje tehničke uslove za priključenje i vrši priključenje kućnih (unutrašnjih) instalacija na gradski vodovod;

3. obezbedi isporuku vode u javne svrhe (gašenje požara, pranje i polivanje javnih površina, zalivanje zelenih javnih površina itd.);

4. planira i usklađuje svoje planove sa planskim aktima grada Smedereva.

1. Spajanje i razdvajanje unutrašnjih (kućnih) instalacija sa gradskim vodovodom

Član 25

Pod unutrašnjim (kućnim) instalacijama podrazumevaju se cevovodi, uključujući i ventil iza vodomera (bez vodomera) do točećeg mesta u objektu, kao i vodomerno okno u kome se nalazi vodomer (okno za postavljanje mernog uređaja).

Takođe, u unutrašnju kućnu instalaciju spada i ormarić u koji je smešten individualni vodomer korisnika, ugrađen na unutrašnjim instalacijama korisnika i služi merenju potrošnje vode za pojedinačne stanove, odnosno pojedinačne poslovne prostorije i isti je u svojini vlasnika pojedinačnih stanova, odnosno vlasnika pojedinačnih poslovnih prostorija.

Isključivo pravo održavanja individualnih vodomera sa pripadajućim ventilom ispred vodomera u stambenim, poslovnim i stambeno - poslovnim objektima iz stava 2. ovog člana ima Komunalno preduzeće na svoj trošak, iako su isti deo unutrašnje instalacije korisnika.

Ukoliko se vodomerno okno nalazi na površinama javne namene, odnosno u javnom korišćenju, u gradsku instalaciju spada i poklopac vodomernog okna, koji se održava i zamenjuje na trošak vlasnika, odnosno korisnika priključka.

Član 26

Deo komunalne infrastrukture je vodovodni priključak pod kojim se podrazumeva priključni cevovod sa svim potrebnim spojnim delovima i uređajima počev od gradske vodovodne mreže do vodomera (uključujući i vodomer).

Član 27

Vlasnik, odnosno korisnik objekta koji se nalazi u ulici ili se graniči sa ulicom u kojoj je izgrađena gradska vodovodna mreža i gradska kanalizaciona mreža, ukoliko priključuje objekat na gradsku vodovodnu mrežu, obavezan je da to učini prema uslovima Komunalnog preduzeća.

Na gradsku vodovodnu mrežu može se priključiti i objekat u ulici u kojoj nije izgrađena gradska kanalizaciona mreža, s tim što je vlasnik objekta obavezan da izgradi propisnu septičku jamu i istu stavi na uvid Komunalnom preduzeću pre podnošenja zahteva za priključenje na gradsku vodovodnu mrežu.

Priključenje objekta na gradsku vodovodnu mrežu mora se izvršiti u roku od 6 meseci od kada su se stekli uslovi iz stavova 1. i 2. ovog člana.

Ukoliko se iz jedinstvenog objekta koji je već priključen na gradsku vodovodnu mrežu odvoji posebna stambena celina, njen vlasnik je obavezan da pribavi poseban priključak na gradsku vodovodnu mrežu u roku od 6 meseci od dana sticanja vlasništva nad svojim odvojenim delom objekta, a u skladu sa Tehničkim pravilnikom.

Ako vlasnik odnosno korisnik objekta ne izvrši priključenje u skladu sa odredbama ovog člana, Komunalno preduzeće će obustaviti isporuku vode.

Član 28

Zahtev za priključak na gradsku vodovodnu mrežu, Komunalnom preduzeću podnosi vlasnik objekta koji se priključuje.

Zahtev za priključenje izgrađenog objekta na gradsku vodovodnu mrežu podnosi vlasnik objekta Odeljenju Gradske uprave nadležnom za sprovođenje objedinjene procedure.

Za gradilišni priključak, ukoliko za predmetnu parcelu već postoji izgrađeni priključak, neophodna je sledeća dokumentacija:

1. građevinska dozvola;

2. dokaz o vlasništvu;

3. kopija plana parcele.

Investitor je u obavezi da Komunalnom preduzeću uplati takse za troškove ugradnje vodomera i sitnog fitinga za priključenje, ukoliko je potrebno da se vodomerno okno dovede u ispravno stanje. U roku od 7 dana od uplate, Komunalno preduzeće ugrađuje vodomer i uvodi ga u evidenciju vodomera.

Za izgradnju novog gradilišnog priključka, kao i za eventualnu izgradnju trajnog priključka, pored dokumentacije navedene u stavu 3. ovog člana, neophodna je i sledeća dokumentacija:

1. detalj priključka na uličnu vodovodnu liniju, kao i detalj vodomernog šahta sa vodomerom i ostalim elementima;

2. uslovi/saglasnosti imalaca javnih ovlašćenja;

3. uslovi i saglasnost upravljača puta za raskopavanje javne površine (na o snovu kojih Komunalno preduzeće kao izvođač radova zaključuje Ugovor sa upravljačem puta o izvođenju radova na vraćanju raskopane javne površine u pređašnje stanje);

4. rešenje Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja o odobrenju za raskopavanje površine javne namene i površine u javnom korišćenju;

5. saobraćajni projekat (privremene saobraćajne signalizacije) i rešenje Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja o privremenoj promeni režima saobraćaja.

Komunalno preduzeće je dužno da, u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva, izgradi predmetni gradilišni priključak.

Za prevođenje gradilišnog u trajni priključak, odnosno priključenje izgrađenog objekta na gradsku vodovodnu mrežu, investitor se obraća Odeljenju Gradske uprave nadležnom za sprovođenje objedinjene procedure.

Uz zahtev za priključenje objekta, investitor podnosi dokaz o plaćenoj naknadi, odnosno taksi za priključenje objekta na odgovarajuću infrastrukturu i izvod iz projekta izvedenog objekta, odnosno iz projekta za izvođenje (ako u toku građenja nije odstupljeno od projekta za izvođenje), sa tehničkim opisom i grafičkim prilozima kojima se prikazuje predmetni priključak i sinhron plan svih priključaka.

U roku od tri radna dana od dana prijema zahteva za priključenje, Odeljenje Gradske uprave nadležno za sprovođenje objedinjene procedure upućuje zahtev Komunalnom preduzeću da izvrši priključenje.

Ako je objekat izveden u skladu sa građevinskom dozvolom i projektom za izvođenje, Komunalno preduzeće je dužno da izvrši priključenje objekta i da o tome obavesti Odeljenje Gradske uprave nadležno za sprovođenje objedinjene procedure, u roku od 15 dana od dana prijema zahteva za priključenje.

Ako je lokacijskim uslovima predviđeno ispunjenje dodatnih uslova za priključenje tog objekta na infrastrukturu (izgradnja nedostajuće infrastrukture i sl.), priključenje će se izvršiti ako su ispunjeni ti dodatni uslovi.

Za objekte koji su građevinsku dozvolu pribavili u trenutku kada nisu postojali uslovi za priključenje na gradsku vodovodnu mrežu, te čija projektna dokumentacija ne sadrži podatke o priključcima, nakon što su se stekli uslovi za priključenje, investitor podnosi zahtev za izgradnju priključka Komunalnom preduzeću. Za izgradnju priključka u ovim slučajevima, potrebna je sledeća dokumentacija:

1. rešenje o odobrenju izgradnje priključka (koje se pribavlja u okviru objedinjene procedure);

2. idejni projekat za priključak;

3. uslovi i saglasnost upravljača puta za raskopavanje javne površine (na o snovu kojih Komunalno preduzeće kao izvođač radova zaključuje Ugovor sa upravljačem puta o izvođenju radova na vraćanju raskopane javne površine u pređašnje stanje);

4. rešenje Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja o odobrenju za raskopavanje površine javne namene i površine u javnom korišćenju;

5. saobraćajni projekat (privremene saobraćajne signalizacije) i rešenje Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja o privremenoj promeni režima saobraćaja.

Komunalno preduzeće je dužno da, u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva, izgradi predmetni priključak i izvrši priključenje objekta na gradsku vodovodnu mrežu.

Za bespravno izgrađene objekte koji su u postupku ozakonjenja, investitor se Komunalnom preduzeću obraća zahtevom za priključak na gradsku vodovodnu mrežu. Za izgradnju priključka u ovim slučajevima, potrebna je sledeća dokumentacija:

1. potvrda Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove ozakonjenja da je za objekat koji je predmet priključenja pokrenut postupak ozakonjenja;

2. kopija plana parcele (sa ucrtanim objektom);

3. dokaz o vlasništvu;

4. projekat za vodovod i kanalizaciju (hidrotehnički projekat), sa tehničkom kontrolom, osim za individualne stambene objekte;

5. saglasnost imalaca javnih ovlašćenja na projekat za izgradnju priključka.

Za objekte iz stava 14. ovog člana se odobrava privremeni priključak, do završetka postupka ozakonjenja, ako drugačije nije određeno Zakonom. Ukoliko se objekat ozakoni, Komunalno preduzeće privremeni priključak prevodi u trajni, u roku od 7 dana od dana dostavljanja rešenja o ozakonjenju objekta. Ukoliko se objekat ne može ozakoniti, Odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove ozakonjenja dostavlja Komunalnom preduzeću akt kojim je postupak ozakonjenja negativno rešen, na osnovu čega Komunalno preduzeće ukida predmetni priključak i briše ga iz evidencije.

Komunalno preduzeće zaključuje Ugovor o izvođenju radova na izgradnji priključka sa investitorom.

Vlasnicima objekta koji podnesu zahtev za priključak na gradsku vodovodnu mrežu, a učestvovali su u izgradnji iste preko Mesne zajednice sopstvenim sredstvima i poseduju Ugovor o finansiranju sa Mesnom zajednicom zaključen pre 25.07.2001. godine, Komunalno preduzeće će odobriti priključak na osnovu tog Ugovora i na osnovu kopije plana parcele i dokaza o vlasništvu.

Član 29

Tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za projektovanje i građenje priključka na gradsku vodovodnu mrežu, izdaje Komunalno preduzeće u postupku izdavanja lokacijskih uslova, u skladu sa Tehničkim pravilnikom, na osnovu zahteva Odeljenja Gradske uprave nadležnog za sprovođenje objedinjene procedure.

Član 30

Komunalno preduzeće, u skladu sa tehničkim i drugim propisima i normativima, vrši izgradnju, priključenje i druge radove za:

1. trajni priključak za objekte trajnog karaktera izgrađene sa građevinskom dozvolom;

2. trajni priključak za objekte koji su građevinsku dozvolu pribavili u trenutku kada nisu po stojali uslovi za priključenje (na o snovu rešenja o odobrenju izgradnje priključka);

3. gradilišni priključak (privremeni) za objekte koji su u fazi izgradnje, na osnovu građevinske dozvole;

4. privremeni priključak za objekte sa privremenom građevinskom dozvolom;

5. privremeni priključak, posredno, preko susedne parcele - za objekte koji se priključuju na gradsku vodovodnu mrežu preko susedne nepokretnosti, ako ne postoji mogućnost neposrednog spajanja;

6. privremeni priključak za bespravno izgrađene objekte koji su u postupku ozakonjenja;

7. registraciju već izgrađenog priključka za objekte izgrađene bez građevinske dozvole koji su u postupku ozakonjenja - privremeni priključak;

8. legalizaciju već izgrađenih priključaka za objekte za koje je naknadno pribavljena građevinska dozvola, odnosno za objekte koji su ozakonjeni;

9. razdvajanje priključka u istom oknu;

10. izmeštanje i/ili rekonstrukciju postojećeg priključka i

11. ugradnju individualnog brojila za korisnike koji su registrovani u bazi Komunalnog preduzeća, ali nemaju individualno brojilo (koriste vodu preko zajedničkog brojila), a prema uslovima Komunalnog preduzeća.

Član 31

Komunalno preduzeće će registrovati privremenog potrošača usluge vodosnabdevanja i kanalizacije koji ne poseduju dokumentaciju iz člana 28. odnosno 55. ove Odluke, odnosno uvesti ga u evidenciju korisnika za plaćanje isporuke vode i kanalizacije.

Sa privremenim potrošačem iz stava 1. ovog člana biće zaključen ugovor o registraciji potrošača na osnovu kojeg će isti biti uveden u evidenciju korisnika.

Status privremenog potrošača korisnik će imati do trenutka kada se steknu uslovi da dostavi dokumentaciju iz člana 28. odnosno 55. ove Odluke.

Član 32

Komunalno preduzeće ne može odobriti priključenje na gradsku vodovodnu mrežu, ukoliko nije rešeno pitanje odvođenja otpadnih voda.

Komunalno preduzeće može odobriti priključenje na gradsku kanalizacionu mrežu ukoliko nema priključka na gradsku vodovodnu mrežu.

Član 33

Komunalno preduzeće je dužno da izvrši priključenje na gradsku vodovodnu mrežu, ukoliko su ispunjeni uslovi, u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva od strane Odeljenja Gradske uprave nadležnog za sprovođenje objedinjene procedure.

Član 34

Vodovodni priključak se postavlja tako što se unutrašnje vodovodne instalacije neposredno priključuju na gradsku vodovodnu mrežu.

Izuzetno i samo privremeno može se dozvoliti priključenje na gradsku vodovodnu mrežu preko susedne parcele ako nema mogućnosti neposrednog spajanja i ako vlasnik parcele na to pristane (pri čemu je potrebna pisana saglasnost vlasnika odnosno suvlasnika parcele overena kod nadležnog organa ili potpisana u prisustvu službenog lica Komunalnog preduzeća), pod uslovima koje odredi Komunalno preduzeće. Ovakvi priključci imaju karakter privremenih i moraju se rekonstruisati ili izmestiti o trošku vlasnika, odnosno korisnika priključka, kada se stvore uslovi za direktno (neposredno) priključenje na gradsku vodovodnu mrežu.

Član 35

Korisnici koji imaju priključak na gradski vodovod i svi korisnici koji treba da se priključe na isti, a imaju samostalni sistem (uređaji i objekti) za snabdevanje vodom, u obavezi su da samostalni sistem (uređaji i objekti) za snabdevanje vodom fizički odvoje od gradskog vodovoda.

Član 36

Svaka zgrada, odnosno nepokretnost mora da ima sopstveni vodovodni priključak.

U stambenim zgradama sa više ulaza postavlja se poseban priključni vod (dovodni priključak) za svaki ulaz. Komunalno preduzeće, u slučaju tehničke i ekonomske opravdanosti, može dozvoliti izgradnju jedne priključne cevi za ceo objekat, s tim što bi se vršilo zasebno merenje glavnim vodomerima za svaku lamelu.

Komunalno preduzeće, u slučaju tehničke i ekonomske opravdanosti, može dozvoliti izgradnju jedne priključne cevi za više individualnih objekata na jednoj ili više parcela s tim što bi se vršilo zasebno merenje individualnim vodomerima za svaku stambenu ili poslovnu jedinicu posebno.

U stambeno - poslovnim objektima moraju se postaviti individualni vodomeri za svaku stambenu jedinicu i individualni vodomeri za posebno merenje potrošnje svake poslovne jedinice.

U novoizgrađenim stambenim, poslovnim ili stambeno - poslovnim objektima sa više nezavisnih stambenih ili poslovnih jedinica projektuju se i ugrađuju individualni vodomeri za svaku jedinicu, a granica nadležnosti Komunalnog preduzeća je zaključno sa glavnim vodomerom objekta. Za merenje zajedničke potrošnje (protivpožarna instalacija, zajedničke prostorije) može se ugraditi, u navedenim slučajevima, zaseban vodomer za merenje potrošnje vode na napred navedenim točećim mestima, za svaku zgradu-ulaz. Za hidrantsku mrežu, može se, u zavisnosti od uslova na terenu, ugraditi zajednički ili poseban vodomer.

U izuzetnim slučajevima, za objekte koji su već izgrađeni i priključeni na gradsku vodovodnu mrežu, ako za to postoje tehnički uslovi, može se dozvoliti ugradnja individualnih vodomera za sve stambene ili poslovne jedinice u okviru jednog objekta (ulaza). U slučajevima iz ovog stava postojeći vodomer postaje glavni vodomer za zgradu (ulaz) i služi za posredno merenje zajedničke potrošnje. Ugradnja individualnog vodomera u ovom slučaju ne smatra se izradom novog priključka.

Komunalno preduzeće izdaje tehničke uslove za ugradnju individualnih vodomera koji su pripremljeni za radio očitavanje. Individualni vodomeri pripremljeni za radio očitavanje smeštaju se u poseban orman. Individualni vodomeri za svaku stambenu jedinicu ugrađuju se u hodniku ispred stana u metalnim ormarićima ili u prizemlju objekta u metalnom ormariću, a za poslovnu jedinicu ispred poslovnog prostora na pogodnom mestu (u vodomernom oknu zajedno sa glavnim vodomerom).

Granica nadležnosti do koje Komunalno preduzeće održava vodovodnu instalaciju je od gradske vodovodne mreže zaključno sa glavnim vodomerom objekta u svim slučajevima gde postoji glavni vodomer, a potrošnja se meri i fakturiše na osnovu očitane potrošnje na glavnom vodomeru objekta.

Član 37

Vodomeri sa pripadajućom armaturom se ugrađuju na osnovu tehničkih uslova koje utvrđuje Komunalno preduzeće, u odgovarajuća vodomerna okna (skloništa za vodomer) ili kasete - ormariće, u skladu sa Tehničkim pravilnikom.

Vodomerno okno se postavlja isključivo do 2m iza regulacione linije na parceli vlasnika, odnosno korisnika.

Izuzetno, kod izgrađenih objekata čija se građevinska linija poklapa sa regulacionom linijom, a nemaju kolski put, odnosno nemaju mogućnost izrade vodomernog okna na parceli objekta najdalje do 2m iza regulacione linije, kao i u slučaju privremenih objekata, podnosilac zahteva za priključak je dužan da se obrati upravljaču puta radi dobijanja saglasnosti za izgradnju vodomernog okna.

Tehničke uslove za izradu vodomernog okna (skloništa za vodomer) ili kasete-ormariće, izdaje Komunalno preduzeće u skladu sa Tehničkim pravilnikom.

U jedno vodomerno okno može se, po odobrenju Komunalnog preduzeća, ugraditi više paralelnih vodomera ako postoje tehnička i ekonomska opravdanost. Dimenzije vodomernog okna, zavisno od broja i prečnika vodomera, određuje Komunalno preduzeće.

U postojeća vodomerna okna može se ugraditi nov vodomer za drugog korisnika samo uz pisanu saglasnost vlasnika, odnosno suvlasnika parcele i objekta i korisnika postojećeg priključka, overenu kod nadležnog organa, ili potpisanu u prisustvu službenog lica Komunalnog preduzeća, a prema uslovima koje odredi Komunalno preduzeće.

Član 38

Izgradnju priključka, priključenje na gradsku vodovodnu mrežu i ugradnju vodomera vrši isključivo Komunalno preduzeće.

Troškove priključenja na gradsku vodovodnu mrežu snosi vlasnik (korisnik) objekta, odnosno investitor.

Izuzetno, Komunalno preduzeće može odobriti izgradnju priključaka preduzetniku ili pravnom licu, pod uslovima koje odredi Komunalno preduzeće, u slučajevima kada Komunalno preduzeće nije u mogućnosti da izvede radove iz stava 1. ovog člana.

U slučaju iz stava 3. ovog člana Komunalno preduzeće vrši nadzor i uvođenje u evidenciju korisnika o trošku preduzetnika ili pravnog lica.

Predinvestiranje novih vodovodnih priključaka se radi kada se vrši rekonstrukcija kolovoza u ulici i to u slučajevima kada investitor vodovodnog priključka nije u mogućnosti da u toku izrade kolovozne konstrukcije obezbedi neophodnu dokumentaciju za izradu vodovodnog priključka. Finansiranje takvog priključka može da izvrši Komunalno preduzeće i/ili investitor vodovodnog priključka, u skladu sa Zakonom.

Član 39

Legalizacija bespravno izgrađenog vodovodnog priključka za objekte sa građevinskom dozvolom može da se izvrši pod uslovom da vlasnik ili korisnik takvog priključka ispuni tehničke uslove i pribavi dokumentaciju u skladu sa članom 28. ove Odluke.

Vlasnik ili korisnik priključka iz stava 1. ovog člana dužan je da uplati novčani iznos za interni tehnički pregled i prijem priključka koji važi na dan legalizacije.

Ukoliko bespravno izgrađeni priključak nije izgrađen prema važećim propisima, troškove dovođenja u ispravno stanje, prema uslovima Komunalnog preduzeća, snosi vlasnik, odnosno korisnik bespravno izgrađenog priključka i snosi sve troškove zbog štete nastale izgradnjom ili korišćenjem bespravnog priključka.

Član 40

Registracija bespravno izgrađenog vodovodnog priključka može se izvršiti za objekte izgrađene bez građevinske dozvole, a koji su u postupku legalizacije, o trošku korisnika, pod uslovom da korisnik takvog priključka pribavi dokumentaciju u skladu sa članom 28. ove Odluke.

Ovakav priključak, nakon završetka postupka legalizacije, se mora dovesti u tehnički ispravno stanje o trošku korisnika. Troškovi održavanja ovakvog priključka idu u potpunosti na teret korisnika do trenutka dovođenja priključka u tehnički ispravno stanje, odnosno do legalizacije objekta.

2. Održavanje priključaka

Član 41

Popravke i promene na priključnom vodu do vodomera izvodi samo Komunalno preduzeće. Za izvođenje ovih radova nije potrebna saglasnost vlasnika, odnosno korisnika, ali je Komunalno preduzeće dužno da za planirane aktivnosti unapred obavesti vlasnika, odnosno korisnika priključka. Ako je intervencija na priključku bila hitne prirode, usled havarijskog oštećenja ili slično, vlasnik, odnosno korisnik može biti naknadno obavešten.

Član 42

Vlasnik, odnosno korisnik je dužan da svaki kvar ili štetu iz člana 41. ove Odluke odmah prijavi Komunalnom preduzeću.

Komunalno preduzeće je dužno da odmah, a najkasnije u roku od 1 sata od podnošenja prijave kvara zatvori dotok vode u objekat, a kvar otkloni u najkraćem vremenskom roku koji je neophodan za otklanjanje određene vrste kvarova.

Član 43

Oštećenja i smetnje na priključku, koje nastanu krivicom ili nepažnjom korisnika ili trećeg lica, popravlja Komunalno preduzeće o trošku počinioca štete.

Član 44

Komunalno preduzeće održava, vrši zamenu i baždarenje vodomera, u skladu sa važećim zakonskim propisima.

Individualne vodomere i I ventile ugrađene u odgovarajuće kasete - ormariće za merenje potrošnje vode u stambenim ili poslovnim jedinicama iz člana 25. stavova 2. i 3. ove Odluke, održava Komunalno preduzeće o svom trošku.

Troškove zamene i baždarenja vodomera utvrđuje Komunalno preduzeće, a sredstva za njihovo pokriće obezbeđivaće se u skladu sa važećim zakonskim propisima.

Komunalno preduzeće je obavezno da obavesti korisnika vodomera o vremenu zamene i baždarenja istog, a korisnik, ukoliko to želi, može biti prisutan prilikom zamene vodomera i tada mu se izdaje potvrda o zameni sa serijskim brojevima i stanjima na starom i novom vodomeru. U slučaju da korisnik nije prisutan prilikom zamene vodomera, službena lica Komunalnog preduzeća sačiniće službenu belešku sa serijskim brojevima i stanjima na starom i novom vodomeru kao i fotodokumentaciju. Potvrda i službena beleška biće naknadno dostavljeni korisniku.

Član 45

Vodomerno okno (sklonište za vodomer) korisnik mora da održava tako da je uvek čisto, suvo i da je vodomer zaštićen od mraza i oštećenja.

Ako se vodomerno okno ne održava na način predviđen u stavu 1. ovog člana, troškovi nabavke, popravke ili ugrađivanja novog vodomera padaju na teret korisnika.

Kvarove na vodomeru ili ventilima ispred i iza vodomera, koji nastaju krivicom korisnika ili trećeg lica, kao i kvarove na priključnom vodu izazvane neispravnošću unutrašnje instalacije korisnika otklanja Komunalno preduzeće na teret korisnika. Kvarove utvrđuje stručno lice Komunalnog preduzeća u prisustvu korisnika.

Ako do oštećenja vodomera i instalacija dođe usled nestručne intervencije Komunalnog preduzeća, troškove snosi Komunalno preduzeće.

Član 46

Komunalno preduzeće ima isključivo pravo otvaranja i zatvaranja ventila na ulici i ventila ispred vodomera (I - ventila).

Korisnik može zatvoriti samo ventil iza vodomera (II - ventil) u slučaju kvara ili popravke na kućnoj vodovodnoj instalaciji.

Zatvaranje ventila ispred vodomera korisnik može da izvrši samo u slučaju većeg kvara na vodomeru ili ventilu iza vodomera, ili požara, s tim da je dužan da o tome obavesti Komunalno preduzeće u roku od 24 sata.

Član 47

Korisniku je zabranjeno:

1. samovoljno postavljanje, rekonstrukcija i popravka priključka, ugrađivanje ili popravka vodomera ili da za to angažuje druga lica osim Komunalnog preduzeća, bez saglasnosti Komunalnog preduzeća;

2. ugrađivanje vodovodne cevi na vodovodni priključak ispred vodomera;

3. da koristi unutrašnje (kućne) vodovodne instalacije za uzemljenje električnih instalacija i uređaja;

4. da kroz vodomerno okno postavlja bilo koje druge instalacije;

5. da preko svog priključka - vodomera dozvoljava priključenje i korišćenje vode i drugim licima koja nisu članovi priključenog domaćinstva, odnosno trećim licima, bez saglasnosti Komunalnog preduzeća.

Član 48

Korisnici su dužni da dozvole pristup u zgradu ili drugu nepokretnost radnicima Komunalnog preduzeća u cilju očitavanja vodomera i održavanja vodovodnog priključka, isključenja i drugih potreba, kao i za kontrolu ispravnosti hidroforskih postrojenja, uređaja za centralno grejanje, mešovitog sistema za snabdevanje vodom i drugih uređaja čija bi neispravnost mogla da nanese štetu gradskom vodovodu.

3. Korišćenje vode u javne svrhe

Član 49

Pod korišćenjem vode u javne svrhe u smislu ove Odluke podrazumeva se korišćenje vode za gašenje požara, pranje i polivanje ulica, zalivanje javnih zelenih površina, za gradske fontane, snabdevanje pijaćom vodom građanstva u slučaju vanrednih i drugih situacija, održavanje i izgradnju javnih gradskih saobraćajnica, kao i za potrebe investicione i druge izgradnje.

Uslovi korišćenja i način plaćanja vode utrošene u javne svrhe utvrđuju se ugovorom koji Komunalno preduzeće zaključuje sa korisnikom ovakve vrste potrošnje.

Utrošena voda plaća se na osnovu procene ako se ne može meriti vodomerom.

Sva preduzeća i druge organizacije moraju imati posebnu dozvolu Komunalnog preduzeća da mogu da uzimaju vodu pomoću hidrantskog nastavka na određenim mestima. Svaki takav priključak, hidrant i drugo mora biti obeležen i prijavljen Komunalnom preduzeću.

Član 50

Vatrogasna služba ima pravo da za gašenje požara koristi vodu preko svih hidranata.

Vatrogasna služba ima pravo da za gašenje požara koristi vodu i za vreme ograničenja potrošnje.

Komunalno preduzeće je dužno da vatrogasnoj službi dostavi spisak hidranata na gradskoj vodovodnoj mreži, kao i o svakom ukinutim ili novom ugrađenom hidrantu.

Investitori novoizgrađenih vodovodnih instalacija su dužni da Komunalno preduzeće i vatrogasnu službu obaveste o svakom novom ugrađenom ili ukinutom hidrantu.

Mesta na kojima se nalaze hidranti moraju biti obeležena u skladu sa zakonom.

V GRADSKA KANALIZACIJA

Član 51

Komunalno preduzeće održava i unapređuje gradsku kanalizaciju definisanu članom 10. ove Odluke i pri tome je dužno da:

1. trajno čuva dokumentaciju o stvarno izvedenom stanju gradske kanalizacije,

2. utvrđuje tehničke uslove za priključenje i vrši priključenje kućnih (unutrašnjih) instalacija na gradsku kanalizacionu mrežu,

3. održava gradsku kanalizaciju, postrojenje za preradu otpadnih voda i priključke,

4. kontroliše kvalitet otpadnih voda,

5. planira i usklađuje svoje planove sa planskim aktima grada Smedereva.

1. Spajanje i razdvajanje unutrašnjih (kućnih) instalacija sa gradskom kanalizacijom

Član 52

Pod unutrašnjom (kućnom) instalacijom kanalizacije podrazumevaju se instalacije i objekti (uređaji) za odvođenje otpadnih voda iz zgrada i drugih objekata, sa prvim revizionim oknom. Prvo reviziono okno je okno najbliže gradskoj kanalizacionoj mreži.

Ukoliko se iz jedinstvenog objekta koji je već priključen na gradsku vodovodnu mrežu odvoji posebna celina, njen vlasnik je obavezan da se obrati Komunalnom preduzeću radi pribavljanja posebnog priključka na gradsku kanalizacionu mrežu, a Komunalno preduzeće je dužno da omogući ovakav priključak ukoliko to dozvoljavaju tehničke mogućnosti u roku od 6 meseci i u tom slučaju će se ovaj priključak smatrati prvim revizionim oknom.

Član 53

Pod kanalizacionim priključkom se podrazumeva cevovod sa svim potrebnim spojnim delovima i uređajima počev od gradske kanalizacione mreže do prvog revizionog okna.

Ukoliko se prvo reviziono okno nalazi na površinama javne namene, odnosno u javnom korišćenju, u gradsku instalaciju spada i poklopac ovog okna koji se održava i zamenjuje na trošak vlasnika, odnosno korisnika priključka.

Član 54

Unutrašnje instalacije kanalizacije zgrade ili drugog objekta koji se nalazi u ulici ili se graniči sa ulicom u kojoj je izgrađena gradska vodovodna mreža i gradska kanalizaciona mreža mora se priključiti na gradsku kanalizacionu mrežu u roku od 6 meseci, prema uslovima Komunalnog preduzeća.

Ako vlasnik, odnosno korisnik objekta ne izvrši priključenje u skladu sa stavom 1. ovog člana, Komunalno preduzeće može obustaviti isporuku vode, a na osnovu pribavljenog odobrenja Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove komunalne inspekcije.

Član 55

Zahtev za priključak na gradsku kanalizacionu mrežu, Komunalnom preduzeću podnosi vlasnik objekta koji se priključuje.

Zahtev za priključenje izgrađenog objekta na gradsku kanalizacionu mrežu, podnosi vlasnik objekta Odeljenju Gradske uprave nadležnom za sprovođenje objedinjene procedure.

Uz zahtev za priključenje objekta, investitor podnosi dokaz o plaćenoj naknadi, odnosno taksi za priključenje objekta na odgovarajuću infrastrukturu i izvod iz projekta izvedenog objekta, odnosno iz projekta za izvođenje (ako u toku građenja nije odstupljeno od projekta za izvođenje), sa tehničkim opisom i grafičkim prilozima kojima se prikazuje predmetni priključak i sinhron plan svih priključaka.

U roku od tri radna dana od dana prijema zahteva za priključenje, Odeljenje Gradske uprave nadležno za sprovođenje objedinjene procedure upućuje zahtev Komunalnom preduzeću da izvrši priključenje.

Ako je objekat izveden u skladu sa građevinskom dozvolom i projektom za izvođenje, Komunalno preduzeće je dužno da izgradi predmetni priključak na gradsku kanalizacionu mrežu i izvrši priključenje objekta i da o tome obavesti Odeljenje Gradske uprave nadležno za sprovođenje objedinjene procedure u roku od 15 dana od dana prijema zahteva za priključenje.

Ako je lokacijskim uslovima predviđeno ispunjenje dodatnih uslova za priključenje tog objekta na infrastrukturu (izgradnja nedostajuće infrastrukture i sl.), priključenje će se izvršiti ako su ispunjeni ti dodatni uslovi.

Za objekte koji su građevinsku dozvolu pribavili u trenutku kada nisu postojali uslovi za priključenje na gradsku kanalizacionu mrežu, te čija projektna dokumentacija ne sadrži podatke o priključcima, nakon što su se stekli uslovi za priključenje, investitor podnosi zahtev za izgradnju priključka Komunalnom preduzeću. Za izgradnju priključka u ovim slučajevima, potrebna je sledeća dokumentacija:

1. rešenje o odobrenju izgradnje priključka (koje se pribavlja u okviru objedinjene procedure);

2. idejni projekat za priključak;

3. uslovi i saglasnost upravljača puta, za raskopavanje javne površine (na o snovu kojih Komunalno preduzeće kao izvođač radova zaključuje Ugovor sa upravljačem puta o izvođenju radova na vraćanju raskopane javne površine u pređašnje stanje);

4. rešenje Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja o odobrenju za raskopavanje površine javne namene i površine u javnom korišćenju;

5. saobraćajni projekat (privremene saobraćajne signalizacije) i rešenje Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja o privremenoj promeni režima saobraćaja.

Komunalno preduzeće je dužno da, u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva, izgradi predmetni priključak i izvrši priključenje objekta na gradsku kanalizacionu mrežu.

Za bespravno izgrađene objekte koji su u postupku ozakonjenja, investitor Komunalnom preduzeću uz zahtev za priključak na gradsku kanalizacionu mrežu podnosi:

1. potvrdu Odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove ozakonjenja da je za objekat koji je predmet priključenja pokrenut postupak ozakonjenja;

2. kopiju plana parcele (sa ucrtanim objektom);

3. dokaz o vlasništvu;

4. projekat za vodovod i kanalizaciju (hidrotehnički projekat), sa tehničkom kontrolom, osim za individualne stambene objekte;

5. saglasnost imalaca javnih ovlašćenja na projekat za izgradnju priključka.

Za objekte iz stava 9. ovog člana se odobrava privremeni priključak, do završetka postupka ozakonjenja, ako drugačije nije određeno Zakonom. Ukoliko se objekat ozakoni, Komunalno preduzeće privremeni priključak prevodi u trajni, u roku od 7 dana od dana dostavljanja rešenja o ozakonjenju objekta. Ukoliko se objekat ne može ozakoniti, Odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove ozakonjenja dostavlja Komunalnom preduzeću akt kojim je postupak ozakonjenja negativno rešen, na osnovu čega Komunalno preduzeće ukida predmetni priključak i briše ga iz evidencije.

Komunalno preduzeće zaključuje Ugovor o izvođenju radova na izgradnji priključka sa investitorom.

Vlasnicima objekta koji podnesu zahtev za priključak na gradsku kanalizacionu mrežu, a učestvovali su u izgradnji iste preko Mesne zajednice sopstvenim sredstvima i poseduju Ugovor o finansiranju sa Mesnom zajednicom zaključen pre 25.07.2001. godine, Komunalno preduzeće će odobriti priključak na osnovu tog Ugovora i na osnovu kopije plana parcele i dokaza o vlasništvu.

Član 56

Tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za projektovanje i građenje priključka na gradsku kanalizacionu mrežu, izdaje Komunalno preduzeće u postupku izdavanja lokacijskih uslova, u skladu sa Tehničkim pravilnikom, na osnovu zahteva Odeljenja Gradske uprave nadležnog za sprovođenje objedinjene procedure.

Član 57

Komunalno preduzeće, u skladu sa tehničkim i drugim propisima i normativima, vrši izgradnju, priključenje i druge radove za:

1. trajni priključak za objekte trajnog karaktera izgrađene sa građevinskom dozvolom;

2. trajni priključak za objekte koji su građevinsku dozvolu pribavili u trenutku kada nisu po stojali uslovi za priključenje (na o snovu rešenja o odobrenju izgradnje priključka);

3. privremeni priključak za objekte sa privremenom građevinskom dozvolom;

4. privremeni priključak, posredno, preko susedne parcele za objekte koji se priključuju na gradsku kanalizacionu mrežu preko susedne nepokretnosti, ako ne postoji mogućnost neposrednog spajanja;

5. privremeni priključak za bespravno izgrađene objekte koji su u postupku ozakonjenja;

6. registraciju već izgrađenog priključka za objekte izgrađene bez građevinske dozvole koji su u postupku ozakonjenja - privremeni priključak;

7. legalizaciju već izgrađenih priključaka za objekte za koje je naknadno pribavljena građevinska dozvola, odnosno za objekte koji su ozakonjeni i

8. izmeštanje i/ili rekonstrukciju postojećeg priključka.

Član 58

Komunalno preduzeće je dužno da izvrši priključenje na gradsku kanalizacionu mrežu, ukoliko su ispunjeni uslovi, u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva od strane Odeljenja Gradske uprave nadležnog za sprovođenje objedinjene procedure.

Član 59

Svaka zgrada, odnosno nepokretnost mora da ima poseban kanalizacioni priključak.

U stambenim i drugim objektima sa više ulaza postavlja se poseban kanalizacioni priključak za svaki ulaz.

Kanalizacioni priključak postavlja se tako što se unutrašnje instalacije kanalizacije spajaju sa gradskom kanalizacionom mrežom. U zavisnosti od kapaciteta priključne cevi Komunalno preduzeće može zahtevati spajanje priključka sa gradskom kanalizacionom mrežom preko revizionog okna, u skladu sa izdatim uslovima za priključenje.

Izuzetno ako to konfiguracija terena i drugi uslovi zahtevaju, unutrašnje instalacije kanalizacije se mogu spajati sa gradskom kanalizacionom mrežom preko kanalizacionog priključka susedne parcele koja poseduje regulacionu liniju, na kome se postavlja prvo reviziono okno, uz pisanu saglasnost vlasnika te parcele i u skladu sa uslovima Komunalnog preduzeća.

U slučaju da ne postoje tehnički uslovi za gravitaciono odvođenje otpadnih voda može se primeniti kanalizacija pod pritiskom (prepumpavanje otpadnih voda korišćenjem posebnih uređaja-pumpi sa potrebnim elementima).

U slučaju iz stava 4. ovog člana neophodna je pisana saglasnost vlasnika odnosno suvlasnika parcele na kojoj se postavlja reviziono okno, odnosno unutrašnja kanalizaciona instalacija (overena kod nadležnog organa, ili u prisustvu službenog lica Komunalnog preduzeća).

Član 60

Prvo reviziono okno postavlja se na parceli vlasnika, odnosno korisnika priključka najdalje do 2 m iza regulacione linije.

Izuzetno, kod izgrađenih objekata, čija se građevinska linija poklapa sa regulacionom linijom parcele, a nemaju kolski put, odnosno nemaju mogućnost izgradnje prvog revizionog okna na parceli objekta najdalje do 2 m iza regulacione linije, kao i u slučaju privremenih objekata, podnosilac zahteva je dužan da se obrati upravljaču puta radi dobijanja saglasnosti za izgradnju revizionog okna na javnoj površini.

Član 61

Izgradnju priključka, priključenje na gradsku kanalizacionu mrežu i izradu kanalizacionog priključka vrši isključivo Komunalno preduzeće.

Troškove priključenja na gradsku kanalizacionu mrežu snosi vlasnik (korisnik), odnosno investitor.

Izuzetno, Komunalno preduzeće može odobriti izgradnju priključaka preduzetniku ili pravnom licu, pod uslovima koje odredi Komunalno preduzeće, u slučajevima kada Komunalno preduzeće nije u mogućnosti da izvede radove iz stava 1. ovog člana.

U slučaju iz stava 3. ovog člana Komunalno preduzeće vrši nadzor i uvođenje u evidenciju korisnika o trošku preduzetnika ili pravnog lica.

Predinvestiranje novih kanalizacionih priključaka se radi kada se vrši rekonstrukcija kolovoza u ulici i to u slučajevima kada investitor kanalizacionog priključka nije u mogućnosti da u toku izrade kolovozne konstrukcije obezbedi neophodnu dokumentaciju za izradu kanalizacionog priključka. Finansiranje takvog priključka može da izvrši Komunalno preduzeće, u skladu sa Zakonom.

Član 62

Zabranjeno je:

1. samovoljno spajanje unutrašnjih i drugih instalacija kanalizacije sa gradskom kanalizacijom,

2. odvođenje otpadnih voda preko unutrašnjih instalacija kanalizacije susedne zgrade, odnosno zemljišta bez odobrenja Komunalnog preduzeća,

3. korišćenje gradske fekalne kanalizacije za odvođenje atmosferskih voda sa slivnih površina (krovova, dvorišta, staza, drugih betoniranih površina itd.),

4. upuštanje u gradsku kanalizaciju nepripadajućih materija koje ometaju proticanje i prečišćavanje otpadnih voda ili koje mogu oštetiti ili zagušiti gradsku kanalizaciju, kao što su opasne hemijske materije, ulja, mazut, građevinski materijal, šut, komina, čvrsti predmeti, materije koje se mogu smatrati opasnim otpadom i mogu prouzrokovati zagađenje životne sredine i slično,

5. izgradnja i korišćenje septičkih jama u ulicama koje imaju gradsku kanalizacionu mrežu, osim u slučaju da ne postoje tehnički uslovi za priključenje nepokretnosti,

6. da se kroz reviziono okno postavljaju, bilo koje, druge instalacije,

7. upuštanje drenažnih voda u gradsku kanalizaciju, osim u nepovoljnim terenskim uslovima, ali pod posebnim uslovima Komunalnog preduzeća,

8. ispuštanje otpadnih voda u svoj, susedni posed i površine javne namene i u javnom korišćenju, van sistema unutrašnje i gradske kanalizacije, odnosno propisne septičke jame.

Član 63

Korisnici su dužni da se pri ispuštanju otpadnih voda pridržavaju Odluke o sanitarno tehničkim uslovima za upuštanje otpadnih voda u javnu kanalizaciju ("Međuopštinski službeni list", broj 4/92) i drugih važećih zakonskih propisa iz te oblasti.

Član 64

Na javnim površinama, gde postoji separacioni sistem odvođenja otpadnih voda (gradska fekalna i atmosferska kanalizacija), vlasnik, odnosno korisnik objekta je u obavezi da izgradi potpun separacioni sistem, odvođenja otpadnih voda, unutrašnjih instalacija objekta, u skladu sa izdatim uslovima Komunalnog preduzeća.

Na javnim površinama, gde trenutno ne postoji separacioni sistem odvođenja otpadnih voda, a planirana je izgradnja istog (gradska fekalna i atmosferska kanalizacija), vlasnik, odnosno korisnik objekta je u obavezi da izgradi nepotpun separacioni sistem, odvođenja otpadnih voda, unutrašnjih instalacija objekta, u skladu sa izdatim uslovima Komunalnog preduzeća.

Član 65

Legalizacija bespravno izgrađenog kanalizacionog priključka za objekte sa građevinskom dozvolom može da se izvrši pod uslovom da vlasnik takvog priključka ispuni tehničke uslove i pribavi dokumentaciju u skladu sa članom 55. ove Odluke.

Vlasnik ili korisnik priključka iz stava 1. ovog člana dužan je da uplati novčani iznos za legalizaciju u visini pune cene priključka koja važi na dan legalizacije.

Ukoliko bespravno izgrađeni priključak nije izgrađen prema važećim propisima, troškove dovođenja u ispravno stanje, prema tehničkim uslovima Komunalnog preduzeća, snosi vlasnik, odnosno korisnik bespravno izgrađenog priključka i snosi sve troškove zbog štete nastale izgradnjom ili korišćenjem bespravnog priključka.

Registracija bespravno izgrađenog kanalizacionog priključka može se izvršiti za objekte izgrađene bez građevinske dozvole, a koji su u postupku legalizacije, o trošku korisnika, pod uslovom da korisnik takvog priključka pribavi dokumentaciju u skladu sa članom 55. ove Odluke.

Ovakav priključak, nakon završetka postupka legalizacije, se mora dovesti u tehnički ispravno stanje, o trošku korisnika. Troškovi održavanja ovakvog priključka idu, u potpunosti, na teret korisnika do trenutka dovođenja priključka u tehnički ispravno stanje, odnosno do legalizacije objekta.

2. Održavanje kanalizacionog priključka i korišćenje septičkih jama

Član 66

Kanalizacioni priključak održava o svom trošku Komunalno preduzeće.

Ukoliko dođe do oštećenja ili zagušenja kanalizacionog priključka zbog nepažnje ili nepravilnog korišćenja od strane korisnika usluga ili trećeg lica, Komunalno preduzeće će otkloniti kvar ili zagušenje o trošku korisnika ili trećeg lica koje je prouzrokovalo kvar.

Član 67

Vlasnik, odnosno korisnik objekta, stara se o održavanju unutrašnje (kućne) kanalizacije uključujući i prvo reviziono okno od ulične mreže i snosi troškove tog održavanja.

Prvo reviziono okno mora biti propisno izgrađeno i održavano tako da omogućava pravilno funkcionisanje unutrašnje (kućne) kanalizacije, kao i nesmetan rad u njemu.

Član 68

Vlasnik, odnosno korisnik zgrade, stana ili druge nepokretnosti dužni su da omoguće pristup radnicima Komunalnog preduzeća u zgradu, odnosno na zemljište koje pripada zgradi, stanu ili nepokretnosti, radi kontrole ispravnosti unutrašnjih instalacija, okna, zbog nužnih intervencija i radi uzimanja uzorka otpadne vode za analizu.

Član 69

U ulicama gde ne postoji gradska kanalizaciona mreža, korisnici su dužni da izgrade propisnu, vodonepropusnu septičku jamu u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima.

Ako korisnik ne postupi u skladu sa odredbom stava 1. ovog člana, Odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove komunalne inspekcije, naložiće svojim aktom Komunalnom preduzeću da takvog korisnika isključi iz sistema gradskog vodovoda.

Član 70

U delovima Grada, gde ne postoji gradska vodovodna i gradska kanalizaciona mreža, vlasnici, odnosno korisnici su dužni da postave privremene poljske WC-e, odnosno pokretne sanitarne sisteme, prema uslovima Komunalnog preduzeća.

Imalac septičke jame i poljskog WC-a odnosno pokretnog sanitarnog sistema dužan je da Komunalnom preduzeću prijavi potrebu čišćenja jame, kada se jama napuni do 2/3 svoje zapremine.

Član 71

Pražnjenje septičkih jama vrši Komunalno preduzeće specijalnim cisternama.

Mesta za pražnjenje cisterni utvrđuju se planom, programom i odlukom Skupštine grada Smedereva.

VI NAPLATA NAKNADA ZA KOMUNALNE USLUGE

Član 72

Cene komunalnih usluga utvrđuju se u skladu sa Zakonom.

Korisnik plaća naknadu za izvršene komunalne usluge prema obimu pružene usluge.

Jedinica za merenje i plaćanje utrošene i ispuštene vode je kubni metar.

Član 73

Obim pružene komunalne usluge utvrđuje se očitavanjem vodomera za utrošenu vodu, odnosno uređaja za merenje količine ispuštene vode za usluge kanalizacije ili procenom na osnovu merila i kriterijuma utvrđenih ovom Odlukom i Tehničkim pravilnikom.

Obim pružene komunalne usluge je razlika stanja brojila vodomera, odnosno uređaja za merenje količine ispuštene vode između dva očitavanja.

Prilikom očitavanja čitaju se samo celi kubni metri.

Član 74

Utvrđivanje količine isporučene vode procenom vrši se u sledećim slučajevima:

1. kada je objekat privremeno ostao bez vodomera ili kada je vodomer neispravan,

2. kada korisnik dva puta uzastopno onemogući očitavanje vodomera,

3. u zimskom periodu, kada vremenske prilike onemoguće očitavanje,

4. kada se korisnik priključi na gradsku vodovodnu mrežu bez odgovarajuće dokumentacije,

5. za isporuku vode za zajedničke potrebe (zajednička potrošnja) ako se ne može meriti vodomerom,

6. ako ne postoje tehnički uslovi da korisnici stambenih i poslovnih prostorija ugrade individualni vodomer u skladu sa članom 36. ove Odluke.

U slučajevima iz stava 1. tačka 1., 2. i 3. ovog člana procena se vrši na osnovu prosečno isporučene količine vode korisniku u prethodnih 12 meseci, odnosno kraći period u kome je vodomer bio ispravan. Ako nema podataka o prosečnoj potrošnji, procena će se izvršiti na osnovu srednjeg dnevnog utroška u vreme procenjivanja. Ako se potrošnja ne može utvrditi ni na ovaj način Komunalno preduzeće će je utvrditi upoređivanjem sa drugim sličnim potrošačima, prema važećim standardima.

U slučajevima iz stava 1. tačka 4. ovog člana procena se vrši na osnovu prosečne ostvarene potrošnje odgovarajuće kategorije korisnika utvrđene za godinu koja prethodi godini u kojoj se vrši obračun i ukupnog perioda priključenja bez odgovarajuće dokumentacije.

U slučajevima iz stava 1. tačka 5. ovog člana, procenu sporazumno utvrđuju Komunalno preduzeće i korisnik.

U slučajevima iz stava 1. tačka 6. procena se utvrđuje zavisno od vrste delatnosti:

1. sporazumnim određivanjem procenta, učešća potrošnje, između korisnika i Komunalnog preduzeća, za poslovni prostor u ukupnoj potrošnji, kada se deo stambenog prostora pretvara u poslovni uz saglasnost Komunalnog preduzeća, pod uslovom da je isti korisnik i stambenog i poslovnog prostora,

2. sporazumnim određivanjem, između različitih korisnika stambenih i poslovnih jedinica, procenta učešća poslovnih jedinica u ukupnoj potrošnji koja se meri preko zajedničkog vodomera, za postojeće objekte, uz saglasnost Komunalnog preduzeća,

3. u slučaju nemogućnosti sporazumnog određivanja procenta učešća potrošnje pojedinih korisnika u ukupnoj potrošnji koja se meri preko zajedničkog vodomera, u roku od 15 dana od dana poziva od strane Komunalnog preduzeća za dostavom sporazuma, odnosno nastale promene korisnika, procenu vrši Komunalno preduzeće na osnovu posebnih kriterijuma koji su sastavni deo Tehničkog pravilnika,

4. u slučaju kvara na vodomeru, Komunalno preduzeće je obavezno da kvar na mernom uređaju otkloni u roku od 15 dana od dana prijave kvara podnete od strane korisnika, odnosno predstavnika korisnika u pisanoj formi.

Član 75

Isporuka vode za gašenje požara se ne naplaćuje.

Član 76

Ako korisnik nema ugrađen uređaj za merenje količine ispuštene vode, a priključen je na gradsku vodovodnu mrežu, obim te komunalne usluge se utvrđuje na osnovu količine isporučene vode utvrđene očitavanjem vodomera ili procenom u skladu sa članom 74. ove Odluke.

Ako se korisnik snabdeva vodom iz sopstvenog izvorišta (vodovoda) ispuštena količina vode u gradsku kanalizacionu mrežu, u slučaju da nije ugrađen uređaj za merenje količine ispuštene vode, utvrđuje se procenom, na osnovu kapaciteta tog izvorišta (vodovoda).

Član 77

Naknadu za pražnjenje septičkih jama korisnik plaća po utvrđenoj ceni za svaki dolazak cisterne za crpljenje.

Član 78

Korisnik je dužan da omogući i ima pravo da prisustvuje očitavanju vodomera, odnosno uređaja za merenje količine ispuštene vode.

Komunalno preduzeće utvrđuje raspored očitavanja vodomera po grupama korisnika i dužno je, da u slučaju očitavanja van redovnog rasporeda, obavesti korisnike putem sredstava javnog informisanja.

U slučaju kontrolnog pojedinačnog očitavanja vodomera korisnika Komunalno preduzeće je dužno da o tome obaveštava korisnika.

Član 79

Vodomer se očitava mesečno, osim u slučaju kada nije moguće očitavanje zbog vremenskih uslova ili kada korisnik nije omogućio pristup vodomeru, tada se očitavanje vrši u dužim vremenskim periodima.

Član 80

Ukupna potrošnja vode za stambene i stambeno-poslovne objekte u kojima postoji individualno merenje potrošnje svake stambene, odnosno poslovne jedinice pomoću individualnih mernih instrumenata koji su ugrađeni na unutrašnjim instalacijama korisnika, je očitana potrošnja na glavnom vodomeru i čini je individualna i zajednička potrošnja.

Individualna potrošnja je potrošnja individualne stambene ili poslovne jedinice čija se potrošnja meri individualnim vodomerom.

Zajednička potrošnja je potrošnja ostvarena u zajedničkim prostorijama, na hidrantskoj mreži, za druge zajedničke potrebe i predstavlja razliku između potrošnje na glavnom vodomeru i zbira svih potrošnji na individualnim vodomerima stambenih i poslovnih jedinica.

Član 81

Obračun i fakturisanje utroška vode se vrši na sledeći način:

1. za individualne stambene, odnosno poslovne, objekte čija se potrošnja meri individualnim vodomerom fakturisanje se vrši na osnovu očitane potrošnje;

2. za individualne stambene objekte u kojima je deo prostora pretvoren u poslovni uz saglasnost Komunalnog preduzeća, a potrošnja se meri preko istog vodomera, obračunati deo sporazumno utvrđenog % potrošnje se fakturiše za poslovni prostor, a preostala količina za stambeni prostor, po odgovarajućim cenama;

4. za stambene i stambeno-poslovne objekte u kojima postoji individualno merenje potrošnje svake stambene, odnosno poslovne jedinice, pomoću individualnih mernih instrumenata koji su ugrađeni na unutrašnjim instalacijama korisnika i postoji glavni vodomer objekta, korisnicima se fakturiše, po odgovarajućim cenama, ukupna potrošnja na glavnom vodomeru objekta, a potrošnja svake stambene, odnosno poslovne jedinice se obračunava tako što se potrošnja vode očitana na glavnom vodomeru objekta raspoređuje na sve stambene, odnosno poslovne jedinice srazmerno učešću njihove individualne potrošnje u zbiru svih individualnih potrošnji stambenih i poslovnih jedinica,

5. za stambene objekte sa više stanova, čija se potrošnja meri pomoću zajedničkog vodomera, potrošnja svakog stana se obračunava raspodelom ukupno utrošene vode prema broju članova domaćinstva;

6. za stambeno - poslovne objekte sa više stambenih, odnosno poslovnih jedinica, čija se potrošnja meri preko zajedničkog vodomera, deo potrošnje za svaku poslovnu jedinicu se obračunava na osnovu utvrđenog procenta učešća u ukupnoj izmerenoj potrošnji na vodomeru i fakturiše po ceni za privredu. Razlika ukupno ostvarene potrošnje na vodomeru i zbira potrošnje svih poslovnih jedinica fakturiše se korisnicima stambenih jedinica, po odgovarajućoj ceni, raspodelom prema broju članova domaćinstva.

U slučaju nemogućnosti merenja, potrošnja se utvrđuje u skladu sa članom 74. ove Odluke.

Član 82

Obračunski period predstavlja vremenski interval između dva uzastopna očitavanja iste grupe korisnika u skladu sa rasporedom očitavanja.

Obračun za utrošenu i odvedenu vodu se vrši po cenama važećim u obračunskom periodu u trenutku utvrđivanja obima pružene komunalne usluge. U slučaju postojanja više cena u obračunskom periodu za koji se vrši obračun, primeniće se ponderisana cena.

U slučaju da, zbog vremenskih uslova, nije moguće očitati vodomere individualnih stambenih objekata u dužem vremenskom periodu, izvršiće se privremeni obračun u skladu sa članom 74. ove Odluke.

Član 83

Korisnici usluga dužni su da mesečno izmiruju obaveze za utrošenu i ispuštenu vodu u roku koji odredi Komunalno preduzeće, a koji ne može da bude kraći od 15 dana od datuma nastanka obaveze.

U cilju zajedničkog obračuna za usluge isporuke i odvođenje vode formiraju se cene vode sa uslugom kanalizacije i bez usluge kanalizacije za svaku kategoriju korisnika.

Korisnicima čije su nepokretnosti priključene na gradsku vodovodnu mrežu fakturiše se cena vode sa uslugom kanalizacije ako postoje tehnički uslovi za priključenje na gradsku kanalizacionu mrežu.

Član 84

Komunalno preduzeće može da ugovori sa pravnim licima drugačiji način i rokove obračuna i naplate.

Komunalno preduzeće može, kada se steknu uslovi, da vrši fakturisanje celokupne potrošnje i naknade za odvođenje vode vlasniku stambeno-poslovnog objekta ili skupštini stambene zajednice.

Član 85

Naknada za održavanje atmosferske i mešovite kanalizacije utvrđuje se putem ugovora koji Komunalno preduzeće zaključi sa korisnikom ove usluge.

Član 86

Korisnik usluga može da podnese prigovor (reklamaciju) Komunalnom preduzeću na pružene usluge u skladu sa važećim Pravilnikom o načinu rešavanja prigovora (reklamacija) potrošača na pružene usluge koji donosi Komunalno preduzeće.

Član 87

Komunalno preduzeće je dužno da po prijemu reklamacije korisnika, odgovori korisniku sa izjašnjenjem o podnetom zahtevu (reklamaciji) i predlogom njegovog rešavanja u rokovima određenim Zakonom.

Član 88

Korisnik ima pravo da pisanim putem zahteva da se ispita ispravnost njegovog vodomera, a način provere njegove ispravnosti utvrđuje Komunalno preduzeće na osnovu ove Odluke i Pravilnika iz člana 86. ove Odluke.

U slučaju iz stava 1. ovog člana korisnik je dužan da uplati naknadu troškova demontaže i kontrole vodomera.

Komunalno preduzeće je dužno da vodomer demontira i dostavi organizaciji ovlašćenoj za proveru ispravnosti.

Ako se kontrolom ustanovi da je vodomer ispravan sve troškove iz stava 2. ovog člana snosi korisnik. U protivnom troškove snosi Komunalno preduzeće, a uplaćeni iznos se mora odmah vratiti korisniku.

Član 89

Korisnik je dužan da Komunalnom preduzeću prijavi, najkasnije u roku od 15 (petnaest) dana od dana nastanka promene, sve promene od značaja za korisnički status, pružanje, utvrđivanje obima i naplatu komunalnih usluga.

U stambenim i stambeno-poslovnim objektima, obaveze iz stava 1. ovog člana se odnose na upravnika stambene zajednice, odnosno na profesionalnog upravnika.

Izuzetno, korisnik sve promene iz stava 1. ovog člana može da prijavi uz potvrdu dva vlasnika stana, koji koriste vodu preko zajedničkog vodomera.

Zahtev za promenu se podnosi u pisanoj formi Komunalnom preduzeću.

Član 90

Korisnik koji, nakon prestanka korisničkog statusa prethodnih korisnika, nastavi da koristi usluge komunalnog preduzeća bez regulisanja svog korisničkog statusa, dužan je da izmiri sve svoje neizmirene obaveze, reguliše svoj korisnički status i nastavi sa izmirivanjem svojih obaveza koje nastaju po osnovu korišćenja usluga Komunalnog preduzeća.

VII SLUČAJEVI U KOJIMA SE MOŽE USKRATITI ISPORUKA VODE I ODVOĐENJE VODA

Član 91

Komunalno preduzeće će privremeno uskratiti pružanje komunalne usluge isporuke vode i odvođenja voda u sledećim slučajevima:

1. ako se lice samovoljno priključi na gradsku vodovodnu ili gradsku kanalizacionu mrežu,

2. ako korisnik bez saglasnosti Komunalnog preduzeća na svoju unutrašnju (kućnu) instalaciju priključi objekat drugog fizičkog ili pravnog lica,

3. ako korisnik ili drugo neovlašćeno lice preduzima bilo kakve radnje na vodomeru, odnosno priključku,

4. ako je vodomerno okno (sklonište vodomera) zagađeno, zatrpano, nepristrupačno, neuslovno, ili nije u skladu sa Tehničkim pravilnikom, a korisnik nije uklonio nedostatke ni posle pisane opomene od strane Komunalnog preduzeća,

5. ako stanje unutrašnjih (kućnih) instalacija korisnika ugrožava zdravlje ljudi, odnosno kvalitet vode u gradskoj vodovodnoj mreži, ili može da prouzrokuje štetu na materijalnim dobrima, ili ugrozi pružanje komunalnih usluga drugim korisnicima,

6. kada nastane kvar ili smetnja na korisnikovoj unutrašnjoj (kućnoj) vodovodnoj ili kanalizacionoj instalaciji,

7. kada se na vodovodnom priključku pojavi električni napon,

8. kada korisnik priključi lokalni vodovod, odnosno sopstveni sistem za vodosnabdevanje na gradski vodovod,

9. ako se voda za piće koristi nenamenski, preko dozvoljenog obima ili drugog propisanog uslova,

10. ako se korisnik ne pridržava mera štednje propisanih u skladu sa članom 23. ove Odluke,

11. kod otkaza usluga,

12. kada korisnik nije postupio u skladu sa članom 89, a odbija da postupi po članu 90. Odluke,

13. ako nakon izvršenog priključenja objekta na gradsku vodovodnu i gradsku kanalizacionu mrežu ne dostavi Komunalnom preduzeću podatke i odgovarajuću dokumentaciju o novim vlasnicima ili zakupcima za uvođenje u evidenciju novih korisnika,

14. ako korisnik ne plaća komunalne usluge u zakonom propisanim rokovima,

15. kada korisnik sa slivnih površina krova, dvorišta, staza, betonskih i drugih površina prikuplja atmosferske vode i ispušta ih u gradsku kanalizacionu mrežu (fekalna kanalizacija),

16. ako korisnik upušta u gradsku kanalizacionu mrežu nepripadajuće materije koje ometaju proticanje i prečišćavanje otpadnih voda ili koje mogu oštetiti ili zagušiti gradsku kanalizacionu mrežu, kao što su opasne hemijske materije, ulja, mazut, građevinski materijal, šut, komina, čvrsti predmeti, materije koje se mogu smatrati opasnim otpadom i mogu prouzrokovati zagađenje životne sredine i slično,

17. ako korisnik kome je Komunalno preduzeće odobrilo privremeni priključak na gradsku vodovodnu i gradsku kanalizacionu mrežu ne legalizuje objekat u skladu sa važećim Zakonom,

18. ako korisnik ne dostavi potrebnu dokumentaciju u skladu sa članom 31. ove Odluke,

19. ukoliko korisnik ne postupi ili odbije da postupi po članu 27. i 54. ove Odluke,

20. ako korisnik vrši odvođenje otpadnih voda preko unutrašnjih instalacija kanalizacije susedne zgrade, odnosno zemljišta bez odobrenja Komunalnog preduzeća,

21. ako korisnik gradi ili koristi septičke jame u ulicama koje imaju gradsku kanalizacionu mrežu, osim u slučaju da ne postoje tehnički uslovi za priključenje nepokretnosti,

22. ako korisnik kroz reviziono okno postavlja bilo koju drugu instalaciju,

23. ako korisnik vrši upuštanje drenažnih voda u gradsku kanalizacionu mrežu, osim u nepovoljnim terenskim uslovima, ali pod posebnim uslovima Komunalnog preduzeća,

24. ako korisnik vrši puštanje otpadnih voda u svoj, susedni posed i površine javne namene i u javnom korišćenju, van sistema unutrašnje i gradske kanalizacione mreže, odnosno propisne septičke jame.

Član 92

Komunalno preduzeće će, u slučaju iz člana 91. ove Odluke, prvo upozoriti korisnika da će ga isključiti sa gradske vodovodne mreže ili gradske kanalizacione mreže, ukoliko u ostavljenom roku ne postupi po upozorenju.

Ako korisnik ne postupi po upozorenju iz stava 1. ovog člana, Komunalno preduzeće će, u skladu sa tehničkim uslovima, isključiti korisnika sa gradske vodovodne mreže ili gradske kanalizacione mreže.

Član 93

Komunalno preduzeće vrši isključenje korisnika sa gradske vodovodne mreže na teret korisnika i to:

1. zatvaranjem i plombiranjem prvog ventila ispred vodomera,

2. ugradnjom i zatvaranjem magnetnog ventila,

3. zatvaranjem, plombiranjem prvog ventila ispred vodomera i demontažom vodomera i štopiranjem priključka,

4. isključenjem na javnoj površini na gradskoj vodovodnoj mreži, odnosno zatvaranjem ventila na priključnoj ogrlici, ili iskopavanjem i uklanjanjem teleskopske garniture,

5. ugradnjom ventila za kontrolu protoka.

Komunalno preduzeće vrši isključenje korisnika sa gradske kanalizacione mreže na teret korisnika i to isključivo na mestu priključenja priključne cevi na gradsku kanalizacionu mrežu.

Član 94

Po prestanku razloga zbog kojih je došlo do isključenja, na osnovu člana 91. ove Odluke, Komunalno preduzeće je dužno da izvrši ponovno priključenje korisnika odmah, a najkasnije u roku od 3 dana od prijave otklanjanja uzroka.

Troškove isključenja i ponovnog uključenja i druge troškove do kojih dolazi u slučajevima iz člana 91. ove Odluke snosi vlasnik, odnosno korisnik usluge.

Član 95

Kada se korisnik priključi na gradsku vodovodnu, odnosno gradsku kanalizacionu mrežu bez odgovarajuće dokumentacije, odnosno saglasnosti Komunalnog preduzeća, Odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove komunalne inspekcije izdaje nalog Komunalnom preduzeću da isključi tog korisnika.

Postupak za izdavanje Rešenja o isključenju korisnika pokreće Odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove komunalne inspekcije na osnovu prijave Komunalnog preduzeća, drugog pravnog ili fizičkog lica.

Član 96

Troškovi nastali prilikom izvršenja Rešenja iz člana 95. stav 2. ove Odluke padaju na teret korisnika.

Član 97

Vlasnik, odnosno korisnik uz saglasnost vlasnika ima pravo da otkaže korišćenje komunalne usluge isporuke i odvođenja vode, ako otkazom ne dovodi do poremećaja pružanja komunalnih usluga drugim korisnicima.

Otkaz se daje u pisanoj formi, najmanje 15 dana pre prestanka korišćenja komunalnih usluga.

Otkaz može da bude:

1. trajan za objekte koji se ruše,

2. privremeni za objekte u kojima niko ne stanuje ili se privremeno ne upotrebljavaju.

Kod trajnog otkaza vrši se fizičko isključenje na javnoj površini na gradskoj vodovodnoj mreži, zatvaranjem ventila na priključnoj ogrlici, ili iskopavanjem i uklanjanjem teleskopske garniture.

Kod privremenog otkaza potrošnje vode korisnik je dužan da ispusti vodu iz instalacija, a Komunalno preduzeće demontira vodomer, zapisnički ga predaje korisniku i plombira prvi ventil.

Sve troškove otkaza korišćenja komunalnih usluga snosi korisnik usluga.

VIII NADZOR I KAZNENE ODREDBE

Član 98

Nadzor nad primenom odredbi ove Odluke vrši Odeljenje Gradske uprave nadležno za komunalne poslove.

Inspekcijski nadzor nad primenom odredbi ove Odluke vrši Odeljenje Gradske uprave nadležno za inspekcijske poslove preko svojih inspektora u skladu sa nadležnostima utvrđenim zakonom, podzakonskim aktima, ovom Odlukom i drugim pozitivno-pravnim propisima.

Komunalno-policijske i druge poslove, kao i kontrolu primene odredbi ove Odluke vrši Komunalna policija, u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji i drugim propisima.

Ukoliko komunalni policajac u obavljanju komunalno - policijskih poslova uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće odmah o tome, pisanim putem, nadležni organ.

Član 99

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga, zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama:

člana 15; člana 16. stavova 1. i 2; 23. stavova 1. i 2; člana 27. stavova 1, 2, 3. i 4; 35; 37. stavova 1, 2, 3. i 6; 42. stav 1; 45. stavova 1. i 2; 46; 47; 48; 50. stav 4; 54; 60; 61. stav 1; 62; 64; 66. stav 2; 67; 68; 69. stav 1; 70; 71. stav 1; 78. stav 1; 89. stav 1. i 95. stav 1. ove Odluke i to:

- fizičko lice u iznosu od 1.000 dinara;

- odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 1.000 dinara;

- preduzetnik u iznosu od 5.000 dinara;

- pravno lice u iznosu od 10.000 dinara.

Član 100

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga, zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova:

17; 18. stavova 1. i 2; 19; 20. stav 1; 21; 22; 28; 32. stav 1; 33; 41; 42. stav 2; 43; 44. stavova 1, 2. i 4; 45. stav 3; 50. stavova 3. i 5; 51; 55; 58; 59; 66. stav 1; 78. stavova 2. i 3. i člana 94. stav 1. ove Odluke i to:

- odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 1.000 dinara;

- pravno lice u iznosu od 10.000 dinara.

Član 101

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga, zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbi člana 89. stav 2. ove Odluke, i to:

- odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 1.000 dinara.

Član 102

Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog prihvata odgovornost za prekršaj plaćanjem polovine izrečene kazne, u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga, čime se oslobađa plaćanja druge polovine izrečene kazne.

IX PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 103

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o gradskom vodovodu i kanalizaciji ("Službeni list opština Smederevo i Kovin", broj 18/2002).

Član 104

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Smedereva".