PRAVILNIKO SOLIDARNOJ POMOĆI ZAPOSLENIMA U GRADSKIM UPRAVAMA GRADA JAGODINE("Sl. glasnik grada Jagodina", br. 18/2017) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi i kriterijumi za dodelu solidarne pomoći, kao i visina solidarne pomoći, zaposlenima u gradskim upravama grada Jagodine (u daljem tekstu: Gradska uprava).
Solidarna pomoć se isplaćuje na osnovu uredne dokumentacije u slučajevima utvrđenim u članu 47. stav 1. tačka 1-8 Aneksa Posebnog kolektivnog ugovora za državne organe (u daljem tekstu: Aneks), u visini do 95.000,00 dinara, a u skladu sa sredstvima obezbeđenim u budžetu grada Jagodine.
Gradsko veće grada Jagodine će svake kalendarske godine usaglašavati navedeni iznos iz stava 1. ovog člana sa sredstvima obezbeđenim u budžetu grada Jagodine za tekuću godinu i rastom prosečne zarade bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike.
Visina solidarne pomoći određuje se, u svakom pojedinačnom slučaju, u skladu sa težinom i dužinom trajanja bolesti, potrebnim ortopedskim pomagalima i aparatima za rehabilitaciju, dužinom trajanja zdravstvene rehabilitacije, utvrđenim stepenom invalidnosti, potrebnim lekovima i dr.
Sredstva za dodelu solidarne pomoći iz budžeta grada Jagodine planiraju se godišnje, na bazi utrošenih sredstava u prethodnoj godini.
Pravo na solidarnu pomoć ostvaruju svi zaposleni u Gradskoj upravi, na osnovu zahteva za ostvarivanje prava na solidarnu pomoć (u daljem tekstu: zahtev) u slučajevima utvrđenim u članu 47. stav 1. tačka 1-8 Aneksa.
Zaposleni u Gradskoj upravi, odnosno članovi njegove uže porodice, pisani zahtev podnosi Službi za upravljanje ljudskim resursima.
Zahtev za ostvarivanje prava na solidarnu pomoć mora da sadrži urednu dokumentaciju kojom se dokazuje opravdanost zahteva.
Podneti zahtev treba da sadrži i pismeni pristanak za obradu podataka podnosioca zahteva, odnosno lica na koje se zahtev odnosi, shodno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti.
Zaposleni u Gradskoj upravi pravo na solidarnu pomoć može ostvariti samo do visine stvarnih troškova, a najviše do iznosa utvrđenog u članu 2. ovog pravilnika.
Zaposleni, za bolovanje duže od tri meseca u neprekidnom trajanju, može da ostvari pravo na solidarnu pomoć najviše jedanput godišnje.
U smislu stava 1. ovog člana, stvarnim troškovima se smatraju troškovi za nabavku lekova, ortopedskih pomagala i aparata za rehabilitaciju, kao i troškovi lečenja prilikom upućivanja u ustanove specijalizovane za rehabilitaciju, koji se ne mogu obezbediti obaveznim zdravstvenim osiguranjem preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a predloženi su od strane zdravstvene ustanove sekundarnog ili tercijarnog nivoa kao jedini vid lečenja.
Navedeni stvarni troškovi zavisno od vrste usluge koja se zahteva dokazuju se računom, predračunom ili profakturom.
Ukoliko je zaposleni u Gradskoj upravi ostvario naknadu od strane drugog davaoca, odnosno u skladu sa drugim propisima iz oblasti obaveznog socijalnog osiguranja, pripada mu pravo na solidarnu pomoć samo do razlike visine ostvarene naknade i stvarnih troškova, odnosno do iznosa utvrđenog u članu 2. ovog pravilnika.
Solidarnu pomoć, u skladu sa kriterijumima koji su utvrđeni Aneksom i ovim pravilnikom, odlukom dodeljuje načelnik ili lice koje on ovlasti, a nakon ocene o ispunjenosti uslova od strane službe koja se bavi upravljanjem ljudskim resursima u Gradskoj upravi.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana donošenja i objaviće se u "Službenom glasniku grada Jagodine".