PRAVILNIKO KRITERIJUMIMA ZA FINANSIRANJE KRATKOROČNIH PROJEKATA OD POSEBNOG INTERESA ZA ODRŽIVI RAZVOJ U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI("Sl. list AP Vojvodine", br. 21/2017 i 41/2017) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se kriterijumi, merila i postupak predlaganja i izbora kratkoročnih projekata od posebnog interesa za održivi razvoj u Autonomnoj pokrajini Vojvodini (u daljem tekstu: AP Vojvodina), koje finansira ili sufinansira Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost (u daljem tekstu: Sekretarijat).
Finansijska sredstva za ovu namenu predviđena su budžetom AP Vojvodine, a obim sredstava utvrđuje se finansijskim planom Sekretarijata.
U okviru programa istraživanja, biće realizovani kratkoročni projekti od posebnog interesa za održivi razvoj u AP Vojvodini.
Smatraće se da je poseban interes izražen u slučajevima kada postoji urgentna potreba za istraživanjem ili monitoringom u vezi sa:
- problemima nastalim kao posledica elementarnih nepogoda ili klimatskih promena koje neposredno utiču na bezbednost i zdravlje stanovništva ili kojima se ugrožava funkcionalnost značajnih elemenata privrednog sistema;
- intenzivnim istraživanjem uzroka i mera radi određivanja odgovarajućih metoda i metodologija, kako bi se unapredili strateški projekti značajni za održivi razvoj;
- kratkoročnim pilot-istraživanjima od posebnog interesa za pripremu međunarodnih projekata, koji će se finansirati iz fondova Evropske unije.
Prijavu s predlogom projekta podnose registrovane naučnoistraživačke organizacije s teritorije AP Vojvodine, u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti, uz saglasnost naučnog, odnosno, nastavno-naučnog veća. Ukoliko realizacija projekta podrazumeva učešće više naučnoistraživačkih organizacija, uz prijavu se dostavlja saglasnost naučnog, odnosno, nastavno-naučnog veća svih učesnica na projektu.
Projekte izuzetno mogu prijaviti i druge institucije koje se bave naučnoistraživačkim radom, a prema posebnoj odluci Sekretarijata.
Rok za realizaciju projekta jeste najduže 12 meseci.
Za ostvarivanje projektnog finansiranja, Sekretarijat za tekuću godinu raspisuje javni konkurs u kome se naučnoistraživačke organizacije obaveštavaju o uslovima za prijavljivanje projekata.
Sekretarijat će odbaciti sledeće prijave:
- nepotpune prijave projekata;
- prijave koje imaju neispravne nosioce podataka (u pitanju su prijave koje se podnose u elektronskoj formi) s podacima o prijavi projekta;
- prijave koje sadrže netačne podatke o članovima projektnog tima;
- prijave koje nisu predate u roku definisanom javnim konkursom.
Predlog projekta ocenjuje stručni savet iz naučne oblasti kojoj pripada tema projekta, a ukoliko projekat ima interdisciplinarni karakter, ocenjuju ga stručni saveti iz relevantnih oblasti. Stručni savet može predložiti podnosiocu prijave promenu sadržaja predloga projekta (npr. plan aktivnosti, obim i sadržaj rada, opis očekivanih rezultata).
Konačnu odluku o prihvatanju predloga projekata donosi pokrajinski sekretar, imajući u vidu značaj projekta za održivi razvoj u AP Vojvodini. Pokrajinski sekretar može doneti odluku o prihvatanju predloga projekta i bez mišljenja stručnog saveta.
Sekretarijat zaključuje ugovor o realizaciji prihvaćenih predloga projekta sa svim naučnoistraživačkim organizacijama koje su prijavljene kao učesnice na projektu.
Opšti kriterijumi za ocenu predloženih naučnoistraživačkih projekata jesu:
- opravdanost predloženih istraživanja;
- primenljivost rezultata projekta;
- kompetentnost istraživačkog tima;
- kompetentnost rukovodioca projekta;
- opremljenost realizatora projekta;
- značaj projekta za održivi razvoj AP Vojvodine.
II USLOVI ZA UČEŠĆE U FINANSIRANJU PROJEKTA
Organizacije iz člana 3. stav 1. ovog pravilnika konkurišu za izvođenje projekata na način i u rokovima utvrđenim javnim konkursom.
Prijava projekta treba da sadrži:
- opšte, administrativne podatke;
- predmet, sadržaj i cilj istraživanja;
- stanje istraživanja u oblasti;
- planirane rezultate projekta i mogućnost primenljivosti rezultata projekta;
- predlog istraživačkog tima i predlog broja istraživačkih meseci;
- podatke o kompetentnosti istraživača;
- podatke o infrastrukturnoj podršci za realizaciju projekta;
- detaljan finansijski plan troškova za realizaciju projekta.
Javnim konkursom mogu se utvrditi i drugi podaci, odnosno prilozi koji se dostavljaju uz prijavu, a bitni su za odlučivanje prilikom izbora projekata.
Obrazac prijave propisuje Sekretarijat.
U izvođenju projekata mogu učestvovati svi istraživači s teritorije AP Vojvodine, u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti. Istraživači moraju imati karton naučnog radnika, kao deo jedinstvene baze podataka istraživača u AP Vojvodini.
Istraživački tim mora da ima najmanje tri realizatora.
Projektom neposredno upravlja rukovodilac projekta.
Rukovodilac projekta mora imati titulu doktora nauka i naučnu afirmaciju u oblasti iz koje se projekat predlaže.
Rukovodilac projekta iz oblasti prirodno-matematičkih nauka, tehničkih nauka, tehnoloških nauka, biotehničkih nauka i oblasti medicinskih nauka mora imati najmanje dva rada publikovana u časopisima sa SCI liste (sa impakt faktorom).
Rukovodilac projekta iz oblasti društvenih i humanističkih nauka, sportskih nauka i pravnih i ekonomskih nauka mora imati najmanje jedan rad publikovan u časopisu sa SCI liste (sa impakt faktorom) ili najmanje tri rada u vodećem časopisu nacionalnog značaja (M51).
Rukovodilac projekta ne može biti naučni radnik koji je u prethodnih šest godina bio dva ili više puta rukovodilac projekata po ovom programu/konkursu.
Rukovodilac projekta je odgovoran za tačnost navedenih podataka u prijavi, za realizaciju projekta, kao i za tačnost informacija i izveštaja o realizaciji projekta.
Prijavu projekta potpisuju rukovodilac projekta i odgovorno lice organizacije koja prijavljuje projekat, kao i odgovorna lica svih institucija učesnika na projektu.
Nastavna i naučna zvanja korespondiraju na sledeći način:
- redovni profesor = naučni savetnik;
- vanredni profesor = viši naučni saradnik;
- docent = naučni saradnik;
- asistent = istraživač saradnik;
- saradnik u nastavi = istraživač pripravnik.
Zvanja visokih škola strukovnih studija i naučna zvanja, korespondiraju na sledeći način:
- profesor strukovnih studija = viši naučni saradnik;
- predavač s doktoratom = naučni saradnik;
- predavač bez doktorata = istraživač saradnik.
Istraživač kom tokom perioda realizacije projekta prestane radni odnos zbog odlaska u penziju, može nastaviti da učestvuje u projektu ili da rukovodi projektom za koji je odobreno finansiranje, uz saglasnost naučnog, odnosno nastavnog naučnog veća i uz saglasnost direktora instituta/dekana fakulteta, pri čemu može biti angažovan na projektu, s nula istraživač meseci.
Za istraživače učesnike u izvođenju projekta, koji koriste odsustvo više od tri meseca, finansiranje se obustavlja do njihovog povratka.
Rukovodilac projekta obavezuje se da promene navedene u stavu jedan ovog člana, kao i sve promene radnog angažovanja (na primer: odlazak u penziju, promena organizacije zaposlenja, odlazak u inostranstvo), prijavi Sekretarijatu u roku od 15 dana od dana nastanka promene.
III FINANSIRANJE I PRAĆENJE REALIZACIJE PROJEKTA
Sredstva Sekretarijata u okviru projektnog sufinansiranja mogu biti namenjena za:
- isplatu mesečnih primanja (ne više od tri istraživačka meseca)
- troškove nabavke repromaterijala i potrošnog materijala;
- troškove nabavke sitnije opreme za naučnu infrastrukturu;
- troškove putovanja radi realizacije projektnih zadataka;
- troškove usluga drugih lica (visina sredstava za ovu namenu može da iznosi najviše 20% od ukupno opredeljenih sredstava za projekat);
- režijske troškove (internet, telefon, i drugo - visina sredstava za ovu namenu može da iznosi najviše 5% od ukupno opredeljenih sredstava za projekat).
Visina mesečne naknade utvrđuje se prema ceni istraživačkog meseca Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije, u skladu s nastavno-naučnom kompetencijom i zvanjem istraživača.
Kategorizaciju istraživača određuje Sekretarijat, kao ukupan broj poena produkcije u poslednjih pet godina, ne računajući tekuću godinu, uzimajući u obzir M71 i M72, na osnovu podataka iz kartona naučnog radnika.
Realizacija projekta prati se na osnovu periodičnih izveštaja i završnog izveštaja, koji se regulišu ugovorom između Sekretarijata i institucija koje realizuju projekat.
Izveštaji iz stava 1. ovog člana podnose se na obrascima čiju sadržinu propisuje Sekretarijat.
Za podatke navedene u izveštaju odgovaraju rukovodilac projekta i odgovorno lice organizacije koja prijavljuje projekat.
Odluku o prihvatanju periodičnih izveštaja donosi pokrajinski sekretar, a prema potrebi i na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja stručnog saveta.
Odobrena finansijska sredstva će se isplaćivati u ratama preciziranim ugovorom, a nakon prihvatanja periodičnih izveštaja, u skladu s prilivom sredstava u budžet AP Vojvodine.
Istraživanje se ocenjuje na osnovu poređenja ostvarenih i planiranih rezultata u skladu s podnetom prijavom projekta.
U slučajevima davanja netačnih podataka o realizaciji projekata, prikrivanja stvarnog stanja rada na projektu, kao i u slučaju da se projekat ne realizuje, pokrajinski sekretar - pored pokretanja zakonom definisanih mera - može da traži povratak sredstava i da odgovorna lica liši prava učestvovanja ili rukovođenja na projektima Sekretarijata.
Pravilnik stupa na snagu danom potpisivanja.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o kriterijumima za finansiranje kratkoročnih projekata od posebnog interesa za održivi razvoj u Autonomnoj pokrajini Vojvodini od 3. oktobra 2016. godine.
Samostalni član Pravilnika o izmeni
Pravilnika o kriterijumima za finansiranje kratkoročnih projekata od posebnog interesa za održivi razvoj u Autonomnoj pokrajini Vojvodini
("Sl. list AP Vojvodine", br. 41/2017)
Član 2
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom listu APV".