PRAVILNIK
O USLOVIMA OBEZBEĐIVANJA I PRUŽANJA USLUGE LIČNI PRATILAC DETETA

("Sl. glasnik grada Leskovca", br. 15/2017)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim Pravilnikom utvrđuje se pravo na izbor ličnog pratioca deteta kojima je potrebna dodatna podrška, uslovi koji moraju biti ispunjeni da bi jedno lice bilo angažovano kao lični pratilac, način finansiranja i kontrole rada ličnog pratioca od strane pružaoca usluge i grada Leskovca.

Član 2

Interresorna komisija grada Leskovca daje mišljenje o potrebi angažovanja ličnog pratioca, detetu kojem je zbog zdravstvenih problema, telesnog invaliditeta, ili višestrukih i senzornih poteškoća, potrebna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu.

O pravu na uslugu ličnog pratioca deteta, na osnovu zahteva roditelja/staraoca deteta i učenika, odlučuje Centar za socijalni rad grada Leskovca rešenjem.

Član 3

Usluga ličnog pratioca dostupna je detetu i učeniku pod uslovom da je uključeno u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu, do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole, i to tokom celodnevne nastave, produženog boravka, vannastavnih aktivnosti, izvođenja nastave u prirodi, izleta, ekskurzija, odmora i sl.

Aktivnosti ličnog pratioca deteta, planiraju se i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, što uključuje:

1) pomoć kod kuće u oblačenju, održavanju lične higijene (umivanje, češljanje, pranje zuba), pri hranjenju (priprema i serviranje lakših obroka, hranjenje ili pomoć u korišćenju pribora i sl.), pripremu knjiga i opreme za vrtić odnosno školu;

2) pomoć u zajednici, što uključuje:

(1) pomoć u korišćenju javnog prevoza (ulazak i izlazak iz sredstava prevoza, kupovina karte i sl.),

(2) pomoć u kretanju (orijentacija u prostoru ukoliko je dete sa oštećenjem vida, guranje kolica ili korišćenje drugih pomagala i sl.),

(3) odlazak na igrališta odnosno mesta za provođenje slobodnog vremena (podrška u igri, podrška i posredovanje u komunikaciji i sl.), uključujući kulturne ili sportske aktivnosti i druge servise podrške.

II NORMATIVI I USLOVI ZA UTVRĐIVANJE PRAVA NA USLUGU LIČNOG PRATIOCA

Član 4

Podnosilac zahteva - roditelj/staratelj uz zahtev za ostvarivanje prava na uslugu lični pratilac deteta dostavlja sledeću dokumentaciju:

- izvod iz matične knjige rođenih za dete;

- fotokopija lične karte roditelja/staratelja;

- mišljenje Interresorne komisije ne starije od šest meseci - original;

- potvrda vaspitno obrazovne ustanove / škole - original;

- dokaz o prihodima porodice za prethodna tri meseca koja prethode podnošenju zahteva;

- za nezaposlene uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje i

- uverenje Poreske uprave o poreskom zaduženju.

Član 5

Ispunjenost uslova za sticanje statusa ličnog pratioca, na osnovu podnete dokumentacije proverava pružalac usluge, u skladu sa kriterijumima ovog Pravilnika.

Član 6

Lični pratilac deteta, kumulativno mora da ispunjava sledeće uslove:

- da je državljanin Republike Srbije;

- da je nezaposleno lice, na redovnoj evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje-filijala Leskovac;

- da ima najmanje četvrti stepen srednje stručne spreme;

- da se protiv njega ne vodi istraga, postupak, ili da nije osuđivano lice za krivična dela za koja je predviđena kazna zatvora od najmanje šest meseci;

- da se protiv njega ne vodi istraga, postupak ili da nije osuđivano lice za dela koje ga čine nepodobnim za rad sa decom, ili boravku u dečijem okruženju;

- da ima lekarsko uverenje o psihičkoj, fizičkoj i zdravstvenoj sposobnosti za rad sa decom i učenicima;

- da nije član porodičnog domaćinstva u kome živi korisnik, srodnik u pravoj liniji kao ni brat i sestra, odnosno brat i sestra po ocu ili majci korisnika;

- da je prošao obuku akreditovanog programa za ličnog pratioca/ da da pismenu izjavu da će proći tu obuku.

Član 7

O priznatom pravu na uslugu lični pratilac deteta, Centar za socijalni rad obaveštava Interresornu komisiju grada Leskovca.

Centar za socijalni rad jednom godišnje, u avgustu mesecu tekuće godine, vrši reviziju prava na uslugu lični pratilac deteta.

III PRAVA I OBAVEZE PRUŽAOCA USLUGE

Član 8

Uslugu lični pratilac deteta u skladu sa ovim Pravilnikom, pruža Centar za socijalni rad Leskovac na osnovu odluke Gradskog veća grada Leskovca.

Uslugu lični pratilac deteta mogu da pružaju i drugi pružaoci usluga socijalne zaštite koji su dobili licencu za pružanje tih usluga, tj. licencirani pružaoci usluge iz državnog, nevladinog i privatnog sektora.

Međusobna prava i obaveze između grada Leskovca i drugih pružaoca usluge regulisaće se posebnim Ugovorom.

Postupak za korišćenje usluge sprovodi Centar za socijalni rad primenom zakona kojim se uređuje opšti upravni postupak.

Član 9

Pružalac usluge vrši odabir i zadužen je za zapošljavanje ličnih pratilaca.

Broj stručnih radnika i ličnih pratilaca deteta, koje su angažovani kod pružaoca usluge, a koje finansira lokalna samouprava utvrđivaće se odlukom, odnosno Ugovorom između pružaoca usluge i grada Leskovca.

Pružalac usluge sklapa ugovor sa stručnim radnicima i ličnim pratiocima, kojim se bliže definišu međusobna prava, obaveze i odgovornosti.

Za angažovane stručne radnike i lične pratioce, pružalac usluge organizuje obuku po akreditovanom programu za ličnog pratioca deteta (individualnu ili grupnu) i obezbeđuje potreban materijal i literaturu.

Član 10

Pružalac usluge sklapa ugovor sa roditeljem/starateljem deteta kome je potreban lični pratilac.

Ugovorom se definišu prava, obaveze i odgovornosti svih učesnika, a ovaj ugovor naročito sadrži: broj Mišljenja IRK kojim se predlaže usluga lični pratilac deteta, broj Rešenja Centra za socijalni rad kojim se priznaje pravo na ličnog pratioca detetu, principe na kojima se zasniva ova vrsta dodatne podrške, obaveze i odgovornosti ličnog pratioca, pružaoca usluge i porodice, kao i nivo i intenzitet podrške koji lični pratilac obezbeđuje.

Član 11

Pružalac usluge pisanim putem obaveštava predškolsku ustanovu/školu da će dete imati ličnog pratioca.

U dopisu se navodi ime i prezime deteta, ime i prezime pratioca, trajanje i dinamika podrške, kao i ostale važne informacije.

Član 12

Pružalac usluge ima obavezu vođenja neophodne evidencije i dokumentacije, kompletnog administriranja dodatne podrške kroz angažovanje ličnog pratioca, kao i pružanje stručne, tehničke i svake druge vrste podrške i pomoći ličnim pratiocima i roditeljima/starateljima deteta i učenika, a u skladu sa važećim propisima.

Član 13

Pružalac usluge najmanje jednom godišnje sprovodi internu evaluaciju kvaliteta pruženih usluga, koja uključuje ispitivanje zadovoljstva korisnika, odnosno njihovih zastupnika.

Izveštaj o evaluaciji podnosi se nadležnom organu grada Leskovca.

IV PRAVA I OBAVEZE LIČNOG PRATIOCA I STRUČNOG RADNIKA

Član 14

Na osnovu Mišljenja Interresorne komisije, i podnetog zahteva za ostvarivanje prava na uslugu ličnog pratioca od strane roditelja/staratelja deteta/učenika, Centar za socijalni rad grada Leskovca donosi rešenje, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.

Protiv rešenja donetog u prvom stepenu, ima pravo na žalbu Gradskom veću u roku od 15 dana od dana dostavljanja obaveštenja o rešenju.

Žalba se predaje Centru neposredno, putem pošte ili elektronskim putem.

Član 15

Usluga ličnog pratioca obavlja se po individualnom planu podrške koji sačinjava stručno lice pružaoca usluge u saradnji sa roditeljima, stručnim službama predškolske ustanove/škole i vaspitačem, učiteljem, odeljenskim starešinom, a na osnovu Mišljenja IRK, pojedinačno za svako dete kome se ovaj vid podrške pruža.

Roditelj/staratelj svojeručnim potpisom daje saglasnost na individualni plan podrške.

Član 16

Individualni plan podrške sadrži:

- opšte podatke o detetu/učeniku;

- podatke o zdravstvenom statusu deteta/učenika;

- podatke o sposobnostima deteta/učenika;

- podatke o socijalnoj komunikaciji deteta/učenika;

- podatke o ponašanju deteta/učenika;

- procenu potreba deteta/učenika;

- vrstu usluge, sadržaj usluge, trajanje usluge u toku dana;

- ime i prezime ličnog pratioca deteta/učenika;

- učestalost i način izveštavanja ličnog pratioca o pruženim uslugama;

- cilj koji se želi postići, i vremenski okvir pružanja podrške;

- rok trajanja individualne podrške, i potreba za korigovanjem individualnog plana podrške,

- saglasnost roditelja/ staratelja vezanu za individualni plan podrške.

Član 17

Usluga ličnog pratioca se obavlja uz sva poštovanja i uvažavanja ličnosti deteta/učenika uz strogu zabranu bilo kog vida nasilja ili diskriminacije, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti, psihičkog ili fizičkog invaliditeta, i strogu zabranu dovođenja deteta/učenika u ponižavajuć položaj.

Prilikom pružanja usluge, lični pratilac će se rukovoditi i postupati u skladu sa sledećim principima:

- individualizovana podrška;

- poštovanje prava deteta;

- poštovanje porodičnih opredeljenja i stilova života;

- saradnja sa porodicom i drugim akterima u detetovom životu;

- poštovanje privatnosti deteta i porodice;

- bezbednosti i sigurnosti deteta.

Član 18

Lični pratilac je dužan da poštuje sva propisana pravila ponašanja i kretanja unutar predškolske ustanove/škole.

Lični pratilac nema pravo prisustva u sobi/učionici tokom izvođenja vaspitno-obrazovnog rada, sem na isključivi poziv vaspitača, učitelja, nastavnika.

Lični pratilac deteta nema pravo mešanja u vaspitno-obrazovni, odnosno obrazovno-vaspitni rad osim davanja sugestija, ili primedbi vaspitaču/ nastavniku, stručnom saradniku direktno.

Član 19

Lični pratilac je dužan da poštuje ličnost, telesni integritet i bezbednost sve dece u predškolskoj ustanovi/školi u kojoj mu je dozvoljen pristup i kretanje u svojstvu ličnog pratioca.

Najstrože je zabranjeno da ulazi u verbalni, ili fizički sukob sa drugom decom/učenicima ili zaposlenima u ustanovi.

Lični pratilac je dužan da ako primeti da se bilo kakav vid diskriminacije, ili nasilja primenjuje nad detetom/učenikom kome je dodeljen, o tome odmah obavesti direktora, psihologa ili pedagoga predškolske ustanove/škole, roditelja deteta/učenika, pružaoca usluge i organ starateljstva.

Član 20

Lični pratilac svakodnevno vodi evidenciju o broju sati u kojima je angažovan na obrascu pružaoca usluge.

Roditelj/staratelj deteta ličnim potpisom potvrđuje tačnost unešenih podataka na obrascu pružaoca usluge za svaki dan angažovanja ponaosob.

Obračun na kraju tekućeg meseca vrši pružalac usluge na osnovu uredno popunjenog obrasca od strane ličnog pratioca, i potpisanog od strane roditelja/staratelja deteta/učenika za svaki navedeni dan.

U slučaju da ne postoji uredno popunjeno obrazac ili overa istog potpisom roditelja, smatraće se da taj dan u mesecu, ili mesec lični pratilac nije bio angažovan.

Član 21

Stručni radnik pružaoca usluge:

1. Organizuje uslugu i obavlja nadzor nad radom ličnog pratioca;

2. Izrađuje individualni plan podrške;

3. Vrši izbor ličnog pratioca deteta;

4. Vrši ponovni pregled jednom u šest meseci;

5. Vrši kontrolu i praćenje individualnog plana podrške;

6. Sprovodi internu evaluaciju kvaliteta pružanja usluge i obaveštava nadležni organ grada - Odeljenje za društvene delatnosti i lokalni razvoj i

7. Koordinira rad sa svim subjektima u zajednici neposrednim učesnicima u pružanju usluge.

V PRESTANAK PRAVA I OBAVEZE LIČNOG PRATIOCA

Član 22

Prava i obaveze ličnog pratioca prestaju:

- Donošenjem novog, izmenjenog Mišljenja IRK, i rešenja Centra za socijalni rad kojim prestaje pravo na uslugu ličnog pratioca;

- Istekom roka na koji je Ugovor sklopljen.

Član 23

Prava i obaveze ličnog pratioca mogu prestati i pre isteka roka na koji je Ugovor zaključen i to u slučajevima:

- pismeno izjavljene volje ličnog pratioca ili roditelja/staratelja;

- narušenog poverenja i ličnog odnosa između ličnog pratioca i deteta/učenika, ili ličnog pratioca i roditelja/staratelja deteta;

- nepružanja ili odbijanja pružanja usluge ili dela usluge predviđenih individualnim planom podrške;

- nasilnog ili neprimerenog ponašanja ličnog pratioca prema detetu/učeniku, drugoj deci, zaposlenima u vaspitno-obrazovnim ustanovama ili trećim licima;

- zanemarivanja potreba deteta, neprosleđivanja ili prikrivanja informacija i činjeničnog stanja pružaocu usluge;

- zloupotrebe lekova, alkohola i drugih opojnih sredstava;

- nepolaganju ili izbegavanju polaganja akreditovanog programa;

- uništavanja, otuđivanja i nesavesnog odnosa prema imovini deteta/učenika, njegovih roditelja ili ustanove koju dete/učenik pohađa ili u kojoj boravi u prisustvu ličnog pratioca;

- raspirivanja nacionalne, verske, polne, političke ili druge vrste mržnje i netrpeljivosti;

- pokretanja istrage ili postupka protiv ličnog pratioca za dela koje ga čine nepodobnim za rad sa decom, ili boravku u dečijem okruženju;

- i drugih opravdanih razloga po oceni pružaoca usluge.

Po podnetom zahtevu za prestanak svojstva ličnog pratioca pojedinačnog korisnika odlučuje pružalac usluge, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.

Stručni radnik pružaoca usluge procenjuje opravdanost zahteva i razloga u stručnoj proceduri.

U slučaju da do prestanka svojstva ličnog pratioca dolazi iz razloga st. 1 tačaka 3-10. ovog člana, pružalac usluge je dužan da o tome vodi službenu evidenciju, i da o ovim razlozima raskida ugovora obavezno obavesti koordinatora IRK i Centar za socijalni rad Leskovac, koji o ovom moraju da vode evidenciju u Gradskoj upravi i Centru.

VI POSEBNI MINIMALNI STRUKTURALNI STANDARDI ZA ANGAŽOVANJE LIČNOG PRATIOCA

Član 24

Pružalac usluge, odnosno realizator programskih aktivnosti, ima najmanje jednog stručnog radnika.

Neposrednu uslugu ličnog pratioca pruža saradnik - lični pratilac deteta.

Stručni radnik i saradnik - lični pratilac imaju završenu obuku po akreditovanom programu za pružanje usluge ličnog pratioca.

Saradnik - lični pratilac ne može biti član porodičnog domaćinstva u kome živi korisnik, srodnik u pravoj liniji kao ni brat i sestra, odnosno brat i sestra po ocu ili majci korisnika.

VII UTVRĐIVANJE CENE USLUGE LIČNI PRATILAC DETETA

Član 25

Cena usluge ličnog pratioca deteta utvrđuje se po radnom času.

Cenu usluge utvrđuje Gradsko veće grada Leskovca, na obrazloženi predlog pružaoca usluge. Pružaoc usluge pri formiranju predloga cene mora da vodi računa o realnim troškovima usluge.

VIII OBEZBEĐIVANJE SREDSTAVA

Član 26

Sredstva za pružanje usluge lični pratilac deteta obezbeđuje se iz budžeta grada Leskovca, učešćem korisnika i lica koja su u skladu sa zakonom dužna da učestvuju u njihovom izdržavanju, od donatora i iz drugih izvora u skladu sa zakonom.

IX KRITERIJUMI I MERILA ZA UČEŠĆE KORISNIKA I NJEGOVIH SRODNIKA U TROŠKOVIMA USLUGE LIČNI PRATILAC DETETA

Član 27

Učešće korisnika u ceni usluge lični pratilac deteta utvrđuje se prema sledećoj skali:

Cenzusne grupe

Prihod po članu porodice u odnosu na nivo socijalne sigurnosti

% učešća

korisnika

budžeta grad

1.

Do 1,5 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

0%

100%

2.

Od 1,51 - 2,65 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

10%

90%

3.

Od 2,66 - 3,65 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

20%

80%

4.

Od 3,66 - 4,5 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

30%

70%

5.

Od 4,51 - 5,5 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

40%

60%

6.

Od 5,51 do 6,5 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

55%

45%

7.

Preko 6,51 iznosa osnovice za utvrđivanje novčane socijalne pomoći

100%

0%

Član 28

U ukupan prihod porodice računa se i dodatak za negu i pomoć drugog lica.

Član 29

Porodice koja ne prikažu svoje prihode, plaćaju cenu časa usluge u iznosu od 100% cene usluge.

Član 30

Ukoliko je satnica pružanja usluga veća od godišnjeg, odnosno mesečnog nivoa koji finansira lokalna samouprava korisnik se stavlja na listu čekanja.

Član 31

Učešće u troškovima usluge lični pratilac deteta korisnici, odnosno njihovi zakonski zastupnici uplaćuju na namenski žiro račun pružaoca usluge najkasnije do 20. u mesecu za prethodni mesec. Za dane u kojima korisnik zbog ličnih razloga, bez prethodne najave pružaocu usluge, ne koristi usluge, plaća 50 % od cene usluge lični pratilac deteta. Sredstva ostvarena na ovakav način, koristiće se za podizanje kvaliteta usluge lični pratilac deteta.

X ZAVRŠNA ODREDBA

Član 32

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Leskovca".