PRAVILNIK
O VRSTI, NAMENI I PREGLEDIMA ČAMACA, PLOVEĆIH TELA I PLUTAJUĆIH OBJEKATA

("Sl. glasnik RS", br. 98/2017)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se vrsta i namena čamaca i plutajućih objekata, način, postupak i sadržina tehničkog nadzora, kao i način, postupak, sadržina i rokovi vršenja pregleda čamaca i plovećih tela, odnosno plutajućih objekata.

Član 2

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:

1) čamac namenjen za privredne svrhe je čamac za obavljanje javnog prevoza (prevoz putnika i/ili stvari uz naplatu), za obavljanje registrovane privredne delatnosti (privredni ribolov, tegljenje ili potiskivanje skele i dr.) ili za više navedenih namena;

2) čamac namenjen za sport i razonodu je čamac za sopstvene potrebe koji se koristi za sport, razonodu i druge neprivredne svrhe;

3) čamac namenjen za javne svrhe je čamac koji upotrebljava državni organ i koji služi isključivo u neprivredne svrhe;

4) ploveće telo je splav ili druga konstrukcija, objekat ili spojena struktura sposobna za plovidbu, koja nije brod, tehnički plovni objekat, čamac ili plutajući objekat;

5) plovilo za rekreaciju je plovilo koje je namenjeno za sport i razonodu čija je dužina trupa od 2,5 m do 24 m, nezavisno od vrste pogona;

6) plutajući objekat namenjen za privredne svrhe je plutajući objekat za obavljanje registrovane privredne delatnosti;

7) plutajući objekat namenjen za sport i razonodu je plutajući objekat za sopstvene potrebe koji se koristi za sport, razonodu i druge neprivredne svrhe;

8) plutajući objekat namenjen za javne svrhe je plutajući objekat koji upotrebljava državni organ i koji služi isključivo u neprivredne svrhe.

Član 3

Vrste čamaca, u zavisnosti od pogona i nadgradnje, su:

1) čamci sa kabinom bez pogona;

2) čamci sa kabinom sa pogonom;

3) čamci bez kabine bez pogona;

4) čamci bez kabine sa pogonom;

5) skuteri.

Vrste plutajućih objekata, u zavisnosti od pogona i nadgradnje, su:

1) plutajući objekti bez kućice;

2) plutajući objekti sa kućicom.

Član 4

Čamci, u zavisnosti od namene, razvrstavaju se u:

1) čamce namenjene za sport i razonodu;

2) čamce namenjene za privredne svrhe;

3) čamce za javne svrhe.

Plutajući objekti, u zavisnosti od namene, razvrstavaju se u:

1) plutajuće objekte namenjene za sport i razonodu;

2) plutajuće objekte namenjene za privredne svrhe;

3) plutajuće objekte za javne svrhe.

Član 5

Tehnički nadzor i pregledi čamaca, plutajućih objekata i plovećih tela vrše se prema odredbama Tehničkih pravila za čamce, ploveća tela i plutajuće objekte (u daljem tekstu: Tehnička pravila).

Tehnički nadzor i preglede čamaca i plutajućih objekata namenjenih za javne, odnosno privredne svrhe vrši Uprava za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu (u daljem tekstu: Uprava), a čamaca i plutajućih objekata namenjenih za sport i razonodu, plovila za rekreaciju i plovećih tela vrši komisija koju obrazuje ministar nadležan za poslove saobraćaja (u daljem tekstu: komisija), u skladu sa zakonom kojim se uređuje unutrašnja plovidba.

Raspored vremena i lokacija vršenja pregleda čamaca namenjenih za sport i razonodu određuje nadležna lučka kapetanija do kraja aprila meseca za tekuću godinu i isti se objavljuje na sajtu ministarstva nadležnog za poslove saobraćaja.

Član 6

Pregledom čamaca, plutajućih objekata i plovećih tela utvrđuje se i proverava da li stanje trupa i nadgradnje, stabiliteta i nadvođa, sidrenog, kormilarskog, pogonskog i drugih uređaja, opreme, instalacija, plovnih svojstava, odnosno opšte stanje i održavanje odgovaraju zahtevima propisanim Tehničkim pravilima.

Pregledi čamaca, plutajućih objekata i plovećih tela mogu biti osnovni, redovni i vanredni.

Član 7

Osnovni pregled čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela vrši se:

1) pre njegovog upisa u upisnik čamaca, plovećih tela i plutajućih objekata;

2) svaki put kada se čamcu, plutajućem objektu i plovećem telu trajno menja namena ili proširuju zone plovidbe i to pre početka njegovog korišćenja;

3) svaki put kada se na čamcu, plutajućem objektu i plovećem telu vrši popravka ili prepravka kojom se menjaju njegove konstrukcione osobine i svojstva pogonskih uređaja i to pre početka njegovog korišćenja.

Ako se na čamcu, plovećem telu i plutajućem objektu planira promena tehničkih karakteristika, tehnička dokumentacija o planiranim radovima dostavlja se nadležnom organu iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika.

Osnovni pregled čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela ne vrši se pre njegovog upisa u upisnik čamaca, plovećih tela i plutajućih objekata za čamac, plutajući objekat i ploveće telo koji imaju svedočanstvo o gradnji.

Osnovni pregled čamca ne vrši se pre njegovog upisa u upisnik čamaca, plovećih tela i plutajućih objekata za čamac koji ima znak usaglašenosti i deklaraciju o usaglašenosti prema propisu kojim se uređuju zahtevi za bezbednost plovila za rekreaciju i plovila na vodomlazni pogon.

U slučaju iz st. 3. i 4. ovog člana Uprava, odnosno komisija provera dimenzije čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela, broj motora, broj trupa i druge podatke neophodne za njegov upis u upisnik.

Član 8

Osnovni pregled čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela obuhvata proveru:

1) tehničke dokumentacije;

2) konstrukcije, kvaliteta izrade i stanje trupa;

3) plovnih svojstava;

4) rada pogonskih i drugih uređaja i opreme.

Osnovni pregled čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela obavlja se na suvom, odnosno na vodi.

Član 9

Redovnim pregledom čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela utvrđuje se stanje trupa, pogonskih i drugih uređaja i opreme plovila.

Redovnom pregledu podležu čamci, plutajući objekti i ploveća tela upisana u upisnik čamaca, plovećih tela i plutajućih objekata.

Redovni pregled obavlja se na suvom, odnosno na vodi.

Član 10

Vanredni pregled čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela obavlja se posle havarije ili utvrđenog nedostatka koji utiču na sposobnost za plovidbu, posle prepravke ili adaptacije, pre ponovnog upisa u upisnik i kada inspektor bezbednosti plovidbe posumnja da čamac, plutajući objekat i ploveće telo bitno ne odgovara podacima u plovidbenoj, odnosno plutajućoj dozvoli.

Vanredni pregled obavlja se na suvom, odnosno na vodi.

Član 11

Redovni pregled čamaca i plutajućih objekata namenjenih za sport i razonodu, kao i plovećih tela vrši se svake tri godine.

Redovni pregled čamaca i plutajućih objekata namenjenih za javne, odnosno privredne svrhe vrši se svake godine.

Redovni pregled plovila iz st. 1 i 2. ovog člana može se izvršiti najranije 30 dana pre isteka roka, odnosno najkasnije 30 dana posle isteka važnosti plovidbene, odnosno plutajuće dozvole.

Član 12

Posle izvršenog tehničkog nadzora, odnosno pregleda čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela Uprava, odnosno komisija sačinjava zapisnik o izvršenom tehničkom nadzoru, odnosno pregledu i utvrđenom stanju čamca, plutajućeg objekta i plovećeg tela i ako je utvrđeno da ispunjavaju zahteve propisane Tehničkim pravilima izdaje i potvrdu o izvršenom pregledu.

Na osnovu potvrde o izvršenom pregledu vlasnik čamca upravlja čamcem do izdavanja nove, odnosno produženja važnosti plovidbene dozvole.

Član 13

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o utvrđivanju sposobnosti čamaca i plovećih postrojenja za plovidbu ("Službeni glasnik RS", broj 28/96).

Član 14

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. januara 2018. godine.