PRAVILNIKO POSLOVIMA, RADNOM VREMENU I TRAJANJU SMENE ZAPOSLENIH KOJI U RADU ŽIČARA OBAVLJAJU POSLOVE IZVRŠNIH RADNIKA ("Sl. glasnik RS", br. 106/2017) |
Ovim pravilnikom bliže se uređuju poslovi koje u radu žičara obavlja izvršni radnik, radno vreme i trajanje smene zavisno od organizacije i učestalosti saobraćaja, vrste poslova, uslova rada i drugih uslova koji utiču na psihičku i telesnu sposobnost izvršnih radnika.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) radno vreme u smeni je radno vreme kod kojeg izvršni radnik po rasporedu radnog vremena započinje ili završava svoje poslove u određeno doba dana ili noći;
2) noćno radno vreme je vreme između 22 sata uveče i šest sati ujutro narednog dana;
3) prekid rada u toku smene je prekid rada prema rasporedu rada.
Poslove, njihov obim kao i broj izvršnih radnika određuje upravljač žičare u dogovoru sa tehničkim licem, zavisno o tipu postrojenja i njegovim posebnostima kao i uputstvima proizvođača.
Tehničko lice ili njegov zamenik uvek su prisutni na radnom mestu ili dostupni na području žičare za koju odgovaraju.
Tehničko lice i/ili njegov zamenik preduzimaju mere, u okviru svog delokruga, kojima se osigurava sprovođenje Zakona o žičarama za transport lica i drugih propisa iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, zaštite od požara i zaštite životne sredine i propisa u oblasti rada, a naročito preduzimaju sve potrebne mere i radnje da:
1) se na poslove ne rasporedi radnik koji nije osposobljen za bezbedan i zdrav rad;
2) se na poslove sa povećanim rizikom ne rasporedi radnik za kojeg na propisan način nije utvrđeno da ispunjava tražene zahteve, odnosno da se radnik koji tražene zahteve ne ispunjava ne zadrži na poslovima sa povećanim rizikom;
3) isključi iz upotrebe žičaru, pogon i uređaje ukoliko ne postoje uslovi za bezbedan rad, preduzme mere iz svog delokruga kojima se osigurava sprovođenje odredbi Zakona o žičarama za transport lica i drugih propisa iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, zaštite od požara i zaštite životne sredine;
4) radnici rade u skladu sa odredbama Zakona o žičarama za transport lica pravilnika donetih na osnovu njega, drugih propisa o bezbednosti i zdravlju na radu, zaštite od požara i zaštite životne sredine te uputstava proizvođača žičara, pogona i uređaja;
5) radnici koriste propisana lična zaštitna sredstva;
6) osigura dovoljan broj radnika osposobljenih za evakuaciju i spašavanje kao i za pružanje prve pomoći, u skladu sa Planom zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, te da im stavi na raspolaganje svu potrebnu opremu.
Nepostupanje u skladu sa odredbama iz stava 1. ovog člana od strane radnika, smatra se nepoštovanjem radne discipline, u kom slučaju tehničko lice i/ili njegov zamenik može protiv radnika pokrenuti postupak za utvrđivanje njegove odgovornosti i radnika privremeno udaljiti sa rada u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad.
Tehničko lice ili njegov zamenik, u okviru svojih radnih zadataka posebno:
1) odlučuje o otvaranju i zatvaranju postrojenja za javnost u skladu s rasporedom vožnje i uslovima rada;
2) donosi predlog plana rada, održavanja i kontrole postrojenja;
3) prilagođava broj izvršnih radnika radnim zahtevima;
4) primenjuje uputstva i propise koji se odnose na rad i održavanje postrojenja;
5) osigurava celokupnom pogonskom osoblju potrebnu dokumentaciju, važeće propise, pravilnike, tehnička uputstva i sl.;
6) sprovodi radnje potrebne da izvršni radnici imaju potrebnu stručnost i znanja za provođenje poverenih zadataka.
Rukovodilac postrojenja, u okviru svojih radnih zadataka posebno:
1) izvršava zadatke koje mu je poverilo tehničko lice raspoređujući ga na odgovarajuće mesto;
2) dužan je da se pridržava propisanih uputstava i zahteva;
3) proverava ispravnost stanja poverenog im postrojenja;
4) brine o bezbednosti i zdravlju na radu;
5) daje potrebna uputstva drugim izvršnim radnicima na postrojenju;
6) odgovara za rad izvršnih radnika i primenjuje pravila bezbednosti i zdravlja na radu;
7) kontroliše uslove vožnje i brine o vozilima i o drugim tehničkim uslovima na trasi.
Izvršni radnik postupa u skladu sa propisima i uputstvima u pogledu bezbednosti ljudi i imovine.
U slučaju sumnje o načinu postupanja prema pojedinim odredbama, izvršni radnik se obraća tehnički odgovornom licu za žičaru, njegovom zameniku ili rukovodiocu postrojenja.
Ostali izvršni radnici treba da izvršavaju poslove u skladu sa:
1) uputstvima za rad na radnim mestima na koje su raspoređeni;
2) nalozima tehničkih lica i/ili njihovih zamenika i/ili rukovodioca postrojenja.
Pri planiranju rasporeda radnog vremena upravljač žičare (u daljem tekstu: poslodavac) uzima u obzir opšte principe prilagođavanja rada i organizacije rada izvršnom radniku s ciljem osiguranja zaštite njegovog zdravlja i bezbednosti, kao i bezbednosti rada žičare, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad i zakonom kojim se uređuje bezbednost i zdravlje na radu.
Trajanje i raspored radnog vremena tj. vremena koje izvršni radnik provede u obavljanju poslova u jednoj smeni i odmor između dve uzastopne smene izvršnog radnika, određuje se u zavisnosti od organizacije prometa, vrste poslova, vrste žičare, te drugih uslova koji utiču na zdravlje i radnu sposobnost izvršnog radnika za sigurno obavljanje poslova, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad i zakonom kojim se uređuje bezbednost i zdravlje na radu.
O dnevnom i nedeljnom rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac.
Poslodavac može da izvrši preraspodelu radnog vremena u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad.
Poslodavac mora obavestiti izvršnog radnika na žičari o rasporedu ili promeni rasporeda radnog vremena najmanje sedam dana unapred osim u slučajevima vanrednih događaja ali ne u roku kraćem od 48 časova unapred.
Smena izvršnog radnika je ukupno vreme od dolaska radnika na posao do odlaska s posla, kada je radnik na raspolaganju poslodavcu i izvršava svoje radne obaveze iz ugovora o radu.
Radno vreme u smeni izvršnog radnika obuhvata:
1) vreme pripreme za osoblje žičare;
2) vreme rada u smeni;
3) odmor u toku dnevnog rada;
4) vreme prekida do dva sata tokom trajanja smene računajući i vreme čekanja;
5) režijska vožnja, ako je radno mesto udaljeno i jedini pristup je omogućen putem žičare ili drugim prevoznim sredstvima;
6) vreme provedeno u obaveznom dežurstvu.
Vreme pripreme za osoblje žičare je vreme koje je provedeno za preuzimanje i/ili predaju i/ili zatvaranje žičare.
Vreme rada u smeni je vreme, u kojem radnik radi i izvršava svoje radne obaveze iz ugovora o radu u skladu sa zahtevima i nalozima poslodavca.
Odmor u toku dnevnog rada je vreme odmora koje poslodavac mora omogućiti radniku za vreme trajanja smene, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad.
Vreme prekida rada do dva sata tokom trajanja smene računa se u radno vreme. U vremenu prekida rada radnik ne radi, ali mora biti na raspolaganju poslodavcu. U ovo vreme prekida rada uračunato je i vreme čekanja, odnosno vreme od javljanja na posao po rasporedu do stvarnog početka rada u slučaju kašnjenja početka rada žičare, u kojem je izvršni radnik na raspolaganju za obavljanje drugih poslova.
Režijska vožnja radi preuzimanja radnog mesta je putovanje određeno rasporedom rada ili po nalogu poslodavca iz mesta gde je radnik evidentirao dolazak na posao ili iz mesta gde je određeno vreme već radio svoj posao, u drugo mesto radi nastavka rada.
Vreme provedeno u obaveznom dežurstvu je vreme predviđeno rasporedom rada, ali nije određeno koje će poslove izvršni radnik obavljati. Zbog vremena provedenog u obaveznom dežurstvu poslodavac ne može produžiti radno vreme iz člana 12. ovog pravilnika.
U slučaju otkaza rada žičare, poslodavac će izvršnom radniku evidentirati vreme trajanja smene predviđene rasporedom rada u skladu sa članom 11. stav 2. tačka 4) ovog pravilnika.
Otkaz rada žičare po predviđenom rasporedu može nastupiti u slučaju kvara žičare ili usled vremenskih neprilika koje ne dozvoljavaju pokretanje žičare iz sigurnosnih razloga.
Radno vreme izvršnog radnika u smeni ne sme trajati duže od 11 sati.
Radno vreme izvršnog radnika koji upravlja žičarom za prevoz osoba u jednoj smeni ne sme trajati duže od deset sati.
Izvršni radnik može raditi noću, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad.
Odmor između dve uzastopne smene izvršnog radnika traje najmanje dvanaest sati.
Poslodavac za sve izvršne radnike vodi evidenciju radnog vremena sa sledećim podacima:
1) sat i minut početka smene;
2) sat i minut završetka smene;
3) ukupno vreme trajanja smene i vreme prekida koji je trajao duže od dva sata koji ne ulazi u radno vreme;
4) zbir sati provedenih na radu u kalendarskom mesecu;
5) zbir sati noćnog rada u kalendarskom mesecu.
Za izvršnog radnika koji upravlja žičarom, pored podataka iz stava 1. ovog člana evidencija mora sadržati sledeće podatke:
1) sat i minut početka rada žičare;
2) sat i minut završetka rada žičare;
3) ukupno vreme od početka do završetka rada žičare.
Evidenciju vodi tehničko lice ili njegov zamenik.
Poslodavac vodi evidenciju u pisanom i u elektronskom obliku.
Evidenciju radnog vremena poslodavac čuva najmanje dve godine nakon isteka vremenskog perioda na koju se odnosi.
Za izvršne radnike, kojima je radno vreme jednako raspoređeno sa početkom od šest sati i sa završetkom do dvadeset sati, najmanje pet radnih dana u nedelji, poslodavac vodi posebnu evidenciju o početku, završetku i trajanju rada u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".