PRAVILNIKO POSTAVLJANJU LETNJIH BAŠTI UGOSTITELJSKIH OBJEKATA NA TERITORIJI GRADA VRŠCA("Sl. list grada Vršca", br. 20/2017) |
Ovim pravilnikom bliže se uređuje postavljanje letnjih bašti ispred ugostiteljskih objekata na teritoriji Grada Vršca.
Bašta ugostiteljskog objekta (u daljem tekstu: bašta), u smislu odluke Skupštine grada kojom je propisano postavljanje objekata na površinama javne namene i ovog pravilnika, je montažni objekat privremenog karaktera u funkciji ugostiteljske delatnosti koja se obavlja u ugostiteljskom objektu, i postavlja se na površinama javne namene.
Baštu čine stolovi, stolice i suncobrani, a po potrebi senilo, podna platforma, ograda, žardinjera, rasveta, pano za izlaganje menija i cenovnika i drugi elementi koji se postavljaju u skladu sa ovim pravilnikom.
II USLOVI I NAČIN POSTAVLJANJA BAŠTE
Bašta se može postavljati na površini ispred ugostiteljskog objekta, u nivou ugostiteljskog objekta i po pravilu u širini ugostiteljskog objekta.
Površina na kojoj se bašta ugostiteljskog objekta može postavljati određena je dužinom fronta ugostiteljskog objekta.
Površina bašte iz stava 2. ovog člana može biti proširena na površinu ispred susedne zgrade pod uslovom da se pribavi pismena saglasnost vlasnika, odnosno korisnika prostora dela zgrade ispred kojeg se bašta postavlja.
Ukoliko se proširenje odnosi na prostor ispred susednog poslovnog prostora, saglasnost mora dati njegov vlasnik a ukoliko se proširenje bašte planira ispred ulaza u stambeni ili drugi objekat, ista se može postaviti samo uz saglasnost stambene zajednice ili vlasnika drugog objekta.
Ispred ulaza u stambenu zgradu koja se sastoji iz više dvorišnih stanova mora se obezbediti slobodan prostor širine od najmanje 3,5 metara.
Kada se bašta postavlja tako da se delom svog volumena nalazi izvan nivoa ugostiteljskog objekta, potrebno je pribaviti saglasnost vlasnika, odnosno korisnika prostora dela zgrade ispred kojeg se bašta postavlja, kada rastojanje bašte od tog dela zgrade iznosi manje od 6 m.
Volumen bašte definisan je površinom osnove bašte i visinom senila.
Bašta se, po pravilu, postavlja tako da bude odvojena od zgrade u kojoj se ugostiteljski objekat nalazi, a kada se postavlja uz zgradu ne sme ometati glavne pešačke tokove i narušavati arhitektonske i urbanističke vrednosti zgrade.
Kada se bašta sastoji iz dva ili više delova, svaki deo mora ispunjavati uslove iz člana 4. i 5. ove odluke.
Postavljanje bašte ispred objekta visokogradnje vrši se u skladu sa propisanim normativima za zaštitu visokih objekata od požara, tako da omogućava:
- pristup vatrogasnog vozila objektu ispred kojeg se nalazi sa dve strane na kojima postoje otvori;
- korišćenje platoa za gašenje u minimalnoj širini od 5,5 m i minimalnoj dužini od 15 m.
Bašta u pešačkoj zoni i na trgu postavlja se tako da se omogući bezbedno kretanje pešaka i prolaz vozila za hitne intervencije.
Na krajevima bašte duže od 10 m ili niza bašti dužih od 10 m u pešačkoj zoni, obezbeđuje se prolaz za pešake i osobe sa posebnim potrebama u širini od najmanje 1,60 m.
U pešačkoj zoni nije dozvoljeno postavljati platforme ili slične objekte kojima se menja odnosno izdiže nivo trga.
Na trotoaru se bašta postavlja tako da:
- širina dela trotoara, odnosno staze za kretanje pešaka duž objekta bude najmanje 1,6 m;
- širina dela trotoara kod ulica sa intenzivnim kretanjem pešaka bude najmanje 3 m;
- ivica bašte bude udaljena od ivice kolovoza najmanje 0,5 m;
- ivica bašte bude udaljena od pešačkog prelaza najmanje 2 m.
Bašta se ne može postaviti ispred kioska i pokretnog privremenog objekta preko kojeg se obavlja ugostiteljska delatnost.
Odabir i projektovanje elemenata bašte vrši se tako da bašta:
- oblikom, dimenzijama, materijalom i bojom predstavlja skladnu i funkcionalnu celinu;
- poseduje jednostavne forme, jasno definisane visinske regulacije;
- sadrži transparentne elemente i materijale neutralnog, svedenog kolorita i
- bude u skladu sa karakteristikama i estetskim vrednostima zgrade ispred koje se postavlja i prostora u kojem se nalazi.
Elementi bašte treba da dimenzijama, težinom, međusobnim vezama i postavljanjem:
- omogućavaju brzu montažu, demontažu i transport,
- ne oštećuju površinu na koju se postavljaju, objekte uređenja i opremanja te površine i okolno zelenilo, fiksiranjem za njih ili na neki drugi način i
- budu pogodni i bezbedni za nesmetano kretanje dece, starih osoba i osoba sa invaliditetom.
Elementi bašte koji predstavljaju izvore svetla i zvuka moraju biti takvog intenziteta i položaja da ne ometaju saobraćajnu, stambenu i drugu namenu okolnih površina i objekata, u skladu sa važećim standardima i propisima.
Oglasne poruke na elementima bašte mogu se isticati po postupku regulisanom posebnom odlukom, tako da dimenzijama i koloritom ne dominiraju baštom i prostorom u kojem se bašta nalazi.
Na elementima bašte postavljene na površini pešačke zone i na javnoj površini prostorne kulturno - istorijske celine ne mogu se isticati oglasne poruke.
Na trotoaru kod koje je potrebno nivelisanje terena (neravan, kaskadni i nagiba većeg od 3%), nivelisanje se može izvršiti isključivo postavljanjem montažno-demontažne podne platforme.
Podna platforma ne može biti visine veće od 45 cm, a kaskade u okviru nje visine veće od 20 cm.
Podnom platformom se ne smeju zatvarati otvori na zgradama ili na javnoj površini odnosno onemogućavati njihovo korišćenje.
Postavljanje bašte vrši se tako da su komunalni objekti (stub javne rasvete i kontaktne mreže, hidrant, šaht i drugi) na bezbednom rastojanju izvan bašte i da budu dostupni za nesmetano korišćenje i održavanje najmanje sa jedne strane.
Svi nepomerljivi elementi bašte koji zahtevaju demontažu (podna platforma, senilo, ograda i sl.) moraju biti na rastojanju od:
- 1 m od ivice otvora silaza u šaht, hidranta i stuba javne rasvete, elektro mreže i telekomunikacionih sistema;
- 2 m od šahta i komore kanalskog toplovoda;
- 1 m od osovine razvodnog ormara telekomunikacionog sistema.
U slučajevima iz stava 2. ove odluke pristup otvoru silaza u šaht, komori kanalskog toplovoda, hidrantu, stubu i zidnom nosaču kontaktne mreže, razvodnom ormanu telekomunikacionog sistema mora biti slobodan najmanje sa jedne strane i to sa strane kolskog prilaza.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, kod bašte koja se postavlja na tlo bez podne platforme, moguće je postavljanje i na površini šahta podzemnog objekta, uz prethodnu saglasnost vlasnika, odnosno korisnika tog objekta.
Svi pomerljivi elementi bašte moraju biti na rastojanju od najmanje 0,6 m u odnosu na osovinu hidranta, stuba javne rasvete, elektromreže, kontaktne mreže i telekomunikacionih sistema.
Prilikom postavljanja bašte u blizini drveta, sadnice, žive ograde, rondele, žardinjere i drugog objekta zelenila, mora se omogućiti njihovo nesmetano održavanje.
Elementi bašte postavljaju se tako da oko stabla drveta ili sadnice ostane slobodan prostor najmanje u dimenzijama površine sadnog mesta tj. elemenata horizontalne zaštite, kao i slobodan pristup sa najmanje jedne strane i to sa strane kolskog prilaza.
Kada se krošnja drveta nalazi iznad senila i drugih elemenata bašte, oni se postavljaju tako da oko drveta postoji slobodan prostor u dimenzijama površine sadnog mesta, tj. elemenata horizontalne zaštite, a kod sadnice i drveta čija se krošnja nalazi u njihovoj visini, oni se postavljaju tako da oko sadnice i drveta postoji prostor u dimenzijama površine elemenata horizontalne zaštite uvećanim za najmanje 40 cm.
U blizini spomenika, skulpture, fontane ili česme, bašta se može postaviti na rastojanju ne manjem od 3 m, tako da se ne nalazi na njima pripadajućim površinama i da omogućava njihovo nesmetano korišćenje i održavanje, kao i slobodan pristup sa najmanje jedne strane.
U blizini klupe i drugih objekata za sedenje na javnoj površini bašta se može postaviti na rastojanju ne manjem od 1,2 m.
Zaštita bašte od sunca i atmosferskih padavina može se ostvariti postavljanjem senila lake konstrukcije.
Senilo se, po pravilu, postavlja kao slobodnostojeće i po pravilu je tipa suncobran, rasklopivo senilo na slobodnostojećem nosaču sa dva stuba na jednu ili dve vode i može biti sa ili bez karnera.
Senilo je jednobojno i po pravilu belo, crno i bež boje ili u tonovima između njih.
Kada se senilo postavlja uz zgradu u kojoj se nalazi ugostiteljski objekat, senilo može biti konzolno pričvršćeno na fasadu zgrade, tako da se nalazi na visini od najmanje 3 m iznad trotoara, a u pešačkoj zoni tako da se donja ivica senila nalazi na visini od najmanje 2,2 m u odnosu na pod.
Senilo iz stava 4. ovog pravilnika postavlja se u skladu sa zakonom kojim je uređena izgradnja objekata.
Za postavljanje senila koje je prislonjeno uz fasadu zgrade, neophodna je saglasnost stambene zajednice ili vlasnika odnosno korisnika te zgrade.
Senilo se ne može postavljati kada je to u suprotnosti sa uslovima zaštite nadležnog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Senilo prislonjeno ili pričvršćeno na objekat visokogradnje postavlja se u skladu sa propisanim normativima za zaštitu visokih objekata od požara, tako da ne ometa evakuaciju objekta, poštuje prekidno rastojanje između spratova od 1 m, i da je izrađeno od materijala koji ne prenose požar na više spratove.
Na delovima bašte kod kojih postoji potreba zaštite od kolskog i pešačkog saobraćaja, ili radi održavanja širine pešačkog koridora, obavezno je postavljanje ograde visine do 1 m u odnosu na pod bašte.
Kod bašte sa podnom platformom ograda se postavlja po njenom obodu i duž kaskada podne platforme.
Ogradu mogu činiti žardinjere, transparentna rešetkasta konstrukcija i paneli od čvrstih, potpuno prozirnih, bezbojnih i bezbednih materijala (sigurnosno staklo ili klirit).
Kada se bašta postavlja u neposrednoj blizini intenzivnog kolskog saobraćaja, gde postoji potreba zaštite od buke i izduvnih gasova vozila, ograda može biti visine do 1,6 m u odnosu na podnu površinu bašte, bez spajanja sa senilom na bilo koji način.
Zaštita od vetra može se ostvariti postavljanjem ograde - panela izrađenih od čvrstih, potpuno prozirnih, bezbojnih i bezbednih materijala (sigurnosno staklo ili klirit), visine do 1,6 m u odnosu na pod bašte, bez spajanja sa senilom na bilo koji način.
Elementi bašte iz stava 1. ovog člana i člana 19 i 20 ovog pravilnika ne mogu biti elementi bašte koja se postavlja u pešačkoj zoni i na javnoj površini prostorno kulturno-istorijske celine.
Zahtev za izdavanje odobrenja za postavljanje bašte može podneti pravno lice ili preduzetnik koji obavlja ugostiteljsku delatnost u objektu u čijoj je funkciji bašta (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).
Zahtev za izdavanje odobrenja sadrži:
- ime i prezime i adresa, odnosno naziv i sedište podnosioca zahteva;
- naziv i adresu ugostiteljskog objekta;
- opis lokacije (trotoar, trg, pešačka zona...);
- vreme korišćenja;
- površinu zauzeća;
- saglasnost vlasnika, odnosno korisnika prostora dela zgrade ispred kojeg se bašta postavlja (čl. 4. stav 3,4 i 6. i član 18. stav 6.);
- dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi;
Ukoliko se, u skladu sa odredbama Odluke o postavljanju objekata na površinama javne namene ("Službeni list Grada Vršca", broj 10/2017) i ovog pravilnika, ispred ugostiteljskog objekta planira postavljanje drugih elemenata osim stolova, stolica i suncobrana, uz zahtev se obavezno prilaže i tehnička dokumentacija.
Tehničku dokumentaciju čine:
1) Grafički i fotografski prikaz površine na koju će bašta biti postavljena, dimenzije - bašte (površina i visina) i položaj u odnosu na: elemente javne površine (kolovoz, parking, pešački prelaz, stub javne rasvete i kontaktne mreže, šaht, stepenik, drvored i sl.); opremu javne površine (klupa, žardinjera, đubrijera i sl.); privremene i stalne objekte u neposrednoj blizini (kiosk, telefonska govornica, reklamni objekat, spomenik, skulptura, česma i fontana, zgrada sa ulazom i elementima fasade iznad javne površine, kolski ulaz i sl.), izrađen od lica koje poseduje licencu odgovornog projektanta. Grafički prikaz položaja bašte sastoji se od šireg prikaza u razmeri 1:500 i detaljnog prikaza u razmeri 1:100.
2) Projekat bašte izrađen od lica koje poseduje licencu dipl. inž. arhitekture - odgovornog projektanta i sadrži:
- grafički prikaz bašte (tri projekcije i karakteristični preseci) sa razmeštajem svih elemenata koji je čine u razmeri 1:50 - 1:100;
- prikaz elemenata bašte (crtež, fotografija, prospekt);
- tehnički opis elemenata bašte i načina montaže.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Vršca".