ODLUKAO LINIJSKOM GRADSKOM I PRIGRADSKOM PREVOZU PUTNIKA U DRUMSKOM SAOBRAĆAJU NA TERITORIJI GRADA ZAJEČARA("Sl. list grada Zaječara", br. 46/2017) |
Ovom Odlukom uređuju se i obezbeđuju opšti uslovi za obavljanje linijskog gradskog i prigradskog prevoza putnika u drumskom saobraćaju na teritoriji grada Zaječara.
Linijski gradski i prigradski prevoz putnika može obavljati privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik (u daljem tekstu: prevoznik) kome je shodno odredbama Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju ("Sl. glasnik RS", br. 68/15) odobreno obavljanje javnog prevoza u domaćem prevozu.
Gradski i prigradski prevoz može obavljati prevoznik kome je povereno obavljanje ove komunalne delatnosti, po postupku propisanim zakonom i odlukom Skupštine grada Zaječara o poveravanju obavljanja komunalnih delatnosti na teritoriji grada Zaječara.
Linije u gradskom i prigradskom prevozu utvrđuje Gradsko veće grada Zaječara posebnim rešenjem, na predlog Gradske uprave grada Zaječara (u daljem tekstu: Gradska uprava).
Prevoznik može početi obavljanje linijskog prevoza ako ima registrovan i overen red vožnje.
Red vožnje sadrži podatke utvrđene Pravilnikom o sadržini obrasca reda vožnje, sadržini i načinu vođenja registra i načinu overe reda vožnje u međumesnom prevozu ("Sl. glasnik RS", br. 19/17).
Registraciju i overu reda vožnje vrši nadležno odeljenje Gradske uprave grada Zaječara.
Prevoznik je dužan da najkasnije 15 dana pre početka obavljanja gradskog i prigradskog prevoza dostavi Gradskoj upravi zahtev za registraciju i overu reda vožnje.
Uz zahtev za registraciju i overu reda vožnje podnosi se:
- Izvod iz registra Agencije za privredne registre o vršenju delatnosti javnog linijskog prevoza putnika;
- Rešenje nadležnog Ministarstva o ispunjenosti uslova za obavljanje javnog linijskog prevoza putnika;
- Ugovor o poveravanju obavljanja delatnosti prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju;
- Red vožnje u 5 primeraka.
Gradska uprava dužna je da red vožnje overi u roku od 5 dana od dana dostavljanja na overu.
Overa reda vožnje vrši se sa rokom važenja od godinu dana.
Overa reda vožnje vrši se stavljanjem štambilja koji sadrži: redni broj reda vožnje pod kojim je upisan u registar, datum overe i potpis ovlašćenog lica.
O otpočinjanju obavljanja prevoza, prevoznik obaveštava korisnike prevoza putem sredstava javnog informisanja ili na drugi odgovarajući način.
Prevoznik se mora pridržavati registrovanog i overenog reda vožnje.
U toku važenja reda vožnje linijski prevoz se može privremeno obustaviti ili izmeniti u slučajevima:
- prekida saobraćaja zbog više sile ili izvođenja radova na rekonstrukciji puta;
- zbog mera nadležnog organa koje neposredno utiču na ograničenje saobraćaja, dok te mere traju.
Prevoznik je dužan da pre početka obustave ili izmene reda vožnje iz prethodnog stava, o tome obavesti Gradsku upravu, a preko sredstava javnog informisanja i korisnike prevoza.
Red vožnje brisaće se iz registra ako prevoznik:
- ne otpočne obavljanje prevoza po registrovanom redu vožnje u roku od tri dana od dana početka važenja reda vožnje;
- prestane obavljati prevoz po registrovanom redu vožnje duže od pet dana uzastopno;
- povremeno obustavlja prevoz po registrovanom redu vožnje u ukupnom trajanju dužem od deset dana u toku važenja reda vožnje;
- sa početne autobuske stanice, odnosno stajališta, ne obavlja polazak u vreme predviđeno registrovanim redom vožnje duže od 20 dana u periodu važenja reda vožnje, odnosno u režimu važenja obavljanja prevoza na liniji, već obavljanje polaska na liniji započinje pored početne autobuske stanice, odnosno sa autobuskog stajališta koje nije upisano kao početno u važeći red vožnje;
- na koga ne glasi red vožnje, obavlja prevoz po registrovanom redu vožnje drugog prevoznika u ukupnom trajanju dužem od 15 dana u toku važenja reda vožnje;
- vrši ukrcavanje i iskrcavanje putnika u istom naselju, odnosno istom naseljenom mestu koje nema upisano u registrovani red vožnje, više od pet puta u kalendarskoj godini u toku važenja reda vožnje.
Brisanje reda vožnje vrši Gradska uprava.
Brisanje reda vožnje iz registra, privremena obustava reda vožnje u toku važenja reda vožnje ili izmena, odjava reda vožnje u slučaju prestanka obavljanja linijskog prevoza unose se u registar reda vožnje u rubrici napomena.
Trasa linije određuje se nazivima ulica i puteva kojima se kreću vozila od početne do krajnje stanice, odnosno stajališta.
Ulice i putevi na kojima se odvija prevoz moraju ispunjavati propisane uslove u pogledu širine saobraćajnih traka, nosivosti kolovozne konstrukcije i vrste kolovoznog zastora, minimalnih poluprečnika, krivina, veličina nagiba i dr.
Javno preduzeće koje se stara o održavanju ulica i puteva daje mišljenje Gradskoj upravi o podobnosti puteva u pogledu navedenih uslova.
Gradsko veće grada Zaječara posebnim rešenjem određuje autobuska stajališta koja se mogu koristiti u gradskom i prigradskom prevozu, kao i u međumesnom prevozu.
Pod stajalištem u smislu ove Odluke podrazumeva se utvrđeno i obeleženo mesto koje mora imati odgovarajuću saobraćajnu površinu za zaustavljanje vozila i površinu za ulazak i izlazak putnika iz vozila.
Stajalište mora imati dužinu za zaustavljanje najmanje jednog vozila koje saobraća na liniji, kao i da ispunjava i druge saobraćajne uslove u pogledu bezbednosti prilaza putnika.
O održavanju površina za zaustavljanje kao i o delu trotoara u sastavu stajališta stara se Javno preduzeće koje se stara o održavanju ulica i puteva na teritoriji grada Zaječara.
Na kolovozu stajalište se obeležava žutom bojom i oznakom "BUS".
Površina koja se koristi za ulazak i izlazak putnika iz vozila mora biti izgrađena izvan kolovoza.
Stajalište mora biti vidno obeleženo propisanim saobraćajnim znakom i stajališnom oznakom.
Stajališna oznaka mora da sadrži naziv stajališta i izvod iz reda vožnje.
O postavljanju i održavanju saobraćajnog znaka stara se Javno preduzeće zaduženo za obavljanje popravki i redovno održavanje saobraćajnica i putnih prelaza, dok se o stajališnim oznakama staraju prevoznici.
Stajalište mora da ima nadstrešnicu.
Nadstrešnice na stajalištu postavlja i održava Javno preduzeće zaduženo za održavanje ulica i puteva.
Nadstrešnicu može da postavi i drugi subjekt uz saglasnost preduzeća iz prethodnog stava.
Izgled, tip i vrstu nadstrešnice na stajalištima utvrđuje Javno preduzeće zaduženo za održavanje ulica i puteva.
Prevoz putnika obavlja se autobusima koji moraju ispunjavati propisane tehničke uslove o ispravnosti vozila kao i uslove propisane ovom Odlukom.
Vozila kojima se obavlja prevoz moraju biti uredno obojena, čista i provetrena.
U zimskom periodu vozila u toku vršenja prevoza moraju biti zagrejana.
Za vreme stajanja na početnoj i krajnjoj stanici, a pre ulaska putnika u vozilo, vozno osoblje je dužno da vozilo pregleda, očisti i provetri.
U vozilu kojim se obavlja prevoz mora se nalaziti važeći red vožnje, odnosno fotokopija važećeg reda vožnje overena pečatom i potpisom ovlašćenog lica prevoznika, važeći i overen cenovnik, opšti uslovi prevoza, naziv linije istaknut u donjem desnom uglu vetrobranskog stakla i sa strane pored ulaznih vrata sa naznačenjem najmanje jedne usputne autobuske stanice ili autobuskog stajališta, odnosno mesta ukrcavanja i iskrcavanja stvari, koji bliže određuje pravac linije, a na bočnim stranama naziv prevoznika.
Cenovnik iz prethodnog stava utvrđuje Skupština grada Zaječara na predlog Gradskog veća.
Vozilo kojim se obavlja gradski prevoz, pored navedenih uslova, mora da ima i svetleći displej sa naznačenom relacijom.
Kada vozilo ne vrši redovan prevoz putnika sa prednjeg dela vetrobranskog stakla uklanja se tabla sa označenom linijom a stavlja se odgovarajuće obaveštenje.
Vozila kojima se vrši prevoz putnika moraju imati putni nalog koji sadrži podatke propisane Pravilnikom o sadržini, načinu izdavanja i vođenju putnih naloga i načinu vođenja evidencije o izdatim putnim nalozima ("Sl. glasnik RS", br. 90/16 i 4/17).
Posadu vozila čini vozač, ili vozač i kondukter u zavisnosti od načina organizovanja naplate prevoza.
Vozač je dužan da vozilo zaustavlja na svim stajalištima na liniji i da prilikom zaustavljanja otvori prednja vrata. Smatra se da je vozilo zaustavljeno na stajalištu kada je prednji deo vozila poravnat sa stajališnom oznakom.
Samo posada vozila otvara ili zatvara vrata vozila.
Vozač ne sme pokrenuti vozilo dok se ne uveri da su sva vrata zatvorena.
Posada vozila je obavezna da za vreme rada nosi službeno odelo i da se prema putnicima ophodi sa pažnjom i predusretljivošću.
Putnici mogu ulaziti i izlaziti iz vozila samo kada je vozilo zaustavljeno. U slučaju potrebe posada vozila je dužna da omogući izlazak putnika na bezbedan način i izvan stajališta.
Prevoznik je dužan da u vozilu obeleži najmanje jedno pogodno sedište namenjeno za invalide, stare i bolesne osobe, trudnice i lica sa malom decom.
Za korišćenje prevoza putnik je dužan da u vozilu poseduje overenu voznu kartu, pretplatnu kartu ili drugu važeću voznu ispravu.
Putnik je dužan da na zahtev ovlašćenog lica prevoznika pokaže odgovarajuću voznu ispravu.
Ukoliko putnik ne poseduje odgovarajuću voznu ispravu, odnosno odbija da je pokaže, dužan je da ovlašćenom licu prevoznika pruži podatke o svom identitetu.
U slučaju prekida saobraćaja ili kvara vozila prevoznik je dužan da putnicima omogući da istim kartama mogu da nastave započetu vožnju drugim vozilom.
U slučaju nepredviđenih okolnosti usled više sile ili štrajka prevoznik je dužan da obezbedi na svakoj liniji najmanje dva polaska u toku radnog dana.
Stvari nađene u vozilu i na stajalištu predaju se posadi vozila. Za nađene stvari posada vozila će licu koje je našlo stvari izdati potvrdu u kojoj će naznačiti broj linije, broj vozila, vreme nalaženja i kratak opis stvari.
Ukoliko se vlasnik nađenih stvari ne pronađe za vreme vožnje posada vozila će stvari i kopiju potvrde iz prethodnog stava predati odgovarajućoj službi u roku od 24 časa.
Prevoznik je dužan da nađene stvari u roku od 7 dana preda preduzeću koje se stara o čuvanju stvari.
Prevoznik je dužan da u vozilu, kojim vrši prevoz, na vidnom mestu istakne izvod koji sadrži i odredbe koje se odnose na ponašanje putnika u vozilu, kao i vrstu i količinu prtljaga koje putnik može uneti u vozilo.
Zabranjeno je:
1. ulaziti u vozilo u napitom stanju ili sa prljavim odelom,
2. unositi u vozilo životinje,
3. unositi u vozilo oružje, osim lovačkog i sportskog u futroli, i osim lica koja su posebnim propisima ovlašćena za nošenje oružja,
4. unositi u vozilo stvari koje mogu povrediti, oštetiti i uprljati putnika ili vozilo,
5. unositi u vozilo zapaljivi i eksplozivni materijal,
6. uznemiravati saobraćajno osoblje i ometati ih na njihovoj dužnosti, kao i uznemiravati putnike vikom, nepristojnim ponašanjem i sličnim postupcima,
7. pušiti u vozilu,
8. bacati otpatke i pljuvati.
Prevoznik je dužan da zabrane iz prethodnog stava istakne na vidnom mestu u vozilu, kao i da opomene putnika koji postupa protivno zabranama iz prethodnog stava.
Putnik koji i pored opomene izvrši koju radnju iz stava 1. ovog člana biće udaljen iz vozila i protiv takvog putnika nadležni organi pokrenuće postupak.
Nadzor nad sprovođenjem odredaba ove Odluke vrši Odeljenje za inspekcijske poslove i komunalnu policiju Gradske uprave grada Zaječara, preko inspektora za saobraćaj i komunalnog policajca.
Novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj ovlašćeno preduzeće ako:
1. ne održava površine za zaustavljanje i deo trotoara u sastavu stajališta i ne obeležava ih propisanom bojom i oznakom (član 12. stav 4. i 5. Odluke),
2. ne postavi i ne održava na stajalištu saobraćajni znak (član 13. Odluke),
3. ne postavi i ne održava nadstrešnicu na stajalištu (član 14. Odluke).
Za prekršaj iz ovog člana kazniće se i odgovorno lice u ovlašćenom preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 5.000 do 75.000 dinara.
Novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj prevoznik:
1. ako obavlja prevoz, a ne ispunjava uslove iz člana 3. Odluke,
2. ako otpočne prevoz bez registrovanog i overenog reda vožnje (član 5. stav 1.),
3. ako o otpočinjanju prevoza ne obavesti korisnike shodno članu 8. Odluke,
4. ako prevoz u linijskom saobraćaju ne vrši prema registrovanom i overenom redu vožnje ili ako o obustavi ili izmeni reda vožnje ne obavesti Gradsku upravu i javnost (član 9.),
5. ako u slučaju više sile ili štrajka ne postupi shodno članu 24. Odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice novčanom kaznom od 10.000 dinara.
Novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniće se prevoznik:
1. ako Gradskoj upravi ne dostavi zahtev za overu i registraciju reda vožnje u roku iz člana 6. stav 2. Odluke,
2. ako stajalište ne opremi stajališnim oznakama propisanim u članu 13. ove Odluke i iste ne održava,
3. ako koristi vozilo koje ne ispunjava propisane uslove, iz člana 21. stav 2. ove Odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice novčanom kaznom od 10.000 dinara.
Novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj prevoznik:
1. ako vozilo ne ispunjava uslove iz člana 15. Odluke,
2. ako u vozilu na liniji nema vidnih oznaka od značaja za informisanje putnika propisanih u članu 16. stav 1. i članu 26. ove Odluke,
3. ako vrši prevoz bez putnog naloga ili putni nalog ne sadrži sve potrebne podatke iz člana 17. Odluke,
4. ako saobraćajnom osoblju ne obezbedi odgovarajuća službena odela (član 20.).
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara odgovorno lice u pravnom licu.
Novčanom kaznom na licu mesta u iznosu od 5.000 dinara kazniće se za prekršaj član posade vozila ako postupa suprotno odredbama člana 18, 19. i 25. Odluke.
Novčanom kaznom u iznosu od 2.500 dinara kazniće se za prekršaj putnik ako odbije da pokaže voznu ispravu (član 22. stav 2.) i ukoliko se ponaša suprotno odredbama člana 27. ove Odluke.
PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o linijskom gradskom i prigradskom prevozu putnika u drumskom saobraćaju na teritoriji grada Zaječara ("Sl. list grada Zaječara", br. 12/2009, 3/2010 - dr. odluka, 9/2011 - dr. odluka, 15/2014 - dr. odluka i 7/2017 - dr. Odluka).
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Zaječara".