PRAVILNIK

O PROPISIVANJU OBLIKA, UČESTALOSTI I NAČINU VRŠENJA UNUTRAŠNJE KONTROLE INSPEKCIJE IZ IZVORNE NADLEŽNOSTI GRADA SOMBORA

("Sl. list Grada Sombora", br. 18/2017)

Član 1

Ovim Pravilnikom uređuju se oblici, učestalost i način vršenja unutrašnje kontrole inspekcije gradske uprave grada Sombora, iz izvorne nadležnosti grada.

Član 2

Unutrašnja kontrola inspekcije podrazumeva kontrolu zakonitosti u vršenju poslova inspekcijskog nadzora, poštovanje procedure, sprovođenje plana inspekcijskog nadzora i zaštitu od zloupotreba.

Unutrašnja kontrola inspekcije predstavlja i mehanizam za prevenciju korupcije unutar inspekcija.

Član 3

Učestalost i način vršenja unutrašnje kontrole inspekcijskih službi podrazumeva redovne i vanredne kontrole u obezbeđenju i kontroli zakonitosti u vršenju poslova inspekcijskog nadzora iz izvorne nadležnosti grada.

Član 4

Redovna kontrola inspekcije vrši se jedanput godišnje.

Vanredna kontrola se vrši po pisanoj prijavi (predstavka, zahtev i sl.) i po službenoj dužnosti.

Vanredna Kontrola po službenoj dužnosti se vrši kada, na osnovu sopstvenih istraživanja, Radno telo određeno za obavljanje poslova unutrašnje kontrole inspekcije opravdano posumnja na nezakonitosti u vršenju poslova inspekcijskog nadzora.

Član 5

Poslovi unutrašnje kontrole inspekcije obuhvataju:

- preduzimanje radnji na otkrivanju i sprečavanju pojava korupcije i drugih vidova protivpravnog i nesavesnog obavljanja radnih dužnosti zaposlenih u inspekciji;

- preduzimanje radnji na otkrivanju i sprečavanju sukoba interesa zaposlenih u inspekciji;

- preduzimanje mera na otkrivanju i sprečavanju obavljanja poslova koji su nespojivi sa službenom dužnošću zaposlenih u inspekciji;

- kontrolu ažurnosti u radu odeljenja inspekcije i u radu inspektora;

- kontrolu ujednačenog postupanja;

- kontrolu postupanja po procedurama;

- ukazivanje na mogućnost pojave neispravnosti rada inspektora i službenika ovlašćenog za vršenje inspekcijskog nadzora;

- proveru inspektora i službenika ovlašćenog za vršenje inspekcijskog nadzora u pogledu integriteta, karaktera i profesionalnih sposobnosti, a u odnosu na zakonska ovlašćenja i dužnosti;

- predlaganje mera za otklanjanje nepravilnosti u radu inspektora i odeljenja;

- primanje pritužbi i primedbi na rad inspektora i službenika ovlašćenih za vršenje inspekcijskog nadzora;

- saradnju sa drugim državnim organima;

- prikupljanje odgovarajućih dokaza za postupke utvrđivanja odgovornosti i dr.

Član 6

Radno telo određeno za obavljanje poslova unutrašnje kontrole inspekcije gradske uprave grada Sombora nad poslovima iz izvorne nadležnosti grada (u daljem tekstu: unutrašnja kontrola inspekcije) postupa na osnovu predstavki fizičkih i pravnih lica, povodom pisanih obraćanja inspektora i službenika ovlašćenih za vršenje inspekcijskog nadzora i po sopstvenoj inicijativi, odnosno na osnovu prikupljenih obaveštenja i drugih saznanja.

Inspektori i službenici koji su ovlašćeni za vršenje inspekcijskog nadzora, koji se pisano obrate unutrašnjoj kontroli inspekcije imaju pravo na zaštitu u skladu sa odredbama Zakona o zaštita uzbunjivača ("Službeni glasnik RS", broj 128/2014).

Član 7

Pisano obraćanje unutrašnjoj kontroli inspekcije može biti u formi dopisa, elektronske pošte i drugih vidova pisane elektronske komunikacije, kao i usmeno kada Radno telo određeno za obavljanje poslova unutrašnje kontrole inspekcije sačini pisanu belešku koju inspektor potom potpiše.

Obraćanje unutrašnjoj kontroli inspekcije može biti i anonimno.

Član 8

Nadležne inspekcijske službe su dužne da se pridržavaju smernica i uputstava lica koje vrši unutrašnju kontrolu inspekcijske nad poslovima iz izvorne nadležnosti grada.

Član 9

Izveštaj o radu unutrašnje kontrole inspekcije se dostavlja Komisiji za koordinaciju inspekcijskog nadzora nad poslovima iz izvorne nadležnosti grada i Načelniku gradske uprave grada Sombora najmanje jedanput godišnje, kao i na njihov zahtev.

Komisija za koordinaciju inspekcijskog nadzora nad poslovima iz izvorne nadležnosti grada Sombora na osnovu izveštaja o radu unutrašnje kontrole inspekcije može preduzeti mere i radnje iz svog delokruga odnosno skupa poslova i zadataka.

Član 10

U slučaju da se utvrde nepravilnosti u radu inspekcije, mere koje se mogu preduzeti su: upozorenje na uočene nedostatke kao i određivanje mera i rokova za njihovo otklanjanje, izdavanje instrukcija, nalog da se preduzmu poslovi koji su potrebni, pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i dr.

Član 11

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Sombora".