PRAVILNIKO NAČINU, MERILIMA I KRITERIJUMIMA ZA IZBOR PROJEKATA IZ OBLASTI EKOLOGIJE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE KOJI SE FINANSIRAJU I SUFINANSIRAJU IZ BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU I UNAPREĐIVANJE ŽIVOTNE SREDINE GRADA VRANJA("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 9/2018) |
Ovim Pravilnikom bliže se uređuju namena, način, merila i kriterijumi za izbor projekata iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine koji svojim kvalitetom doprinose zaštiti i unapređivanju životne sredine, a finansiraju se, odnosno sufinansiraju iz budžetskog Fonda za zaštitu i unapređivanje životne sredine Grada Vranja.
Finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine iz budžetskog Fonda za zaštitu i unapređivanje životne sredine Grada Vranja vrši se po osnovu javnog konkursa (u daljem tekstu: konkurs), u skladu sa zakonom, ovim pravilnikom i drugim propisima.
Visina sredstava za namene iz stava 1. ovog člana određuje se Programom za zaštitu i unapređivanje životne sredine Grada Vranja.
Konkurs raspisuje Gradsko veće Grada Vranja (u daljem tekstu: Gradsko veće).
Konkurs se objavljuje u sredstvima javnog informisanja i na zvaničnom sajtu Grada.
Konkurs se raspisuje jednom godišnje.
Na konkurs se mogu prijaviti nevladine organizacije (udruženja građana) čije je sedište na teritoriji grada Vranja, pod uslovima i na način propisanim ovim pravilnikom i drugim propisima.
Rok za podnošenje prijave na konkurs je 30 dana od dana objavljivanja konkursa u sredstvima javnog informisanja.
Prijava na konkurs mora da sadrži:
1) osnovne podatke o podnosiocu projekta, sa odgovarajućom dokumentacijom;
- naziv, delatnost, strukturu zaposlenih i angažovanih na projektima, PIB, partnere;
- programe koji su realizovani ili su u toku;
- evaluaciju najznačajnijih aktivnosti u prethodnoj godini (skraćena verzija);
- odluku nadležnog organa pravnog lica o usvajanju predloga projekta;
- profesionalnu biografiju;
2) projekat kojim se konkuriše za sredstva, sa opisom istog, ciljevima koji se postižu njegovom realizacijom, tačnim podacima o sredstvima projekta i izvorima finansiranja, vremenu i nosiocima realizacije projekta;
3) druge podatke koji su sastavni deo prijave na konkurs;
4) izjavu učesnika konkursa da će namenski utrošiti sredstva i da će nakon završetka programa, odnosno projekta dostaviti izveštaj o realizaciji programa.
Komisija za vrednovanje projekata iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine koji se finansiraju iz budžetskog Fonda za zaštitu i unapređivanje životne sredine Grada Vranja po službenoj dužnosti utvrđuju da li je udruženje upisano u registar nadležnog organa i da li se, prema statutarnim odredbama, ciljevi udruženja ostvaruju u oblasti ekologije i zaštite životne sredine.
Obrazac prijave na konkurs je sastavni deo konkursa.
Prijava se podnosi za ukupna (finansiranje) ili nedostajuća sredstva (sufinansiranje) za realizaciju novog ili završetak započetog projekta.
Obrazac prijave, odnosno Liste za podnošenje predloga projekata, priloga i izjave biće dostupni svim učesnicima konkursa, u vidu formulara na web sajtu Grada Vranja.
Neće se razmatrati neblagovremene i nepotpune prijave.
Postupak po konkursu sprovodi Komisija za vrednovanje projekata iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine koji se finansiraju iz budžetskog Fonda za zaštitu i unapređivanje životne sredine Grada Vranja (u daljem tekstu: Komisija).
Komisiju imenuje Gradsko veće.
Sastav i broj članova Komisije, mandat, način rada i odlučivanja Komisije, uređuju se posebnim aktom Gradskog veća.
Članovi komisije dužni su da potpišu izjavu da nemaju privatni interes u vezi sa radom i odlučivanjem komisije, odnosno sprovođenjem konkursa (Izjava o nepostojanju sukoba interesa).
Imenovano lice ne može preduzimati radnje u svojstvu člana Komisije pre nego što potpiše Izjavu iz stava 2. ovog člana.
U slučaju saznanja da se nalazi u sukobu interesa, član komisije je dužan da o tome odmah obavesti ostale članove komisije i da se izuzme iz daljeg rada komisije. O rešavanju sukoba interesa Gradsko veće odlučuje u svakom slučaju posebno, a kada utvrdi sukob interesa, imenovaće u komisiju novog člana kao zamenu.
Sukob interesa postoji ako član komisije ili članovi njegove porodice (bračni ili vanbračni drug, dete ili roditelj), zaposleni ili član organa udruženja koje učestvuje na konkursu ili bilo kog drugog udruženja povezanog na bilo koji način sa tim udruženjem, ili u odnosu na ta udruženja ima bilo koji materijalni ili nematerijalni interes, suprotan javnom interesu i to u slučajevima porodične povezanosti, ekonomskih interesa ili drugog zajedničkog interesa.
Članovi komisije ne dobijaju naknadu za svoj rad.
Komisija je dužna da najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka roka za podnošenja prijava po raspisanom konkursu razmotri prispele prijave sa prilozima, u smislu odredaba ovog pravilnika i sačini listu vrednovanja i rangiranja prijavljenih programa.
Lista iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada Vranja i na portalu e‒Uprava.
Učesnici konkursa imaju pravo uvida u podnete prijave i priloženu dokumentaciju u roku od tri radna dana od dana objavljivanja liste iz stava 1. ovog člana.
Na listu iz stava 1. ovog člana učesnici konkursa imaju pravo prigovora u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja.
Odluku o prigovoru, koja mora biti obrazložena, Gradsko veće donosi u roku od 15 dana od dana njegovog prijema.
Odluku o izboru programa Gradsko veće donosi u roku od 30 dana od dana isteka roka za podnošenje prigovora.
Odluka iz stava 6. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada Vranja i na portalu e‒Uprava.
Sredstva koja se, u skladu sa ovim Pravilnikom, odobre za realizaciju programa jesu namenska sredstva i mogu da se koriste isključivo za realizaciju konkretnog projekta i u skladu sa ugovorom koji se zaključuje između Grada Vranja i udruženja.
Prenos sredstava iz stava 1. ovog člana vrši se u skladu sa propisima kojima se uređuje prenos sredstava i otvaranje računa korisnika javnih sredstava.
Ugovorom se uređuju međusobna prava, obaveze i odgovornosti ugovornih strana, a naročito: utvrđen predmet programa, rok u kome se program realizuje, konkretne obaveze ugovornih strana, iznos sredstava i povraćaj neutrošenih i nenamenski utrošenih sredstava.
Korisnik sredstava dužan je da pre sklapanja ugovora Gradskom veću dostavi izjavu da sredstva za realizaciju odobrenog projekta nisu na drugi način već obezbeđena.
Grad Vranje prati realizaciju projekata za koja su odobrena sredstva u skladu sa ovim Pravilnikom.
Praćenje realizacije programa obuhvata:
1) obavezu udruženja da obaveštava Grad Vranje o realizaciji programa, u rokovima određenim ugovorom;
2) pregledanje izveštaja od strane Komisije;
3) monitoring posete predstavnika Grad Vranja;
4) obavezu udruženja da omogući predstavnicima Grada Vranja da izvrše uvid u relevantnu dokumentaciju nastalu u toku realizacije programa;
5) prikupljanje informacija od korisnika programa;
6) druge aktivnosti predviđene ugovorom.
Udruženje odnosno realizator programa je dužno da omogući praćenje realizacije programa.
Projekat se mora realizovati do 30. novembra godine za koju je raspisan konkurs.
Sredstva će se uplaćivati u skladu sa prilivom sredstava u budžetu grada Vranja za tekuću godinu, odnosno po prioritetu realizacije programa ili projekata od strane učesnika konkursa.
Korisnici sredstava dužni su da u roku od 15 dana od završetka, odnosno realizacije projekata, a najkasnije do 31. decembra godine za koju je raspisan konkurs Gradskom veću dostave izveštaj o realizaciji sa finansijskim pokazateljima utroška sredstava.
Praćenje realizacije projekta i namenskog trošenja sredstava
Pregledom finansijskih izveštaja utvrđuje se da li su budžetska sredstva namenski korišćena i da li postoji računovodstvena dokumentacija koja ukazuje na namenski utrošak istih.
Plaćanja i izdaci koji nisu u skladu sa ugovornim obavezama i/ili bez pripadajuće računovodstvene dokumentacije neće biti priznati, o čemu se nosilac programa obaveštava pisanim putem.
Pregledom narativnog izveštaja ostvaruje se uvid i vrši procena kvaliteta i uspešnosti programa u smislu realizacije postavljenih ciljeva.
O izvršenoj proceni Gradsko veće obaveštava korisnika sredstava.
Udruženje na zahtev Komisije dostavlja dopunu i dodatno objašnjenje navoda iznetih u izveštaju u roku od osam dana od prijema zahteva nadležnog organa za dostavu dopune dokumentacije.
U slučaju ne dostavljanja, odnosno neblagovremene dostave izveštaja, ili odstupanja od odobrenog projekta bez prethodne saglasnosti Komisije, podnosilac projekta sa kojim je zaključen ugovor dužan je da Gradu vrati ukupan iznos sredstava odobrenih za finansiranje ili sufinansiranje projekta iz budžeta Grada, u skladu sa ugovorom.
Ukoliko korisnik ne podnese izveštaj u skladu sa odredbama ovog pravilnika, neće moći da učestvuje u narednom konkursnom postupku za finansiranje ili sufinansiranje projekta.
Ako se prilikom praćenja realizacije programa utvrdi nenamensko trošenje sredstava Grad Vranje u obavezi je da raskine ugovor, zahteva povraćaj prenetih sredstava, a udruženje je dužno da sredstva vrati sa zakonskom kamatom.
MERILA I KRITERIJUMI ZA IZBOR PROJEKATA IZ OBLASTI EKOLOGIJE I ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE
Izbor programa koji će se finansirati/sufinansirati sredstvima budžeta Grada Vranja, vrši se primenom sledećih kriterijuma:
1) reference programa: dužina trajanja programa, broj korisnika programa, mogućnost razvijanja programa i njegova održivost;
2) ciljevi koji se postižu: obim zadovoljavanja javnog interesa, stepen unapređenja stanja u oblasti ekologije i zaštite životne sredine;
3) sufinansiranje programa iz drugih izvora: sopstvenih prihoda, budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave, fondova Evropske unije, poklona, donacija, legata, kredita i drugo, u slučaju nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa;
4) zakonitost i efikasnost korišćenja sredstava i održivost ranijih programa: ako su ranije korišćena sredstva budžeta, da li su ispunjene ugovorne obaveze.
Projekti koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžetskog Fonda za zaštitu i unapređivanje životne sredine Grada moraju da ispunjavaju sledeće opšta merila:
• Podrška reformi lokalne politike zaštite životne sredine kroz sadržajnu inovativnost ponuđenog projekta;
• Poboljšanje kvaliteta životne sredine, odnosno konkretna korist većeg broja građana Vranja.
Projekti iz stava 1. ovog člana, pored opštih merila moraju da ispunjavaju i najmanje jedno od sledećih posebnih merila, i to:
1) Razvijanje ekološke svesti, kulture i mišljenja dece ili odraslih na teritoriji grada Vranja;
2) Podsticanje građana sa posebnim potrebama da se uključe u projekte zaštite životne sredine;
3) Kontinuirana i održiva afirmacija brige o zaštiti životne sredine na teritoriji grada Vranja.
Pravilnik stupa na snagu danom donošenja.
Pravilnik objaviti u "Službenom glasniku grada Vranja".