PRAVILNIKO POSTUPKU I KRITERIJUMIMA ZA DODELU SREDSTAVA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA SOCIJALNU POLITIKU, DEMOGRAFIJU I RAVNOPRAVNOST POLOVA UDRUŽENJIMA GRAĐANA ZA OBLAST SOCIJALNE ZAŠTITE I ZAŠTITE LICA SA INVALIDITETOM, BORAČKO-INVALIDSKE ZAŠTITE, DRUŠTVENE BRIGE O DECI I POPULARIZACIJE PRONATALITETNE POLITIKE U 2018. GODINI("Sl. list AP Vojvodine", br. 18/2018) |
Ovim pravilnikom uređuju se postupak i kriterijumi za dodelu sredstava Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova (u daljem tekstu: Sekretarijat) za finansiranje realizacije programa ili za obezbeđivanje nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa od javnog interesa, koje realizuju udruženja građana u oblasti socijalne zaštite i zaštite lica sa invaliditetom, boračko-invalidske zaštite, društvene brige o deci i popularizacije pronatalitetne politike u 2018. godini, kao i način sprovođenja javnog konkursa za izbor programa udruženja građana i prava i obaveze udruženja građana čiji se program finansira, odnosno sufinansira.
Sredstva iz člana 1. ovog pravilnika planirana su članom 11. Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu Autonomne pokrajine Vojvodine za 2018. godinu ("Službeni list APV", broj 57/17), u razdelu 09 Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, za realizaciju programskih aktivnosti u okviru sledećih programa:
• Program 0902 Socijalna zaštita, Programska aktivnost 1015 Podrška udruženjima građana za finansiranje projekata u oblasti socijalne zaštite i zaštite lica sa invaliditetom;
• Program 0903 Porodično-pravna zaštita građana, Programska aktivnost 1006 Podrška udruženjima građana za podršku društvene brige o deci i popularizaciju pronatalitetne politike;
• Program 0904 Boračko-invalidska zaštita, Programska aktivnost 1004 Podrška udruženjima i nevladinim organizacijama u oblasti boračko-invalidske zaštite.
Udruženjima građana sredstva iz člana 2. ovog pravilnika dodeljuju se za finansiranje realizacije programa ili za obezbeđivanje nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa i programskih aktivnosti i neophodnih funkcionalnih rashoda (u daljem tekstu: program).
Sredstva iz člana 2. ovog pravilnika mogu se dodeliti udruženjima građana upisanim u registar kod nadležnog organa za programe koji se realizuju na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.
Sredstva iz člana 1. ovog pravilnika ne dodeljuju se: fizičkim licima, indirektnim korisnicima budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine, privrednim subjektima i drugim korisnicima čije je finansiranje uređeno aktima koje donosi ili na njih daju saglasnost Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine ili Pokrajinska vlada.
Dodela sredstava iz člana 2. ovog pravilnika sprovodi se putem javnog konkursa koji raspisuje Sekretarijat, najmanje jednom godišnje, za sledeće oblasti od javnog interesa:
- oblast socijalne zaštite i zaštite lica sa invaliditetom;
- oblast boračko-invalidske zaštite;
- oblast društvene brige o deci i popularizacije pronatalitetne politike.
Javni konkurs iz stava 1. ovog člana objavljuje se u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine", u javnom glasilu koje pokriva celu teritoriju Autonomne pokrajine Vojvodine i na internet stranici Sekretarijata www.socijalnapolitika.vojvodina.gov.rs.
Rok za podnošenje prijava na javni konkurs ne može biti kraći od 15 dana od dana objavljivanja javnog konkursa.
Javni konkurs iz člana 5. ovog pravilnika sadrži podatke o aktu na osnovu kog se raspisuje javni konkurs, oblast od javnog interesa koja se podstiče ili podržava, podatke o visini ukupnih sredstava koja se dodeljuju po javnom konkursu, zadatak koji je predmet javnog konkursa i rok za njegov završetak, podatke o krugu mogućih učesnika na javnom konkursu, načinu i roku za podnošenje prijava na javni konkurs, kriterijumima i merilima za ocenu prijava, obaveznoj dokumentaciji koja se podnosi uz prijavu, kao i druge podatke važne za sprovođenje javnog konkursa.
Javni konkurs može da sadrži podatak o maksimalnom iznosu sredstava koja se dodeljuju udruženju građana putem javnog konkursa za određenu oblast, kao i podatak o broju prijava koje na javni konkurs može podneti udruženje građana.
Prijava na javni konkurs podnosi se na obrascu prijave čiju sadržinu utvrđuje Sekretarijat (jedan primerak).
Uz prijavu iz stava 1. ovog člana, prilaže se sledeća obavezna dokumentacija: fotokopija OP obrasca (overeni potpisi lica ovlašćenih za zastupanje) i fotokopija izvoda iz statuta udruženja u kome je utvrđeno da se ciljevi udruženja ostvaruju u oblasti u kojoj se program realizuje.
Neblagovremene i nepotpune prijave, prijave koje nisu podnela ovlašćena lica i prijave koje nisu podnete na utvrđenom obrascu - neće se razmatrati.
Prijave podnosilaca kojima su dodeljivana sredstva putem javnog konkursa Sekretarijata, a koji nisu dostavili izveštaj o namenskom utrošku sredstava s dokumentacijom - neće se razmatrati.
Prijave podnosilaca kojima je tražen iznos veći od maksimalno predviđenog neće se razmatrati.
Postupak javnog konkursa za dodelu sredstava sprovodi komisija koju obrazuje pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, rešenjem kojim se utvrđuje sastav i zadaci komisije koji se imenuju iz reda zaposlenih u Sekretarijatu.
Komisija iz stava 1. ovog člana ima predsednika i dva člana. Komisija na prvoj sednici bira predsednika komisije koji koordinira radom komisije i vodi sednice. Komisija radi i odlučuje u punom sastavu i o svom radu vodi zapisnik. Komisija odluke donosi većinom od ukupnog broja članova.
Članovi komisije, nakon donošenja rešenja iz stava 1.ovog člana, potpisuju izjavu kojom potvrđuju da u predmetnom konkursu nisu u sukobu interesa. Ukoliko u toku postupka javnog konkursa saznaju da mogu doći u sukob interesa, članovi komisije o tome bez odlaganja obaveštavaju pokrajinskog sekretara, koji preduzima potrebne mere kako ne bi bilo štetnih posledica u daljem toku postupka javnog konkursa.
Komisija procenjuje i vrednuje program udruženja građana primenom sledećih kriterijuma, dodelom odgovarajućeg broja bodova:
1. Prema referencama programa za oblast u kojoj se realizuje program (ukupno najviše do 30 bodova):
• postojanje jasno formulisanih ciljeva i ciljne grupe i povezanosti ciljeva i aktivnosti, dužina trajanja programa (do 10 bodova);
• broj direktnih korisnika programa (do 10 bodova);
• mogućnost razvijanja programa i njegova održivost (do 10 bodova).
2. Prema ciljevima koji se postižu realizacijom programa - doprinos stepenu unapređivanja stanja u oblasti u kojoj se program sprovodi (ukupno najviše do 40 bodova po oblasti za koju je prijava podneta):
• za oblast socijalne zaštite i zaštite lica sa invaliditetom: doprinos zaštiti i unapređivanju socijalno-ekonomskog i društvenog položaja, rehabilitaciji, socijalizaciji i prevenciji isključenosti lica sa invaliditetom, lica u stanju socijalne potrebe i lica kojima je potrebna posebna društvena podrška;
• za oblast boračko-invalidske zaštite: doprinos zaštiti i unapređivanju socijalno-ekonomskog i društvenog položaja, rehabilitaciji i socijalizaciji članova udruženja boraca, ratnih vojnih i civilnih invalida rata, članova porodica palih boraca i umrlih ratnih vojnih invalida, kao i doprinos obeležavanju značajnih datuma;
• za oblast društvene brige o deci i popularizaciju pronatalitetne politike: doprinos zaštiti dece, unapređivanju dečjeg stvaralaštva, poboljšanju uslova za zadovoljenje osnovnih potreba dece i brigu o porodici, podsticanju rađanja dece i unapređivanju demografskog razvoja i populacione politike.
3. Prema ekonomičnosti budžeta, usklađenosti budžeta s planiranim aktivnostima i postojanju sufinansiranja programa iz drugih izvora (ukupno najviše do 30 bodova):
• procena ekonomičnosti budžeta programa i usklađenosti budžeta s planiranim aktivnostima (do 10 bodova);
• visina traženih sredstava u poređenju sa ukupnim obimom sredstava na koja se javni konkurs odnosi (do 10 bodova);
• stepen obezbeđenosti sopstvenih sredstava ili sredstava iz drugih izvora (do 10 bodova).
Komisija sačinjava preliminarnu listu vrednovanja i rangiranja prijava udruženja građana na javni konkurs primenom kriterijuma iz člana 10. ove odluke, u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava.
Liste iz stava 1. ovog člana objavljuju se na internet stranici Sekretarijata i učesnici javnog konkursa imaju pravo uvida u podnete prijave i priloženu dokumentaciju u roku od tri dana od dana njenog objavljivanja.
Na listu iz stava 1. ovog člana učesnici javnog konkursa imaju pravo prigovora u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja.
Odluku o prigovoru učesnika javnog konkursa na listu iz stava 1. ovog člana donosi komisija u roku od 15 dana od dana njegovog prijema.
Odluku o izboru programa i visini sredstava rešenjem koje je konačno, pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova u skladu sa likvidnim mogućnostima budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine donosi u roku od najduže 30 dana od dana utvrđivanja liste vrednovanja i rangiranja prijava na javni konkurs iz člana 11. stav 1. ovog Pravilnika.
Rešenje iz stava 1. ovog člana objavljuje se na internet stranici Sekretarijata.
Na osnovu rešenja iz člana 12. ovog pravilnika, Sekretarijat i korisnik sredstava zaključuju ugovor kojim se uređuju međusobna prava, obaveze i odgovornosti ugovornih strana, a naročito: predmet programa, rok u kome se program realizuje, iznos sredstava, instrumente obezbeđenja za slučaj nenamenskog trošenja sredstava obezbeđenih za realizaciju programa, odnosno za slučaj neizvršenja ugovorne obaveze - predmeta programa.
Korisnik sredstava, prilikom zaključenja ugovora iz stava 1. ovog člana, dužan je da kao garanciju urednog izvršenja svojih ugovornih obaveza preda meničnu izjavu s blanko menicom i ovlašćenjem i fotokopiju kartona deponovanih potpisa lica koja je ovlastila poslovna banka, na dan zaključenja ugovora.
U slučaju da korisnik sredstava ne izvrši ugovorne obaveze ili da ih delimično izvrši, Sekretarijat će popuniti menicu ukupnim iznosom novčanog dugovanja korisnika sredstava na dan popunjavanja kao "menicu sa dospećem po viđenju", s klauzulom "bez protesta" koju će aktivirati radi naplate. Sekretarijat je obavezan da menicu vrati udruženju građana nakon realizacije predmeta ugovora u celosti ukoliko je ne iskoristi u skladu sa stavom 2. ovog člana.
Sekretarijat prenosi dodeljena sredstva na osnovu ugovora iz člana 13. ove odluke na račun udruženja građana - korisnika sredstava u skladu s likvidnim mogućnostima budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.
Sredstva dodeljena po javnom konkursu udruženja građana - korisnici sredstava mogu koristiti isključivo za namene za koje su dodeljena i u obavezi su da vrate neutrošena sredstva. Ukoliko bude utvrđeno da udruženje građana - korisnik sredstava po javnom konkursu sredstva nije koristio namenski, Sekretarijat će zatražiti povraćaj prenetih sredstava sa zakonskom zateznom kamatom, računajući od dana uplate do dana povrata dodeljenih sredstava.
Korisnik sredstava po javnom konkursu dužan je da budžetskoj inspekciji Autonomne pokrajine Vojvodine omogući nesmetanu kontrolu namenskog i zakonitog korišćenja sredstava po predmetu ugovora kod udruženja građana - korisnika sredstava.
Udruženja građana - korisnici sredstava po javnom konkursu - dužni su da, nakon realizacije programa, Sekretarijatu podnesu izveštaj (narativni i finansijski) o korišćenju sredstava na obrascima koje propisuje Sekretarijat i u roku koji je utvrđen ugovorom. Uz finansijski izveštaj dostavlja se i knjigovodstvena dokumentacija kojom se pravda zakonsko i namensko trošenje prenetih sredstava, a koju moraju overiti lica ovlašćena za zastupanje, odnosno koordinator projekta.
Udruženja građana - korisnici sredstava po javnom konkursu - dužna su da u svim javnim publikacijama i prilikom svakog objavljivanja o programima koji se finansiraju po javnom konkursu navedu da je u njihovom finansiranju učestvovala Autonomna pokrajina Vojvodina, Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.
Ovaj pravilnika stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".