PRAVILNIKO USLOVIMA ZA POSTAVLJANJE PRIVREMENIH MONTAŽNIH OBJEKATA NA POVRŠINAMA JAVNE NAMENE("Sl. list grada Pančeva", br. 7/2018 i 8/2018 - ispr.) |
Ovim Pravilnikom o uslovima za postavljanje privremenih montažnih objekata na površinama javne namene (u daljem tekstu: Pravilnik) utvrđuju se uslovi za postavljanje:
- kioska,
- kioska sa nadstrešnicom za autobusko stajalište,
- javnih toaleta,
- kućica za hranjenje i smeštaj pasa i mačaka bez vlasnika,
- zelena ostrva.
Pre postavljanja privremenog montažnog objekata u delovima naseljenih mesta koji predstavljaju ambijentalnu celinu, prostor od kulturno istorijskog značaja odn. urbanistički zaokruženu celinu, korisnik je u obavezi da pribavi saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu.
Kiosci mogu biti postavljeni na površinama javne namene u okviru građevinskog reona Grada Pančeva, a prema lokacijama koje su definisane Planom postavljanja kioska i kioska sa nadstrešnicom za autobusko stajalište (u daljem tekstu: Plan postavljanja), koji čini sastavni deo ovog Pravilnika.
Planom postavljanja, za svaki kiosk ponaosob, bliže se definiše mikrolokacija, namena, tip, površina i uslovi za priključenje na komunalnu infrastrukturu.
Za svaku pojedinačnu lokaciju definisanu Planom postavljanja, dat je poseban grafički prilog - Optimalna lokacija, na kojoj je prikazan optimalan položaj svakog kioska ponaosob. Odstupanja od položaja objekta, dozvoljena su do maksimum 1,00 m.
Odstupanja mogu nastati zbog različitih ograničavajućih okolnosti na konkretnoj lokaciji (infrastrukturna instalacija, neevidentirani šaht, novootvoreni pešački ili kolski prolaz i sl.).
Ukoliko se vrše odstupanja od dispozicije kioska koja je prikazana na grafičkom prilogu, moraju se tom prilikom ispoštovati svi ostali uslovi navedeni ovim Pravilnikom. Gabarit kioska može biti četvorougaoni (kvadrat ili pravougaonik), odnosno višeugaoni (šestougaoni i osmougaoni).
Planom postavljanja, definisane su lokacije na kojima se može formirati grupacija od dva ili više spojenih kioska na jednoj lokaciji.
Korisnik je u obavezi da izvrši priključenje na elektroenergetsku mrežu, a prema uslovima nadležnog preduzeća.
Saobraćajno-tehnički uslovi za postavljanje kioska
Minimalna širina slobodnog prolaza trotoara kojim se prolazi pored kioska mora biti 1,60 m.
Minimalno udaljenje kioska od ivičnjaka dela ulice namenjenog za saobraćaja motornih vozila iznosi 0,80 m.
Ukoliko se kiosk postavlja u zoni raskrsnica gradskih ulica, mora se obezbediti saobraćajna sagledljivost raskrsnice u skladu sa uslovima koji su definisani posebnim propisima.
Ukoliko se kiosk postavlja naspram stambenog objekta, minimalno odstojanje kioska od prozora prizemlja stambenog objekta mora biti 5,00 m. U takvim slučajevima dozvoljeno je postavljanje samo pojedinačnih kioska, minimalnih dimenzija gabarita 2,50 m x 2,50 m.
Maksimalne dimenzije kioska su:
Četvorougaoni - maksimalne površine 12,00 m2, horizontalna projekcija sa nadstrešnicom 3,40 m x 2,70 m;
Dupli četvorougaoni - maksimalne površine 18,00 m2, horizontalna projekcija sa nadstrešnicom 6,4 m x 2,7m;
Šestougaoni jednakostranični - maksimalne površine 12,50 m2, horizontalne površine uključujući i nadstrešnicu 3,8 m x 3,8 m;
Dupli šestougaoni jednakostranični - maksimalne površine 25,00 m2, horizontalne projekcije 7,7 m x 4,9 m uključujući i nadstrešnicu;
Osmougaoni jednakostranični - maksimalne površine 12,00 m2, horizontalne projekcije 4,7 m x 3,9 m uključujući i nadstrešnicu; "Panki" kiosk - maksimalne površine 7,00 m, horizontalne projekcije 2,7 m x 2,7 m, uključujući i zabate.
Kiosci sa nadstrešnicom za autobusko stajalište
Dimenzije kioska sa nadstrešnicom za autobusko stajalište iznose 2,00 m x 2,00 m. Dimenzije jedne nadstrešnice za autobusko stajalište su maksimalno 2,00 m x 6,00 m.
Na mestima na kojima je predviđeno Planom postavljanja, moguće je neposredno uz kiosk, postaviti nadstrešnicu sa obe bočne strane.
Planom postavljanja, za svaki kiosk ponaosob, bliže se definiše mikrolokacija, tip, površina, dimenzije i udaljenost od površine namenjene za saobraćaj motornih vozila.
Javni toaleti su montažni sanitarni objekti na javnoj površini koji moraju biti priključeni na javni vodovod, javnu kanalizaciju i elektromrežu.
Javni toaleti se postavljaju na delu površine javne namene, na delu zelenih površina i slično, na osnovu saobraćajno tehničkih uslova nadležnog sekretarijata, na period koji ne može biti duži od 10 godina.
Svojim vertikalnim i horizontalnim gabaritom, veličinom, oblikom, materijalizacijom kao i dizajnom spoljnih površina, objekti javnog toaleta moraju biti prikladni lokaciji na koju se postavljaju i ne mogu narušavati njene prostorne i druge vrednosti (kulturne, istorijske, pejzažne i sl.).
Za sve lokacije se moraju pribaviti uslovi nadležnih javnih i javno-komunalnih preduzeća i institucija - imaoce javnih ovlašćenja.
Planom postavljanja bliže su definisane mikrolokacije i za svaku je dat je poseban grafički prilog na kojem je prikazan optimalan položaj javnog toaleta.
Odstupanja od položaja objekta, dozvoljena su do maksimum 1,00 m.
Odstupanja mogu nastati zbog različitih ograničavajućih okolnosti na konkretnoj lokaciji (infrastrukturna instalacija, neevidentirani šaht, novootvoreni pešački ili kolski prolaz i sl.).
Ukoliko se vrše odstupanja od dispozicije kioska koja je prikazana na grafičkom prilogu, moraju se tom prilikom ispoštovati svi ostali uslovi navedeni ovim Pravilnikom.
KUĆICE ZA ISHRANU I SMEŠTAJ PASA I MAČAKA BEZ VLASNIKA
Kućica za ishranu i smeštaj pasa i mačaka bez vlasnika (u daljem tekstu: kućica) je tipski montažno-demontažni objekat privremenog karaktera, koji se ne može zidati, već se može samo postavljati kao gotov industrijski ili radionički proizvod na javnu površinu. Dorađuje se na licu mesta, montažom elemenata i izvođenjem radova na izradi podloge po potrebi.
Postavljanje kućica ne sme ni na koji način ugroziti postojeće instalacije, šahtove i slične objekte koji čine delove linijskog infrastrukturnog sistema.
Konstrukcija i izgled kućice kao i materijal od kojeg se kućica izrađuje, neophodno je definisati u skladu sa potrebama i važećim normativima za ovaj tip objekta. Maksimalna površina kućice je 1m2.
Lokaciju kućice, potrebno je obeležiti i naznačiti u čijoj nadležnosti je njeno postavljanje i održavanje.
Kućice se ne mogu postavljati u pešačkim zonama, i u okviru koridora glavnih gradskih saobraćajnica, Gradskom parku, Barutani i Narodnoj bašti.
Kućice se mogu postaviti na udaljenosti od minimalno 200 m od:
javnih objekata i drugih reprezentativnih objekata;
škola i predškolskih ustanova;
dečijih igrališta.
Zelena ostrva mogu biti postavljeni na površinama javne namene u okviru građevinskog reona grada Pančeva i građevinskih reona naseljenih mesta grada Pančevo, prema uslovima definisanim članom 59. Odluke, kao:
- pokretni montažni objekti koji su planirani na lokacijama za postavljanje zelenih ostrva a koje su prikazane u grafičkom prilogu - Plan postavljanja zelenih ostrva (u daljem tekstu: Plan postavljanja) i koji čini sastavni deo ovog Pravilnika,
- pokretni montažni objekti za čije postavljanje se planira dopuna Plana postavljanja.
Maksimalne dimenzije spoljašnjih gabarita zelenog ostrva su 9.20 m x 4.70 m.
Obzirom da na terenu nema uvek mogućnosti za izradu zelenog ostrva maksimalnih dimenzija, dozvoljava se izrada i u sledećim gabaritima: 7.0 m x 4.70 m, 7.0 m x 2.20 m i 9.0 m x 2.20 m.
Lokacije za postavljanje zelenih ostrva su sledeće:
1. Misa, kod prodajnog objekta "David", ul. Šarplaninska
2. Misa, kod predškolske ustanove "Petar Pan", ul. Kozaračka
3. Strelište, ul. Bore Stankovića, kat. parcela br. 16086 K.O. Pančevo
4. Strelište, ugao ul. Mihajla Petrovića Alasa i Stevana Sremca, uz ul. Stevana Sremca na kat. parceli br. 16159 K.O. Pančevo
5. Strelište, ugao Joakima Vujića i Stevana Sremca
6. Strelište, ugao ul. Prešernove i 7 Jula, kat.par.br. 6742/240 K.O. Pančevo
7. Strelište, ugao Ul. Veljka Petrovića i Đure Daničića, na kat. parceli br. 16045/2 K.O. Pančevo
8. Zelengora, ul. Maksima Gorkog, kat. parcela br. 6297/1 K.O. Pančevo
9. Naselje Tip Stanko, Ul. Kraljevića Marka, kat. parcela br. 6310 K.O. Pančevo
10. Sodara, unutrašnjost bloka, ulaz preko Žarka Zrenjanina broj 55, na kat. parceli br. 6074/2 K.O. Pančevo
11. Sodara, Ul. Milorada Bate Mihailovića, kod broja 2, na kat. parceli br. 5920/17 K.O. Pančevo
12. Centar, kod "Američkih zgrada", Ul. Braće Jovanovića br. 33, na kat. parceli 4046 K.O. Pančevo
13. Margita, Ul. Dimitrija Tucovića, ispred starog mlina, na kat. parceli br. 1226/5 K.O. Pančevo
14. Kotež 2, ugao ul. Ive Kurjačkog i Vojvođanskog bulevara
15. Kotež 1, unutrašnjost bloka, ulaz preko Ul. Braće Jovanovića br. 102, na kat. parceli br. 2013 K.O. Pančevo
16. Tesla, ugao Ul. Aksentija Maksimovića i Jovana Gavrilovića, kat.par.br. 2488/4 K.O. Pančevo
17. Tesla, Ul. Ilije Garašanina, kat. parcela br. 8056/3 K.O. Pančevo
18. Tesla, ugao Ul. Prote Matije Nenadovića i Milivoja Blaznavca, kat. parcela br. 4777/3 K.O. Pančevo
19. Vojlovica, Ul. Grobljanska, na kat. parceli br. 1800 K.O. Pančevo
20. Tesla, ugao ulica Kralja Milana i Prote Mateje Nenadovića
Dopunom Plana postavljanja, za svako zeleno ostrvo ponaosob, bliže će se definisati optimalna mikrolokacija u skladu sa uslovima imaoca javnih ovlašćenja za priključenje na komunalnu infrastrukturu i Zavoda za zaštitu spomenika Pančevo, namena, tip i površina. Odstupanja od položaja objekta, dozvoljena su do maksimum 1,00 m.
Postavljanje zelenih ostrva ne sme ni na koji način ugroziti postojeće instalacije, šahtove i slične objekte koji čine delove linijskog infrastrukturnog sistema.
Odstupanja mogu nastati zbog različitih ograničavajućih okolnosti na konkretnoj lokaciji (infrastrukturna instalacija, neevidentirani šaht, novootvoreni pešački ili kolski prolaz i sl.).
Ukoliko se vrše odstupanja od dispozicije zelenog ostrva koja je prikazana na grafičkom prilogu, moraju se tom prilikom ispoštovati svi ostali uslovi navedeni ovim Pravilnikom.
Saobraćajno-tehnički uslovi za postavljanje zelenog ostrva
Minimalna širina slobodnog prolaza trotoara kojim se prolazi pored zelenog ostrva mora biti 1,60 m.
Minimalno udaljenje zelenog ostrva od ivičnjaka dela ulice namenjenog za saobraćaja motornih vozila iznosi 0,80 m.
Ukoliko se zeleno ostrvo postavlja u zoni raskrsnica gradskih ulica, mora se obezbediti saobraćajna sagledljivost raskrsnice u skladu sa uslovima koji su definisani posebnim propisima.
Ukoliko se zeleno ostrvo postavlja naspram stambenog objekta, minimalno odstojanje zelenog ostrva od prozora prizemlja stambenog objekta mora biti 5,00 m.
Kiosci postavljeni na površinama javne namene, a koji svojom površinom i tipom ne odgovaraju dimenzijama utvrđenim ovim Pravilnikom, odnosno koji se nalaze na lokacijama koje nisu predviđene Pravilnikom, ukloniće se sa površina javne namene na kojima su postavljeni, nakon isteka roka utvrđenog aktom na osnovu koga su isti postavljeni.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o uslovima za postavljanje privremenih montažnih objekata na površinama javne namene ("Sl. list grada Pančeva", br. 18/15).
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Pančeva".
Plan postavljanja kioska i kioska sa nadstrešnicom za autobusko stajalište i Plan postavljanja zelenih ostrva, koji su sastavni delovi ovog pravilnika, nisu objavljeni u "Sl. listu grada Pančeva", br. 7/2018 i u 8/2018.