PRAVILNIK
O DODELI SREDSTAVA ZA SUBVENCIONISANJE PREDUZETNIKA, MIKRO I MALIH PRAVNIH LICA OD INTERESA ZA RAZVOJ I REVITALIZACIJU POSLOVA KOJI SE SMATRAJU UMETNIČKIM I STARIM ZANATIMA, ODNOSNO POSLOVIMA DOMAĆE RADINOSTI U 2018. GODINI

("Sl. list AP Vojvodine", br. 23/2018)

Opšte odredbe

Član 1

Pravilnikom o dodeli sredstava za subvencionisanje preduzetnika, mikro i malih pravnih lica od interesa za razvoj i revitalizaciju poslova koji se smatraju umetničkim i starim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti u 2018. godini (u daljem tekstu: Pravilnik) propisuju se ciljevi, namena sredstava, visina dodele bespovratnih sredstava, pravo učešća i uslovi za učešće na konkursu, obavezna dokumentacija i podnošenje prijava, postupak dodele sredstava, kriterijumi za dodelu sredstava, zaključivanje ugovora sa korisnicima sredstava, obaveze korisnika sredstava, praćenje izvršenja ugovornih obaveza korisnika sredstava i druga pitanja od značaja za realizaciju Javnog konkursa za dodelu sredstava za subvencionisanje preduzetnika, mikro i malih pravnih lica od interesa za razvoj i revitalizaciju poslova koji se smatraju umetničkim i starim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti u 2018. godini (u daljem tekstu: Javni konkurs).

Sredstva su obezbeđena Pokrajinskom skupštinskom odlukom o Budžetu Autonomne pokrajine Vojvodine za 2018. godinu ("Sl. list APV", broj: 57/2017 i 17/2018-rebalans) u okviru Programa 1509 - Podsticaji razvoju konkurentnosti privrede, Programska aktivnost 1005 - Podrška umetničkim i starim zanatima, Funkcionalna klasifikacija 411 - opšti ekonomski i komercijalni poslovi, ekonomska klasifikacija 454 - Subvencije privatnim preduzećima, ekonomska klasifikacija 4541 - Tekuće subvencije privatnim preduzećima, izvor finansiranja 01 00 Prihodi iz budžeta, i ekonomska klasifikacija 4542-Kapitalne subvencije privatnim preduzećima, izvor finansiranja 01 00 Prihodi iz budžeta.

Cilj

Član 2

Cilj dodele bespovratnih sredstava je unapređenje i očuvanje procesa proizvodnje na način koji ne ugrožava tradicionalnu tehnologiju karakterističnu za umetnički ili stari zanat ili posao domaće radinosti, a radi povećanja konkurentnosti, odnosno ukupnog razvoja preduzetništva u Autonomnoj pokrajini Vojvodini.

Namena

Član 3

Sredstva su namenjena kao podrška poslovima koji se smatraju starim i umetničkim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti na osnovu Pravilnika o određivanju poslova koji se smatraju starim i umetničkim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti, načinu sertifikovanja istih i vođenju posebne evidencije izdatih sertifikata "Sl. Glasnik RS", br. 56/2012.

U tom smislu tradicionalni zanat označava veštinu, naročito ručnog rada, kao i profesiju koja podrazumeva celokupan proces izrade unikatnih proizvoda i pružanja usluga, a koje su zasnovane na tradicionalnim znanjima i tehnologijama, upotrebom prirodnih materijala u procesu proizvodnje, uz korišćenje pretežno jednostavnih alata.

Sredstva se odobravaju za subvencionisanje troškova nabavke opreme i repromaterijala na osnovu predračuna, ponude ili predugovora.

Oprema koja je predmet subvencije mora biti namenjena za profesionalnu upotrebu i biti u skladu sa delatnošću privrednog subjekta.

Pod nabavkom repromaterijala podrazumeva se nabavka sirovine, poluprerađevine koje treba preraditi ili doraditi do konačnog proizvoda koji mora biti u skladu sa delatnošću privrednog subjekta.

Sredstva se ne mogu koristiti za nabavku:

1. Ugradne opreme (klima uređaji, ventilatori, alarmni sistemi, sistemi za video nadzor, liftovi, kotlovi i dr.) i instalacije (vodovodna, kanalizaciona, električna, ventilaciona, grejna, gasna, telefonska, kablovska, internet i sl.);

2. Nameštaja (drveni, plastični, metalni, tapacirani i dr.) i opremanje prostora (drvenarija, bravarija, venecijaneri, trakaste zavese, tepisi, pregrade, zidne i podne obloge i sl.);

3. Rasvete, svetleće, reklamne i druge table (natpisi, displeji, panoi i sl.);

4. Prezentacione, elektronske, birotehničke, audio-vizuelne i slične opreme (projektori, oprema za prevođenje, fiskalne kase, telefonski i faks aparati, TV, muzički uređaji, zvučnici i dr.) i

5. dodatne opreme, rezervnih delova, inventara, opreme za zaštitu i dr.

Bespovratna sredstva, koja se dodeljuju, ne mogu se koristiti za:

1. poreze;

2. za iznajmljivanje i lizing opreme;

3. troškove uvoza, carine, špedicije;

4. plaćanje putem kompenzacije ;

5. promet između povezanih lica;

6. troškove bankarske provizije i bankarske garancije;

7. troškove reparacije i rekonstrukcije opreme;

8. troškove prevoza i isporuke;

9. troškove servisiranja i garancije;

10. troškove obuke;

11. i druge zavisne troškove.

Visina dodele bespovratnih sredstava

Član 4

Subvencionisani iznos se odobrava :

1. Za opremu u visini od najmanje 100.000,00 dinara do najviše 300.000,00 dinara;

2. Za repromaterijal u visini od najmanje 80.000,00 dinara do najviše 200.000,00 dinara.

Iznosi iz tačke 1. i 2. ovog stava su sa PDV-om.

Iznos odobrenih sredstava može biti manji od iznosa traženih sredstava.

Postupak dodele bespovratnih sredstava

Član 5

Subvencionisanje troškova nabavke opreme ili repromaterijala vrši se na osnovu Javnog konkursa, koji raspisuje Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam (u daljem tekstu: Sekretarijat).

Javni konkurs se objavljuje na zvaničnoj internet strani Sekretarijata, u "Službenom listu AP Vojvodine" i u jednom od dnevnih javnih glasila na srpskom jeziku koje pokriva celu teritoriju AP Vojvodine.

Član 6

Obavezni elementi teksta Javnog konkursa su:

1. naziv akta na osnovu kog se raspisuje;

2. visina ukupnih sredstava predviđenih za dodelu;

3. namena sredstava;

4. uslovi za učešće;

5. kriterijumi za ocenu prijava;

6. način podnošenja prijava;

7. rok do kada je otvoren;

8. sredstva obezbeđenja;

9. obavezna dokumentacija koja se podnosi i

10. drugi podaci od značaja.

Pravo učešća na javnom konkursu

Član 7

Pravo na dodelu bespovratnih sredstava imaju preduzetnici, mikro i mala pravna lica od interesa za razvoj i revitalizaciju poslova koji se smatraju umetničkim i starim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti koja ispunjavaju uslove propisane Javnim konkursom i koji su podneli prijavu za dodelu bespovratnih sredstava.

Uslovi za učešće na Javnom konkursu

Član 8

Učesnici na Javnom konkursu podnose prijavu pod sledećim uslovima:

1. da su upisani u registar Agencije za privredne registre najkasnije do 30. novembra 2017. i imaju sedište odnosno registrovan ogranak na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine;

2. da su izmirili dospele obaveze javnih prihoda;

3. da nad njima nije pokrenut stečajni postupak i postupak likvidacije;

4. da nisu u teškoćama, a prema definiciji privrednog subjekta u teškoćama u skladu sa Uredbom o pravilima za dodelu državne pomoći;

Učesnik može da učestvuje na Javnom konkursu sa najviše jednom prijavom i za jednu namenu (oprema ili repromaterijal).

Dokumentacija koja se podnosi na Javni konkurs

Član 9

Učesnik na Javnom konkursu podnosi:

1. Popunjen, potpisan i pečatom overen obrazac prijave na Javni konkurs (preuzima se sa sajta Sekretarijata www.spriv.vojvodina.gov.rs);

2. Izvod o registraciji (registrovanim podacima) privrednog subjekta iz APR, ne stariji od 30 dana od datuma objavljivanja Konkursa (original ili fotokopija overena kod nadležnog organa za overu), pri čemu je podnosilac obavezan da dostavi rešenje, odnosno izvod (original ili fotokopija overena kod nadležnog organa za overu) o svakoj promeni registrovanog podatka koja je registrovana u roku od 30 dana pre dana raspisivanja konkursa, kao i u toku trajanja konkursa, a sve do trenutka objavljivanja odluke Komisije na internet strani Sekretarijata;

3. Uverenja (originali ili fotokopije overene kod nadležnog organa za overu) ne starija od 30 dana pre objavljivanja Konkursa:

(3-1) Poreske uprave da je izmirio dospele obaveze javnih prihoda (poreze i doprinose) i

(3-2) nadležne lokalne Poreske uprave / administracije da je izmirio obaveze po osnovu izvornih lokalnih javnih prihoda;

4. Fotokopiju Sertifikata ministarstva nadležnog za poslove privrede kojim se potvrđuje da je jedan ili više proizvoda podnosioca prijave sertifikovani kao "proizvod starog zanata", "proizvod umetničkog zanata" ili "proizvod domaće radinosti", kao i da je isti registrovan kao nosioc sertifikata u Evidenciji Ministarstva (proveravaju službenici Sekretarijata uvidom u elektronsku bazu na internet stranici Ministarstva).

5. predračun ili ponuda dobavljača ili predugovor sa prodavcem opreme ili repromaterijala (original ili overena fotokopija) ne stariji od dana objavljivanja Javnog konkursa;

6. Izjave koje daju pod punom moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću, u prilogu prijavnog obrasca (na sajtu Sekretarijata):

• o primljenoj državnoj pomoći male vrednosti (de minimis);

• o dosadašnjem korišćenju sredstava kod Pokrajinskog sekretarijata;

• o nepostojanju neizmirenih obaveza;

Dokumentacija podneta na Javni konkurs se ne vraća.

Sekretarijat zadržava pravo da od podnosioca prijave, prema potrebi, zatraži dodatnu dokumentaciju i informacije.

Podnošenje prijava

Član 10

Prijave se podnose isključivo na konkursnim obrascima koji se mogu preuzeti u Sekretarijatu ili sa internet prezentacije (sajta) Sekretarijata www.spriv.vojvodina.gov.rs, u zatvorenoj koverti sa naznakom -"PRIJAVA NA JAVNI KONKURS ZA DODELU BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA SUBVENCIONISANJE PREDUZETNIKA, MIKRO I MALIH PRAVNIH LICA OD INTERESA ZA RAZVOJ I REVITALIZACIJU POSLOVA KOJI SE SMATRAJU UMETNIČKIM I STARIM ZANATIMA, ODNOSNO POSLOVIMA DOMAĆE RADINOSTI NA TERITORIJI APV U 2018.GODINI". Prijave na Konkurs mogu se podneti lično, predajom pisarnici pokrajinskih organa uprave u Novom Sadu, Bulevar Mihajla Pupina br. 16, ili se upućuju poštom.

Rok za podnošenje prijava je 21 dan od dana objavljivanja Konkursa u dnevnom glasilu i na internet stranici Sekretarijata.

Postupak dodele bespovratnih sredstava

Član 11

Pokrajinski sekretar za privredu i turizam (u daljem tekstu: Pokrajinski sekretar) rešenjem obrazuje komisiju za sprovođenje Javnog konkursa (u daljem tekstu: Komisija).

Članovi Komisije se imenuju iz redova zaposlenih u Sekretarijatu, a mogu biti angažovani i spoljni stručnjaci koji nisu zaposleni ili radno angažovani u Sekretarijatu.

Članovi Komisije dužni su da potpišu izjavu da nemaju privatni interes u vezi sa radom i odlučivanjem Komisije, odnosno sprovođenjem Javnog konkursa.

U slučaju saznanja da se nalazi u sukobu interesa, član Komisije je dužan da o tome odmah obavesti ostale članove Komisije i da se izuzme iz daljeg rada Komisije.

U zavisnosti od broja pristiglih prijava na Konkurs, pokrajinski sekretar će na predlog predsednika Komisije, iz redova zaposlenih odrediti osobe za evidentiranje i kontrolu formalne ispravnosti prijava

Po potrebi, na predlog Komisije, Pokrajinski sekretar može naložiti da se izvrši dodatna kontrola usaglašenosti podataka iz konkursne prijave i dostavljene dokumentacije sa činjeničnim stanjem na licu mesta kod učesnika konkursa, o čemu će se sačiniti izveštaj/ zapisnik.

Pokrajinski sekretar razmatra predloge Komisije i donosi Odluku o dodeli sredstava korisnicima. Odluka je konačna i protiv nje se ne može uložiti pravni lek.

Odluka o dodeli sredstava korisnicima objavljuje se na internet prezentaciji Sekretarijata www.spriv.vojvodina.gov.rs.

Kriterijumi za dodelu bespovratnih sredstava

Član 12

Komisija daje predlog za dodelu bespovratnih sredstava na osnovu podnete dokumentacije i kriterijuma:

R. br.

KRITERIJUMI

BODOVI

1

Stepen razvijenosti JLS

40 - 60% (izrazito nedovoljno razvijene JLS)

15

60 - 80%

10

80 - 100%

5

> 100% (iznad republičkog proseka)

0

2

Veština ručnog rada uz korišćenje jednostavnih alata

Velika

15

Srednja

10

Mala

5

3

Procenjeno povećanje obima proizvodnje

Značajno

15

Zadovoljavajuće (primereno)

10

Neznatno

5

4

Učešće žena u vlasništvu

Nije vlasnik

0

Vlasnik

5

5

Unikatni predmeti izrađeni od prirodnih materijala

Da

5

Ne

0

6

Ranije korišćenje sredstava Sekretarijata

Nije koristio sredstva Sekretarijata

15

Koristio od 1 do 3 puta

5

Koristio 4 i više puta

0

7

Nosilac priznanja i nagrada za ostvarene poslovne rezultate (2015-2017. god)

Da

5

Ne

0

8

Nosilac sertifikata ministarstva nadležnog za poslove privrede

Da

5

Ne

0

9.

Nosilac drugih sertifikata i standarda kvaliteta

Da

5

Ne

0

Član 13

Komisija neće razmatrati prijave učesnika na Javnom konkursu koje su:

1. neblagovremene prijave (prijave koje su podnete nakon isteka roka predviđenog u konkursu);

2. nedopuštene prijave (prijave podnete od strane neovlašćenih lica i subjekata koji nisu predviđeni konkursom, odnosno one koje se ne odnose na konkursom predviđene namene);

3. nepotpune i nerazumljive prijave (prijave uz koje nisu priloženi svi potrebni dokazi, prijave koje su nepotpisane, sa nepopunjenim rubrikama, popunjene grafitnom olovkom, prijave poslate faksom ili elektronskom poštom (e-mail), prijave koje nisu podnete na odgovarajućem obrascu, bez odgovarajućih obaveznih popunjenih podataka u prijavi, koje sadrže nerazumljive i nečitke podatke i slično);

4. Prijave učesnika koji su koristili sredstva Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, a u ugovorenom roku nisu ispunili ugovorne obaveze prema Pokrajinskom sekretarijatu za privredu i turizam;

5. Prijave učesnika Javnog konkursa kojima su poslovni računi blokirani od dana podnošenja prijave na konkurs do dana donošenja odluke o dodeli sredstava.

Zaključivanje ugovora

Član 14

Na osnovu Odluke o dodeli sredstava zaključiće se ugovor kojim se regulišu međusobna prava i obaveze.

Učesnici Javnog konkursa kojima je Odlukom odobren iznos, pre zaključenja ugovora dostavljaju Izjavu:

• o davanju saglasnosti na odobreni iznos sredstava.

Pre zaključenja ugovora Učesnik Javnog konkursa kome su odobrena sredstva, dužan je da otvori namenski račun kod Uprave za trezor ili dostavi dokaz o otvorenom namenskom računu.

Podnosilac prijave kome su odobrena sredstva je dužan da, prilikom zaključenja ugovora, dostavi sredstva obezbeđenja, odnosno jednu blanko solo menicu registrovanu u poslovnoj banci sa meničnim ovlašćenjem.

Obaveze korisnika bespovratnih sredstava

Član 15

Korisnik bespovratnih sredstava po konkursu dužan je da:

1. Sekretarijatu podnese pisani/narativni (potpisan i overen od strane ovlašćenog lica) i finansijski izveštaj. Finansijski izveštaj mora da sadrži dokaze o utrošenim budžetskim sredstvima sa kompletnom dokumentacijom kojom se opravdava namensko i zakonito korišćenje dobijenih sredstava (izvode iz banaka, fakture, ugovore i drugu finansijsku dokumentaciju) overenu od strane ovlašćenih lica. Navedene izveštaje korisnik sredstava je obavezan da podnese najkasnije u roku od 15 dana od ugovorenog roka utvrđenog za realizaciju projekta;

2. opremu koja je predmet ugovora ne otuđi najmanje 24 meseca od dana zaključenja ugovora, odnosno ne da drugom privrednom subjektu na upotrebu/korišćenje ili u zakup;

3. opremu vidljivo označi nalepnicom/pločicom koju preuzima od Sekretarijata prilikom potpisivanja ugovora;

4. kod svih javnih publikacija i objavljivanja o aktivnostima, merama i programima koje se finansiraju po Javnom konkursu navedu da je u finansiranju istih učestvovala Autonomna pokrajina Vojvodina, Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam;

5. omogući monitoring od strane Sekretarijata;

6. omogući kontrolu budžetske inspekcije;

7. opravda sredstva u skladu sa rokom koji je definisan ugovorom;

8. u slučaju nenamenskog trošenja ili ne utroška sredstava, vrati iznos dodeljenih sredstva sa pripadajućom zateznom kamatom, obračunatom od dana isplate sredstava do dana vraćanja sredstava.

Praćenje izvršenja ugovora

Član 16

Sekretarijat zadržava pravo da od Korisnika sredstava, prema potrebi, zatraži dodatnu dokumentaciju i informacije.

Pokrajinski sekretar može rešenjem da obrazuje posebnu komisiju iz redova zaposlenih u Sekretarijatu ili iz reda stručnjaka iz oblasti koja se finansira, za vršenje monitoringa i neposredne kontrole realizacije projekata.

Član 17

Sredstva iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine koja su predmet ugovora, podležu kontroli primene zakona u oblasti materijalno-finansijskog poslovanja i namenskog i zakonitog korišćenja sredstava, koju obavlja služba budžetske inspekcije Autonomne pokrajine Vojvodine.

Računanje rokova

Član 18

Rok određen u danima počinje teći prvog dana posle dana ili događaja od koga se rok računa, a završava se istekom poslednjeg dana roka.

Rok određen u danima, a koji prethodi danu ili događaju od koga se rok računa počinje teći prvog prethodnog dana pre dana ili doganjaju od koga se rok računa, a završava se istekom poslednjeg dana roka.

Rok određen u nedeljama, mesecima ili godinama završava se onog dana koji se po imenu i broju poklapa sa danom nastanka događaja od koga rok počinje da teče, a ako takvog dana nema u poslednjem mesecu, kraj roka pada na poslednji dan tog meseca.

Ako poslednji dan roka pada u dan kada je zakonom određeno da se ne radi, kao poslednji dan roka računa se sledeći radni dan.

Početak meseca označava prvi dan u mesecu, sredina - petnaesti, a kraj - poslednji dan u mesecu.

Završne odredbe

Član 19

Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom listu AP Vojvodine.