UREDBA
O UTVRĐIVANJU DRŽAVNOG PROGRAMA SANACIONIH RADOVA NA OBJEKTIMA ZA ZAŠTITU OD VODA OŠTEĆENIM U POPLAVAMA U 2016. I 2017. GODINI

("Sl. glasnik RS", br. 61/2018)

Član 1

Ovom uredbom utvrđuje se Državni program sanacionih radova na objektima za zaštitu od voda oštećenim u poplavama u 2016. i 2017. godini.

Član 2

Državni program iz člana 1. odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

DRŽAVNI PROGRAM
SANACIONIH RADOVA NA OBJEKTIMA ZA ZAŠTITU OD VODA OŠTEĆENIM U POPLAVAMA U 2016. I 2017. GODINI

1. Oblast u kojoj se sprovode mere i teritorija na kojoj se sprovode mere

Državni program sanacionih radova na objektima za zaštitu od voda oštećenim u poplavama u 2016. i 2017. godini obuhvata radove koje treba preduzeti u cilju postizanja potrebnog stepena zaštite od poplava, organe državne uprave nadležne za koordinaciju, odnosno nosioce sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti, kao i procenu potrebnih finansijskih sredstava i izvore finansiranja.

Mere utvrđene ovim programom sprovode se na teritoriji Republike Srbije u jedinicama lokalnih samouprava obuhvaćenim Odlukom o proglašenju elementarne nepogode ("Službeni glasnik RS", broj 24/16), Odlukom o proglašenju elementarne nepogode na teritoriji Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 26/16) i Odlukom o proglašenju elementarne nepogode ("Službeni glasnik RS", br. 60/17 i 71/17).

2. Analiza zatečenog stanja i nastale štete i sagledavanje daljih poplavnih posledica

U periodu nakon katastrofalnih poplavnih talasa u 2014. godini, kada je poplavama bilo ugroženo gotovo 25% teritorije Republike Srbije, Državnim programom obnove oštećenih vodnih objekata za uređenje vodotokova, vodnih objekata za zaštitu od poplava, erozije i bujica i vodnih objekata za odvodnjavanje ("Službeni glasnik RS", br. 86/14, 103/14, 69/15, 75/15, 109/15, 33/16 i 80/16), obuhvaćene su deonice i lokaliteti vodotokova na kojima su hitne sanacije bile neophodne za obezbeđenje funkcionalne i statičke stabilnosti zaštitnih objekata u cilju zaštite ugroženih područja.

Efekti ovih hitnih sanacionih radova bili su pozitivni što je potvrđeno prilikom kasnijih poplavnih događaja u 2016. i 2017. godini - na saniranim deonicama nisu evidentirani problemi u odbrani od poplava, nisu zabeležena izlivanja i plavljenja priobalnih područja. Međutim, razmere poplavnih talasa u pomenute dve godine, od kojih su neki dostigli i istorijske maksimume, uslovile su proglašenje elementarne nepogode na celoj teritoriji Republike Srbije.

Već u periodu velikih voda u 2016. i 2017. godini, utvrđen je značajan broj novih kritičnih mesta i deonica, na kojima je odbrana od poplava sprovedena uz značajne rizike od izlivanja i plavljenja, posebno na slivu Zapadne Morave, ali i na drugim područjima Republike Srbije. Uspešno su sprovedene mere odbrane od poplava, a u periodu velikih voda izvršene su samo hitne intervencije u cilju postizanja elementarne funkcionalne sposobnosti zaštitnih objekata i spremnosti za nove poplavne talase (sredstva za ove radove obezbeđena su u okviru redovnog Programa poslovanja Javnog vodoprivrednog preduzeća "Srbijavode").

Nakon poplavnih događaja izvršena je analiza stanja objekata čiji su rezultati analize oštećenja evidentirana na zaštitnim vodnim objektima, uglavnom na bujičnim vodotokovima (Timok, Mlava, Pek, Ub, Tamnava, Toplica, Ribnica, Ralja, Lepenica, Jasenica, Kubršnica, Bjelica, Kutinska reka, Nišava, Jablanica, Grošnička reka, Rasina i drugim), ali i na zaštitnim objektima na velikim rekama: na Drini, Savi, Dunavu kod Beograda, Velikoj i Južnoj Moravi.

Utvrđeni su prioriteti sanacionih radova koji se moraju izvesti na vodnim objektima za zaštitu od spoljnih voda, vodnim objektima za zaštitu od unutrašnjih voda, koji do sada nisu izvedeni zbog nedostatka finansijskih sredstava.

Značajan broj sanacionih radova, predstavlja i preventivu - obezbeđenjem propusne moći korita smanjuje se rizik od zagušenja, izlivanja i plavljenja štićenih područja.

Pored navedenih lokaliteta na kojima je radove potrebno izvršiti u što kraćem roku (Prilog 1) za funkcionisanje sistema zaštite na najugroženijim područjima, neophodno je u narednom periodu obezbediti i dodatna sredstva. Zbog stepena rizika od povećanja oštećenja i plavljenja štićenih područja za ove lokalitete pripremljena je tehnička dokumentacija.

3. Mere koje treba preduzeti

Ovi radovi imaju karakter hitnih i moraju se sprovesti nakon svakog poplavnog talasa, zbog činjenice da oštećenja zaštitnih vodnih objekata predstavljaju redovne i očekivane pojave posle prolaska velikih voda, a njihovo saniranje, pored redovnog održavanja, najvažnija je preventivna mera na očuvanju funkcionalne sigurnosti zaštitnog sistema.

Ocenjuje se da bi pri pojavi novih velikih voda, bila moguća nova i veća oštećenja na vodnim objektima, kao i da se zbog smanjene propusne moći mogu desiti izlivanja i na drugim deonicama sa novim štetama.

Radove definisane ovim programom trebalo bi započeti bez odlaganja, sa kratkim rokovima izvršenja na bujičnim vodotokovima, pre nailaska novog poplavnog talasa i to ne samo na oštećenim lokalitetima, već i na deonicama na kojima su uočene pojave i procesi urušavanja koji mogu prerasti u kritične deonice i lokalitete.

Usvojena su tehnička rešenja hitnih sanacionih radova na vodnim objektima za zaštitu od poplava i štetnog dejstva voda (nasipima, obaloutvrdama, regulisanim koritima, protiverozionim objektima, kanalima za odvodnjavanje, branama) koji ne mogu biti samo lokalnog karaktera, već moraju biti usaglašeni sa postojećom ugroženom infrastrukturom i moraju obezbediti potreban stepen zaštite i spremnost za nove poplavne događaje.

4. Način i obim sprovođenja mera, kao i kriterijumi za sprovođenje mera

Sanacionim radovima obezbeđuje se: povećana propusna moć korita na širem potesu rečnih deonica uz linijska nadvišenja obala za podizanje stepena zaštite (posebno u zoni mostova i u zoni naselja); sanacija oštećenja zaštitnih vodnih objekata (brana, nasipa, obaloutvrda, obala i dna regulisanih rečnih korita); protiveroziona zaštita sa objektima za sprečavanje zasipanja rečnih korita na bujičnim pritokama neposredno uzvodno od ugroženih naselja i u zoni vitalne infrastrukture.

Javno vodoprivredno preduzeće "Srbijavode" (u daljem tekstu: JVP "Srbijavode") pokreće i sprovodi postupak javne nabavke i zaključuje ugovor sa izvođačem radova. JVP "Srbijavode" dužno je da redovno o svim fazama realizacije ovog državnog programa izveštava Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima (u daljem tekstu: Kancelarija), u skladu sa ugovorom kojim se uređuju prava i obaveze u realizaciji ovog državnog programa, zaključenim između Kancelarije i JVP "Srbijavode".

Rokovi za završetak sanacionih radova uslovljeni su meteorološkim i hidrološkim uslovima za izvođenje radova na terenu i očekuje se da budu izvedeni najkasnije do kraja 2019. godine.

JVP "Srbijavode" dostavlja Kancelariji, radi plaćanja, potpisan i overen zahtev za plaćanje sa dokumentacijom o realizaciji ugovora (privremene i okončanu situaciju, fakture, bankarske garancije i drugo) i sa izveštajem stručnog nadzora. Pregled hitnih sanacionih radova koji će se izvršiti na oštećenim vodnim objektima dat je u Prilogu 1 - Radovi na sanaciji kritičnih lokaliteta i deonica regulacionih i zaštitnih vodnih objekata i vodnih objekata za odvodnjavanje oštećenim u poplavama 2016. i 2017. godine, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

5. Redosled sprovođenja mera i rokovi za sprovođenje mera

U toku odbrane od poplava na poplavljenim područjima, stručne službe JVP "Srbijavode" izvršile su hitne intervencije na kritičnim lokalitetima u cilju zaštite zaštitne vodne infrastrukture, kako bi se sprečile veće štete.

Otklanjanje posledica velikih voda, elementarno obezbeđenje stabilnosti oštećenih objekata i obezbeđenje propusne moći izvedeno je samo lokalno, na najkritičnijim lokalitetima.

Nakon sniženja vodostaja, izvršeno je snimanje oštećenja i započeta je tehnička priprema za sanacione radove - na određenim lokalitetima, započete su hitne hidrotehničke analize sa geodetskom i geotehničkom pripremom podloga. Napred navedene aktivnosti deo su hitnih mera i izvršiće se dok su tragovi štetnog dejstva voda vidljivi, za potrebe usvajanja optimalnih tehničkih rešenja sanacionih radova i u skladu su sa Naredbom o utvrđivanju Operativnog plana za odbranu od poplava za 2017. godinu ("Službeni glasnik RS", br. 5/17 i 71/17) i Uredbom o utvrđivanju Opšteg plana za odbranu od poplava za period od 2012. do 2018. godine ("Službeni glasnik RS", broj 23/12).

JVP "Srbijavode" vrši investitorsko upravljanje sanacionim radovima (priprema i sprovođenje procedure javnih nabavki, ugovaranje, uvođenja izvođača u posao, upravljanje hitnim sanacionim radovima i vršenje stručnog nadzora).

Očekivani efekti sanacionih radova su: potrebna funkcionalna stabilnost saniranih zaštitnih vodnih objekata (regulisanih korita, obaloutvrda, nasipa, kanala, brana), obezbeđenje propusne moći korita za velike vode, podizanje stepena zaštite ugroženog priobalja i infrastrukture, lokalna protiveroziona zaštita, kao i podizanje otpornosti područja na nove poplavne događaje.

Lokaliteti navedeni u prilogu u vrednosti 695.420.000 dinara saniraće se u roku od devet meseci od dana uvođenja izvođača u posao.

6. Organi državne uprave nadležni za koordinaciju, odnosno nosioci sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti

Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima i ministarstvo nadležno za poslove vodoprivrede koordiniraće sprovođenje mera iz Odeljaka 3. i 4. ovog programa, a JVP "Srbijavode" nosilac je sprovođenja tih mera.

JVP "Srbijavode", u ime i za račun Republike Srbije, vrši investitorska prava sa tehničkom pripremom za izvođenje sanacionih radova za obnovu oštećenih zaštitnih vodnih objekata.

Jedinice lokalne samouprave doneće odluke o merama hitnosti i obezbediti rešavanje imovinsko pravnih pitanja u skladu sa svojim nadležnostima.

7. Procena potrebnih finansijskih sredstava i izvori finansiranja

Sredstva za sprovođenje ove uredbe za radove navedene u Prilogu 1 u iznosu od 695.420.000 dinara obezbediće se iz tekuće budžetske rezerve u okviru budžeta Republike Srbije za 2018. godinu ("Službeni glasnik RS", broj 113/17) i rasporediće se u okviru Razdela 3 - Vlada, Glava 3.22 - Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima, Program 1511 - Obnova i izgradnja objekata javne namene i saniranje posledica elementarne nepogode, funkcija 110 - izvršni i zakonodavni organi, finansijski i fiskalni poslovi i spoljni poslovi, Programska aktivnost 0002 - Koordinacija poslova nakon elementarne i druge nepogode, ekonomska klasifikacija 484 - Naknada štete za povredu ili štetu nastalu usled elementarnih nepogoda ili drugih prirodnih katastrofa u iznosu od 695.420.000 dinara.

Prilog 1

RADOVI NA SANACIJI KRITIČNIH LOKALITETA I DEONICA REGULACIONIH I ZAŠTITNIH VODNIH OBJEKATA I VODNIH OBJEKATA ZA ODVODNJAVANJE OŠTEĆENIM U POPLAVAMA 2016. I 2017. GODINE

 

Redni broj

Vodna jedinica/Sektor/Deonica/Broj objekta iz Op. Plana

Grad/Opština

OPIS
Hitnih sanacionih radova

Vrednost radova sa PDV

A.

Vodno područje "DUNAV"

A.1.

Spoljne vode

1

"Timok - Zaječar"/D.2./D.2.1.

Zaječar

Obezbeđenje proticajnog profila uzvodno od regulisanog korita reke Beli Timok u Zaječaru do Barbaroškog potoka i nizvodno do uliva u Crni Timok - nastavak radova iz 2017. godine

22.000.000

2

"Timok - Zaječar"/D.2./D.2.6.

Svrljig

Sanacija korita reke Svrljiški Timoku u Svrljigu od km 36+000 do km 36+400

3.000.000

3

"Pančevački rit"/D.6./D.6.1.

Beograd,
Palilula

Sanacija levog nasipa reke Dunav od km 2+830 do km 5+800

21.000.000

Svega A1 Spoljne vode:

46.000.000

Vodno područje "DUNAV"

46.000.000

B.

Vodno područje "Sava"

B.1.

Spoljne vode

4

"Kolubara - Obrenovac, Ub"/S.3./S.3.5./S.3.5.1.

Beograd,
Obrenovac

Sanacija levog nasipa i zaštita regulisanog korita reke Kolubare u Obrenovcu od km 0+900 do km 1+200

22.000.000

5

"Kolubara - Obrenovac, Ub"/S.3./S.3.5./S.3.5.3.

Beograd,
Obrenovac

Sanacija levog nasipa i stabilizacija rečnog korita reke Tamnave nizvodno od Ćemanovog mosta od km 13+492 do km 13+692.

15.000.000

6

"Sava - Šabac"/S.4./S.4.4.

Šabac

Sanacija desne obale reke Drine u zoni lokaliteta "Ardamovača" od km 24+000 do km 25+000 - nastavak radova

35.000.000

7

"Kolubara - Obrenovac, Ub"/S.5./S.5.5.

Donje Crniljevo, Koceljeva, Šabačka Kamenica

Sanacija obale u zoni stanice za prečišćavanje otpadnih voda u Donjem Crniljevu:
1. Radovi na obezbeđenju proticajnog profila reke Tamnave nizvodno od naselja Koceljeva u dužini od 1 km i uzvodno od ušća Rasnice u dužini od 1 km,
2. Obezbeđenje proticajnog profila reke Tamnave u zoni uliva potoka Kozarica i Zmajevac na dužini od 1 km u zoni naselja Šabačka Kamenica.

25.000.000

8

"KOLUBARA - VALJEVO" S.5./S.5.6. S.5.7

Mionica

Sanacija regulisanog korita reke Ribnice kroz Mionicu. Obezbeđenje proticajnog profila reke Toplice nizvodno od Banje Vrujci u dužini od 2 km i sanacija oštećenih cevastih propusta - nastavak hitnih sanacionih radova

22.000.000

9

"Kolubara - Valjevo"/S.5./S.5.9.

Ljig

Sanacija oštećenja regulisanog korita reke Ljig nizvodno od glavnog drumskog mosta u Ljigu (km 23+565) do ušća Kačera u Ljig (km 21+965) - nastavak hitnih sanacionih radova

15.000.000

10

"Lim - Prijepolje" S.7.6.

Sjenica

Sanacija regulisanog korita reke Grabovice u Sjenici od km 0+000 do km 0+894

15.000.000

Svega B1 Spoljne vode:

149.000.000

B.2.

Unutrašnje vode

11

Beograd, Beograd Sava 1
BG Sava 1.1 i BG Sava 1.2

Beograd,
Surčin, KO Surčin

Sanacija kanala "Galovica" i "Petrac" sa ugradnjom tablastih zatvarača na spojnom kanalu i dovodnom kanalu Galovica.

38.000.000

12

"Sava Šabac", Podrinjsko Kolubarsko
HMS PK 12.

Šabac, Vladimirci

Sanacija hidromašinske opreme, zamena postojećih agregata i prilagođavanje elektromotornog pogona CS "Mrđenovac"

27.500.000

Svega B2 Unutrašnje vode:

65.500.000

Vodno područje "Sava"

260.500.000

V.

Vodno područje "Morava"

V.1.

Spoljne vode

13

"Velika Morava-Požarevac"/
M.2./M.2.2./M.2.2.1.

Žabari/ Aleksandrovac

Hitni radovi na sanaciji desne obale minor korita reke Velike Morave na lokalitetu Aleksandrovac-od km 41+113 do km 41+703 - nastavak radova

40.000.000

14

Lepenica - Kragujevac/
M.3./M.3.2./M.3.2.3. i M.3.2.4.

Batočina

Sanacija oštećenog nasipa i minor korita reke Lepenice, na stac od km 3+070 do km 5+900, kroz naseljeno mesto Batočina

15.000.000

15

Lepenica - Kragujevac/M.3./
M.3.1. M.3.2./M.3.1.4. i M.3.2.1.

Lapovo

Sanacija regulisanog korita reke Rače, deonica od km 2+400 do km 4+760 (ušće Širokog potoka), odnosno od ušća Širokog potoka do ušća Dolovskog potoka od km 4+760 do km 8+060 i deonice od km 9+700 do km 10+215. (Faza I)

20.000.000

16

"JASENICA - SMEDEREVSKA PALANKA"/
M.4./M.4.1./M.4.1.1. M.4.1.4. i M.4.1.6.

Smederevska Palanka

Sanacija oštećenja regulisanog korita Jasenice sa obezbeđenjem propusne moći, km 19+810 do km 25+190 (od Cerovačke pregrade do KO Bašin) i osiguranje obale.

20.000.000

17

Resava M.6.2.

Opština Despotovac

Sanacija levoobalnog nasipa na reci Resavi na deonici između Milive i Despotovca (od km 35+560 do km 37+100)

20.000.000

18

"Velika Morava - Jagodina - Svilajnac" M.6./M.6.1

Opština Svilajnac,

Sanacija oštećenja nasipa i korita reke Resave u zoni naselja Subotica (od km 21+160 do km 22+394), sa ukorenjem u visok teren. (Faza I)

30.000.000

19

"Nišava - Niš Dimitrovgrad"
M.9.1.4

Niš

Sanacija i nadvišenje nasipa Nišave od mosta na bulevaru Medijana do visećeg mosta u Brzom Brodu u dužini od 2,6 km.

15.000.000

20

"Južna Morava - Vranje"
M.10.

Vlasotince

Obezbeđenje propusne moći reke Vlasine, uzvodno od mosta u selu Konopnica u dužini od 3,0 km

25.000.000

21

"JUŽNA MORAVA / LESKOVAC" /
M.10.6.1

Doljevac

Sanacija oštećenja obala i dna regulisanog korita Puste reke: deonica uzvodno od ušća u Južnu Moravu (6,0 km)

30.000.000

22

"JUŽNA MORAVA / LESKOVAC"
M.10.

Medveđa

Sanacija oštećenja i čišćenje od nanosa regulisanog korita reke Jablanice kroz Medveđu, od ušća reke Lapaštice i uzvodno (2,5 km) i obezbeđenje propusne moći reke Jablanice (0,5 km), nizvodno od ušća reke Lapaštice.

25.000.000

23

"Južna Morava - Vranje" M.11.

Vranje

Sanacija obale i čišćenje od nanosa korita reke Južne Morave između Ćukovačkog i Zlatokopačkog mosta u dužini od oko 300 metara.

15.000.000

24

"JUŽNA MORAVA / VRANJE"
M.11./M.11.4./M.11.4.2.

Bujanovac

Sanacija oštećenja regulisanog korita Krševičke reke, u Davidovcu, u zoni ušća u Južnu Moravu, km 0+000 do km 0+800 i km 2+860 - km 3+500

24.000.000

25

"Zapadna Morava Kruševac"/M.12./M.12.1-3

Kruševac

Sanacija levog i desnog nasipa i korita reke Rasine u Kruševcu u dužini od 2.4 km

7.000.000

26

"Zapadna Morava - Kruševac"/M.12.

Kruševac

Sanacioni radovi u koritu Lomničke reke na tri deponijske pregrade u mestu Ravnište kod Kruševca za zaštitu od zasipanja korita reke Rasine

18.500.000

27

"Zapadna Morava - Kruševac"/M.12.

Trstenik

Sanaciju oštećenja ruševne desne obale reke Zapadne Morave u selu Počekovina kod Trstenika od km 42+100 do km 42+300.

23.000.000

28

"Zapadna Morava - Čačak"/
M.13

Čačak

Sanacija oštećenja desne obale Zapadne Morave za zaštitu poljoprivrednih površina u zoni naselja Vapa (Zabreće), 150 m

10.000.000

29

"Zapadna Morava - Čačak"/
M.13

Sevojno

Sanacioni radovi na zaštiti desne obale reke Đetinje u Sevojnu sa obezbeđenjem proticajnog profila

15.000.000

30

"ZAPADNA MORAVA - ČAČAK"
M.13.9.

Užice

Sanacija regulisanog korita reke Đetinje u Užicu sa obezbeđenjem proticajnog profila u zoni ušća Koštičkog potoka.

4.000.000

31

"ZAPADNA MORAVA - ČAČAK"

Kosjerić

Sanacija regulisanog korita reke Skrapež sa zaštitom obala i obezbeđenjem proticajnog profila.

15.000.000

Svega V1 Spoljne vode:

371.500.000

Vodno područje "Morava"

371.500.000

 

Projekti za unapređenje zaštite

 

32

Projekti (IDR, IDP, PGD) za rekonstrukciju regulisanog korita reke Vlasine i Puškine Doline

6.000.000

HITNI SANACIONI RADOVI I PROJEKTI

648.000.000

TEHNIČKA DOKUMENTACIJA, UPRAVLJANJE RADOVIMA I NADZOR:

57.420.000

UKUPNO
Vodna područja "Dunav", "Sava" i "Morava"

695.420.000