PRAVILNIKO SADRŽAJU ZAHTEVA I DOKUMENTACIJE, KAO I NAČINU DOBIJANJA DOZVOLE ZA STAVLJANJE LEKA U PROMET("Sl. glasnik RS", br. 30/2012 , 72/2018 i 94/2018) |
Ovim pravilnikom propisuje se sadržaj zahteva za izdavanje dozvole za stavljanje leka u promet (u daljem tekstu: dozvola), sadržaj dokumentacije, kao i način dobijanja, obnove i prenosa dozvole.
1. Podnosilac zahteva za izdavanje dozvole
Zahtev za izdavanje dozvole Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (u daljem tekstu: Agencija) podnosi:
1) proizvođač leka koji ima dozvolu za proizvodnju lekova u Republici Srbiji;
2) zastupnik, odnosno predstavnik inostranog proizvođača koji ima sedište u Republici Srbiji;
3) zastupnik inostranog pravnog lica koje nije proizvođač tog leka, ali je nosilac dozvole u zemlji Evropske unije (u daljem tekstu: EU) ili u zemlji koja ima iste ili slične zahteve za izdavanje dozvole (u daljem tekstu: zemlja ICH) i koji ima sedište u Republici Srbiji;
4) pravno lice sa sedištem u Republici Srbiji na koje je proizvođač leka koji ima dozvolu za proizvodnju lekova u Republici Srbiji preneo dozvolu, odnosno kome je dao pravo za sticanje svojstva nosioca dozvole iz svog proizvodnog programa.
Zemljom koja ima iste ili slične zahteve za izdavanje dozvole u smislu ovog pravilnika smatra se zemlja koja je osnivački regulatorni član ICH (EU, EEA, SAD i Japan) i zemlja koja je stalni regulatorni član ICH (Kanada i Švajcarska), kao i zemlja koja ima iste ili slične zahteve za izdavanje dozvole kao u Republici Srbiji, kojom se smatra zemlja bivša republika SFRJ, kao i zemlja koja je stekla status kandidata za članstvo u EU.
Dokumentacija o leku propisana ovim pravilnikom priprema se na osnovu stručnih i naučnih standarda Evropske agencije za lekove (EMA), kao i drugih međunarodnih stručnih i naučnih standarda iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika.
Podnosilac zahteva za izdavanje dozvole iz stava 1. ovog člana (u daljem tekstu: predlagač) mora da ima odgovorno lice za farmakovigilancu, kao i odgovorno lice za dokumentaciju u postupku dobijanja dozvole, njene izmene, dopune i obnove, s kojima je zaključio ugovor o radu s punim radnim vremenom na neodređeno vreme.
Lica iz stava 2. ovog člana, saglasno Zakonu o lekovima i medicinskim sredstvima (u daljem tekstu: Zakon), moraju da imaju završen medicinski, stomatološki ili farmaceutski fakultet, odnosno za veterinarske lekove - fakultet veterinarske medicine.
Pored uslova iz stava 2. ovog člana predlagač iz stava 1. tač. 3) i 4) ovog člana mora da ima i lice odgovorno za puštanje serije leka u promet koje ispunjava uslove propisane Zakonom i propisima donetim za sprovođenje Zakona.
Predlagač je odgovoran za dokumentaciju u postupku dobijanja dozvole.
Dozvola se izdaje za lek koji sadrži više alergena, ako je to opravdano, odnosno dozvola se izdaje za radiofarmaceutike koji sadrže više jačina.
Agenciji se ne podnosi zahtev za izdavanje dozvole za radiofarmaceutske lekove koji se pripremaju neposredno pred upotrebu u zdravstvenoj ustanovi, pod uslovom da se pripremaju od radionuklidnih generatora, radiofarmaceutskih kompleta ili radionuklidnih prekursora za koje je izdata dozvola od strane Agencije.
2. Sadržaj zahteva za izdavanje dozvole
Zahtev za izdavanje dozvole sadrži:
1) propratno pismo za izdavanje dozvole;
2) ispunjen obrazac zahteva za izdavanje dozvole;
3) dokumentaciju o leku koja je propisana ovim pravilnikom;
4) dokaz da su plaćene propisane tarife.
Uz zahtev za izdavanje dozvole predlagač dostavlja Agenciji uzorke lekova u količini od jednog pakovanja za svaku jačinu leka za koje podnosi zahtev. U postupku procene, na zahtev Agencije, predlagač je dužan da dostavi uzorke potrebne za dvostruku laboratorijsku kontrolu kvaliteta leka, kao i odgovarajuće standarde.
U postupku izdavanja dozvole Agencija može da traži i druge podatke značajne za dobijanje dozvole.
Agencija, saglasno Zakonu, u postupku izdavanja dozvole izuzetno može da traži da nadležno ministarstvo izvrši inspekcijski nadzor nad proizvodnjom leka za koji je podnet zahtev za izdavanje dozvole.
Obrazac zahteva iz stava 1. tačka 2) ovog člana podnosi se za svaki farmaceutski oblik i jačinu leka.
Zahtev za dobijanje dozvole Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
Propratno pismo iz člana 3. stav 1. tačka 1) ovog pravilnika sadrži:
1) logo, naziv i adresu predlagača;
2) predmet zahteva;
3) ime leka koje može biti zaštićeno (trgovačko) ime, a koje ne može da dovede u zabludu u odnosu na opšte prihvaćeno ime leka, odnosno može biti i internacionalno nezaštićeno ime (INN), generičko ime, naučno ili hemijsko ime, odnosno opšteprihvaćeno ime sa znakom ili imenom proizvođača, odnosno nosioca dozvole ili bez njih; jačinu leka; farmaceutski oblik;
3a) ime leka ne može da dovodi u zabludu zbog sličnosti sa odobrenim imenom drugog leka, odnosno sličnosti sa INN-om ili opšteprihvaćenim imenom leka, odnosno zbog upućivanja na terapijsko delovanje leka u imenu leka, niti u odnosu na sastav leka i bezbednost primene leka, kao ni da sadrži poruke promotivnog karaktera.
Ako je podneto više od jednog zahteva, za lek istog INN-a, iste ili različite jačine, istog ili različitog farmaceutskog oblika i istog ili različitog pakovanja, imena lekova moraju da budu različita ako su različiti predloženi režimi izdavanja - na recept ili bez recepta.
Ime leka ne sme da bude identično ili da dovodi u zabludu u odnosu na ime veterinarskog leka, medicinskog sredstva, dodataka ishrani, kozmetičkog proizvoda ili bilo kog drugog proizvoda.
U postupcima izdavanja, obnove, izmene, odnosno dopune dozvole, Agencija ocenjuje prihvatljivost predloženog imena leka, odnosno predloženo ime leka mora da ispunjava uslove iz st. 1, 2. i 3. ove tačke.
4) internacionalni nezaštićeni naziv (INN) ako postoji, odnosno generičko ili hemijsko ime;
5) predlog veličine pakovanja leka;
6) ime proizvođača leka, odnosno svako mesto proizvodnje i svako mesto puštanja serije leka u promet;
7) predlog ATC (anatomsko-terapijsko-hemijske) klasifikacione šifre, odnosno ATC veterinarske klasifikacione šifre za lek koji se koristi u veterinarskoj medicini;
8) predlog klasifikacije leka, odnosno režima izdavanja leka:
9) podatak da li lek ima dozvolu u EU i ako ima dozvolu u EU, navodi se postupak po kome je ta dozvola izdata;
10) ako lek ima dozvolu u EU, navodi se nosilac dozvole u EU, kao i podatak da li će lek na teritoriji Republike Srbije da se nalazi sa logom nosioca dozvole u EU;
11) datum i potpis odgovornog lica za postupak dobijanja dozvole.
Propratno pismo iz stava 1. ovog člana je overeno od predlagača i može da se odnosi na više zahteva za izdavanje dozvole.
III SADRŽAJ DOKUMENTACIJE O LEKU
Dokumentacija o leku iz člana 3. stav 1. tačka 3) ovog pravilnika za lek koji se koristi u humanoj medicini podnosi se u formatu Opšteg tehničkog dokumenta "Common Technical Documet" (u daljem tekstu: CTD dosije), a za veterinarski lek, odnosno imunološki veterinarski lek u Evropskom formatu (u daljem tekstu: Evropski dosije), pod uslovima propisanim ovim pravilnikom.
Procenu dokumentacije iz stava 1. ovog člana Agencija vrši i u skladu sa dostignutim stručnim i naučnim evropskim i međunarodnim standardima za procenu kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti leka, i to važećim propisima i vodičima EU i ICH, kao i zahtevima važeće monografije evropske i farmakopeje zemlje članice EU ili zemlje ICH. Agencija na svojoj internet stranici upućuje na odgovarajuće internet stranice na kojima se nalaze ovi propisi i vodiči.
Dokumentaciju o leku iz člana 3. stav 1. tačka 3) ovog pravilnika u pismenom obliku predlagač podnosi Agenciji, na jeziku i pismu koji su u službenoj upotrebi u Republici Srbiji.
Dokumentacija o leku iz stava 1. ovog člana može da se podnese i na engleskom jeziku kao jednom od službenih jezika u upotrebi u EU, osim predloga sažetka karakteristika leka, predloga uputstva za lek i predloga teksta za unutrašnje i spoljnje pakovanja leka, koji se Agenciji podnose isključivo na jeziku i pismu koji su u službenoj upotrebi u Republici Srbiji, u skladu sa Zakonom.
Dokumentacija o leku iz stava 1. ovog člana podnosi se Agenciji i u formi elektronskog dokumenta.
Ako se dokumentacija dostavlja u CTD dosijeu, Modul 1, Modul 2, Modul 3, Modul 4 i Modul 5 dostavljaju se u pismenoj i elektronskoj formi, s tim da se Modul 4 i Modul 5 dostavljaju u elektronskoj formi, uz izjavu da će ove module dostaviti i u pismenoj formi, u skladu sa Zakonom, u roku od 30 dana na zahtev Agencije.
Modul 1 i Modul 2 dostavljaju se u dva primerka, a Modul 3, Modul 4 i Modul 5 u jednom primerku.
Ako se dokumentacija dostavlja u Evropskom dosijeu I, II, III i IV deo ovog dosijea dostavlja se u pismenoj i elektronskoj formi, s tim da se delovi III i IV dostavljaju u elektronskoj formi, uz izjavu da će ove delove dostaviti i u pismenoj formi.
Deo I dostavlja se u dva primerka, a delovi II, III i IV u jednom primerku.
Ako predlagač dokumentaciju o leku podnosi u formi elektronskog dokumenta, mora da potpiše izjavu da će na zahtev Agencije, a najkasnije, u skladu sa Zakonom, u roku od 30 dana od dana podnošenja dokumentacije o leku u formi elektronskog dokumenta, dokumentaciju da priloži i u pismenom obliku.
Predlagač može da podnese dokumentaciju o leku i u obliku fotokopije originalne dokumentacije, osim ako ovim pravilnikom nije propisana obaveza podnošenja originalne dokumentacije o leku.
Ako predlagač podnosi dokumentaciju o leku u obliku fotokopije, dužan je da Agenciji da pismenu izjavu kojom se potvrđuje verodostojnost fotokopije sa originalnom dokumentacijom.
1. Dokumentacija u CTD dosijeu
CTD dosije sastoji se od četiri posebna dela koji se odnose na opšte standardne zahteve sa dokumentacijom i specifične zahteve sa dokumentacijom za određene grupe lekova u odnosu na njihove osobine i poreklo aktivne supstance koji moraju da budu posebno obrađeni i prilagođeni.
a) Prvi deo dokumentacije CTD dosijea
Prvi deo dokumentacije CTD dosijea sadrži opšte standardne zahteve sa dokumentacijom u obliku modula, i to:
Modul 1 |
- Administrativni i regionalni podaci; |
Modul 2 |
- Sažeti ekspertski prikazi Modula 3, Modula 4 i - Modula 5; |
Modul 3 |
- Podaci o kvalitetu (farmaceutsko-hemijsko-biološki podaci o lekovima sa aktivnom supstancom hemijskog ili biološkog porekla); |
Modul 4 |
- Pretklinička ispitivanja leka; |
Modul 5 |
- Klinička ispitivanja leka. |
Pored navedenih modula, u slučaju kada Agencija nema dovoljno podataka o aktivnoj supstanci potrebnih za dobijanje dozvole, kao i za nove aktivne supstance, može da zahteva i dodatnu dokumentaciju, odnosno dosije o aktivnoj supstanci "Active Substance Master File" (ASMF) dostavljen od proizvođača aktivne supstance uz propratno pismo, i to otvoreni deo "Applicants Part" ASMF, uključujući zatvoreni deo "Restricted Part" ASMF.
b) Drugi deo dokumentacije CTD dosijea
Drugi deo dokumentacije CTD dosijea obrađen je i prilagođen za sledeće vrste lekova:
1) lekove sa dobro poznatom upotrebom u terapiji;
2) generičke lekove (suštinski slične lekove);
3) generičke hibridne lekove koji zahtevaju dodatne podatke u odnosu na posebne okolnosti (npr. različita so ili estar kod iste aktivne supstance);
4) biološki slične lekove;
5) lekove koji sadrže fiksne kombinacije aktivnih supstanci;
6) lekove za koje se izdaje dozvola pod posebnim okolnostima;
7) lekove koji sadrže mešovite podatke u dokumentaciji u Modulu 4 i Modulu 5 (sopstveni pretklinički i klinički podaci koji nedostaju dopunjeni su odgovarajućim bibliografskim podacima).
v) Treći deo dokumentacije CTD dosijea
Treći deo dokumentacije CTD dosijea obrađen je i prilagođen za sledeće vrste lekova:
1) Biološke lekove;
2) Radiofarmaceutike;
3) Homeopatske lekove;
4) Biljne lekove;
5) Lekove koji se koriste za lečenje retkih bolesti ("Orphan" lekovi).
Dokumentacija za imunološke lekove i lekove dobijene iz krvi ili krvne plazme humanog porekla sadrži i predlog zbirnog protokola (Summary lot protocol) koji sadrži podatke o proizvodnji i kontroli leka.
g) Četvrti deo dokumentacije CTD dosijea
Četvrti deo dokumentacije CTD dosijea sadrži specifične zahteve sa podacima za lekove za naprednu terapiju.
2. Struktura i sadržaj Modula 1 CTD dosijea
Modul 1 CTD dosijea iz člana 8. ovog pravilnika sadrži sledeće podatke:
1.1. Sadržaj dokumentacije o leku (Modul 1-5),
1.2. Obrazac zahteva i administrativni podaci.
1.3. Podatke o leku,
1.3.1. Predlog sažetka karakteristika leka, predlog teksta spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja, predlog uputstva za lek,
1.3.2. Nacrt pakovanja (Mock-up),
1.3.3. Primerak odštampanog originalnog pakovanja i uputstva za lek,
1.3.4. Konsultacije s ciljnom grupom pacijenata,
1.3.5. Odobreni sažetak karakteristika leka u drugim zemljama, odnosno u zemlji EU ili zemlji ICH,
1.3.6. Brajevo pismo;
1.4. Podatke o ekspertima,
1.4.1. Za kvalitet,
1.4.2. Za pretkliniku,
1.4.3. Za kliniku;
1.5. Posebne zahteve za različite vrste aplikacija,
1.5.1. Podatke za zahtev za lek sa dobro poznatom upotrebom,
1.5.2. Podatke za zahtev za generičke, generičke hibridne i biološki slične lekove,
1.5.3. Podatke o produženju perioda zaštite podataka,
1.5.4. Podatke za dozvolu pod posebnim okolnostima;
1.6. Podatke za procenu rizika za okolinu,
1.6.1. Podatke za negenetski modifikovane organizme (Ne - GMO),
1.6.2. Podatke za genetski modifikovane organizme (GMO);
1.7. Podatke koji se odnose na zaštitu podataka za lekove za lečenje retkih bolesti ("Orphan" lekovi),
1.7.1. Sličnost u odnosu na lek koji je dobio dozvolu,
1.7.2. Zaštita podataka;
1.8. Podatke koji se odnose na farmakovigilancu,
1.8.1. Sažetak sistema farmakovigilance,
1.8.2. Plan upravljanja rizikom;
Podtač. 1.8.3. i 1.8.4. (brisane)
1.9. Podatke koji se odnose na klinička ispitivanja,
1.10. Podatke koji se odnose na pedijatriju.
Administrativni podaci u Modulu 1 CTD dosijea iz člana 8. ovog pravilnika sadrže:
1) Dokaze da predlagač ispunjava propisane uslove (kopija rešenja o upisu predlagača u registar privrednih subjekata; ugovor o zastupanju zaključen između pravnog lica sa sedištem u Republici Srbiji i inostranog proizvođača, odnosno ugovor o zastupanju zaključen između pravnog lica sa sedištem u Republici Srbiji i inostranog pravnog lica koje nije proizvođač tog leka, ali je nosilac dozvole u zemljama EU ili u zemlji EU ili zemlji ICH, odnosno drugu formu ugovora o spoljnotrgovinskom poslovanju prema zakonu kojim se uređuje spoljnotrgovinsko poslovanje koji sadrži ovlašćenje određenom pravnom licu sa sedištem u Republici Srbiji da u ime i za račun inostranog proizvođača leka, odnosno nosioca dozvole za lek podnese zahtev za izdavanje dozvole, odnosno postane nosilac dozvole za lek (ugovor o distribuciji, poslovno tehničkoj saradnji, kupovini dosijea), kao i overen prevod ugovora, odnosno ugovor o prenosu prava na sticanje svojstva nosioca dozvole zaključen između domaćeg pravnog lica i domaćeg proizvođača);
2) Podatke o leku, kao što su ime leka, internacionalni nezaštićeni naziv (INN) ako postoji, odnosno generičko ili hemijsko ime, farmaceutski oblik i jačinu leka, naziv i adresu predlagača, naziv i adresu proizvođača, mesta proizvodnje i puštanja serije leka u promet;
3) Šemu povezanosti svih mesta proizvodnje koja se odnose na proizvodnju aktivne supstance (uključujući intermedijere), sve faze proizvodnje gotovog leka, kontrolu kvaliteta leka i puštanje serije leka u promet sa adresama proizvođača koje su usaglašene sa adresom navedenom na GMP sertifikatu za to mesto proizvodnje.
Mesto puštanja serije leka u promet koje uključuje ili ne uključuje kontrolu, odnosno ispitivanje serije leka nalazi se u Republici Srbiji, EU ili zemlji ICH.
Mesto kontrole kvaliteta leka nalazi se u Republici Srbiji, zemlji EU ili zemlji ICH;
4) Dozvolu za proizvodnju izdatu od nadležnog organa za svako mesto proizvodnje gotovog leka koje je navedeno u šemi povezanosti;
5) Sertifikat Dobre proizvođačke prakse (GMP sertifikat) koji je izdalo nadležno ministarstvo, odnosno GMP sertifikat izdat od nadležnog organa zemlje EU ili zemlje ICH osim zemlje bivše Republike SFRJ i zemlje koja je stekla status kandidata za članstvo u EU u smislu člana 2. stav 2. ovog pravilnika sa datumom inspekcije koji nije stariji od tri godine ili izjavu kvalifikovanog farmaceuta odgovornog za puštanje serije leka u promet (u daljem tekstu: QP izjava), kojom se potvrđuje da se proizvodnja aktivne supstance i intermidijera obavlja u skladu sa Smernicama Dobre proizvođačke prakse za aktivne supstance, za svako mesto proizvodnje aktivne supstance koje je navedeno u šemi povezanosti.
Ako postoji više mesta koja puštaju seriju leka u promet, prihvata se izjava jednog ovlašćenog kvalifikovanog farmaceuta odgovornog za puštanje serije leka u promet (QP) na kojoj je jasno naznačeno da je potpisana u ime svih uključenih QP. QP nosioca dozvole je QP u Republici Srbiji, zemlji EU i zemlji ICH. QP izjava se ne dostavlja za krv ili komponente krvi;
6) Sertifikat Dobre proizvođačke prakse (GMP sertifikat) izdat od nadležnog ministarstva, odnosno GMP sertifikat izdat od nadležnog organa iz zemlje EU ili zemlje ICH, osim zemlje bivše republike SFRJ, i zemlje koja je stekla status kandidata za članstvo u EU u smislu člana 2. stav 2. ovog pravilnika, za svako mesto proizvodnje koje predstavlja deo proizvodnog procesa leka, a navedeno je u šemi povezanosti;
7) Pismeni pristanak nosioca dozvole za lek o pravu korišćenja dokumentacije o aktivnoj supstanci u svrhu izdavanja dozvole za lek ("Letter of access"), odnosno kopija CEP;
8) Izjavu proizvođača aktivne supstance da će obavestiti proizvođača gotovog leka o bilo kojoj izmeni u proizvodnji ili kvalitetu aktivne supstance;
9) TSE sertifikat kojim se potvrđuje da materijal životinjskog ili humanog porekla koji se koristi u proizvodnji leka ne predstavlja rizik za transmisionu spongiformnu encefalopatiju, odnosno CEP koji sadrži podatke o TSE riziku, ako je potrebno;
10) Dokaz da lek ima dozvolu u zemlji porekla ili zemlji EU (npr. CPP tip A), odnosno dokaz da je lek u postupku dobijanja dozvole u zemlji porekla ili zemlji EU (npr. CPP tip B , odnosno potvrda o podnetom zahtevu za izdavanje dozvole);
11) Spisak zemalja u kojima lek ima dozvolu, sa odobrenim nazivom leka, datumom odobrenja i brojem dozvole, spisak zemalja u kojima je postupak dobijanja dozvole u toku, sa predloženim nazivom leka i datumom podnošenja zahteva, spisak zemalja u kojima je zahtev za izdavanje dozvole odbijen ili u kojima je dozvola ukinuta;
12) Dokaz da se lek nalazi na tržištu u zemlji porekla (CPP tipa A, odnosno Free Sale Certificate - FSC sertifikat), odnosno razloge zbog kojih se lek ne nalazi u prometu u toj zemlji;
13) Potvrdu o zaštiti imena leka izdata od nadležnog tela za intelektualnu svojinu Republike Srbije ili međunarodnog nadležnog tela za intelektualnu svojinu, ako je primenjivo;
14) Sertifikat proizvođača o izvršenoj kontroli kvaliteta dostavljenog uzorka leka;
15) Spisak svih izmena i dopuna dozvole (varijacija) podnetih i odobrenih u zemlji proizvođača, zemlji EU ili zemlji ICH ili odobrenih od strane Evropske agencije za lekove (EMA) sa datumom odobrenja, do dana podnošenja dokumentacije Agenciji, uz izjavu da su u dokumentaciju implementirane sve izmene odobrene najviše 90 dana pre podnošenja zahteva;
16) Podatke potrebne za generičke, generičke hibridne i biološki slične lekove uključujući informacije o zaštiti podataka referentnog leka, o proizvođaču leka koji je korišćen u studiji bioekvivalence, sponzoru ispitivanja, broju studije bioekvivalence, učesnicima u razvoju leka, ispitivanju leka i izradi dokumentacije o leku u postupku izdavanja dozvole za generički, odnosno generički hibridni lek, kao i izjavu, odnosno potvrdu, da je na mestu sprovođenja studije bioekvivalencije izvršena inspekcija usaglašenosti sa Smernicama dobre kliničke prakse (GCP) od strane regulatornog tela EU ili ICH. Referentni lek korišćen u studiji bioekvivalencije je lek sa potpunom dokumentacijom i dozvolom u Republici Srbiji, odnosno zemlji EU što dokazuje podnosilac zahteva;
Dokumentacija za upotrebljenu seriju referentnog leka u studiji biološke ekvivalentnosti koja nije stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije, a kojom podnosilac zahteva obrazlaže da nije potrebno ponavljanje iste studije biološke ekvivalentnosti sa serijom tog referentnog leka koja je stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije, data je u Prilogu 1. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
17) Podatke o učesnicima u razvoju leka, ispitivanju leka i izradi dokumentacije o leku, ako je potrebno;
18) Izjava predlagača da je dostavljena dokumentacija identična dokumentaciji koja je podneta i odobrena uz zahtev za izdavanje dozvole za lek Evropskoj agenciji za lekove (EMA), zemlji EU, zemlji ICH, kao i da su istom obuhvaćene sve varijacije, ako ih je bilo, zaključno sa 90-tim danom pre dana podnošenja zahteva za izdavanje dozvole.
Podaci o leku navode se u delu 1.3 Modula 1 CTD dosijea i sadrže:
- Predlog sažetka karakteristika leka,
- Predlog uputstva za lek,
- Nacrt pakovanja (Mock-up), predlog teksta spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja (labelling),
- Primerak odštampanog originalnog pakovanja i uputstva,
- Odobreni sažetak karakteristika leka u drugim zemljama, (zemlji EU ili zemlji ICH), ako postoji.
a) Predlog sažetka karakteristika leka
Predlog sažetka karakteristika leka prilaže se na srpskom jeziku i usaglašen je sa stručnim izrazima koji se koriste u Republici Srbiji.
Predlog sažetka karakteristika leka (SmPC) može da sadrži podatke o lekovima s istom aktivnom supstancom i istim zaštićenim imenom ili opšte prihvaćenim imenom sa zaštitnim znakom ili nazivom proizvođača u različitim jačinama i pakovanjima.
Sažeci karakteristika leka za različite farmaceutske oblike su razdvojeni.
Sažetak karakteristika leka sadrži sledeće podatke:
1. Ime leka, jačinu, farmaceutski oblik;
2. Kvalitativni i kvanititativni sastav izražen kao sadržaj aktivne supstance i pomoćnih supstanci (pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom) koje su značajne za adekvatnu primenu leka. Potrebno je koristiti opšteprihvaćeno ime supstanci ili hemijski sastav;
3. Farmaceutski oblik;
4. Kliničke podatke,
4.1. Terapijske indikacije,
4.2. Doziranje i način primene kod odraslih, a kada je neophodno i kod dece,
4.3. Kontraindikacije,
4.4. Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka koja se odnose na pacijenta, a ukoliko je neophodno, i na osoblje koje rukuje lekom i primenjuje ga na pacijenta,
4.5. Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija,
4.6. Plodnost, trudnoća i dojenje,
4.7. Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama,
4.8. Neželjena dejstva,
4.9. Predoziranje (simptomi, hitne mere koje treba preduzeti, antidoti);
5. Farmakološke podatke,
5.1. Farmakodinamske podatke,
5.2. Farmakokinetičke podatke,
5.3. Pretkliničke podatke o bezbednosti leka;
6. Farmaceutske podatke,
6.1 Listu pomoćnih supstanci,
6.2. Inkompatibilnost,
6.3. Rok upotrebe, kada je neophodno potrebno je navesti i rok upotrebe nakon rekonstitucije ili nakon prvog otvaranja unutrašnjeg pakovanja,
6.4 Posebne mere upozorenja pri čuvanju,
6.5. Priroda i sadržaj pakovanja,
6.6. Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom);
7. Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet;
8. Broj dozvole za stavljanje leka u promet;
9. Datum prve dozvole i datum obnove dozvole;
10. Datum revizije teksta.
U sažetku karakteristika leka navodi se podatak da je dozvola izdata kao uslovna dozvola.
Uz predlog sažetka karakteristika leka iz stava 1. ovog člana, predlagač dostavlja i original sažetka karakteristika leka na jeziku zemlje u kojoj je izdata dozvola za lek, kao i prevod na engleski jezik overen od strane sudskog tumača.
Ako postoji razlika između originalnog teksta i predloga sažetka karakteristika leka, predlagač mora označiti i obrazložiti razlike.
U tački 4.1 sažetka karakteristika leka potrebno je navesti ukoliko je lek tradicionalni, tradicionalni biljni lek, odnosno homeopatski lek.
U sažetku karakteristika leka navodi se standardni tekst o prijavljivanju sumnji na neželjene reakcije na lek, koji Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
U sažetku karakteristika leka navodi se odgovarajuća oznaka i tekst o dodatnom praćenju leka,ako je lek pod dodatnim praćenjem.
Predlagač dostavlja podatke o referentnim dokumentima koji su korišćeni za izradu sažetka karakteristika leka.
Izuzetno, za lek odobren centralizovanim postupkom u EU, SmPC predstavlja usaglašeni stručni prevod EU SmPC.
b) Predlog uputstva za lek
Predlog uputstva za lek (u daljem tekstu: PIL) prilaže se na srpskom jeziku i usklađen je sa podacima u sažetku karakteristika leka.
Uputstvo za lek odgovara zahtevima utvrđenim propisom kojim se uređuje sadržaj i način obeležavanja spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja leka i sadržaj uputstva za lek.
Uputstvo za lek mora biti jasno i razumljivo tako da korisniku leka omogući upotrebu na propisani način.
Za lekove koje isključivo primenjuju zdravstveni radnici iz člana 52. stav 1. tačka 4) i člana 53. stav 3. tač. 1) i 2) Zakona u nastavku teksta uputstva za lek, pod naslovom "Sledeće informacije namenjene su isključivo zdravstvenim stručnjacima", dodaju se tač. 4.1,4.2. i 6. SmPC, koje mogu lako da se otcepe tako da se informacije za pacijenta u Uputstvu za lek i informacije za zdravstvene radnike u sažetku karakteristika leka jasno razlikuju.
Pomoćne supstance, kao i drugi podaci koji su različiti za svaki pojedini oblik, odnosno jačinu leka moraju biti navedeni za svaki farmaceutski oblik, odnosno jačinu posebno.
Spisak pomoćnih supstanci sa potvrđenim dejstvom obavezno se navodi u uputstvu za lek.
Uz predlog uputstva za lek iz stava 1. ovog člana predlagač dostavlja i original uputstva za lek na jeziku zemlje u kojoj je izdata dozvola za lek, kao i na engleskom jeziku ako je u nekoj od zemalja u kojoj je izdata dozvola za lek odobreno uputstvo za lek na engleskom jeziku, uz naznaku u kojoj zemlji i kad je kao takvo odobreno.
Ako postoji razlika između originalnog teksta i predloga uputstva za lek predlagač mora označiti i obrazložiti razlike.
Uputstvo za lek sadrži podatke navedene po sledećem redosledu:
1) podaci potrebni za identifikaciju leka sa podacima o terapijskim indikacijama;
2) podaci koji se moraju pročitati pre upotrebe leka;
3) podaci za pravilnu upotrebu leka;
4) podaci o neželjenim reakcijama na lek;
5) podaci o čuvanju leka;
6) sadržaj pakovanja i ostale informacije.
U uputstvu za lek navodi se podatak da je dozvola izdata kao uslovna dozvola.
Uputstvo za lek sadrži tekst o prijavljivanju sumnji na neželjene reakcije na lek, koji Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
U uputstvu za lek navodi se odgovarajuća oznaka i tekst o dodatnom praćenju leka, ako je lek pod dodatnim praćenjem.
Izuzetno, za lek odobren centralizovanim postupkom u EU, PIL i tekst spoljašnjeg i unutrašnjeg pakovanja predstavljaju usaglašeni stručni prevod EU PIL i EU teksta spoljašnjeg i unutrašnjeg pakovanja (Labelling).
v) Nacrt pakovanja
Nacrt pakovanja (Mock-up) predstavlja kopiju slikovnog dvodimenzionalnog prikaza unutrašnjeg i spoljnjeg pakovanja leka u boji i dostavlja se kao papirna i elektronska verzija.
Nacrt pakovanja iz stava 1. ovog člana sadrži podatke u skladu sa Listom za obeležavanje spoljašnjeg i unutrašnjeg pakovanja koja je data u tekstu za spoljašnje i unutrašnje pakovanje leka koji Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
Nacrt pakovanja iz stava 1. ovog člana ne može da se bitno razlikuje od pakovanja koje će da se pusti u promet, a naročito u načinu pisanja imena leka, sadržaju i dizajnu pakovanja. Nacrt unutrašnjeg i spoljašnjeg pakovanja leka ne sme da dovodi u zabludu u pogledu doziranja i načina primene leka, sastava leka, bezbednosti i efikasnosti leka, da sadrži poruke promotivnog karaktera, odnosno da dovede do mogućnosti greške prilikom izdavanja ili primene leka.
U postupku odobrenja izmene i dopune dozvole (varijacije) predloženi nacrt spoljašnjeg i unutrašnjeg pakovanja leka mora da ispunjava uslove iz stava 3. ovog člana.
g) Podaci o konsultacijama sa ciljnom grupom pacijenata
Podaci o rezultatima procene i konsultacijama s ciljnom grupom pacijenata, odnosno test čitljivosti uputstva za lek (readability test) dostavljaju se na zahtev Agencije.
3) Podaci o ekspertima za procenu dokumentacije
Podaci o ekspertima navode se u delu 1.4 Modula 1 CTD dosijea.
Podaci o ekspertima za procenu farmaceutske, pretkliničke i kliničke dokumentacije sadrže kratku biografiju eksperta (ime i prezime, obrazovanje, dodatna usavršavanja, zanimanje).
Predlagač za dobijanje dozvole prilaže izjavu eksperta (s potpisom i datumom), kojom se potvrđuje da su u priloženom izveštaju eksperata na adekvatan način procenjeni svi podaci pojedinog dela dokumentacije o gotovom leku.
Posebni zahtevi navode se u delu 1.5 Modula 1 CTD dosijea i sadrže podatke za:
1. lek sa dobro poznatom upotrebom;
2. generičke, generičke hibridne i biološki slične lekove;
3. produženje perioda zaštite podataka;
4. dozvolu pod posebnim okolnostima.
a) Podaci za lek sa dobro poznatom upotrebom
Podaci za lek sa dobro poznatom upotrebom sadrže sažetak podataka (do pet strana), sa osnovama i dokazima, koji potvrđuju da aktivna supstanca leka ima dobro poznatu upotrebu ("well-established use") uz prihvatljiv nivo bezbednosti i efikasnosti.
b) Podaci za generičke, generički hibridne i biološki slične lekove
Podaci za generički lek odnose se na sažetak podataka (do pet strana), sa osnovama i dokazima koji potvrđuju da je lek za koji je podnet zahtev generički lek, sa podacima o leku koji se odnose na kvalitativni i kvantitativni sastav aktivne supstance, farmaceutski oblik, bezbednost i efikasnost aktivne supstance u odnosu na aktivnu supstancu referentnog leka, kao i podatke o bioraspoloživosti i bioekvivalentnosti, ako je primenjivo.
Različite soli, estri, etri , izomeri, smeše izomera, kompleksi ili derivati aktivne supstance mogu se smatrati istom aktivnom supstancom, osim ako se značajno ne razlikuju u osobinama koje se odnose na bezbednost i efikasnost.
Podaci za generički hibridni lek odnose se na sažetak podataka (do pet strana), sa osnovama i dokazima koji potvrđuju da je lek za koji je podnet zahtev generički hibridni lek ("hibrid") i obuhvataju podatke o leku, koji se odnose na aktivnu supstancu, farmaceutski oblik, jačinu, terapijske indikacije i način primene, kao odgovarajuće promene u odnosu na referentni lek, kao i detalje vezane za bioraspoloživost i bioekvivalenciju, ako je primenjivo.
Podaci za biološki sličan lek odnose se na sažetak podataka (do pet strana), sa osnovama i dokazima koji potvrđuju da je lek za koji je podnet zahtev biološki sličan lek ("biosimilar") i obuhvataju podatke o biološki sličnom leku, koji se odnose na aktivnu supstancu, polazni materijal i proizvodni proces.
Sažetak iz stava 1. ovog člana sadrži i navođenje podataka o razlikama u odnosu na referentni lek koje se odnose na odgovarajuće osobine, bilo koje druge promene uvedene tokom razvoja leka koje utiču na poređenje, podatke dobijene poređenjem kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti sa referentnim lekom tokom razvoja, kao i referentni lek.
v) Podaci o produženju perioda zaštite podataka
Podatke o produženju perioda zaštite podataka od jedne godine podnosi predlagač koji je u toku osam, odnosno deset godina za biotehnološki lek, od izdavanja prve dozvole za referentni lek dobio dozvolu za jednu ili više novih indikacija koje predstavljaju značajno unapređenje terapije tim referentnim lekom.
Podaci iz stava 1. ovog člana odnose se i na lek sa dobro poznatom upotrebom aktivne supstance, bez obzira na postupak dobijanja dozvole, za jednu ili više indikacija koje predstavljaju značajno unapređenje terapije, a na osnovu novih farmakološko-toksikoloških i kliničkih ispitivanja tog leka, kao i za lek za koji je utvrđen novi režim izdavanja na osnovu značajnih pretkliničkih i kliničkih ispitivanja.
Predlagač dostavlja izveštaj (od pet do deset strana) za podatke iz st. 1. i 2. ovog člana, kojim se potvrđuje da odobrenje "nove indikacije" donosi značajne kliničke koristi u poređenju sa postojećom terapijom.
Izveštaj iz stava 3. ovog člana sadrži potvrdu koja opravdava novu predloženu indikaciju u odnosu na odobrenu indikaciju; podatke o postojećoj terapiji u odnosu na predloženu novu indikaciju; dokumentaciju koja sadrži podatke o razlozima zbog kojih lek za koji je traženo produženje perioda zaštite podataka od jedne godine ima značajniju kliničku korist za novu indikaciju u odnosu na odobrenu terapiju.
g) Podaci za dozvolu pod posebnim okolnostima
Podaci za dozvolu pod posebnim okolnostima sadrže:
1) izjavu predlagača da nije u mogućnosti da pruži potpune pretkliničke i kliničke podatke o efikasnosti i bezbednosti pod normalnim uslovima korišćenja;
2) spisak podataka o pretkliničkoj ili kliničkoj efikasnosti ili bezbednosti koji se ne mogu u potpunosti obezbediti;
3) obrazloženje na osnovu čega je podnet zahtev za dozvolu pod posebnim okolnostima;
4) predloge sa detaljnim informacijma o određenim procedurama, odnosno obavezama koje predlagač treba da izvrši, a odnose se na bezbednosne procedure, program kliničkih ispitivanja, predlog režima izdavanja na recept ili uz ograničenje za primenu u određenim specijalizovanim oblastima, podatke o leku.
Ako je Evropska agencija za lekove (EMA) odobrila lek centralizovanim postupkom u EU pod posebnim okolnostima, Agencija izdaje dozvolu pod posebnim okolnostima na period koji je definisan u dozvoli Evropske agencije za lekove (EMA), pod istim uslovima i sa istim zahtevima određenim nosiocu dozvole za lek koji se navode na rešenju, a koje Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
5) Podaci za procenu rizika za okolinu
Podaci za procenu rizika za okolinu navode se u delu 1.6 Modula 1 CTD dosijea za lek koji ne sadrži genetski modifikovane organizme (u daljem tekstu: GMO) i odnose se na:
- Izveštaj o proceni rizika leka po životnu sredinu,
- Podatke koji se odnose na rizike po životnu sredinu koji proizlaze iz upotrebe, skladištenja i odlaganja leka, a ne odnose se na rizike koji proizlaze iz sinteze leka,
- Potpunu dokumentaciju za procenu rizika za životnu sredinu.
a) Podaci za genetski modifikovane organizme
Podaci za GMO predstavljaju procenu genetskog materijala koji je promenjen na način koji se ne javlja prirodno, razmnožavanjem odnosno rekombinacijom.
Podaci za procenu rizika za ljudsko zdravlje i okolinu (uključujući biljke i životinje) u vezi sa otpuštenim GMO ili proizvodima koji sadrže GMO, sadrže:
- uvod,
- kopije svih pismenih saglasnosti ili odobrenja za namerno puštanje u okolinu GMO u svrhe istraživanja i razvoja,
- kompletnu tehničku dokumentaciju koja sadrži podatke o GMO,
- ekološku procenu rizika,
- rezultate istraživanja koji su sprovedeni za potrebe istraživanja ili razvoja,
- predlog odgovarajuće strategije upravljanja rizikom za lek koji sadrži GMO, kao i plan postmarketinškog praćenja i identifikacije bilo kakvih posebnih pojedinosti koje se navode u sažetku karakteristika leka, uputstvu za lek i nacrtu spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja;
- odgovarajuće mere radi informisanja javnosti.
6) Podaci koji se odnose na farmakovigilancu
Podaci koji se odnose na farmakovigilancu navode se u delu 1.8 Modula 1 i sadrže sažetak sistema farmakovigilance i Plan upravljanja rizikom (u daljem tekstu: RMP) u skladu sa podzakonskim propisom kojim se uređuje farmakovigilanca.
Sažetak sistema farmakovigilance iz stava 1. ovog člana sadrži potpisanu izjavu podnosioca zahteva da raspolaže potrebnim sredstvima za ispunjavanje dužnosti i odgovornosti i podatke o odgovornom licu za farmakovigilancu podnosioca zahteva u skladu sa Zakonom i podzakonskim propisom kojim se uređuje farmakovigilanca.
Tokom postupka procene dokumentacije o leku Agencija može od podnosioca zahteva da zatraži dostavljanje kopije opisa sistema farmakovigilance.
Predlagač dostavlja poslednju važeću verziju RMP dokumenta koji je za lek odobren u EU (u daljem tekstu: EU RMP), ako postoji.
Ako za lek ne postoji EU RMP, predlagač dostavlja RMP dokument izrađen u skladu sa propisima kojima se uređuje farmakovigilanca i smernicama EU za RMP.
Tokom postupka procene dokumentacije o leku Agencija može od podnosioca zahteva da zatraži dostavljanje poslednjeg raspoloživog PSUR-a.
7) Podaci koji se odnose na klinička ispitivanja
Podaci koji se odnose na klinička ispitivanja navode se u delu 1.9 Modula 1 CTD dosijea i sadrže izjavu da su priložena klinička ispitivanja sprovedena u skladu sa Dobrom kliničkom praksom.
3. Struktura i sadržaj Modula 2 CTD dosijea
Modul 2 CTD dosijea sadrži sažete ekspertske izveštaje Modula 3, Modula 4. i Modula 5, i to:
2.1. Sadržaj Modula 2;
2.2. Uvod;
2.3. Sažetak o kvalitetu leka;
2.4. Pregled pretkliničkog ispitivanja ili dokumentacije;
2.5. Pregled kliničkog ispitivanja ili dokumentacije;
2.6. Sažetak pretkliničkog ispitivanja ili dokumentacije:
2.6.1. Tekstualni oblik sažetka farmakoloških podataka,
2.6.2. Tabelarni oblik farmakoloških podataka,
2.6.3. Tekstualni oblik sažetka farmakokinetskih podataka,
2.6.4. Tabelarni oblik farmakokinetskih podataka,
2.6.5. Tekstualni oblik sažetka toksikoloških podataka,
2.6.6. Tabelarni oblik toksikoloških podataka;
2.7. Sažetak kliničkog ispitivanja ili dokumentacije:
2.7.1. Sažetak biofarmaceutskih ispitivanja i analitičke metode koje se odnose na njih,
2.7.2. Sažetak ispitivanja iz kliničke farmakologije,
2.7.3. Sažetak o kliničkoj efikasnosti,
2.7.4. Sažetak o kliničkoj bezbednosti,
2.7.5. Sažet pregled pojedinačnih ispitivanja.
Sažetak o kvalitetu leka podnosi se u delu 2.3 Modula 2 CTD dosijea i sadrži podatke o aktivnoj supstanci; podatke o leku i priloge.
a) Podaci o aktivnoj supstanci
Podaci o aktivnoj supstanci iz člana 31. ovog pravilnika sadrže:
- podatke o proizvođaču, odnosno proizođačima i proizvodnji aktivne supstance,
- specifikaciju aktivne supstance i kratak opis potvrde strukture i izomerizam za nove hemijske supstance (karakterizacija aktivne supstance), sa tabelarnim prikazom rezultata analize,
- kratak pregled potvrde (opravdanosti) specifikacije aktivne supstance, analitičkih metoda i validacije u kontroli aktivne supstance,
- podatke o referentnim standardima ili materijalima,
- podatke o sistemu zatvaranja kontejnera,
- podatke o stabilnosti aktivne supstance, sa tabelarnim prikazom rezultata stabilnosti i protokolom daljeg praćenja stabilnosti
b) Podaci o leku
Podaci o leku sadrže:
- sastav leka,
- prikaz farmaceutskog razvoja leka,
- podatke o proizvođaču, odnosno proizvođačima i proizvodnji gotovog proizvoda,
- kratak opis kontrole kvaliteta pomoćnih supstanci,
- specifikaciju gotovog leka (pri puštanju leka u promet i u roku upotrebe) i kratak sažetak potvrde (opravdanosti) specifikacije leka, pregled analitičkih metoda sa validacijom i karakterizacija nečistoća, i tabelarni prikaz rezultata analize,
- podatke o referentnim standardima ili materijalima sa tabelarnim prikazom (ukoliko je potrebno),
- podatke o sistemu zatvaranja kontejnera,
- podatke o stabilnosti leka koji sadrže opis izvedenih studija (uslovi, serije, analitičke metode) sa tabelarnim prikazom rezultata stabilnosti i kratak komentar o rezultatima i zaključcima studije stabilnosti i analizi podataka sa protokolom daljeg praćenja stabilnosti.
v) Prilozi
Prilozi iz člana 31. sadrže:
- podatke o proizvodnom prostoru i opremi za biotehnološke lekove,
- procenu bezbednosti koja se odnosi na kontaminaciju mikroorganizmima, prikaz primenjenih mera radi kontrole endogenih mikroorganizama i mikroorganizama koji mogu dovesti do kontaminacije u toku proizvodnje.
2) Pregled pretkliničkog ispitivanja ili dokumentacije
Pregled pretkliničkog ispitivanja ili dokumentacije podnosi se u delu 2.4 Modula 2 CTD dosijea i sadrži:
- sažeti pregled pretkliničke procene leka kod životinja ("in vitro"). Obrazloženje za izbor odgovarajuće strategije ispitivanja kao i odstupanje od odgovarajućih smernica u ovoj oblasti,
- procenu nečistoća i degradacionih proizvoda zajedno sa njihovim potencijalnim farmakološkim i toksikološkim dejstvima (osim za biološke lekove),
- prikaz bilo koje razlike u hiralnosti, hemijskom obliku, i profilu nečistoća između proizvoda korišćenog u pretkliničkim ispitivanjima i leka za koji se podnosi zahtev za izdavanje dozvole,
- prikaz za biološke lekove o uporedivosti materijala, koji se koristio u pretkliničkim i kliničkim studijama i leka za koji se podnosi zahtev za izdavanje dozvole,
- procenu bezbednosti svake nove pomoćne supstance,
- karakteristike leka dokazane pretkliničkm studijama, kao i prikaz uticaja rezultata na bezbednost leka u nameravanoj kliničkoj upotrebi.
3) Pregled kliničkog ispitivanja ili dokumentacije
Pregled kliničkog ispitivanja ili dokumentacije podnosi se u delu 2.5. Modula 2 CTD dosijea i sadrži:
- kritičku analizu kliničkih podataka uključenih u sažetak kliničkog ispitivanja ili dokumentacije i u Modul 5,
- prikaz pristupa kliničkom razvoju leka, uključujući i glavni plan ispitivanja, kao i sprovođenje ispitivanja,
- prikaz kliničkih saznanja, uključujući važna ograničenja kao i procenu odnosa koristi i rizika na osnovu zaključaka kliničkih studija,
- prikaz načina na koji podaci o efikasnosti i bezbednosti podržavaju predloženo doziranje i ciljne indikacije, kao i procenu na koji način će podaci u sažetku karakteristika leka i drugi pristupi optimizovati korist i upravljati rizicima,
- obrazloženje nerešenih problema i problema vezanih za efikasnost i bezbednost, zabeleženih tokom razvoja leka.
4) Sažetak pretkliničkog ispitivanja ili dokumentacije
Sažetak pretkliničkog ispitivanja ili dokumentacije podnosi se u delu 2.6 Modula 2 CTD dosijea i sadrži rezultate farmakoloških, farmakokinetskih i toksikoloških studija sprovedenih na životinjama ("in vitro"), u obliku tekstualno i tabelarno prikazanih sažetaka.
5) Sažetak kliničkog ispitivanja ili dokumentacije
Sažetak kliničkog ispitivanja ili dokumentacije podnosi se u delu 2.7 Modula 2 CTD dosijea i sadrži detaljan, činjenični sažetak kliničkih podataka o leku uključenih u Modul 5 i rezultate svih biofarmaceutskih studija, studija kliničke farmakologije, i kliničkih studija efikasnosti i bezbednosti kao i sažetak pojedinačnih studija.
4. Struktura i sadržaj Modula 3 CTD dosijea
Modul 3 CTD dosijea sadrži podatke o kvalitetu leka (farmaceutsko-hemijsko-biološke podatke o lekovima sa aktivnom supstancom hemijskog ili biološkog porekla), i to:
3.1. Sadržaj Modula 3
3.2. Podaci:
3.2.S. Aktivna supstanca
3.2.S.1. Opšti podaci:
3.2.S.1.1. Nomenklatura,
3.2.S.1.2. Struktura,
3.2.S.1.3. Opšte osobine;
3.2.S.2. Proizvodnja:
3.2.S.2.1. Mesta proizvodnje,
3.2.S.2.2. Opis postupka proizvodnje i procesne kontrole,
3.2.S.2.3. Kontrola svih polaznih supstanci,
3.2.S.2.4. Kontrola kritičnih faza i intermedijera,
3.2.S.2.5. Validacija proizvodnog procesa, odnosno evaluacija,
3.2.S.2.6. Razvoj proizvodnog procesa;
3.2.S.3 Karakterizacija:
3.2.S.3.1. Objašnjenje strukture i drugih osobina,
3.2.S.3.2. Nečistoće;
3.2.S.4 Kontrola aktivne supstance:
3.2.S.4.1. Specifikacije,
3.2.S.4.2. Analitičke metode,
3.2.S.4.3. Validacija analitičkih metoda,
3.2.S.4.4. Analiza serija,
3.2.S.4.5. Potvrda specifikacija;
3.2.S.5. Referentni standardi ili materijali,
3.2.S.6. Sistem zatvaranja kontejnera,
3.2.S.7. Stabilnost,
3.2.P. Lek - gotov proizvod
3.2.P.1. Opis i sastav leka,
3.2.P.2. Razvoj leka;
3.2.P.3. Proizvodnja:
3.2.P.3.1. Proizvođač,
3.2.P.3.2. Proizvodna formula,
3.2.P.3.3. Opis proizvodnog procesa i procesna kontrola,
3.2.P.3.4. Kontrola kritičnih faza i međuproizvoda,
3.2.P.3.5. Validacija proizvodnog procesa, odnosno evaluacija;
3.2.P.4. Kontrola ekscipijensa:
3.2.P.4.1. Specifikacije,
3.2.P.4.2. Analitičke metode,
3.2.P.4.3. Validacija analitičkih metoda,
3.2.P.4.4. Potvrda specifikacija,
3.2.P.4.5. Ekscipijensi iz humanog ili životinjskog izvora,
3.2.P.4.6. Novi ekscipijensi;
3.2.P.5. Kontrola kvaliteta leka:
3.2.P.5.1. Specifikacije,
3.2.P.5.2. Analitičke metode,
3.2.P.5.3. Validacija analitičkih metoda,
3.2.P.5.4. Analiza serija,
3.2.P.5.5. Karakterizacija nečistoća,
3.2.P.5.6. Potvrda specifikacija,
3.2.P.6. Referentni standardi ili materijali,
3.2.P.7. Sistem zatvaranja kontejnera,
3.2.P.8. Stabilnost;
3.2.A. Prilozi
3.2.A.1. Prostori i oprema,
3.2.A.2. Evaluacija o bezbednosti leka u vezi sporednih produkata (metaboliti, degradacioni proizvodi),
3.2.A.3. Novi ekscipijensi,
3.2.P. Regionalne informacije,
3.3. Reference iz literature.
5. Struktura i sadržaj Modula 4 CTD dosijea
Modul 4 CTD dosijea sadrži podatke o pretkliničkim (farmakološko-toksikološkim) ispitivanjima leka, i to:
4.1. Sadržaj Modula 4
4.2. Izveštaji ispitivanja:
4.2.1. Farmakologija
4.2.1.1. Primarna farmakodinamika,
4.2.1.2. Sekundarna farmakodinamika,
4.2.1.3. Farmakologija bezbednosti leka,
4 .2.1.4. Farmakodinamske interakcije,
4.2.2. Farmakokinetika
4.2.2.1. Analitičke metode i izveštaji o validaciji,
4.2.2.2. Resorpcija,
4.2.2.3. Distribucija,
4.2.2.4. Metabolizam,
4.2.2.5. Izlučivanje,
4.2.2.6. Farmakokinetičke interakcije (nekliničke),
4.2.2.7. Ostala farmakokinetička ispitivanja,
4.2.3. Toksikologija
4.2.3.1. Toksičnost posle primene jedne doze leka,
4.2.3.2. Toksičnost posle primene ponovljenih doza leka,
4.2.3.3. Mutagenost,
4.2.3.4. Kancerogenost (karcinogenost),
4.2.3.5. Reproduktivna toksičnost,
4.2.3.6. Lokalna podnošljivost,
4.2.3.7. Ostala toksikološka ispitivanja;
4.3. Reference iz literature.
6. Struktura i sadržaj Modula 5 CTD dosijea
Modul 5 CTD dosijea sadrži podatke o kliničkim ispitivanjima leka, i to:
5.1. Sadržaj Modula 5;
5.2. Tabelarni prikaz svih kliničkih ispitivanja;
5.3. Izveštaji o kliničkom ispitivanju:
5.3.1. Izveštaji o ispitivanjima bioraspoloživosti odnosno bioekvivalencije,
5.3.2. Izveštaji o ispitivanjima koji se odnose na farmakokinetiku humanog biomaterijala,
5.3.3. Izveštaji o farmakokinetičkim ispitivanjima na ljudima,
5.3.4. Izveštaji o farmakodinamskim ispitivanjima na ljudima,
5.3.5. Izveštaji o ispitivanju efikasnosti i bezbednosti,
5.3.6. Izveštaji o postmarketinškim iskustvima,
5.3.7. Izveštaji o pojedinačnim slučajevima i test liste pacijenata, ako su priložene;
5.4. Reference iz literature.
7. Dokumentacija u evropskom dosijeu za veterinarske lekove
Dokumentacija u Evropskom dosijeu podnosi se za veterinarske lekove i veterinarske imunološke lekove, kao i za lekove iz krvi i krvne plazme, radiofarmaceutike, biljne lekove, tradicionalne lekove i tradicionalne biljne lekove i homeopatske lekove koji se primenjuju u veterinarskoj medicini.
Dokumentacija u Evropskom dosijeu za veterinarske lekove sastoji se od četiri dela, i to:
Deo 1 - Administrativna dokumentacija;
Deo 2 - Dokumentacija o kvalitetu (farmaceutsko-hemijsko-biološka dokumentacija);
Deo 3 - Dokumentacija o bezbednosti i ispitivanju rezidua (farmakološko-toksikološka dokumentacija i dokumentacija o ispitivanju rezidua);
Deo 4 - Dokumentacija o efikasnosti (pretklinička i klinička dokumentacija).
a) Deo 1. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Administrativna dokumentacija
Deo 1. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na administrativnu dokumentaciju, sadrži:
- 1.A: Administrativne podatke;
- 1.B: Sažetak karakteristika leka, označavanje i uputstvo za lek;
- 1.C: Ekspertske izveštaje dokumentacije u Evropskom dosijeu.
1.A: Administrativni podaci iz člana 43. ovog pravilnika sadrže:
a) ispunjen obrazac zahteva za izdavanje dozvole;
b) dokaze da predlagač ispunjava propisane uslove ili pozivanje na podatke koji su Agenciji već ranije priloženi (dozvola za proizvodnju izdata od nadležnog organa ili ugovor o zastupanju, odnosno dokaz da je predstavništvo upisano u Registar privrednih subjekata;
v) sertifikat Dobre proizvođačke prakse (GMP sertifikat) mesta proizvodnje leka (overena kopija ili na zahtev Agencije, original), koji nije stariji od tri godine;
g) spisak zemalja u kojima je lek dobio dozvolu (ime leka pod kojim je dobijena dozvola, datum i broj dozvole), odnosno u kojima je pokrenut postupak za dobijanje dozvole, odnosno u kojima je odbijen zahtev za izdavanje dozvole ili je dozvola ukinuta, odnosno razloge njegovog nepuštanja u promet u toj zemlji, kao i zemlji u kojoj je lek dobio prvu dozvolu;
d) uverenje o farmaceutskom proizvodu (CPP), odnosno dokaz da je lek na tržištu u zemlji porekla (npr. FSC sertifikat). Ako proizvođač proizvodi lek na više mesta proizvodnje ili su mesta proizvodnje u različitim zemljama, Agenciji se prilaže šema njihove povezanosti radi objašnjenja termina zemlja porekla;
đ) podatke o datim uzorcima leka sa podacima o standardima aktivne supstance i ako je to potrebno o standardima degradacionih proizvoda i nečistoća koji su potrebni za ponavljanje dve kompletne laboratorijske analize kvaliteta;
e) PSUR;
ž) ostale podatke na zahtev Agencije koji su potrebni za zaštitu zdravlja, odnosno koji su potrebni za procenu odnosa koristi i rizika od upotrebe leka.
1.B: Sažetak karakteristika leka, označavanje i uputstvo za lek iz člana 43. ovog pravilnika sadrži:
1.B.1. Predlog sažetka karakteristika leka (SmPC);
1.B.2. Predlog teksta za unutrašnje i spoljnje pakovanje i idejnih rešenja (mock-up) ambalaže i predlog uputstva za lek;
1.B.3. Odobreni sažetak karakteristika leka (SmPC) u drugim državama.
1.C: Ekspertski izveštaji iz člana 43. ovog pravilnika sadrže:
1.C.1. Uvod (opšte informacije);
1.C.2. Ekspertski izveštaj u odnosu na vrstu zahteva;
1.C.3. Ekspertske izveštaje:
1.C.3.1. Ekspertski izveštaj o kvalitetu (farmaceutsko-hemijsko-biološki);
1.C.3.2. Ekspertski izveštaj o bezbednosti i reziduama (farmakološko-toksikološki i izveštaj o reziduama);
1.C.3.3. Ekspertski izveštaj o efikasnosti (pretklinički i klinički).
Ekspertski izveštaji iz stava 1. ovog člana dostavljaju se Agenciji u pismenom ili u pismenom i tabelarnom obliku Evropskog dosijea sa podacima o kvalitetu, efikasnosti i bezbednosti.
Periodični izveštaj o bezbednosti veterinarskog leka (PSUR) iz člana 44. stav 1. tačka e) ovog pravilnika sadrži sledeće podatke: uvod, poslednji odobreni sažetak karakteristika leka, preduzete mere iz razloga bezbednosti od strane nadležnih organa u zemljama u kojima je izdata dozvola ili od strane nosilaca dozvole, obim prisustva na tržištu, podatke o nosiocu dozvole i podatke o leku, pojedinačne slučajeve, tabelarni prikaz liste pojedinačnih slučajeva, izveštaj o prijavama neželjenih reakcija, objavljene izveštaje o neželjenim reakcijama, procenu ukupnih podataka o bezbednosti i zabeležene neželjene reakcije kod ljudi u vezi sa upotrebom leka koji se koristi u veterinarskoj medicini, poslednje podatke i zaključak.
Predlog sažetka karakteristika veterinarskog leka sadrži:
1. Ime leka;
2. Kvalitativni i kvantitativni sastav:
- aktivna supstanca (izražena kvalitativno i kvantitativno po jedinici zapremine, mase ili pojedinačne doze),
- pomoćna supstanca (navode se supstance sa potvrđenim dejstvom, kao i njihov sadržaj);
3. Farmaceutski oblik;
4. Kliničke podatke:
4.1. Ciljne vrste životinja (vrste i kategorije životinja za koje je lek namenjen),
4.2. Indikacije (navode se za svaku ciljnu vrstu),
4.3. Kontraindikacije,
4.4. Posebna upozorenja za svaku ciljnu vrstu,
4.5. Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka:
- Posebne mere opreza pri upotrebi leka kod životinja;
- Posebna upozorenja za osobe koje daju veterinarski lek životinjama;
4.6. Neželjene reakcije,
4.7. Upotrebu tokom graviditeta, laktacije i nošenja jaja,
4.8. Interakcije,
4.9. Doziranje i način primene,
4.10. Predoziranje,
4.11. Karencu;
5. Farmakološke podatke:
5.1. Farmakodinamske podatke,
5.2. Farmakokinetičke podatke,
5.3. Podatke o uticaju na životnu sredinu;
6. Farmaceutske podatke:
6.1. Spisak pomoćnih supstanci (za supstance sa potvrđenim dejstvom potrebno je navesti i sadržaj),
6.2. Inkompatibilnost,
6.3. Rok upotrebe,
6.4. Posebna upozorenja za čuvanje leka,
6.5. Vrstu i sadržaj pakovanja,
6.6. Posebne mere uništavanja neupotrebljenog leka ili ostatka leka;
7. Naziv i adresu nosioca dozvole;
8. Broj dozvole;
9. Datum izdavanja prve dozvole, odnosno obnove dozvole;
10. Datum revizije teksta;
11. Ograničenja prodaje, distrubucije i upotrebe leka.
Predlog sažetka karakteristika veterinarskog imunološkog leka sadrži:
1. Ime leka;
2. Kvalitativni i kvantitativni sastav:
- aktivna supstanca (izražena kvalitativno i kvantitativno po jedinici zapremine, mase ili pojedinačne doze),
- pomoćna supstanca (navode se supstance sa potvrđenim dejstvom, kao i njihov sadržaj);
3. Farmaceutski oblik;
4. Kliničke podatke:
4.1. Ciljne vrste životinja (vrste i kategorije životinja za koje je lek namenjen),
4.2. Indikacije (navode se za svaku ciljnu vrstu),
4.3. Kontraindikacije,
4.4. Posebna upozorenja za svaku ciljnu vrstu,
4.5. Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka:
- Posebne mere opreza pri upotrebi leka kod životinja,
- Posebna upozorenja za osobe koje daju veterinarski lek životinjama,
- Ostala upozorenja,
4.6. Neželjene reakcije,
4.7. Upotrebu tokom graviditeta, laktacije i nošenja jaja,
4.8. Interakcije,
4.9. Doziranje i način primene,
4.10. Predoziranje,
4.11. Karencu;
5. Imunološke podatke;
6. Farmaceutske podatke:
6.1. Spisak pomoćnih supstanci (za supstance sa potvrđenim dejstvom potrebno je navesti i sadržaj),
6.2. Inkompatibilnost,
6.3. Rok upotrebe,
6.4. Posebna upozorenja za čuvanje leka,
6.5. Vrstu i sadržaj pakovanja,
6.6. Posebne mere uništavanja neupotrebljenog leka ili ostatka leka;
7. Naziv i adresu nosioca dozvole;
8. Broj dozvole;
9. Datum izdavanja prve dozvole, odnosno obnove dozvole;
10. Datum revizije teksta;
11. Ograničenja prodaje, distrubucije i upotrebe leka.
b) Deo 2. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Dokumentacija o kvalitetu
Deo 2. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na dokumentaciju o kvalitetu leka, odnosno na farmaceutsko-hemijsko-biološku dokumentaciju o veterinarskom leku:
2.A: Sastav leka:
2.A.1. Sastav leka,
2.A.2. Pakovanje - kratak opis,
2.A.3. Formulacija za klinička ispitivanja,
2.A.4. Razvoj leka;
2.B: Opis procesa proizvodnje:
2.B.1. Proizvodna formula,
2.B.2. Proizvodni proces (sa dijagramom toka procesa i procesnom kontrolom),
2.B.3. Validacija proizvodnog procesa;
2.C: Kontrola polaznih supstanci i pakovnog materijala:
2.C.1. Aktivna supstanca
2.C.1.1. Specifikacije i rutinski testovi,
2.C.1.1.1. Aktivna supstanca opisana u farmakopeji,
2.C.1.1.2. Aktivna supstanca koja nije opisana u farmakopeji,
2.C.1.2. Naučni podaci,
2.C.2. Ekscipijensi
2.C.2.1. Specifikacije i rutinski testovi,
2.C.2.1.1. Ekscipijensi opisani u farmakopeji,
2.C.2.1.2. Ekscipijensi koji nisu opisani u farmakopeji,
2.C.2.2. Naučni podaci (u slučaju upotrebe novih ekscipijenasa),
2.C.3. Materijal za pakovanje - kontaktna ambalaža
2.C.3.1. Specifikacije i rutinski testovi,
2.C.3.2. Naučni podaci (izbor materijala i analitički rezultati);
2.D: Posebne mere u cilju sprečavanja prenošenja transmisivnih spongiformnih encefalopatija životinja (TSE);
2.E: Kontrola međuproizvoda (ako postoji);
2.F: Kontrola gotovog proizvoda:
2.F.1. Specifikacija i rutinski testovi,
2.F.1.1. Zahtevi ispitivanja i kontrolni testovi,
2.F.1.2. Metode ispitivanja,
2.F.2. Naučni podaci,
2.F.2.1. Validacija analitičkih metoda,
2.F.2.2. Analize proizvodnih serija;
2.G: Stabilnost:
2.G.1. Testovi stabilnosti za aktivnu supstancu,
2.G.1.1. Testovi stabilnosti za gotov proizvod;
2.H: Procenu rizika po životnu sredinu za lekove koji GMO;
2Q: Ostale podatke.
v) Deo 3. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Dokumentacija o bezbednosti i ispitivanju rezidua
Deo 3. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na dokumentaciju o bezbednosti leka i ispitivanju rezidua odnosno na farmakološko-toksikološku dokumentaciju i dokumentaciju o ispitivanju rezidua, sadrži:
3.A: Dokumentacija o bezbednosti, (farmakološko-toksikološka dokumentacija):
3.A.1. Precizna identifikacija aktivne supstance (klasifikacija, fizičko-hemijske osobine, nečistoće i dr.),
3.A.2. Farmakološka ispitivanja,
3.A.2.1. Farmakodinamika,
3.A.2.2. Farmakokinetika,
3.A.3. Toksikološka ispitivanja
3.A.3.1. Toksičnost nakon primene jedne doze,
3.A.3.2. Toksičnost nakon primene ponovljenih doza,
3.A.3.3. Podnošljivost kod ciljnih vrsta životinja,
3.A.3.4. Reproduktivna toksičnost i teratogenost,
3.A.3.4.1. Reproduktivna toksičnost,
3.A.3.4.2. Embrio-fetalna toksičnost i teratogenost,
3.A.3.5. Mutagenost,
3.A.3.6. Kancerogenost,
3.A.4. Ispitivanje ostalih efekata
3.A.4.1. Posebna ispitivanja (imunotoksičnost, ispitivanja endokrinih funkcija, ispitivanja funkcionalnosti jetre i bubrega, uticaj na enzime, neurotoksičnost, ispitivanja preosetljivosti, iritacije kože i oka, lokalne podnošljivosti itd. prema potrebi),
3.A.4.2. Opažanja na ljudima,
3.A.4.3. Mikrobiološka ispitivanja (uticaj na crevnu floru ljudi i mikroorganizme koji se koriste u procesima prerade hrane),
3.A.4.4. Ispitivanja metabolita, potencijalno opasnih nečistoća, drugih supstanci i formulacija,
3.A.5. Bezbednost po korisnika
3.A.6. Procena rizika po životnu sredinu;
3.B: Dokumentacija o reziduama:
3.B.1. Precizna identifikacija leka - aktivne supstance (poziv na 3.A.1),
3.B.2. Ispitivanja rezidua,
3.B.2.1. Farmakokinetika,
3.B.2.2. Eliminacija rezidua,
3.B.2.3. Maksimalno dozvoljene količine (MRL),
2.B.2.4. Karenca,
3.B.3. Analitičke metode za utvrđivanje rezidua.
Agencija može od predlagača tražiti i druge podatke iz člana 42. ovog pravilnika.
g) Deo 4. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Dokumentacija o efikasnosti
Deo 4. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na dokumentaciju o efikasnosti veterinarskog leka, odnosno koji se odnosi na pretkliničku i kliničku dokumentaciju sadrži:
4.1. Pretkliničku dokumentaciju:
4.1.A. Kliničku farmakologiju,
4.1.A.1. Farmakodinamiku,
4.1.A.2. Farmakokinetiku,
4.1.B. Podnošljivost kod ciljnih vrsta životinja,
4.1.C. Rezistenciju,
4.2. Kliničku dokumentaciju.
Bioekvivalencija, odnosno bioraspoloživost sadrže podatke o proceni biološke raspoloživosti, odnosno o bioekvivalenciji kada je to neophodno.
Ako se zahtev podnosi sa skraćenom dokumentacijom umesto Dela 3. dokumentacije u Evropskom dosijeu koji se odnosi na dokumentaciju o bezbednosti i reziduama i Dela 4. dokumentacije u Evropskom dosijeu koji se odnosi na dokumentaciju o efikasnosti leka, prilaže se studija bioekvivalencije radi potvrde suštinske sličnosti sa referentnim lekom koji je u prometu Republici Srbiji, zemlji EU ili zemlji ICH najmanje šest godina.
Dokumentacija o reziduama sa podacima o ispitivanju rezidua i analitičkim metodama, kod zahteva sa skraćenom dokumentacijom, prilaže se po potrebi, a obavezno u slučaju lekova za intramuskularnu, subkutanu i transdermalnu primenu.
Ako su podaci o bioraspoloživosti, odnosno bioekvivalenciji navedeni kao deo zahteva sa mešovitim podacima, u Delu 4 dokumentacije u Evropskom dosijeu, koji se odnosi na dokumentaciju o efikasnosti leka, navodi se samo referenca na taj dokument.
8. Dokumentacija u Evropskom dosijeu za veterinarske imunološke lekove
Dokumentacija u Evropskom dosijeu za veterinarske imunološke lekove sastoji se od četiri dela, i to:
Deo 1 - Administrativna dokumentacija;
Deo 2 - Dokumentacija o kvalitetu - proizvodnja i kontrola;
Deo 3 - Dokumentacija o bezbednosti;
Deo 4 - Dokumentacija o efikasnosti.
a) Deo 1. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Administrativna dokumentacija
Deo 1. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na administrativnu dokumentaciju sadrži:
1.A: Administrativne podatke:
1.A.1 do 1.A.4 - standardan formular zahteva za izdavanje dozvole,
1.A.5 Dokumentacija koja se podnosi u prilogu zahteva (odgovara delu 1.A.5, iz člana 40. stav 1. ovog pravilnika);
1.B: Sažetak karakteristika leka, označavanje i uputstvo za lek:
1.B.1 Predlog sažetka karakteristika leka (SmPC),
1.B.2 Predlog teksta za unutrašnje i spoljnje pakovanje i idejnih rešenja (mock-up) pakovanja i predlog uputstva za lek,
1.B.3 Odobreni sažeci karakteristika leka (SmPC) u drugim državama;
1.C: Ekspertske izveštaje:
1.C.1 Uvod (opšte informacije),
1.C.2 Analitički Ekspertski izveštaj,
1.C.3 Ekspertski izveštaj o bezbednosti,
1.C.4 Ekspertski izveštaj o efikasnosti.
Periodični izveštaj o bezbednosti leka (PSUR) za veterinarske imunološke lekove sadrži podatke iz člana 47. ovog pravilnika.
Sažetak karakteristika leka za veterinarske imunološke lekove sadrži podatke iz člana 49. ovog pravilnika.
b) Deo 2. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Dokumentacija o kvalitetu
Deo 2. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na dokumentaciju o kvalitetu - proizvodnji i kontroli, odnosno na fizičko-hemijsku, biološku i mikrobiološku dokumentaciju sadrži:
2.A: Kvalitativni i kvantitativni sastav:
2.A.1. Sastav imunološkog leka,
2.A.2. Pakovanje,
2.A.3. Razvoj leka,
2.B: Opis procesa proizvodnje (sa dijagramom toka procesa i validacijom procesa);
2.C: Proizvodnja i kontrola polaznih supstanci (uključujući posebne mere u cilju sprečavanja prenošenja transmisivnih spongiformnih encefalopatija životinja (TSE));
2.C.1. Polazne supstance opisane u farmakopeji,
2.C.2. Polazne supstance koje nisu opisane u farmakopeji,
2.C.2.1. Polazne supstance biološkog porekla,
2.C.2.2. Polazne supstance koje nisu biološkog porekla,
2.C.2.3. Interna priprema podloga;
2.D: Kontrolu u toku procesa proizvodnje (procesna kontrola);
2.E: Kontrolu gotovog proizvoda;
2.F. Konzistentnost proizvodnih serija
2.G: Stabilnost:
2.G.1. Stabilnost gotovog proizvoda,
2.G.2. Stabilnost proizvoda posle otvaranja, odnosno rekonstitucije;
2.H. Ostale podatke.
v) Deo 3. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Dokumentacija o bezbednosti
Deo 3. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na dokumentaciju o bezbednosti, sadrži ispitivanja bezbednosti i ima sledeću strukturu i sadržaj:
3. A. UVOD I OPŠTI ZAHTEVI
3. B. LABORATORIJSKA ISPITIVANJA
3.B.1. Bezbednost primene jedne doze
3.B.2. Bezbednost primene prekomerne doze
3.B.3. Bezbednost višekratne primene jedne doze
3.B.4. Ispitivanje uticaja na reproduktivne performanse
3.B.5. Ispitivanje uticaja na imunološke mehanizme
3.B.6. Posebni zahtevi za žive vakcine
3.B.6.1. Širenje vakcinalnog soja
3.B.6.2. Diseminacija vakcinalnog soja u organizmu imunizovanih jedinki
3.B.6.3. Reverzija virulence
3.B.6.4. Biološke karakteristike vakcinalnog soja
3.B.6.5. Rekombinacija ili genetsko rearanžiranje sojeva
3.B.7. Bezbednost po korisnika
3. B. 8. Ispitivanje rezidua
3.B.9. Interakcije
3. C. TERENSKA ISPITIVANJA
3. D. PROCENA RIZIKA PO ŽIVOTNU SREDINU
3.E. POSEBNI ZAHTEVI ZA VETERINARSKE IMUNOLOŠKE PROIZVODE KOJI SADRŽE GMO
g) Deo 4. dokumentacije u Evropskom dosijeu - Dokumentacija o efikasnosti
Deo 4. dokumentacije u Evropskom dosijeu iz člana 42. ovog pravilnika koja se odnosi na dokumentaciju o efikasnosti leka, sadrži podatke o ispitivanju efikasnosti i ima sledeću strukturu i sadržaj:
Uvod
A. Opšti zahtevi
B. LABORATORIJSKA ISPITIVANJA
V. TERENSKA ISPITIVANJA
U prilogu dokumentacije veterinarskih imunoloških lekova dostavlja se i spisak, kao i kopije citiranih radova na osnovu kojih su predloženi podaci iz stručne literature.
Dozvola za lek izdaje se na osnovu potpune, odnosno skraćene dokumentacije.
Na izdavanje dozvole za veterinarski lek, na osnovu skraćene dokumentacije, shodno se primenjuju odredbe čl. 65. do 69. ovog pravilnika.
Na izdavanje dozvole za veterinarski lek po ubrzanom postupku shodno se primenjuju odredbe čl. 70. i 71. ovog pravilnika.
1. Dozvola sa potpunom dokumentacijom
Zahtev za izdavanje dozvole s potpunom dokumentacijom sadrži sopstvene administrativne, farmaceutsko-hemijsko-biološke, farmakološko-toksikološke i kliničke podatke prema Modulu 1, Modulu 2, Modulu 3, Modulu 4 i Modulu 5 CTD dosijea, odnosno dokumentaciju EU dosijea iz člana 42. ovog pravilnika.
Uz zahtev za izdavanje dozvole za lekove za naprednu terapiju, pored sopstvenih administrativnih, farmaceutsko-toksikoloških i kliničkih podataka propisanih za Modul 1, Modul 2, Modul 3, Modul 4 i Modul 5, predlagač dostavlja i dokaz da je lek odobren centralizovanim postupkom u EU.
Lek koji sadrži fiksnu kombinaciju aktivnih supstanci, lek s dobro poznatom upotrebom aktivne supstance i lek sa informacijom o pristanku smatraju se lekovima sa potpunom dokumentacijom.
a) Dozvola za lek koji sadrži fiksnu kombinaciju aktivnih supstanci
U dokumentaciji za dobijanje dozvole za lek koji sadrži fiksnu kombinaciju aktivnih supstanci koje pre nisu bile odobrene u toj kombinaciji u terapijske svrhe, predlagač je dužan da dostavi podatke o rezultatima novih pretkliničkih ili novih kliničkih ispitivanja (Modul 1-5) koji se odnose na datu kombinaciju aktivnih supstanci, s tim da se ne moraju dostaviti stručne reference o svakoj pojedinačnoj aktivnoj supstanci.
b) Dozvola za lek s dobro poznatom upotrebom aktivne supstance
U dokumentaciji za dobijanje dozvole za lek s dobro poznatom upotrebom aktivne supstance, predlagač nije dužan da dostavi sopstvene podatke pretkliničkih i kliničkih ispitivanja iz čl. 40. i 41. ovog pravilnika, već umesto sopstvenih podataka, u Modulu 2 tač. 2.4. i 2.5, Modulu 4 i Modulu 5 dostavlja podatke iz literature objavljene u stručnim publikacijama (bibliografske podatke).
Podaci stava 1. ovog člana sadrže:
- vreme upotrebe aktivne supstance,
- kvantitativni aspekt upotrebe aktivne supstance,
- stepen naučnog interesa za upotrebu aktivne supstance (objavljen u naučnoj literaturi),
- koherentnost naučnih procena.
Vreme upotrebe aktivne supstance ne sme biti manje od deset godina od prve sistematske i dokumentovane primene aktivne supstance kao leka, u Republici Srbiji ili zemljama EU.
Dokumentacija za dobijanje dozvole iz stava 1. ovog člana sadrži sve podatke o aspektima procene bezbednosti i efikasnosti, podatke pre i post marketinških studija, podatke objavljene u stručnim publikacijama koje se odnose na epidemiološke i naročito komparativne epidemiološke studije kao i dokumentaciju, koja sadrži podatke u korist ili protiv efikasnosti, odnosno bezbednosti.
Podaci iz literature objavljeni u stručnim publikacijama (bibliografski podaci) mogu biti validni dokazi bezbednosti i efikasnosti leka, a ne samo podaci iz testova i kliničkih ispitivanja, ako zahtev za izdavanje dozvole opravdava upotrebu ovih izvora informacija.
Ako pojedini podaci o efikasnosti odnosno bezbednosti nisu opisani u literaturi, predlagač, umesto njih prilaže stručno obrazloženje da nepostojanje podataka ne utiče na konačnu ocenu bezbednosti i efikasnosti leka, što se potvrđuje i u odgovarajućem izveštaju eksperata.
Ekspertski izveštaji o pretkliničkim i kliničkim podacima moraju da sadrže obrazloženje i kritički osvrt na svaki podatak koji se razlikuje od podataka za već odobreni lek. Na osnovu procene, potrebno je doneti odluku da li je već odobreni lek sličan leku za koji je podneta dozvola, bez obzira na postojanje određenih razlika.
Predlagač dostavlja i dokumentaciju o postmarketinškim iskustvima drugih lekova sa istom aktivnom supstancom.
v) Dozvola za lek sa informacijom o pristanku
U postupku dobijanja dozvole za lek sa informacijom o pristanku, nosilac dozvole može pismeno dozvoliti korišćenje dokumentacije o kvalitetu, pretkliničkim i kliničkim podacima, za lek koji ima dozvolu u Republici Srbiji.
Zahtev za izdavanje dozvole za lek sa informacijom o pristanku sadrži pored potpune dokumentacije iz Modula 1, i pismeni pristanak nosioca dozvole referentnog leka, koji dozvoljava korišćenje dokumentacije iz Modula 2, Modula 3, Modula 4 i Modula 5 dokumentacije CTD dosijea i dokumentacije EU dosijea iz člana 42. ovog pravilnika, dostavljene prilikom dobijanja dozvole za referentni lek kao i sve dodatno dostavljene dokumentacije.
2. Sadržaj dokumentacije za dobijanje dozvole na osnovu skraćene dokumentacije
Zahtev za izdavanje dozvole sa skraćenom dokumentacijom podnosi se za:
1) generički lek,
2) generički hibridni lek,
3) biološki sličan lek.
Zahtev za izdavanje dozvole s skraćenom dokumentacijom sadrži sopstvene administrativne i farmaceutsko-hemijsko-biološke podatke.
Generički lek je lek koji ima isti kvalitativni i kvantitativni sastav aktivnih supstanci i isti farmaceutski oblik kao i referentni lek i čija je biološka ekvivalencija u odnosu na referentni lek dokazana odgovarajućim ispitivanjima biološke raspoloživosti. Istom aktivnom supstancom generičkog leka smatraju se različite soli, estri, etri, izomeri, mešavine izomera, kompleksi ili derivati aktivnih supstanci, osim ako se znatno ne razlikuju po svojoj bezbednosti, odnosno efikasnosti. Istim farmaceutskim oblikom generičkog leka smatraju se različiti oralni oblici leka sa trenutnim oslobađanjem.
Dokumentacija za generički lek iz stava 1. ovog člana dostavlja se prema Modulu 1, Modulu 2, Modulu 3 i Modulu 5 CTD dosijea i sadrži:
1) sopstvene podatke predlagača o farmaceutsko-hemijsko-biološkom ispitivanju leka;
2) podatke o biološkoj ekvivalenciji generičkog leka u odnosu na referentni lek na osnovu odgovarajućih studija biološke raspoloživosti (u Modulu 5), umesto sopstvenih farmakološko-toksikoloških i kliničkih podataka;
3) dokaz da je proteklo najmanje osam, odnosno šest godina od dana kada je prva dozvola za referentni lek izdata u Republici Srbiji ili EU;
4) ako za referentni lek iz tačke 3) ovog člana nije izdata dozvola u Republici Srbiji, predlagač je obavezan da navede državu EU na koju se poziva, u kojoj referentni lek ima dozvolu, kao i godinu prve dozvole;
5) predlog sažetka karakteristika leka i uputstva za lek za Republiku Srbiju, koji mora biti usklađen sa sažetkom karakteristika leka i uputstvom za referentni lek za koji je izdata dozvola u Republici Srbiji ili u zemlji EU, na osnovu potpune dokumentacije o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka, prema važećim zahtevima;
6) dokumentaciju u Modulu 5, koja potvrđuje da biološke raspoloživosti dva leka, koji su farmaceutski ekvivalenti, odnosno farmaceutske alternative, primenjena u istoj molarnoj koncentraciji (dozi) pokazuju takav stepen sličnosti da je njihovo dejstvo u odnosu na efikasnost i bezbednost, suštinski isto.
Generički hibridni lek je lek koji ne odgovara u potpunosti definiciji generičkog leka, odnosno za koji nije moguće dokazati biološku ekvivalenciju ispitivanjima biološke raspoloživosti, odnosno u slučaju promene jedne ili više aktivnih supstanci, terapijskih indikacija, jačine, farmaceutskog oblika ili načina primene u odnosu na referentni lek.
Dokumentacija za lek iz stava 1. ovog člana dostavlja se prema Modulu 1, Modulu 2, Modulu 3, Modulu 4 i Modulu 5 CTD dosijea.
U slučaju da aktivna supstanca leka iz stava 1. ovog člana, u svom terapijskom delu ima istu strukturu kao i aktivna supstanca referentnog leka, ali je u obliku različitih soli, estera i derivata, predlagač dostavlja dokaz da nema razlike u farmakokinetici i farmakodinamici odnosno toksičnosti koja bi mogla uticati na odnos efikasnost-bezbednost, u suprotnom će se ovaj oblik smatrati novom aktivnom supstancom.
Kada je lek iz stava 1. ovog člana namenjen za drugu terapijsku primenu, ili je drugog farmaceutskog oblika, ili se primenjuje na drugi način, drugim putem ili u drugoj terapijskoj dozi, predlagač dostavlja rezultate odgovarajućih farmakološko-toksikoloških odnosno kliničkih ispitivanja, prema Modulu 4 i Modulu 5 CTD dosijea.
Ekspertski izveštaji o pretkliničkim i kliničkim podacima u Modulu 2 CTD - dosija za generički i generički hibridni lek sadrže:
- procenu opravdanosti suštinske sličnosti,
- procenu prihvatljivosti prisutnih nečistoća u aktivnoj supstanci i nečistoća u leku (uključujući razgradne produkte nastale tokom čuvanja),
- procenu studija bioekvivalencije ili obrazloženje za izostavljanje studija bioekvivalencije,
- najnovije podatke iz literature objavljene u stručnim publikacijama (bibliografske podatke), koji se odnose na aktivnu supstancu,
- obrazloženje, na osnovu podataka iz literature objavljenih u stručnim publikacijama ili dodatnim studijama, u ekspertskim izveštajima o pretkliničkim i kliničkim podacima, za svaki podatak naveden u sažetku karakteristika leka koji ne proizlazi iz karakteristika leka odnosno njegove terapijske grupe,
- dodatne podatke, ako se predlagač poziva na suštinsku sličnost, u smislu potvrde ekvivalentne bezbednosti i efikasnosti različitih soli, estara ili derivata aktivne supstance.
Biološki sličan lek je lek biološkog porekla sličan referentnom leku biološkog porekla koji ne ispunjava uslove za generički lek u odnosu na razlike u sirovinama i razlike u procesima izrade tog biološki sličnog leka i referentnog leka biološkog porekla.
Uz zahtev za izdavanje dozvole za biološki sličan lek iz stava 1. ovog člana predlagač dostavlja dokumentaciju propisanu za Modul 1, Modul 2, Modul 3 CTD-dosijea, kao i Modul 4 i Modul 5, odgovarajuću dokumentaciju iz EU dosijea za veterinarske imunološke lekove koji treba da sadrže sopstvene podatke o pretkliničkim i kliničkim ispitivanjima, radi dokazivanja sličnosti dva biološki slična leka, kao i dokaz da je taj lek dobio dozvolu u EU po centralizovanom postupku.
Zbog različitosti bioloških lekova, pored dokumentacije iz stava 2. ovog člana, na zahtev Agencije dostavljaju se dodatni toksikološki, drugi pretklinički i odgovarajući klinički podaci, na osnovu odgovarajućih naučnih saznanja.
U slučaju kada referentni biološki lek ima više od jedne indikacije, efikasnost i bezbednost biološki sličnog leka mora biti obrazložena, ili ako je potrebno, dokazana posebno, za svaku navedenu indikaciju.
3. Izdavanje dozvole po ubrzanom postupku
Dozvola za lek po ubrzanom postupku izdaje se:
1) za lek koji se primenjuje u humanoj medicini koji je od najvišeg interesa za zaštitu zdravlja stanovništva, a pre svega u odnosu na terapijske inovacije;
2) za lek koji je već dobio dozvolu po centralizovanom postupku.
U zahtevu za izdavanje dozvole po ubrzanom postupku moraju da budu navedeni svi razlozi koji se odnose na zaštitu zdravlja stanovništva i priložena dokumentacija propisana ovim pravilnikom.
Agencija uz prethodnu saglasnost ministra nadležnog za poslove zdravlja za lekove koji se primenjuju u humanoj medicini obrazuje Komisiju za utvrđivanje prioriteta u skladu sa Zakonom (u daljem tekstu: Komisija).
Komisija utvrđuje da je lek od najvišeg interesa za zaštitu javnog zdravlja radi primene ubrzanog postupka izdavanja dozvole u skladu sa Zakonom (u daljem tekstu: utvrđivanje prioriteta).
Za stalne članove Komisije imenuju se po dva stalno zaposlena lica iz Ministarstva zdravlja, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Instituta za javno zdravlje"Milan Jovanović Batut", Agencije, kao i dva stalna člana Komisije za stavljanje u promet humanih lekova. Predsednik je direktor Agencije. Predsednik može da uključi u rad Komisije i lica sa liste stručnjaka Agencije kao članove po pozivu.
Administrativno-tehničke poslove za potrebe Komisije obavlja Agencija.
Zahtev za utvrđivanje prioriteta može da se podnese za sledeće lekove iz stava 1. tačka 1) ovog člana:
a) prva generička aplikacija leka ili prva naredna generička aplikacija, ako generički lek istog INN-a ima dozvolu za lek u Republici Srbiji ali nije u prometu, i to za najviše tri generičke aplikacije po redosledu prijavljivanja za prioritete ili podnošenja zahteva za izdavanje dozvole;
b) aplikacije koje se odnose na transfer proizvodnje leka u Republici Srbiji;
v) aplikacije za proizvode koji se proizvode u Republici Srbiji, a namenjeni su isključivo za izvoz;
g) aplikacije koje se odnose na lekove čija nedostupnost na teritoriji Republike Srbije ugrožava javno zdravlje, a posebno vakcine za obaveznu imunizaciju;
d) aplikacije za lekove koji se nalaze na Listi lekova koji se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, a nemaju dozvolu za lek u Republici Srbiji (D lista Liste lekova) na dan podnošenja zahteva za utvrđivanje prioriteta;
đ) aplikacije za lekove proizvođača koji su primili državne donacije za razvoj leka, proizvodnje leka i promocije leka;
e) aplikacije koje se odnose na lekove koji imaju strateški značaj utvrđen zvaničnim aktima Republike Srbije kao i programima koje sprovodi ministarstvo zdravlja, ako je primenljivo.
Zahtev za utvrđivanje prioriteta koji Agencija objavljuje na svojoj internet stranici, predaje se Agenciji elektronskim putem pre podnošenja zahteva za izdavanje dozvole za lek, uz priloženu dokumentaciju kojom se obrazlaže zahtev za utvrđivanje prioriteta.
Kriterijume, način rada i rokove za donošenje mišljenja o utvrđivanju prioriteta Agencija objavljuje na svojoj internet stranici u formi Vodiča o kriterijumima, načinu procenjivanja i utvrđivanja prioriteta, uz prethodno pribavljenu saglasnost ministra zdravlja. Mišljenje Komisije potpisuje predsednik, koje se objavljuje na internet stranici Agencije najkasnije sedam dana od dana donošenja.
Ako Komisija utvrdi prioritet leka, podnosilac zahteva je dužan da na svaka tri meseca dostavlja Komisiji izveštaj o svim aktivnostima vezanim za izdavanje dozvole za lek, stavljanje leka u promet u Republici Srbiji, odnosno o proizvodnji i izvozu leka. Nedostavljanjem izveštaja Komisiji lek prestaje da bude prioritet. Izveštaji se podnose do momenta podnošenja zahteva za obnovu ili izdavanje dozvole na neograničeno vreme.
Uz zahtev za izdavanje dozvole po ubrzanom postupku iz stava 1. tačka 1) ovog člana podnosi se mišljenje o utvrđivanju prioriteta, kao i dokumentacija propisana ovim pravilnikom, u kom slučaju se primenjuju rokovi iz člana 71. st. 4, 5. i 6. ovog pravilnika. Ukoliko se ne izda mišljenje o utvrđivanju prioriteta primenjuju se rokovi propisani članom 77. ovog pravilnika.
a) Sadržaj dokumentacije za izdavanje dozvole po ubrzanom postupku
Za lek iz člana 70. tačka 2) ovog pravilnika, dostavlja se dokaz da je lek dobio dozvolu po centralizovanom postupku, dokumentacija na osnovu koje je dobio dozvolu, kao i izjava predlagača da je dostavljena dokumentacija identična dokumentaciji kojom je dobijena dozvola po centralizovanom postupku.
Agencija izdaje dozvolu po ubrzanom postupku na osnovu ekspertskih izveštaja Evropske agencije za lekove (EMA), na osnovu kojih je lek odobren centralizovanim postupkom u EU, koji se dostavljaju u Modulu 1 tačka 1.1.
Uz dokumentaciju iz stava 1. ovog člana dostavlja se hronološki spisak podnetih i odobrenih varijacija sa odgovarajućom dokumentacijom, poslednji odobreni: sastav leka, sažetak karakteristika leka, uputstvo za lek, tekst za unutrašnje i spoljašnje pakovanje, EURMP i specifikacije gotovog proizvoda.
Ako zahtev za izdavanje dozvole po ubrzanom postupku nije potpun, Agencija pismeno obaveštava predlagača da zahtev dopuni u roku od 30 dana od dana dostavljanja pismenog obaveštenja.
Agencija je dužna da najkasnije u roku od 150 dana od dana prijema potpunog zahteva donese odluku o izdavanju dozvole, odnosno odluku o odbijanju zahteva za izdavanje dozvole, na osnovu mišljenja i ocene dokumentacije o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka.
Rok iz stava 5. ovog člana ne teče od dana kada Agencija od podnosioca zahteva zatraži dodatne podatke i nastavlja da teče od dana dostavljanja traženih podataka.
Dozvola za lek izdata po ubrzanom postupku sadrži sve podatke utvrđene propisom kojim se uređuje sadržaj dozvole za stavljanje leka u promet.
4. Izdavanje uslovne dozvole za lekove koji se koriste u humanoj medicini
Uz prethodni dogovor sa predlagačem, Agencija može da izda dozvolu uz uslovljavanje predlagača da ispuni konkretne obaveze, koje Agencija proverava jednom u 12 meseci od dana izdavanja uslovne dozvole, u skladu sa Zakonom.
Obaveze koje treba da ispuni predlagač iz stava 1. ovog člana Agencija, u skladu sa Zakonom, objavljuje na sajtu Agencije u roku od osam dana od dana izdavanja uslovne dozvole za lek, kao i rok na koji je uslovna dozvola izdata.
Uslovna dozvola za lek može da se izda za lekove koji se koriste za lečenje, prevenciju ili dijagnostikovanje ozbiljnih i po život opasnih oboljenja, lekove koji se koriste u hitnim slučajevima, lekove koji se koriste za lečenje retkih bolesti, lekove koji su dobili dozvolu po centralizovanom postupku, kao i za druge lekove od većeg javnozdravstvenog interesa.
Za lek iz stava 3. ovog člana koji ima dozvolu po centralizovanom postupku u EU dostavlja se dokaz da je lek dobio dozvolu po centralizovanom postupku, dokumentacija na osnovu koje je dobio dozvolu, kao i izjava predlagača da je dostavljena dokumentacija identična dokumentaciji kojom je dobijena dozvola po centralizovanom postupku.
Uslovna dozvola izdaje se na 12 meseci i može se obnavljati do dostavljanja potpune dokumentacije iz člana 41. ovog pravilnika, ako je korist od primene tog leka za javno zdravlje veća od rizika zbog nedostataka određenih podataka o kliničkim ispitivanjima.
Izuzetno, u hitnim slučajevima u kojima je ugroženo javno zdravlje, uslovna dozvola može se, u skladu sa Zakonom, izdati i bez svih propisanih podataka iz čl. 39. i 40. ovog pravilnika.
Periodični izveštaj o bezbednosti leka za koji je izdata uslovna dozvola nosilac dozvole podnosi Agenciji svakih šest meseci dok traje uslovna dozvola.
Ako se Agenciji dostavi potpuna dokumentacija iz člana 41, odnosno dokumentacija iz čl. 39. i 40, predlagač podnosi zahtev za izdavanje dozvole na pet godina.
Uslovna dozvola može da se izda i po ubrzanom postupku.
U uputstvu za lek, kao i sažetku karakteristika leka mora se navesti podatak da je dozvola izdata kao uslovna dozvola.
5. Izdavanje dozvole pod posebnim okolnostima
Izuzetno, i uz prethodni dogovor sa predlagačem, Agencija može da izda dozvolu pod posebnim okolnostima - za lek od posebnog javnozdravstvenog interesa, na 12 meseci od dana izdavanja dozvole pod posebnim okolnostima, uz obavezu predlagača da ispuni obaveze koje se odnose na sprovođenje daljih studija nakon izdavanja dozvole, i obaveštavanje Agencije o svakom neželjenom događaju prilikom upotrebe leka, kao i o preduzetim bezbednosnim merama.
Agencija na zahtev predlagača iz stava 1. ovog člana može da produži dozvolu za lek pod posebnim okolnostima na novih 12 meseci od dana izdavanja ove dozvole, ako su ispunjeni uslovi iz stava 1. ovog člana.
Agencija može da produžava dozvolu za lek pod posebnim okolnostima na novih 12 meseci u skladu sa stavom 2. ovog člana sve dok postoji poseban javnozdravstveni interes za ovim lekom.
Obaveze koje je predlagač iz stava 1. ovog člana dužan da ispuni, kao i rok na koji je izdata dozvola pod posebnim okolnostima objavljuju se na sajtu Agencije najkasnije osam dana od dana izdavanja dozvole pod posebnim okolnostima.
Predlagač može da podnese zahtev za izdavanje dozvole pod posebnim okolnostima u slučaju kada nema dokumentaciju koja se odnosi na efikasnost i bezbednost u određenim terapijskim indikacijama, u normalnim uslovima primene.
Predlagač podnosi zahtev za izdavanje dozvole pod posebnim okolnostima u sledećim slučajevima:
- kada su terapijske indikacije za lek toliko retke da se od predlagača ne može očekivati da dostavi potpune dokaze,
- kada se na osnovu sadašnjih naučnih saznanja ne mogu dostaviti potpune informacije,
- kada je prikupljanje potpunih informacija u suprotnosti sa opšte prihvaćenim principima medicinske etike,
- kada prema proceni postoji poseban javnozdravstveni interes.
Obaveze predlagača nakon dobijanja dozvole pod posebnim okolnostima odnose se na sprovođenje određenih studija za vreme trajanja dozvole, čiji će rezultati biti osnova za ponovnu procenu odnosa koristi i rizika.
U dozvoli iz stava 1. ovog člana navodi se da se lek izdaje samo uz lekarski recept odnosno uz lekarski recept uz ograničenje za primenu u određenim specijalizovanim oblastima.
U uputstvu za lek i sažetku karakteristika za lek navodi se podatak da je izdata dozvola pod posebnim okolnostima.
6. Procena dokumentacije i rokovi u postupku izdavanja dozvole
Agencija razmatra samo onaj zahtev za izdavanje dozvole koji sadrži sve propisane podatke.
Agencija je dužna da u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva utvrdi da je zahtev potpun i da u pismenom obliku obavesti predlagača da je zahtev potpun, odnosno da zahtev nije potpun.
Ako zahtev nije potpun predlagač je dužan da ga na zahtev Agencije dopuni u roku od 30 dana od dana prijema obaveštenja iz stava 2. ovog člana.
Ako predlagač ne dopuni zahtev u roku iz stava 2. ovog člana Agencija će odbaciti zahtev predlagača za izdavanje dozvole kao nepotpun.
Agencija razmatra samo onaj zahtev za izdavanje dozvole koji je formalno potpun, o čemu pismeno obaveštava predlagača.
Posle utvrđivanja da je zahtev formalno potpun Agencija vrši stručnu procenu dokumentacije o leku.
Agencija najkasnije u roku od 210 dana od dana prijema potpunog zahteva donosi odluku o izdavanju dozvole, odnosno odluku o odbijanju zahteva za izdavanje dozvole na osnovu ocene dokumentacije o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka.
U postupku stručne procene dokumentacije o leku Agencija može od predlagača da traži dodatne podatke ili dodatnu dokumentaciju koja je potrebna za ocenu kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti leka. Predlagač dostavlja dodatne podatke, odnosno dokumentaciju najkasnije u roku od 180 dana (Clock Stop) od dana prijema zahteva za dostavljanje dodatnih podataka, odnosno dokumentacije, u kom slučaju rok iz stav 3. prestaje da teče do dana dostavljanja traženih podataka.
Clock Stop prestaje da teče kada predlagač dostavi traženu dokumentaciju.
Ako predlagač dostavi podatke, odnosno dodatnu dokumentaciju iz stava 4. ovog člana na osnovu koje i dalje nije moguće izvršiti ocenu kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti leka, Agencija može da traži dodatne podatke ili dodatnu dokumentaciju, u kom slučaju rok iz stava 3. ponovo prestaje da teče do dostavljanja dodatne dokumentacije.
Ako predlagač ne dostavi tražene podatke u skladu sa zahtevima ovog pravilnika u roku iz stava 4. ovog člana, Agencija će odbiti zahtev za izdavanje dozvole jer nije dokazan kvalitet, odnosno bezbednost ili efikasnost leka.
Agencija najkasnije u roku od 150 dana od dana prijema potpunog zahteva za izdavanje dozvole po ubrzanom postupku donosi odluku o izdavanju dozvole, odnosno odluku o odbijanju zahteva za izdavanje dozvole na osnovu mišljenja i ocene dokumentacije komisije Agencije o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka.
7. Odbijanje zahteva za izdavanje dozvole
Agencija odbija zahtev za izdavanje dozvole ako utvrdi:
1) da odnos između rizika i koristi nije povoljan pri uobičajenim uslovima primene;
2) da lek nema terapijsko dejstvo leka ili da terapijsko dejstvo leka nije dovoljno dokazano od predlagača;
3) da kvalitativni i kvantitativni sastav leka ne odgovara podacima iz priložene dokumentacije;
4) da dokumentacija nije u skladu sa uslovima propisanim Zakonom i propisima donetim na osnovu Zakona.
Dozvola se obnavlja po isteku roka od pet godina na koji je dozvola izdata, a na osnovu ponovne procene odnosa između rizika i koristi.
Nosilac dozvole podnosi zahtev Agenciji za obnovu dozvole najranije 180 dana, a najkasnije 90 dana pre isteka roka važnosti dozvole.
Podnošenjem zahteva za obnovu ili izdavanje dozvole na neograničeno vreme rok važenja rešenja kojim je izdata ili obnovljena dozvola produžava se do dana donošenja rešenja o obnovi ili izdavanju dozvole na neograničeno vreme, a najviše šest meseci od isteka rešenja o izdavanju ili obnovi dozvole. Sva prava i obaveze nosioca dozvole koje nosilac dozvole ima za vreme važenja dozvole za lek važe i za vreme produženja dozvole. Promet tog leka vrši se na osnovu rešenja o izdavanju ili obnovi dozvole čije je važenje produženo i potvrde da je zahtev za obnovu ili izdavanje dozvole na neograničeno vreme podnet Agenciji formalno kompletan.
1. Sadržaj zahteva za obnovu dozvole
Zahtev za obnovu dozvole sadrži:
1) propratno pismo za obnovu dozvole;
2) ispunjen obrazac zahteva za obnovu dozvole;
3) dokumentaciju o leku koja je propisana ovim pravilnikom;
4) dokaz da su plaćene propisane tarife.
Uz zahtev za obnovu dozvole nosilac dozvole dostavlja Agenciji uzorke lekova u količini od jednog pakovanja za svako pakovanje za koje podnosi zahtev.
Izuzetno, ako je dozvola izdata u skladu sa čl. 35. ili 36. Zakona (uslovna dozvola i dozvola pod posebnim okolnostima), a za lek koji je odobren centralizovanim postupkom u EU, uz zahtev za obnovu dozvole za koju nije proteklo tri godine iz člana 45. Zakona, nosilac dozvole može da dostavi Agenciji uzorke sa drugih tržišta, odnosno uzorke iz prometa u zemlji EU.
U postupku procene, na zahtev Agencije, nosilac dozvole je dužan da dostavi uzorke potrebne za dvostruku laboratorijsku kontrolu kvaliteta leka, kao i odgovarajuće standarde.
Obrazac zahteva iz stava 1. tačka 2) ovog člana podnosi se za svaki farmaceutski oblik i jačinu leka.
Propratno pismo iz člana 81. stav 1. tačka 1) ovog pravilnika sadrži:
1) logo, naziv i adresu predlagača;
2) predmet zahteva;
3) ime leka;
4) internacionalni nezaštićeni naziv (INN) ako postoji, odnosno generičko ili hemijsko ime;
5) pakovanje leka;
6) datum i broj izdate dozvole;
7) ime proizvođača leka, odnosno svako mesto proizvodnje i svako mesto puštanja serije leka u promet;
8) ATC;
9) režim izdavanja leka;
10) datum i potpis odgovornog lica za postupak obnove dozvole.
Propratno pismo iz stava 1. ovog člana je overeno od nosioca dozvole i može da se odnosi na više zahteva za obnovu dozvole.
Dokumentacija o leku iz člana 81. stav 1. tačka 3) ovog pravilnika sadrži:
1) Administrativne podatke;
2) Ekspertske izveštaje o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka.
3) (brisana)
Administrativni podaci iz člana 83. ovog pravilnika su ažurirani podaci o leku u Modulu 1, tač. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 i podtačka 1.8.2.
Administrativni podaci iz stava 1. ovog člana dostavljaju se u skladu sa čl. 12-28. ovog pravilnika.
Poslednja važeća verzija RMP, odnosno EU RMP dokumenta ili obrazloženje o nedostavljanju RMP dokumenta koje sadrži i izjavu da za lek nije izrađen EU RMP za jednu ili više zemalja članica EU, dostavlja se u Modulu 1 podtačka 1.8.2.
Ekspertski izveštaji o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka iz člana 83. ovog pravilnika sastavni su deo Modula 2 CTD dosijea, i sadrže:
1) Dodatak ekspertskom izveštaju o kvalitetu leka (Addendum to the Quality Overall Summary) u Modulu 2 tačka 2.3, potpisan od strane eksperta, koji sadrži biografiju eksperta za kvalitet, koji sadrži:
- izjavu eksperta kojom se potvrđuje da je u periodu od izdavanja dozvole nosilac dozvole pratio najnovija naučna i tehnička dostignuća, odnosno da su uvedene potrebne izmene kako bi se obezbedilo da se proizvodnja i kontrola kvaliteta leka vrši u skladu sa opšteprihvaćenim naučnim metodama,
- izjavu da su sve izmene koje se odnose na kvalitet leka prijavljene kroz odgovarajuće varijacije i da lek odgovara važećim evropskim smernicama o kvalitetu leka,
- poslednji odobreni kvalitativni i kvantitativni sastav leka (sa datumom i brojem odobrenja, odnosno postupka),
- poslednja odobrena specifikacija za aktivnu supstancu i lek (sa datumom i brojem odobrenja, odnosno postupka);
2) Dodatak ekspertskom izveštaju o pretkliničkim podacima (Addendum to the Non-clinical Overview) u Modulu 2 tačka 2.4, koja podržava ponovnu procenu odnosa rizika i koristi na osnovu pretkliničkih podataka sakupljenih nakon izdavanja dozvole, odnosno od poslednje obnove dozvole ili bilo koje nove dostupne informacije. Ukoliko ne postoje podaci iz tačke 2) podtačka a) ovog člana nije potrebno dostaviti dopunu ekspertskog izveštaja o pretkliničkim podacima, već isto potvrditi izjavom;
3) Dodatak ekspertskom izveštaju o kliničkim podacima (Addendum to the Clinical Overview) u Modulu 2 tačka 2.5, odnosno dodatak izveštaju eksperata o kliničkim podacima, koji upućuje na trenutni odnos rizika i koristi na osnovu podataka iz Periodičnog izveštaja o bezbednosti i podataka o odnosu bezbednosti i efikasnosti prikupljenih posle izdavanja dozvole, odnosno od poslednje obnove dozvole ili bilo koje nove dostupne informacije, zaključno sa 90-tim danom pre roka propisanog za podnošenje zahteva za obnovu dozvole, i sadrži sledeće podatke:
- podatke o sprovedenim nadzorima sistema farmakovigilance (datum i mesto sprovedenog nadzora, nadležno telo koje je sprovelo nadzor, vrsta nadzora, podatak da li je nadzor sproveden za pojedini lek, popis predmetnih lekova) i analizu uticaja rezultata nadzora na odnos rizika i koristi primene leka,
- podatke o statusu dozvola u svetu: pregled država gde je lek odobren i stavljen u promet,
- podatke o preduzetim merama iz bezbednosnih razloga posle dobijanja dozvole, odnosno od poslednje obnove dozvole, zaključno sa 90-tim danom pre roka propisanog za podnošenje zahteva za obnovu: opis značajnih mera u vezi sa bezbednošću primene leka koje su imale potencijalni uticaj na odnos rizika i koristi primene odobrenog leka (navode se datumi i razlozi preduzetih mera, kao što su: privremena obustava ili raniji završetak postmarketinškog intervencijskog kliničkog ispitivanja leka iz bezbednosnih razloga, odbijanje zahteva za izdavanje dozvole, privremeno ili trajno oduzimanje dozvole, restrikcija distribucije, odnosno povlačenje leka iz prometa, promene doziranja, indikacionog područja, populacije kojoj je lek namenjen, ili formulacije leka iz bezbednosnih razloga, hitne bezbednosne mere i druge bezbednosne mere, prosleđivanje pisma zdravstvenim radnicima i slično),
- značajne izmene referentnog dokumenta o leku, odnosno sažetka karakteristika leka posle dobijanja dozvole, odnosno od poslednje obnove dozvole, zaključno sa 90-tim danom pre roka propisanog za podnošenje zahteva za obnovu dozvole, odnosno izmene u referentnim bezbednosnim informacijama leka koje još nisu prihvaćene u odobrenom sažetku karakteristika leka; potrebno je navesti značajne razlike između referentnih bezbednosnih informacija i predloga sažetka karakteristika leka,
- podatke o procenjenoj izloženosti leku koji sadrže podatke o kumulativnoj izloženosti ispitanika leku u kliničkim ispitivanjima i pacijenata leku u prometu; ukoliko nosilac dozvole uoči da određena upotreba leka zahteva uvođenje novih bezbednosnih podataka potrebno je da priloži kratki opis navedene upotrebe leka, npr. upotreba leka izvan odobrenih indikacija,
- podatke u sažetim zbirnim tabelarnim prikazima (summary tabulation): tabelarni prikaz ozbiljnih neželjenih događaja iz kliničkih ispitivanja i tabelarni prikaz neželjenih reakcija na lek zabeleženih iz postmarketinških izvora, posle dobijanja dozvole, odnosno od zadnje obnove dozvole, zaključno sa 90-tim danom pre propisanog roka za podnošenje zahteva za obnovu,
- sažetke značajnih saznanja o bezbednosti i efikasnosti primene leka iz intervencijskih i neintervencijskih kliničkih ispitivanja koji sadrže opis svih bezbednosnih saznanja koja su imala uticaj na sprovođenje kliničkog ispitivanja i u kojima se navodi jesu li postignuti predviđeni ciljevi iz postmarketinških studija bezbednosti, postmarketinških studija efikasnosti, studija iz plana upravljanja rizicima i ispitivanja sprovedenih kao obaveza, odnosno uslova dozvole,
- detaljan pregled bezbednosnih signala za izveštajni period,
- podatke iz literature: pregled značajnih literaturnih referenci objavljenih posle dobijanja dozvole, odnosno od zadnje obnove dozvole,zaključno sa 90-tim danom pre propisanog roka za podnošenje zahteva za obnovu, koje imaju potencijalni uticaj na odnos koristi i rizika leka,
- procenu signala i rizika koja sadrži sažeti zbirni prikaz informacija značajnih za bezbednu primenu leka, procenu i karakterizaciju rizika, kao i efikasnost mera minimizacije rizika za period od dobijanja dozvole, odnosno od zadnje obnove dozvole, zaključno sa 90-tim danom pre propisanog roka za podnošenje zahteva za obnovu,
- procenu koristi koja sadrži sažeti zbirni prikaz informacija o efikasnosti leka, uključujući informacije o nedostatku efikasnosti, za period od dobijanja dozvole, odnosno od zadnje obnove dozvole, zaključno sa 90-tim danom pre propisanog roka za podnošenje zahteva za obnovu,
- procenu odnosa koristi i rizika primene leka za odobrenu indikaciju,
- poslednje dostupne informacije koje sadrže potencijalno važna saznanja o bezbednosti i efikasnosti leka i koje su postale dostupne nakon datuma zaključenja podataka, odnosno tokom pripreme izveštaja.
Ekspert o kliničkim podacima treba da potvrdi:
- da nisu dostupni novi pretklinički ili klinički podaci koji bi doveli do promene ili do nove procene odnosa koristi i rizika,
- da se nakon perioda od pet godina, s obzirom na bezbednost primene leka, dozvola može obnoviti na neograničeno vreme ili dostaviti podatke o predloženim ili preduzetim merama o bezbednosti primene leka,
- da je Agencija obaveštavana i da će biti obaveštavana o svakom dodatnom podatku značajnom za procenu odnosa koristi i rizika,
- da su informacije o proizvodu u skladu sa sadašnjim naučnim znanjem, uključujući zaključke i preporuke objavljene na internet stranama Evropske agencije za lekove (EMA).
Dodaci ekspertskim izveštajima iz stava 1. tač. 1)-3) ovog člana izrađuju se u skladu sa EU smernicama za izradu ovih dokumenata.
Postmarketinški podaci o bezbednosti leka sadrže:
1) podatke o iskustvima nakon stavljanja leka u promet, ako postoje;
2) postmarketinški podaci o bezbednosti leka koji obuhvataju period od izdavanja ili poslednje obnove dozvole, do podnošenja zahteva za obnovu dozvole.
Postmarketinški podaci iz stava 1. tačka 2) ovog člana su:
- odgovarajući pojedinačni periodični izveštaji o bezbednosti leka (PSUR) ili odgovarajući pojedinačni PSUR-ovi i dodatni PSUR ili odgovarajući pojedinačni PSUR-ovi i popis individualnih slučajeva (line listing) sa sumarnom tabelom (summary tabulation), kojima se pokriva period od najmanje četiri godine i četiri meseca od datuma izdavanja dozvole, odnosno u slučaju naredne obnove pet godina od datuma zaključenja dokumentacije dostavljene u postupku prve obnove dozvole,
- zbirni izveštaj (Summary Bridging Report - SBR) za period od najmanje četiri godine i četiri meseca od datuma izdavanja dozvole, odnosno u slučaju naredne obnove pet godina od datuma zaključenja dokumentacije dostavljene u postupku prve obnove dozvole,
- plan upravljanja rizikom u skladu sa propisom kojim se uređuje farmakovigilanca.
U postupku obnove dozvole nosilac dozvole je dužan da na zahtev Agencije, osim dokumentacije iz čl. 84. i 85. ovog pravilnika dostavi i dodatne podatke i dokumenta radi procene odnosa koristi i rizika primene leka.
Na dokumentaciju o leku shodno se primenjuju odredbe člana 6. ovog pravilnika.
Modul 1 i Modul 2 CTD dosijea dostavlja se u elektronskoj formi.
Deo I i deo II EU dosijea za veterinarske lekove dostavlja se u elektronskoj formi.
Agencija u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva procenjuje da li je zahtev potpun i obaveštava nosioca dozvole u pismenom obliku da je zahtev potpun, odnosno obaveštava nosioca dozvole da je zahtev nepotpun.
Ako zahtev nije potpun Agencija zahteva od nosioca dozvole da zahtev dopuni u roku od 30 dana od dana prijema obaveštenja iz stava 1. ovog člana.
Ako nosilac dozvole ne dopuni zahtev u roku iz stava 2. ovog člana, Agencija odbacuje zahtev predlagača za dobijanje obnove dozvole, kao nepotpun.
Agencija razmatra samo onaj zahtev za obnovu dozvole koji je formalno potpun o čemu pismeno obaveštava predlagača.
Posle utvrđivanja da je zahtev formalno potpun Agencija vrši stručnu procenu dokumentacije o leku.
Agencija najkasnije u roku od 90 dana od dana prijema potpunog zahteva donosi odluku o obnovi dozvole, odnosno odluku o odbijanju zahteva za obnovu dozvole na osnovu mišljenja komisije Agencije i ocene dokumentacije o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka.
U postupku stručne procene dokumentacije o leku Agencija može da traži stručnu dopunu dokumentacije koja je potrebna za ocenu kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti leka sa rokom dostavljanja od 30 dana.
Ako Agencija u toku stručne procene dokumentacije o leku utvrdi da nisu prijavljene sve varijacije, rok iz stava 3. ovog člana prestaje da teče do prihvatanja, odnosno odobravanja varijacija koje imaju uticaj na donošenje odluke o obnovi dozvole.
Rok iz stava 3. ne teče od dana kada Agencija od nosioca dozvole zatraži stručnu dopunu dokumentacije i nastavlja da teče od dana dostavljanja zatraženih podataka.
Ako predlagač ne dostavi tražene podatke u roku iz stava 4. ovog člana, Agencija odbija zahtev za obnovu dozvole jer nije dokazan kvalitet, odnosno bezbednost ili efikasnost leka.
Nosilac dozvole dužan je da, saglasno Zakonu, u roku do 12 meseci od dana dostavljanja odluke o obnovi dozvole pusti u promet lek u skladu sa odlukom o obnovi dozvole.
2. Izdavanje dozvole na neograničeno vreme
Zahtev za izdavanje dozvole na neograničeno vreme Agenciji podnosi nosilac dozvole kome je izdata dozvola u skladu sa ovim pravilnikom, kao i nosilac dozvole kome je dozvola obnovljena u skladu sa ovim pravilnikom.
Zahtev za izdavanje dozvole na neograničeno vreme podnosi se Agenciji u roku iz člana 80. stav 2. ovog pravilnika.
Zahtev za izdavanje dozvole na neograničeno vreme Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
Agencija sprovodi postupak izdavanja dozvole na neograničeno vreme u skladu sa čl. 89-90. ovog pravilnika i može od nosioca dozvole da zatraži dodatne podatke i dokumentaciju radi dopune dostavljene dokumentacije.
U postupku izdavanja dozvole na neograničeno vreme Agencija može od nosioca dozvole da zatraži i dodatne podatke i dokumentaciju kojima se obrazlaže i potvrđuje kvalitet, efikasnost i bezbednost leka, odnos koristi i rizika leka u skladu sa članom 90. st. 1-4. ovog pravilnika.
Ako Agencija u postupku procene zahteva za izdavanje dozvole na neograničeno vreme utvrdi da podnosilac zahteva ne ispunjava uslove za izdavanje dozvole na neograničeno vreme propisane ovim pravilnikom, donosi odluku o obnovi dozvole na pet godina u kom slučaju se primenjuju odredbe ovog pravilnika kojima je uređena obnova dozvole.
Za dozvolu za lek izdatu u skladu sa ovim pravilnikom, kao i za dozvolu na neograničeno vreme, Agencija na svojoj internet stranici objavljuje i tehnički izveštaj procene.
Nosilac dozvole za lek kome je dozvola izdata u skladu sa propisima koji su važili pre stupanja na snagu ovog pravilnika i obnovljena u skladu sa ovim pravilnikom, uz zahtev za izdavanje dozvole na neograničeno vreme podnosi:
1) Konsolidovanu dokumentaciju o kvalitetu, efikasnosti i bezbednosti (Modul 1, Modul 2, Modul 3, Modul 4, Modul 5) koja je usaglašena sa odredbama čl. 5-41. i čl. 83-85. ovog pravilnika po odgovarajućem tipu zahteva u skladu sa čl. 60-69. ovog pravilnika i sadrži sve odobrene i prijavljene izmene koje su uvedene nakon izdavanja dozvole. Konsolidovani Modul 2 na osnovu koga se daje mišljenje o leku mora biti propraćen odgovarajućim Modulom 3, Modulom 4 i Modulom 5;
2) Izjavu da su u konsolidovanoj dokumentaciji o kvalitetu, efikasnosti i bezbednosti leka (Modul 1, Modul 2, Modul 3, Modul 4, Modul 5) uključene sve odobrene, odnosno prijavljene varijacije zaključno sa 90-tim danom pre roka propisanog za podnošenje zahteva, a da ostali delovi dokumentacije ostaju nepromenjeni u odnosu na ranije odobrene podatke;
3) Spisak svih izmena i dopuna dozvole (varijacija) podnetih i odobrenih u Republici Srbiji, zemlji proizvođača, zemlji EU ili zemlji ICH ili odobrenih od strane Evropske agencije za lekove (EMA) sa datumom odobrenja, od dana izdavanja poslednje dozvole u Republici Srbiji zaključno sa 90-im danom pre propisanog roka za podnošenje zahteva;
4) Poslednju važeću verziju RMP, odnosno EU RMP dokumenta ili obrazloženje o nedostavljanju RMP dokumenta koje sadrži i izjavu da za lek nije izrađen EU RMP za jednu ili više zemalja članica EU, u Modulu 1 podtačka 1.8.2.
Nosilac dozvole za lek kome je dozvola izdata u skladu sa ovim pravilnikom ili za lek koji je odobren centralizovanim postupkom u EU i dozvola za lek u EU važi na neograničeno vreme, uz zahtev za izdavanje dozvole na neograničeno vreme podnosi:
1) Administrativne podatke u vidu konsolidovane dokumentacije Modula 1, tač. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 i podtačka 1.8.2 u skladu sa čl. 12-28. ovog pravilnika, koja sadrži poslednju važeću verziju RMP, odnosno EU RMP dokumenta ili obrazloženje o nedostavljanju RMP dokumenta koje sadrži i izjavu da za lek nije izrađen EU RMP za jednu ili više zemalja članica EU u Modulu 1 podtačka 1.8.2.;
2) Dodatke ekspertskim izveštajima u Modulu 2 tač. 2.3, 2.4 i 2.5 u skladu sa članom 85. ovog pravilnika;
3) Spisak svih izmena i dopuna dozvole (varijacija) podnetih i odobrenih u Republici Srbiji, zemlji proizvođača, zemlji EU ili zemlji ICH ili odobrenih od strane Evropske agencije za lekove (EMA) sa datumom odobrenja, od dana izdavanja poslednje dozvole u Republici Srbiji zaključno sa 90-im danom pre roka propisanog za podnošenje zahteva;
4) Izuzetno dokumentaciju Modula 3, Modula 4, odnosno Modula 5, na zahtev Agencije.
Nosilac dozvole, uz odobrenje Agencije, može da prenese dozvolu na drugog nosioca dozvole koji ispunjava uslove propisane zakonom kojim se uređuju lekovi i medicinska sredstva i propisima donetim za sprovođenje tog zakona i koji danom prenosa dozvole postaje novi nosilac dozvole.
Nosilac dozvole podnosi Agenciji zahtev za prenos dozvole na novog nosioca dozvole.
Zahtev za prenos dozvole sadrži:
1) propratno pismo za prenos dozvole;
2) ispunjen obrazac zahteva za prenos dozvole koji sadrži i podatak o saglasnosti nosioca dozvole za prenos dozvole;
3) kopiju rešenja o upisu predloženog nosioca dozvole u registar privrednih subjekata; ugovor o zastupanju zaključen između pravnog lica sa sedištem u Republici Srbiji i inostranog proizvođača, odnosno ugovor o zastupanju zaključen između pravnog lica sa sedištem u Republici Srbiji i inostranog pravnog lica koje nije proizvođač tog leka, ali je nosilac dozvole u zemlji EU ili zemlji ICH, odnosno drugu formu ugovora o spoljnotrgovinskom poslovanju prema zakonu kojim se uređuje spoljnotrgovinsko poslovanje koji sadrže ovlašćenje određenom pravnom licu sa sedištem u Republici Srbiji da u ime i za račun inostranog proizvođača leka odnosno nosioca dozvole za lek podnese zahtev za izdavanje dozvole, odnosno postane nosilac dozvole za lek (ugovor o distribuciji, poslovno tehničkoj saradnji, kupovini dosijea), kao i overen prevod ugovora, odnosno ugovor o prenosu prava na sticanje svojstva nosioca dozvole zaključen između domaćeg pravnog lica i domaćeg proizvođača);
4) ugovor o zastupanju zaključen između domaćeg pravnog lica na koga se dozvola prenosi i inostranog proizvođača, odnosno ugovor o zastupanju zaključen između domaćeg pravnog lica na koga se dozvola prenosi i inostranog pravnog lica koje nije proizvođač tog leka, ali je nosilac dozvole u zemlji EU ili zemlji ICH, kao i overen prevod ugovora, odnosno ugovor o prenosu prava na sticanje svojstva nosioca dozvole zaključen između domaćeg pravnog lica i domaćeg proizvođača;
5) kopiju važeće dozvole čiji se prenos traži;
6) dokaz da su plaćene propisane tarife.
Zahtev iz stava 1. tačka 2) ovog člana podnosi se za svaki farmaceutski oblik, jačinu i pakovanje leka.
Zahtev za prenos dozvole Agencija objavljuje na svojoj internet stranici.
Propratno pismo iz člana 94. stav 1. tačka 1) ovog pravilnika sadrži:
1) logo, naziv i adresu predlagača;
2) predmet zahteva;
3) naziv leka, određenu jačinu, farmaceutski oblik i pakovanje leka.
Propratno pismo iz stava 1. ovog člana može da se odnosi na više zahteva za prenos dozvole.
Agencija je dužna da u roku od 15 dana od dana prijema zahteva iz člana 94. ovog pravilnika izvrši formalnu procenu dokumentacije za prenos dozvole.
Ako zahtev iz stava 1. ovog člana nije potpun, Agencija pismeno obaveštava predlagača da zahtev dopuni u roku od 15 dana od dana prijema obaveštenja.
Ako predlagač ne dostavi tražene podatke u roku iz stava 2. ovog člana Agencija će odbaciti zahtev za prenos dozvole, kao nepotpun.
Agencija u roku od 60 dana od dana prijema potpunog zahteva za prenos dozvole donosi rešenje kojim odobrava prenos dozvole na novog nosioca dozvole ili odbija zahtev za prenos dozvole.
Rok iz stava 1. ovog člana ne teče od dana kada Agencija od podnosioca zahteva zatraži dodatne podatke i nastavlja da teče od dana dostavljanja traženih podataka.
Agencija izdaje rešenje o prenosu dozvole do isteka roka važenja dozvole čiji se prenos traži.
Agencija dostavlja novom nosiocu dozvole sve odluke o varijacijama podnete do izdavanja rešenja o prenosu dozvole.
Novi nosilac dozvole dužan je da najkasnije 12 meseci od dana dostavljanja akta Agencije o prenosu dozvole pusti u promet lek u skladu sa odobrenim prenosom dozvole.
VII PRELAZNA I ZAVRŠNE ODREDBE
Proizvođač koji je, saglasno Zakonu, dužan da uskladi uslove za proizvodnju lekova sa propisima donetim za sprovođenje Zakona, kao i sa smernicama Dobre proizvođačke prakse, može, do isteka roka propisanog Zakonom, umesto sertifikata iz člana 13. stav 1. tačka 6) i člana 84. stav 1. alineja deveta, priložiti mišljenje nadležne inspekcije o ispunjenosti uslova za proizvodnju leka za koji se traži dozvola i koje ne može biti starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva za izdavanje dozvole.
Prestanak važenja ranijeg propisa
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o postupku i uslovima za dobijanje dozvole za stavljanje leka u promet ("Službeni glasnik RS", broj 93/05).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni članovi Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o sadržaju zahteva i dokumentacije, kao i načinu dobijanja dozvole za stavljanje leka u promet
("Sl. glasnik RS", br. 72/2018)
PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 33
Zahtev iz člana 92a ovog pravilnika podnosi se najkasnije do dana pristupanja Republike Srbije u EU.
Zahtev iz člana 92b ovog pravilnika nosilac dozvole primenjuje najkasnije 12 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.
Član 34
Dozvola izdata na osnovu važećeg Sertifikata o usklađenosti aktivne supstance sa monografijom Evropske farmakopeje (u daljem tekstu: CEP) važi najkasnije do isteka tog rešenja. Nosilac dozvole dostavlja dokumentaciju iz člana 13. stav 1. tačka 5) Pravilnika prilikom prve naredne obnove, izmene i dopune, odnosno izdavanja dozvole na neograničeno vreme, a najkasnije tri godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.
Zahtevi za obnovu dozvole podneti do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, a za koje postupak suštinske procene još traje i koji ispunjavaju uslove propisane ovim pravilnikom smatraju se zahtevima za izdavanje dozvole na neograničeno vreme, ako nosilac dozvole podnese odgovarajući zahtev u skladu sa ovim pravilnikom.
Zahtevi za obnovu dozvole podneti do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, a za koje postupak suštinske procene još traje i koji ne ispunjavaju uslove propisane ovim pravilnikom, mogu da se smatraju zahtevima za izdavanje dozvole na neograničeno vreme, ako podnosilac zahteva podnese odgovarajući zahtev i dopuni dokumentaciju u skladu sa odredbama ovog pravilnika.
U slučaju iz st. 2. i 3. ovog člana ponovo započinje postupak izdavanje dozvole na neograničeno vreme u skladu sa ovim pravilnikom.
Član 35
Odredbe člana 7. stav 2. ovog pravilnika kojima se menja član 13. stav 1. tačka 3) st. 2. i 3. Pravilnika primenjuju se najkasnije 12 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.
Odredbe člana 26. ovog pravilnika kojim se menja član 85. Pravilnika primenjuju se najkasnije 12 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.
Član 36
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni članovi Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o sadržaju zahteva i dokumentacije, kao i načinu dobijanja dozvole za stavljanje leka u promet
("Sl. glasnik RS", br. 94/2018)
Član 4
Postupci za izdavanje dozvole za lek sa dokumentacijom za upotrebljenu seriju referentnog leka u studiji biološke ekvivalentnosti koja nije stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije, a kojom podnosilac zahteva obrazlaže da nije potrebno ponavljanje iste studije biološke ekvivalentnosti sa serijom tog referentnog leka koja je stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije, a koji nisu okončani do dana stupanja na snagu ovog pravilnika okončaće se po odredbama ovog pravilnika.
Član 5
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Vojvode Stepe 458, 11 152 Beograd, Srbija, tel.: +381 11/3977219, +381 11/3977218, faks: +381 11/3974340 email: hygia@alims.sr.gov.yu
|
Popunjava Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije |
◻ | Izdavanje dozvole |
◻ | Obnova dozvole |
◻ | Lek za upotrebu u humanoj medicini |
◻ | Lek za upotrebu u veterinarskoj medicini |
Naznačiti ukoliko lek spada u neku od sledećih kategorija: |
|
◻ | Biljni lek |
◻ | Tradicionalni lek |
◻ | Tradicionalni biljni lek |
◻ | Homeopatski lek |
◻ | Radiofarmaceutski lek |
◻ | Lek za lečenje retkih bolesti ("Orphan" lek) |
◻ | Zahtev za izdavanje dozvole za lek po ubrzanom postupku |
◻ | Zahtev za izdavanje uslovne dozvole |
◻ | Zahtev za izdavanje dozvole pod posebnim okolnostima |
OSNOVNI PODACI (ispuniti štampanim slovima)1 |
|
Ime leka: |
|
Aktivna supstanca (INN, odnosno opšte prihvaćeno ime na srpskom): |
|
Farmaceutski oblik: |
|
Jačina: |
|
Pakovanje: |
|
PODACI O NOSIOCU DOZVOLE ZA LEK, ODNOSNO PODNOSIOCU ZAHTEVA ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA LEK |
|||
PODACI O PODNOSIOCU ZAHTEVA ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA LEK |
|||
Naziv: |
|
||
Skraćeni naziv: |
|
||
Adresa: |
|
||
Podnosilac zahteva2: |
|||
◻ proizvođač |
◻ predstavništvo |
||
◻ zastupnik3 |
ostalo: |
||
Telefon: |
|
||
Telefaks: |
|
||
E-mail: |
|
||
ODGOVORNO LICE za dokumentaciju u postupku dobijanje dozvole za lek, njene izmene, dopune i obnove u Republici Srbiji |
|||
IME, PREZIME I ZVANJE: |
|
||
Adresa: |
|
||
Telefon: |
|
||
Telefaks: |
|
||
E-mail: |
|
||
|
|||
|
|
|
|
ODGOVORNO LICE za farmakovigilancu u Republici Srbiji |
|||
IME, PREZIME I ZVANJE: |
|
||
Adresa: |
|
||
Telefon: |
|
||
Telefaks: |
|
||
E-mail: |
|
||
NOSILAC DOZVOLE za dobijanje dozvole za lek u zemlji porekla |
|||
Naziv: |
|
||
Adresa: |
|
||
PROIZVOĐAČ4 |
|||
Naziv: |
|
||
Adresa: |
|
TIP ZAHTEVA (označite) |
|
Za zahtev sa skraćenom dokumentacijom popuniti tabelu: |
||||||||
|
||||||||
Podaci o referentnom leku |
||||||||
Ime, jačina, oblik leka: |
|
|||||||
Proizvođač: |
|
|||||||
Datum izdavanja dozvole u Republici Srbiji: |
|
|||||||
Datum izdavanja dozvole u zemljama EU: |
|
PODACI O LEKU |
||||||||||||||||||||||
1. |
PREDLOG ANATOMSKO TERAPIJSKO HEMIJSKE KLASIFIKACIONE ŠIFRE (ATC), ODNOSNO ATC vet: |
|
||||||||||||||||||||
2. |
CILJNE VRSTE ŽIVOTINJA, ODNOSNO KATEGORIJE6: |
|
||||||||||||||||||||
3. |
NAČIN UPOTREBE: |
|
||||||||||||||||||||
4. |
PAKOVANJE7 |
|||||||||||||||||||||
|
Unutrašnje pakovanje: |
|
||||||||||||||||||||
|
Spoljnje pakovanje: |
|
||||||||||||||||||||
|
Količina farmaceutskog oblika u unutrašnjem pakovanju: |
|
||||||||||||||||||||
|
Količina unutrašnjeg pakovanja u spoljnjem pakovanju: |
|
||||||||||||||||||||
|
Dodatna oprema, odnosno medicinska sredstva: |
|
||||||||||||||||||||
5. |
ROK UPOTREBE: |
|||||||||||||||||||||
5.1 |
ROK UPOTREBE |
|||||||||||||||||||||
5.2 |
ROK UPOTREBE |
|||||||||||||||||||||
5.3 |
ROK UPOTREBE |
|||||||||||||||||||||
6. |
USLOVI ČUVANJA: |
|
||||||||||||||||||||
7. |
PREDLOG REŽIMA IZDAVANJA: |
|||||||||||||||||||||
7.1 |
PREDLOG REŽIMA IZDAVANJA ZA LEK KOJI SE IZDAJE NA RECEPT |
|||||||||||||||||||||
8. |
PREDLOG IDENTIFIKACIONE ŠIFRE LEKA (EAN-kod)8: |
|||||||||||||||||||||
|
|
Napomena: Ukoliko je potrebno navesti više mesta proizvodnje uključenih u određene proizvodne postupke potrebno je fotokopirati odgovarajuću stranu
PODACI O PROIZVOĐAČU |
|||||||
9. |
PODACI O PROIZVOĐAČU (odgovoran za puštanje leka u promet) |
||||||
Naziv: |
|
||||||
Skraćeni naziv: |
|
||||||
Adresa: |
|
||||||
Država: |
|
||||||
Broj dozvole za proizvodnju9: |
|
||||||
ODGOVORNO LICE za dobijanje dozvole za lek proizvođača |
|||||||
IME, PREZIME I ZVANJE: |
|
||||||
Telefon: |
|
||||||
Telefaks: |
|
||||||
E-mail: |
|
||||||
10. |
MESTA PROIZVODNJE KOJA SU UKLJUČENA U ODREĐENI POSTUPAK PRI PROIZVODNJI LEKA10 |
||||||
Naziv: |
|
||||||
Adresa: |
|
||||||
Država: |
|
||||||
Broj dozvole za proizvodnju9: |
|
||||||
ODGOVORNO LICE za proizvodnju |
|||||||
IME, PREZIME I ZVANJE: |
|
||||||
Telefon: |
|
||||||
Telefaks: |
|
||||||
E-mail: |
|||||||
Navesti fazu proizvodnje: |
|
||||||
DA LI SE REDOVNO OBAVLJA INSPEKCIJA PROIZVOĐAČA, tj. MESTA PROIZVODNJE:
|
|||||||
11. |
MESTO GDE SE VRŠI KONTROLA KVALITETA LEKA |
||||||
Naziv: |
|
||||||
Adresa: |
|||||||
Država: |
|||||||
ODGOVORNO LICE za puštanje leka u promet |
|||||||
IME, PREZIME I ZVANJE: |
|||||||
Telefon: |
|||||||
Telefaks: |
|||||||
E-mail: |
12. |
PROIZVOĐAČ AKTIVNE SUPSTANCE12 |
||||||||||||
Naziv aktivne supstance: |
|||||||||||||
Naziv proizvođača: |
|
||||||||||||
Adresa: |
|
||||||||||||
Država: |
|
||||||||||||
Telefon: |
|
||||||||||||
Telefaks: |
|
||||||||||||
E-mail: |
|
||||||||||||
Priloženi podaci o razvoju, proizvodnji i stabilnosti aktivne supstance (ASMF) ili dosadašnja iskustva i analize koja potvrđuju odgovarajući kvalitet aktivne supstance:
ILI
|
|||||||||||||
13. |
PRAVNA LICA KOJA SU NA OSNOVU UGOVORA UČESTVOVALA U STUDIJAMA BIOEKVIVALENCIJE ILI PRI VALIDACIJI PROCESA PROIZVODNJE DERIVATA KRVI, ako je potrebno13 |
||||||||||||
Naziv studije |
|
||||||||||||
Broj protokola studije |
|
||||||||||||
Naziv: |
|
||||||||||||
Adresa. |
|
||||||||||||
Država: |
|
||||||||||||
Telefon: |
|
||||||||||||
Telefaks: |
|
||||||||||||
E-mail: |
|
PODACI O SASTAVU LEKA |
||||
14. |
KVALITATIVNI I KVANTITATIVNI SASTAV LEKA (AKTIVNE SUPSTANCE I EKSCIPIJENSI)14 |
|||
Naziv leka |
količina |
Jedinica mere |
Referenca |
|
AKTIVNE SUPSTANCE (INN NA SRPSKOM JEZIKU): |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
POMOĆNE SUPSTANCE (INN NA SRPSKOM JEZIKU): |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15. |
LISTA MATERIJALA ŽIVOTINJSKOG ILI HUMANOG POREKLA KOJI SU BILI UKLJUČENI U PROCES PROIZVODNJE: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
AS - aktivna supstanca, |
16. |
DA LI POSTOJI SERTIFIKAT ZA PLASMA MASTER FILE (PMF): |
||||||
◻ NE |
|||||||
◻ DA16, sertifikat se odnosi na: |
|||||||
AS - aktivna supstanca; Nosilac PMF sertifikata/podnosilac zahteva za PMF sertifikat: DA LI POSTOJI SERTIFIKAT ZA VACCINE ANTIGEN MASTER FILE (VAMF) Nosilac VAMF sertifikata/podnosilac zahteva za VAMF sertifikat: |
|||||||
Broj sertifikata ili zahteva: |
|
||||||
Datum podnošenja zahteva: |
|
||||||
Datum izdavanja ili poslednje obnove serfitikata: |
|
||||||
17. |
DA LI LEK SADRŽI ILI SE SASTOJI OD GENETSKI MODIFIKOVANIH ORGANIZAMA (GMO):
|
||||||
18. |
PODACI O MAKSIMALNOM NIVOU REZIDUA (MRL) - ZA VETERINARSKE LEKOVE ZA ŽIVOTINJE ČIJA SE TKIVA, ORGANI I PROIZVODI KORISTE ZA ISHRANU LJUDI:
|
||||||
19. |
PODACI O KARENCI - ZA VETERINARSKE LEKOVE ZA ŽIVOTINJE ČIJA SE TKIVA, ORGANI I PROIZVODI KORISTE ZA ISHRANU LJUDI:
|
||||||
20. |
PODACI O PREMIKSU - ZA LEKOVE ZA UPOTREBU U VETERINARSKOJ MEDICINI:
|
||||||
21. |
OSTALI RELEVANTNI PODACI (npr. CILJNA VRSTA ŽIVOTINJA, ODNOSNO KATEGORIJA) - ZA LEKOVE ZA UPOTREBU U VETERINARSKOJ MEDICINI:
|
22. |
Za lekove koji su registrovani nekom od evropskih procedura:
Spisak zemalja sa skraćenicama
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
◻ Nacionalna procedura |
Da li je lek u prometu? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
država: |
|
◻ Da ◻ Ne |
|
|
|
|
država: |
|
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
||
država: |
U postupku registracije: |
DRŽAVA: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ZAHTEV ODBIJEN: |
država: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PREDLAGAČ POVUKAO ZAHTEV PRE IZDAVANJA DOZVOLE: |
DRŽAVA: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NOSILAC DOZVOLE POVUKAO LEK SA TRŽIŠTA: |
DRŽAVA: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NADLEŽNI ORGAN DRŽAVE POVUKAO LEK SA TRŽIŠTA: |
DRŽAVA: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PODACI O DOKUMENTACIJI |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23. |
SADRŽAJ DOKUMENTACIJE: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23.1 |
Navesti tačan broj fajlova (original+kopija) svakog dela dokumentacije:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24. LISTA VARIJACIJA - kod obnove dozvole |
||
|
Datum |
Kratak opis |
1.
|
||
2.
|
||
3.
|
||
4.
|
||
5.
|
25. |
LISTA PRILOŽENIH DOKUMENATA |
|
25.1 |
◻ Dokaz o izvršenoj uplati |
|
25.2 |
◻ Rešenje o registraciji pravnog ili fizičkog lica u Republici Srbiji |
|
25.3 |
◻ Ugovor o poslovno tehničkoj saradnji |
|
25.4 |
◻ CV odgovornog lica za dokumentaciju |
|
25.5 |
◻ CV odgovornog lica za farmakovigilancu |
|
25.6 |
◻ Dozvola za proizvodnju |
|
25.7 |
◻ Šema povezanosti različitih mesta proizvodnje uključenih u različite proizvodne postupke u proizvodnji |
|
25.8 |
◻ GMP Sertifikat nadležnog organa i sledeće podatke |
|
|
|
- datum poslednje inspekcije; |
|
|
- naziv nadležnog organa koji je izvršio nadzor |
|
|
- tip inspekcije i izveštaj inspektora |
25.9 |
◻ Pismeni pristanak nosioca dozvole za lek o pravu korišćenja dokumentacije o aktivnoj supstanci u svrhu izdavanja dozvole za lek ("Letter of access"), odnosno kopija CEP (European Pharmacopoeia certificate of suitability) |
|
25.10 |
◻ TSE sertifikat |
|
25.11 |
◻ PMF sertifikat |
|
25.12 |
◻ VAMF sertifikat |
|
25.13 |
◻ Saglasnost u pisanoj formi nadležne institucije koje se odnosi na oslobađanje GMO u spoljašnju sredinu |
|
25.14 |
◻ Pismeni pristanak nosioca dozvole referentnog leka, koji dozvoljava korišćenje dokumentacije iz Modula 2, Modula 3, Modula 4 i Modula 5 dokumentacije CTD dosijea |
|
25.15 |
◻ QP izjava kojom se potvrđuje da se proizvodnja aktivne supstance obavlja u skladu sa Smernicama Dobre proizvođačke prakse za aktivne supstance |
Izjavljujem da se svi podaci koji su relevantni za ocenu kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti leka nalaze u priloženoj dokumentaciji.
|
||||||
Ime, prezime i zvanje odgovornog lica
|
______________
1Obrazac ispuniti posebno za svaki farmaceutski oblik i jačinu i pakovanje
2Priložiti dokument 25.2
3Priložiti dokument 25.3
4Član 96. Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima ("Službeni glasnik RS", broj 30/10)
5Priložiti dokument 25.14
6Za lekove koji se koriste u veterinarskoj medicini navesti ciljne vrste životinja, odnosno kategorije
7Navesti kvalitet pakovnog materijala
8Navesti 13 ili osam brojeva u skladu sa propisima kojima se uređuje obeležavanje lekova
9Priložiti dokument 25.6
10Priložiti dokument 25.7
11Priložiti dokument 25.8
12Priložiti dokument 25.9 i 25.15
13Za svaku ugovornu firmu navesti posebno
14Navesti farmaceutski oblik na koji se odnosi podatak: npr. na jednu kapsulu
15Priložiti dokument 25.10
16Priložiti dokument 25.11
17Priložiti dokument 25.12
18Priložiti dokument 25.13
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Vojvode Stepe 458, 11 152 Beograd, Srbija. tel.: + 381 11/3951125, +381 11/3951150, faks; + 381 11/3951131
email: hygia@alims.gov.rs
|
Popunjava Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije |
◻ lek za upotrebu u humanoj medicini
◻ lek za upotrebu u veterinarskoj medicini
OSNOVNI PODACI (ispuniti štampanim slovima)1 |
|
Naziv leka: |
|
Aktivna supstanca |
|
Farmaceutski oblik: |
|
Jačina: |
|
Pakovanje: |
|
PROIZVOĐAČ |
|
Naziv: |
|
Adresa: |
|
Ostala mesta proizvodnje: |
|
DOSADAŠNJI NOSILAC DOZVOLE za lek |
|
Naziv: |
|
Skraćeni naziv: |
|
Adresa: |
|
ODGOVORNO LICE za dokumentaciju u postupku dobijanje dozvole za lek, njene izmene, dopune i obnove u Republici Srbiji |
|
Ime, prezime i zvanje: |
|
Telefon: |
|
Telefaks: |
|
E-mail: |
|
ODGOVORNO LICE za farmakovigilancu |
|
Ime, prezime i zvanje: |
|
Telefon: |
|
Telefaks: |
|
E-mail: |
|
ODGOVORNO LICE za puštanje serije leka u promet |
|
Ime, prezime i zvanje: |
|
Telefon: |
|
Telefaks: |
|
E-mail: |
|
NOVI NOSILAC DOZVOLE za lek |
|
Naziv: |
|
Skraćeni naziv: |
|
Adresa: |
|
ODGOVORNO LICE za dokumentaciju u postupku dobijanja dozvole za lek, njene izmene, dopune i obnove u Republici Srbiji |
|
Ime, prezime i zvanje: |
|
Telefon: |
|
Telefaks: |
|
E-mail: |
|
ODGOVORNO LICE za farmakovigilancu |
|
Ime, prezime i zvanje: |
|
Telefon: |
|
Telefaks: |
|
E-maiI: |
|
ODGOVORNO LICE za puštanje serije leka u promet |
|
Ime, prezime i zvanje: |
|
Telefon: |
|
Telefaks: |
|
E-mail: |
|
Dosadašnji EAN-kod |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Da li će sa promenom nosioca dozvole za lek biti promenjen EAN-kod? |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Novi EAN kod: |
||||||||||||||||
|
Predviđeni datum izmene dozvole - prenosa dozvole za lek na novog nosioca: |
|
IZJAVA NOVOG NOSIOCA DOZVOLE
ZA LEK
Izjavljujem: |
||||||
• da prihvatamo izmenu dozvole - prenos dozvole za navedeni lek; |
||||||
Ime, prezime i zvanje odgovornog lica |
||||||
|
IZJAVA DOSADAŠNJEG NOSIOCA DOZVOLE
ZA LEK
Izjavljujem: |
||||||
• da prenosimo dozvolu za navedeni lek na novog nosioca; |
||||||
Ime, prezime i zvanje odgovornog lica |
||||||
|
______________
1Obrazac ispuniti posebno za svaki farmaceutski oblik, jačinu i pakovanje.
LISTA SA NEOPHODNIM PODACIMA ZA OBELEŽAVANJE SPOLJNJEG I UNUTRAŠNJEG PAKOVANJA (LABELLING) ZA HUMANE LEKOVE
IME LEKA, FARMACEUTSKI OBLIK, JAČINA LEKA I VELIČINA PAKOVANJA
Proizvođač: |
|
Adresa: |
|
Podnosilac |
|
Adresa: |
LISTA SA NEOPHODNIM PODACIMA ZA OBELEŽAVANJE SPOLJNJEG PAKOVANJA
1. IME LEKA, JAČINA LEKA, INN, ODNOSNO GENERIČKO ILI HEMIJSKO ILI OPŠTEPRIHVAĆENO IME LEKA |
2. FARMACEUTSKI OBLIK* |
3. AKTIVNA SUPSTANCA IZRAŽENA KVALITATIVNO I KVANTITATIVNO PO JEDINICI DOZIRANJA |
4. PAKOVANJE (VELIČINA PAKOVANJA) |
5. SPISAK POMOĆNIH SUPSTANCI (NAVODE SE SAMO SUPSTANCE KOJE IMAJU POTVRĐENO DEJSTVO, A ZA PARENTERALNE PREPARATE, LEKOVE ZA LOKALNU PRIMENU I PREPARATE ZA OČI NAVODE SE SVE POMOĆNE SUPSTANCE) |
6. NAČIN PRIMENE LEKA* |
7. PODATAK DA LI JE LEK NAMENJEN ZA NOVOROĐENČAD, ODOJČAD, DECU ILI ODRASLE |
8. UPOZORENJE DA SE LEK MORA ČUVATI VAN DOMAŠAJA DECE |
9. UPOZORENJE KOJE SE ODNOSI NA UPRAVLJANJE MOTORNIM VOZILIMA I MAŠINAMA, U VIDU TEKSTA UPOZORENJA (AKO JE POTREBNO) I ODGOVARAJUĆE OZNAKE (AKO POSTOJI) |
10. OSTALA POSEBNA UPOZORENJA (AKO JE POTREBNO) |
11. DATUM ISTEKA ROKA UPOTREBE LEKA "VAŽI DO: MESEC I GODINA" |
12. NAČIN ČUVANJA LEKA, AKO POSTOJE POSEBNI USLOVI ČUVANJA |
13. ROK UPOTREBE I NAČIN ČUVANJA LEKA NAKON PRVOG OTVARANJA, ODNOSNO NAKON REKONSTITUISANJA/RAZBLAŽENJA LEKA, UKOLIKO JE PRIMENLJIVO |
14. POSEBNE MERE PREDOSTROŽNOSTI KOD ODLAGANJA I UNIŠTAVANJA LEKA, UKOLIKO JE PRIMENLJIVO |
15. NAZIV I ADRESA NOSIOCA DOZVOLE ZA STAVLJANJE LEKA U PROMET |
16. BROJ DOZVOLE ZA STAVLJANJE LEKA U PROMET |
17. BROJ SERIJE LEKA |
18. ATC KLASIFIKACIJA |
19. EAN KOD |
20. POSEBNO OZNAČEN PROSTOR (BLUE BOX) SA POTREBNIM PODACIMA (REŽIM IZDAVANJA LEKA, KONTROLNA MARKICA) |
21. NAČIN KORIŠĆENJA LEKA ČIJI JE REŽIM IZDAVANJA BEZ RECEPTA |
22. IME LEKA NAPISANO BRAJEVIM PISMOM (DOSTAVITI U PRILOGU UZ NACRT PAKOVANJA) |
23. PREDVIDETI POSEBNO OZNAČEN PROSTOR ZA UPISIVANJE PROPISANE DOZE LEKA |
LISTA SA NEOPHODNIM PODACIMA ZA OBELEŽAVANJE UNUTRAŠNJEG PAKOVANJA (NPR. BLISTER)
1. IME LEKA |
2. JAČINA LEKA |
3. FARMACEUTSKI OBLIK* |
4. INN, ODNOSNO GENERIČKO ILI HEMIJSKO ILI OPŠTEPRIHVAĆENO IME LEKA |
5. NAZIV NOSIOCA DOZVOLE ZA STAVLJANJE LEKA U PROMET |
6. DATUM ISTEKA ROKA UPOTREBE LEKA "VAŽI DO: MESEC I GODINA" ILI "EXP" |
7. BROJ SERIJE LEKA |
8. OSTALO |
LISTA SA NEOPHODNIM PODACIMA ZA OBELEŽAVANJE MALOG UNUTRAŠNJEG PAKOVANJA (NPR. BOČICA, AMPULA)
1. IME LEKA |
2. SADRŽAJ PAKOVANJA IZRAŽEN U JEDINICAMA MASE, ZAPREMINE ILI PO JEDINICI DOZIRANJA |
3. NAČIN PRIMENE LEKA |
(MOŽE SE NAVESTI SKRAĆENICA ZA NAČIN PRIMENE)
4. NAZIV NOSIOCA DOZVOLE ZA STAVLJANJE LEKA U PROMET |
5. DATUM ISTEKA ROKA UPOTREBE LEKA "VAŽI DO: MESEC I GODINA" ILI "EXP" |
6. BROJ SERIJE LEKA |
7. OSTALO |
|
Uz listu priložiti nacrt pakovanja
* farmaceutski oblik i način primene leka uskladiti prema standardnim terminima
Dokumentacija za upotrebljenu seriju referentnog leka u studiji biološke ekvivalentnosti koja nije stavljena na tržište Republike Srbije ili evropske unije, a kojom podnosilac zahteva obrazlaže da nije potrebno ponavljanje iste studije biološke ekvivalentnosti sa serijom tog referentnog leka koja je stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije
Za upotrebljenu seriju referentnog leka u studiji biološke ekvivalentnosti koja nije stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije, a kojom podnosilac zahteva obrazlaže da nije potrebno ponavljanje iste studije biološke ekvivalentnosti sa serijom tog referentnog leka koja je stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije podnosi se sledeća dokumentacija:
1) dokaz da je nadležno regulatorno telo izdalo dozvolu za referentni lek koji je korišćen u studiji biološke ekvivalentnosti na osnovu potpune kliničke dokumentacije;
2) dokaz da je nosilac dozvole za referentni lek u zemlji porekla ista kompanija koja je i nosilac dozvole za referentni lek u Republici Srbiji ili Evropskoj uniji;
3) dokaz da je Sažetak karakteristika leka koji je korišćen u studiji biološke ekvivalentnosti suštinski isti kao odobreni Sažetak karakteristika leka za referentni lek za koji je izdata dozvola u Republici Srbiji ili Evropskoj uniji;
4) dokaz da je mesto sprovođenja studije biološke ekvivalentnosti inspektovano od strane GCP inspekcije (usaglašenost sa smernicama dobre kliničke prakse) regulatornog tela zemlje članice Evropske unije, ICH (zemlja koja je osnivački regulatorni član i zemlja koja je stalni regulatorni član ICH), odnosno, izuzetno po proceni Agencije, nadležnog regulatornog tela zemlje porekla koja je izdala dozvolu za lek sa skraćenom dokumentacijom;
5) dokaz da je upotrebljena serija referentnog leka u studiji biološke ekvivalentnosti koja nije stavljena na tržište Republike Srbije ili Evropske unije identična referentnom leku koji je stavljen na tržište Republike Srbije ili Evropske unije u pogledu kvalitativnog sastava, farmaceutskog oblika, izgleda u pogledu boje, oblika, veličine, težine, vrste omotača, oznake i podeone crte, a ukoliko su dostupni podaci i kvantitativan sastav mora biti isti;
6) podatke o visokoj rastvorljivosti aktivne supstance i komparativne disulocione profile na osnovu važećih stručnih smernica za referentni lek koji je korišćen u studiji i referentni lek koji je stavljen na tržište Republike Srbije ili Evropske unije.