PRAVILNIK
O USLOVIMA I POSTUPKU ZA IZDAVANJE SERTIFIKATA AERODROMA

("Sl. glasnik RS", br. 11/2017 i 16/2019)

Predmet Pravilnika

Član 1

Ovim pravilnikom se bliže uređuju uslovi i postupak za izdavanje sertifikata aerodroma, uslovi i način pod kojima se menja, suspenduje ili stavlja van snage sertifikat aerodroma, uslovi i postupak za izdavanje privremenog sertifikata aerodroma, uslovi i postupak za prenos sertifikata aerodroma, uslovi pod kojima se aerodrom koristi u vazdušnom saobraćaju, način na koji se smanjuje opasnost od prisustva ptica i drugih životinja na aerodromu i u njegovoj okolini, kao i način zaštite aerodroma od nekontrolisanog pristupa ljudi i životinja.

Ovim pravilnikom se bliže određuju struktura, sadržaj, način vođenja i odobravanja aerodromskog priručnika i druga dokumentacija koja je potrebna za odlučivanje o zahtevu za izdavanje sertifikata, sadržaj specifikacije sertifikata aerodroma, način na koji se vrše pregledi i održavanje aerodroma, vrste pregleda i održavanja, kao i planovi i programi pregleda i održavanja aerodroma, uslovi koje moraju da ispune pružaoci usluga upravljanja platformom, kao i uslovi koji se odnose na podnošenje i važenje izjave o osposobljenosti za pružanje tih usluga.

Ovim pravilnikom se bliže propisuje razvrstavanje civilnih aerodroma prema fizičkim osobinama i opremljenosti poletno-sletne staze i rulne staze, način na koji se utvrđuje da li objekat, instalacija ili uređaj predstavlja prepreku, kao i način obeležavanja prepreka.

Preuzimanje propisa Evropske unije

Član 2

Ovim pravilnikom se preuzima Uredba Komisije (EU) br. 139/2014 od 12. februara 2014. godine o utvrđivanju zahteva i administrativnih procedura u vezi sa aerodromima u skladu sa Uredbom Evropskog parlamenta i Saveta (EZ) br. 216/2008, izmenjena i dopunjena Uredbom Komisije (EU) br. 2018/401 od 14. marta 2018. godine o izmeni Uredbe (EU) br. 139/2014 u pogledu kategorizacije poletno-sletnih staza.

Uredba Komisije (EU) br. 139/2014 je data u Prilogu 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Ovim pravilnikom se preuzimaju i sertifikacioni zahtevi za aerodrome koje je usvojila Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja, a koji su sadržani u:

1) Aneksu Odluke izvršnog direktora br. 2014/13/R - Knjiga 1, Sertifikacioni zahtevi za aerodrome;

2) Aneksu Odluke izvršnog direktora br. 2015/001/R;

3) Aneksu Odluke izvršnog direktora br. 2016/027/R;

4) Aneksu Odluke izvršnog direktora br. 2017/021/R.

Sertifikacioni zahtevi za aerodrome iz stava 3. ovog člana su dati u Prilogu 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Prihvatljivi načini usaglašavanja (Acceptable Means of Compliance (AMC)) i Uputstva (Guidance Material (GM)) na koje upućuju odredbe ovog pravilnika i koji su dostupni putem Interneta, primenjuju se kao preporučena praksa.

Značenje izraza

Član 3

Pojedini izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:

1) Agencija je Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja (European Aviation Safety Agency, EASA);

2) nadležna vlast u Republici Srbiji je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (u daljem tekstu: Direktorat);

3) Uredba br. 216/2008 je Uredba Evropskog parlamenta i Saveta (EZ) br. 216/2008 od 20. februara 2008. godine o osnovnim pravilima u oblasti civilnog vazduhoplovstva i osnivanju Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja, kojom se ukidaju Uputstvo Saveta 91/670/EEZ, Uredba (EZ) br. 1592/2002 i Uputstvo 2004/36/EZ. Ova uredba je u Republici Srbiji primenjena Pravilnikom o osnovnim pravilima u oblasti civilnog vazduhoplovstva i nadležnostima Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja ("Službeni glasnik RS", broj 23/12);

4) Uredba (EU) br. 996/2010 Evropskog parlamenta i Saveta je Uredba Evropskog parlamenta i Saveta (EU) br. 996/2010 od 20. oktobra 2010. godine koja se odnosi na istraživanje i prevenciju udesa i nezgoda u civilnom vazduhoplovstvu. Ova uredba je u Republici Srbiji primenjena Zakonom o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju ("Službeni glasnik RS", broj 66/15);

5) Uputstvo 2003/42/EZ je Uputstvo 2003/42/EZ Evropskog parlamenta i Saveta od 13. juna 2003. godine o prijavljivanju događaja u civilnom vazduhoplovstvu. Ovo uputstvo je u Republici Srbiji primenjeno Pravilnikom o prijavljivanju događaja u civilnom vazduhoplovstvu ("Službeni glasnik RS", br. 54/12 i 86/16);

6) Uredba Komisije (EZ) br. 1321/2007 je Uredba Komisije (EZ) br. 1321/2007 od 12. novembra 2007. godine kojom se utvrđuju pravila za izvršenje o uključivanju podataka o događajima u civilnom vazduhoplovstvu koji se razmenjuju saglasno Uputstvu 2003/42/EZ Evropskog parlamenta i Saveta u centralnu bazu podataka. Ova uredba je u Republici Srbiji primenjena Pravilnikom o prijavljivanju događaja u civilnom vazduhoplovstvu ("Službeni glasnik RS", br. 54/12 i 86/16);

7) Uredba Komisije (EZ) br. 1330/2007 je Uredba Komisije (EZ) br. 1330/2007 od 24. septembra 2007. godine kojom se utvrđuju pravila za izvršenje o prosleđivanju podataka zainteresovanim stranama o događajima u civilnom vazduhoplovstvu iz člana 7. stav 2. Uputstva 2003/42/EZ Evropskog parlamenta i Saveta. Ova uredba je u Republici Srbiji primenjena Pravilnikom o prijavljivanju događaja u civilnom vazduhoplovstvu ("Službeni glasnik RS", br. 54/12 i 86/16).

Pojam "država članica" koji se koristi u Prilogu 1. ovog pravilnika tumači se saglasno tač. 2. i 3. Aneksa II Multilateralnog sporazuma između Evropske zajednice i njenih država članica, Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Bugarske, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Island, Republike Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 od 10. juna 1999) o uspostavljanju Zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja.

Ostali izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju značenje koje je navedeno u članu 2. i Aneksu I Uredbe Komisije (EU) br. 139/2014, kao i u CS ADR-DSN.A.002 Aneksa ED Odluke 2014/13/R - Knjiga 1.

Prenos sertifikata aerodroma

Član 4

Operater aerodroma (prenosilac sertifikata) može, uz odobrenje Direktorata, da prenese važeći sertifikat aerodroma na drugo pravno ili fizičko lice (primalac sertifikata) koje na taj način postaje operater aerodroma.

U slučaju prenosa sertifikata aerodroma prenosilac sertifikata je dužan da, najmanje 60 dana pre prestanka korišćenja aerodroma, obavesti u pisanom obliku Direktorat o tome da će prestati da koristi aerodrom na dan koji je određen u obaveštenju, kao i o nazivu primaoca sertifikata.

U roku iz stava 2. ovog člana primalac sertifikata podnosi Direktoratu pisani zahtev za odobrenje prenosa i uz zahtev podnosi:

1) ugovor o kupoprodaji, ugovor o koncesiji ili drugu ispravu kojom se dokazuje pravo svojine ili pravo korišćenja aerodroma;

2) izjavu operatera aerodroma kojom daje saglasnost za prenos, osim ako ta saglasnost proizilazi iz sadržine same isprave;

3) dokumentaciju koja se ovim pravilnikom zahteva za izdavanje sertifikata aerodroma.

Direktorat odobrava prenos sertifikata ako utvrdi da primalac sertifikata ispunjava uslove za izdavanje sertifikata aerodroma propisane zakonom kojim se uređuje vazdušni saobraćaj i ovim pravilnikom.

Prenosilac sertifikata zadržava svu odgovornost za korišćenje aerodroma koji je predmet prenosa sve dok Direktorat ne odobri prenos sertifikata aerodroma.

Ako odobri prenos sertifikata, Direktorat izdaje sertifikat aerodroma primaocu sertifikata kao novom operateru aerodroma i podatke o njemu unosi u evidenciju aerodroma.

Izdavanje privremenog sertifikata aerodroma

Član 5

U toku postupka za izdavanje ili prenos sertifikata aerodroma, Direktorat može, na predlog podnosioca zahteva za izdavanje, odnosno prenos sertifikata aerodroma, da izda privremeni sertifikat aerodroma.

Direktorat izdaje privremeni sertifikat aerodroma ako su ispunjeni sledeći uslovi:

1) ako je otpočeo postupak za utvrđivanje ispunjenosti uslova za izdavanje ili prenos sertifikata aerodroma i pri tome postoji znatna verovatnoća da će se taj postupak pozitivno okončati;

2) ako je izdavanje privremenog sertifikata aerodroma od javnog značaja i ne ugrožava odvijanje vazdušnog saobraćaja u pogledu bezbednosti i obezbeđivanja.

Privremeni sertifikat aerodroma važi najduže jednu godinu od dana izdavanja i prestaje da važi:

1) donošenjem rešenja o izdavanju sertifikata aerodroma ili odbijanju zahteva za izdavanje tog sertifikata; ili

2) donošenjem rešenja kojim se odobrava prenos sertifikata aerodroma ili odbija zahtev za prenos sertifikata aerodroma; ili

3) istekom vremena na koje je privremeni sertifikat aerodroma izdat.

Prelazne odredbe

Član 6

Dozvole za korišćenje aerodroma koje su izdate na osnovu Pravilnika o aerodromima ("Službeni glasnik RS", br. 23/12 i 60/12 - ispravka) operaterima onih aerodroma na koje se primenjuje član 4. stav 3a. Uredbe Evropskog parlamenta i Saveta (EZ) br. 216/08, prestaju da važe danom izdavanja sertifikata aerodroma u skladu sa odredbama ovog pravilnika, a najkasnije 31. decembra 2017. godine.

Operateri aerodroma iz stava 1. ovog člana su dužni da podnesu Direktoratu zahtev za izdavanje sertifikata aerodroma sa dokumentacijom koja je propisana ovim pravilnikom najkasnije četiri meseca od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Prestanak važenja drugih propisa

Član 7

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o aerodromima ("Službeni glasnik RS", br. 23/12 i 60/12 - ispravka) u pogledu aerodroma na koje se primenjuje član 4. stav 3a. Uredbe Evropskog parlamenta i Saveta (EZ) br. 216/2008.

Stupanje Pravilnika na snagu

Član 8

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Priloge 1 i 2, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 11/2017, a izmenjene u "Sl. glasniku RS", br. 16/2019, možete pogledati OVDE