ODLUKA
O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE INFRASTRUKTURNOG KORIDORA ŽELEZNIČKE PRUGE BEOGRAD-NIŠ

("Sl. glasnik RS", br. 38/2019)

1. Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Beograd-Niš (u daljem tekstu: Prostorni plan).

2. Okvirna granica Prostornog plana obuhvata delove teritorija gradova Jagodina i Kruševac, gradske opštine Niš "Crveni krst" i opština Velika Plana, Lapovo, Batočina, Ćuprija, Svilajnac, Paraćin, Ćićevac, Varvarin i Aleksinac, i to na teritoriji:

1) grada Jagodina cele katastarske opštine: Bagrdan (selo), Miloševo, Lanište, Ribnik, Bukovče, Jagodina, Končarevo i Majur;

2) grada Kruševca celu katastarsku opštinu Đunis;

3) gradske opštine Niš "Crveni krst" cele katastarske opštine: Supovac, Mezgraja, Vrtište i Trupale;

4) opštine Velika Plana cele katastarske opštine: Velika Plana I, Velika Plana II, Staro Selo, Novo Selo i Markovac;

5) opštine Lapovo celu katastarsku opštinu Lapovo;

6) opštine Batočina celu katastarsku opštinu Brzan;

7) opštine Ćuprija celu katastarsku opštinu Mijatovac;

8) opštine Svilajnac celu katastarsku opštinu Vojska;

9) opštine Paraćin cele katastarske opštine: Paraćin, Paraćin grad, Striža, Ratare, Sikirica i Drenovac;

10) opštine Ćićevac cele katastarske opštine: Pojate, Ćićevac, Ćićevac grad, Lučina i Stalać;

11) opštine Varvarin celu katastarsku opštinu Varvarin (selo);

12) opštine Aleksinac cele katastarske opštine: Vitkovac, Donji Ljubeš, Srezovac, Gornji Ljubeš, Korman, Trnjane, Donji Adrovac, Prćilovica, Žitkovac, Moravac, Nozrina, Lužane, Tešica, Bankovac, Grejač i Veliki Drenovac.

Okvirna granica obuhvata Prostornog plana data je u Prilogu - Grafički prikaz okvirne granice obuhvata Prostornog plana, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo. Konačna granica obuhvata Prostornog plana biće definisana Nacrtom Prostornog plana.

3. Uslovi i smernice planskih dokumenta višeg reda i razvojnih strategija za izradu Prostornog plana sadržani su u:

1) Zakonu o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), kojim je utvrđeno da se za potrebe razvoja železničkog saobraćaja planira razvoj Koridora X i mreže pruga Republike Srbije magistralne "E" pruge: E-70 i E-85: Beograd-Niš. Prostornim planom su definisani osnovni pravci razvoja svih infrastrukturnih sistema, kao i železničke mreže u Republici Srbiji;

2) Uredbi o utvrđivanju Programa implementacije Prostornog plana Republike Srbije za period od 2016. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 104/16), kojom su utvrđeni strateški prioriteti u realizaciji plana razvoja do 2020. godine. Koridor X i magistralne "E" pruge: E-70 i E-85: Beograd-Niš predstavljaju prvi prioritet. Prva etapa ima za cilj formiranje dvokolosečnih pruga "visoke performanse" na najvećoj dužini severno od Niša u skladu sa mogućnostima finansiranja;

3) Izmenama i dopunama Regionalnog prostornog plana administrativnog područja grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", broj 38/11), kojim je utvrđeno da je modernizacija drugog koloseka na Koridoru X pruge E-70, modernizacija postojeće dvokolosečne pruge na Koridoru X, Beograd-Niš (E-70) za brzine 120-140 km/h i izgradnja postojeće jednokolosečne pruge, kao dvokolosečne, sa elementima trase za brzine 250 km/h i opremom 160 km/h jedan od osnovnih ciljeva razvoja železničke infrastrukture do 2020. godine;

4) Odluci o Nacionalnom programu javne železničke infrastrukture za period od 2017. do 2021. godine ("Službeni glasnik RS", broj 53/17), kojom je utvrđeno da su osnovni ciljevi razvoja Koridora H brze, kvalitetne i konkurentne železničke veze sa značajno redukovanim vremenima putovanja između velikih gradskih, komercijalnih i industrijskih centara Republike Srbije i Evrope. Razvoj železničke infrastrukture planira se revitalizacijom, rekonstrukcijom, izgradnjom i modernizacijom sa ciljem da se pri definisanju rekonstrukcija trasa maksimalno zadrže postojeći koridori u kojima su formirane prostorne celine i sadržaji, sa minimumom neophodnog zauzimanja novog zemljišta.

Izrada Prostornog plana biće zasnovana na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Republici Srbiji.

4. Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora zasniva se na principima uređenja i korišćenja prostora utvrđenim članom 3. Zakona o planiranju i izgradnji, kao i drugim važećim propisima Republike Srbije.

5. Vizija i dugoročni cilj razvoja donošenja Prostornog plana je obezbeđenje prostornih uslova za ostvarenje posebne namene područja u uslovima održivog razvoja planskog područja.

6. Konceptualni okvir planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja zasniva se na obezbeđenju uslova za: modernizaciju i rekonstrukciju postojeće železničke pruge Beograd-Niš (dvokolosečnih deonica Velika Plana - Gilje, Paraćin-Stalać i Đunis - Niš (Trupale)), za odvijanje saobraćaja brzinama do 160 km/h.

Prostorni plan će sadržati elemente detaljne regulacije, što će omogućiti njegovo direktno sprovođenje, kao i pribavljanje/izdavanje odgovarajućih dozvola u skladu sa zakonom.

7. Rok za izradu Nacrta Prostornog plana je 12 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

8. Sredstva za izradu Prostornog plana obezbediće Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

9. Nosilac izrade Prostornog plana je ministarstvo nadležno za poslove prostornog planiranja, u skladu sa članom 47. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji.

Nosilac izrade Prostornog plana dužan je da obezbedi pribavljanje mišljenja, uslova i saglasnosti nadležnih organa i organizacija propisanih zakonom, kao i da obezbedi saradnju i usaglašavanje stavova sa svim relevantnim subjektima planiranja.

10. Organi, posebne organizacije, imaoci javnih ovlašćenja i druge institucije, dužni su da na zahtev nosioca izrade Prostornog plana, u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji, dostave uslove i sve raspoložive podatke, bez naknade.

Na zahtev ministarstva nadležnog za poslove prostornog planiranja i urbanizma, nadležni organi, odnosno organizacije ustupaju postojeće kopije topografskog i katastarskog plana, odnosno digitalne zapise, odnosno katastar podzemnih instalacija, odnosno ortofoto snimke, bez naknade u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji.

11. Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u zgradama jedinica lokalnih samouprava koje su u obuhvatu Prostornog plana.

12. Odluka o izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Beograd-Niš na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", broj 14/19), čini sastavni deo ove odluke.

13. Broj primeraka Prostornog plana biće utvrđen posebnim aktom Vlade kojim se utvrđuje Prostorni plan.

14. Odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Beograd-Niš se objavljuje u Centralnom registru planskih dokumenata.

15. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog

 

GRAFIČKI PRIKAZ OKVIRNE GRANICE OBUHVATA PROSTORNOG PLANA