PROGRAM
MERENJA NIVOA BUKE U ŽIVOTNOJ SREDINI NA TERITORIJI GRADA SOMBORA ZA 2019. GODINU

("Sl. list Grada Sombora", br. 9/2019)

 

I OSNOVE PROGRAMA

Osnovni cilj merenja i praćenja nivoa buke u životnoj sredini je zaštita zdravlja ljudi i očuvanje i unapređenje životne sredine.

Procena, praćenje i kontrola nivoa buke u životnoj sredini vrši se u skladu sa:

- Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini ("Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010),

- Uredbom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini ("Sl. glasnik RS", br. 75/2010),

- Pravilnikom o metodama merenja buke, sadržini i obimu izveštaja o merenju buke ("Sl. glasnik RS", br. 72/2010),

- Pravilnikom o uslovima koje mora da ispunjava stručna organizacija za merenje buke, kao i o dokumentaciji koja se podnosi uz zahtev za dobijanje ovlašćenja za merenje buke ("Sl. glasnik RS", br. 72/2010),

- Zakonom o zaštiti životne sredine ("Sl. glasnik RS", br. 135/2004, 36/2009, 36/2009 - dr. zakon, 43/2011 - odluka US, 14/2016, 76/2018, 95/2018 - dr. zakon i 95/2018 - dr. zakon).

Zakonom o zaštiti životne sredine definisano je da jedinica lokalne samouprave obezbeđuje kontinualnu kontrolu i praćenje stanja životne sredine donošenjem i realizacijom programa monitoringa za svoju teritoriju, koji su u skladu sa nacionalnim programima donetim na osnovu posebnih zakona, a monitoring se vrši sistematskim praćenjem vrednosti indikatora, odnosno praćenjem negativnih uticaja na životnu sredinu, stanja životne sredine, mera i aktivnosti koje se preduzimaju u cilju smanjenja negativnih uticaja i podizanja nivoa kvaliteta životne sredine.

Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini utvrđena je obaveza jedinice lokalne samouprave, kao subjekta sistema zaštite životne sredine od buke, da na svojoj teritoriji obezbedi i finansira monitoring buke u životnoj sredini.

Monitoring buke vrši se sistematskim merenjem, ocenjivanjem ili proračunom određenog indikatora buke kojim se opisuje buka u životnoj sredini, a u cilju dobijanja rezultata i informacija relevantnih za buku, kao i planiranja i preduzimanja mere zaštite, preventivnog delovanja i redovnog informisanja javnosti.

Programom merenja nivoa buke u životnoj sredini na teritoriji Grada Sombora za 2019. godinu definišu se merna mesta, način i učestalost sistematskog merenja, kao i način obrade, analize podataka i izveštavanja.

II MERNA MESTA I DINAMIKA MERENJA

1. Merna mesta

Programom merenja nivoa buke u životnoj sredini na teritoriji Grada Sombora za 2019. godinu utvrđuju se devet mernih mesta koja su razvrstana u skladu sa namenom prostora definisanim Prostornim planom grada Sombora. Merenje nivoa buke vršiće se na svakom od devet mernih mesta u periodu od četiri meseca.

Granične vrednosti nivoa buke propisane su Uredbom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini ("Sl. glasnik RS", br. 75/2010).

Tabela 1. Merna mesta za merenje nivoa buke u životnoj sredini u Gradu Somboru

Merno mesto

Period merenja

MM
1

Ul. Kralja Petra I - Stara gradska kuća

Jun, jul, avgust i septembar 2019. godine

MM
2

Trg Koste Trifkovića br. 2 - Narodno pozorište Sombor

Jun, jul, avgust i septembar 2019. godine

MM
3

Venac Vojvode Živojina Mišića br. 23 - Privredni sud Sombor

Jun, jul, avgust i septembar 2019. godine

MM
4

Podgorička br. 2 - Osnovna škola "Avram Mrazović"

Oktobar, novembar, decembar 2019. godine i januar 2020. godine

MM
5

Vojvođanska br. 75 - Osnovna bolnica Sombor

Oktobar, novembar, decembar 2019. godine i januar 2020. godine

MM
6

Prvomajski bulevar bb - Gerontološki centar Sombor

Oktobar, novembar, decembar 2019. godine i januar 2020. godine

MM
7

Slaviše Vajnera Čiče - Osnovna škola "Dositej Obradović"

Februar, mart, april i maj 2020. godine

MM
8

Ul. Sime Matavulja - Osnovna bolnica Sombor

Februar, mart, april i maj 2020. godine

MM
9

Staparski put br. 2 - Dom učenika srednjih škola Sombor

Februar, mart, april i maj 2020. godine

Na zahtev ovlašćene organizacije koja bude vršila merenje, merna mesta mogu biti izmenjena radi obezbeđivanja kvalitetnijih podataka o merenju buke u životnoj sredini.

2. Dinamika merenja i merni intervali

Praćenje celodnevnog (dnevnog, večernjeg i noćnog) nivoa buke u životnoj sredini na teritoriji Grada Sombora i određivanje vrednosti indikatora ukupne buke vršiće se prema propisanoj metodologiji i u skladu sa važećom zakonskom regulativom.

Merenje nivoa buke vršiće se kontinuirano 24 sata sa referentnim vremenom od 15 minuta na svakom od devet mernih mesta. Na svakom mernom mestu vršiće se merenje jednom u toku meseca u trajanju od četiri meseca.

Merni intervali izabrani su tako da se njima obuhvati ceo ciklus promena nivoa merenja buke u toku dnevnog, večernjeg i noćnog perioda. Period od 24 časa deli se na tri referentna intervala:

1. dan - od 6 do 18 časova;

2. veče - od 18 do 22 časa;

3. noć - od 22 do 6 časova.

III OBRADA, ANALIZA PODATAKA I IZVEŠTAVANJE

1. Obezbeđivanje kvaliteta podataka i metodologija rada

Za sprovođenje merenja nivoa buke u životnoj sredini, u skladu sa zakonom, angažovaće se ovlašćena stručna organizacija koja poseduje rešenje ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine o ispunjenosti uslova za merenje nivoa buke u životnoj sredinu.

Sistematsko merenje nivoa buke u životnoj sredini vršiće se prema utvrđenim standardima, u skladu sa Pravilnikom o metodama merenja buke, sadržini i obimu izveštaja o merenju buke ("Sl. glasnik RS", br. 72/2010).

2. Redovno izveštavanje

Izveštaj o merenju nivoa buke u životnoj sredini mora da bude potpun i razumljiv i mora da sadrži sve elemente koji su predviđeni pravilnicima, standardima i preporukama, kako bi sprovedena merenja imala svrhu i kako bi služila potencijalnim korisnicima. To podrazumeva da rezultati merenja treba da budu prikazani tako da su razumljivi svim građanima.

Ovlašćena stručna organizacija biće u obavezi da izrađuje mesečne izveštaje i godišnji izveštaj za ugovoreni period merenja buke.

Mesečne izveštaje ovlašćena stručna organizacija će dostavljati do 15. u mesecu za prethodni mesec, a godišnji izveštaj najkasnije 45 dana od dana isteka ugovorenog perioda merenja buke.

Godišnji izveštaj o merenju buke u toku perioda od godinu dana, između ostalog, treba da sadrži zbirni, tabelarni i grafički prikaz dobijenih rezultata sa svakog merna mesta i fotografiju.

Odeljenje za poljoprivredu i zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Sombora dostavljaće izveštaje Agenciji za zaštitu životne sredine, u skladu sa zakonom.

Podaci o merenju nivoa buke u životnoj sredini u Gradu Somboru objavljivaće se na zvaničnoj internet prezentaciji Grada Sombora - www.sombor.rs.

IV IZVORI FINANSIRANJA

Sredstva za sprovođenje Programa merenja nivoa buke u životnoj sredini na teritoriji Grada Sombora za 2019. godinu obezbeđena su u budžetu Grada Sombora - Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine Grada Sombora. Tačkom I. Programa korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Grada Sombora za 2019. godinu br. 401-183/2019- IX od 06.02.2019. godine, opredeljena su sredstva za praćenje nivoa buke.

V PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Ovaj Program objaviti u "Službenom listu grada Sombora".