PRAVILNIK
O PROGRAMU, NAČINU POLAGANJA POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA CARINSKOG SLUŽBENIKA I EVIDENCIJI O POLOŽENIM ISPITIMA

("Sl. glasnik RS", br. 50/2019)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom uređuju se program, način polaganja posebnog stručnog ispita za carinskog službenika (u daljem tekstu: carinski ispit) i način vođenja evidencije o položenom carinskom ispitu.

Član 2

Carinski službenik koji je položio carinski ispit po programu za kandidate sa stečenim srednjim obrazovanjem, a koji u toku rada stekne viši nivo obrazovanja, dužan je da u roku od dve godine od dana raspoređivanja, odnosno premeštaja na radno mesto za koje je uslov viši nivo obrazovanja, položi carinski ispit po programu za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem.

II PROGRAM CARINSKOG ISPITA

Član 3

Oblasti koje čine sadržinu ispitnih predmeta navedene su u Programu posebnog stručnog ispita za carinske službenike (u daljem tekstu: Program) koji je kao Prilog 1. odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4

Carinski ispit za carinske službenike sa visokim obrazovanjem na studijama drugog stepena, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine i za kandidate sa visokim obrazovanjem na studijama prvog stepena, odnosno na studijama u trajanju do tri godine (u daljem tekstu: kandidati sa visokim obrazovanjem) sadrži sledeće ispitne predmete:

1) Carinski sistem i postupak;

2) Carinska tarifa, poreklo robe, carinska vrednost i poreski sistem;

3) Poznavanje robe;

4) Spoljnotrgovinski i devizni sistem;

5) Otkrivanje povreda carinskih propisa;

6) Informacioni sistemi carinske službe.

Član 5

Carinski ispit za carinske službenike sa srednjim obrazovanjem (u daljem tekstu: kandidati sa srednjim obrazovanjem) sadrži sledeće ispitne predmete:

1) Osnovi carinskog sistema i postupka;

2) Osnovi Carinske tarife, spoljnotrgovinskog, deviznog i poreskog sistema;

3) Poznavanje robe;

4) Otkrivanje povreda carinskih propisa;

5) Informacioni sistemi carinske službe.

Član 6

Na osnovu Programa sprovodi se obuka za polaganje carinskog ispita.

III OBUKA ZA POLAGANJE CARINSKOG ISPITA

Član 7

Obuku za polaganje carinskog ispita organizuje Centar za stručno osposobljavanje i usavršavanje carinskih službenika Uprave carina (u daljem tekstu: Centar).

Obuku realizuju carinski službenici koji su raspoređeni na radna mesta predavača u Centru, kao i carinski službenici koji su određeni da obavljaju poslove predavača za određene predmete, a za koje aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mesta u Upravi carina nisu utvrđena radna mesta predavača.

Član 8

Obuka za polaganje carinskog ispita sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela.

Direktor donosi godišnji plan izvođenja teorijske i praktične obuke i polaganja carinskog ispita, do kraja tekuće godine za narednu godinu.

Centar obaveštava sve organizacione jedinice Uprave carina o datumu početka teorijskog dela obuke i dinamici izvođenja praktičnog dela obuke.

Obuka za polaganje carinskog ispita ima karakter radne obaveze i održava se u redovnom radnom vremenu.

Član 9

Kandidat se upućuje na obuku na osnovu pismenog naloga. Obrazac Naloga za upućivanje carinskog službenika na obuku u Centar za stručno osposobljavanje i usavršavanje odštampan je uz ovaj pravilnik kao Prilog 2. i čini njegov sastavni deo.

Za kandidate raspoređene u Centrali Uprave carina nalog potpisuje pomoćnik direktora sektora, šef Biroa direktora ili načelnik odeljenja van sektora, a za kandidate raspoređene u carinarnicama nalog potpisuje upravnik carinarnice.

Organizaciona jedinica u kojoj je kandidat zaposlen, uz nalog za upućivanje dostavlja Centru i sledeća dokumenta:

1) prijavu za polaganje carinskog ispita iz člana 13. stav 1. ovog pravilnika;

2) kopiju diplome o stečenoj stručnoj spremi iz personalnog dosijea kandidata;

3) kopiju poslednjeg rešenja o raspoređivanju na radno mesto.

Član 10

Teorijski deo obuke za polaganje carinskog ispita održava se u Centru i traje:

1) 45 radnih dana za kandidate sa visokim obrazovanjem;

2) 30 radnih dana za kandidate sa srednjim obrazovanjem.

Prisustvo na teorijskom delu obuke evidentira se kroz Dnevnik, koji vodi Centar i predavači.

Član 11

Praktični deo obuke za kandidate sa visokim i srednjim obrazovanjem sprovodi se u carinarnici najbližoj mestu stanovanja carinskog službenika i traje 30 radnih dana.

Član 12

Praktični deo obuke sprovodi se uz prisustvo mentora.

Mentora rešenjem određuje upravnik carinarnice u kojoj se sprovodi praktična obuka.

Za vreme trajanja praktičnog dela obuke kandidat vodi Dnevnik rada praktične obuke koji kontroliše i na kraju obuke potpisuju mentor i upravnik. Obrazac Dnevnika rada praktične obuke odštampan je uz ovaj pravilnik kao Prilog 3. i čini njegov sastavni deo.

Po završenoj praktičnoj obuci carinarnica izdaje Potvrdu o obavljenoj praktičnoj obuci za polaganje posebnog stručnog ispita za carinskog službenika u dva primerka koju potpisuju mentor i upravnik carinarnice u kojoj se obuka sprovodila. Jedan primerak Potvrde o obavljenoj praktičnoj obuci za polaganje posebnog stručnog ispita za carinskog službenika se izdaje kandidatu koji je završio praktičnu obuku, a drugi primerak carinarnica dostavlja Centru. Obrazac Potvrde o obavljenoj praktičnoj obuci za polaganje posebnog stručnog ispita za carinskog službenika odštampan je uz ovaj pravilnik kao Prilog 4. i čini njegov sastavni deo.

IV NAČIN POLAGANJA CARINSKOG ISPITA

Član 13

Kandidat se prijavljuje za polaganje carinskog ispita na osnovu Prijave za polaganje posebnog stručnog ispita za carinskog službenika. Obrazac Prijave za polaganje posebnog stručnog ispita za carinskog službenika odštampan je uz ovaj pravilnik kao Prilog 5. i čini njegov sastavni deo.

Za kandidate raspoređene u Centrali Uprave carina prijavu iz stava 1. ovog člana, potpisuje pomoćnik direktora sektora, šef Biroa direktora ili načelnik odeljenja van sektora, a za kandidate raspoređene u carinarnicama prijavu potpisuje upravnik carinarnice.

Član 14

Carinski ispit polaže se nakon završene teorijske i praktične obuke. Na carinskom ispitu vrši se provera znanja carinskih službenika stečenog na obuci.

Član 15

Kandidat koji je prijavljen za polaganje carinskog ispita, pre izlaska na polaganje, Centru dostavlja Potvrdu o završenoj praktičnoj obuci.

Kandidati koji su prisustvovali na najmanje 75% od propisanog broja sati teorijskog dela obuke i najmanje 75% propisanog broja dana praktičnog dela obuke, stiču pravo da pristupe polaganju ispita.

Kandidati koji nisu ispunili uslove iz prethodnog stava, na predlog svog rukovodioca i uz saglasnost direktora Uprave carina, ponovo se upućuju na onaj deo obuke koji nisu pohađali.

Član 16

Za polaganje carinskog ispita obrazuju se Ispitne komisije. Ispitne komisije su:

1) Ispitna komisija za polaganje carinskog ispita za kandidate sa visokim obrazovanjem;

2) Ispitna komisija za polaganje carinskog ispita za kandidate sa srednjim obrazovanjem.

Ispitna komisija ima predsednika, zamenika predsednika, članove i sekretara koji imaju svoje zamenike. Članovi ispitne komisije istovremeno su i predavači za ispitne predmete iz čl. 4. i 5. ovog pravilnika.

Ispitnu komisiju rešenjem obrazuje direktor Uprave carina.

Ispitna komisija odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova.

Administrativne poslove za ispitnu komisiju obavlja sekretar komisije.

Član 17

Polaganje carinskog ispita sastoji se iz pismenog i usmenog dela.

Polaganje carinskog ispita započinje polaganjem pismenog dela koji traje najduže dva sata.

Pismeni deo carinskog ispita za carinske službenike sa visokim obrazovanjem polaže se iz predmeta Carinska tarifa, poreklo robe, carinska vrednost i poreski sistem, a pismeni deo ispita za carinske službenike sa srednjim obrazovanjem iz predmeta Osnovi Carinske tarife, spoljnotrgovinskog, deviznog i poreskog sistema.

Uspeh kandidata na pismenom delu carinskog ispita ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".

Kandidat koji nije položio pismeni deo ispita upućuje se na ponovno polaganje celog ispita.

Član 18

Pravo na polaganje usmenog dela carinskog ispita stiču kandidati koji su položili pismeni deo carinskog ispita.

Za usmeni deo carinskog ispita izrađuje se spisak pitanja iz svakog predmeta iz čl. 4. i 5. ovog pravilnika.

Usmeni deo carinskog ispita kandidat polaže odgovaranjem na tri pitanja iz svakog ispitnog predmeta.

Predmet Informacioni sistemi carinske službe se polaže usmeno prezentovanjem na računaru.

Član 19

Poznavanje gradiva na usmenom ispitu ocenjuje se za svaki predmet posebno, ocenama od 1 do 5.

Ocenom 1 ocenjuje se kandidat koji nije pokazao dovoljno poznavanja gradiva iz određenog predmeta i znači da "nije položio" taj predmet.

Ocene 2, 3, 4 i 5 znače da je kandidat položio određeni predmet.

Konačan uspeh kandidata na usmenom delu carinskog ispita Ispitna komisija utvrđuje prosečnom ocenom svih predmeta koje je polagao i opisnom ocenom "položio" ili "nije položio".

Član 20

Kandidat koji na usmenom delu ispita dobije ocenu "1" iz tri ili više predmeta, smatra se da nije položio carinski ispit i upućuje se na ponovno polaganje celog carinskog ispita.

Kandidat koji na usmenom delu ispita dobije ocenu "1" iz najviše dva ispitna predmeta, upućuje se na popravni ispit iz tih predmeta u roku od 30 do 120 dana od dana prethodnog polaganja.

Popravni ispit kandidat može polagati najviše dva puta.

Kandidat koji drugi put na popravnom ispitu, dobije ocenu "1" iz jednog ili dva ispitna predmeta, upućuje se na ponovno polaganje celog carinskog ispita.

Član 21

Kandidat koji remeti red u toku polaganja carinskog ispita ili koji koristi nedozvoljena sredstva u elektronskom, papirnom i drugom obliku udaljava se sa ispita.

Kandidat iz stava 1. ovog člana upućuje se na ponovno polaganje celog carinskog ispita.

Udaljenje kandidata sa ispita konstatuje se u zapisniku o polaganju carinskog ispita.

Član 22

Odlaganje polaganja carinskog ispita za naredni ispitni rok odobrava Centar, na pismeni i obrazložen zahtev rukovodioca organizacione jedinice koja je uputila kandidata na obuku i ispit.

Član 23

O polaganju carinskog ispita vode se zapisnici i to Pojedinačni zapisnik o polaganju posebnog stručnog ispita za carinskog službenika i Zbirni zapisnik o polaganju posebnog stručnog ispita za carinskog službenika.

Pojedinačni zapisnik o polaganju posebnog stručnog ispita za carinskog službenika sadrži podatke o polaganju carinskog ispita za svakog kandidata ponaosob.

Zbirni zapisnik o polaganju posebnog stručnog ispita za carinskog službenika sadrži podatke o rezultatima carinskog ispita za grupu kandidata koji su polagali ispit istog dana.

Zapisnike o toku carinskog ispita vodi sekretar Ispitne komisije.

Obrasci zapisnika odštampani su uz ovaj pravilnik kao Prilozi 6a, 6b, 7a i 7b i čine njegov sastavni deo.

Član 24

Na osnovu rezultata ispita, kandidatu koji je položio carinski ispit, Uprava carina izdaje Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za carinskog službenika. Obrazac Uverenja o položenom posebnom stručnom ispitu za carinskog službenika odštampan je uz ovaj pravilnik kao Prilog 8. i čini njegov sastavni deo.

Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za carinskog službenika izdaje se u tri primerka od kojih je jedan za carinskog službenika, jedan se ulaže u personalni dosije carinskog službenika, dok treći primerak ostaje u dokumentaciji Centra.

V EVIDENCIJA O POLOŽENIM ISPITIMA

Član 25

Evidencija o obukama i kandidatima koji su polagali carinski ispit vodi se na dva načina:

1) u kadrovskoj evidenciji Informacionog sistema carinske službe evidentira se podatak o položenom carinskom ispitu. U ovom sistemu kandidati se preko svog službenog identifikacionog broja povezuju sa ostalim ličnim i službenim podacima;

2) u tabeli koja se u elektronskom obliku vodi u Centru i koja sadrži sledeće podatke:

(1) redni broj obuke;

(2) godinu u kojoj je obuka održana;

(3) period u kom je održana obuka;

(4) prezime, ime roditelja i ime;

(5) naziv organizacione jedinice koja je uputila kandidata;

(6) obrazovanje kandidata;

(7) JMBG kandidata

(8) datum i mesto rođenja;

(9) datum polaganja ispita;

(10) broj uverenja i datum izdavanja uverenja;

(11) prosečna ocena;

(12) službeni identifikacioni broj kandidata;

(13) pol.

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 26

Carinski službenici koji do dana stupanja na snagu ovog pravilnika imaju položen carinski ispit po programu za srednje obrazovanje, a raspoređeni su na radno mesto za koje je uslov viši nivo obrazovanja, dužni su da polože carinski ispit prema programu za visoko obrazovanje u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Član 27

Obuka i polaganje carinskog ispita koji su započeti pre stupanja na snagu ovog pravilnika okončaće se u skladu sa propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Član 28

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Priloge 1-8, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 50/2019, možete pogledati OVDE