ODLUKAO POSTAVLJANJU I UKLANJANJU MANJIH MONTAŽNIH OBJEKATA PRIVREMENOG KARAKTERA NA POVRŠINAMA JAVNE NAMENE NA TERITORIJI GRADA POŽAREVCA("Sl. glasnik grada Požarevca", br. 4/2019 i 7/2019) |
Ovom odlukom utvrđuju se uslovi i način postavljanja, korišćenja i uklanjanja manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene, način utvrđivanja i postupak dodele lokacija za postavljanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera, vršenje nadzora nad primenom odredaba ove odluke i inspekcijski nadzor.
Odredbe stava 1. ovog člana ne odnose se na postavljanje drugih manjih montažnih objekata za vreme održavanja vašara, sajmova, izložbi i tradicionalnih manifestacija (novogodišnji, božićni, osmomartovski, uskršnji i drugi praznici) i Ljubičevskih konjičkih igara.
Površina javne namene u smislu odredaba ove odluke je površina u režimu javnog korišćenja i neometano i stalno su dostupne neodređenom broju korisnika, kao i neizgrađeno građevinsko zemljište do privođenja nameni u skladu sa planskim dokumentom.
Površine javne namene shodno odredbama stava 1. ovog člana su:
- javne saobraćajne površine (put, ulica, pešačka zona);
- javne zelene površine (park i parkovski uređene površine);
- neizgrađeno građevinsko zemljište do privođenja nameni.
Na površinama iz stava 2. ovog člana mesto postavljanja privremenog objekta ne može se nalaziti na sledećim površinama:
- na parking prostorima i parking mestima;
- na zelenim površinama (travnatim i drugim ozelenjenim površinama);
- na rastojanju manjem od 1m od otvora šahte podzemnog objekta).
Montažni objekti se mogu postavljati i na drugom prostoru građevinskog zemljišta u javnoj svojini, izvan površine javne namene (u daljem tekstu: građevinsko zemljište), ukoliko je takva promena stanja u prostoru u skladu sa planskim aktom i mogućnostima konkretnog prostora.
Manji montažni objekti privremenog karaktera su kiosci, letnje i zimske bašte, bilbordi, video bimovi, frižideri za prodaju industrijski pakovanog sladoleda, autobuska stajališta, pult - tezga za izlaganje i prodaju robe ispred prodajnog objekta, frižideri za prodaju industrijski pakovanog sladoleda ispred prodajnog objekta, tezga za prodaju knjiga, proizvoda domaće radinosti i zanatstva, aparati, reklamni panoi i svetleće reklame na fasadama, reklamne vitrine, rashladne vitrine, umetničke instalacije i telekomunikaciona oprema.
Montažni objekti iz člana 3. ove odluke mogu se postavljati na površinama javne namene pod sledećim uslovima:
- da ne ometaju prilaz i normalno korišćenje susednih objekata,
- da ne ometaju normalno i bezbedno kretanje pešaka pri čemu je minimalna širina prolaza 1,60m,
- da ne smanjuju vidljivost na raskrsnicama, uglovima ulica i ne ugrožavaju bezbednost saobraćaja,
- da ne narušavaju izgled, ambijentalne i druge vrednosti okruženja,
- da ne ugrožavaju zaštićeni kulturni objekat,
- da ispunjavaju sanitarno-higijenske, uslove zaštite životne sredine i druge uslove u zavisnosti od namene objekta,
- da lokacija ima obezbeđeni priključak na elektro distributivnu mrežu koji omogućava očitavanje potrošnje električne energije,
- da su minimalno udaljeni od raskrsnice 6,00 m i
- da su od obeleženog pešačkog prelaza udaljeni najmanje 3,00 m.
Predloge pravilnika o tehničkim uslovima i planove lokacija za postavljanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera, (kiosci, letnje i zimske bašte, bilbordi, video bimovi, frižideri za prodaju industrijski pakovanog sladoleda, aparata, pult-tezge za knjige i proizvode domaće radinosti i zanatstva, autobuska stajališta i telekomunikacione opreme), po odredbama ove odluke, izrađuje radni tim formiran od strane Gradskog veća Grada Požarevca.
Pravilnike i planove iz stava 1. ovog člana donosi Gradsko veće Grada Požarevca.
USLOVI ZA POSTAVLJANJE MANJIH MONTAŽNIH OBJEKATA PRIVREMENOG KARAKTERA
Kiosk je tipski, montažni, lako prenosiv poslovni objekat namenjen za šaltersku prodaju na malo finalnih proizvoda, čija bruto površina ne može biti veća od 10,5 m2 i ima manipulativni prostor od 2,0 m2.
Kiosci koji se postavljaju na trotoaru moraju da ispunjavaju sledeće uslove:
- Minimalna širina pešačkog prostora 1,6 m
- Minimalno rastojanje od ivičnjaka kolovoza 1,0 m
- Minimalno rastojanje je van granica zone preglednosti raskrsnice a ne manje od 6,0 m
- Minimalno rastojanje od obeleženog pešačkog prelaza 3,0 m
Tip, veličina, izgled i druge karakteristike kioska propisuju se pravilnikom koje donosi Gradsko veće Grada Požarevca.
Letnja bašta je otvoreni prostor, koji se formira ispred ili uz ugostiteljski objekat, u čijoj je funkciji. Letnja bašta može da se postavi u periodu od 1. marta do 1. novembra, za svaku tekuću godinu. Nakon isteka ovog roka letnja bašta se uklanja.
Letnja bašta se postavlja na površini javne namene ispred lokala, prema pravilniku o tehničkim uslovima za postavljanje letnjih bašti na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca.
U letnjoj bašti mogu da se postave stolovi, stolice, a po potrebi senilo, žardinjere, rasveta, podna platforma, pano za izlaganje menija ili jelovnika i ograda.
Letnja bašta ne može biti formirana za potrebe manjeg montažnog objekta privremenog karaktera - kioska.
U letnjoj bašti ne mogu se postaviti baštenski roštilji, ražnjevi, šank-pultovi i uređaji za reprodukciju zvuka.
Zahtev za utvrđivanje tehničkih uslova podnosi se organu nadležnom za komunalne poslove. Nadležni organ za komunalne delatnosti na osnovu odredaba ove odluke i pravilnika iz stava 2. ovog člana izrađuje tehničku skicu izgleda i uslova za postavljanje letnje bašte.
Za korišćenje površine javne namene plaća se naknada kod organa nadležnog za poslove lokalne poreske administracije, a prema površini utvrđenoj u tehničkim uslovima.
Po dobijenim uslovima iz stava 6. ovog člana i druge potrebne dokumentacije za postavljanje letnje bašte organ nadležan za komunalne poslove donosi rešenje. Rešenje se može izdati najkraće na rok od 30 dana.
U vreme održavanja gradskih manifestacija (LJKI, Ivanjdanski vašar i drugih), određivanje lokacija za postavljanje letnjih bašti i uslove i način korišćenja površina javne na utvrđenim lokacijama utvrđuje Gradsko veće Grada Požarevca.
Zimske bašte su zatvoreni prostori, koji se formira na površini javne namene ispred ugostiteljskog objekta, u periodu od 1. novembra tekuće godine do 1. marta naredne godine.
U zimskoj bašti mogu se postaviti stolovi, stolice, pano za izlaganje menija ili jelovnika, šank-pult i grejna tela za zagrevanje ugostiteljskog objekta - bašte.
Zimska bašta mora ispunjavati protivpožarne uslove i biti projektovana tako da:
- ima vrata koja se otvaraju u polje;
- poseduje svetiljku protivpanične rasvete iznad vrata;
- poseduje aparat za gašenje požara minimalnog punjenja od 6 kg;
- primenjeni materijali imaju poboljšane karakteristike na požar.
Zimska bašta ne može biti formirana za potrebe manjeg montažnog objekta privremenog karaktera - kioska.
U zimskoj bašti ne mogu se postaviti baštenski roštilji i ražnjevi.
Zahtev za utvrđivanje tehničkih uslova podnosi se organu nadležnom za komunalne poslove. Nadležni organ za komunalne delatnosti na osnovu odredaba ove odluke izrađuje tehničku skicu izgleda i uslova za postavljanje zimske bašte.
Postavljanje zimske bašte je zabranjeno u ulici Stari korzo - pešačka zona i Tabačka čaršija.
Bilbordi su montažne konstrukcije koji se postavljaju na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca i namenjeni su za obavljanje delatnosti reklamiranja i javnog oglašavanja, maksimalne površine 12 m2.
Lokacije za postavljanje bilborda na površinama javne namene, utvrđuju se planom lokacija za postavljanje bilborda na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca, koji na predlog radnog tima, donosi Gradsko veće Grada Požarevca. Bilbordi se mogu postaviti na prilaznim putevima i površinama javne namene, na mestima gde neće ugrožavati saobraćaj i kretanje pešaka i narušavati estetski izgled okruženja.
Bilbordi i prostor oko njih se moraju održavati čisto i uredno, a troškove održavanja snosi korisnik površine javne namene.
Na bilbordima ne može se reklamirati roba i reklamirati delatnost, čija je prodaja, odnosno obavljanje zabranjeno zakonom.
Bilbordi se mogu osvetljavati na način kojim se ne remeti bezbedno odvijanje saobraćaja, mir i spokojstvo građana. Ukoliko su bilbordi osvetljeni, rasvetna tela moraju biti ispravna, a prikazi bez oštećenja. Ukoliko dođe do oštećenja prikaza na bilbordu, ista moraju biti ispravljena odnosno uklonjena u najkraćem roku.
Nalog za ispravljanje uočenih nepravilnosti u smislu stava 4, 5. i 6. ovog člana, izdaje organ nadležan za poslove komunalne inspekcije, a ukoliko korišćenjem bilborda dođe do ometanja saobraćaja, nalog za uklanjanje nedostataka izdaje, organ nadležan za poslove saobraćajne inspekcije.
Video bimovi su montažne konstrukcije koji se postavljaju na površinama javne namene i fasadama objekata na teritoriji Grada Požarevca i namenjeni su za obavljanje delatnosti reklamiranja i javnog oglašavanja, maksimalne površine 9 m2.
Lokacije za postavljanje video bimovi na površinama javne namene, utvrđuju se planom lokacija za postavljanje video bimovi na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca, koji na predlog radnog tima, donosi Gradsko veće Grada Požarevca.
Video-bimovi se mogu postaviti na fasadama objekata i površinama javne namene, na mestima gde neće ugrožavati saobraćaj i kretanje pešaka i narušavati estetski izgled grada.
Na fasadama poslovnih, stambenih zgrada i stambeno-poslovnih zgrada potrebna je saglasnost stambene zajednice zgrade i u skladu sa pozitivnim propisima.
Video-bimovi i prostor oko njih se moraju održavati čisto i uredno, a troškove održavanja snosi zakupac.
Na teritoriji Grada Požarevca ne može se reklamirati delatnost, čije obavljanje je zabranjeno zakonom.
Video-bimovi se mogu osvetljavati na način kojim se ne remeti bezbedno odvijanje saobraćaja, mir i spokojstvo građana. Ukoliko su bimovi osvetljeni, rasvetna tela moraju biti ispravna, a prikazi bez oštećenja. Ukoliko dođe do oštećenja prikaza na video bimu, isti moraju biti ispravljeni odnosno uklonjeni u najkraćem roku.
Nalog za ispravljanje uočenih nepravilnosti u smislu stava 4, 5. i 6. ovog člana, izdaje organ nadležan za poslove komunalne inspekcije, a ukoliko korišćenjem video-bima dođe do ometanja saobraćaja, nalog za uklanjanje nedostataka izdaje, organ nadležan za poslove saobraćajne inspekcije.
Postavljanje video-bimova je zabranjeno u ulici Stari korzo - pešačka zona i Tabačka čaršija.
Frižideri za prodaju industrijski pakovanog sladoleda
Frižider za prodaju industrijski pakovanog sladoleda (u daljem tekstu: frižider) je samostalni, tipski, otvoreni, lako pokretni objekat, čija bruto površina ne može biti veća od 2,0 m2 i ima manipulativni prostor od 1,0 m2.
Prodaja proizvoda iz stava 1. ovog člana, može se obavljati u periodu od 1. marta do 1. novembra, za svaku tekući godinu. Nakon isteka ovog roka frižider se uklanja.
Lokacije za postavljanje frižidera za prodaju industrijski pakovanog sladoleda na površinama javne namene, utvrđuju se planom lokacija za postavljanje frižidera za prodaju industrijski pakovanog sladoleda na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca, koji na predlog radnog tima, donosi Gradsko veće Grada Požarevca.
Frižider mora biti opremljen kantom za otpatke, senilom i stolicom, ukoliko ne postoji prirodno senilo.
Frižider i dodatna oprema moraju biti postavljeni tako da ne ometaju kretanje pešaka i ne ugrožavaju bezbednost saobraćaja.
Frižideri se mogu postavljati na delovima površine javne namene na kojima je moguće ostvariti:
- minimalnu slobodnu širinu pešačkog prolaza 1,60 m;
- minimalno rastojanje frižidera i opreme od ivičnjaka kolovoza 1,00 m;
- minimalno rastojanje frižidera od ivice obeleženog pešačkog prelaza 3,00 m;
- minimalno rastojanje od raskrsnice 6,00 m.
Autobuska stajališta su montažni objekti koji se postavljaju na mestima određenim posebnom odlukom o određivanju stajališta koja mogu da se koriste za linijski drumski prevoz na području Grada Požarevca.
Autobuska stajališta na teritoriji Grada Požarevca moraju da budu obeležena propisanim saobraćajnim znakom i da imaju istaknut naziv i izvod iz reda vožnje.
Autobuska stajališta moraju da imaju:
- nadstrešnicu;
- uzdignutu površinu za putnike;
- korpu za otpatke;
Stajalište može da sadrži:
- reklamne panoe;
- klupe za sedenje;
- kiosk.
Gradsko veće Grada Požarevca, na predlog radnog tima, donosi pravilnik o tipu i izgledu autobuskih stajališta.
Autobuska stajališta postavlja, oprema Grad Požarevac, a održava pravno lice kome Grad Požarevac poveri linijski drumski prevoz na teritoriji Grada, po dobijanju rešenja, u skladu sa odredbama pravilnika o bližim saobraćajno-tehničkim i drugim uslovima za izgradnju, održavanje i eksploataciju autobuskih stanica i autobuskih stajališta.
Pult-tezga za izlaganje i prodaju robe ispred prodajnog objekta
Pult-tezga za izlaganje i prodaju robe ispred prodajnog objekta je montažna-demontažna konstrukcija postavljena uz poslovni objekat za akcijsku prodaju robe iz poslovnog objekta.
Pult-tezga može da zauzme najviše jedan metar od spoljnog zida poslovnog objekta iz stava 1. ovog člana, a u dužini uličnog fronta objekta, pri čemu se mora obezbediti slobodan prostor za kretanje pešaka, širine najmanje 1,60 m.
Prodaja proizvoda u objektima iz stava 1. ovog člana, može se obavljati tokom cele godine, s tim što se rešenje može izdati na maksimalno godinu dana.
Pult-tezga se postavlja u toku radnog vremena prodajnog objekta i nakon isteka radnog vremena, ista se uklanja.
Zabranjeno je postavljati objekte iz stava 1. ovog člana u sledećim ulicama: Stari Korzo, Drinska, Lenjinova, Trg oslobođenja, Tabačka čaršija, Šumadijska i Lole Ribara uz zelenu pijacu i Kosovska.
Frižideri za prodaju industrijski pakovanog sladoleda ispred prodajnog objekta
Frižider za prodaju industrijski pakovanog sladoleda (u daljem tekstu: frižider) je samostalni, tipski, otvoreni, lako pokretni objekat, čija bruto površina ne može biti veća od 2,0 m2.
Prodaja proizvoda iz stava 1. ovog člana, može se obavljati u periodu od 1. marta do 1. novembra, za svaku tekući godinu.
Frižider se postavlja pored zida poslovnog objekta iz stava 1. ovog člana, a u dužini uličnog fronta objekta, pri čemu se mora obezbediti slobodan prostor za kretanje pešaka, širine najmanje 1,60 m minimalno rastojanje frižidera od obeleženog pešačkog prelaza 3,00 m minimalno rastojanje od raskrsnice 6,00 m.
Frižider mora biti opremljen kantom za otpatke, a može se opremiti senilom.
Frižider i dodatna oprema moraju biti postavljeni tako da ne ometaju kretanje pešaka i ne ugrožavaju bezbednost saobraćaja.
Zabranjeno je postavljati objekte iz stava 1. ovog člana u sledećim ulicama: Stari Korzo, Drinska, Lenjinova, Trg oslobođenja, Tabačka čaršija i Kosovska.
Pult-tezga za prodaju knjiga, proizvod domaće radinosti i zanatstva
Pult-tezga je samostalni, tipski, otvoreni, lako pokretni objekat za izlaganje i prodaju knjiga i drugih proizvoda domaće radinost i zanatstva čija bruto površina ne može biti veća od 2,0 + 1 m2 manipulativnog prostora.
Prodaja proizvoda u objektima iz stava 1. ovog člana, može se obavljati tokom cele godine.
Pult-tezge za prodaju knjiga i proizvoda domaće radinosti i zanatstva postavljaju se tako da ne ometaju izlaganje robe u prodajnim objektima i to na minimalnom udaljenju od 4 m od objekta i maksimalne visine 1,2 m.
Aparati za točenje sladoleda, kokice, krofnice, kestenje, kukuruz, kikiriki, brze hrane i slično su tipski, lako pokretni objekti otvorenog tipa za pečenje, kuvanje i prodaju napred navedenih proizvoda, čija bruto površina sa kućištem aparata ne može biti veća od 2,0 +1 m2 manipulativnog prostora.
Korisnik aparata mora da obezbedi pristup upotrebi higijenski ispravne vode, čuvanju i pripremi sirovina za proizvodnju, garderobi i sanitarnom čvoru za prodavca.
Prodaja proizvoda u objektima iz stava 1. ovog člana, može se obavljati tokom cele godine, a rešenje se može izdati na rok do godinu dana.
Lokacije za postavljanje objekte iz stava 1. ovog člana na površinama javne namene utvrđuju se Planom, koji na predlog radnog tima, donosi Gradsko veće Grada Požarevca.
Reklamni panoi i svetleće reklame na fasadama objekata
Reklamni panoi su privremeni objekti na kojima se vrši reklamiranje određene delatnosti, proizvoda i slično.
Maksimalna površina reklamnog panoa je 2,0 m2, osim za reklamni pano na stubovima i objektima infrastrukture, čija maksimalna dozvoljena površina je 0,5 m2.
Slobodno stojeći reklamni panoi mogu imati maksimalnu visinu do 2 m.
Reklamni panoi mogu se postaviti na prilaznim putevima i javnim površinama, na mestima gde neće ugrožavati saobraćaj i kretanje pešaka i narušavati estetski izgled grada.
Dozvoljeno je postavljati svetlećih reklama na fasadi objekta. Na fasadama poslovnih, stambenih zgrada i stambeno-poslovnih zgrada potrebna je saglasnost stambene zajednice zgrade i u skladu sa pozitivnim propisima.
Na teritoriji Grada Požarevca ne može se reklamirati delatnost, čije obavljanje je zabranjeno zakonom.
Reklamni panoi i svetleće reklame se mogu osvetljavati na način kojim se ne remeti bezbedno odvijanje saobraćaja, mir i spokojstvo građana ista mora biti ispravna, a prikazi bez oštećenja. Ukoliko dođe do oštećenja prikaza na reklamnom panou i svetlećoj reklami, ista moraju biti ispravljena u najkraćem roku.
Kada se postavljanje reklamnog panoa i svetleće reklame vrši na infrastrukturnom objektu saglasnost daje vlasnik ovog objekta, a za postavljanje uz prilazni put, saglasnost daje upravljač puta.
Reklamiranje na objektima iz stava 1. ovog člana, može se obavljati tokom cele godine, s tim što se rešenje može izdati na rok do godinu dana.
Zabranjeno je postavljati slobodno stojeće reklamne panoe, reklamne panoe na fasadama, stubovima i infrastrukturnim objektima u sledećim ulicama: Stari Korzo, Drinska, Trg oslobođenja, Tabačka čaršija i Kosovska.
Reklamne vitrine su zastakljene montažne konstrukcije fiksirane uz stambeno-poslovne ili poslovne objekte i služe izlaganju robe i reklamnog materijala, uz saglasnost stambene zajednice.
U reklamnim vitrinama ne može se reklamirati roba i reklamirati delatnost, čija prodaja odnosno obavljanje je zabranjeno zakonom.
Reklamne vitrine se mogu osvetljavati na način kojim se ne remeti bezbedno odvijanje saobraćaja, mir i spokojstvo građana. Ukoliko su reklamne vitrine osvetljene, rasvetna tela moraju biti ispravna, a izložena roba bez oštećenja.
Reklamiranje u objektima iz stava 1. ovog člana, može se obavljati tokom cele godine, s tim što se rešenje može izdati na rok do godinu dana.
Dozvoljeno je postavljati rashladne vitrine uz prodavnicu prehrambene robe i manje montažne objekte tipa kiosk.
Uz jedan prodajni objekat koji se nalazi van površine javne namene i uz manji montažni objekat tipa na površini javne namene na teritoriji grada Požarevca, mogu se postaviti rashladne vitrine u zavisnosti od zone i prostornih mogućnosti u kojoj je lociran prodajni objekat ili kiosk i to:
- Centralna zona obuhvata prostor oivičen ulicama: Stari korzo do Jovana Šerbanovića, Jovana Šerbanovića do Njegoševe, Njegoševom do Voje Dulića, Voje Dulića do kružnog toka, od kružnog toka do Takovske, Takovskom do Sinđelićeve, Sinđelićevom do Lole Ribara, Lole Ribara do Moše Pijade, Moše Pijade do Jovana Šerbanovića - dozvoljeno je postaviti maksimalno dve jednokrilne;
II zona obuhvata prostor oivičen ulicama: Jug Bogdanova do Lole Ribara, Lole Ribara do Šumadijske, Šumadijskom do Vardarske, Vardarskom do Čede Vasovića, Čede Vasovića do Sime Simića, Sime Simića do Kosovske, Kosovskom do Svetosavske, Svetosavskom do Deligradske, Deligradskom do Knez Milošev venac, Knez Miloševim vencem do Porečke, Porečkom do Hajduk Veljkove, Hajduk Veljkovom do Jovana Šerbanovića - dozvoljeno je postaviti maksimalno jednu dvokrilnu i dve jednokrilne:
III zona obuhvata ostali prostor - dozvoljeno je postaviti maksimalno kombinaciju dve jednokrilne i dve dvokrilne.
Na teritoriji grada Kostolca mogu se postaviti jedna dvokrilna i dve jednokrilne rashladne vitrine uz prodajni objekat van površine javne namene i uz kiosk na površini javne namene.
Postavljanje objekata iz stava 1. ovog člana, može se vršiti tokom cele godine, s tim što se rešenje može izdati na maksimalno godinu dana.
Kontejneri za smeštaj telekomunikacione opreme (mini IPAN uređaji)
Kontejner za smeštaj telekomunikacione opreme postavlja se na lokaciji koja ima obezbeđen priključak na trasi podzemnog optičkog kabla.
Plan lokacija privremenih objekata iz stava 1. ovog člana donosi Gradsko veće Grada Požarevca, na predlog pružaoca telekomunikacionih usluga.
Ugovor o korišćenju površine javne namene za postavljanje privremenih objekata iz stava 1. ovog člana zaključuje se sa pružaocem telekomunikacionih usluga čije su podzemne instalacije optičkog kabla, na period od jedne godine.
Davanje na korišćenje lokacija za postavljanje manjih montažnih objekata na površinama javne namene, vrši se sprovođenjem javnog konkursa i to za sledeće objekte:
- kioske, na period od 3 godine i
- bilborde na period od 3 godine.
Izuzetno od redovnog, zakonom propisanog, načina raspolaganja može se odstupiti samo u slučaju kad se ne prijavi ni jedno lice na javnom konkursu, pravo na korišćenje površine javne namene radi postavljanja manjih montažnih objekata iz stava 1. ovog člana, ostvariće se putem neposredne pogodbe.
Gradskom veću Grada Požarevca, inicijativu za raspisivanje javnog konkursa, podnosi organ nadležan za komunalne poslove Gradske uprave Grada Požarevca.
Uz inicijativu podnosi se spisak lokacija, koje su utvrđene odgovarajućim planom, sa naknadom za svaku od njih, namenu korišćenja i period korišćenja.
Odluku o raspisivanju javnog konkursa i tekst javnog konkursa, donosi Gradsko veće Grada Požarevca, a postupak sprovodi Komisija za sprovođenje konkursa i donošenje odluke o izboru korisnika lokacija na površinama javne namene na području Grada Požarevca (u daljem tekstu: komisija) koju obrazuje Gradsko veće Grada Požarevca.
Oglas o javnom konkursu sadrži: naziv organa i korisnika površine javne namene koja se daje na korišćenje, opis lokacije, stepen komunalne opremljenosti, namenu objekta, rok za postavljanje, visina naknade, rokovi plaćanja, kriterijumi za izbor najpovoljnije prijave, obavezu dostavljanja dokaza da su izmirene obaveze iz prethodnog perioda na ime korišćenja površine javne namene i obavezu dostave da su izmirene obaveze po osnovu lokalnih javnih prihoda, rok za podnošenje prijava, naziv organa kome se podnosi prijava, način i rok obaveštavanja učesnika o rezultatima javnog konkursa, i mesto i vreme uvida u plan lokacija koja je predmet davanja u zakup.
Pravo učešća na javnom konkursu imaju sva pravna lica, preduzetnici i fizička lica, osim onih koji prema Gradu Požarevcu imaju dugovanja na dan objavljivanja javnog konkursa, po osnovu korišćenja i zauzeća površine javne namene za postavljanje privremenih objekata i neizmirene obaveze na ime lokalnih javnih prihoda.
Prijave na javni konkurs, zainteresovana lica podnose u pismenoj formi, neposredno pisarnici Gradske uprave Grada Požarevca ili poštanskom pošiljkom, u roku od 8 (osam) dana od dana objavljivanja oglasa o javnom konkursu.
Prijava se predaje u zapečaćenom koverti, sa naznakom "ne otvarati".
Prijava na javni konkurs sadrži ime i prezime, adresu, matični broj za fizička lica i preduzetnika, a za pravna lica i podatke o upisu u registar nadležnog organa i ostale podatke, koji u oglasu budu traženi.
Neophodan uslov za sprovođenje postupka javnog konkursa za davanje na korišćenje lokacija jeste da u roku, određenom u oglasu, na pisarnicu Gradske uprave stigne najmanje jedna prijava.
Nepotpune, neispravne i neblagovremene prijave neće biti predmet razmatranja na komisiji.
U postupku javnog konkursa ne mogu učestvovati predsednik ni članovi Komisije, kao ni ostala službena lica koja su učestvovala u postupku od pokretanja inicijative do donošenja odluke.
Postupak javnog konkursa otvara predsednik komisije, konstatuje da postoji kvorum za rad komisije, utvrđuje da su prijave blagovremene, ispravne i potpune.
Komisija vrši bodovanje pristiglih prijava na osnovu sledećih kriterijuma:
1. 5 bodova dobija učesnik Konkursa koji zapošljava osobe sa invaliditetom, shodno Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom ("Službeni glasnik RS", br. 36/09 i 32/13);
2. 5 bodova dobija učesnik Konkursa koji zapošljava najviše radnika;
3. 1 bod dobija učesnik Konkursa koji ima ostvaren najveći poslovni prihod u protekloj godini;
4. 3 boda dobija učesnik Konkursa koji obavlja odgovarajuću delatnost duže od 4 (četiri) godine.
U slučaju da nakon izvršenog bodovanja primenom merila iz stava 2. ovog člana dva ili više učesnika Konkursa imaju jednak rezultat, prednost ima učesnik koji zapošljava više radnika.
O radu komisije, sekretar vodi zapisnik.
Po okončanju postupka javnog konkursa komisija, donosi obrazloženi Predlog odluke o davanju lokacija na korišćenje.
Obrazloženi Predlog odluke o davanju lokacija na korišćenje dostavlja se svim licima, koja su uzela učešće u postupku.
Na Predlog odluke može se staviti prigovor, koji ovlašćena lica podnose Gradskom veću Grada Požarevca, u roku od 8 (osam) dana od dana prijema pismenog otpravka.
Po isteku roka za podnošenje prigovora, odnosno donošenje odluke o odbacivanju ili odbijanju, Gradsko veće Grada Požarevca donosi konačnu odluku o davanju lokacija na korišćenje, koji su dužni u roku od 8 (osam) od dana prijema pismenog otpravka konačne odlike, zaključi ugovor o korišćenju lokacija.
Ukoliko se ugovor o korišćenju lokacija ne zaključi, u roku iz stava 1. ovog člana, gubi se pravo na zaključivanje ugovora o korišćenju površine javne namene. U tom slučaju Gradsko veće Grada Požarevca, će posebnim aktom staviti van snage odluku o davanju na korišćenje lokacije.
Ugovor o korišćenju lokacije, u ime zakupodavca zaključuje Gradonačelnik kao predsednik Gradskog veća Grada Požarevca.
Ugovor o korišćenju lokacija zaključuje se na period, koji je određen u odluci o davanju na korišćenje lokacija i prestaje samim protekom vremena za koji je zaključen.
Prihodi koji se ostvare po osnovu predmetnog korišćenja, predstavljaju javni prihod budžeta Grada Požarevca.
UTVRĐIVANJA TEHNIČKIH USLOVA I IZDAVANJE REŠENJA
Objekti iz člana 3. ove odluke se postavljaju na osnovu rešenja organa nadležnog za komunalne poslove.
Zahtev za utvrđivanje tehničkih uslova podnosi se organu nadležnom za komunalne poslove.
Nadležni organ za komunalne delatnosti na osnovu odredaba ove odluke i pravilnika i plana lokacija izrađuje tehničke uslove i tehničku skicu o izgledu za pojedine objekte.
Za korišćenje površine javne namene plaća se ugovorena naknada za objekte iz člana 6. i 9. a za ostale objekte komunalna taksa. Komunalna taksa se plaća za površinu koja je utvrđena u tehničkim uslovima nadležnog organa.
Lokalna poreska administracija, vodi evidenciju o izvršavanju obaveza po ugovoru o zakupu površine javne namene i uplati lokalne komunalne takse i izdaje potvrdu o izmirenim obavezama po osnovu lokalnih javnih prihoda, sa naznakom roka i visine uplaćenog iznosa.
Uz zahtev za izdavanje rešenja iz člana 35. ove odluke, potrebno je da stranka dostavi:
- dokaz o registraciji o obavljanju određene delatnosti, zavisno od korisnika površine javne namene,
- tehničke uslove i tehničku skicu,
- overen projekat - tehničku skicu o izgledu objekta i opis materijala od koga je izrađen,
- potvrdu o uplati ugovorenog iznosa, za objekte iz člana 6. i 9. ove odluke, a za ostale objekte potvrdu o uplati lokalne komunalne takse;
- potvrdu da su izmirene obaveze na ime lokalnih javnih prihoda;
- uslove, odnosno mišljenja ili saglasnosti nadležnih organa ili preduzeća, u zavisnosti od namene objekta.
Rešenje se izdaje za rok za koji je plaćena naknada za korišćenje površine javne namene, a najkraće na rok od 30 dana.
Rešenje sadrži naročito podatke o:
- korisniku površine javne namene;
- objektu, koji je predmet rešenja sa ukupnom površinom;
- bliže podatke o lokaciji;
- rok važenja rešenja;
- ostalu dokumentaciju na osnovu kojih se izdaje rešenje.
Organ nadležan za komunalne poslove, po jedan primerak rešenja dostavlja podnosiocu zahteva, odeljenju nadležnom za inspekcijske poslove, odeljenju za poslove komunalne policije i odeljenju nadležnom za poslove lokalne poreske administracije.
Na rešenje iz stava 1. ovog člana, može se izjaviti žalba Gradskom veću Grada Požarevca, u roku od 8 (osam) dana od dana prijema istog.
Rešenje o postavljanju određenog privremenog objekta na određenoj lokaciji, može biti ukinuto ili izmenjeno pre isteka roka za koji je izdato, u sledećim slučajevima:
- kada se zemljište privodi nameni ili se izvode drugi radovi na površinama javne namene;
- kada je to neophodno za preuzimanja tehničkih mera kojima se menja režim saobraćaja.
U slučajevima iz stava 1. ovog člana, nadležno odeljenje za komunalne poslove po službenoj dužnosti pokreće postupak i donosi rešenje o ukidanju ili izmenu izdatog rešenja.
Lice koje je dobilo lokaciju na korišćenje, kao i lice na čije ime je izdato rešenje u smislu člana 34. ove odluke, ne može ni lokaciju ni objekte dati u podzakup ili korišćenje drugom licu.
Prestankom obavljanja delatnosti, korisnik manjeg montažnog na površini javne namene, gubi pravo na dodeljenu lokaciju.
Korisnik površine javne namene koji po odobrenju za postavljanje manjih montažnih objekata privremenog objekta po ovoj odluci, izmiruje obaveze po istom, ima pravo na produženje roka korišćenja površine javne namene po uslovima iz ove odluke.
Korisnik objekta je dužan da objekte iz člana 3. ove odluke, koristi u skladu sa rešenjem organa nadležnog za komunalne poslove i da prostor oko njega održava u urednom i ispravnom stanju.
Zabranjeno je postavljanje objekata iz člana 3. ove odluke:
- bez rešenja o postavljanju;
- suprotno izdatom rešenju;
- kojim se ugrožava bezbednost i zdravlje ljudi ili ugrožava odvijanje saobraćaja;
- na mestu koje nije predviđeno odgovarajućim aktom;
- na lokaciji ako je došlo do ukidanja lokacije ili promena uslova za postavljanje odgovarajućim aktom;
- ako je to neophodno za uređenja prostora po odgovarajućem planskom aktu ili izmene režima saobraćaja.
Zabranjeno je korišćenja objekata iz člana 3. ove odluke:
- suprotno rešenju i
- korišćenje objekta od strane neovlašćenih lica.
Nadzor nad sprovođenjem ove odluke, vrši komunalna, saobraćajna inspekcija i komunalna policija Gradske uprave Grada Požarevca.
U vršenju nadzora, nadležni inspektor može naložiti uklanjanje montažnih objekata iz člana 3. ove odluke:
- ako je objekat postavljen bez rešenja o postavljanju,
- ako objekat nije postavljen u saglasnosti sa izdatim rešenjem,
- ako se objekat koristi suprotno rešenju ili ukoliko postavljeni objekat koristi neovlašćeno lice,
- ako objekat ugrožava bezbednost i zdravlje ljudi ili ugrožava odvijanje saobraćaja,
- ako je objekat postavljen na mesto koje nije predviđeno odgovarajućim aktom,
- ako je došlo do ukidanja lokacije ili promene uslova za postavljanje odgovarajućim aktom,
- ako se privremeni objekat ne koristi duže od 30 dana,
- ako je to neophodno zbog urbanističkog uređenja prostora ili izmene režima saobraćaja.
Odeljenje za komunalne poslove ukinuće rešenje o zauzeću površine javne namene za postavljanje letnje bašte za tu sezonu, u roku od 24 sata po izradi zapisnika nadležne inspekcije, ukoliko korisnik površine javne namene za postavljanje letnje bašte, istu postavi suprotno uslovima iz rešenja, a o tome postoji zapisnik nadležne inspekcije, rešenje će biti stavljeno van snage, a korisnik gubi pravo korišćenja površine javne namene do kraja sezone.
UKLANJANJE PRIVREMENIH OBJEKATA
Licu koje je bez odobrenja nadležnog organa postavio manji montažni objekat na površini javne namene, komunalni inspektor naložiće da objekat odmah, a najkasnije u roku od 3 (tri) dana ukloni sa površine javne namene.
Lice kome je prestalo da važi odobrenje za postavljanje određenog privremenog objekta na površini javne namene, dužno je da u roku od 3 (tri) dana od dana prestanka važenja odobrenja objekat ukloni sa površine javne namene.
Ukoliko lice ne postupi u roku iz stava 1. i 2. ovog člana, komunalni inspektor sprovešće postupak prinudnog uklanjanja manjeg montažnog objekta.
Prinudno uklanjanje izvršiće Javno komunalno preduzeće "Komunalne službe" Požarevac, po nalogu komunalnog inspektora, a o trošku lica koje je postavilo manji montažni objekat na površini javne namene, bez rešenja ili rešenja čiji je rok važenja istekao.
Ako vlasnik, odnosno korisnik manjeg montažnog objekta privremenog karaktera ne preuzme uklonjeni objekat u roku od 30 dana od dana prinudnog uklanjanja, isti se može prodati na javnoj licitaciji.
Sredstva ostvarena od prodaje koriste se za izmirivanje troškova uklanjanja i čuvanja.
Ako sredstva nisu dovoljna, nedostajuća sredstva naplaćuju se od vlasnika odnosno korisnika po cenovniku javnog preduzeća koje je izvršilo prinudno uklanjanje.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu biće kažnjeno fizičko lice i odgovorno lice u iznosu od 5.000,00 dinara, preduzetnik od 25.000,00 dinara, a pravno lice od 50.000,00 za prekršaje iz člana 7. stav 5, 8. stav 4, 9. stav 4. i 5, 10. stav 5. i 6, 12. stav 2, 13. stav 4, 17. stav 6, 18. stav 2, 19. stav 2. i 3. i člana 41.
Komunalni inspektor ili komunalni policajac, okviru svojih nadležnosti izdaje u pisanoj formi prekršajni nalog u skladu sa zakonom kojim je propisana sadržina prekršajnog naloga, za prekršaje za koje su propisane novčane kazne u fiksnom iznosu u članu 47. ove odluke.
Komunalni inspektor ili komunalni policajac izdaće prekršajni nalog ukoliko je prekršaj otkriven na jedan od sledećih načina:
1. neposrednim opažanjem prilikom kontrole, nadzora ili pregleda, kao i uvidom u službenoj evidenciji nadležnog organa;
1. uvidom u podatke koji su dobijeni uz pomoć uređaja za nadzor ili merenje;
2. prilikom inspekcijskog ili drugog nadzora pregledom dokumentacije, prostorija i robe ili na drugi zakonom propisani način.
Prekršajni nalog se sastoji od originala i dve kopije. Original se uručuje licu protiv koga se izdaje prekršajni nalog, a kopiju zadržava organ koji je prekršajni nalog izdao.
Prekršajni nalog se uručuje prisutnom licu za koga se smatra da je učinilo prekršaj u momentu otkrivanja prekršaja.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog svojim potpisom na odgovarajućem mestu u nalogu potvrđuje njegov prijem.
Ako je lice za koga se smatra je učinilo prekršaj odsutno i kada okolnosti otkrivanja ili priroda prekršaja to zahtevaju, dostavljanje prekršajnog naloga će se izvršiti putem pošte ili dostavne službe, u skladu sa odredbama zakona o prekršajima.
Ako prisutno lice protiv koga se izdaje prekršajni nalog odbije da primi nalog, komunalni inspektor ili komunalni policajac upozoriće ga na posledice odbijanja prijema, uneti u prekršajni nalog zabelešku o odbijanju prijema, dan i čas kada je prijem odbijen čime se smatra da je prekršajni nalog uručen.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga ne plati izrečenu kaznu ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje o izdatom sudskom nalogu, smatraće se da je prihvatio odgovornost propuštanjem, a prekršajni nalog će postati konačan i izvršan.
Prekršajni nalog sa konstatacijom konačnosti i zabeležbom da novčana kazna nije plaćena, komunalni inspektor ili komunalni policajac dostavlja nadležnom prekršajnom sudu radi sprovođenja izvršenja u skladu sa zakonom.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog može prihvatiti odgovornost za prekršaj i nakon isteka roka od osam dana od dana prijema prekršajnog nalog ako pre postupka izvršenja dobrovoljno plati celokupni iznos izrečene novčane kazne.
Primenom ove odluke, prestaje da važi Odluka o postavljanju u uklanjanju manjih montažnih objekata na javnim površinama na teritoriji Grada Požarevca ("Službeni glasnik Grada Požarevca", br. 3/17 i 6/18).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Grada Požarevca".
Redakcija je zadržala numeraciju članova i tačaka u članu 48. kako je objavljena u "Sl. glasniku grada Požarevca", br. 4/2019.