ODLUKAO JAVNIM PARKIRALIŠTIMA("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 44/2016, 2/2017 - dr. odluka, 18/2017, 15/2019 i 25/2019 - ispr.) |
Ovom odlukom uređuju se uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti upravljanja javnim parkiralištima, koja obuhvata stvaranje i održavanje uslova za korišćenje javnih saobraćajnih površina i posebnih prostora određenih za parkiranje motornih vozila, kao i uklanjanje i premeštanje parkiranih vozila i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila po nalogu nadležnog organa; vrste javnih parkirališta; način naplate parkiranja; druga pitanja od značaja za obavljanje komunalne delatnosti upravljanja javnim parkiralištima na teritoriji grada Vranja.
Komunalnu delatnost upravljanja javnim parkiralištima na teritoriji grada Vranja obavlja Javno komunalno preduzeće "Parking servis" Vranje (u daljem tekstu: vršilac komunalne delatnosti), čiji je osnivač Grad Vranje.
Vršilac komunalne delatnosti iz stava 1. ovog člana, dužan je da ispunjava uslove u pogledu stručne osposobljenosti kadrova i tehničkog kapaciteta, u skladu sa uredbom kojom se uređuju način i uslovi za otpočinjanje obavljanja komunalne delatnosti.
Pod javnim parkiralištima, u smislu ove odluke, smatraju se javne saobraćajne površine uređene za parkiranje motornih vozila, kao i druge javne površine koje se odrede za parkiranje motornih vozila.
Pod javnim parkiralištima, u smislu ove odluke, ne smatraju se posebni prostori za parkiranje motornih vozila koji pripadaju određenom objektu (stambeni, poslovni i sl) i služe isključivo za zadovoljenje potreba stanovnika, odnosno korisnika tih objekata, kao i prostor za parkiranje određene vrste vozila (taksi stajališta isl).
Pod parking mestom, u smislu ove odluke, smatra se deo prostora javnog parkirališta, namenjen i uređen za parkiranje jednog vozila.
Javna parkirališta mogu biti: opšta i posebna; stalna, privremena i povremena.
Opšta parkirališta su delovi kolovoza, trotoara ili površine između kolovoza i trotoara i druge saobraćajne površine, uređene, izgrađene i obeležene za parkiranje motornih vozila.
Posebna parkirališta su objekti i površine uređeni i izgrađeni za parkiranje motornih vozila sa kontrolisanim ulaskom i izlaskom vozila, postavljanjem rampe i izgradnjom ili postavljanjem objekata za naplatu.
Stalna parkirališta su posebno izgrađene i obeležene površine javne namene za parkiranje motornih vozila i javne saobraćajne površine koje su posebno određene i obeležene za parkiranje motornih vozila.
Privremena javna parkirališta su privremeno uređene površine javne namene za parkiranje motornih vozila do privođenja tih površina nameni utvrđenoj urbanističkim aktima.
Povremena parkirališta su javne saobraćajne površine i posebni prostori određeni i obeleženi za parkiranje motornih vozila za vreme trajanja sportskih, kulturnih, umetničkih, sajamskih i drugih priredbi i skupova.
Javna parkirališta se obeležavaju na osnovu saobraćajnog projekta, na koji saglasnost daje Gradsko veće grada Vranja.
Javna parkirališta se obeležavaju saobraćajnom signalizacijom u skladu sa propisima o bezbednosti saobraćaja.
Javna parkirališta imaju na vidnom mestu istaknuto obaveštenje koje sadrži: zonu; kategorije motornih vozila koja se mogu parkirati; način naplate parkiranja, odnosno korišćenje parking mesta; vremensko ograničenje korišćenja javnog parkirališta; kao i obaveštenje o uslovima parkiranja, u skladu sa ovom odlukom.
Javna parkirališta u smislu ove odluke određuje rešenjem Gradsko veće, na predlog organa Gradske uprave nadležnog za poslove saobraćaja.
Javna parkirališta održava, uređuje i oprema vršilac komunalne delatnosti.
III KORIŠĆENJE JAVNIH PARKIRALIŠTA
Javna parkirališta koriste se za parkiranje motornih vozila, na način i pod uslivima utvrđenim ovom odlukom.
Korisnikom javnog parkirališta u smislu ove odluke, smatra se vozač ili vlasnik motornog vozila, ako vozač nije prisutan ili nije identifikovan (u daljem tekstu: korisnik vozila).
Vršilac komunalne delatnosti je dužan da na javnim parkiralištima, u zavisnosti od kapaciteta, odredi i posebno obeleži parking mesta za motorna vozila osoba sa invaliditetom.
Parking mesta za invalidna lica mogu da koriste: vojni i civilni invalidi rata: invalidi rada sa najmanje 80% telesnog oštećenja koje ima za posledicu nesposobnost donjih ekstremiteta za upravljanje motornim vozilom; odnosno sa najmanje 80% oštećenja vida; lica obolela od distrofije, paraplegije, kvadriplegije i cerebralne paralize koja za kretanje koriste invalidska kolica; lica koja imaju pravo na pratioca, tuđu pomoć i negu, a kojima je ovo pravo utvrđeno rešenjem nadležnog organa; lica na dijalizi; lica koja su vlasnici ili korisnici vozila koja imaju ugrađene ručne komande.
Kategoriji lica iz stava 2. ovog člana vršilac komunalne delatnosti izdaje karticu za besplatno korišćenje parking mesta i nalepnicu za označavanje vozila, isključivo na osnovu njihovog pisanog zahteva, koji sadrži: dve fotografije veličine 3,5 x 3 cm; medicinsku dokumentaciju i rešenje Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i organa Gradske uprave nadležnog za poslove boračko-invalidske zaštite o utvrđivanju kategorije invalidnosti (u originalu ili overenoj kopiji).
Vozila hitne medicinske pomoći, Policije, Vojske Srbije, vatrogasne službe, organa Grada, vozila koja vrše komunalne usluge i vozila inspekcijskih organa, kada u toku vršenja službenih poslova koriste javna parkirališta, ne plaćaju naknadu za korišćenje.
IV POVLAŠĆENI KORISNICI I REZERVACIJA PARKING MESTA
Vlasnici ili zakupci stana ili poslovnog prostora, koji se nalazi u zoni naplate naknade za korišćenje parking mesta, mogu javna parkirališta koristiti kao povlašćeni korisnici, pod uslovima i na način utvrđen posebnim aktom vršioca komunalne delatnosti.
Povlašćenim korisnicima iz stava 1. ovog člana vršilac komunalne delatnosti izdaje povlašćenu parking kartu koja se može koristiti isključivo za vozilo za koje je ova karta izdata.
Pravo na povlašćenu parking kartu, povlašćeni korisnik može ostvariti podnošenjem zahteva i jednog od dokaza, i to: fizičko lice /lična karta i saobraćajna dozvola/, a pravno lice i preduzetnici /ugovora o vlasništvu, odnosno zakupu poslovnog prostora; rešenje iz APR-a i saobraćajna dozvola/.
Pod rezervacijom parking mesta podrazumeva se korišćenje određenog, posebno obeleženog ili uređenog parking mesta na javnom parkiralištu, u vremenskom periodu od najkraće 30 dana, a najduže godinu dana.
Rezervacija parking mesta na javnom parkiralištu može se izvršiti na osnovu podnetog zahteva.
Maksimalan broj odobrenih rezervacija na javnim parkiralištima ne može biti veći od 30% od ukupnog broja parking mesta na datom javnom parkiralištu u okviru jedne zone.
Odobrenje za rezervaciju parking mesta izdaje vršilac komunalne delatnosti.
Zahtev za rezervaciju parking mesta mora da sadrži: lokaciju; broj mesta za rezervaciju; vreme za koje se traži rezervacija; dokaz o registraciji pravnog lica, odnosno preduzetnika.
Pravnim licima i preduzetnicima može se izdati odobrenje za rezervaciju za najviše tri vozila u vlasništvu, a fizičkom licu za najviše dva vozila, ukoliko kapacitet parkirališta to omogućava.
Vršilac komunalne delatnosti posebnim aktom bliže uređuje uslove rezervacije parking mesta.
Naplata parkiranja za korišćenje javnih parkirališta vrši se kupovinom parking karte ili elektronskim putem, slanjem SMS poruke, u zavisnosti od vremena korišćenja parking mesta i zone u kojoj se parkiralište nalazi, u skladu sa odredbama ove odluke i drugim aktima kojima se određuju zone.
Naplata se vrši po svakom započetom času ili po danu /dnevna parking karta/, radnim danima od 07.00 do 21.00 čas, a subotom od 07.00 do 14.00 časova.
Visina parking karte po zonama utvrđuje se cenovnikom vršioca komunalne delatnosti, na koji saglasnost daje Skupština Grada.
Rešenjem Gradskog veća određuju se javna parkirališta po zonama /sa obuhvatom ulica u gradu koja pripadaju određenoj zoni/.
Za korišćenje posebnih parkirališta korisnik je dužan da plati odgovarajuću naknadu, koja se utvrđuje posebnim aktom vršioca komunalne delatnosti.
Na akt iz stava 1. ovog člana, saglasnost daje Skupština Grada.
Korisnik javnog parkirališta je obavezan da:
- plati korišćenje parking mesta prema vremenu zadržavanja, na propisan način;
- postupa u skladu sa dozvoljenim vremenom za korišćenje parking mesta i propisanim uslovima za korišćenje parking mesta;
- koristi parking mesto u skladu sa saobraćajnim znakom, horizontalnom i vertikalnom signalizacijom kojom se označava parking mesto.
Za korišćenje usluge javnog parkirališta korisnik je dužan da u vozilu poseduje važeću parking kartu, ili da parkiranje plati elektronskim putem-slanjem SMS poruke, što evidentira vršilac komunalne delatnosti.
Korisnik je dužan da:
- istakne kupljenu parking kartu sa unutrašnje strane prednjeg vetrobranskog stakla;
- koristi ispravno parking kartu i u nju unese tačne podatke, odnosno da ispravno ukuca registracionu oznaku vozila u poslatoj SMS poruci, u slučaju plaćanja mobilnim telefonom;
- koristi parking kartu koja odgovara zoni i kategoriji parkirališta i vozilu za koje je izdata parking karta;
- postupa u skladu sa uslovima drugačijeg načina plaćanja, u skladu sa ovom odlukom.
Kupovinom parking karte ili slanjem SMS poruke korisnik stiče pravo na korišćenje parking mesta.
Isticanjem parking karte na vozilu, odnosno zaustavljanjem vozila na parking mestu, ako se plaćanje vrši elektronskim putem, korisnik prihvata propisane uslove za korišćenje javnih parkirališta.
Vršilac komunalne delatnosti nema obavezu čuvanja vozila na parking mestima, niti snosi odgovornost za oštećenje ili krađu vozila sa parking mesta.
Kontrolu korišćenja javnih parkirališta vrši ovlašćeni kontrolor vršioca komunalne delatnosti.
Prilikom vršenja kontrole, kontrolor nosi službeno odelo i dužan je da pokaže službenu legitimaciju.
Izgled i sadržaj legitimacije, kao i izgled službenog odela kontrolora, utvrđuje i izdaje vršilac komunalne delatnosti.
Korisnik koji koristi javna parkirališta protivno odredbama čl. 12. st. 1. i 13. st. 1. ove odluke, dužan je da plati posebnu parking kartu.
Nalog za plaćanje posebne parking karte (u daljem tekstu: nalog) izdaje ovlašćeni kontrolor vršioca komunalne delatnosti i uručuje ga korisniku.
Kada korisnik nije prisutan, kontrolor pričvršćuje nalog ispod brisača vetrobranskog stakla vozila korisnika i vrši fotografisanje vozila.
Dostavljanje naloga u smislu stava 3. ovog člana smatra se urednim i kasnije oštećenje ili uništenje naloga ne odlaže plaćanje posebne parking karte.
Korisnik parkiranja je dužan da postupi po primljenom nalogu i plati posebnu parking kartu, u roku od osam (8) dana od dana dostavljanja, na način naznačen u karti.
Na javnim parkiralištima zabranjeno je:
1) parkiranje vozila suprotno saobraćajnom znaku, horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji kao i na drugi način kojima se vrši ometanje korišćenja parkirališta;
2) parkiranje i ostavljanje neregistrovanog vozila;
3) parkiranje vozila na čijoj je registracionoj nalepnici istekao rok važenja ili nalepnica nije postavljena na propisan način;
4) ostavljanje neispravnog za saobraćaj ili havarisanog vozila, odnosno priključnog vozila bez sopstvenog pogona, kao i drugih stvari i predmeta;
5) parkiranje na mestima obeleženim za osobe sa invaliditetom i na rezervisanim parking mestima, ukoliko korisnik ne spada u navedenu kategoriju;
6) parkiranje vozila koja ne pripadaju kategoriji vozila za koje je parkiralište određeno;
7) zauzimanje parking mesta putem ograđivanja ili ometanje parkiranja drugih vozila;
8) postavljanje ograde ili slične prepreke;
9) pranje i popravka vozila i druge aktivnosti koje dovode do prljanja i uništavanja javnog parkirališta;
10) prodaja robe sa i iz vozila;
11) druga postupanja kojima se ometa korišćenje parkirališta, kao i kojima se utiče na nesmetanu kontrolu ispravnosti funkcionisanja parkirališta.
Uklanjanje nepropisno parkiranih, odnosno zaustavljenih i ostavljenih vozila obavlja vršilac komunalne delatnosti, specijalnim pauk vozilom, o trošku vlasnika vozila.
Naloge za uklanjanje nepropisno parkiranih odnosno zaustavljenih vozila sa površina javne namene koje nisu obeležene kao prostor za parkiranje, kao i sa posebno obeleženih parking mesta (rezervisana parking mesta i mesta za osobe sa invaliditetom) daje policijski službenik, i gradski komunalni inspektor u okviru nadležnosti utvrđenih zakonom i drugim propisima.
Vršilac komunalne delatnosti je dužan da ukloni nepropisno parkirano vozila sa površina javne namene po nalogu policijskog službenika.
Ukoliko policijski službenik, ili nadležan inspektor u kontroli saobraćaja, putem video nadzora ili foto zapisa, utvrde da je vozilo nepropisno parkirano ili zaustavljeno, doneće rešenje u elektronskoj ili drugoj formi kojim će naložiti uklanjanje vozila, u roku koji ne može biti kraći od tri (3) minuta.
Rešenje iz stava 2. ovog člana se dostavlja licu koje obavlja uklanjanje vozila, a koje isto pričvršćuje na vidno mesto vozila, čime se smatra da je isto uručeno vozaču.
Vršilac komunalne delatnosti zadržava pravo da na javnim parkiralištima izvrši postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila korisnika koji koristi javno parkiralište, a za koga se uvidom u informativni sistem kontrole i naplate utvrdi da ima neplaćenu posebnu kartu najmanje deset (10) dana pre dana postavljanja uređaja, uz obezbeđenje foto snimaka i sačinjavanje zapisnika sa lica mesta.
Vršilac komunalne delatnosti je dužan da na vozilu na kojem su postavljeni uređaji kojima se sprečava odvoženje vozila, ispod brisača na prednjem vetrobranskom staklu, vidno istakne obaveštenje da su na vozilu postavljeni uređaji, kao i kontakt telefon na koji može da se pozove ovlašćeni radnik vršioca komunalne delatnosti, koji će, nakon što je korisnik izvršio uplatu posebne parking karte i troškova za postavljanje uređaja, ukloniti uređaje koji su postavljeni na vozilu.
Ukoliko se vlasnik vozila ne pojavi u roku od 24 časa od trenutka postavljanja uređaja kojim se sprečava odvoženje vozila, vozilo na kome su postavljeni uređaji biće preneto specijalnim pauk vozilom na mesto određeno za odlaganje prinudno uklonjenih vozila /depo carinskog terminala vršioca komunalne delatnosti/, pri čemu se prilikom preuzimanja vozila plaćaju i troškovi usluga pauk vozila.
Ovlašćeno lice-kontrolor sačinjava dokumentaciju (zapisnik i foto snimak) u prilogu naloga za uklanjanje vozila sa vidljivim činjeničnim stanjem u smislu mesta i vremena otpočinjanja uklanjanja vozila i vremena prekršaja, kao i registarskih tablica vozila, koja se čuva u arhivi vršioca komunalne delatnosti.
Prilikom uklanjanja vozila, vršilac komunalne delatnosti je dužan da postupa sa pažnjom dobrog domaćina i da čuva vozilo od oštećenja.
Postupak uklanjanja vozila smatra se započetim kada specijalno pauk vozilo stigne na mesto rada po pozivu nalogodavca ili kada su započete radnje za pripremu uklanjanja, odnosno kada je dobijen nalog za premeštanje, a smatra se završenim momentom odmicanja najmanje jednog para točkova vozila od podloge.
Postupak blokiranja smatra se započetim kada se na točak počne stavljati uređaj za sprečavanje odvoženja vozila, a smatra se završenim kada se na jednom točku postavi taj uređaj.
Uklanjanje, odnosno blokiranje vozila će se prekinuti ako se pojavi vozač na licu mesta i prihvati da ukloni vozilo.
U slučaju iz stava 1. ovog člana primenjuju se cene za započetu intervenciju iz cenovnika vršioca komunalne delatnosti.
Vršilac komunalne delatnosti, kao poverilac dospelog potraživanja, ima pravo zadržavanja vozila dok mu ne bude isplaćeno potraživanje.
Vršilac komunalne delatnosti mora obezbediti čuvarsku službu na mestu određenom za odlaganje uklonjenih vozila.
U periodu od početka uklanjanja nepropisno parkiranog vozila do momenta preuzimanja vozila od strane korisnika, vršilac komunalne delatnosti snosi materijalnu odgovornost za preuzeto vozilo.
Korisnik kome je vozilo oštećeno prilikom uklanjanja ima pravo da vršiocu komunalne delatnosti podnese zahtev za naknadu štete.
Posebnim aktom vršioca komunalne delatnosti bliže se uređuje postupak za odlučivanje o naknadi štete korisniku iz st. 3. ovog člana.
Vlasnici prinudno uklonjenih vozila dužni su da ih preuzmu u roku od 120 dana od dana uklanjanja vozila.
Vršilac komunalne delatnosti ostvaruje pravo da vozilo koje se ne preuzme u roku iz stava 1. ovog člana proda, kako bi se namirili troškovi odnošenja, ležarine i drugi dospeli troškovi.
Vlasnik vozila dužan je da plati:
1) troškove uklanjanja vozila;
2) troškove skladištenja i čuvanja vozila.
Visinu troškova iz stava 1. ovog člana utvrđuje se cenovnikom vršioca komunalne delatnosti, na koji saglasnost daje Gradsko veće.
Otuđenje vozila u smislu odredaba ovog člana bliže se uređuje posebnim aktom vršioca komunalne delatnosti.
VIII UREĐIVANJE MEĐUSOBNIH ODNOSA VRŠIOCA KOMUNALNE DELATNOSTI I KORISNIKA USLUGA
Vršilac komunalne delatnosti je dužan da korisnicima usluga obezbedi zakonom propisane uslove koji omogućavaju brz i efikasan kontakt u vezi kvaliteta i korišćenja usluga.
Korisnici komunalnih usluga mogu kontinuirano u toku godine dostavljati pitanja, primedbe i predloge vršiocu komunalne delatnosti, preko internet stranice vršioca komunalne delatnosti.
Vršilac komunalne delatnosti je dužan da na dostavljena pitanja, primedbe i predloge odgovori u roku od osam dana.
Korisnici komunalnih usluga mogu se kontinuirano u toku godine izjašnjavati o kvalitetu pruženih usluga preko internet stranice Grada.
Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga takvi da većina nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom vršioca komunalne delatnosti, organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za komunalnu delatnost pokreće postupak preispitivanja rada vršioca komunalne delatnosti i nalaže mu da otkloni nedostatke koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika u roku koji ne može biti duži od 90 dana.
Ukoliko vršilac komunalne delatnosti ne postupi u skladu sa stavom 2. ovog člana u pogledu otklanjanja nedostataka kvaliteta pružene komunalne usluge, Grad može obavljanje komunalne delatnosti oduzeti iz delatnosti javnog preduzeća, kao vršioca delatnosti i poveriti obavljanje komunalne delatnosti drugom vršiocu komunalne delatnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti.
Nadzor nad primenom ove odluke vrši organ Gradske uprave nadležan za poslove komunalne delatnosti i saobraćaja.
Inspekcijski nazor vrši komunalni inspektor.
U vršenju inspekcijskog nadzora, komunalni inspektor je ovlašćen da:
- pregleda akta, evidencije i drugu dokumentaciju vršioca komunalne delatnosti;
- pregleda javna parkirališta i depo radi prikupljanja neophodnih podataka;
- naloži rešenjem da se delatnost upravljanja javnim parkiralištima obavlja na način utvrđen zakonom, propisima na osnovu zakona i odredbama ove odluke;
- naloži rešenjem izvršavanje utvrđenih obaveza i preduzimanja mera za otklanjanje nedostataka u obavljanju delatnosti upravljanja javnim parkiralištima;
- podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka;
- preduzme druge mere u skladu sa zakonom i ovom Odlukom.
U vršenju inspekcijskog nadzora, komunalni inspektor preduzima i druge mere iz okvira ovlašćenja utvrđene posebnim propisima kojima se uređuje inspekcijski nadzor u održavanju komunalnog reda.
Komunalni policajac u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti održava red na javnim parkiralištima i u skladu sa ovlašćenjima iz Zakona o komunalnoj policiji, preduzima mere kojima sprečava:
- parkiranje vozila suprotno saobraćajnom znaku, horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji;
- parkiranje vozila bez registracionih ili važećih registracionih tablica;
- parkiranje vozila na čijoj je registracionoj nalepnici istekao rok važenja ili nalepnica nije postavljena na propisan način;
- ostavljanje neispravnog ili havarisanog vozila odnosno priključnog vozila bez sopstvenog pogona i na bilo koji način ometanje korišćenja parkirališta.
- parkiranje na mestima obeleženim za osobe sa invaliditetom i na rezervisanim parking mestima, ukoliko korisnik ne spada u navedenu kategoriju;
- parkiranje vozila koja ne pripadaju kategoriji vozila za koje je parkiralište određeno.
Kada komunalni policajac ustanovi povredu odredaba ove odluke, pored ovlašćenja utvrđenih stavom 1. ovog člana, ovlašćen je da:
- kada otkrije prekršaj iz svoje nadležnosti učiniocu prekršaja izda prekršajni nalog za prekršaje za koje je ovom odlukom od prekršajnih sankcija predviđena samo novčana kazna u fiksnom iznosu; i
- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti;
- preduzima druge mere iz okvira ovlašćenja utvrđene posebnim propisima kojima se uređuje komunalno-policijski nadzor u održavanju komunalnog reda.
Prekršajni nalog se izdaje ukoliko se prekršaj otkrije na jedan od sledećih načina:
- neposrednim opažanjem prilikom komunalno-policijskog nadzora i pregleda, kao i uvidom u službenu evidenciju nadležnog organa;
- uvidom u podatke koji su dobijeni uz pomoć uređaja za nadzor ili merenje;
- prilikom nadzora pregledom dokumentacije, ili na drugi zakonom propisan način.
Prekršajni nalog se sastoji od originala i dve kopije.
Original se uručuje licu protiv koga se izdaje prekršajni nalog, a kopije zadržava organ koji je prekršajni nalog izdao.
Prekršajni nalog se uručuje prisutnom licu za koga se smatra da je učinilo prekršaj u momentu otkrivanja prekršaja.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog svojim potpisom na odgovarajućem mestu u nalogu potvrđuje njegov prijem.
Ako je lice za koje se smatra da je učinilo prekršaj odsutno i kada okolnosti otkrivanja ili priroda prekršaja to zahtevaju, dostavljanje prekršajnog naloga će se izvršiti putem pošte ili dostavne službe, u skladu sa zakonom kojim se uređuju prekršaji.
Ako prisutno lice protiv koga se izdaje prekršajni nalog odbije da primi nalog, komunalni policajac upozoriće ga na posledice odbijanja prijema, uneti u prekršajni nalog zabelešku o odbijanju prijema, dan i čas kada je prijem odbijen, čime se smatra da je prekršajni nalog uručen.
Ako lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u roku od osam (8) dana od dana prijema prekršajnog naloga ne plati izrečenu kaznu, ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje o izdatom nalogu, smatraće se da je prihvatilo odgovornost propuštanjem, a prekršajni nalog će postati konačan i izvršan.
Prekršajni nalog sa konstatacijom konačnosti i zabeleškom da novčana kazna nije plaćena, komunalni policajac dostavlja nadležnom prekršajnom sudu radi sprovođenja izvršenja u skladu sa zakonom.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog može prihvatiti odgovornost za prekršaj i nakon isteka roka od osam (8) dana od dana prijema prekršajnog naloga, ako pre postupka izvršenja plati celokupan iznos izrečene kazne.
Novčanom kaznom od 120.000,00 dinara kazniće se za prekršaj vršilac komunalne delatnosti:
1) ne ispunjava uslove iz čl. 2. st. 2;
2) ako na propisan način ne obeležava javna parkirališta (čl. 5. st. 1);
3) ako na javnim parkiralištima ne istakne obaveštenje u smislu čl. 5. st. 2;
4) ako ne održava, uređuje i oprema javna parkirališta (čl. 7);
5) ako ne postupi u smislu čl. 9. st. 1;
6) ako ne vrši uklanjanje nepropisno parkiranih vozila (čl. 22. st. 1);
7) ako ne postupi u skladu sa čl. 26. st. 1.;
8) korisnicima usluge ne obezbedi izjašnjavanje o vršenju komunalne delatnosti (čl. 27a st. 1);
• ne odgovori na dostavljena pitanja, primedbe i predloge u propisanom roku (čl. 27a st. 3).
Novčanom kaznom od 20.000,00 dinara kazniće se odgovorno lice vršioca komunalne delatnosti za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 120.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice:
1) ako postupa protivno odredbi čl. 16. st. 2;
2) ako postupa protivno odredbi čl. 20. st. 1. tač. 7)-11).
Novčanom kaznom od 20.000,00 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 50.000,00 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 15.000,00 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od od 60.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, ako postupa protivno čl. 20. st. 1. tač. 1)-6).
Novčanom kaznom od 15.000,00 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 30.000,00 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj kontrolor vršioca komunalne delatnosti, ako prilikom kontrole ne nosi službeno odelo i ne pokaže službenu legitimaciju (čl. 18. st. 1).
Novčane kazne izrečene u prekršajnom postupku za prekršaje propisane ovom odlukom, po prekršajnim nalozima Komunalne inspekcije, uplaćuju se na uplatni račun broj: 840-743341843-40, sa pozivom na broj modela 97 47 114 "Prihodi od novčanih kazni izrečenih u prekršajnom postupku za prekršaje propisane aktom Skupštine grada", kod Uprave za javna plaćanja u Vranju.
Novčane kazne izrečene u prekršajnom postupku za prekršaje propisane ovom odlukom, po prekršajnim nalozima Komunalne policije, uplaćuju se na uplatni račun broj: 840-743342843-47, sa pozivom na broj modela 97 47 114 "Prihodi od novčanih kazni za prekršaje po prekršajnom nalogu", kod Uprave za javna plaćanja u Vranju.
Sredstva od novčanih kazni iz stava 1 i 2 ovog člana prihod su budžeta Grada.
Na pitanja koja nisu uređena ovom odlukom neposredno se primenjuju odredbe zakona i drugih propisa kojim se reguliše komunalna delatnost upravljanja javnim parkiralištima.
Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o javnim parkiralištima ("Službeni glasnik grada Vranja", broj 6/15 i 16/15).
Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja".
Samostalni član Odluke o izmeni
Odluke o javnim parkiralištima
("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 18/2017)
Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja".
* Ova odluka je izmenjena i dopunjena Odlukom o izmenama i dopunama odluka Skupštine Grada Vranja kojima su utvrđene prekršajne kazne ("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 2/2017), a član 34. stav 4. izmenjen je Odlukom o izmeni Odluke o javnim parkiralištima ("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 18/2017).