STATUT
GRADA BEOGRADA

("Sl. list grada Beograda", br. 39/2008, 6/2010 i 23/2013, "Sl. glasnik RS", br. 7/2016 - odluka US i "Sl. list grada Beograda", br. 60/2019)

 

I - OSNOVNE ODREDBE

Predmet uređivanja

Član 1

Ovim statutom, u skladu sa zakonom, uređuje se položaj grada Beograda - glavnog grada Republike Srbije, prava i dužnosti grada Beograda (u daljem tekstu: grad), način, uslovi i oblici njihovog ostvarivanja, oblici i instrumenti ostvarivanja ljudskih prava i sloboda u gradu, teritorijalna organizacija grada, organizacija i rad organa grada, obeležja grada, oblici neposrednog odlučivanja građana, kao i druga pitanja od značaja za ostvarivanje prava i dužnosti grada.

Ovim statutom određuju se gradske opštine u gradu, njihova područja, način obrazovanja, ukidanja i promene područja gradskih opština, poslovi iz nadležnosti grada koje vrše gradske opštine, organi i način izbora organa gradske opštine, kao i međusobni odnos organa grada i organa gradske opštine.

Položaj grada

Član 2

Grad je posebna teritorijalna jedinica utvrđena Ustavom i zakonom.

Grad je jedinica lokalne samouprave u kojoj građani ostvaruju pravo na lokalnu samoupravu neposredno ili preko slobodno izabranih predstavnika, upravljanjem javnim poslovima od neposrednog, zajedničkog i opšteg interesa za građane.

Beograd je glavni grad Republike Srbije, u skladu sa Ustavom Republike Srbije.

Nadležnosti grada

Član 3

Grad ima nadležnosti koje su Ustavom i zakonom poverene opštini i gradu, kao i nadležnosti koje su zakonom poverene gradu kao glavnom gradu Republike Srbije.

Grad vrši i poslove državne uprave koje mu Republika zakonom poveri iz okvira svojih prava i dužnosti.

Gradska opština

Član 4

Radi efikasnijeg i ekonomičnijeg ostvarivanja svojih nadležnosti i ostvarivanja prava građana, grad obrazuje gradske opštine.

Ovim statutom određuju se poslovi iz nadležnosti grada koje vrše gradske opštine u njegovom sastavu.

Odgovornost za vršenje nadležnosti

Član 5

Grad je odgovoran za kvalitetno, ekonomično i efikasno vršenje svojih i poverenih nadležnosti i poslova na teritoriji grada.

Svojstvo pravnog lica

Član 6

Grad ima svojstvo pravnog lica.

Grad predstavlja i zastupa gradonačelnik grada.

Sedište grada je u ulici Dragoslava Jovanovića broj 2.

Pečat

Član 7

Organi grada imaju pečat, u skladu sa zakonom.

Jezik i pismo

Član 7a

Na teritoriji Grada u službenoj upotrebi je srpski jezik i ćiriličko pismo.

U naseljenom mestu Sokolovo imena organa koji vrše javna ovlašćenja, naziv Grada, naseljenih mesta, trgova i ulica i drugi toponimi ispisuju se i na jeziku i pismu romske nacionalne manjine, u naseljenom mestu Ovča na jeziku i pismu rumunske nacionalne manjine, a u naseljenom mestu Boljevci na jeziku i pismu slovačke nacionalne manjine.

Simboli grada

Član 8

Grad ima grb i zastavu.

Grb grada koristi se u tri nivoa - kao osnovni, srednji i veliki grb.

Osnovni grb grada je štit barokne forme, na plavom polju je srebrni, kamenom ozidani grad zakošenih zidina sa kruništem sa četiri zupca i dve ugaone konzolne kule motrilje koničnih krovova sa po jednim uskim crno ispunjenim prozorom nadovezane na spoljni par zubaca kruništa. Nad kruništem grada, između kula motrilja i iznad u polje otvorene dvokrilne srebrne kapije od talpi sa po dve horizontalne grede za učvršćenje kroz čiji se lučni otvor sa klinastim temenim kamenom vidi plavetnilo neba, izdiže se dvospratna srebrna, kamenom ozidana, kula sa trozubim kruništem i sa po dva crno ispunjena pravougaona prozora na svakom spratu. Grad počiva na eskarpiranom crvenom tlu iznad dve talasaste srebrne grede, koje predstavljaju reke Savu i Dunav. Na donjoj udesno brodi zlatna antička trirema sa tri jarbola sa razapetim srebrnim četvrtastim jedrima i crnim užadima i sa srebrnim kružnim otvorima na trupu u tri reda iz kojih izlaze crna vesla koja su uronjena u reku, i to u gornjem redu tri, u srednjem četiri, a u donjem redu dva vesla.

Srednji grb je istovetan Osnovnom grbu ali je štit nadvišen zlatnom bedemskom krunom sa pet vidljivih merlona i sa istom takvom dijademom ukrašenom rubinima, safirima i smaragdima.

Veliki grb se sastoji od srebrnog dvoglavog orla u poletu, zlatno oružanog i isto takvih nogu i jezika. Orao u desnoj kandži drži srebrni mač zlatnog balčaka i jabuke, a u levoj plodnu prirodnu granu masline. Na grudima orla je Osnovni grb grada, a iznad orla zlatna bedemska kruna sa pet vidljivih merlona i sa istom takvom dijademom ukrašenom rubinima, safirima i smaragdima. Ispod orla su dve lučno postavljene plodne zlatne grane hrasta preko čije se ukrsnice nalazi prvi poznati grb grada (štit razdeljen, gore u crvenom iz razdeone linije izdiže se srebrno bedemsko krunište sa tri merlona, od kojih su dva bočna nadvišena zlatnim patrijarškim trolisnim krstovima, a srednji kružnom dvospratnom srebrnom kulom sa kruništem i sa po dva lučna poljem otvorena prozora na svakom spratu, a dole tri puta razdeljeno crveno i srebrno). Sa obe strane štita, preko rečenih hrastovih grana su odličja dodeljena gradu u prirodnim bojama i sa odgovarajućim trakama i to bliže štitu desno Orden Karađorđeve zvezde s mačevima 4. stepena, a levo Orden narodnog heroja. Dalje od štita, desno je francuski Orden legije časti 5. stepena, a levo čehoslovački Ratni krst 1914-1918. Sva pomenuta odličja prikazana su u aversu.

Zastavu grada predstavlja grb grada, bez štita, koji ispunjava čitavo polje zastave kvadratnog oblika.

Upotreba grba i zastave grada, kao i grafički standardi za njihovo prikazivanje, uređuju se odlukom Skupštine grada Beograda.

Praznik grada

Član 9

Grad obeležava i proslavlja "Dane Beograda" od 16. do 19. aprila, kao praznik grada.

Slava grada

Član 10

Grad proslavlja Spasovdan kao slavu grada.

Pesma Grada

Član 10a

Grad ima pesmu Grada.

Tekst i muzika, kao i upotreba pesme Grada, urediće se posebnom odlukom Skupštine grada Beograda.

Nagrade i javna priznanja

Član 11

Grad ustanovljava nagrade i druga javna priznanja za značajna ostvarenja u različitim oblastima stvaralaštva i doprinos razvoju i afirmaciji grada, kao i u znak zahvalnosti.

Vrste nagrada i drugih javnih priznanja, kao i uslovi i postupak njihove dodele uređuju se odlukom Skupštine grada Beograda.

Grad dodeljuje zvanje počasnog građanina uz prethodnu saglasnost ministarstva nadležnog za poslove lokalne samouprave, u skladu sa zakonom i u skladu sa posebnom odlukom.

O dodeli zvanja iz stava 3. ovog člana odlučuje Skupština grada Beograda većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Saradnja i udruživanje grada sa opštinama i gradovima u zemlji

Član 12

Grad ostvaruje saradnju sa opštinama i gradovima u zemlji.

Radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva, planova i programa razvoja, kao i drugih potreba od zajedničkog interesa, grad može sa drugim gradovima i opštinama u zemlji udruživati sredstva i obrazovati zajedničke organe, preduzeća, ustanove i druge organizacije i službe, u skladu sa zakonom.

Skupština grada Beograda odlučuje o udruživanju sredstava i obrazovanju zajedničkih organa, službi i pravnih lica iz stava 2. ovog člana.

Organi grada i preduzeća, ustanove i druge organizacije čiji je osnivač grad, ostvaruju saradnju i udružuju se sa organima i službama drugih jedinica lokalne samouprave u oblastima od zajedničkog interesa, u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Saradnja sa lokalnim samoupravama drugih država

Član 13

Grad može sarađivati sa jedinicama lokalne samouprave drugih država, u okviru spoljne politike Republike Srbije, uz poštovanje teritorijalnog jedinstva i pravnog poretka Republike Srbije, u skladu sa Ustavom i zakonom.

Skupština grada Beograda, uz saglasnost Vlade Republike Srbije, odlučuje o uspostavljanju saradnje, odnosno zaključenju sporazuma o saradnji sa jedinicama lokalne samouprave drugih država.

Grad u okviru svojih nadležnosti preko svojih organa, prati proces evropskih integracija Republike Srbije i razvija za to potrebne administrativne kapacitete, u skladu sa zakonom i utvrđenom politikom Republike Srbije.

Udruživanje u asocijacije opština i gradova

Član 14

Grad može biti osnivač, odnosno može se učlanjivati u asocijacije opština i gradova, u skladu sa Ustavom i zakonom.

Skupština grada Beograda, većinom glasova od ukupnog broja odbornika, odlučuje o pitanjima iz stava 1. ovog člana.

Saradnja sa udruženjima i drugim organizacijama

Član 15

Organi grada sarađuju sa udruženjima, humanitarnim i drugim organizacijama, u interesu grada i stanovnika sa teritorije grada.

Imovina grada

Član 16

Grad ima svoju imovinu.

Imovinom Grada samostalno raspolažu organi Grada, u skladu sa zakonom, ovim statutom i drugim aktima Grada.

U javnoj svojini Grada su:

- dobra u opštoj upotrebi na teritoriji Grada (opštinski putevi, nekategorisani putevi, ulice koje nisu deo autoputa ili državnog puta I i II reda, trgovi i javni parkovi i dr.);

- komunalna mreža na teritoriji Grada;

- nepokretne i pokretne stvari i druga imovinska prava koje koriste organi i organizacije Grada;

- stvari u javnoj svojini na kojima pravo korišćenja imaju gradske opštine, mesne zajednice na teritoriji Grada, ustanove, javne agencije i druge organizacije čiji je osnivač Grad;

- kulturna dobra, ukoliko je to u funkciji ostvarivanja nadležnosti Grada, ili kojima upravljaju pravna lica čiji je osnivač Grad, organi ili organizacije Grada;

- druge nepokretnosti evidentirane u registru nepokretnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje upis prava javne svojine na nepokretnostima, kao i pokretne stvari i imovinska prava, u skladu sa zakonom kojim se uređuje javna svojina.

Komunalne mreže na teritoriji Grada mogu biti u svojini vršioca komunalne delatnosti, čiji je osnivač Grad, odnosno kome je Grad poverio obavljanje te delatnosti, a Grad po osnovu ulaganja stiče udele ili akcije u javnim preduzećima i društvima kapitala i prava po osnovu tih akcija, odnosno udela.

Javnost rada

Član 17

Rad organa grada je javan.

Javnost rada, po pravilu, obezbeđuje se:

1. izdavanjem promotivnih i informativnih publikacija, saradnjom sa medijima, prezentovanjem odluka i drugih akata javnosti i postavljanjem internet prezentacija;

2. organizovanjem javnih rasprava u skladu sa zakonom, ovim statutom i odlukama organa grada;

3. i na druge načine utvrđene ovim statutom.

Javnost u radu organa grada može se ograničiti ili isključiti u slučajevima utvrđenim zakonom i drugim propisom ili aktom nadležnog organa, u skladu sa zakonom.

II - TERITORIJALNA ORGANIZACIJA GRADA

Teritorija grada

Član 18

Teritoriju grada, utvrđenu zakonom, čine naseljena mesta, odnosno područja katastarskih opština koje ulaze u sastav grada.

U okviru zakonom utvrđene teritorije grada obrazuju se gradske opštine.

Područje gradske opštine čine naseljena mesta, odnosno područja katastarske opštine koja ulaze u njen sastav.

Granica gradske opštine utvrđena je granicama odgovarajućih katastarskih opština sa njenog područja, osim kada je granica određene gradske opštine utvrđena odlukom Skupštine grada Beograda.

Podela grada na gradske opštine

Član 19

Gradske opštine u gradu su: Barajevo, Voždovac, Vračar, Grocka, Zvezdara, Zemun, Lazarevac, Mladenovac, Novi Beograd, Obrenovac, Palilula, Rakovica, Savski venac, Sopot, Stari grad, Surčin i Čukarica.

Područje gradske opštine čine:

Gradska opština

Naseljeno mesto

Katastarska opština

 

 

 

BARAJEVO

Arnajevo

Arnajevo

 

Barajevo

Barajevo

 

Baćevac

Baćevac

 

Beljina

Beljina

 

Boždarevac

Boždarevac

 

Veliki Borak

Veliki Borak

 

Vranić

Vranić

 

Guncati

Guncati

 

Lisović

Lisović

 

Manić

Manić

 

Meljak

Meljak

 

Rožanci

Rožanci

 

Šiljakovac

Šiljakovac

 

 

 

VOŽDOVAC

Beli Potok

Beli Potok

 

Beograd-deo

Voždovac

 

 

Jajinci

 

 

Kumodraž

 

 

Rakovica selo

 

Zuce

Zuce

 

Pinosava

Pinosava

 

Ripanj

Ripanj

 

 

 

VRAČAR

Beograd-deo

Vračar

 

 

 

GROCKA

Begaljica

Begaljica

 

Boleč

Boleč

 

Brestovik

Brestovik

 

Vinča

Vinča

 

Vrčin

Vrčin

 

Grocka

Grocka

 

Dražanj

Dražanj

 

Živkovac

Živkovac

 

Zaklopača

Zaklopača

 

Kaluđerica

Kaluđerica

 

Kamendol

Kamendol

 

Leštane

Leštane

 

Pudarci

Pudarci

 

Ritopek

Ritopek

 

Umčari

Umčari

 

 

 

ZVEZDARA

Beograd-deo

Zvezdara

 

 

Veliki Mokri Lug

 

 

Mali Mokri Lug

 

 

Mirijevo

 

 

 

ZEMUN

Beograd-deo

Batajnica

 

 

Zemun

 

 

Zemun Polje

 

Ugrinovci

Ugrinovci

 

 

 

LAZAREVAC

Arapovac

Arapovac

 

Barzilovica

Barzilovica

 

Baroševac

Baroševac

 

Bistrica

Bistrica

 

Brajkovac

Brajkovac

 

Burovo

Burovo

 

Veliki Crljeni

Veliki Crljeni

 

Vrbovno

Vrbovno

 

Vreoci

Vreoci

 

Dren

Dren

 

Dudovica

Dudovica

 

Županjac

Županjac

 

Zeoke

Zeoke

 

Junkovac

Junkovac

 

Kruševica

Kruševica

 

Lazarevac

Lazarevac

 

Leskovac

Leskovac

 

Lukavica

Lukavica

 

Mali Crljeni

Mali Crljeni

 

Medoševac

Medoševac

 

Mirosaljci

Mirosaljci

 

Petka

Petka

 

Prkosava

Prkosava

 

Rudovci

Rudovci

 

Sakulja

Sakulja

 

Sokolovo

Sokolovo

 

Stepojevac

Stepojevac

 

Strmovo

Strmovo

 

Stubica

Stubica

 

Trbušnica

Trbušnica

 

Cvetovac

Cvetovac

 

Čibutkovica

Čibutkovica

 

Šopić

Šopić

 

Šušnjar

Šušnjar

 

 

 

MLADENOVAC

Amerić

Amerić

 

Velika Ivanča

Velika Ivanča

 

Velika Krsna

Velika Krsna

 

Vlaška

Vlaška

 

Beluće

 

 

Granice

Granice

 

Dubona

Dubona

 

Jagnjilo

Jagnjilo

 

Kovačevac

Kovačevac

 

Koraćica

Koraćica

 

Mala Vrbica

Mala Vrbica

 

Markovac

Markovac

 

Beljevac

 

 

Crkvine

 

 

Međulužje

Međulužje

 

Mladenovac (varoš)

Mladenovac (varoš)

 

Mladenovac (selo)

Mladenovac (selo)

 

Pružatovac

Pružatovac

 

Rabrovac

Rabrovac

 

Rajkovac

Rajkovac

 

Senaja

Senaja

 

Šepšin

Šepšin

 

 

 

NOVI BEOGRAD

Beograd-deo

Novi Beograd

 

 

 

OBRENOVAC

Baljevac

Baljevac

 

Barič

Barič

 

Belo polje

Belo polje

 

Brgulice

Brgulice

 

Brović

Brović

 

Veliko Polje

Veliko Polje

 

Vukićevica

Vukićevica

 

Grabovac

Grabovac

 

Draževac

Draževac

 

Dren

Dren

 

Zabrežje

Zabrežje

 

Zvečka

Zvečka

 

Jasenak

Jasenak

 

Konatice

Konatice

 

Krtinska

Krtinska

 

Ljubinić

Ljubinić

 

Mala Moštanica

Mala Moštanica

 

Mislođin

Mislođin

 

Obrenovac

Obrenovac

 

Orašac

Orašac

 

Piroman

Piroman

 

Poljane

Poljane

 

Ratari

Ratari

 

Rvati

Rvati

 

Skela

Skela

 

Stubline

Stubline

 

Trstenica

Trstenica

 

Urovci

Urovci

 

Ušće

Ušće

 

 

 

PALILULA

Beograd-deo

Višnjica

 

 

Krnjača

 

 

Palilula

 

Borča

Borča

 

Veliko selo

Veliko selo

 

Dunavac

Besni fok

 

Kovilovo

Kovilovo

 

Ovča

Ovča

 

Padinska Skela

Komareva Humka

 

 

Lepušnica

 

Slanci

Slanci

 

 

 

RAKOVICA

Beograd-deo

Kneževac

 

 

Resnik

 

 

Stara Rakovica

 

 

 

SAVSKI VENAC

Beograd-deo

Savski venac

 

 

 

SOPOT

Babe

Babe

 

Guberevac

Guberevac

 

Drlupa

Drlupa

 

Dučina

Dučina

 

Đurinci

Đurinci

 

Mala Ivanča

Mala Ivanča

 

Mali Požarevac

Mali Požarevac

 

Nemenikuće

Nemenikuće

 

Parcani

Parcani

 

Popović

Popović

 

Ralja

Ralja

 

Rogača

Rogača

 

Sibnica

Sibnica

 

Slatina

Slatina

 

Sopot

Sopot

 

Ropočevo

Ropočevo

 

Stojnik

Stojnik

 

 

 

STARI GRAD

Beograd-deo

Stari grad

 

 

 

SURČIN

Bečmen

Bečmen

 

Boljevci

Boljevci

 

Dobanovci

Dobanovci

 

Jakovo

Jakovo

 

Petrovčić

Petrovčić

 

Progar

Progar

 

Surčin

Surčin

 

 

 

ČUKARICA

Beograd-deo

Veliki Makiš

 

 

Železnik

 

 

Čukarica

 

Velika Moštanica

Velika Moštanica

 

Ostružnica

Ostružnica

 

Rušanj

Rušanj

 

Sremčica

Sremčica

 

Umka

Umka

 

Pećani

 

 

Rucka

 

Sedište gradske opštine utvrđuje se statutom gradske opštine.

Promena teritorijalne organizacije grada

Član 20

Grad može promeniti područje postojeće gradske opštine, obrazovati novu ili ukinuti postojeću gradsku opštinu, pod uslovima utvrđenom ovim statutom.

Promena područja gradske opštine

Član 21

Promena područja postojeće gradske opštine vrši se izdvajanjem naseljenog mesta, odnosno područja katastarske opštine iz sastava jedne gradske opštine i njegovim pripajanjem drugoj postojećoj gradskoj opštini.

Područje postojeće gradske opštine može se promeniti pod uslovom da:

- naseljeno mesto, odnosno područje katastarske opštine koje se izdvaja iz sastava jedne gradske opštine, sa gradskom opštinom kojoj se pripaja, predstavlja geografski i ekonomski povezan prostor, ima izgrađenu komunikaciju sa naseljenim mestima te druge gradske opštine i gravitira sedištu te gradske opštine;

- obezbeđuje brže, jednostavnije i efikasnije ostvarivanje prava građana sa tog područja i

- doprinosi ravnomernijem razvoju gradskih opština na koje se promena odnosi.

Promenom područja, u smislu odredaba ovog statuta, ne smatra se izmena granica katastarskih opština izvršena u skladu sa zakonom.

Obrazovanje nove gradske opštine

Član 22

Nova gradska opština obrazuje se spajanjem dve ili više gradskih opština u jednu gradsku opštinu ili izdvajanjem dela područja iz jedne ili više postojećih gradskih opština u novu gradsku opštinu.

Nova gradska opština obrazuje se pod uslovom da:

- njeno područje predstavlja geografski i ekonomski povezan prostor, koji poseduje izgrađenu komunikaciju među naseljenim mestima, sa sedištem kao gravitacionim centrom i

- stepen privrednog i društvenog razvoja tog područja, materijalni, tehnički, kadrovski i drugi uslovi omogućavaju obavljanje poslova gradske opštine, odnosno zadovoljavanje određenih potreba od neposrednog interesa za građane sa tog područja.

Ukidanje gradske opštine

Član 23

Grad može ukinuti postojeću gradsku opštinu i njeno područje pripojiti jednoj ili više postojećih gradskih opština ako su ispunjeni uslovi iz člana 21. stav 2. ovog statuta.

Postupak za promenu teritorijalne organizacije grada

Član 24

Promena teritorijalne organizacije grada vrši se Statutom, po postupku predviđenom odredbama čl. 145-148. ovog statuta.

III - NADLEŽNOSTI GRADA

Nadležnosti utvrđene Ustavom i zakonom

Član 25

Grad, preko svojih organa, u skladu sa Ustavom i zakonom:

1. donosi dugoročni i srednjoročni program razvoja Grada i pojedinih delatnosti, sa projekcijom finansiranja;

2. donosi strategiju regionalnog razvoja za teritoriju Grada, u skladu sa Nacionalnim planom regionalnog razvoja i obavlja druge poslove u oblasti regionalnog razvoja;

3. donosi i realizuje programe za podsticanje ekonomskog razvoja Grada, preduzima aktivnosti za održavanje postojećih i privlačenje novih investicija i unapređuje opšte uslove poslovanja; stara se o unapređenju opšteg okvira za privređivanje i zapošljavanje; organizuje i sprovodi javne radove od interesa za Grad;

4. donosi regionalni prostorni plan za područje Grada i prostorni plan za delove administrativnog područja Grada van obuhvata generalnog plana, odnosno generalnog urbanističkog plana, sa elementima i sadržajem prostornog plana jedinice lokalne samouprave; donosi program implementacije regionalnog prostornog plana;

5. donosi urbanističke planove i izdaje pojedinačne akte u oblasti planiranja i uređenja prostora, u skladu sa zakonom, osim onih koje u skladu sa ovim statutom donosi, odnosno izdaje gradska opština; obrazuje lokalni informacioni sistem planskih dokumenata i stanja u prostoru; osniva javno preduzeće za obavljanje poslova prostornog i urbanističkog planiranja; vrši inspekcijski nadzor u oblasti prostornog planiranja i urbanizma na teritoriji Grada, u skladu sa zakonom;

6. izdaje građevinske dozvole za izgradnju objekata i ostala akta u postupku objedinjene procedure, kao i druga akta u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja objekata, kao i saobraćajnica i objekata linijske, odnosno komunalne infrastrukture osim onih za koje u skladu sa ovim statutom građevinsku dozvolu izdaje gradska opština, kao i stanica za snabdevanje gorivom(benzinskih stanica); izdaje rešenja o ozakonjenju objekata, osim onih koje u skladu sa ovim statutom izdaje gradska opština ; vrši inspekcijski nadzor nad izgradnjom objekata za koje u skladu sa zakonom i ovim statutom građevinsku dozvolu, odnosno odobrenje za izvođenje radova, izdaje Grad, odnosno gradska opština;

7. uređuje i obezbeđuje uslove i mere koje je potrebno sprovesti i obezbediti u toku uklanjanja objekta koji predstavlja neposrednu opasnost za život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i za bezbednost saobraćaja;

8. donosi budžet i završni račun budžeta Grada;

9. utvrđuje stope izvornih prihoda Grada, kao i način i merila za određivanje visine lokalnih taksi i naknada; utvrđuje, naplaćuje i kontroliše izvorne prihode Grada;

10. obrazuje komunalnu miliciju, obezbeđuje i organizuje vršenje poslova komunalne milicije, u skladu sa zakonom kojim se uređuje komunalna milicija;

11. uređuje i obezbeđuje uslove obavljanja i razvoja komunalne delatnosti; obezbeđuje organizacione, materijalne i druge uslove za izgradnju, održavanje i funkcionisanje komunalnih objekata i za tehničko i tehnološko jedinstvo sistema; odlučuje o načinu obavljanja komunalne delatnosti; za obavljanje komunalne delatnosti na teritoriji Grada ili delu teritorije Grada osniva javna preduzeća ili obavljanje tih delatnosti poverava društvu kapitala, odnosno preduzetniku; uređuje i obezbeđuje opšte uslove održavanja komunalnog reda i mere za njihovo sprovođenje; vrši inspekcijski nadzor u komunalnoj oblasti u skladu sa posebnom odlukom Skupštine grada Beograda i uređuje druga pitanja u vezi sa obavljanjem komunalne delatnosti;

12. uređuje i obezbeđuje obavljanje poslova koji se odnose na izgradnju, rekonstrukciju, održavanje i upravljanje javnim i nekategorisanim putevima na teritoriji Grada, osim poslova koji se odnose na nekategorisane puteve o kojima se u skladu sa ovim statutom stara gradska opština i osim državnih puteva i auto-puteva kojima upravlja javno preduzeće osnovano od strane Republike Srbije; osniva javno preduzeće za obavljanje delatnosti upravljanja javnim putevima koji su u nadležnosti Grada;

13. uređuje i obezbeđuje, organizaciju i način obavljanja javnog prevoza putnika u svim vidovima saobraćaja, koji se obavlja na teritoriji Grada, u skladu sa zakonom;

14. propisuje uslove za upravljanje komunalnim otpadom, kao i za njegovo odlaganje na teritoriji Grada;

15. donosi Program mera prevencije stvaranja otpada od plastičnih kesa, sa planom za njegovo sprovođenje;

16. donosi program i plan energetske efikasnosti u skladu sa Strategijom i Akcionim planom i svojim interesima i specifičnostima;

17. donosi godišnje i srednjoročne programe uređivanja građevinskog zemljišta; obezbeđuje uslove za uređivanje, upotrebu, unapređivanje i zaštitu građevinskog zemljišta i u tom cilju osniva javno preduzeće za pripremu programa, uređivanje građevinskog zemljišta i staranje o zaštiti, racionalnom i održivom korišćenju građevinskog zemljišta; propisuje merila za obračun visine doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta; otuđuje i daje u zakup građevinsko zemljište u javnoj svojini u skladu sa zakonom i drugim propisima i vrši druge poslove u vezi sa građevinskim zemljištem koje u skladu sa zakonom vrši vlasnik;

18. uređuje i obezbeđuje postavljanje i uklanjanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera na javnim i drugim površinama (kiosci do 10,5 m2, bašte ugostiteljskih objekata, tezge i drugi pokretni mobilijar), balon hala sportske namene, nadstrešnica za sklanjanje ljudi u javnom prevozu i objekata za deponovanje i separaciju rečnih agregata i plovila na vodnom zemljištu; uređuje i obezbeđuje izgradnju i postavljanje spomenika i spomen obeležja na površinama javne namene uz prethodno pribavljenu saglasnost ministarstva nadležnog za poslove kulture;

19. uređuje i obezbeđuje korišćenje poslovnog prostora koji je u javnoj svojini Grada, odnosno kojim upravlja, uređuje visinu zakupnine poslovnog prostora, vrši nadzor nad korišćenjem poslovnog prostora, za vršenje poslova vezanih za korišćenje, upravljanje i nadzor nad korišćenjem poslovnog prostora može osnovati javno preduzeće ili društvo kapitala i vrši druge poslove u vezi sa korišćenjem poslovnog prostora, u skladu sa zakonom, i drugim aktima Grada;

20. radi ostvarivanja javnog interesa uređuje zone ili blokove za koje propisuje obavezu izvršenja određenih aktivnosti na održavanju zgrade, odnosno obavezno investiciono održavanje i unapređenje svojstva zgrade, propisuje obavezu održavanja spoljnog izgleda zgrade (fasade) u zavisnosti od urbanističke zone ili bloka u kom se zgrada nalazi i zabranu promene spoljnog izgleda (zabrana postavljanja klima-uređaja na vidljivom delu zgrade i sl.); može doneti odluku kojom predviđa mogućnost bespovratnog sufinansiranja aktivnosti na investicionom održavanju i unapređenju svojstava zgrade; osniva pravno lice za obavljanje poslova od javnog interesa u oblasti stanovanja; obavlja druge poslove u skladu sa zakonom kojim se uređuje stanovanje i održavanje zgrada, osim poslova koje u skladu sa ovim statutom vrši gradska opština;

21. vrši označavanje naseljenih mesta, ulica i trgova na teritoriji Grada;

22. stara se o zaštiti životne sredine, donosi strateške planove i programe zaštite i unapređenja životne sredine, upravljanja otpadom, očuvanja i razvoja prirodnih vrednosti, odnosno akcione i sanacione planove za teritoriju Grada, u skladu sa strateškim dokumentima i svojim interesima i specifičnostima, određuje prioritete za sanaciju i remedijaciju područja od lokalnog značaja, vodi Lokalni registar izvora zagađivanja životne sredine i utvrđuje naknadu za zaštitu i unapređenje životne sredine;

23. uređuje opšte uslove zaštite, način podizanja i održavanja, obnove uništenih javnih zelenih površina i vođenje podataka o javnim zelenim površinama;

24. uređuje i obezbeđuje organizaciju i način obavljanja taksi prevoza; izdaje rešenje o ispunjenosti uslova za obavljanje limo servisa, vodi evidenciju prevoznika koji imaju pravo na obavljanje limo servisa, vrši proveru ispunjenosti uslova, za obavljanje limo servisa;

25. osniva ustanove i organizacije u oblasti zdravstvene zaštite, dečje zaštite, turizma i u drugim oblastima, imenuje i razrešava direktore ustanova čiji je osnivač, u skladu sa zakonom i prati i obezbeđuje njihovo funkcionisanje;

26. donosi Plan javnog zdravlja za teritoriju Grada i finansira posebne programe iz oblasti javnog zdravlja; sprovodi mere i finansira projekte u cilju podsticanja nataliteta na teritoriji Grada; obezbeđuje zaštitu prava pacijenata na teritoriji Grada u skladu sa zakonom, osim one koje u skladu sa ovim statutom obezbeđuje gradska opština i obrazuje Savet za zdravlje Grada;

27. osniva ustanove u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, stara se o njihovoj izgradnji, rekonstrukciji, investicionom, tekućem i kapitalnom održavanju, projektnom planiranju i opremanju, prati i obezbeđuje njihovo funkcionisanje i vrši druge poslove u ovoj oblasti, osim onih koje, u skladu sa ovim statutom obavlja gradska opština;

28. osniva ustanove u oblasti osnovnog obrazovanja, stara se o izgradnji, kapitalnom održavanju, projektnom planiranju i opremanju ustanova u oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja; prati i obezbeđuje njihovo funkcionisanje; obezbeđuje sredstva za prevoz, smeštaj i ishranu dece i učenika sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i njihovih pratilaca, bez obzira na udaljenost mesta stanovanja od škole i vrši druge poslove u ovoj oblasti, osim onih koje u skladu sa ovim statutom obavlja gradska opština;

29. donosi program razvoja sporta na nivou Grada; osniva ustanove i organizacije u oblasti sporta, prati i obezbeđuje uslove za njihovo funkcionisanje; učestvuje u planiranju, izgradnji i održavanju sportskih objekata od interesa za Grad i vrši nabavku sportske opreme i rekvizita; obezbeđuje sredstva za finansiranje i sufinansiranje programa u oblasti sporta od interesa za Grad;

30. osniva ustanove u oblasti socijalne zaštite, prati i obezbeđuje njihovo funkcionisanje i donosi propise o pravima i uslugama u socijalnoj zaštiti, vrši inspekcijski nadzor u oblasti socijalne zaštite, u skladu sa zakonom;

31. donosi lokalnu stambenu strategiju i akcioni plan za njeno sprovođenje, obezbeđuje stambenu podršku, u skladu sa zakonom; stara se o održivom razvoju stanovanja na teritoriji Grada, u skladu sa zakonom kojim se uređuje stanovanje i održavanje zgrada;

32. preduzima mere za zbrinjavanje socijalno ugroženih stanovnika Grada u saradnji sa gradskim opštinama;

33. osniva ustanove kulture, organizuje vršenje poslova u vezi sa zaštitom kulturnih dobara od značaja za Grad, podstiče razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva, obezbeđuje sredstva za finansiranje i sufinansiranje programa i projekata u oblasti kulture od značaja za Grad, stvara uslove za rad muzeja, biblioteka i drugih ustanova kulture čiji je osnivač, vrši kontrolu realizacije i namenskog korišćenja sredstava koja se, iz budžeta Grada prenose reprezentativnim udruženjima u kulturi kod kojih su stekli status samostalni umetnici za koje Grad obezbeđuje sredstva iz budžeta Grada za učešće u plaćanju doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i doprinosa za zdravstveno osiguranje, u skladu sa zakonom kojim se uređuje kultura;

34. utvrđuje manifestacije od značaja za Grad, uređuje način njihovog sprovođenja i realizacije i obezbeđuje uslove za njihovo održavanje;

35. donosi plan i program razvoja sistema zaštite i spasavanja za teritoriju Grada, donosi odluku o organizaciji i funkcionisanju civilne zaštite na teritoriji Grada i obezbeđuje sprovođenje te odluke, u skladu sa zakonom; obrazuje gradski štab za vanredne situacije; obavlja i druge poslove zaštite i spasavanja u skladu sa zakonom i drugim propisima, osim poslova koje obavlja gradska opština u skladu sa ovim statutom;

36. izrađuje svoj plan odbrane koji je sastavni deo Plana odbrane Republike Srbije i obavlja druge poslove u skladu sa zakonom i drugim propisima u ovoj oblasti;

37. stara se o zaštiti od požara i obezbeđuje uslove za sprovođenje zaštite od požara, propisuje mere zaštite od požara specifične za područje Grada u cilju unapređenja stanja zaštite od požara i donosi akcione i sanacione planove zaštite od požara, u skladu sa zakonom kojim se uređuje protivpožarna zaštita; utvrđuje sistem podsticaja i povlastica koje je Grad dužan da obezbedi za pripadnike dobrovoljnih vatrogasnih jedinica;

38. donosi godišnji program zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta za teritoriju Grada i stara se o njegovom sprovođenju; vrši kontrolu sprovođenja protiverozivnih mera; propisuje mere za zaštitu od poljske štete i od spaljivanja organskih ostataka na poljoprivrednom zemljištu; propisuje mere za zaštitu poljoprivrednog zemljišta od mraza, grada, požara i drugih elementarnih nepogoda; donosi program komasacije i stara se o njegovom sprovođenju; donosi odluku o pokretanju postupka za dobrovoljno grupisanje zemljišnog poseda; stara se o korišćenju pašnjaka i odlučuje o privođenju pašnjaka drugoj kulturi; podstiče i pomaže razvoj poljoprivrede na teritoriji Grada; obavlja poslove poljoprivredne inspekcije u delu kontrole nad primenom mera koje propisuje Grad za vlasnike, odnosno korisnike poljoprivrednog zemljišta, kao i kontrole korišćenja poljoprivrednog zemljišta prema godišnjem programu zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta koji donosi Grad, u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje, zaštita, uređenje i korišćenje poljoprivrednog zemljišta u postupku i pod uslovima predviđenim tim zakonom;

39. obezbeđuje upravljanje vodnim objektima za uređenje vodotoka i zaštitu od poplava na vodama drugog reda na teritoriji Grada i vodnim objektima za zaštitu od erozije i bujica, koji su u javnoj svojini; osniva javno preduzeće za obavljanje vodoprivredne delatnosti i upravljanje vodnim objektima koji su u nadležnosti Grada; daje u zakup vodno zemljište u javnoj svojini na teritoriji Grada za postavljanje plutajućih objekata; uređuje i obezbeđuje uslove i način korišćenja mesta za postavljanje plutajućih objekata na vodnom zemljištu na teritoriji Grada, uključujući i izdavanje odobrenja za postavljanje plutajućih objekata; izdaje vodna akta; obezbeđuje i uređuje postavljanje i uklanjanje objekata za deponovanje i separaciju rečnih agregata i plovila na vodnom zemljištu; vrši nadzor nad korišćenjem mesta za postavljanje plutajućih objekata kao i nad objektima za deponovanje i separaciju rečnih agregata; određuje delove obale i vodnog prostora na kojima se mogu postavljati plutajući objekti za snabdevanje gorivom;

40. određuje delove obale i vodnog prostora na kojima se mogu graditi hidrotehnički objekti, postavljati plutajući objekti i privezišta za čamce, odnosno mesta za raspremu brodova, uslove i način postavljanja plutajućih objekata i privezišta za čamce, uključujući izdavanje odobrenja za njihovo postavljanje i vrši nadzor u oblasti vodoprivrede kao i nad korišćenjem mesta za postavljanje plutajućih objekata i privezišta za čamce, u skladu sa zakonom kojim se uređuje korišćenje voda i vodni saobraćaj;

41. podstiče i stara se o razvoju turizma na teritoriji Grada i utvrđuje visinu boravišne takse;

42. stara se o razvoju i unapređenju ugostiteljstva, zanatstva i trgovine; određuje vrstu robe koja se može prodavati, odnosno vrstu ugostiteljske usluge koja se može pružati u privremenim objektima koji se postavljaju na teritoriji Grada;

43. podstiče i pomaže razvoj inovacionih i naučno-istraživačkih delatnosti na svojoj teritoriji;

44. pribavlja stvari u javnu svojinu Grada, upravlja i raspolaže imovinom Grada i stara se o njenom očuvanju i uvećanju; uređuje uslove, postupak i način pribavljanja i raspolaganja građevinskim zemljištem i drugim nepokretnostima u javnoj svojini Grada, u skladu sa zakonom kojim se uređuje javna svojina;

45. uređuje i organizuje vršenje poslova u vezi sa držanjem i zaštitom domaćih i egzotičnih životinja, propisuje uslove i ograničenja držanja životinja, mesto i način izvođenja kućnih ljubimaca, a naročito pasa i mačaka na javne površine na teritoriji Grada;

46. organizuje vršenje poslova pravne zaštite svojih prava i interesa;

47. obrazuje organe, organizacije i službe za potrebe Grada i uređuje njihovu organizaciju i rad;

48. pomaže razvoj različitih oblika samopomoći i solidarnosti sa licima sa posebnim potrebama, kao i sa licima koja su suštinski u nejednakom položaju sa ostalim građanima i podstiče aktivnosti i pruža pomoć organizacijama osoba sa invaliditetom i drugim socijalno-humanitarnim organizacijama na svojoj teritoriji;

49. podstiče i pomaže razvoj zadrugarstva;

50. stara se o ostvarivanju, zaštiti i unapređenju ljudskih prava i individualnih i kolektivnih prava pripadnika nacionalnih manjina i etničkih grupa, izbeglica i interno raseljenih lica, stara se o ostvarivanju, zaštiti i unapređenju rodne ravnopravnosti, usvaja strategije i akcione planove, programe i posebne mere usmerene na stvaranje jednakih mogućnosti ostvarivanja prava i otklanjanje nejednakosti;

51. stara se o javnom informisanju od lokalnog značaja i obezbeđuje uslove za javno informisanje;

52. propisuje prekršaje za povrede gradskih propisa;

53. obrazuje inspekcijske službe i vrši inspekcijski nadzor nad izvršenjem propisa i drugih opštih akata iz nadležnosti Grada;

54. uređuje i obezbeđuje upotrebu imena, grba i drugog obeležja Grada;

55. pomaže rad udruženja, humanitarnih i drugih organizacija;

56. stvara uslove za ostvarivanje potreba i interesa mladih; obezbeđuje realizaciju Nacionalne strategije za mlade na nivou Grada; može osnivati savet za mlade na nivou Grada; utvrđuje i realizuje akcioni plan za sprovođenje strategije za mlade; stvara uslove za omladinsko organizovanje; osniva, prati i obezbeđuje funkcionisanje kancelarije za mlade;

57. obavlja i druge poslove iz nadležnosti Grada utvrđene Ustavom i zakonom, a koji su bliže određeni Jedinstvenim popisom poslova jedinica lokalne samouprave koji obezbeđuje ministarstvo nadležno za lokalnu samoupravu, kao i poslove od neposrednog interesa za građane, u skladu sa Ustavom, zakonom i ovim statutom.

Član 26

(Brisano)

Poverene nadležnosti i poslovi

Član 27

Grad vrši nadležnosti i poslove državne uprave koje su mu zakonom povereni.

Za vršenje poverenih nadležnosti i poslova državne uprave, sredstva obezbeđuje Republika Srbija.

IV - ORGANI GRADA

Organi grada

Član 28

Organi grada su: Skupština grada Beograda (u daljem tekstu: Skupština grada), gradonačelnik grada Beograda (u daljem tekstu: gradonačelnik), Gradsko veće grada Beograda (u daljem tekstu: Gradsko veće) i Gradska uprava grada Beograda (u daljem tekstu: Gradska uprava).

Član 28a

Organi Grada su i Lokalni ombudsman i Gradsko pravobranilaštvo grada Beograda, u skladu sa posebnim zakonom.

Prezumpcija nadležnosti

Član 29

Poslove grada vrše organi grada u okviru svoje nadležnosti utvrđene zakonom i ovim statutom.

Ako zakonom ili drugim propisom nije utvrđeno koji organ je nadležan za obavljanje poslova iz nadležnosti grada, sve poslove koji se odnose na uređivanje odnosa iz nadležnosti grada vrši Skupština grada, a poslove koji su po svojoj prirodi izvršni, vrše izvršni organi grada.

Ako se prema prirodi posla ne može utvrditi nadležnost prema stavu 2. ovog člana, nadležna je Skupština grada.

Ako se radi o izvršnim poslovima, a nije određeno koji je izvršni organ grada nadležan za njihovo obavljanje, nadležan je gradonačelnik.

1. Skupština grada

Položaj Skupštine grada

Član 30

Skupština grada je najviši organ grada koji vrši osnovne funkcije lokalne vlasti utvrđene Ustavom, zakonom i ovim statutom.

Nadležnost

Član 31

Skupština grada, u skladu sa zakonom:

1) donosi statut grada i poslovnik Skupštine grada;

2) donosi budžet i završni račun budžeta grada;

3) donosi program razvoja grada i pojedinih delatnosti;

3a) donosi strategiju regionalnog razvoja i strateške planove i programe u oblastima iz nadležnosti grada, u skladu sa zakonom;

4) donosi regionalni prostorni plan za područje grada, prostorni plan za delove administrativnog područja grada van obuhvata generalnog plana, odnosno generalnog urbanističkog plana, sa elementima prostornog plana jedinice lokalne samouprave i program implementacije regionalnog prostornog plana;

5) donosi urbanističke planove, osim onih koje u skladu sa ovim statutom donosi skupština gradske opštine i uređuje korišćenje građevinskog zemljišta; odlučuje o davanju u zakup i otuđenju građevinskog zemljišta po ceni, odnosno zakupnini koja je manja od tržišne cene ili bez naknade, u skladu sa zakonom i drugim propisima;

5a) obrazuje Komisiju za planove u skladu sa zakonom kojim su uređeni prostorno planiranje i izgradnja objekata;

6) uređuje uslove obavljanja i razvoja komunalnih delatnosti, uređuje opšte uslove održavanja komunalnog reda u gradu i mere za njihovo sprovođenje i druga pitanja u vezi obavljanja komunalne delatnosti;

6a) donosi lokalnu stambenu strategiju;

6b) donosi program energetske efikasnosti;

6v) može obrazovati robne rezerve za teritoriju Grada;

7) donosi propise i druge opšte i pojedinačne akte;

8) osniva organe, službe, javna preduzeća, ustanove, organizacije i druga pravna lica utvrđena ovim statutom i vrši nadzor nad njihovim radom;

8a) donosi akte kojima se utvrđuju stvari u javnoj svojini grada koje koriste javna preduzeća i društva kapitala čiji je osnivač grad, kao i akte kojima se utvrđuju stvari u javnoj svojini grada koje ulaze u kapital tih javnih preduzeća i društva kapitala i daje saglasnost za upis prava svojine javnih preduzeća i društva kapitala čiji je osnivač grad na tim stvarima;

9) imenuje i razrešava upravni i nadzorni odbor ustanove, organizacije i službe čiji je osnivač; imenuje i razrešava direktore ustanova, organizacija i službi čiji je osnivač i daje saglasnost na njihove statute i vrši druga prava osnivača, u skladu sa zakonom, osim onih koja su po odredbama ovog statuta u nadležnosti drugog organa;

9a) imenuje i razrešava nadzorne odbore i direktore javnih preduzeća čiji je osnivač; daje saglasnost na njihove statute, na godišnje programe poslovanja, na odluke o zaduživanju javnih preduzeća, na odluke o ulaganju kapitala, na odluke o statusnim promenama i osnivanju drugih pravnih subjekata, na odluke o raspodeli dobiti, odnosno načinu pokrića gubitaka, kao i na druge odluke u skladu sa zakonom kojim se uređuje obavljanje delatnosti od opšteg interesa, ovim statutom, kao i osnivačkim aktom;

9b) daje saglasnost na statut i druge odluke u skladu sa zakonom kojim se uređuje obavljanje delatnosti od opšteg interesa i ugovorom, pravnog subjekta koji obavlja delatnost od opšteg interesa iz nadležnosti grada;

10) bira i razrešava predsednika Skupštine grada i zamenika predsednika Skupštine grada;

11) postavlja i razrešava sekretara i zamenika sekretara Skupštine grada;

12) bira i razrešava gradonačelnika i, na predlog gradonačelnika, bira zamenika gradonačelnika i članove Gradskog veća;

12a) imenuje i razrešava gradskog pravobranioca Grada Beograda na predlog gradonačelnika i zamenike gradskog pravobranioca Grada Beograda na predlog gradskog pravobranioca Grada Beograda;

12b) imenuje glavnog urbanistu i osniva službu glavnog urbaniste;

13) bira i razrešava članove radnih tela Skupštine grada;

14) utvrđuje gradske takse i druge lokalne prihode koji pripadaju gradu, u skladu sa zakonom;

14a) utvrđuje kriterijume i merila za obim budžeta gradskih opština;

14b) daje prethodnu saglasnost gradskoj opštini na akt o osnivanju javnog komunalnog preduzeća;

15) donosi akt o javnom zaduživanju grada, u skladu sa zakonom kojim se uređuje javni dug;

16) propisuje radno vreme ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih objekata;

17) daje mišljenje o republičkom prostornom planu;

18) daje mišljenje o zakonima kojima se uređuju pitanja od interesa za grad;

19) daje saglasnost na upotrebu imena i simbola grada;

20) donosi odluku o udruživanju i o saradnji sa jedinicama lokalne samouprave u zemlji i inostranstvu;

21) utvrđuje nazive ulica, trgova, zaselaka i drugih delova naseljenih mesta na delu teritorije grada, u skladu sa ovim statutom;

22) utvrđuje predlog odluke o uvođenju samodoprinosa za teritoriju grada ili za područje više gradskih opština;

23) odlučuje o raspisivanju referenduma;

24) predlaže Vladi Republike Srbije utvrđivanje opšteg interesa za eksproprijaciju;

25) razmatra godišnji izveštaj lokalnog ombudsmana o ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava u gradu;

26) donosi mere i usvaja preporuke za unapređenje ljudskih i manjinskih prava;

27) usvaja etički kodeks ponašanja funkcionera i

28) obavlja i druge poslove utvrđene zakonom i ovim statutom.

Sastav Skupštine grada

Član 32

Skupštinu grada čini 110 odbornika koje biraju građani na neposrednim izborima, opštim pravom glasa i tajnim glasanjem, u skladu sa zakonom.

Skupština grada smatra se konstituisanom izborom predsednika Skupštine grada i postavljenjem sekretara Skupštine grada.

Mandat

Član 33

Mandat odbornika počinje da teče danom potvrđivanja mandata i traje četiri godine, odnosno do prestanka mandata odbornika tog saziva Skupštine grada.

Nespojivost funkcija

Član 34

Odbornik ne može biti zaposleni u gradskoj upravi i lice koje imenuje, odnosno postavlja Skupština grada.

Ako zaposleni u gradskoj upravi bude izabran za odbornika, prava i obaveze po osnovu rada mu miruju dok traje njegov odbornički mandat.

Danom potvrđivanja odborničkog mandata licima koje je imenovala, odnosno postavila Skupština grada, prestaje funkcija na koju su imenovani, odnosno postavljeni.

Propisi kojima se uređuje sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija, ne isključuju primenu odredaba ovog statuta o poslovima koji su određeni kao nespojivi sa funkcijom odbornika u Skupštini grada.

Kvorum za odlučivanje

Član 35

Skupština grada odlučuje ako sednici prisustvuje većina od ukupnog broja odbornika.

Odluke se donose većinom glasova prisutnih odbornika, ukoliko zakonom ili ovim statutom nije drukčije određeno.

Skupština grada većinom glasova od ukupnog broja odbornika donosi: Statut grada, odluku o utvrđivanju granica gradskih opština, budžet, program razvoja grada, generalni plan grada i druge urbanističke planove, regionalni prostorni plan, akt o javnom zaduživanju grada, akt kojim se određuju nazivi ulica i drugih delova grada, usvaja etički kodeks ponašanja funkcionera i odlučuje u drugim slučajevima utvrđenim zakonom, ovim statutom, poslovnikom Skupštine grada ili kada Skupština grada tako odluči.

Sazivanje sednice

Član 36

Skupštinu grada saziva predsednik Skupštine grada, po potrebi, a najmanje jednom u tri meseca.

Predsednik Skupštine grada dužan je da zakaže sednicu na zahtev gradonačelnika, gradskog veća ili najmanje 37 odbornika, u roku od pet dana od dana podnošenja zahteva, tako da dan održavanja sednice bude najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva.

Ako predsednik Skupštine grada ne zakaže sednicu u roku iz stava 2. ovog člana, sednicu može zakazati podnosilac zahteva, a predsedava odbornik koga odredi podnosilac zahteva.

U situacijama koje opravdavaju hitnost u sazivanju sednice Skupštine Grada, predsednik Skupštine Grada može zakazati sednicu u roku koji nije kraći od 24 časa od prijema zahteva.

Zahtev za sazivanje sednice iz stava 4. ovog člana mora da sadrži razloge koji opravdavaju hitnost sazivanja, kao i obrazloženje posledica koje bi nastupile njenim nesazivanjem.

Minimalni rok za sazivanje sednice Skupštine Grada, iz stava 4.ovog člana, ne odnosi se na sazivanje sednice Skupštine Grada u uslovima proglašene vanredne situacije.

Predsednik Skupštine grada može odložiti sednicu koju je sazvao samo u slučaju kada ne postoji kvorum potreban za rad, a u drugim slučajevima o odlaganju sednice odlučuje Skupština grada.

Javnost

Član 37

Sednice Skupštine grada su javne.

Za javnost rada Skupštine grada odgovoran je predsednik Skupštine grada.

Poziv i materijal za sednicu Skupštine grada dostavljaju se sredstvima informisanja radi upoznavanja javnosti.

Sednici Skupštine grada mogu prisustvovati predstavnici sredstava informisanja, ovlašćeni predstavnici predlagača, kao i druga zainteresovana lica čije prisustvo odobri predsednik Skupštine grada, u skladu sa Poslovnikom Skupštine grada.

Skupština grada može odlučiti da sednica Skupštine grada ne bude javna iz razloga bezbednosti i drugih razloga utvrđenih zakonom, koji se konstatuju pre utvrđivanja dnevnog reda.

Prava i dužnosti odbornika

Član 38

Pravo je i dužnost odbornika da učestvuje u radu Skupštine grada i njenih radnih tela, izvršava poverene zadatke, predlaže Skupštini grada raspravu o određenim pitanjima, podnosi predloge odluka i drugih akata iz nadležnosti Skupštine grada, postavlja odbornička pitanja, podnosi amandmane na predlog propisa i učestvuje u drugim aktivnostima Skupštine grada.

Odbornik ima pravo da bude redovno obaveštavan o pitanjima od značaja za obavljanje odborničke dužnosti, kao i da na lični zahtev od organa i službi Grada dobije podatke koji su mu potrebni za rad.

Za blagovremeno dostavljanje obaveštenja, traženih podataka, spisa i uputstava odgovoran je sekretar Skupštine Grada, a načelnik Gradske uprave kada se obaveštenje, traženi podatak, spis i uputstvo odnose na delokrug i rad Gradske uprave.

Prava i dužnosti odbornika bliže se uređuju Poslovnikom Skupštine grada.

Naknada i druga primanja odbornika

Član 39

Odbornik Skupštine grada ima pravo na naknadu za rad i na druga primanja, u skladu sa odlukom Skupštine grada.

Imunitet odbornika

Član 40

Odbornik ne može biti pozvan na krivičnu odgovornost, pritvoren ili kažnjen zbog iznetog mišljenja ili davanja glasa na sednici Skupštine grada i radnih tela.

Radna tela Skupštine grada

Član 41

Skupština grada osniva stalna radna tela radi razmatranja pojedinih pitanja iz svoje nadležnosti.

Skupština grada, po potrebi, osniva povremena radna tela radi razmatranja određenog pitanja i izvršavanja određenog zadatka iz svoje nadležnosti.

Broj radnih tela, izbor, prava i dužnosti predsednika i članova radnih tela utvrđuje se Poslovnikom Skupštine Grada.

Radno telo može organizovati javno slušanje o predlozima propisa i odluka o kojima odlučuje Skupština Grada.

Čl. 42-44

(Brisano)

Predsednik Skupštine grada

Član 45

Skupština grada ima predsednika.

Predsednik Skupštine grada: organizuje rad Skupštine grada, saziva sednice, predlaže dnevni red, predsedava sednicama, stara se o ostvarivanju javnosti rada Skupštine grada, potpisuje akte koje donosi Skupština grada i vrši druge poslove utvrđene zakonom i ovim statutom.

Predsednik Skupštine grada bira se iz reda odbornika, na predlog najmanje 1/3 odbornika, na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika Skupštine grada.

Ako nijedan od predloženih kandidata ne dobije potrebnu većinu, postupak kandidovanja i izbora se ponavlja.

Predsednik Skupštine može biti na stalnom radu u gradu.

Prestanak funkcije pre isteka vremena na koje je izabran

Član 46

Predsedniku Skupštine grada može prestati funkcija predsednika pre isteka vremena na koje je izabran:

1. prestankom mandata odbornika, u skladu sa zakonom,

2. podnošenjem ostavke na funkciju predsednika i

3. razrešenjem.

Predsednik Skupštine grada razrešava se na isti način na koji je biran.

Zamenik predsednika Skupštine grada

Član 47*

Predsednik Skupštine grada ima zamenika koji ga zamenjuje u slučaju njegove odsutnosti i sprečenosti da obavlja svoju dužnost.

Zamenik predsednika Skupštine grada bira se i razrešava na isti način kao i predsednik Skupštine grada.

Zameniku predsednika Skupštine grada prestaje mandat pre isteka vremena na koje je izabran pod istim uslovima kao predsedniku Skupštine grada.

Ako zameniku predsednika Skupštine Grada miruju prava iz radnog odnosa usled izbora na tu funkciju, zamenik predsednika Skupštine Grada može biti na stalnom radu u Gradu.

Sekretar Skupštine grada

Član 48

Skupština grada ima sekretara koji se stara o obavljanju stručnih poslova u vezi sa sazivanjem i održavanjem sednica Skupštine grada i njenih radnih tela i rukovodi administrativnim poslovima vezanim za njihov rad.

Sekretar Skupštine grada se postavlja na predlog predsednika Skupštine grada, na četiri godine i može biti ponovo postavljen.

Za sekretara Skupštine grada može biti postavljeno lice koje ima stečeno visoko obrazovanje iz naučne oblasti pravne nauke na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu, sa položenim stručnim ispitom za rad u organima uprave i radnim iskustvom od najmanje tri godine.

Skupština grada može, na predlog predsednika Skupštine grada, razrešiti sekretara i pre isteka mandata.

Sekretar ima zamenika koji ga zamenjuje u slučaju njegove odsutnosti i sprečenosti da obavlja svoju dužnost.

Zamenik sekretara Skupštine grada se postavlja i razrešava na isti način i pod istim uslovima kao i sekretar.

Poslovnik Skupštine grada

Član 49

Način pripreme, vođenje i rad sednice Skupštine grada i druga pitanja vezana za rad Skupštine grada i radnih tela Skupštine grada uređuju se njenim poslovnikom.

Poslovnik donosi Skupština grada većinom glasova od ukupnog broja odbornika, na predlog predsednika Skupštine grada, odborničke grupe ili 30 odbornika.

2. Izvršni organi grada

Izvršni organi

Član 50

Izvršni organi grada su gradonačelnik i Gradsko veće.

2.1. Gradonačelnik

Izbor gradonačelnika

Član 51

Gradonačelnika bira Skupština grada iz reda odbornika, na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika Skupštine grada.

Gradonačelnik ima zamenika koji ga zamenjuje u slučaju njegove odsutnosti i sprečenosti da obavlja svoju dužnost.

Predsednik Skupštine grada predlaže kandidata za gradonačelnika.

Kandidat za gradonačelnika predlaže kandidata za zamenika gradonačelnika iz reda odbornika, koga bira Skupština grada na isti način kao gradonačelnika.

Gradonačelniku i zameniku gradonačelnika izborom na ove funkcije prestaje mandat odbornika u Skupštini grada.

Gradonačelnik i zamenik gradonačelnika su na stalnom radu u gradu.

Nadležnost

Član 52

Gradonačelnik:

1. predstavlja i zastupa grad;

2. neposredno izvršava i stara se o izvršavanju odluka i drugih akata Skupštine grada;

3. predlaže način rešavanja pitanja o kojima odlučuje Skupština grada;

4. naredbodavac je za izvršenje budžeta;

4a osniva budžetski fond i utvrđuje program korišćenja sredstava budžetskog fonda, u skladu sa zakonom;

4b donosi konsolidovani bilans grada;

5. usmerava i usklađuje rad Gradske uprave;

6. donosi pojedinačne i druge akte za koje je ovlašćen zakonom, ovim statutom ili odlukom Skupštine grada;

7. u ime grada zaključuje kolektivne ugovore za ustanove, preduzeća i druge javne službe čiji je osnivač grad;

8. osniva lokalnu službu za inspekciju korišćenja sredstava kod subjekata inspekcijske kontrole i osniva službu za internu reviziju Grada;

9. daje saglasnost na opšte akte organizacija čiji se rad finansira iz budžeta grada kojima se uređuje broj i struktura zaposlenih i daje saglasnost na broj i strukturu zaposlenih i drugih lica koja se angažuju na ostvarivanju programa ili delova programa korisnika budžeta grada, u skladu sa zakonom;

10. utvrđuje cene, odnosno daje saglasnost na cene proizvoda i usluga iz nadležnosti grada, u skladu sa zakonom;

11. odlučuje o pribavljanju i raspolaganju stvarima u javnoj svojini grada u skladu sa zakonom i ovim statutom;

11a zaključuje ugovore o pribavljanju i raspolaganju stvarima u javnoj svojini grada, u skladu sa zakonom i ovim statutom;

11b donosi akt o oduzimanju prava korišćenja na stvari u javnoj svojini grada od nosioca prava korišćenja, u skladu sa zakonom;

11v donosi rešenje o otuđenju i davanju u zakup građevinskog zemljišta u javnoj svojini u skladu sa zakonom i drugim propisima; donosi akt kojim odlučuje o ustanovljavanju prava službenosti i zaključuje ugovor o ustanovljavanju prava službenosti na građevinskom zemljištu u javnoj svojini grada;

12. donosi akt kojim se ustupa, bez naknade, roba oduzeta u postupku inspekcijskog nadzora komunalne inspekcije grada, u humanitarne svrhe državnim organima, ustanovama socijalne zaštite, vaspitno-obrazovnim ustanovama, ustanovama kulture, humanitarnim organizacijama i drugim korisnicima humanitarne pomoći, kao i za druge opravdane svrhe;

13. odlučuje o organizovanju i sprovođenju javnih radova;

14. zaključuje ugovor o donaciji od fizičkog ili pravnog lica;

14a donosi odluku o proglašenju vanredne situacije u gradu, u skladu sa zakonom;

14b donosi odluku o proglašenju dana žalosti u Beogradu;

15. donosi Plan energetske efikasnosti;

16. (brisana)

17. obrazuje stručna radna tela i

18. vrši i druge poslove utvrđene zakonom, ovim statutom i drugim aktima grada.

Pomoćnici gradonačelnika

Član 52a

Gradonačelnik postavlja i razrešava pomoćnike gradonačelnika u skladu sa zakonom, koji obavljaju poslove najduže dok traje dužnost gradonačelnika.

Pomoćnici gradonačelnika pokreću inicijative, predlažu projekte i sačinjavaju mišljenja u vezi sa pitanjima koja su od značaja za razvoj u oblastima za koje su postavljeni i vrše druge poslove po nalogu gradonačelnika.

U Gradu može biti postavljeno najviše pet pomoćnika gradonačelnika, uključujući i gradskog menadžera.

2.2. Gradsko veće

Sastav

Član 53

Gradsko veće čine gradonačelnik, zamenik gradonačelnika, kao i članovi Gradskog veća koje bira Skupština grada, na period od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom od ukupnog broja odbornika.

Kandidate za članove Gradskog veća predlaže kandidat za gradonačelnika.

Kada odlučuje o izboru gradonačelnika, Skupština grada objedinjeno i istovremeno odlučuje o izboru zamenika gradonačelnika i članova Gradskog veća.

Gradonačelnik je predsednik Gradskog veća.

Zamenik gradonačelnika je član gradskog veća po funkciji.

Skupština grada, na predlog gradonačelnika, bira 13 članova Gradskog veća.

Članovi Gradskog veća koje bira Skupština grada ne mogu istovremeno biti i odbornici, a mogu biti zaduženi za jednu ili više oblasti iz nadležnosti grada.

Odborniku koji bude izabran za člana Gradskog veća prestaje odbornički mandat.

Članovi Gradskog veća mogu biti na stalnom radu u gradu.

Nadležnost

Član 54

Gradsko veće:

1) predlaže statut grada, budžet i druge odluke i akte koje donosi Skupština grada;

2) donosi odluku o privremenom finansiranju u slučaju da Skupština grada ne donese budžet pre početka fiskalne godine;

2a) donosi Plan javnih investicija Grada, koji sadrži i planove javnih investicija gradskih opština;

3) daje saglasnost javnom preduzeću čiji je osnivač grad, na odluku o davanju garancija, avala, jemstva, zaloga i drugih sredstava obezbeđenja za poslove koji nisu iz okvira delatnosti od opšteg interesa, na odluku o raspolaganju (pribavljanju i otuđenju) sredstvima u javnoj svojini koja su preneta u svojinu javnog preduzeća veće vrednosti, koja su u neposrednoj funkciji obavljanja delatnosti od opšteg interesa utvrđenih osnivačnim aktom, na akt o proceni vrednosti kapitala i iskazivanju tog kapitala u akcijama;

3a) daje saglasnost na poseban program javnih preduzeća čiji je osnivač Grad;

3b) prati realizaciju programa poslovanja i vrši koordinaciju rada javnih preduzeća čiji je osnivač Grad;

3v) podnosi tromesečni izveštaj o radu javnih preduzeća Skupštini grada, radi daljeg izveštavanja u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad javnih preduzeća;

4) razmatra izveštaje o radu i daje saglasnost na program rada korisnika budžeta, kao i drugih ustanova i organizacija čiji je osnivač grad;

4a) usvaja izveštaje o izvršenju budžeta grada i dostavlja ih Skupštini grada;

5) vrši nadzor nad radom gradske uprave, poništava ili ukida akte Gradske uprave koji nisu u saglasnosti sa zakonom, ovim statutom ili drugim opštim aktom koji donosi Skupština grada;

6) rešava u upravnom postupku u drugom stepenu o pravima i obavezama građana, preduzeća i ustanova i drugih organizacija iz nadležnosti Grada, izuzev organizacija u oblasti sporta, osim ako zakonom kojim se uređuje položaj grada nije drugačije utvrđeno, kao i o žalbama podnetim na rešenja koja donosi komunalna policija;

6a) rešava u upravnom postupku u drugom stepenu o pravima i obavezama građana, preduzeća i ustanova i drugih organizacija, kada je obavljanje ovih poslova zakonom povereno gradu, osim kada je zakonom ili ovim statutom u skladu sa zakonom, za njihovo obavljanje predviđena nadležnost drugog organa grada;

7) stara se o izvršavanju poverenih nadležnosti iz okvira prava i dužnosti republike;

7a) donosi procenu ugroženosti i plan zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama;

8) (brisana)

9) pokreće postupak za ocenu ustavnosti ili zakonitosti zakona ili drugog opšteg akta Republike Srbije kojim se povređuje pravo na lokalnu samoupravu;

10) podnosi žalbu Ustavnom sudu Republike Srbije ako se pojedinačnim aktom ili radnjom državnog organa onemogućava vršenje nadležnosti grada;

11) (brisana)

12) postavlja i razrešava načelnika i druge službenike na položaju u Gradskoj upravi;

13) vrši i druge poslove u skladu sa zakonom.

Položaj gradonačelnika u Gradskom veću

Član 55

Gradonačelnik, kao predsednik Gradskog veća, predstavlja Gradsko veće, saziva i vodi njegove sednice.

Gradonačelnik, kao predsednik Gradskog veća, odgovoran je za zakonitost rada Gradskog veća.

Gradonačelnik, kao predsednik Gradskog veća, dužan je da obustavi od primene akt Gradskog veća za koji smatra da nije saglasan zakonu.

Način odlučivanja

Član 56

Gradsko veće može da odlučuje ako sednici prisustvuje većina od ukupnog broja njegovih članova.

Gradsko veće odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova, ako zakonom ili ovim statutom nije predviđena druga većina.

Poslovnik Gradskog veća

Član 57

Organizacija, način rada i odlučivanja Gradskog veća, bliže se uređuje poslovnikom o radu, u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Podnošenje izveštaja Skupštini grada

Član 58

Gradonačelnik i Gradsko veće redovno izveštavaju Skupštinu grada, po sopstvenoj inicijativi ili na njen zahtev, o izvršavanju odluka i drugih akata Skupštine grada.

Razrešenje gradonačelnika

Član 59

Gradonačelnik može biti razrešen pre isteka vremena na koje je biran, na obrazloženi predlog najmanje trećine odbornika, na isti način na koji je izabran.

O predlogu za razrešenje gradonačelnika mora se raspravljati i odlučivati u roku od 15 dana od dana dostavljanja predloga predsedniku Skupštine grada, uz primenu minimalnog roka iz člana 36. stav 4. ovog statuta.

Ako Skupština grada ne razreši gradonačelnika, odbornici koji su podneli predlog za razrešenje ne mogu ponovo predložiti razrešenje gradonačelnika, pre isteka roka od šest meseci od odbijanja prethodnog predloga.

Dejstvo ostavke ili razrešenje gradonačelnika

Član 60

Razrešenjem ili ostavkom gradonačelnika prestaje mandat zamenika gradonačelnika i Gradskog veća.

Gradonačelnik, zamenik gradonačelnika ili član Gradskog veća koji su razrešeni ili su podneli ostavku, ostaju na dužnosti i vrše tekuće poslove do izbora novog gradonačelnika, zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća.

Zamenik gradonačelnika, odnosno član Gradskog veća, mogu biti razrešeni pre isteka vremena na koje su birani, na predlog gradonačelnika ili najmanje jedne trećine odbornika, na isti način na koji su izabrani.

Istovremeno sa predlogom za razrešenje zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća, gradonačelnik je dužan da Skupštini grada podnese predlog za izbor novog zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća, koja istovremeno donosi odluku o razrešenju i izboru.

O podnetoj ostavci gradonačelnika, zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća, predsednik Skupštine Grada obaveštava odbornike na početku prve naredne sednice Skupštine Grada.

Prestanak mandata izvršnih organa grada zbog prestanka mandata Skupštine grada

Član 61

Prestankom mandata Skupštine grada prestaje mandat izvršnih organa grada, s tim da oni vrše tekuće poslove iz svoje nadležnosti do stupanja na dužnost novih izvršnih organa, odnosno predsednika i članova privremenog organa ako je Skupštini grada mandat prestao zbog raspuštanja.

3. Gradska uprava

Gradska uprava

Član 62

Za vršenje upravnih poslova u okviru prava i dužnosti grada i određenih stručnih poslova za potrebe Skupštine grada, gradonačelnika i Gradskog veća, obrazuje se Gradska uprava kao jedinstven organ grada.

Nadležnost

Član 63

Gradska uprava:

1) priprema propise i druge akte koje donose Skupština grada, gradonačelnik i Gradsko veće;

2) izvršava odluke i druge akte Skupštine grada, gradonačelnika i Gradskog veća;

3) rešava u upravnom postupku u prvom stepenu o pravima i dužnostima građana, preduzeća, ustanova i drugih organizacija u upravnim stvarima iz nadležnosti grada;

4) obavlja poslove upravnog nadzora nad izvršavanjem propisa i drugih opštih akata Skupštine grada;

5) izvršava zakone i druge propise čije je izvršavanje povereno gradu;

5a) obavlja poslove koje u skladu sa zakonom i posebnom odlukom grada vrši vlasnik stvari u javnoj svojini grada, a koji ovim statutom i drugim aktima grada nisu u nadležnosti drugih organa grada;

6) obavlja stručne i druge poslove koje utvrde Skupština grada, gradonačelnik i Gradsko veće.

Gradska uprava najmanje dva puta godišnje dostavlja Gradskom veću izveštaj o radu na izvršavanju poslova iz nadležnosti grada i poverenih poslova.

Rukovođenje Gradskom upravom

Član 64

Gradskom upravom rukovodi načelnik.

Za načelnika Gradske uprave može biti postavljeno lice koje ima stečeno visoko obrazovanje iz naučne oblasti pravne nauke na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, master strukovnim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu i najmanje pet godina radnog iskustva u struci i položen državni stručni ispit za rad u organima državne uprave.

Načelnika Gradske uprave postavlja Gradsko veće, na osnovu javnog konkursa, na pet godina.

U slučaju odsutnosti i sprečenosti načelnika Gradske uprave da obavlja svoju dužnost zamenjuje ga jedan od zamenika načelnika Gradske uprave za određenu oblast kojeg on odredi i koji ispunjava posebne uslove za postavljenje na položaj načelnika Gradske uprave iz stava 2. ovog člana.

Organizacione jedinice

Član 65

U Gradskoj upravi, za vršenje srodnih poslova, obrazuju se organizacione jedinice - sekretarijati i posebne organizacione jedinice - kabineti.

Odgovornost za rad

Član 66

Načelnik Gradske uprave za svoj rad i rad Gradske uprave odgovara Gradskom veću, u skladu sa ovim statutom i aktom o organizaciji Gradske uprave.

Načelnik Gradske uprave može podneti ostavku ili biti razrešen u skladu sa zakonom.

Član 67

(Brisano)

Uređenje Gradske uprave

Član 68

Akt o organizaciji Gradske uprave donosi Skupština grada na predlog Gradskog veća.

Organizacija i sistematizacija radnih mesta u Gradskoj upravi uređuje se objedinjenim pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta, u skladu sa zakonom, koji usvaja Gradsko veće.

Ovlašćenja u vršenju upravnog nadzora

Član 69

Gradska uprava u obavljanju upravnog nadzora može:

1) naložiti rešenjem izvršenje mera i radnji u određenom roku;

2) izdati prekršajni nalog;

3) podneti prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo ili privredni prestup i podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka;

4) izdati privremeno naređenje, odnosno zabranu;

5) obavestiti drugi organ, ako postoje razlozi, za preduzimanje mera za koje je taj organ nadležan;

6) preduzeti i druge mere za koje je ovlašćena zakonom, propisom ili opštim aktom.

Ovlašćenja i organizacija za obavljanje poslova iz stava 1. ovog člana, bliže se uređuju odlukom Skupštine grada.

Primena propisa o upravnom postupku

Član 70

U postupku pred Gradskom upravom, u kojem se rešava o pravima, obavezama i interesima građana i pravnih lica, primenjuju se propisi o upravnom postupku.

Poslove Gradske uprave koji se odnose na ostvarivanje prava, obaveza i interesa građana i pravnih lica mogu obavljati lica koja imaju propisanu školsku spremu, položen stručni ispit za rad u organima državne uprave i odgovarajuće radno iskustvo, u skladu sa zakonom i drugim propisom.

Sukob nadležnosti

Član 71

Gradsko veće rešava sukob nadležnosti između Gradske uprave i drugih imalaca javnih ovlašćenja kad na osnovu odluke Skupštine grada odlučuju o pojedinim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka.

Načelnik uprave rešava sukob nadležnosti između organizacionih jedinica.

Izuzeće

Član 72

O izuzeću načelnika Gradske uprave rešava Gradsko veće.

O izuzeću službenog lica u Gradskoj upravi rešava načelnik.

4. Gradsko pravobranilaštvo grada Beograda

Gradsko pravobranilaštvo grada Beograda

Član 73

Gradsko pravobranilaštvo grada Beograda obrazuje se za obavljanje poslova pravne zaštite imovinskih prava i interesa grada Beograda i gradskih opština obrazovanih ovim statutom na teritoriji Grada.

Delokrug, organizacija i rad Gradskog pravobranilaštva grada Beograda uređuje se posebnom odlukom Skupštine Grada u skladu sa zakonom.

IVa - SLUŽBE

Službe

Član 73a

U gradu Beogradu obrazuju se posebne službe u oblasti budžetske inspekcije, interne revizije i centralizovanih javnih nabavki i kontrolu nabavki, u skladu sa zakonom.

Skupština Grada odlukom obrazuje Službu centralizovanih javnih nabavki i kontrolu nabavki, u skladu sa zakonom.

Gradonačelnik svojim aktom obrazuje Službu za internu reviziju i Službu za budžetsku inspekciju, u skladu sa zakonom.

Delokrug, rukovođenje, organizacija i rad službi iz st. 2. i 3. ovog člana utvrđuju se aktom o obrazovanju.

V - GRADSKA OPŠTINA

Položaj gradske opštine

Član 74

Gradska opština, na svom području, vrši poslove iz nadležnosti grada određene ovim statutom.

U vršenju poslova iz stava 1. ovog člana, gradska opština se stara o potrebama i interesima građana sa svog područja, istovremeno uvažavajući interes građana sa područja drugih gradskih opština i grada u celini.

Gradska opština ima svojstvo pravnog lica i ima svoj pečat.

Gradska opština ima statut kao najviši pravni akt gradske opštine.

Statutom gradske opštine, u skladu sa ovim statutom, uređuju se naročito: prava i dužnosti gradske opštine i način, uslovi i oblici njihovog ostvarivanja, simboli i praznik gradske opštine, broj odbornika skupštine gradske opštine, organizacija i rad organa i službi, način upravljanja građana poslovima iz nadležnosti gradske opštine, osnivanje i rad mesne zajednice i drugih oblika mesne samouprave i druga pitanja od značaja za gradsku opštinu.

Statut gradske opštine donosi skupština gradske opštine većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Statut gradske opštine mora biti u saglasnosti sa ovim statutom.

Gradska opština donosi propise i druge opšte akte u okviru prava i dužnosti gradske opštine utvrđenih ovim statutom.

Akti gradske opštine iz stava 8. ovog člana moraju biti u skladu sa ovim statutom i drugim opštim aktima grada.

Gradska opština ima pravo korišćenja na stvarima koje su u javnoj svojini grada.

Gradska opština ima pravo javne svojine na pokretnim i nepokretnim stvarima neophodnim za rad organa i organizacija gradske opštine, u skladu sa posebnom odlukom Skupštine grada.

Simboli i praznik gradske opštine

Član 75

Gradska opština može imati svoje simbole, praznik i slavu gradske opštine.

Simboli gradske opštine uređuju se statutom gradske opštine, na način i u postupku koji je zakonom utvrđen za jedinice lokalne samouprave.

Simboli gradskih opština moraju se međusobno razlikovati.

Praznik gradske opštine utvrđuje se statutom gradske opštine, uz prethodnu saglasnost koju daje gradonačelnik.

Saradnja i udruživanje gradskih opština

Član 76

Gradske opštine međusobno sarađuju.

Gradske opštine mogu ostvarivati saradnju u oblastima od zajedničkog interesa i sa gradskim opštinama drugih gradova i jedinicama lokalne samouprave u zemlji i učlanjivati se u asocijacije gradskih opština, odnosno jedinica lokalne samouprave, u skladu sa zakonom.

Gradska opština može ostvarivati saradnju u oblastima od zajedničkog interesa sa odgovarajućim teritorijalnim zajednicama i jedinicama lokalne samouprave u drugim državama, u okviru spoljne politike Republike Srbije, pod uslovima i na način predviđen zakonom za jedinice lokalne samouprave.

Organi gradske opštine mogu sarađivati sa humanitarnim i drugim organizacijama i udruženjima građana, kada je to u interesu gradske opštine i stanovnika sa njenog područja.

Poslovi gradske opštine

Član 77

Gradska opština, u skladu sa zakonom i ovim statutom, preko svojih organa:

1. donosi statut, budžet i završni račun budžeta gradske opštine;

2. donosi plan javnih investicija gradske opštine;

3. donosi programe i sprovodi projekte razvoja gradske opštine i stara se o unapređenju opšteg okvira za privređivanje u gradskoj opštini, u skladu sa aktima Grada;

4. donosi strategije od lokalnog značaja u skladu sa aktima Grada;

5. osniva mesnu zajednicu i druge oblike mesne samouprave, po pribavljenom mišljenju građana, u skladu sa zakonom, ovim statutom i aktima gradske opštine;

6. daje mišljenje na prostorne i urbanističke planove koje donosi Grad i može da predlaže i finansira izmenu postojećih i donošenje novih urbanističkih planova za svoje područje;

7. donosi rešenje u prvom stepenu o građevinskoj dozvoli za izgradnju objekata i ostala akta u postupku objedinjene procedure, kao i druga akta, za izgradnju objekata do 1500 m2 bruto razvijene građevinske površine i pretvaranju zajedničkih prostorija u stambeni, odnosno poslovni prostor i donosi rešenje o ozakonjenju objekata do 400 m2 bruto razvijene građevinske površine i jedan primerak pravosnažnog rešenja o ozakonjenju objekta dostavlja organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za poslove ozakonjenja objekata;

8. donosi program za postavljanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera na javnim i drugim površinama po prethodno pribavljenoj saglasnosti organizacionih jedinica Gradske uprave nadležnih za poslove urbanizma i saobraćaja, odnosno druge nadležne organizacije u skladu sa propisom Grada;

9. odlučuje o postavljanju i uklanjanju manjih montažnih objekata privremenog karaktera na javnim i drugim površinama u skladu sa propisom Grada;

10. sprovodi postupak po zahtevu za eksproprijaciju na svom području, u skladu sa zakonom kojim se uređuje postupak eksproprijacije;

11. sprovodi postupak za iseljenje lica useljenog bez pravnog osnova u stan ili zajedničke prostorije stambene, odnosno stambeno-poslovne zgrade i vrši poslove komunalne inspekcije u oblasti stanovanja i održavanja zgrada;

12. obavlja određene poslove u vezi sa obezbeđivanjem uslova za obavljanje određenih komunalnih delatnosti, na svom području, u skladu sa odlukom Skupštine Grada;

13. stara se i obezbeđuje sredstva za održavanje komunalnog reda u gradskoj opštini, sprovodi propise kojima se uređuje komunalni red i izdaje odobrenja za koja je ovim propisima utvrđena nadležnost gradske opštine; vrši inspekcijski nadzor, u skladu sa posebnom odlukom Skupštine Grada;

14. stara se o izgradnji, rekonstrukciji, održavanju, zaštiti, korišćenju, razvoju i upravljanju nekategorisanim putevima u naselju i može vršiti održavanje i druge poslove na saobraćajnim površinama u javnom korišćenju unutar bloka koje su u javnoj svojini, u skladu sa programom koji donosi nadležni organ gradske opštine;

15. prati stanje i preduzima mere za zaštitu i unapređenje životne sredine na svom području, prikuplja i sistematizuje podatke o kvalitetu i kvantitetu promena u životnoj sredini na svom području radi vođenja Lokalnog registra izvora zagađivanja životne sredine, donosi i sprovodi akcione i sanacione planove od značaja za zaštitu životne sredine na svom području, u skladu sa aktima Grada i stara se i obezbeđuje uslove za očuvanje, korišćenje i unapređenje područja sa prirodnim lekovitim svojstvima;

16. prati stanje i stara se o održavanju (osim kapitalnog) dečijih vrtića uz saglasnost organizacione jedinice Gradske uprave u čijem delokrugu je vršenje navedenih poslova, osnovnih škola; vodi evidenciju i obaveštava predškolsku ustanovu, odnosno osnovnu školu koja ostvaruje pripremni predškolski program o deci koja su stasala za pohađanje pripremnog predškolskog programa; vodi evidenciju i obaveštava školu i roditelje, odnosno druge zakonske zastupnike o deci koja treba da se upišu u prvi razred osnovne škole; u saradnji sa obrazovno-vaspitnom ustanovom prati stanje, utvrđuje mere i aktivnosti zaštite i bezbednosti dece, odnosno učenika za vreme ostvarivanja obrazovno vaspitnog rada i drugih aktivnosti koje organizuje ustanova, u skladu sa zakonom; organizuje poslove koji se odnose na: prevoz dece i njihovih pratilaca radi pohađanja pripremnog predškolskog programa na udaljenosti većoj od 2 km i učenika osnovne škole na udaljenosti većoj od 4 km od sedišta škole; prevoz dece i učenika kada učenici pohađaju školu na teritoriji druge jedinice lokalne samouprave ako je škola koju pohađaju najbliža mestu prebivališta učenika; prevoz učenika na republička i međunarodna takmičenja;

17. donosi Plan javnog zdravlja za područje gradske opštine koji je usklađen sa Planom javnog zdravlja za teritoriju Grada; obezbeđuje sredstva za finansiranje, odnosno sufinansiranje posebnih programa iz oblasti javnog zdravlja na području gradske opštine i obrazuje Savet za zdravlje gradske opštine;

18. podstiče razvoj kulturno-umetničkog stvaralaštva i amaterizma na svom području, obezbeđuje uslove za održavanje kulturnih manifestacija od značaja za gradsku opštinu i u cilju zadovoljavanja potreba građana sa svog područja može osnivati ustanove kulture;

19. donosi program razvoja sporta na nivou gradske opštine koji je usklađen sa programom razvoja sporta na nivou Grada; finansira ili sufinansira izgradnju i održavanje sportskih objekata u javnoj svojini Grada na svom području, obezbeđuje sredstva za finansiranje i sufinansiranje programa kojima se zadovoljavaju potrebe građana u oblasti sporta na području gradske opštine; može osnovati ustanove u oblasti sporta;

20. sprovodi nacionalnu Strategiju za mlade i akcioni plan politike za mlade Grada; utvrđuje akcioni plan politike za mlade na području gradske opštine koji je usklađen sa akcionim planom za sprovođenje strategije za mlade Grada; može osnovati savet za mlade na nivou gradske opštine; obezbeđuje uslove za realizaciju programa ustanova i udruženja mladih i udruženja za mlade, koja deluju na području gradske opštine; može da osnuje, prati i obezbeđuje funkcionisanje Kancelarije za mlade na svom području;

21. stara se o razvoju ugostiteljstva, zanatstva, turizma i trgovine na svom području i može osnovati turističku organizaciju radi promovisanja turizma na svom području;

22. određuje, odnosno odobrava prodajno mesto na kojem se obavlja trgovina na malo van prodajnog objekta, kao i vreme i način te trgovine u skladu sa zakonom; određuje vreme, način i mesta na kojima se može obavljati trgovina na malo sa pokretnih sredstava ili opreme i izdaje odobrenje za obavljanje trgovine na tim mestima u skladu sa zakonom kojim se uređuje trgovina;

23. sprovodi mere zaštite, korišćenja i uređenja poljoprivrednog zemljišta na svom području utvrđene aktima Grada, može učestvovati u finansiranju protivgradne zaštite na svom području; obrazuje poljočuvarsku službu na svom području;

24. organizuje rad i vodi Registar stambenih zajednica za područje gradske opštine i rešava po žalbi na zaključak Registratora u skladu sa zakonom kojim se uređuje stanovanje i održavanje zgrada;

25. stara se i obezbeđuje sredstva za bespovratno sufinansiranje aktivnosti na investicionom održavanju i unapređenju svojstava zgrade, u skladu sa zakonom i odlukom Skupštine grada; vodi postupak uvođenja prinudne uprave u stambenoj zajednici po prijavi nadležnog inspektora ili vlasnika posebnog dela u skladu sa zakonom;

26. predlaže mere za uređenje javnih zelenih površina i dečjih igrališta i objekata javnog osvetljenja i sl., osim gradske opštine iz stava 2. ovog člana;

27. učestvuje u donošenju plana i programa razvoja sistema i zaštite i spasavanja na teritoriji Grada; donosi odluku o organizaciji i funkcionisanju civilne zaštite za gradsku opštinu i obezbeđuje sprovođenje te odluke; obrazuje Štab za vanredne situacije na svom području; izrađuje i usklađuje procenu rizika od katastrofa i upravljanju u vanrednim situacijama i donosi planove zaštite i spasavanja za svoje područje; vrši opremanje jedinica civilne zaštite; može da dodeljuje sredstva dobrovoljnim vatrogasnim društvima za podsticanje programa ili nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa koji su od javnog interesa;

28. upravlja stvarima u javnoj svojini grada Beograda na kojima ima pravo korišćenja u skladu sa zakonom;

29. stara se o vršenju poslova pravne zaštite svojih prava i interesa;

30. obezbeđuje pružanje pravne pomoći građanima za ostvarivanje njihovih prava;

31. obrazuje organe, organizacije i službe za potrebe gradske opštine i uređuje njihovu organizaciju i rad;

32. uređuje organizaciju i rad mirovnih veća;

33. pomaže razvoj različitih oblika samopomoći i solidarnosti sa licima sa posebnim potrebama, podstiče aktivnosti i pruža pomoć organizacijama osoba sa invaliditetom i drugim socijalno-humanitarnim organizacijama kao i starijim licima na svom području;

34. stara se o ostvarivanju, zaštiti i unapređenju ljudskih prava i individualnih i kolektivnih prava pripadnika nacionalnih manjina i etničkih grupa;

35. može da ustanovi lokalnog ombudsmana za gradsku opštinu;

36. stara se o javnom obaveštavanju o pitanjima od značaja za život i rad građana na svom području; organizuje informativno-uslužne centre na svom području u zavisnosti od teritorijalne razuđenosti ili udaljenosti od sedišta gradske opštine, a u cilju efikasnijeg ostvarivanja određenih prava građana;

37. propisuje prekršaje za povrede propisa gradske opštine;

38. uređuje i obezbeđuje upotrebu imena, grba i drugog simbola gradske opštine;

39. izvršava propise i opšte akte Grada i gradske opštine;

40. obavlja i druge poslove od neposrednog interesa za građane, u skladu sa zakonom, ovim statutom, drugim propisima Grada i statutom gradske opštine.

Gradska opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, osim poslova iz stava 1. ovog člana:

- donosi plan detaljne regulacije za područje gradske opštine koje se nalazi van obuhvata Generalnog urbanističkog plana za Beograd;

- obezbeđuje uslove za obavljanje i razvoj komunalnih delatnosti na svom području, osim za obavljanje javnog linijskog prevoza putnika, zoohigijene, obezbeđivanja javnog osvetljenja, za uređivanje, upotrebu, unapređenje i zaštitu građevinskog zemljišta, pripremu i realizaciju srednjoročnih i godišnjih programa uređivanja građevinskog zemljišta, kao i prečišćavanje i distribuciju vode u slučaju kada je područje ili deo područja neke od gradskih opština iz ovog stava obuhvaćeno jedinstvenim sistemom gradskog vodovoda i za njihovo obavljanje mogu osnivati javna preduzeća, odnosno organizovati obavljanje tih delatnosti u skladu sa zakonom i propisom Grada;

- donosi rešenje u prvom stepenu o građevinskoj dozvoli za izgradnju objekata do 5000 m2 bruto razvijene građevinske površine; izdaje građevinsku dozvolu za izgradnju saobraćajnica i objekata linijske, odnosno komunalne infrastrukture na svom području; izdaje informaciju o lokaciji i lokacijske uslove za objekte za koje izdaje građevinsku dozvolu u skladu sa ovim statutom, potvrđuje projekte parcelacije i preparcelacije za područje gradske opštine;

- izdaje rešenje o ozakonjenju objekata do 3000 m2 bruto razvijene građevinske površine i jedan primerak pravosnažnog rešenja dostavlja organizacionoj jedinici Gradske uprave nadležnoj za poslove ozakonjenja objekata;

- uređuje i obezbeđuje obavljanje poslova koji se odnose na izgradnju, rekonstrukciju, održavanje, zaštitu, korišćenje, razvoj i upravljanje nekategorisanim putevima u naseljima na svom području;

- obezbeđuje korišćenje poslovnog prostora kojim upravlja i vrši druge poslove u vezi sa korišćenjem poslovnog prostora, u skladu sa zakonom i aktima Grada;

- obezbeđuje zaštitu prava pacijenata za zdravstvenu uslugu koju pruža dom zdravlja čije je sedište na području gradske opštine;

- odlučuje o nazivima ulica, trgova, zaselaka i drugih delova naseljenih mesta i o podizanju spomenika, postavljanju spomen-ploča ili skulpturalnih dela na svom području, u skladu sa propisima Grada.

Izuzetno od stava 2. alineje 2. ovog člana određene gradske opštine mogu obezbeđivati uslove za obavljanje i razvoj komunalne delatnosti zoohigijene, obezbeđivanja javnog osvetljenja, kao i prevoza putnika u domaćoj linijskoj plovidbi koji se vrši skelom na svom području u skladu sa posebnom odlukom Skupštine Grada.

Poslovi koje mogu vršiti gradske opštine

Član 77a

Gradska opština može, na osnovu ovlašćenja gradonačelnika, u ime i za račun Grada, otuđiti iz javne svojine Grada, građevinsko zemljište radi izgradnje objekata do 1500 m2 bruto razvijene građevinske površine, odnosno radi ozakonjenja objekata do 400 m2 bruto razvijene građevinske površine, a gradske opštine Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin mogu na isti način otuđiti građevinsko zemljište radi izgradnje objekata do 5000 m2 bruto razvijene građevinske površine, odnosno radi ozakonjenja objekata do 3000 m2 bruto razvijene građevinske površine, u skladu sa zakonom i aktima Grada.

Gradska opština može učestvovati u obezbeđenju dokumentacije za potrebe izgradnje, adaptacije i sanacije kao i finansiranju investicionog održavanja i opremanja objekata na svom području koji su u javnoj svojini Grada, u skladu sa zakonom i aktima Grada.

Vršenje poslova gradske opštine

Član 78

Poslove gradske opštine vrše organi gradske opštine.

Građani učestvuju u vršenju poslova gradske opštine, preko izabranih odbornika skupštine gradske opštine, putem građanske inicijative, zbora građana i referenduma, u skladu sa Ustavom, zakonom, ovim statutom i aktima gradske opštine.

Organi gradske opštine

Član 79

Organi gradske opštine su:

- skupština gradske opštine,

- predsednik gradske opštine,

- veće gradske opštine,

- uprava gradske opštine.

Nadležnost organa gradske opštine uređuje se statutom gradske opštine, u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Skupština gradske opštine

Član 80

Skupština gradske opštine ima od 19 do 75 odbornika.

Građani biraju odbornike skupštine gradske opštine na neposrednim izborima, tajnim glasanjem, na četiri godine.

Na izbor odbornika iz stava 1. ovog člana kao i druga pitanja u vezi mandata odbornika skupštine gradske opštine vrši se shodna primena zakona kojim se uređuju lokalni izbori.

Izbore za odbornike skupštine gradske opštine raspisuje predsednik Skupštine grada.

Odluka o raspisivanju izbora iz stava 3. ovog člana objavljuje se u "Službenom listu grada Beograda".

Komisija za planove gradske opštine

Član 80a

Skupština gradske opštine: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin donosi urbanističke planove iz člana 77. stava 2. alineja 1. ovog statuta i obrazuje Komisiju za planove, shodnom primenom zakona kojim se uređuje prostorno planiranje i izgradnja objekata, s tim da se jedna trećina članova imenuje na predlog Skupštine grada.

Na planska dokumenta iz stava 1. ovog člana posle javnog uvida pribavlja se saglasnost Komisije za planove Skupštine grada o usklađenosti Plana detaljne regulacije sa planom višeg reda, odnosno sa zakonom kojim su uređeni prostorno planiranje i izgradnja objekata.

Osnivanje javnih komunalnih preduzeća gradskih opština

Član 80b

Gradska opština koja u skladu sa ovim statutom može osnovati javno komunalno preduzeće pribavlja prethodnu saglasnost Skupštine grada u skladu sa ovim članom.

Skupština gradske opštine vrši prava osnivača prema javnom komunalnom preduzeću iz stava 1. ovog člana, čiji je osnivač, shodnom primenom zakona kojim se uređuje položaj javnih preduzeća.

Nadležni organ gradske opštine, radi pribavljanja prethodne saglasnosti iz stava 1. ovog člana, upućuje predlog osnivačkog akta javnog komunalnog preduzeća organizacionoj jedinici Gradske uprave u čijem delokrugu su poslovi iz oblasti za koju se osniva to preduzeće.

Predsednik, zamenik predsednika i sekretar i zamenik sekretara skupštine gradske opštine

Član 81*

Skupština gradske opštine ima predsednika koga na predlog najmanje jedne trećine odbornika bira iz sastava odbornika, na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Ako nijedan od predložena dva kandidata ne dobije potrebnu većinu, postupak izbora se ponavlja. Ako su predložena tri kandidata, a nijedan ne dobije potrebnu većinu, u drugom krugu glasaće se za dva kandidata koja su u prvom krugu dobila najveći broj glasova. Ako u drugom krugu nijedan kandidat ne dobije potrebnu većinu, postupak kandidovanja i izbora se ponavlja.

Predsednik skupštine gradske opštine ima zamenika koji ga zamenjuje u slučaju odsutnosti ili sprečenosti da obavlja svoju dužnost.

Zamenik predsednika skupštine bira se na isti način kao predsednik skupštine.

Predsednik i zamenik predsednika skupštine mogu biti razrešeni i pre isteka vremena na koje su izabrani, na isti način na koji su birani.

Predsednik skupštine može biti na stalnom radu u gradskoj opštini.

Ako zameniku predsednika skupštine gradske opštine miruju prava iz radnog odnosa usled izbora na tu funkciju, zamenik predsednika skupštine gradske opštine može biti na stalnom radu u gradskoj opštini.

Skupština gradske opštine ima sekretara koga, na predlog predsednika skupštine, postavlja na četiri godine i može biti ponovo postavljen.

Za sekretara može biti postavljeno lice koje ima stečeno visoko obrazovanje iz naučne oblasti pravne nauke na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu, sa položenim stručnim ispitom za rad u organima uprave i radnim iskustvom od najmanje tri godine.

Skupština gradske opštine može, na predlog predsednika skupštine, razrešiti sekretara i pre isteka vremena na koji je izabran.

Sekretar može imati zamenika koji se postavlja i razrešava na isti način i pod istim uslovima kao sekretar.

Izvršni organi gradske opštine

Član 82

Izvršni organi gradske opštine su predsednik gradske opštine i veće gradske opštine.

Predsednik gradske opštine

Član 83

Predsednika gradske opštine bira skupština gradske opštine, iz reda odbornika, na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Predsednik gradske opštine ima zamenika koji ga zamenjuje u slučaju njegove odsutnosti i sprečenosti da obavlja svoju dužnost.

Predsednik skupštine gradske opštine predlaže kandidata za predsednika gradske opštine.

Kandidat za predsednika gradske opštine predlaže kandidata za zamenika predsednika gradske opštine iz reda odbornika, koga bira skupština gradske opštine na isti način kao predsednika gradske opštine.

Predsedniku i zameniku predsednika gradske opštine izborom na ove funkcije prestaje mandat odbornika u skupštini gradske opštine.

Predsednik gradske opštine i zamenik predsednika gradske opštine su na stalnom radu u gradskoj opštini.

Veće gradske opštine

Član 84

Veće gradske opštine čine predsednik gradske opštine, zamenik predsednika gradske opštine i najviše 11 članova koje bira skupština gradske opština na period od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom od ukupnog broja odbornika skupštine gradske opštine.

Predsednik gradske opštine je predsednik veća gradske opštine.

Zamenik predsednika gradske opštine je član opštinskog veća po funkciji.

Kandidate za članove veća gradske opštine predlaže kandidat za predsednika gradske opštine.

Kada odlučuje o izboru predsednika i zamenika predsednika gradske opštine skupština opštine istovremeno i objedinjeno odlučuje i o izboru članova veća gradske opštine.

Broj članova veća gradske opštine, koje skupština gradske opštine bira na predlog predsednika gradske opštine, utvrđuje se statutom gradske opštine.

Članovi veća gradske opštine koje bira skupština gradske opštine ne mogu istovremeno biti i odbornici, a mogu biti zaduženi za jednu ili više oblasti iz nadležnosti gradske opštine.

Odborniku koji bude izabran za člana veća gradske opštine prestaje odbornički mandat.

Članovi veća gradske opštine mogu biti na stalnom radu u opštini.

Razrešenje, ostavka i prestanak mandata izvršnih organa gradske opštine

Član 84a

Predsednik gradske opštine može biti razrešen pre isteka vremena na koje je biran, na obrazloženi predlog najmanje trećine odbornika, na isti način na koji je izabran.

Razrešenjem ili ostavkom predsednika gradske opštine prestaje mandat zamenika predsednika gradske opštine i veća gradske opštine.

Predsednik, zamenik predsednika gradske opštine ili član veća gradske opštine koji su razrešeni ili su podneli ostavku, ostaju na dužnosti i vrše tekuće poslove do izbora novog predsednika, zamenika predsednika gradske opštine ili člana veća gradske opštine.

Zamenik predsednika gradske opštine odnosno član veća gradske opštine mogu biti razrešeni pre isteka vremena na koje su birani, na obrazloženi predlog predsednika gradske opštine ili najmanje jedne trećine odbornika, na isti način na koji su izabrani.

Istovremeno sa predlogom za razrešenje zamenika predsednika gradske opštine ili člana veća gradske opštine, predsednik gradske opštine je dužan da skupštini gradske opštine podnese predlog za izbor novog zamenika predsednika gradske opštine ili člana veća gradske opštine, koje istovremeno donosi odluku o razrešenju i izboru.

Prestankom mandata skupštine gradske opštine prestaje mandat izvršnih organa gradske opštine, s tim da oni vrše tekuće poslove iz svoje nadležnosti do stupanja na dužnost novih izvršnih organa, odnosno predsednika i članova privremenog organa ako je skupštini gradske opštine mandat prestao zbog raspuštanja.

Uprava gradske opštine

Član 85

Uprava gradske opštine obrazuje se kao jedinstven organ.

Za vršenje srodnih poslova, u upravi gradske opštine mogu se obrazovati unutrašnje organizacione jedinice.

Upravom gradske opštine rukovodi načelnik.

Za načelnika uprave gradske opštine može biti postavljeno lice koje ima stečeno visoko obrazovanje iz naučne oblasti pravne nauke na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, master strukovnim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu, položen državni stručni ispit za rad u organima državne uprave i najmanje pet godina radnog iskustva u struci.

Načelnika uprave gradske opštine postavlja veće gradske opštine, na osnovu javnog konkursa, na pet godina.

Načelnik uprave gradske opštine može imati zamenika koji ga zamenjuje u slučaju odsutnosti ili sprečenosti da obavlja svoju dužnost. Zamenik načelnika postavlja se na isti način i pod istim uslovima kao načelnik uprave gradske opštine.

Načelnik i zamenik načelnika uprave gradske opštine mogu podneti ostavku ili biti razrešeni na obrazloženi predlog predsednika gradske opštine ili određenog broja članova opštinskog veća, u skladu sa statutom gradske opštine.

Rukovodioce unutrašnjih organizacionih jedinica u upravi gradske opštine raspoređuje načelnik.

Statutom gradske opštine može se predvideti da se u kabinetu predsednika gradske opštine postavljaju pomoćnici predsednika gradske opštine za pojedine oblasti.

U gradskoj opštini može biti postavljeno najviše tri pomoćnika predsednika gradske opštine.

Uređenje uprave gradske opštine

Član 86

Organizacija uprave gradske opštine, kao i unutrašnje uređenje i sistematizacija uprave gradske opštine uređuje se aktima gradske opštine, u skladu sa zakonom, ovim statutom i statutom gradske opštine.

VI - MEĐUSOBNI ODNOSI ORGANA GRADA I GRADSKE OPŠTINE

Saradnja organa grada i gradskih opština

Član 87

Odnosi organa grada i gradskih opština, kao i međusobni odnosi organa gradskih opština u ostvarivanju svojih prava i dužnosti utvrđenih ovim statutom, zasnivaju se na saradnji i dogovaranju.

U vršenju poslova grada, organi grada:

1. obaveštavaju organe i službe gradske opštine, po sopstvenoj inicijativi ili na njihov zahtev, o pitanjima od neposrednog interesa za ostvarivanje lokalne samouprave u gradu i za rad organa gradske opštine i obezbeđuju učešće organa gradske opštine u pripremi propisa grada od značaja za gradsku opštinu;

2. pružaju stručnu pomoć organima i službama gradske opštine u obavljanju njihovih poslova;

3. traže izveštaje, podatke i obaveštenja o obavljanju poslova gradske opštine.

Organi gradske opštine, u vršenju svojih poslova:

1. daju organima grada inicijative za uređivanje ili donošenje, odnosno izmenu propisa iz nadležnosti grada i za preduzimanje mera od značaja za ostvarivanje prava i dužnosti gradske opštine;

2. traže mišljenje od nadležnog organa grada o primeni propisa i drugih opštih akata grada;

3. učestvuju u pripremanju propisa grada čija je sadržina od posebnog značaja za ostvarivanje prava i dužnosti gradske opštine i rad organa gradske opštine;

4. vrše i druge poslove u skladu sa ovim statutom i drugim propisima.

Nadzor nad radom i aktima organa gradske opštine

Član 88

Organi grada vrše nadzor nad radom i aktima organa gradske opštine u vršenju poslova grada koji su ovim statutom preneti gradskoj opštini.

Nadležni organ gradske opštine je dužan da organu grada koji vrši nadzor nad radom i aktima tog organa, blagovremeno dostavi tražene podatke, spise i isprave.

Za dostavljanje traženih podataka, spisa i isprava odgovoran je predsednik gradske opštine, odnosno sekretar skupštine gradske opštine ako se nadzor vrši nad radom i aktima skupštine gradske opštine.

Postupanje organa grada u slučaju nevršenja poslova gradske opštine

Član 89

Kada organ gradske opštine ne vrši poslove utvrđene ovim statutom duže od mesec dana, odgovarajući organ grada upozoriće na to organ gradske opštine.

Ako organ gradske opštine i dalje ne vrši te poslove duže od mesec dana od dostavljanja upozorenja, Skupština grada, odnosno organ koji ona ovlasti, preuzeće obavljanje tih poslova, a gradskoj opštini će se obustaviti finansijska sredstva za obavljanje tih poslova.

Istovremeno sa preuzimanjem poslova, organ grada koji je preuzeo obavljanje poslova, sa nadležnim organom gradske opštine, preduzeće potrebne mere radi stvaranja uslova za obavljanje tih poslova u gradskoj opštini.

Postupanje organa grada u slučaju nesaglasnosti statuta gradske opštine sa statutom grada

Član 90

Kada Skupština grada oceni da statut gradske opštine nije u saglasnosti sa statutom grada, ukazaće na to skupštini gradske opštine i zatražiti da u roku koji utvrdi Skupština grada usaglasi statut gradske opštine sa statutom grada.

Ako Skupština gradske opštine ne postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana, Skupština grada pokrenuće postupak pred Ustavnim sudom za ocenu zakonitosti statuta gradske opštine i zatražiti obustavu od izvršenja pojedinačnog akta ili radnje organa gradske opštine donetog, odnosno preduzete na osnovu tog statuta, ako bi njihovim izvršavanjem mogle nastupiti neotklonjive štetne posledice.

Postupanje organa grada u slučaju nesaglasnosti opšteg akta gradske opštine sa statutom grada ili drugim opštim aktom grada

Član 91

Ako opšti akt organa gradske opštine nije u saglasnosti sa statutom ili drugim opštim aktom grada, gradonačelnik, na predlog Gradske uprave, odbornika u Skupštini grada ili odbornika u skupštini gradske opštine čiji se opšti akt osporava, upozoriće na to organ gradske opštine koji je doneo taj akt i zatražiti da ga usaglasi, odnosno stavi van snage.

Ako organ gradske opštine ne postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana u roku od mesec dana od dana dostavljanja upozorenja, Skupština grada, na predlog gradonačelnika, obustaviće od izvršenja taj akt rešenjem koje se objavljuje u "Službenom listu grada Beograda".

Skupština grada, istovremeno sa donošenjem rešenja iz stava 2. ovog člana, pokrenuće postupak pred Ustavnim sudom za ocenu zakonitosti tog akta i zatražiti obustavu od izvršenja pojedinačnog akta ili radnje organa gradske opštine donetog, odnosno preduzete na osnovu tog akta, ako bi njihovim izvršavanjem mogle nastupiti neotklonjive štetne posledice.

Pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti opšteg akta gradske opštine

Član 92

Kada Gradska uprava smatra da opšti akt organa gradske opštine nije u skladu sa Ustavom i zakonom, dužna je da inicira pokretanje postupka za ocenu saglasnosti tog akta sa zakonom pred Ustavnim sudom i zatraži obustavu od izvršenja pojedinačnog akta ili radnje koja je preduzeta na osnovu opšteg akta čija se zakonitost ocenjuje, ako bi njihovim izvršavanjem mogle nastupiti neotklonjive štetne posledice.

Ukidanje ili poništavanje pojedinačnog akta organa gradske opštine

Član 93

Kada pojedinačni akt organa gradske opštine, protiv kojeg nije obezbeđena sudska zaštita, nije u saglasnosti sa Statutom grada i drugim opštim aktom grada, gradonačelnik, na predlog Gradske uprave, predložiće skupštini gradske opštine da taj akt ukine ili poništi.

Ako skupština gradske opštine ne postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana u roku od mesec dana od dana dostavljanja predloga, Skupština grada, na predlog gradonačelnika ukinuće ili poništiti taj akt.

Raspuštanje skupštine gradske opštine

Član 94

Skupština gradske opštine može se raspustiti ako:

- ne zaseda duže od tri meseca,

- ne izabere predsednika gradske opštine i veće gradske opštine u roku od mesec dana od dana konstituisanja skupštine gradske opštine ili od dana njihovog razrešenja, odnosno podnošenja ostavke,

- ne donese statut u roku utvrđenom ovim statutom i

- ne donese budžet u roku utvrđenom zakonom.

Odluku o raspuštanju skupštine gradske opštine donosi Skupština grada većinom glasova od ukupnog broja odbornika Skupštine, na predlog Gradskog veća.

Predsednik Skupštine grada raspisuje izbore za odbornike skupštine gradske opštine u roku od dva meseca od stupanja na snagu odluke o raspuštanju skupštine gradske opštine.

Mandat odbornika izabranih na izborima iz stava 3. ovog člana traje četiri godine.

Do konstituisanja skupštine i izvršnih organa gradske opštine, tekuće i neodložne poslove iz nadležnosti skupštine i izvršnih organa obavlja privremeni organ gradske opštine, koji čine predsednik i četiri člana.

Privremeni organ obrazuje Skupština grada aktom iz stava 2. ovog člana vodeći računa o političkom sastavu raspuštene skupštine gradske opštine.

Određivanje privremenog organa kad skupština gradske opštine nije izabrana ili konstituisana

Član 95

Ako se u gradskoj opštini ne sprovedu izbori za odbornike ili ako se posle sprovedenih izbora ne konstituiše skupština u roku od dva meseca od objavljivanja rezultata izbora, Skupština grada imenuje privremeni organ iz člana 94. stav 5. ovog statuta, koji obavlja tekuće i neodložne poslove iz nadležnosti skupštine i izvršnih organa gradske opštine.

Predsednik Skupštine grada donosi odluku o raspisivanju novih izbora za skupštinu gradske opštine u roku od mesec dana od dana određenog za održavanje izbora, odnosno za konstituisanje skupštine.

Mandat odbornika skupštine gradske opštine izabranih na izborima iz stava 2. ovog člana traje do isteka mandata odbornika izabranih na redovnim izborima.

Postupanje organa gradske opštine kad organ grada ne vrši poslove iz svoje nadležnosti

Član 96

Kada organ grada ne vrši poslove utvrđene ovim statutom, skupština gradske opštine može zatražiti od nadležnog organa grada da postupa u skladu sa ovim statutom.

Ako organ grada i posle upozorenja ne vrši te poslove duže od mesec dana, skupština gradske opštine može da zatraži da Vlada Republike Srbije preduzme mere u skladu sa zakonom.

VII - FINANSIRANJE POSLOVA GRADA I GRADSKIH OPŠTINA

Finansiranje poslova i raspodela sredstava između grada i gradskih opština

Član 97

Za obavljanje poslova iz nadležnosti grada utvrđenih Ustavom i zakonom, kao i za obavljanje zakonom poverenih poslova iz okvira prava i dužnosti republike, gradu pripadaju prihodi i primanja utvrđeni zakonom.

Sredstva iz stava 1. ovog člana raspoređuju se gradu i gradskim opštinama srazmerno vrsti i obimu poslova koje obavljaju, odlukom Skupštine grada, koja se donosi za kalendarsku godinu.

Izvori sredstava i nenamenski karakter sredstava

Član 98

Poslovi grada finansiraju se iz izvornih i ustupljenih prihoda, transfera, primanja po osnovu zaduživanja i drugih prihoda i primanja utvrđenih zakonom.

Prihodi i primanja iz stava 1. ovog člana su opšti prihod, odnosno primanje budžeta Grada i budžeta gradskih opština, osim onih čiji je namenski karakter utvrđen zakonom kojim se uređuje budžetski sistem.

Sredstva budžeta grada, odnosno gradske opštine, koriste se u skladu sa zakonom i odlukom o budžetu grada, odnosno gradske opštine.

Odluka o budžetu gradske opštine donosi se shodnom primenom zakona kojim se uređuje donošenje budžeta jedinice lokalne samouprave.

Plan javnih investicija gradske opštine donosi se shodnom primenom propisa kojim se uređuje donošenje plana javnih investicija jedinice lokalne samouprave.

Član 99

(Brisano)

Raspolaganje prihodima i primanjima i zaduživanje grada i gradskih opština

Član 100

Grad samostalno raspolaže prihodima i primanjima koji mu pripadaju, u skladu sa odlukom o budžetu grada.

Grad se može zaduživati i zaključivati ugovore o kreditu, u skladu sa zakonom.

Gradska opština se može zaduživati i zaključivati ugovore o kreditu, u skladu sa zakonom, po prethodno pribavljenoj saglasnosti Skupštine grada.

Budžet i završni račun budžeta grada

Član 101

Grad ima budžet u kojem se iskazuju svi njegovi prihodi i primanja, rashodi i izdaci.

Budžet grada izrađuje se na način predviđen zakonom i donosi se za jednu kalendarsku godinu.

Po isteku godine za koju je budžet donet, Skupština grada donosi završni račun budžeta grada, u skladu sa zakonom.

Budžet grada i završni račun budžeta grada dostupni su javnosti.

Odgovornost za izvršenje budžeta

Član 102

Za izvršenje budžeta grada, gradonačelnik odgovara Skupštini grada.

Gradska uprava obavezna je da redovno prati izvršenje budžeta i najmanje dva puta godišnje obaveštava gradonačelnika.

Nadzor nad namenskim korišćenjem sredstava korisnika budžeta

Član 103

Grad vrši nadzor nad namenskim korišćenjem sredstava korisnika budžeta grada.

Saglasnost na broj i strukturu zaposlenih kod korisnika budžeta grada

Član 104

Grad daje saglasnost na opšte akte organizacija čiji se rad finansira iz budžeta grada kojima se uređuju broj i struktura zaposlenih i daje saglasnost na broj i strukturu zaposlenih i drugih lica koja se angažuju na ostvarivanju programa ili delova programa korisnika budžeta grada, u skladu sa zakonom.

Uvođenje samodoprinosa

Član 105

Za finansiranje određenih potreba, odnosno za realizaciju određenih projekata na teritoriji grada ili na delu teritorije grada, može se raspisati samodoprinos.

Odluku o uvođenju samodoprinosa donose građani referendumom, u skladu sa zakonom i ovim statutom, odnosno statutom gradske opštine.

Utvrđivanje predloga odluke

Član 106

Predlog odluke o uvođenju samodoprinosa za teritoriju grada ili za područje više gradskih opština utvrđuje Skupština grada.

Predlog odluke o uvođenju samodoprinosa za područje ili deo područja gradske opštine utvrđuje skupština gradske opštine.

Inicijativu za donošenje odluke iz stava 1. ovog člana može podneti najmanje jedna trećina odbornika Skupštine grada i građani putem građanske inicijative.

Inicijativa za donošenje odluke iz stava 2. ovog člana, podnosi se na način i po postupku predviđenom statutom gradske opštine.

Uz inicijativu se podnosi i program kojim se utvrđuju izvori, namena i način obezbeđivanja ukupnih finansijskih sredstava za realizaciju projekta koji je predmet odluke.

Po primljenoj urednoj inicijativi, Skupština grada odlučuje o pokretanju postupka za uvođenje samodoprinosa većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Kada Skupština grada prihvati inicijativu za uvođenje samodoprinosa, donosi zaključak kojim istovremeno određuje rok za pripremu nacrta odluke o uvođenju samodoprinosa i rok i način organizovanja javne rasprave.

Predlog odluke o uvođenju samodoprinosa Skupština grada, odnosno skupština gradske opštine utvrđuje većinom glasova od ukupnog broja odbornika skupštine, po postupku predviđenom za donošenje statuta, po prethodno održanoj javnoj raspravi.

Donošenje odluke o uvođenju samodoprinosa

Član 107

Odluku o uvođenju samodoprinosa donose građani koji imaju izborno pravo i prebivalište na području na kojem se sredstva prikupljaju.

Odluku iz stava 1. ovog člana donose i građani koji nemaju izborno pravo i prebivalište na području na kojem se sredstva prikupljaju ako na tom području imaju nepokretnu imovinu, a sredstvima samodoprinosa se poboljšavaju uslovi korišćenja te imovine.

Odluka se smatra donetom kada se za nju izjasni većina od ukupnog broja građana iz st. 1. i 2. ovog člana.

Objavljivanje odluke o uvođenju samodoprinosa

Član 108

Odluka o uvođenju samodoprinosa se objavljuje na način na koji se objavljuju akti grada i gradske opštine.

Odluka iz stava 1. ovog člana, sa spiskom građana koji su u obavezi da plaćaju samodoprinos, dostavlja se isplatiocu čije je sedište van područja na kojem se sredstva prikupljaju.

Namenski karakter sredstava samodoprinosa

Član 109

Novčana sredstva koja se prikupljaju na osnovu odluke o samodoprinosu prihod su budžeta i strogo su namenskog karaktera.

VIII - NEPOSREDNO UČEŠĆE GRAĐANA U OBAVLJANJU POSLOVA GRADA

Oblici neposredne samouprave

Član 110

Građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji grada učestvuju u odlučivanju o poslovima grada: ostvarivanjem građanske inicijative, na zborovima građana i referendumom, u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Građanska inicijativa

Član 111

Građani putem građanske inicijative predlažu Skupštini grada donošenje akta kojim će urediti određeno pitanje iz nadležnosti grada, promenu Statuta ili drugih akata i raspisivanje referenduma u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Gradska uprava pruža stručnu pomoć građanima prilikom formulisanja predloga sadržanog u inicijativi iz stava 1. ovog člana.

Za punovažno pokretanje građanske inicijative potreban je potpis najmanje 30.000 birača, koji su upisani u birački spisak na dan predaje inicijative, ako zakonom ili ovim statutom nije utvrđen drugi broj.

Sadržina građanske inicijative

Član 112

Građani učestvuju u građanskoj inicijativi potpisivanjem odgovarajućeg predloga.

Predlog iz stava 1. ovog člana mora biti obrazložen i sačinjen tako da se iz njega jasno vide pravci promena, odnosno rešenja o kojima Skupština grada treba da se izjasni.

Inicijativni odbor

Član 113

Radi ostvarivanja građanske inicijative građani obrazuju inicijativni odbor koji ima pet članova koji imaju biračko pravo.

Inicijativni odbor može obrazovati posebne odbore za prikupljanje potpisa, u skladu sa zakonom.

Inicijativni odbor dostavlja listu potpisnika građanske inicijative Skupštini grada.

Postupanje Skupštine grada po inicijativi

Član 114

Skupština grada dužna je da održi raspravu o predlogu i da dostavi obrazložen odgovor građanima u roku od 60 dana od dana dobijanja predloga.

Zbor građana

Član 115

Zbor građana raspravlja i daje predloge o pitanjima iz nadležnosti organa grada.

Sazivanje zbora

Član 116

Zbor građana saziva se za područje mesne zajednice ili drugog oblika mesne samouprave.

Zbor građana saziva predsednik mesne zajednice, odnosno drugog oblika mesne samouprave ili lice ovlašćeno aktom mesne zajednice, odnosno drugog oblika mesne samouprave, najmanje 15 dana pre održavanja zbora (u daljem tekstu: sazivač).

Sazivač je dužan da sazove zbor građana na zahtev 10% birača sa prebivalištem na području za koje se saziva zbor građana.

Predlog za sazivanje zbora može uputiti organ grada nadležan za odlučivanje o pitanju koje se razmatra na zboru.

O sazvanom zboru građani se obaveštavaju isticanjem akta o sazivanju zbora na oglasnim tablama na području mesne zajednice, odnosno drugog oblika mesne samouprave ili na drugi uobičajen način.

Sazivač je obavezan da obavesti Gradsku upravu, kao i upravu gradske opštine o održavanju zbora.

Rad zbora i utvrđivanje stavova zbora

Član 117

Zborom građana predsedava sazivač ili lice koje on ovlasti.

Zbor građana razmatra predloge i zauzima stavove o njima ako mu prisustvuje većina građana koja ima biračko pravo sa područja mesne zajednice za koju je sazvan zbor.

Zbor građana većinom glasova prisutnih građana usvaja zahteve i predloge i upućuje ih nadležnim organima grada.

Način rada i način utvrđivanja stavova zbora uređuju se odlukom Skupštine grada.

Gradska uprava dužna je da pruži stručnu pomoć građanima prilikom formulisanja predloga, odnosno zahteva zbora građana, a pre njihovog upućivanja nadležnim organima grada.

Postupanje nadležnog organa grada po održanom zboru

Član 118

Organi grada dužni su da u roku od 60 dana od dana održavanja zbora građana, razmotre zahteve i predloge građana, zauzmu stav o njima, odnosno donesu odgovarajuću odluku ili meru i o tome obaveste građane.

Referendum

Član 119

Skupština grada može na sopstvenu inicijativu da raspiše referendum o pitanjima iz svoje nadležnosti, većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Referendum o pitanju iz stava 1. ovog člana, koji se raspisuje za teritoriju grada, Skupština grada dužna je da raspiše na predlog koji podnese najmanje 10% birača sa prebivalištem na teritoriji grada, koji su upisani u birački spisak na dan predaje predloga za raspisivanje referenduma, na način utvrđen zakonom i ovim statutom.

Predlog iz stava 2. ovog člana mora biti potpisan od strane svih birača - podnosilaca predloga i overen, u skladu sa zakonom.

Raspisivanje referenduma

Član 120

Akt o raspisivanju referenduma donosi Skupština grada.

Od dana raspisivanja do dana sprovođenja referenduma ne može proteći manje od 30 dana ni više od 90 dana.

Odlučivanje građana referendumom

Član 121

Odluka putem referenduma doneta je ako se za nju izjasnila većina građana koja je glasala, pod uslovom da je glasalo više od polovine ukupnog broja građana sa pravom izjašnjavanja na referendumu, u skladu sa zakonom.

Obaveznost odluke

Član 122

Odluka doneta na referendumu obavezna je i Skupština grada ne može je staviti van snage, niti izmenama i dopunama menjati njenu suštinu u periodu od godinu dana od dana donošenja odluke.

IX - MESNA SAMOUPRAVA

Oblici mesne samouprave

Član 123

Radi zadovoljavanja potreba i interesa od neposrednog značaja za građane sa određenog područja, u gradskoj opštini osnivaju se mesne zajednice i drugi oblici mesne samouprave.

Mesna zajednica se osniva za jedno ili više sela.

Mesna zajednica, odnosno drugi oblik mesne samouprave (u daljem tekstu: mesna zajednica) osniva se za: naseljeno mesto, dva ili više naseljenih mesta, deo naseljenog mesta, gradsku četvrt, rejon, stambeni blok, ulicu, deo jedne ili više ulica, koji predstavlja prostornu, funkcionalnu i urbanističku celinu i gde postoji međusobna interesna povezanost građana i mogućnost njihovog organizovanja.

Mesna zajednica, po pravilu, obuhvata područje sa približno istim brojem stanovnika.

Pravni status mesne zajednice

Član 124

Mesna zajednica ima svojstvo pravnog lica, u okviru prava i dužnosti utvrđenih ovim statutom i odlukom o osnivanju.

Mesna zajednica ima pravo korišćenja na stvarima u javnoj svojini grada, u skladu sa zakonom i propisom, odnosno drugim aktom grada.

Osnivanje, promena područja i ukidanje mesne zajednice

Član 125

Predlog za obrazovanje, odnosno ukidanje mesne zajednice mogu podneti najmanje 10% birača sa prebivalištem na području na koje se predlog odnosi, najmanje jedna trećina odbornika skupštine gradske opštine na čijem području se obrazuje, odnosno ukida mesna zajednica.

Skupština gradske opštine odlučuje o obrazovanju nove i području za koje se obrazuje, promeni područja i ukidanju mesne zajednice na svom području, većinom od ukupnog broja odbornika skupštine, po prethodno pribavljenom mišljenju građana sa tog područja.

Aktom o osnivanju mesne zajednice, u skladu sa ovim statutom, utvrđuju se poslovi koje vrši mesna zajednica, organi i organizacija rada organa, način odlučivanja kao i broj članova saveta, postupak izbora saveta i drugih organa mesne samouprave, zaštita prava u toku izbora i druga pitanja od značaja za rad mesne zajednice.

Prava i dužnosti mesne zajednice

Član 126

Mesna zajednica, u skladu sa statutom gradske opštine i odlukom o osnivanju, razmatra pitanja koja se odnose na stvaranje boljih uslova života u mesnoj zajednici, a naročito na:

- brigu o deci, starim licima i licima sa posebnim potrebama,

- zaštitu i unapređenje životne sredine,

- uređenje i održavanje naselja i zelenih površina,

- stanje objekata komunalne infrastrukture i kvalitet komunalnih usluga,

- snabdevanje i zaštitu potrošača,

- raspored poslovnog prostora i utvrđivanje radnog vremena,

- razvoj poljoprivrede,

- održavanje kulturnih i sportskih manifestacija, kao i aktivnosti vezane za odmor i rekreaciju starih lica,

- održavanje stambenih zgrada,

- komunalnu zoohigijenu,

- organizovanje protivpožarne zaštite,

- i druga pitanja od značaja za građane sa svog područja.

U vršenju poslova iz stava 1. ovog člana, mesna zajednica:

- upućuje inicijative nadležnim organima gradske opštine i grada za uređivanje određenih pitanja i izmenu propisa i drugih akata iz nadležnosti gradske opštine, odnosno grada,

- ostvaruje saradnju sa drugim mesnim zajednicama, udruženjima građana, ustanovama i javnim preduzećima koje je osnovao grad, odnosno gradska opština, organima gradske opštine, nevladinim i drugim organizacijama,

- organizuje konkretne aktivnosti građana i drugih zainteresovanih učesnika,

- obaveštava građane mesne zajednice o aktivnostima koje preduzima,

- učestvuje u organizovanju zborova građana, referenduma i pokretanju građanskih inicijativa,

- vrši i druge poslove, u skladu sa statutom gradske opštine i aktima mesne zajednice.

U vršenju svojih poslova, mesna zajednica je dužna da uvažava interes građana gradske opštine, odnosno grada u celini.

Savet mesne zajednice

Član 127

U mesnoj zajednici obrazuje se savet mesne zajednice, kao osnovni predstavnički organ građana na području mesne zajednice, koji bira Skupština gradske opštine na čijem području je obrazovana, odnosno na čijem području se obrazuje mesna zajednica.

Članove saveta mesne zajednice bira Skupština gradske opštine na predlog zbora građana koji se saziva za područje mesne zajednice.

Zbor građana iz stava 2. ovog člana može predložiti najviše dvostruko veći broj članova saveta mesne zajednice od broja članova saveta koji je utvrđen aktom o osnivanju mesne zajednice.

Predsednika saveta mesne zajednice bira savet iz reda svojih članova, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja članova saveta mesne zajednice.

Savet mesne zajednice:

1) donosi statut mesne zajednice;

2) donosi finansijski plan mesne zajednice i programe razvoja mesne zajednice;

3) bira i razrešava predsednika saveta mesne zajednice;

4) predlaže mere za razvoj i unapređenje komunalnih i drugih delatnosti na području mesne zajednice;

5) donosi poslovnik o radu saveta mesne zajednice i druge akte iz nadležnosti mesne zajednice;

6) pokreće inicijativu za donošenje novih ili postojećih propisa gradske opštine, odnosno Grada;

7) vrši druge poslove iz nadležnosti mesne zajednice utvrđene ovim statutom, aktom o osnivanju mesne zajednice ili drugim propisom Grada, odnosno gradske opštine.

Finansiranje mesne zajednice

Član 128

Sredstva za rad mesne zajednice obezbeđuju se iz:

1. sredstava utvrđenih odlukom o budžetu gradske opštine, uključujući i samodoprinos,

2. donacija i

3. prihoda koje mesna zajednica ostvari svojom aktivnošću.

Mesna zajednica donosi finansijski plan na koji saglasnost daje nadležni organ gradske opštine, u skladu sa odlukom o budžetu gradske opštine.

Član 128a

Ukoliko organ određen Statutom gradske opštine smatra da opšti akt mesne zajednice nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom dužan je da o tome obavesti Gradsko veće.

Gradsko veće, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana dužno je da obustavi od izvršenja opšti akt mesne zajednice, rešenjem koje stupa na snagu objavljivanjem u "Službenom listu grada Beograda" i da pokrene postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti opšteg akta mesne zajednice pred Ustavnim sudom.

Rešenje o obustavi od izvršenja prestaje da važi ako Gradsko veće u roku od pet dana od dana objavljivanja rešenja ne pokrene postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti opšteg akta.

Organ određen Statutom gradske opštine vrši nadzor nad zakonitošću rada i akata mesne zajednice i preduzima mere, u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Poveravanje poslova mesnoj zajednici

Član 129

Odlukom Skupštine grada, odnosno gradske opštine može se svim ili pojedinim mesnim zajednicama poveriti vršenje određenih poslova iz nadležnosti grada, odnosno gradske opštine, uz obezbeđivanje za to potrebnih sredstava.

Prilikom odlučivanja o poveravanju poslova iz stava 1. ovog člana polazi se od značaja tih poslova za zadovoljavanje svakodnevnih i neposrednih potreba građana sa određenog područja.

Organizovanje rada uprave u mesnim zajednicama

Član 130

Za obavljanje određenih poslova iz nadležnosti Gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine, posebno u vezi sa ostvarivanjem prava građana, može se organizovati rad uprave u mesnim zajednicama.

Poslove iz stava 2. ovog člana, način i mesto njihovog vršenja, određuje gradonačelnik, odnosno predsednik gradske opštine, na predlog načelnika uprave.

X - ZAŠTITA LOKALNE SAMOUPRAVE

Pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti

Član 131

Gradsko veće pokreće postupak za ocenu ustavnosti ili zakonitosti zakona ili drugog opšteg akta Republike Srbije kojim se povređuje pravo na lokalnu samoupravu.

Pravo žalbe Ustavnom sudu

Član 132

Gradsko veće ima pravo žalbe Ustavnom sudu ako se pojedinačnim aktom ili radnjom državnog organa onemogućava vršenje nadležnosti grada.

Lokalni ombudsman

Član 133

Ustanovljava se lokalni ombudsman u gradu.

Lokalni ombudsman je ovlašćen da kontroliše poštovanje prava građana, utvrđuje povrede učinjene aktima, radnjama ili nečinjenjem Gradske uprave i javnih službi čiji je osnivač grad, ako se radi o povredi propisa i opštih akata grada.

Lokalni ombudsman ima jednog ili više zamenika. Broj zamenika lokalnog ombudsmana utvrđuje se posebnom odlukom Skupštine grada.

Samostalnost i nezavisnost

Član 134

Lokalni ombudsman je samostalan i nezavisan u vršenju svoje funkcije i niko nema pravo da utiče na njegov rad i postupanje.

Lokalni ombudsman i zamenik lokalnog ombudsmana ne može biti član političke stranke i ne može obavljati drugu javnu funkciju, niti profesionalnu delatnost, odnosno drugu dužnost ili posao koji bi mogao uticati na njegovu samostalnost i nezavisnost.

Izbor i razrešenje

Član 135

Lokalnog ombudsmana bira Skupština grada na predlog više od jedne trećine odbornika, na vreme od pet godina, većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Zamenika lokalnog ombudsmana bira Skupština grada, na predlog lokalnog ombudsmana, pod uslovima i po postupku predviđenom za izbor lokalnog ombudsmana.

Lokalni ombudsman i zamenik lokalnog ombudsmana može biti razrešen pre isteka perioda na koji je izabran ako:

- nestručno i nesavesno obavlja svoju funkciju,

- ako prestane da ispunjava uslove iz člana 134. stav 2. ovog statuta,

- ako bude osuđen za krivično delo.

Predlog za razrešenje lokalnog ombudsmana može podneti najmanje 1/3 odbornika Skupštine grada, a predlog za razrešenje zamenika lokalnog ombudsmana može podneti i lokalni ombudsman.

Odluka o lokalnom ombudsmanu

Član 136

Nadležnost i ovlašćenja, način postupanja i izbora i prestanka dužnosti lokalnog ombudsmana i zamenika lokalnog ombudsmana uređuje se odlukom Skupštine grada.

XI - DONOŠENJE AKATA IZ NADLEŽNOSTI GRADA

Samostalnost u donošenju propisa

Član 137

U vršenju svoje nadležnosti, grad donosi propise samostalno, u skladu sa pravima i dužnostima grada utvrđenim Ustavom, zakonom, drugim propisom i ovim statutom.

Propisom iz stava 1. ovog člana može se predvideti da pojedine odnose i pitanja, koji se uređuju tim propisom, gradska opština može bliže, odnosno drugačije urediti.

Grad, u skladu sa zakonom, propisuje prekršaje za povrede gradskih propisa.

Ovlašćenje za donošenje propisa

Član 138

Propise i druge opšte akte i pojedinačne akte iz nadležnosti grada, donose Skupština grada, gradonačelnik, Gradsko veće i Gradska uprava, u okviru nadležnosti utvrđene ovim statutom.

Odluke donosi samo Skupština grada, osim kada je zakonom, ovim statutom ili drugim propisom predviđeno da drugi organ grada donosi akt iz svoje nadležnosti u formi odluke.

Hijerarhija akata grada

Član 139

Odluke i drugi akti Skupštine grada moraju biti u saglasnosti sa zakonom i ovim statutom.

Akti izvršnih organa grada moraju biti u saglasnosti sa zakonom, ovim statutom, odlukama i opštim aktima Skupštine grada.

Akti Gradske uprave moraju biti u saglasnosti sa zakonom, ovim statutom, odlukama i drugim opštim aktima Skupštine i izvršnih organa grada.

Predlaganje propisa i drugih opštih akata Skupštine grada

Član 140

Pravo predlaganja propisa i drugih opštih akata iz nadležnosti Skupštine grada imaju: svaki odbornik Skupštine grada, Gradsko veće, skupština gradske opštine i 500 birača sa prebivalištem na teritoriji grada.

Prethodno mišljenje skupština gradskih opština

Član 141

Skupštinama gradskih opština obavezno se dostavlja na mišljenje nacrt:

- statuta grada,

- programa razvoja grada i pojedinih delatnosti,

- regionalnog prostornog plana, prostornog plana za delove administrativnog područja grada van obuhvata generalnog plana, odnosno generalnog urbanističkog plana, sa elementima prostornog plana jedinice lokalne samouprave i programa implementacije regionalnog prostornog plana,

- urbanističkih planova,

- odluke o utvrđivanju prihoda koji pripadaju gradskim opštinama.

Prostorni i urbanistički plan iz stava 1. ovog člana dostavlja se skupštini gradske opštine na čije područje se odnosi.

O nacrtima akata iz stava 1. ovog člana, skupštine gradskih opština izjašnjavaju se u roku koji se utvrdi prilikom utvrđivanja nacrta ovih akata, koji ne može biti kraći od 15 dana , a ni duži od 60 dana od dana dostavljanja nacrta ovih akta na mišljenje, osim u slučaju izjašnjavanja o nacrtu akta iz alineje pet stava 1. ovog člana, za koji se može utvrditi i kraći rok.

Po isteku utvrđenog roka, predlog akta se može utvrditi i bez mišljenja skupštine gradske opštine, ukoliko ono ne bude dostavljeno.

Sprovođenje prethodne javne rasprave

Član 142

Donošenju odluke o budžetu grada Beograda (u delu planiranja investicija), prostornih i urbanističkih planova i odluka kojima se utvrđuju stope izvornih prihoda, kao i način i merila za određivanje visine lokalnih taksi i naknada, kao i strateških i akcionih planova razvoja grada kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom i ovim statutom prethodi najmanje jedna javna rasprava.

Javna rasprava obavezno sprovodi se nakon utvrđivanja nacrta akata iz stava 1. ovog člana.

Javna rasprava sprovodi se putem organizovanja okruglih stolova, dostavljanjem nacrta stručnim, naučnim i drugim organizacijama i službama, raspravom na zborovima građana, objavljivanjem nacrta odluke na sajtu grada, objavljivanjem u sredstvima javnog informisanja, sprovođenjem ankete ili na drugi pogodan način.

Način i vreme obavljanja javne rasprave određuje organ nadležan za utvrđivanje nacrta odluke iz stava 1. ovog člana.

Organ nadležan za utvrđivanje predloga odluke iz stava 1. ovog člana, prilikom utvrđivanja predloga vodiće računa o sugestijama i predlozima datim u javnoj raspravi.

Objavljivanje opštih akata

Član 143

Odluke, drugi propisi i opšti akti organa grada, pre stupanja na snagu, objavljuju se u "Službenom listu grada Beograda".

Stupanje na snagu opštih akata

Član 144

Odluke, drugi propisi i opšti akti stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja, osim ako iz naročito opravdanih razloga, koji moraju biti posebno obrazloženi, nije predviđeno da ranije stupe na snagu.

XII - PROMENE STATUTA GRADA

Predlog za donošenje ili promenu statuta grada

Član 145

Predlog za donošenje ili promenu statuta grada (u daljem tekstu: promena statuta) može podneti najmanje jedna trećina od ukupnog broja odbornika Skupštine grada, skupština gradske opštine, Gradsko veće i građani putem građanske inicijative.

Predlog se podnosi u pisanom obliku, sa obrazloženjem.

Uz predlog za promenu statuta grada koji se odnosi na broj ili područje gradskih opština, podnosilac predloga podnosi i analizu sa ekonomskim, prostornim, demografskim i drugim pokazateljima promene koja se predlaže i grafičkim prikazom predložene promene.

Odlučivanje o predlogu za promenu statuta

Član 146

O predlogu za promenu statuta Skupština grada odlučuje većinom od ukupnog broja odbornika.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, o predlogu za promenu Statuta koji se odnosi na promenu broja i područja gradskih opština, Skupština grada odlučuje dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja odbornika.

Ako Skupština grada ne usvoji predlog za promenu Statuta, promeni Statuta po pitanjima sadržanim u tom predlogu, ne može se pristupiti u narednih šest meseci od dana donošenja akta kojim se ne usvaja predlog za promenu Statuta.

Kada Skupština grada odluči da se pristupi promeni statuta, zaključkom o pristupanju promeni statuta određuje Komisiju za izradu nacrta akta o promeni statuta, određuje njene zadatke i rok za izradu nacrta odluke o promeni statuta.

Član 147

(Brisano)

Utvrđivanje nacrta i predloga akta o promeni statuta

Član 148

Nacrt akta o promeni statuta utvrđuje Gradsko veće dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja članova i dostavlja ga skupštinama gradskih opština radi davanja mišljenja.

Gradsko veće može odlučiti da se o nacrtu akta o promeni statuta sprovede javna rasprava.

Gradsko veće, posle pribavljenih mišljenja skupština gradskih opština i sprovedene javne rasprave, ako je određena, utvrđuje dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja članova predlog akta o promeni statuta i dostavlja ga Skupštini grada na usvajanje.

Prilikom utvrđivanja predloga akta o promeni statuta, Gradsko veće vodiće računa o pribavljenim mišljenjima skupština gradskih opština, kao i o predlozima i sugestijama datim u javnoj raspravi.

XIII - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 149

Gradske opštine doneće svoje statute u skladu sa odredbama ovog statuta, u roku od 30 dana od dana njegovog stupanja na snagu.

Gradske opštine uskladiće organizaciju organa gradske opštine sa odredbama statuta gradske opštine u roku utvrđenom statutom gradske opštine, a najkasnije u roku od 45 dana od dana stupanja na snagu ovog statuta.

Član 150

Skupština grada doneće odluku o Gradskoj upravi u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog statuta.

Član 151

Gradska uprava preuzeće od uprava gradskih opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, nezavršene predmete, arhivu i određeni broj zaposlenih koji na dan stupanja na snagu ovog statuta obavljaju poslove koje u skladu sa ovim statutom preuzima grad, najkasnije do 31. decembra 2008. godine.

Uprave gradskih opština preuzeće od Gradske uprave nezavršene predmete, arhivu i određeni broj zaposlenih koji, na dan stupanja na snagu ovog statuta, obavljaju poslove koje u skladu sa ovim statutom preuzima gradska opština, najkasnije do 31. decembra 2008. godine.

Način i dinamika preuzimanja, kao i broj zaposlenih koji se preuzimaju, utvrdiće se sporazumom koji zaključe načelnik Gradske uprave i načelnik uprave gradske opštine najkasnije do 15. decembra 2008. godine.

Član 152

Skupština grada uskladiće akt o osnivanju Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, JP i akt o osnivanju Javnog urbanističkog preduzeća Urbanistički zavod Beograda sa odredbama ovog statuta, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog statuta.

Javna preduzeća iz stava 1. ovog člana uskladiće svoje akte i organizaciju i preuzeti poslove uređivanja građevinskog zemljišta na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin od odgovarajućih pravnih lica koja te poslove obavljaju na dan stupanja na snagu ovog statuta, najkasnije do 31. decembra 2008. godine.

Način i dinamika preuzimanja poslova, nezavršenih predmeta, arhive i zaposlenih koji na dan stupanja na snagu ovog statuta obavljaju poslove uređivanja građevinskog zemljišta, utvrdiće se sporazumom koji zaključe javno preduzeće iz stava 1. ovog člana i pravna lica iz stava 2. ovog člana, najkasnije do 15. decembra 2008. godine.

Član 153

Skupština grada doneće odluku o zaštitniku građana u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ovog statuta.

Građanski branilac i zamenici građanskog branioca postavljeni do dana stupanja na snagu ovog statuta, nastavljaju sa radom do izbora zaštitnika građana i zamenika zaštitnika građana u skladu sa ovim statutom i odlukom iz stava 1. ovog člana.

Član 154

Skupština grada doneće odluku iz člana 117. stav 4. ovog statuta u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog statuta.

Član 155

Propisi grada ostaju na snazi do njihovog usklađivanja sa ovim statutom.

Propisi grada uskladiće se sa odredbama ovog statuta u roku od šest meseci od dana njegovog stupanja na snagu.

Član 156

Prostorni i urbanistički planovi gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, doneti do dana stupanja na snagu ovog statuta, ostaju na snazi.

Postupak za donošenje prostornih i urbanističkih planova koje su gradske opštine započele do dana stupanja na snagu ovog statuta, a koji ne bude okončan do početka primene odredaba čl. 25. i 77. ovog statuta, nastaviće se u skladu sa odredbama ovog statuta.

Planovi za postavljanje privremenih objekata na javnim površinama na području gradskih opština iz stava 1. ovog člana, doneti do dana stupanja na snagu ovog statuta, ostaju na snazi do donošenja planova za postavljanje privremenih objekata na području tih opština u skladu sa ovim statutom.

Član 157

Danom stupanja na snagu ovog statuta prestaje da važi Statut grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", br. 14/04, 30/04 i 19/05), osim odredaba čl. 10. i 12. kojima je utvrđena nadležnost grada i gradske opštine, koje će se primenjivati do 31. decembra 2008. godine.

Član 158

Ovaj statut stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda", a odredbe čl. 25. i 77. ovog statuta primenjivaće se počev od 1. januara 2009. godine.

 

Samostalni članovi Odluke
o promeni Statuta grada Beograda

("Sl. list grada Beograda", br. 6/2010)

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 15

Gradske opštine uskladiće svoje statute sa odredbama ove odluke u roku od 45 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 16

Propisi grada uskladiće se sa odredbama ove odluke do 31. decembra 2010. godine.

Član 17

Gradska uprava preuzeće od uprave gradske opštine: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, nezavršene predmete, arhivu i potreban broj zaposlenih koji na dan stupanja na snagu ove odluke obavljaju poslove legalizacije objekata, u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove odluke.

Gradska uprava preuzeće od uprave gradske opštine: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, nezavršene predmete, arhivu i potreban broj zaposlenih koji na dan stupanja na snagu ove odluke obavljaju poslove legalizacije objekata, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Do preuzimanja poslova u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana, po zahtevima za legalizaciju objekata podnetim upravi gradske opštine do dana stupanja na snagu ove odluke, rešava uprava gradske opštine.

Član 18

Uprava gradske opštine: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, preuzeće od Gradske uprave potrebnu plansku dokumentaciju, nezavršene predmete i arhivu koja se odnosi na poslove izdavanja građevinske dozvole za izgradnju i rekonstrukciju objekata linijske i komunalne infrastrukture, informacije o lokaciji i lokacijsku dozvolu za te objekte na svom području, u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 19

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".

 

Samostalni članovi Odluke
o promeni Statuta grada Beograda

("Sl. list grada Beograda", br. 23/2013)

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 19

Gradske opštine uskladiće svoje statute sa odredbama ove odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 20

Propisi grada uskladiće se sa odredbama ove odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Propisi grada ostaju na snazi do njihovog usklađivanja sa odredbama ove odluke.

Član 21

Skupština grada doneće odluku iz člana 3. stav 8. ove odluke u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 22

Planovi koji se odnose na postavljanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene doneti do dana stupanja na snagu ove odluke ostaju na snazi do donošenja planova koji se odnose na postavljanje manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene na području gradskih opština od strane gradskih opština u skladu sa odredbama ove odluke.

Član 23

Gradska opština nastavlja da rešava u postupcima koji su započeti, a nisu okončani do dana stupanja na snagu ove odluke, a koji se odnose na zahteve iz člana 77. stav 1. tačka 5. Statuta grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", br. 39/08 i 6/10).

Član 24

Uprava gradske opštine Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin preuzeće od Gradske uprave arhivu i nezavršene predmete koji se odnose na poslove potvrđivanja projekata parcelacije i preparcelacije, najkasnije do 1. oktobra 2013. godine.

Član 25

Gradska uprava preuzeće od uprave gradske opštine : Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, nezavršene predmete, arhivu i potreban broj zaposlenih, koji su na dan stupanja na snagu Odluke o promeni Statuta grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", broj 6/10), obavljali poslove legalizacije objekata, u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ove odluke.

Do preuzimanja poslova u skladu sa stavom 1. ovog člana, po zahtevima za legalizaciju objekata rešavaće uprave gradskih opština iz stava 1. ovog člana.

Član 26

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".

 

Samostalni članovi Odluke
o promeni Statuta grada Beograda

("Sl. list grada Beograda", br. 60/2019)

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 58

Gradske opštine uskladiće svoje statute sa odredbama ove odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 59

Propisi Grada uskladiće se sa odredbama ove odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Propisi Grada ostaju na snazi do njihovog usklađivanja sa odredbama ove odluke.

Član 60

Uprave gradskih opština preuzeće od Gradske uprave nezavršene predmete koji se odnose na donošenje rešenja o ozakonjenju objekata u skladu sa ovom odlukom najkasnije do 1. januara 2020. godine.

Član 61

Gradsko pravobranilaštvo grada Beograda preuzeće od pravobranilaštava gradskih opština nezavršene predmete, arhivu i određeni broj zaposlenih koji na dan stupanja na snagu ove odluke obavljaju poslove koje u skladu sa ovom odlukom preuzima Gradsko pravobranilaštvo grada Beograda najkasnije do 1. januara 2020. godine.

Način i dinamika preuzimanja kao i broj zaposlenih koji se preuzimaju utvrdiće se sporazumom koji zaključuje Gradski pravobranilac grada Beograda i pravobranilac gradske opštine najkasnije do 15. decembra 2019. godine.

Član 62

Skupština grada uskladiće akt o osnivanju Javnog komunalnog preduzeća "Javno osvetljenje" Beograd, sa odredbama ove odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Javno komunalno preduzeće iz stava 1. ovog člana uskladiće svoje akte i organizaciju i preuzeti obavljanje komunalne delatnosti obezbeđivanja javnog osvetljenja na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin od javnih preduzeća koja tu delatnost obavljaju na dan stupanja na snagu ove odluke, najkasnije do 1. januara 2020. godine.

Način i dinamika preuzimanja poslova i arhive utvrdiće se sporazumom koji zaključuje javno komunalno preduzeće iz stava 1. ovog člana i javna preduzeća iz stava 2. ovog člana, najkasnije do 15. decembra 2019. godine.

Član 63

Postupak za donošenje, urbanističkih planova iz člana 40. ove odluke koji je započeo a nije okončao Grad do dana stupanja na snagu ove odluke, okončaće se po odredbama Statuta grada Beograda ("Službeni list Grada Beograda" br. 39/08, 6/10, 23/13 i "Službeni glasnik RS", broj 7/16 - odluka US).

Član 64

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Beograda", s tim što se odredbe koje se odnose na donošenje rešenja u prvom stepenu o građevinskoj dozvoli za izgradnju objekata i ostalih akata u postupku objedinjene procedure, kao i drugih akata za izgradnju objekata od strane gradskih opština primenjuju od 1. novembra 2019.godine, a odredbe člana 36. ove odluke u delu koji se odnosi na poslove pravne zaštite imovinskih prava i interesa gradskih opština primenjuju se od 1. januara 2020. godine.

Napomene

* Odredbe člana 47. stav 5. i člana 81. stav 6, u delu koji glasi: "i zamenik predsednika…" Statuta grada Beograda ("Sl. list grada Beograda", br. 39/2008, 6/2010 i 23/2013 - dalje: Statut) prestale su da važe na osnovu Odluke US IUo broj 318/2011 od 8. oktobra 2015. godine, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 7/2016 od 29. januara 2016. godine. Budući da član 47. Statuta nema 5 stavova, a da iz obrazloženja Odluke Ustavnog suda proizilazi da se, saglasno zakonu, statutom ne može proširiti krug lica koja mogu biti na stalnom radu u skupštini jedinice lokalne samouprave, Redakcija je izbrisala stav 4. člana 47. Statuta kojim je to pitanje bilo uređeno.
Odlukom o promeni Statuta Grada Beograda ("Sl. list grada Beograda", br. 60/2019) u članu 47. Statuta dodat je novi stav 4.