ODLUKA
O UPRAVLJANJU GROBLJIMA I SAHRANJIVANJU NA TERITORIJI GRADA SMEDEREVA

("Sl. list grada Smedereva", br. 3/2019)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom se, u skladu sa zakonom, uređuju uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti upravljanje grobljima i sahranjivanje (u daljem tekstu: komunalna delatnost) na teritoriji grada Smedereva (u daljem tekstu: Grad).

Komunalna delatnost iz stava 1. ovog člana obuhvata: upravljanje i održavanje groblja; održavanje grobnog mesta i naplatu naknade za održavanje grobnog mesta; obezbeđivanje, davanje u zakup i prodaju uređenih grobnih mesta; pokopavanje i ekshumaciju posmrtnih ostataka, kremiranje i ostavljanje pepela pokojnika; održavanje objekata koji se nalaze u sklopu groblja (mrtvačnica, kapela, rozarijum, kolumbarijum, krematorijum); održavanje pasivnih grobalja i spomen-obeležja.

Svi pojmovi koji su upotrebljeni u ovoj Odluci u muškom gramatičkom rodu, obuhvataju muški i ženski rod lica na koja se odnose.

Član 2

Komunalnu delatnost na teritoriji Grada obavlja javno preduzeće koje je Grad osnovao za obavljanje ove delatnosti u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima, Odlukom o osnivanju, Statutom i ovom Odlukom, a istu može da obavlja i drugo privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekt, u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: Preduzeće).

Član 3

Pod grobljem se, u smislu ove Odluke, podrazumeva zemljište koje je, u skladu sa zakonom, određeno odgovarajućim planskim dokumentom i uređeno za sahranjivanje posmrtnih ostataka preminulih lica, kao i svi objekti i uređaji koji se nalaze na tom zemljištu, a neophodni su za obavljanje sahranjivanja.

Za sahranjivanje preminulih lica na teritoriji Grada, u upotrebi su sledeća groblja:

1. u naseljenom mestu Smederevo: Staro groblje u ulici Narodnog fronta, Novo groblje u ulici Kolarski put bb i Centralno groblje Šeškovac;

2. groblje u naseljenom mestu Badljevica;

3. groblje u naseljenom mestu Binovac;

4. groblje u naseljenom mestu Vodanj;

5. groblje u naseljenom mestu Vranovo;

6. groblje u naseljenom mestu Vrbovac;

7. groblje u naseljenom mestu Vučak;

8. groblje u naseljenom mestu Dobri Do;

9. groblje u naseljenom mestu Drugovac;

10. groblje u naseljenom mestu Kolari;

11. groblje u naseljenom mestu Kulič;

12. groblje u naseljenom mestu Lipe;

13. groblje u naseljenom mestu Lugavčina;

14. groblje u naseljenom mestu Lunjevac;

15. groblje u naseljenom mestu Mala Krsna;

16. groblje u naseljenom mestu Malo Orašje;

17. groblje u naseljenom mestu Mihajlovac;

18. groblje u naseljenom mestu Osipaonica;

19. groblje u naseljenom mestu Petrijevo;

20. groblje u naseljenom mestu Radinac;

21. groblje u naseljenom mestu Ralja;

22. groblje u naseljenom mestu Saraorci;

23. groblje u naseljenom mestu Seone;

24. groblje u naseljenom mestu Skobalj;

25. groblje u naseljenom mestu Suvodol;

26. groblje u naseljenom mestu Udovice;

27. groblje u naseljenom mestu Šalinac.

Zabranjeno je sahranjivanje preminulih lica na Starom groblju i Novom groblju u naseljenom mestu Smederevo, osim preminulih lica koja imaju slobodno grobno mesto.

Pod slobodnim grobnim mestom iz stava 3. ovog člana, podrazumeva se ono mesto u kome je od poslednje sahrane protekao rok počivanja od 10 godina (osim u slučajevima propisanim članom 13. ove Odluke), kao i mesto gde nije bilo sahranjivanja.

Preduzeće je dužno da uspostavi i vodi grobnu evidenciju.

Grobna evidencija se vodi o:

1. grobnim mestima;

2. svim preminulim licima sahranjenim na groblju;

3. imenima sahranjenih lica sa naznakom mesta na kome su sahranjeni.

Član 4

Groblje ili deo groblja može se, u skladu sa zakonom, staviti van upotrebe odlukom Skupštine grada Smedereva (u daljem tekstu: Skupština grada), u skladu sa odgovarajućim urbanističkim planom.

Groblje, ili deo groblja, stavljeno van upotrebe može se koristiti za druge namene u skladu sa odgovarajućim urbanističkim planom, posle isteka obaveznog roka počivanja za sva grobna mesta ili posle izvršenog prenosa posmrtnih ostataka iz onih grobnih mesta za koja još nije istekao rok kojim je produženo počivanje posmrtnih ostataka.

Troškove prenosa posmrtnih ostataka preminulog lica, kao i spomenika ili skulpture u novo grobno mesto snosi Grad.

II NAČIN I USLOVI KORIŠĆENJA GROBNIH MESTA

Član 5

Pod grobnim mestom u smislu ove Odluke podrazumeva se grob, grobnica, rozarijum i kolumbarijum.

Grob i grobnica se mogu obeležiti samo spomenikom ili skulpturom.

Dužina obeležja iz stava 2. ovog člana može biti maksimalno u širini groba, odnosno grobnice i visini maksimalno 1,80m. Uz ovo obeležje može se u širini groba, odnosno grobnice, pored obeležja postaviti jedna ili dve vaze za cveće i postolje za sveće.

Član 6

Prilikom prijave sahrane pravo korišćenja grobnog mesta stiče se davanjem grobnog mesta na korišćenje od strane Preduzeća.

Grob se daje na korišćenje isključivo u slučaju smrti, odnosno podnošenja prijave sahranjivanja.

Grobno mesto daje se na korišćenje po sledećem redosledu: lice koje je obavezu sahranjivanja preuzelo ugovorom o doživotnom izdržavanju, bračni drug preminulog lica, dete preminulog lica (bračno, vanbračno, usvojeno), roditelji preminulog lica.

U slučaju da nema lica iz stava 3. ovog člana grobno mesto se daje na korišćenje licu po redosledu srodstva sa preminulim licem po krvi u pravoj, odnosno pobočnoj liniji do IV stepena srodstva i njihovim bračnim drugovima.

Izuzetno, ako nema lica iz stavova 3. i 4. ovog člana, grobno mesto se daje na korišćenje licu koje obezbedi sahranjivanje posmrtnih ostataka preminulog lica.

Član 7

Grobno mesto dato na korišćenje se ne može stavljati u pravni promet.

Lice koje je steklo pravo korišćenja grobnog mesta, ne može to pravo za života preneti na drugo lice, niti u slučaju odricanja od ovog prava tražiti povraćaj plaćene naknade.

Lice koje je steklo pravo korišćenja može se odreći tog prava, u kom slučaju Preduzeće može pravo korišćenja preneti na lice koje dokaže da su njegovi srodnici, u pravoj liniji ili do IV stepena pobočne linije sahranjeni u tom grobnom mestu.

Član 8

Prava i obaveze između lica kome se daje grobno mesto na korišćenje i Preduzeća uređuju se ugovorom, u skladu sa zakonom i ovom Odlukom.

Član 9

Grobnica se može dati na korišćenje za života, nezavisno od činjenice smrti, odnosno prijave sahranjivanja.

Korišćenje grobnice uređuje se ugovorom o prenosu prava korišćenja kojim se regulišu: period korišćenja, naknada za korišćenje, naknada za održavanje groblja, obavezan rok počivanja, istek roka počivanja, prava i obaveze nosioca i davaoca prava korišćenja.

Član 10

Grobno mesto, osim grobnice, se daje na korišćenje na vreme od najmanje 10 godina, s tim što se isti rok može produžiti pod uslovima utvrđenim ovom Odlukom.

Grobnica se daje na korišćenje na neodređeno vreme.

Član 11

U slučaju smrti korisnika grobnog mesta, pravo korišćenja pripada licu koje je od strane nadležnog suda oglašeno za njegovog naslednika.

Ako ima više naslednika koji su se prihvatili nasleđa, isti su dužni da između sebe odrede zajedničkog punomoćnika za zaključivanje ugovora o prenosu prava korišćenja, koji će biti ovlašćen da daje dozvolu za buduće sahranjivanje, ekshumaciju, izvođenje radova i prijem računa.

U slučaju da korisnik grobnog mesta nema naslednika ili oni u roku od 10 godina od poslednje sahrane nisu zahtevali da se na njih izvrši prenos prava korišćenja, Preduzeće može zaključiti ugovor o prenosu prava korišćenja sa licem čiji je srodnik u prvom naslednom redu ili do IV stepena pobočne linije, sahranjen u predmetnom grobnom mestu.

Ukoliko je korisnik grobnog mesta ostavio ugovor o doživotnom izdržavanju, u kom je navedena obaveza davaoca izdržavanja da korisnika sahrani, a naslednici u roku od 5 godina od smrti korisnika grobnog mesta ne donesu rešenje o nasleđivanju koje sadrži i predmetno pravo korišćenja grobnog mesta, prenos prava korišćenja će se izvršiti na davaoca izdržavanja. Ukoliko preminuli korisnik grobnog mesta nema naslednika, prenos prava korišćenja se može odmah izvršiti na davaoca izdržavanja.

U slučaju spora u vezi sa grobnim mestom, Preduzeće ne može dozvoliti sahranjivanje u to grobno mesto do pravnosnažnog okončanja spora.

III USLOVI ZA PRODUŽENJE POČIVANJA POSMRTNIH OSTATAKA PREMINULOG LICA

Član 12

Obavezni rok počivanja je 10 godina od dana sahranjivanja.

Nosilac prava korišćenja, odnosno porodica, srodnici i druga lica koja za to imaju interes stiču pravo da po isteku obaveznog roka počivanja iz stava 1. ovog člana, produže rok počivanja pod sledećim uslovima:

1. da je grobno mesto uređeno prema utvrđenom planu o uređenju groblja;

2. da je plaćena naknada za proteklo vreme počivanja i za održavanje groblja.

Član 13

U isto grobno mesto ne može se izvršiti sahranjivanje, ako od prethodne sahrane nije protekao rok iz člana 12. stav 1. ove Odluke, osim u slučajevima:

1. ako je umrli, bračni drug sahranjenog lica;

2. ako je umrli srodnik po krvi u pravoj liniji ili srodnik u pobočnoj liniji do IV stepena srodstva zaključno sahranjenog lica;

3. ako je umrli bračni drug lica iz tačke 2. ovog člana.

Član 14

Ako po proteku obaveznog roka počivanja, nosilac prava korišćenja, odnosno naslednici nosioca prava korišćenja ne produže rok počivanja ili u pisanoj formi izjave da ne žele da produže rok počivanja, a grobno mesto nema karakter spomen-obeležja, Preduzeće će posmrtne ostatke sahranjenog lica preneti u zajedničko grobno mesto i trajno čuvati dokumentaciju o sahranjenim licima, grobno mesto osloboditi za buduće sahrane, a nadgrobna obeležja ukloniti uz obavezu njihovog čuvanja u narednom roku od 6 meseci.

Pre prenosa posmrtnih ostataka u smislu stava 1. ovog člana, Preduzeće je dužno da pisanim putem opomene korisnika grobnog mesta odnosno njegove naslednike (u slučaju da nije izvršen prenos prava korišćenja) da će, ukoliko u roku od 15 dana ne plate naknadu iz člana 50. odnosno 51. ove Odluke i na taj način ne produže rok počivanja, izvršiti prenos posmrtnih ostataka u zajedničko grobno mesto i odrediti drugog korisnika tog grobnog mesta.

U slučaju da se opomena nije mogla uručiti iz bilo kojih razloga, Preduzeće će pozvati putem obaveštenja u sredstvima javnog informisanja, kao i na svojoj internet stranici, korisnika grobnog mesta, odnosno naslednike, da postupe u skladu sa odredbama stavova 1. i 2. ovog člana ukazujući na posledice propuštanja.

Smatra se da je obavezni rok počivanja produžen sve dok se uredno izmiruju godišnji računi za korišćenje i održavanje grobnog mesta.

IV SAHRANJIVANJE

Član 15

Pod sahranjivanjem u smislu ove Odluke smatra se pokopavanje posmrtnih ostataka preminulog lica i druge radnje koje se u tom cilju preduzimaju.

Sahranjivanje se vrši u skladu sa odgovarajućim sanitarnim propisima sa pijetetom prema preminulom licu, dostojanstvu mesta na kojem on počiva i uz poštovanje osećanja srodnika preminulog lica i drugih osoba koje su bile bliske sa preminulim licem.

Sahranjivanje preminulog lica može se izvršiti samo na groblju koje je u upotrebi, najranije po isteku 24 časa od momenta nastupanja smrti.

Sahranjivanje preminulog lica, shodno članu 6. stavova 3, 4. i 5. ove Odluke, dužni su da obezbede njegovi srodnici, odnosno lica koja bi prema važećim propisima bila obavezna da ga izdržavaju, odnosno da se o njemu staraju ili druga fizička i pravna lica koja preuzmu obavezu da obezbede sahranjivanje, odnosno koja su dužna da se o tome staraju.

Ako ne postoje lica iz stava 4. ovog člana ili ako lica koja su dužna da izvrše sahranjivanje to odbiju ili nisu u mogućnosti da obezbede sahranjivanje, sahranjivanje će izvršiti Preduzeće.

Član 16

Preduzeće određuje grobno mesto za sahranjivanje preminulog lica na određenom groblju, ako se preminulo lice sahranjuje u novom grobnom mestu.

Ako se preminulo lice sahranjuje u grobnom mestu na kome drugo lice ima pravo korišćenja, neophodna je saglasnost nosioca prava korišćenja tog grobnog mesta.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, ukoliko prenos prava korišćenja nije izvršen na zakonske naslednike, sahrana će se obaviti uz pisanu saglasnost jednog ili više naslednika nosioca prava korišćenja.

Član 17

Troškove sahranjivanja snose lica iz člana 6. stavova 3, 4. i 5. ove Odluke, a ako ne postoje lica koja su dužna da obezbede sahranjivanje, troškove sahranjivanja snosi grad ili opština na čijoj je teritoriji umrli imao poslednje prebivalište, a ako se ne može utvrditi poslednje prebivalište umrlog, troškove snosi grad ili opština na čijoj je teritoriji umrlo sahranjeno lice, odnosno na čijoj teritoriji su nađeni posmrtni ostaci umrlog.

Grad ili opština koja obezbedi sahranjivanje umrlog lica ima pravo na naknadu troškova od lica iz stava 1. ovog člana.

Član 18

Sahranjivanje posmrtnih ostataka neidentifikovanog preminulog lica Preduzeće obavlja u roku od 24 sata od momenta smeštaja preminulog lica u gradsku mrtvačnicu.

Sahranjivanje lica iz stava 1. ovog člana, vrši se na osnovu akta nadležnog organa kojim je utvrđena činjenica da je lice neidentifikovano.

Član 19

Na groblju se mogu predvideti posebna grobna mesta za sahranjivanje posmrtnih ostataka zaslužnih lica.

O grobnim mestima zaslužnih lica stara se Preduzeće, a troškove za njihovo održavanje snosi Grad.

Zaslužno lice, u smislu ove Odluke, je lice koje je za života dobilo najviši stepen odlikovanja Republike Srbije, lice koje je steklo zvanje akademika Srpske akademije nauka i umetnosti i lice kome je dodeljeno zvanje počasni građanin Grada.

Gradsko veće grada Smedereva može, izuzetno, odlučiti da, osim lica iz stava 3. ovog člana, u posebno grobno mesto mogu biti sahranjena i druga lica koja su za života bila istaknuta u oblasti u kojoj su delovala.

Predlog da se posmrtni ostaci zaslužnog lica sahrane u posebno grobno mesto daje institucija čiji je član bilo preminulo lice, uz prethodnu saglasnost bračnog druga ili članova uže porodice preminulog lica (dete preminulog lica - bračno, vanbračno, usvojeno; roditelji preminulog lica).

V EKSHUMACIJA POSMRTNIH OSTATAKA

Član 20

Iskopavanje posmrtnih ostataka vrši se u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima, ovom Odlukom i drugim pozitivno-pravnim propisima.

Posmrtni ostaci se iskopavaju i prenose na način i pod uslovima kojima se sprečava pojava i prenošenje zaraznih bolesti.

Član 21

Ekshumacija je iskopavanje posmrtnih ostataka sahranjenih lica.

Ekshumacija se vrši uz poštovanje pijeteta i potrebnih sanitarnih mera.

Posmrtni ostaci sahranjenog mogu se iskopati i preneti na drugo groblje, po prethodno pribavljenom odobrenju odeljenja Gradske uprave nadležnog za komunalne poslove (u daljem tekstu: nadležno Odeljenje) i odobrenju organa nadležnog za poslove sanitarne inspekcije, ako je na drugom groblju obezbeđeno grobno mesto za sahranu.

Iskopavanje posmrtnih ostataka umrlog lica se vrši u prisustvu sanitarnog inspektora koji utvrđuje da li se iskopavanje i prenošenje posmrtnih ostataka umrlog lica obavlja na način propisan zakonom i podzakonskim aktima.

Član 22

Iskopavanje posmrtnih ostataka može se vršiti u sledećim slučajevima:

1. na zahtev bračnog ili vanbračnog druga umrlog (uz odgovarajući dokaz o postojanju vanbračne zajednice), deteta (bračnog, vanbračnog, usvojenog), srodnika, naslednika ili korisnika grobnog mesta;

2. na zahtev nadležnog organa.

Lica iz stava 1. tačka 1. ovog člana podnose zahtev nadležnom Odeljenju, u smislu člana 21. stava 3. ove Odluke.

Ekshumacija se ne može vršiti u periodu od godinu dana od dana sahranjivanja, izuzev radi sudskog uviđaja.

Član 23

Za izdavanje odobrenja, pored zahteva iz člana 22. stav 2. ove Odluke, potrebna je sledeća dokumentacija:

1. izvod iz matične knjige umrlih za sahranjeno lice;

2. dokaz o srodstvu podnosioca zahteva i drugih zakonskih naslednika sa sahranjenim licem (izvod iz matične knjige rođenih, venčanih, pravnosnažno ostavinsko rešenje i sl.);

3. fotokopije ličnih karata za podnosioca zahteva i druge zakonske naslednike;

4. punomoćje, overeno kod nadležnog organa (ako se ovlašćuje drugo lice da podnese zahtev);

5. potvrda preduzeća koje upravlja grobljem sa podacima o grobnom mestu na kome je sahranjen pokojnik (broj grobnog mesta i parcele, kao i da li je u istom grobnom mestu i parceli sahranjeno još neko lice) sa imenom korisnika grobnog mesta;

6. potvrda preduzeća koje upravlja grobljem da je za sahranjeno lice obezbeđeno drugo grobno mesto, sa podacima o obezbeđenom grobnom mestu i imenom korisnika grobnog mesta;

7. saglasnost korisnika grobnog mesta iz koga se vrši ekshumacija (ako isti nije podnosilac zahteva) overena kod nadležnog organa;

8. saglasnost korisnika grobnog mesta koje je obezbeđeno za sahranjivanje ekshumiranih posmrtnih ostataka (ako isti nije podnosilac zahteva) overena kod nadležnog organa;

9. pravnosnažno rešenje o nasleđivanju za sahranjeno lice, a ukoliko isto ne postoji, izjava podnosioca zahteva (data pod krivičnom i materijalnom odgovornošću i overena kod nadležnog organa) o tome koja lica su zakonski naslednici sahranjenog lica;

10. saglasnost svih zakonskih naslednika sahranjenog lica da se može izvršiti ekshumacija (data pod krivičnom i materijalnom odgovornošću i overena kod nadležnog organa).

Ukoliko su ispunjeni svi uslovi utvrđeni zakonom, ovom Odlukom i drugim pozitivno-pravnim propisima, nadležno Odeljenje donosi rešenje.

Ukoliko nadležno Odeljenje utvrdi da nisu ispunjeni svi uslovi utvrđeni zakonom, ovom Odlukom i drugim pozitivno-pravnim propisima, doneće odgovarajuće rešenje.

Protiv rešenja iz stavova 2. i 3. ovog člana može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Smedereva (u daljem tekstu: Gradsko veće), u roku od 15 dana od dana kada je stranka obaveštena o donošenju rešenja, u skladu sa zakonom.

Član 24

Ekshumaciju vrši Preduzeće, uz obavezno prisustvo podnosioca zahteva, sanitarnog inspektora i ovlašćenog radnika Preduzeća.

Troškove ekshumacije snosi podnosilac zahteva.

VI KREMIRANJE

Član 25

Kremiranje posmrtnih ostataka preminulog lica vrši se u krematorijumu.

Prilikom kremiranja Preduzeće je dužno da preduzme odgovarajuće sanitarno-tehničke mere radi zaštite životne sredine.

Kremiranje se može izvršiti ako je takvu želju za života izjavilo preminulo lice ili po nalogu lica koje je dužno da sahrani preminulo lice, u skladu sa zakonom.

Kremiranje nije dozvoljeno ako postoji izričita izjava preminulog lica data za života ili se na drugi nesumnjiv način može utvrditi da se preminulo lice protivilo kremiranju.

Član 26

Posmrtni ostaci koji se kremiraju moraju biti smešteni u laki drveni sanduk bez metalnih delova.

Pepeo kremiranih posmrtnih ostataka preminulog lica stavlja se u urnu odmah po izvršenom kremiranju.

Urna mora biti hermetički zatvorena i napravljena od čvrstog materijala.

Član 27

Lica iz člana 6. stavova 3, 4. i 5. ove Odluke podnose zahtev za kremiranje Preduzeću.

Preduzeće određuje sadržinu zahteva iz stava 1. ovog člana i dokaze koji se prilažu uz zahtev.

Troškove kremiranja snosi podnosilac zahteva.

Član 28

Preduzeće određuje dan kremiranja, kao i dan i vreme pohranjivanja urne i o tome obaveštava podnosioca zahteva iz člana 27. ove Odluke, uz istovremeno obaveštenje da će se pohranjivanje urne izvršiti i bez njegovog prisustva.

Ako se podnosilac zahteva ne pojavi radi pohranjivanja urne, Preduzeće je dužno da urnu čuva najduže šest meseci od dana kremiranja.

Po isteku roka iz stava 2. ovog člana, Preduzeće će pepeo iz urne rasuti na posebno određeno mesto na groblju, a ime lica čiji je pepeo rasut će urezati na posebnoj ploči na tom delu groblja.

Posle završene ceremonije rasipanja pepela, porodica preminulog lica nema obavezu plaćanja daljih troškova u smislu zakupa ili održavanja.

Član 29

Preduzeće je dužno da vodi posebnu evidenciju o preminulim licima čiji su posmrtni ostaci kremirani.

Član 30

Sahranjivanje kremiranih posmrtnih ostataka preminulog lica vrši se ostavljanjem urne u grobno mesto, rozarijum ili kolumbarijum.

Rozarijum je posebno uređena zelena površina sa kasetama koje služe za smeštaj urni.

Kolumbarijum je zid sa nišama u koje se stavljaju urne standardnog oblika i veličine sa podacima preminulog lica čiji se pepeo nalazi u urni (ime i prezime, godina rođenja i godina smrti).

Član 31

Kremiranje posmrtnih ostataka lica koja nisu umrla prirodnom smrću, može se izvršiti samo po odobrenju organa nadležnog za pokretanje ili vođenje krivičnog postupka.

VII UREĐIVANJE I ODRŽAVANJE GROBLJA

Član 32

Pod održavanjem groblja, u smislu ove Odluke, podrazumeva se održavanje objekata na groblju koji služe za obavljanje komunalne delatnosti (mrtvačnica, kapele, čuvarske kućice, javni toalet, česme i sl.), održavanje puteva i staza unutar groblja, grobnih mesta, zelenila i čistoće na groblju.

Održavanje grobnog mesta Preduzeće vrši ukoliko uređivanje i održavanje ne izvrši korisnik grobnog mesta.

U slučaju iz stava 2. ovog člana, Preduzeće je dužno da izvrši samo košenje trave na grobnom mestu.

Član 33

Preduzeće je dužno da redovno održava staze, ukrasno šiblje pored staza, travnjake van grobnog mesta, drveće i ostale objekte na groblju.

Uklanjanje snega i leda unutar groblja vrši Preduzeće.

Preduzeće može da obavi sadnju zelenila na pojedinim grobnim mestima uz odgovarajuću naknadu od korisnika grobnog mesta.

Član 34

O održavanju nadgrobnih obeležja, opsega i trotoara oko grobnog mesta staraju se isključivo korisnici grobnih mesta.

Član 35

Najkasnije jedan sat po završetku pogrebne svečanosti, Preduzeće je dužno da zatvori grobno mesto, odnosno oblikuje grobnu humku, postavi nadgrobna obeležja - drvene simbole (krst, tabla, piramida i sl.) i rasporedi cveće i vence.

Venci i cveće stavljeni na grobno mesto prilikom sahranjivanja mogu ostati na grobnom mestu 40 dana od dana sahrane umrlog.

Na svakom groblju mora biti određen poseban prostor za odlaganje ostataka venaca, cveća i drugog otpada unutar groblja.

Uklanjanje venaca sa grobnih mesta može vršiti Preduzeće uz određenu nadoknadu čija će visina biti definisana cenovnikom.

Član 36

Pristup groblju dozvoljen je svakog dana uključujući nedelju i dane državnih i verskih praznika, i to:

1. od 01. aprila do 30. septembra u vremenu od 07.00 do 19.00 časova;

2. od 01. oktobra do 31. marta u vremenu od 07.00 do 17.00 časova.

Član 37

Posetioci groblja, zaposleni na groblju, izvođači zanatskih radova i druga lica koja se zateknu na groblju, dužna su da se ponašaju na način koji odgovara pijetetu prema umrlim licima, kojim se održava red, mir i čistoća na groblju, kao i da se pridržavaju uputstava službenih lica Preduzeća u pogledu reda na groblju.

Deci ispod 7 godina starosti bez pratnje odraslih zabranjen je pristup groblju.

Član 38

Na poseban zahtev korisnika grobnog mesta ili porodice, srodnika umrlog i drugih lica, Preduzeće može da odobri da se u znak sećanja na umrlog zasadi spomen drvo, zasad ili postavi neko drugo obeležje (npr. klupa), na mestu koje odredi Preduzeće, u skladu sa projektom groblja.

Preduzeće može da ukloni spomen drvo, zasade i druga obeležja postavljena bez odobrenja Preduzeća na trošak korisnika grobnog mesta ili porodice, srodnika umrlog i drugih lica.

Član 39

Na groblju mora da postoji javni toalet sa dve kabine, a na grobljima u naseljenom mestu Smederevo i javna česma sa vodom za piće.

Sva groblja moraju biti ograđena ogradom koja onemogućava prolaz životinja na groblju.

Za ulaz na groblje mora postojati najmanje jedna kapija, a u zavisnosti od veličine groblja mora se postaviti više kapija u skladu sa projektom groblja.

Član 40

Ulaz teretnim vozilima na groblje dozvoljen je samo u slučajevima kada se vrši prevoz građevinskog materijala potreban za izgradnju objekata na groblju.

Za prevoz građevinskog i drugog materijala potrebnog za izvođenje radova na groblju mogu se koristiti samo putevi i staze unutar groblja koje odredi Preduzeće.

Lica sa posebnim potrebama, lica koja su nemoćna i starija, kao i lica lošeg zdravstvenog stanja mogu ulaziti motornim vozilom na groblje uz dozvolu izdatu od strane Preduzeća, a na osnovu dostavljene lekarske dokumentacije.

Član 41

Pod održavanjem pasivnog groblja (na kome nema prostora za nova grobna mesta), u smislu ove Odluke, podrazumeva se:

1. uređivanje i održavanje staza unutar groblja, kao i prostora između grobnih mesta;

2. uklanjanje snega i leda sa puteva i staza unutar groblja;

3. uređivanje i održavanje zelenila;

4. košenje trave unutar groblja;

5. održavanje čistoće.

Član 42

Spomenici koji su proglašeni za kulturno dobro i spomen-obeležja uređuju se i održavaju po prethodno pribavljenoj saglasnosti nadležnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, u skladu sa zakonom.

VIII RADOVI NA GROBLJU

Član 43

Na groblju se mogu, u skladu sa zakonom, izvoditi građevinski, zanatski i drugi radovi u vezi sa podizanjem, uklanjanjem ili popravkom grobnog mesta, nadgrobnih spomenika i drugih spomen obeležja.

Izgradnju grobnica, opsega i trotoara oko grobnih mesta vrši Preduzeće.

Kamenorezački radovi na izgradnji, uklanjanju ili popravci nadgrobnih obeležja i drugih spomen obeležja mogu se izvoditi samo uz prethodno odobrenje Preduzeća.

Za izvođenje radova neophodna je saglasnost korisnika grobnog mesta.

Kamenorezačke radove mogu izvoditi isključivo pravna lica i preduzetnici registrovani za izvođenje radova iz stava 3. ovog člana, pri čemu su isti dužni da pribave odobrenje Preduzeća i plate naknadu za izdavanje odobrenja po važećem cenovniku.

Preduzeće je dužno da bez odlaganja obavesti komunalnog inspektora o izvođenju radova bez odobrenja iz stava 3. ovog člana.

Radovi na groblju se mogu izvoditi radnim danima, u letnjem periodu u vremenu od 7.00 do 17.00 časova, a u zimskom periodu u vremenu od 7.00 do 15.00 časova, na način da se u najvećoj meri očuva red i mir na groblju.

Radovi koji su započeti na groblju moraju se završiti u što kraćem vremenskom periodu i bez prekida.

Preduzeće može da zabrani izvođenje radova na groblju ili delu groblja u određene dane, određeno doba dana, ili određeno doba godine.

Korisnik grobnog mesta ne sme da ograđuje grobno mesto zidovima sa krovnim konstrukcijama od bilo kog materijala.

Član 44

Građevinski materijal (šljunak, pesak, cigla, cement, kreč) može se držati na groblju samo za vreme koje je potrebno za izvođenje radova i pod uslovom da se ne ometa saobraćaj na groblju.

Po završetku građevinskih radova na groblju, izvođač je dužan da gradilište bez ikakvog odlaganja čišćenjem dovede u prvobitno stanje.

Ukoliko izvođač radova ne postupi u skladu sa odredbom stava 2. ovog člana, Preduzeće će o tome obavestiti komunalnog inspektora.

Član 45

Ako se prilikom izvođenja radova na groblju pronađu delovi kovčega, kosti i drugo, izvođač je u obavezi da odmah obustavi dalje radove i o tome bez odlaganja obavesti Preduzeće.

Ukoliko izvođač u toku izvođenja radova pronađe predmete od vrednosti dužan je da iste odmah preda Preduzeću.

Član 46

Preduzeće može izvođaču radova da zabrani dalje izvođenje radova na groblju ukoliko se izvođač radova ne pridržava odredaba članova 43. i 44. ove Odluke.

Član 47

Za štetu koja eventualno proistekne iz radova koji su izvedeni od strane izvođača radova (urušavanje i pad spomenika, oštećenja i sl.) odgovara izvođač radova, a ukoliko nema njegove krivice, odgovara korisnik grobnog mesta.

Preduzeće nije odgovorno za štetu koju na nadgrobnim spomenicima izvrše treća lica.

Član 48

Nadgrobni spomenik je spomenik koji se nalazi neposredno na grobu ili grobnici i koji sadrži podatke o licu koje je sahranjeno u grobnom mestu (ime i prezime, godina rođenja i smrti).

Nadgrobni spomenik, pored podataka iz stava 1. ovog člana, može da sadrži i imena članova porodice koji podižu spomenik, prigodan natpis, sliku i sl.

Zabranjen je natpis kojim se vređaju preminula lica ili drugi članovi porodice, kao i reči koje su u neskladu sa moralnim načelima.

Nadgrobni spomenik podiže korisnik grobnog mesta, a isti mora biti napravljen od čvrstog materijala (kamen, mermer, granit, beton i sl.).

Lice koje je podiglo spomenik ili njegovi naslednici mogu spomenik ukloniti i postaviti drugi ili preuzeti isti u slučaju ekshumacije.

Ukoliko postavljeni nadgrobni spomenik svojim izgledom, znacima ili natpisom vređa patriotska, verska, nacionalna ili druga osećanja građana, korisnik grobnog mesta je dužan da isti odmah ukloni o svom trošku ili da Preduzeću nadoknadi troškove uklanjanja nadgrobnog spomenika.

IX FINANSIRANJE OBAVLJANJA KOMUNALNE DELATNOSTI

Član 49

Izvori sredstava za obavljanje i razvoj komunalne delatnosti obezbeđuju se iz:

1. prihoda od pružanja komunalnih usluga;

2. prihoda budžeta Grada;

3. namenskih sredstava drugih nivoa vlasti;

4. drugih izvora, u skladu sa zakonom.

Član 50

Za korišćenje grobnog mesta, održavanje groblja i sahranjivanje plaća se naknada Preduzeću po cenovniku koji donosi Nadzorni odbor Preduzeća uz saglasnost Gradskog veća grada Smedereva (u daljem tekstu: Gradsko veće), osim ako drugim zakonom nije predviđeno da tu saglasnost daje drugi državni organ.

Član 51

Naknadu za korišćenje grobnog mesta i održavanje groblja utvrđuje Preduzeće u godišnjem iznosu.

Ukoliko se godišnji račun za korišćenje i održavanje grobnog mesta ne može uručiti jer je primalac nepoznat na datoj adresi, a Preduzeće ne pronađe novu adresu korisnika grobnog mesta ili u slučaju da je isti preminuo, adresu zakonskih naslednika, Preduzeće ima pravo da zaustavi dalje fakturisanje prava korišćenja i održavanja grobnog mesta.

Preduzeće može da produži rok počivanja i u slučaju kada korisnik grobnog mesta nije uredno plaćao propisane naknade, ukoliko isplati sva zaostala potraživanja za korišćenje i održavanje grobnog mesta za period obaveznog odnosno produženog roka počivanja.

Naknada iz stava 2. ovog člana isplaćuje se prema važećem cenovniku na dan uplate.

X MERE ZABRANE

Član 52

Na grobljima je zabranjeno:

1. postavljanje nadgrobnih spomenika, spomen obeležja i drugih oznaka koje nisu u vezi sa sahranjenim licima na groblju;

2. postavljanje oznaka i natpisa na grobnicama, nadgrobnim spomenicima i drugim spomen obeležjima, koje izgledom, znacima ili natpisom vređaju patriotska, verska, nacionalna ili druga osećanja građana;

3. oštećenje nadgrobnih spomenika i drugih spomen obeležja, kao i drugih predmeta na grobnim mestima;

4. oštećenje grobnih mesta, uređenih parcela i objekata koji služe za održavanje i korišćenje groblja;

5. narušavanje javnog reda i mira;

6. spaljivanje hartije, suve trave, korova, uvelog cveća, venaca, ili drugih neupotrebljivih predmeta;

7. pristup groblju deci mlađoj od 7 godina bez pratnje odraslog lica;

8. montiranje žardinjera, klupa, kandila, kućišta za sveće, ograda i sl. na patosu groba, odnosno grobnice, ukoliko to nije predviđeno nacrtom - skicom nadgrobnih spomenika;

9. sađenje oko grobnih mesta svih drvenastih vrsta lišćara, četinara, šiblja i drugog rastinja bez odobrenja Preduzeća;

10. preskakanje ograde, gaženje zelenih površina, lomljenje drveća, kidanje cveća i drugih zasada;

11. gaženje, prljanje i skrnavljenje grobnih mesta;

12. uvođenje životinja, izuzev uvođenja životinja u skladu sa odredbama propisa o kretanju uz pomoć psa vodiča;

13. voženje bicikla sa pomoćnim motorom, motocikla i drugog motornog vozila, ukoliko za to nije izdato posebno odobrenje Preduzeća;

14. stvaranje nečistoće na saobraćajnim i zelenim površinama i bacanje uvelog cveća i drugih predmeta van za to određenog mesta;

15. fotografisanje i snimanje u vidu zanata bez odobrenja Preduzeća ili korisnika grobnog mesta;

16. reklamiranje, odnosno isticanje reklame, prodavanje robe i vršenje usluga na groblju;

17. izvođenje radova koji nisu u skladu sa projektom groblja i odobrenjem Preduzeća;

18. ulaženje u kapelu van vremena određenog za sahranu;

19. ostavljanje hrane na grobnim mestima i drugim mestima na groblju;

20. paljenje sveća na grobnom mestu izvan kućišta za sveće;

21. ulaženje i zadržavanje na groblju van radnog vremena;

22. ulaženje u groblje motornim vozilima, osim u slučajevima iz člana 40. stav 3. ove Odluke.

XI OBAVEZE VRŠIOCA KOMUNALNE DELATNOSTI U SLUČAJU NEPLANIRANIH I PLANIRANIH PREKIDA U OBAVLJANJU KOMUNALNE DELATNOSTI

Član 53

U slučaju nastupanja neplaniranih ili neočekivanih poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga, odnosno obavljanju komunalne delatnosti, Preduzeće je dužno da odmah o tome obavesti Gradsko veće i da istovremeno preduzme sve potrebne mere za otklanjanje uzroka poremećaja, i to:

1. radno angažuje zaposlene u Preduzeću na otklanjanju uzroka poremećaja, odnosno razloga zbog kojih je došlo do prekida u vršenju komunalne delatnosti;

2. izvrši hitnu popravku i zamenu instalacija i uređaja kojima se obezbeđuje obavljanje poslova, kao i zaštitu komunalnih objekata i uređaja od daljih kvarova ili havarija;

3. preduzme i druge mere koje utvrdi odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove komunalne inspekcije.

Ukoliko Preduzeće ne preduzme mere iz stava 1. ovog člana u roku od 24 sata, Gradsko veće će preduzeti mere propisane zakonom i propisima Skupštine grada.

Preduzeće je dužno da u sredstvima javnog informisanja ili na drugi pogodan način obavesti korisnike o planiranim ili očekivanim smetnjama i prekidima koji će nastati ili mogu nastati u pružanju komunalnih usluga, najkasnije 24 sata pre očekivanog prekida u pružanju tih usluga.

Član 54

U Preduzeću pravo na štrajk ostvaruje se u skladu sa zakonom.

U slučaju štrajka, Preduzeće je dužno da obezbedi minimum procesa rada, u skladu sa zakonom, a naročito:

1. kopanje grobnog mesta;

2. sahranjivanje;

3. uređenje grobnog mesta nakon sahranjivanja.

XII NADZOR

Član 55

Nadzor nad primenom odredaba ove Odluke vrši odeljenje Gradske uprave nadležno za komunalne poslove.

Inspekcijski nadzor nad primenom odredaba ove Odluke vrši odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove komunalne inspekcije, u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima, ovom Odlukom i drugim pozitivno-pravnim propisima.

Komunalno-policijske i druge poslove, kao i kontrolu primene odredaba ove Odluke vrši Komunalna policija, u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji i drugim propisima.

Ukoliko komunalni policajac u obavljanju komunalno-policijskih poslova uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće odmah o tome, pisanim putem, nadležni organ.

Član 56

Fizička lica, pravna lica i preduzetnici dužni su da službenim licima iz člana 55. stavova 2. i 3. ove Odluke, u vršenju nadzora nad primenom odredaba ove Odluke, omoguće nesmetano vršenje pregleda objekata, prostorija i uređaja, da pruže potrebna obaveštenja, kao i da postupaju po nalogu nadležnih inspektora i komunalnih policajaca.

U svim slučajevima postupanja ili nepostupanja, suprotno odredbama ove Odluke, kao i u slučajevima kada se aktom nadležnog odeljenja, odnosno službenih lica iz člana 55. stavova 2. i 3. ove Odluke, nalaže ispunjenje određene obaveze, pa nosilac obaveze ne izvrši dati nalog, te radnje će se izvršiti preko drugog lica, na trošak izvršenika.

XIII NADLEŽNOST ORGANA ZA REŠAVANJE PO ŽALBI

Član 57

Za rešavanje u drugom stepenu po žalbi na pravne akte odeljenja Gradske uprave kao prvostepenog organa u sprovođenju odredaba ove Odluke, nadležno je Gradsko veće, osim ako je zakonom drugačije propisano.

XIV KAZNENE ODREDBE

Član 58

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga, zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova: 3. stav 5.; 22. stavova 1. i 3.; 25. stav 2.; 26.; 28. stavova 2. i 3; 29.; 31.; 32. stav 3.; 33. stavova 1. i 2.; 35. stav 1.; 37. stav 1.; 40. stavova 1. i 2.; 43. stavova 3., 4., 5., 6. i 7.; 44. stavova 1. i 2.; 45. i člana 52. stav 1. tačaka 1., 2., 3., 4., 5., 8., 15., 16. i 17. ove Odluke, i to:

1. pravno lice u iznosu od 50.000 dinara;

2. odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 10.000 dinara;

3. preduzetnik u iznosu od 30.000 dinara.

Član 59

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga, zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova: 34.; 37.; 43. stav 10.; 48. stavova 3. i 6. i člana 52. stav 1. tačaka 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 18., 19., 20., 21. i 22. ove Odluke, i to:

fizičko lice u iznosu od 5.000 dinara.

Član 60

Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog prihvata odgovornost za prekršaj plaćanjem polovine izrečene kazne, u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga, čime se oslobađa plaćanja druge polovine izrečene kazne.

XV PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 61

Vršilac komunalne delatnosti je dužan da svoje poslovanje uskladi sa zakonom, podzakonskim aktima i odredbama ove Odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Vršilac komunalne delatnosti će poslove iz članova 25-31. ove Odluke obavljati kada se za to steknu uslovi.

Član 62

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o uređivanju i održavanju groblja i sahranjivanju ("Službeni list opštine Smederevo", broj 18/2006).

Član 63

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Smedereva".