POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKAO IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE INFRASTRUKTURNOG KORIDORA ŽELEZNIČKE PRUGE SUBOTICA-DRŽAVNA GRANICA (PRAVAC BAJA) SA ELEMENTIMA ZA DIREKTNO SPROVOĐENJE("Sl. list AP Vojvodine", br. 40/2019) |
Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Subotica - državna granica (pravac Baja) sa elementima za direktno sprovođenje(u daljem tekstu: Prostorni plan).
Utvrđuje se okvirna granica obuhvata Prostornog plana, a konačna granica obuhvata Prostornog plana definisaće se Nacrtom Prostornog plana.
Okvirna granica Prostornog plana obuhvata deo područja grada Subotice, Opština Subotica i to cela KO Stari Grad.
Okvirna granica Prostornog plana data je na grafičkom prikazu u prilogu - Grafički prikaz okvirne granice obuhvata područja Prostornog plana, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.
Površina područja unutar okvirne granice obuhvata Prostornog plana iznosi približno 80 km2.
Uslovi i smernice od značaja za izradu Prostornog plana sadržani su u planskim dokumentima višeg reda:
1) Zakon o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10) razvoj železničke infrastrukture planira revitalizacijom, rekonstrukcijom, izgradnjom i modernizacijom (elektrifikacija, savremena SS, TK i druga oprema), sa ciljem da se pri definisanju rekonstrukcija trasa maksimalno zadrže postojeći koridori u kojima su formirane prostorne celine i sadržaji, sa minimumom neophodnog zauzimanja novog zemljišta.
Mere i instrumenti za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja železničke mreže su: usklađena zakonska regulativa sa Evropskom unijom; reorganizacija železnica Republike Srbije; stabilno finansiranje i izrada neophodne planske i tehničke dokumentacije.
2) Odlukom o donošenju Regionalnog prostornog plana Autonomne pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 22/11), naglašava se značaj pruge Segedin - Subotica - Čikerija - Bačalmaš - Baja za međuregionalno povezivanje (DKMT regija).
3) Planski dokument od značaja za izradu Prostornog plana je i Prostorni plan grada Subotice ("Službeni list Grada Subotice", br. 16/12) koji je u sferi železničkog saobraćaja preuzeo planske postavke Prostornog plana Republike Srbije i kojim je u cilju povezivanje železnice sa susednom Mađarskom, radi ostvarenja mogućnosti za efikasno izvršenje transportnog rada u prevozu putnika i tereta planirana ponovna izgradnja železničke pruge Subotica-Baja.
Za izradu Prostornog plana koristiće se topografske i katastarsko-topografske podloge, digitalni katastarski planovi i digitalni ortofoto planovi kao i druge podloge za koje se utvrdi da su neophodne za izradu Prostornog plana.
Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora u obuhvatu Prostornog plana zasnivaće se na principima unapređenja i povećanja kvaliteta i kvantiteta železničkog saobraćaja i infrastrukture, iskorišćavanje povoljnog geografskog i saobraćajnog položaja Republike Srbije i bržeg napretka u integraciji u okruženje, uz smanjivanje štetnog uticaja na životnu sredinu, uz poštovanje evropskih standarda, stabilnosti sistema, ekološke pouzdanosti, bezbednosti i ekonomske isplativosti.
Vizija uređenja planskog područja je osiguranje interoperabilnosti transevropske železničke mreže. Osnovni cilj razvoja predmetnog saobraćajnog pravca je modernizacija i rekonstrukcija železničke pruge za brzine do 160 km/h.
Ciljevi planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja su: utvrđivanje planskih rešenja za infrastrukturni koridor železničke pruge Subotica-državna granica (pravac Baja); utvrđivanje granica zaštitnog pružnog pojasa sa režimom zaštite; utvrđivanje uslova za ukrštanje sa infrastrukturnim sistemima u neposrednom kontaktu; utvrđivanje uticaja na prirodnu i životnu sredinu i mere zaštite.
Koncepcija planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja biće zasnovana na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, kao rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Republici Srbiji.
Utvrđuju se koncepcija i propozicije prostornog razvoja posebne namene, i to:
1) poboljšanje saobraćajnog položaja područja i ostvarivanje kvalitetnih veza sa evropskim saobraćajnim pravcima, i
2) povećanje atraktivnosti područja za razvoj industrije, turizma i drugih privrednih grana.
Referalne karte Prostornog plana, izrađuju se u odgovarajućoj razmeri, u skladu sa podzakonskim aktom donetim na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji.
Efektivan rok za izradu Nacrta Prostornog plana je deset (10) meseci, od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuju se iz projekta prekogranične saradnje DKMT regije finansiranog od strane EU IPA fondova.
Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, Novi Sad, i gradu Subotica.
Sastavni deo ove Odluke je Odluka o izradi strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Subotica - državna granica (pravac Baja) sa elementima za direktno sprovođenjena životnu sredinu.
Izveštaj o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana područja infrastrukturnog koridora železničke pruge Subotica - državna granica (pravac Baja) sa elementima za direktno sprovođenjena životnu sredinu je sastavni deo Analitičko-dokumentacione osnove Prostornog plana.
Nosilac izrade Prostornog plana je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.
Obrađivač Prostornog plana je CESTRA doo, Makenzijeva 57, Beograd.
Organi, posebne organizacije, imaoci javnih ovlašćenja i druge institucije dužni su da po zahtevu nosioca izrade planskog dokumenta dostave uslove i sve raspoložive podatke u toku trajanja ranog javnog uvida, a najduže u roku od 15 dana od dana prijema zahteva.
Izuzetno uslovi i svi raspoloživi podaci mogu se ustupiti u roku od 30 dana uz obrazloženje nadležnog organa, odnosno organizacije za nepostupanje u navedenom roku.
Prostorni plan biće sačinjen u šest (6) primerka u analognom i šest (6) primeraka u digitalnom obliku. Prostorni plan će se čuvati potpisan u analognoj i u digitalnoj formi, i to: u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (jedan primerak), u Skupštini AP Vojvodine (jedan primerak), u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine (dva primerka), u gradu Subotica (jedan primerak), u arhivi Obrađivača (jedan primerak).
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".
Grafički prikaz okvirne granice obuhvata područja Prostornog plana i Odluku o izradi strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Subotica - državna granica (pravac Baja) sa elementima za direktno sprovođenje na životnu sredinu, koji su sastavni deo ove Pokrajinske skupštinske odluke, objavljene u "Sl. listu AP Vojvodine", br. 40/2019, možete pogledati OVDE