ODLUKAO DRŽANJU I ZAŠTITI DOMAĆIH ŽIVOTINJA NA TERITORIJI GRADA KRAGUJEVCA("Sl. list grada Kragujevca", br. 18/2014 - prečišćen tekst, 9/2017, 11/2018 i 27/2019 - dr. odluka) |
Odlukom o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca (u daljem tekstu: Odluka), propisuju se bliži uslovi i način držanja i zaštite domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca.
Domaćim životinjama, u smislu ove Odluke, smatraju se životinje koje je čovek odomaćio i čiji opstanak zavisi od neposredne brige čoveka, a to su: kućni ljubimci, kopitari, papkari, pernata živina i golubovi.
Držalac domaće životinje, (u daljem tekstu: držalac životinje), u smislu ove Odluke, je fizičko lice koje je kao vlasnik, odnosno držalac domaće životinje, odgovorno za njen život, zaštitu zdravlja i dobrobit.
Domaće životinje, u smislu ove Odluke, mogu se držati na teritoriji grada Kragujevca, s tim što:
- Kopitari, papkari i pernata živina ne mogu se držati u sledećim mesnim zajednicama na teritoriji grada Kragujevca: "Centar grada", "Bubanj", "Prvi maj", "Filip Kljajić", "Pivara", "Lepenica", "Palilule", "Stara radnička kolonija", "Erdoglija", "Bagremar", "21. oktobar", "Vašarište", "Sušica", "Aerodrom" i "Denino brdo".
- Kopitari i papkari ne mogu se držati, osim u mesnim zajednicama iz stava 1. ovog člana, i u mesnim zajednicama: "Bresnica III", "Vinogradi", "Stanovo", "Veliko polje", "Male Pčelice", "Male Pčelice - Novo naselje", "Uglješnica", "Šumarice" i "Ilićevo".
- Pernata živina može se držati u sledećim mesnim zajednicama: "Bresnica III", "Vinogradi", "Stanovo", "Veliko polje", "Male Pčelice", "Male Pčelice - Novo naselje", "Uglješnica", "Šumarice" i "Ilićevo".
Na teritoriji grada Kragujevca, izvan mesnih zajednica iz stava 1. alineja 1., 2. i 3. ovog člana, mogu se držati sve vrste domaćih životinja, u skladu sa odredbama člana 5. i 6. ove Odluke.
Na teritoriji grada Kragujevca domaće životinje mogu se držati pod uslovom da ne ugrožavaju ličnu sigurnost i imovinu građana, javni red i mir i životnu sredinu, pri čemu uslovi i način njihovog držanja moraju biti u skladu sa propisima o dobrobiti životinja, veterinarstvu, zaštiti prirode, javnom redu i miru, svojinsko-pravnim odnosima i odredbama ove Odluke.
Držalac životinje je obavezan da domaću životinju drži na način kojim ne ugrožava njenu dobrobit, preduzima sve neophodne mere kako bi obezbedio da se životinji ne nanosi nepotreban bol, patnja, strah, da joj obezbedi adekvatan smeštaj, neophodnu negu, pravilnu ishranu, odgovarajuće higijensko-sanitarne uslove prostora u kojem boravi i zdravstvenu zaštitu u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i Zakonom o dobrobiti životinja.
Držalac životinje je obavezan da domaću životinju drži na način kojim ne ugrožava fizički i psihički integritet suseda.
Odredbe ove Odluke koje se odnose na broj i vrstu domaćih životinja koje se mogu držati, ne primenjuju se na pravna i fizička lica koja u vršenju svoje redovne delatnosti koriste životinje (službeni psi) i pravna i fizička lica kojima je predmet poslovanja čuvanje ili uzgoj životinja.
Kućni ljubimci u smislu ove Odluke su životinje koje se drže radi druženja i to: psi, mačke, egzotične životinje, odnosno ukrasne ptice, mali glodari, terarijumske i akvarijumske životinje i druge divlje životinje.
Držanje egzotičnih i divljih životinja kao kućnih ljubimaca, regulisano je zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.
Držalac kućnog ljubimca dužan je da obezbedi kućnom ljubimcu brigu, negu i smeštaj, u skladu sa vrstom, rasom, polom, starošću, kao i fizičkim i biološkim specifičnostima i potrebama u ponašanju i zdravstvenom stanju kućnog ljubimca.
Ograničenja kretanja kućnih ljubimaca propisana ovom Odlukom, ne primenjuju se na službene pse koje u obavljanju svojih poslova koriste organi državne uprave, odnosno životinje koje su osposobljene za pomoć osobama sa invaliditetom.
Pas i mačka kao kućni ljubimci ne smeju se držati, reprodukovati i koristiti za:
1. rad, odnosno vuču i nošenje tereta, osim rasa pasa koje su prilagođene i obučene za ovu namenu;
2. ishranu, odnosno proizvodnju hrane, kože, krzna, kao i u druge komercijalne svrhe.
Psi i mačke, u skladu sa ovom Odlukom, mogu se držati u stanu u višeporodičnoj stambenoj zgradi, u stanu sa više vlasnika u višeporodičnoj stambenoj zgradi, u dvorištu višeporodične stambene zgrade, porodičnoj kući, dvorištu porodične kuće, u porodičnoj kući sa više vlasnika, zajedničkom dvorištu porodične kuće sa više vlasnika i u zajedničkom dvorištu sa većim brojem porodičnih kuća.
Zabranjeno je držanje pasa i mačaka na balkonu, terasi i lođi koja pripada stanu i ostavljanje istih bez nadzora držaoca na balkonu, terasi i lođi koja pripada stanu.
Izuzetno, psi i mačke se mogu držati i u zajedničkim prostorijama stambene zgrade, osim u zajedničkom stepenišnom prostoru, pod uslovom da njihov držalac poseduje pisanu saglasnost vlasnika ili korisnika stanova i posebnih delova zgrade kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i posebnih delova zgrade.
U objektima i dvorištima iz člana 12. i 13. ove Odluke držalac životinja može držati najviše dva psa i dve mačke.
Podmladak životinja iz stava 1. ovog člana može se držati najduže do 3 meseca starosti.
U dvorištu psi mogu slobodno da se kreću samo kada su pod kontrolom držaoca.
Držalac pasa i mačaka dužan je da jedanput godišnje pse i mačke vakciniše protiv besnila, u skladu sa propisima koji regulišu obavezu vakcinisanja, radi preduzimanja mera zaštite zdravlja životinja i sprečavanja pojave i širenja zaraznih bolesti.
Držalac psa je dužan da na ulaznoj kapiji dvorišta u kojem drži psa, postavi tablu sa crtežom i natpisom koji ukazuje na prisustvo psa.
Ukoliko se u dvorištu, drži pas koji, saglasno odredbama zakona i Pravilnika kojim je regulisan način držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu, pripada vrstama pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu (u daljem tekstu: opasan pas), na ulaznoj kapiji dvorišta, držalac je dužan da postavi tablu čiji je izgled propisan navedenim Pravilnikom.
Opasan pas iz stava 1. ovog člana, koji može predstavljati opasnost za okolinu, jeste bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je:
1. bez očiglednog povoda napala čoveka i nanela mu telesne povrede ili smrt;
2. bez očiglednog povoda napala drugog psa i nanela mu teške telesne povrede ili smrt;
3. uzgajana, odnosno dresirana za borbe pasa ili nađena u organizovanoj borbi sa drugim psom;
4. namenjena za čuvanje imovine ili kao telesni čuvar;
5. rase pit bul terijer ili mešanac te rase, koji ne potiče iz kontrolisanog uzgoja;
6. rase bul terijer, staford terijer, američki staford terijer i mini bul terijer ili mešanac tih rasa.
Dozvoljeno je uvođenje psa i mačke u lift stambene zgrade, ukoliko je prazan.
Prilikom korišćenja lifta, stepeništa i hodnika stambene zgrade, držalac psa je dužan da psa drži na povocu sa zaštitnom korpom na njušci i da pas bude pod njegovom neposrednom kontrolom.
1.1. Izvođenje kućnih ljubimaca na površine javne namene i površine u javnom korišćenju
Površine javne namene i površine u javnom korišćenju (u daljem tekstu: javne površine), definisane su odredbama Odluke o komunalnom redu.
Gradsko veće, posebnim aktom određuje na kojim javnim površinama u Gradu psi mogu da se kreću pod uslovima propisanim ovom Odlukom.
Obeležavanje staza i prostora na površinama iz stava 1. ovog člana, obavljaće preduzeće koje je Grad osnovao za obavljanje poslova postavljanja i održavanja horizontalne i vertikalne signalizacije.
Držalac psa, kao i lice koje izvodi psa na površine iz člana 21. ove Odluke, dužan je da psa izvodi na kratkom povodniku koji odgovara veličini i snazi psa i sa zaštitnom korpom na njušci.
Psi malog i srednjeg rasta ili štenad do 3 meseca starosti, na površine iz stava 1. ovog člana, mogu se izvoditi na povodniku bez zaštitne korpe na njušci, osim ako pripadaju vrstama pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu u skladu sa Pravilnikom.
Držalac psa, kao i lice koje izvodi psa, snosi punu odgovornost za njegovo ponašanje na javnoj površini.
Lice mlađe od 18 godina ne može da izvodi psa koji pripada vrstama pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu u skladu sa Pravilnikom kojim je uređen način njegovog držanja.
Držalac psa i mačke dužan je da prilikom svakog njihovog izvođenja iz dvorišta, stana, višeporodične zgrade, kuće, ili zajedničke prostorije iz člana 12. i 13. ove Odluke, nosi pribor za čišćenje fekalija (npr. kesa, lopatica i sl.), koji mora pokazati na zahtev komunalnog inspektora ili komunalnog policajca.
Ako pas ili mačka zaprljaju stepenište, zajedničko dvorište, lift ili druge zajedničke prostorije u objektima višeporodičnog stanovanja, zajedničko dvorište ili javnu površinu, vlasnik odnosno držalac dužan je da, bez odlaganja, zaprljanu površinu očisti, a po potrebi opere i dezinfikuje.
Fekalije se odlažu u posebne posude za odlaganje, postavljene na javnim površinama, a do postavljanja ovih posuda, mogu se odlagati u posude za smeće - kontejnere.
Držalac psa i mačke dužan je da pravilnim držanjem i drugim merama i sredstvima spreči da pas i mačka ugroze ljude i okolinu.
Ako pas ili mačka ozlede neko lice, njihov držalac dužan je da o tome obavesti organ uprave nadležan za poslove veterinarske inspekcije i da po nalogu tog organa privede životinju na pregled.
Ako držalac psa ili mačke nije u mogućnosti da se dalje brine o njima, dužan je da im obezbedi odgovarajući smeštaj.
Držalac psa i mačke dužan je, da odmah, a najkasnije u roku od 24 časa, prijavi uginuće životinje organu uprave nadležnom za poslove veterinarske inspekcije radi utvrđivanja uzroka uginuća.
Pas, koji se drži kao kućni ljubimac, a koji saglasno odredbama Pravilnika kojim je regulisan način držanja pasa, mogu predstavljati opasnost za okolinu - opasan pas, može se držati samo na način propisan ovim Pravilnikom.
Držalac psa ne sme držati psa stalno vezanog na lancu ili na drugi sličan način vezanog, osim ako je vezan na produženu vodilicu.
1.2. Mere zabrane
Zabranjeno je uvoditi pse i mačke u:
1. objekte i prostorije za zdravstvenu zaštitu građana;
2. objekte i prostorije u kojima se obavlja vaspitno-obrazovna delatnost i obezbeđuje smeštaj, boravak i ishrana dece, učenika i studenata;
3. objekte za proizvodnju, kontrolu i promet lekova;
4. objekte za proizvodnju, smeštaj i promet životnih namirnica;
5. verske objekte;
6. javne WC-e;
7. sredstva javnog saobraćaja i
8. na druga mesta za koja postoji obaveštenje o zabrani uvođenja pasa.
Zabranjeno je:
1. zlostavljanje životinja;
2. organizovanje borbi životinja i učešće životinja u tim borbama;
3. napuštanje životinja;
4. huškanje životinja na prolaznike ili jedne životinje na drugu;
5. ubijanje životinja, osim u slučajevima određenim odredbama ove Odluke i
6. ostavljanje leševa uginulih životinja i njihovih delova.
Na površinama iz člana 21. ove Odluke zabranjeno je:
- izvoditi kuje u teranju i bolesne pse;
- korišćenje ovih površina od strane profesionalnih trenera pasa za obavljanje obuke pasa;
- ostavljanje hrane za pse;
- šišanje i četkanje pasa.
Zabranjeno je uvođenje, kretanje i kupanje pasa i mačaka na javnim kupalištima (jezero u Šumaricama, otvoreni i zatvoreni bazeni) i objektima za preradu vode za piće na teritoriji grada Kragujevca, kao i pojenje istih na javnim česmama.
Golubovi, u smislu ove Odluke, su golubovi pismonoše, golubovi visokoletači i ukrasni golubovi.
Golubovi se mogu držati u okviru porodične stambene zgrade, u posebno za ovu namenu opredeljenim prostorijama, kao i dvorištu porodične stambene zgrade, u posebno za ovu namenu izgrađenim pomoćnim objektima, napravljenim montažnim objektima i kavezima.
Objekti za držanje golubova se mogu postaviti i na drugim površinama na teritoriji grada, koje posebnim aktom odredi Gradsko veće.
Golubovi se mogu držati na krovu ili tavanu u stambenoj zgradi i zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade, u posebno ograđenom prostoru, uz prethodno pribavljenu saglasnost organa upravljanja zgradom.
Ukoliko zgrada nema konstituisan organ upravljanja, držalac golubova dužan je da pribavi saglasnost više od polovine vlasnika stanova i posebnih delova stambene zgrade.
Pernata živina do 10 komada može se držati u okviru porodičnih stambenih zgrada, kao i u dvorištima porodičnih stambenih zgrada u posebno, za ovu namenu izgrađenim objektima ili kavezima od dasaka, žice ili sličnog materijala.
Za držanje više od 10 komada pernate živine, u dvorištima porodičnih stambenih zgrada moraju se izgraditi posebni objekti na osnovu odobrenja nadležnog organa za poslove građevinarstva, urbanizma i zaštitu životne sredine.
U zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade pernata živina može se držati samo ukoliko postoji pisana saglasnost korisnika zajedničkog dvorišta.
Podovi objekata i kaveza za držanje golubova i pernate živine moraju biti izgrađeni od nepropustivog materijala, sa nagibom prema zatvorenom kanalu za odvođenje nečistoće i vode u kanalizaciju i đubrište.
Objekti i kavezi za držanje pernate živine i golubova moraju biti ograđeni, moraju se redovno čistiti i dezinfikovati.
Ukoliko držalac golubova i pernate živine objekte i kaveze iz stava 2. ovog člana redovno ne čisti i ne dezinfikuje, komunalni policajac u vršenju komunalno - policijskih poslova, će izdati usmenu naredbu držaocu da odmah preduzme mere u cilju stvaranja higijenskih uslova u navedenim objektima.
U slučaju da držalac ne postupi u skladu sa naredbom iz stava 3. ovog člana, komunalni policajac će izdati prekršajni nalog u skladu sa odredbama ove Odluke.
V IZVOĐENJE EGZOTIČNIH I DRUGIH ŽIVOTINJA
Zabranjeno je izvoditi na javne površine i van prostora u kome borave egzotične i druge životinje iz člana 8. stav 1. ove Odluke (kućne ljubimce osim pasa i mačaka), izuzev prilikom promene mesta boravka i odvođenja kod veterinara i to u odgovarajućim transporterima, prilagođenim vrsti i veličini životinje.
Čl. 38-52a*
(Prestalo da važi)
Postupak i način rešavanja zahteva građana za naknadu štete, koju građani pretrpe usled ujeda pasa lutalica na teritoriji naseljenog mesta Kragujevac, regulisaće se posebnim aktom Gradskog veća.
Inspekcijski nadzor nad primenom ove Odluke vrši Gradska uprava nadležna za inspekcijske poslove preko komunalnog inspektora.
Komunalno-policijske poslove, kojima se obezbeđuje izvršavanje odredaba ove Odluke, obavlja komunalna policija u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji i Odlukom o saradnji komunalne policije i inspekcijskih službi grada Kragujevca.
Držalac životinje dužan je da komunalnom inspektoru omogući neometano vršenje poslova, stavi na uvid sva potrebna dokumenta, da u roku koji inspektor odredi dostavi potrebnu dokumentaciju i postupi po nalogu inspektora.
Držalac životinje, obaveze iz stava 3. ovog člana, ima i prema komunalnom policajcu u vršenju komunalno-policijskih poslova u sprovođenju ove Odluke.
Komunalni inspektor ima pravo i dužnosti da u vršenju inspekcijskog nadzora saglasno Zakonu i odredbama ove Odluke:
- izda prekršajni nalog za prekršaje za koje su ovom Odlukom propisane novčane kazne u fiksnom iznosu;
- utvrđuje da li se domaće životinje drže na teritoriji grada Kragujevca - u mesnoj zajednici u kojoj je zabranjeno njihovo držanje;
- utvrđuje da li se domaće životinje, čije je držanje dozvoljeno, drže na način i pod uslovima propisanim ovom Odlukom;
- utvrđuje da li se primenjuju mere zabrane predviđene ovom Odlukom;
- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti ukoliko utvrdi da postoje razlozi za preduzimanje mera za koje nije nadležan.
U vršenju poslova komunalni inspektor je dužan da rešenjem:
1. Zabrani držanje domaćih životinja na teritoriji grada, ukoliko se drže suprotno odredbama člana 4. ove Odluke;
2. Zabrani držanje pasa i mačaka ukoliko se drže suprotno odredbi člana 12. stav 2. ove Odluke;
3. Zabrani držanje domaćih životinja u većem broju od broja propisanog ovom Odlukom;
4. Rešenjem naredi otklanjanje nedostataka i nepravilnosti u pogledu uslova i načina držanja i zaštite životinja propisanih ovom Odlukom, u primernom roku.
tač. 5.* (prestala da važi)
Ukoliko držalac životinja ne postupi po rešenju kojim mu je zabranjeno držanje pasa odnosno mačaka, prinudno uklanjanje pasa i mačaka vršiće se preko Službe "Zoohigijene".
Komunalni policajac je ovlašćen da u vršenju komunalno-policijskih poslova, prisustvom na licu mesta:
- sprečava narušavanje reda propisanog ovom Odlukom;
- kontroliše izvršenje obaveza propisanih ovom Odlukom u pogledu mesta i prostora u kojima se drže životinje, pridržavanje propisanih obaveza držalaca pasa i mačaka prilikom njihovog izvođenja na javnu površinu;
- uspostavlja narušeni red, primenom svojih ovlašćenja utvrđenih zakonom.
Kada komunalni policajac ustanovi povredu odredaba ove Odluke, pored ovlašćenja koja su utvrđena zakonom, ovlašćen je da:
- izda prekršajni nalog za prekršaje za koje su ovom Odlukom propisane novčane kazne u fiksnom iznosu;
- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
Prekršajni nalog komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac izdaje u pisanoj formi u skladu sa zakonom kojim je propisana sadržina prekršajnog naloga.
Prekršajni nalog se sastoji od originala i dve kopije. Original se uručuje licu protiv koga se izdaje prekršajni nalog, a kopije zadržava Gradska uprava nadležna za obavljanje inspekcijskih poslova.
Prekršajni nalog se uručuje prisutnom licu za koga se smatra da je učinilo prekršaj u momentu otkrivanja prekršaja.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog svojim potpisom na odgovarajućem mestu u nalogu potvrđuje njegov prijem.
Ako je lice za koga se smatra da je učinilo prekršaj odsutno i kada okolnosti otkrivanja ili priroda prekršaja to zahtevaju, dostavljanje prekršajnog naloga će se izvršiti putem pošte ili dostavne službe, u skladu sa odredbama o dostavljanju iz zakona koji uređuje opšti upravni postupak.
Ako prisutno lice protiv koga se izdaje prekršajni nalog odbije da primi nalog, komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac će ga upozoriti na posledice odbijanja prijema, uneti u prekršajni nalog zabelešku o odbijanju prijema, dan i čas kada je prijem odbijen čime se smatra da je prekršajni nalog uručen.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog prihvata odgovornost za prekršaj plaćanjem polovine izrečene kazne u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga, čime se oslobađa plaćanja druge polovine izrečene kazne.
Ako lice protiv koga je izdat prekršajni nalog u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga ne plati izrečenu kaznu ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje o izdatom prekršajnom nalogu, smatraće se da je prihvatilo odgovornost propuštanjem, a prekršajni nalog će postati konačan i izvršan.
Prekršajni nalog sa konstatacijom konačnosti i zabeleškom da novčana kazna nije plaćena, komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac dostavlja nadležnom prekršajnom sudu radi sprovođenja izvršenja u skladu sa zakonom.
Lice protiv koga je izdat prekršajni nalog može prihvatiti odgovornost za prekršaj i nakon isteka roka od osam dana od prijema prekršajnog naloga ako pre postupka izvršenja dobrovoljno plati celokupan iznos izrečene novčane kazne.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 80.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće koje obavlja poslove zoohigijene ako:
tač. 1-4.* (prestale da važe)
5. ne postupi po rešenju komunalnog inspektora iz čl. 56. tačke 3. i 4. ove Odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u preduzeću novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 dinara.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:
1. drži životinje suprotno članu 4. ove Odluke;
2. drži životinje suprotno članu 14. ove Odluke;
3. ne postupi u skladu sa članom 44. ove Odluke;
tačka 4.* (prestala da važi)
5. ne postupi po rešenju komunalnog inspektora iz člana 56. ove Odluke.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 dinara, kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:
1. drži životinje suprotno članu 6. ove Odluke;
2. drži životinje suprotno članu 9. ove Odluke;
4. drži životinje suprotno članu 11. ove Odluke;
5. drži životinje protivno članu 12. stav 2. ove Odluke;
6. drži životinje suprotno članu 13. ove Odluke;
7. drži životinje protivno članu 15. ove Odluke;
8. ne postupi u skladu sa članom 17. ove Odluke;
9. ne postupi u skladu sa članom 18. stav 1. ove Odluke;
10. postupi suprotno članu 19. ove Odluke;
11. ne postupi u skladu sa članom 22. ove Odluke;
12. postupi suprotno članu 23. ove Odluke;
13. postupi suprotno članu 24. ove Odluke;
14. ne postupi u skladu sa članom 25. ove Odluke;
15. ne postupi u skladu sa članom 26. ove Odluke
16. postupi suprotno članu 27. ove Odluke;
17. postupi suprotno članu 28. ove Odluke;
18. postupi protivno merama zabrane iz člana 29., 30., 31. i 32. ove Odluke;
19. drži golubove suprotno članu 33. i 34. ove Odluke;
20. drži pernatu živinu suprotno članu 35. ove Odluke;
21. postupi suprotno odredbi člana 36. ove Odluke;
22. postupi suprotno članu 37. ove Odluke;
tačka 23.* (prestala da važi)
24. ako postupi suprotno članu 54. stav 4. ove Odluke.
Držaoci domaćih životinja i kućnih ljubimaca dužni su da držanje životinja, usklade sa odredbama ove Odluke u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Preduzeće iz člana 38. ove Odluke dužno je da u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove Odluke uskladi obavljanje komunalne delatnosti zoohigijene i sa nadležnom Gradskom upravom utvrdi predlog Programa kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka iz člana 45. ove Odluke, ukoliko je u suprotnosti sa odredbama ove Odluke.
Gradsko veće je dužno da u roku od 60. dana od dana stupanja na snagu ove Odluke donese akte iz člana 21. stav 1., člana 33. stav 3. i člana 53. ove Odluke.
Postupci koji nisu okončani do dana stupanja na snagu ove Odluke, okončaće se po odredbama Odluke o držanju domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca ("Službeni list grada Kragujevca", broj 8/95, 9a/95 - ispr., 4/01, 12/05, 20/05, 16/07, 35/08, 5/09, 35/09, 29/10 i 16/11).
Danom stupanja na snagu ove Odluke, prestaje da važi Odluka o držanju domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca ("Službeni list grada Kragujevca", broj 8/95, 9a/95 - ispr., 4/01, 12/05, 20/05, 16/07, 35/08, 5/09, 35/09, 29/10 i 16/11).
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kragujevca".
Samostalni članovi Odluke o izmenama i dopunama
Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca
("Sl. list grada Kragujevca", br. 9/2017)
Član 14
Ovlašćuje se Odbor za normativna akta da izvrši pravno tehničku redakciju, utvrdi i objavi prečišćeni tekst Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca.
Član 15
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kragujevca".
Samostalni članovi Odluke o dopuni
Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca
("Sl. list grada Kragujevca", br. 11/2018)
Član 2
Ovlašćuje se Odbor za normativna akta da izvrši pravno-tehničku redakciju, utvrdi i objavi prečišćen tekst Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca.
Član 3
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kragujevca".
Prečišćen tekst Odluke o držanju i zaštiti
domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca sadrži:
1. Odluku o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca ("Službeni
list grada Kragujevca", broj 32/13);
2. Odluku o izmenama Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada
Kragujevca ("Službeni list grada Kragujevca", broj 8/14).
Prečišćen tekst Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca
ne sadrži:
- članove 9. i 10. Odluke o izmenama odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji
grada Kragujevca ("Službeni list grada Kragujevca", broj 8/14) kojim je propisano
i to članom 9. ovlašćenje Odbora za normativna akta da izvrši pravno tehničku redakciju i
utvrdi i objavi prečišćen tekst Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji
grada Kragujevca, a članom 10. stupanje na snagu ove Odluke, odnosno da ista stupa na snagu
osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kragujevca".
Redakcija je zadržala numeraciju tačaka u članu 64. ove odluke kako je objavljeno u "Sl. listu grada Kragujevca", br. 9/2017.
* Danom stupanja na snagu Odluke o obavljanju delatnosti zoohigijene na teritoriji grada Kragujevca ("Sl. list grada Kragujevca", br. 27/2019), odnosno 9. novembra 2019. godine, u članu 1. Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kragujevca ("Sl. list grada Kragujevca", br. 18/2014 - prečišćen tekst, 9/2017 i 11/2018), brišu se reči: "uslove i način obavljanja komunalne delatnosti zoohigijene" i prestaju da važe čl. 38-52a, član 55. stav 1. tač. 1), 2), 3), 4) i 8), član 56. stav 1. tačka 5), član 62. stav 1. tač. 1), 2), 3) i 4), član 63. stav 1. tačka 4) i član 64. stav 1. tačka 23).