PRAVILNIKO ORGANIZACIJI I RADU LEKARSKIH KOMISIJA("Sl. glasnik RS", br. 82/2019) |
Ovim pravilnikom uređuje se način rada, imenovanje i razrešenje, organizacija, teritorijalna raspoređenost, kontrola rada, kao i druga pitanja od značaja za rad prvostepene i drugostepene lekarske komisije Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (u daljem tekstu: Republički fond).
Prvostepena i drugostepena lekarska komisija su stručno-medicinski organi Republičkog fonda, koji učestvuju u postupku ostvarivanja prava osiguranih lica iz obaveznog zdravstvenog osiguranja utvrđenih Zakonom o zdravstvenom osiguranju (u daljem tekstu: Zakon).
II NADLEŽNOST LEKARSKIH KOMISIJA
Prvostepena lekarska komisija:
1) odlučuje po prigovoru osiguranog lica na ocenu, odnosno mišljenje izabranog lekara;
2) daje ocenu i utvrđuje privremenu sprečenost za rad osiguranika, po predlogu izabranog lekara, preko 60 dana privremene sprečenosti za rad, odnosno privremenu sprečenost za rad zbog nege člana uže porodice iz člana 78. st. 1-2. Zakona duže od 15 dana, odnosno duže od sedam dana;
3) daje ocenu po prigovoru osiguranika ili poslodavca na ocenu izabranog lekara o privremenoj sprečenosti za rad osiguranika do 60 dana, odnosno o privremenoj sprečenosti za rad zbog nege člana uže porodice, u skladu sa Zakonom;
4) daje ocenu o potrebi obezbeđivanja pratioca osiguranom licu za vreme stacionarnog lečenja, pod uslovima utvrđenim opštim aktom kojim se uređuju uslovi i način za ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja;
5) odlučuje o opravdanosti propisivanja određenih vrsta medicinskih sredstava;
6) daje ocenu o zahtevima za naknadu troškova lečenja i troškova prevoza u vezi sa korišćenjem zdravstvene zaštite;
7) ceni medicinsku opravdanost zdravstvene zaštite korišćene suprotno uslovima i načinu utvrđenim Zakonom i propisima donetim za njegovo sprovođenje;
8) daje ocenu o upućivanju osiguranih lica na lečenje u zdravstvene ustanove specijalizovane za rehabilitaciju i ocenu o upućivanju osiguranih lica na lečenje van područja filijale;
9) predlaže upućivanje osiguranika, u slučaju dužeg trajanja privremene sprečenosti za rad, u skladu sa Zakonom, nadležnom organu za ocenu radne sposobnosti, odnosno invalidnosti po propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju;
10) utvrđuje zdravstveno stanje osiguranog lica radi izdavanja potvrde za korišćenje zdravstvene zaštite osiguranog lica u inostranstvu, u skladu sa Zakonom;
11) utvrđuje potrebu osiguranika za rad sa skraćenim radnim vremenom u toku lečenja, u skladu sa Zakonom;
12) utvrđuje povredu na radu u skladu sa članom 51. Zakona;
13) vrši ponovno ocenjivanje privremene sprečenosti za rad osiguranika čiju je privremenu sprečenost za rad ocenio izabrani lekar;
14) vrši veštačenje u vezi sa ostvarivanjem svih prava osiguranih lica iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, uključujući i veštačenje o zdravstvenom stanju osiguranog lica, ako je ocenu dao izabrani lekar;
15) vrši druge poslove u vezi sa ostvarivanjem prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, u skladu sa Zakonom.
Drugostepena lekarska komisija:
1) daje ocenu po prigovoru osiguranog lica, odnosno poslodavca na ocenu koju je dala prvostepena lekarska komisija;
2) daje ocenu o produženju prava na naknadu zarade u skladu sa članom 78. stav 4. Zakona;
3) vrši ponovno ocenjivanje privremene sprečenosti za rad osiguranika čiju je privremenu sprečenost za rad ocenila prvostepena lekarska komisija;
4) vrši veštačenje u vezi sa ostvarivanjem svih prava osiguranih lica iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, uključujući i veštačenje o zdravstvenom stanju osiguranog lica, ako je ocenu dala prvostepena lekarska komisija;
5) vrši druge poslove u vezi sa ostvarivanjem prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, u skladu sa Zakonom.
III IMENOVANJE I RAZREŠENJE ČLANOVA LEKARSKIH KOMISIJA
Članovi prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija su lekari specijalisti određene grane medicine u skladu sa pravilnikom kojim se uređuju specijalizacije i uže specijalizacije zdravstvenih radnika.
Predsednika, članove i zamenike članova prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija imenuje i razrešava direktor Republičkog fonda na predlog direktora filijale.
Predsednik, član i zamenik člana prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije odgovorni su za svoj rad direktoru Republičkog fonda i direktoru filijale.
Lekar koji je izvršio pregled, odnosno koji leči osigurano lice, ne može biti član prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije, koja daje ocenu o tom osiguranom licu.
Lekar koji je učestvovao u donošenju ocene prvostepene lekarske komisije, ne može biti član drugostepene lekarske komisije, koja daje ocenu o tom osiguranom licu.
Direktor filijale po ovlašćenju direktora Republičkog fonda zaključuje odgovarajući ugovor sa članovima i zamenicima članova prvostepene i drugostepene lekarske komisije, osim sa lekarima zaposlenima u Republičkom fondu, kojim se uređuju međusobna prava i obaveze u skladu sa ovim pravilnikom.
Prvostepena lekarska komisija sastoji se od dva člana, od kojih je jedan predsednik.
Prvostepena lekarska komisija ima i potreban broj zamenika.
Drugostepena lekarska komisija sastoji se od tri člana, od kojih je jedan predsednik.
Drugostepena lekarska komisija ima i potreban broj zamenika.
V NAČIN RADA LEKARSKIH KOMISIJA
Direktor filijale Republičkog fonda određuje mesto zasedanja, vreme rada, broj sednica prvostepene i drugostepene lekarske komisije, obezbeđuje uslove za rad, ažurno obavljanje poslova i određuje potreban broj zamenika članova prvostepene i drugostepene lekarske komisije.
Prvostepena lekarska komisija ima potreban broj sednica dnevno.
Drugostepena lekarska komisija ima najmanje jednu sednicu nedeljno.
Prvostepena lekarska komisija ima najmanje jednu sednicu nedeljno u svakoj ispostavi filijale.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, u ispostavama filijale u kojima nema uslova za zasedanje prvostepene lekarske komisije, i u drugim opravdanim slučajevima, poslove iz njenog delokruga obavlja prvostepena lekarska komisija u sedištu najbliže ispostave ili prvostepena lekarska komisija u sedištu filijale.
Prvostepena lekarska komisija radi u sednicama od dva člana i ocenu donosi jednoglasno.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, glas predsednika prvostepene lekarske komisije, je odlučujući u slučaju da ocena ne može da se donese jednoglasno.
Drugostepena lekarska komisija radi u sednicama u punom sastavu.
Drugostepena lekarska komisija ocenu donosi većinom glasova.
Radom prvostepene i drugostepene lekarske komisije rukovodi predsednik komisije.
Predsednik komisije stara se o zakonitosti rada prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije.
U slučaju sprečenosti da učestvuje u radu komisije, predsednika prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije zamenjuje član ili zamenik člana koga on odredi.
Prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija daje ocenu na osnovu medicinske dokumentacije, a po potrebi i na osnovu neposrednog pregleda osiguranog lica.
Medicinsku dokumentaciju iz stava 1. ovog člana čine klinički, laboratorijski i drugi nalazi (u daljem tekstu dijagnostika) koji potvrđuju uzrok privremene sprečenosti za rad, odnosno postojanje bolesti, povrede ili stanja, a od značaja su za donošenje ocene.
Dijagnostika iz stava 2. ovog člana obavezno obuhvata nalaz kliničkog pregleda osiguranika prema pravilima medicinske struke - propedevtike, odnosno anamnezu i objektivni pregled osiguranika.
Dijagnostika iz stava 3. ovog člana po potrebi obuhvata i:
1) standardnu laboratoriju i posebnu ciljanu dijagnostiku;
2) izveštaj lekara specijaliste o obavljenom ambulantno-specijalističkom pregledu sa ciljanom dijagnostikom;
3) medicinsku dokumentaciju o stacionarnom lečenju.
Ocena prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije, daje se u pisanoj formi i mora biti potpuno obrazložena i u skladu sa dokumentacijom koja služi za davanje ocene.
Prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija je dužna da ocenu dopuni i obrazloži na zahtev Republičkog fonda, odnosno matične filijale.
Ocenu iz stava 2. ovog člana prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija donosi na obrascu za dopunu ocene - "Obrazac ODO", koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ako prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija smatra da je za donošenje ocene potrebno dopuniti medicinsku dokumentaciju, naložiće osiguranom licu da dopuni medicinsku dokumentaciju u ostavljenom roku.
Zahtev za dopunu medicinske dokumentacije podnosi se na obrascu za dopunu dokumentacije - "Obrazac ODD", koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ako medicinska dokumentacija ne bude dostavljena u ostavljenom roku, prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija svojom ocenom odbija zahtev.
Ukoliko u sastavu prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije nije zastupljen lekar odgovarajuće specijalnosti, kao i u drugim slučajevima kada je to potrebno, prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija, može da zatraži nalaz i mišljenje odgovarajuće zdravstvene ustanove.
Prvostepena lekarska komisija dužna je da hitno uzme u postupak prigovor izjavljen na ocenu izabranog lekara, radi donošenja ocene.
Ukoliko je prigovor iz stava 1. ovog člana neposredno izjavljen prvostepenoj lekarskoj komisiji, prvostepena lekarska komisija dužna je da bez odlaganja izjavljeni prigovor dostavi izabranom lekaru sa nalogom da se hitno izjasni o osnovanosti prigovora.
Izjašnjenje iz stava 2. ovog člana izabrani lekar daje na obrascu izjašnjenja izabranog lekara - Obrazac IIL, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ocena prvostepene lekarske komisije po izjavljenom prigovoru je konačna.
Ocena prvostepene lekarske komisije doneta po prigovoru na ocenu izabranog lekara dostavlja se osiguranom licu pismenim putem.
Osigurano lice može biti i pozvano da preuzme ocenu, kada to zahteva priroda ocene.
Dostavljanje ocene prvostepene lekarske komisije vrši se u skladu sa zakonom kojim je propisan opšti upravni postupak.
Drugostepena lekarska komisija dužna je da hitno uzme u razmatranje prigovor izjavljen na ocenu prvostepene lekarske komisije, radi donošenja ocene.
Ukoliko je prigovor iz stava 1. ovog člana neposredno izjavljen drugostepenoj lekarskoj komisiji, drugostepena lekarska komisija dužna je da bez odlaganja izjavljeni prigovor dostavi prvostepenoj lekarskoj komisiji sa nalogom da se hitno izjasni o osnovanosti prigovora.
Izjašnjenje iz stava 2. ovog člana prvostepena lekarska komisija daje na obrascu izjašnjenja prvostepene lekarske komisije - Obrazac ILK, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ocena koju je dala drugostepena lekarska komisija povodom izjavljenog prigovora je konačna.
Ocena drugostepene lekarske komisije doneta po prigovoru na ocenu prvostepene lekarske komisije dostavlja se osiguranom licu pismenim putem.
Osigurano lice može biti i pozvano da preuzme ocenu, kada to zahteva priroda ocene.
Dostavljanje ocene drugostepene lekarske komisije vrši u skladu sa zakonom kojim je propisan opšti upravni postupak.
Odredbe ovog pravilnika koje se odnose na postupak prigovora osiguranog lica, shodno se primenjuju i na prigovor koji izjavi poslodavac na ocenu izabranog lekara, odnosno ocenu prvostepene lekarske komisije o privremenoj sprečenosti za rad osiguranika.
Prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija je dužna da izvrši ponovno ocenjivanje privremene sprečenosti za rad osiguranika, čiju je privremenu sprečenost za rad ocenio izabrani lekar, odnosno prvostepena lekarska komisija.
Ponovno ocenjivanje vrši se po zahtevu Republičkog fonda, odnosno matične filijale ili poslodavca.
Zahtev iz stava 2. ovog člana podnosi se u roku od 30 dana od dana date ocene stručno-medicinskog organa u postupku.
Ponovno ocenjivanje se vrši na osnovu medicinske dokumentacije u prisustvu osiguranika, a po potrebi i na osnovu ponovnog pregleda osiguranika.
Osiguranik je dužan da se javi prvostepenoj, odnosno drugostepenoj lekarskoj komisiji, radi ponovnog ocenjivanja privremene sprečenosti za rad u roku koji odredi stručno-medicinski organ Republičkog fonda.
Poziv na ponovno ocenjivanje privremene sprečenosti za rad dostavlja se osiguraniku lično, po odredbama zakona kojim je propisan opšti upravni postupak.
Prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija je dužna da izvrši veštačenje u vezi sa ostvarivanjem svih prava osiguranih lica iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, uključujući i veštačenje o zdravstvenom stanju osiguranog lica.
Veštačenje se vrši po zahtevu Republičkog fonda, odnosno matične filijale ili poslodavca.
Zahtev iz stava 2. ovog člana podnosi se u roku od godinu dana od dana ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja o kojem je odlučivao nadležni stručno-medicinski organ Republičkog fonda u postupku.
Veštačenje iz stava 1. ovog člana vrši se na osnovu medicinske dokumentacije, a po potrebi i uz prisustvo osiguranika.
Ukoliko se veštačenje vrši uz prisustvo osiguranika, osiguranik je dužan da se javi prvostepenoj, odnosno drugostepenoj lekarskoj komisiji radi veštačenja, u roku koji odredi stručno-medicinski organ Republičkog fonda.
Poziv za veštačenje dostavlja se osiguraniku lično, po odredbama zakona kojim je propisan opšti upravni postupak.
VI ORGANIZACIJA RADA I TERITORIJALNA RASPOREĐENOST LEKARSKIH KOMISIJA
Organizacija rada i teritorijalna raspoređenost, prvostepenih, odnosno drugostepenih lekarskih komisija uređena je prema broju osiguranih lica u filijali, teritoriji filijale i prostornoj udaljenosti ispostava od filijale.
Prvostepena lekarska komisija organizuje se u filijali Republičkog fonda.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, prvostepena lekarska komisija može da se organizuje i za više filijala.
Drugostepena lekarska komisija organizuje se u filijali Republičkog fonda.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, drugostepena lekarska komisija može da se organizuje i za više filijala.
Za područje filijale Republičkog fonda organizuje se najmanje jedna prvostepena i jedna drugostepena lekarska komisija, osim u slučajevima iz člana 26. stav 2. i člana 27. stav 2. ovog pravilnika.
VII KONTROLA RADA LEKARSKIH KOMISIJA
U obavljanju poslova utvrđenih Zakonom, predsednik i članovi prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija imaju obavezu da se staraju o primeni Zakona i drugih propisa kojima se utvrđuju prava osiguranih lica, kao i o primeni stavova medicinske doktrine.
Dužinu privremene sprečenosti za rad osiguranika prvostepena i drugostepena lekarska komisija utvrđuju na osnovu medicinsko-doktrinarnih standarda za utvrđivanje privremene sprečenosti za rad.
Izuzetno, ako privremena sprečenost za rad osiguranika, po oceni prvostepene odnosno drugostepene lekarske komisije, treba da traje duže od preporučene medicinsko-doktrinarnim standardima za utvrđivanje privremene sprečenosti za rad, prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija dužna je da posebno obrazloži svoju ocenu o dužem trajanju privremene sprečenosti za rad i navede razloge za takvu ocenu.
Prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija dužna je da o oceni iz stava 2. ovog člana obavesti direktora filijale, odnosno od strane direktora filijale ovlašćeno lice filijale.
Prvostepene i drugostepene lekarske komisije vode evidenciju o radu i podnose izveštaj o radu direktoru filijale.
U evidenciju o radu unose se podaci o datim ocenama.
Izveštaj o radu iz stava 1. ovog člana podnosi se do 5. u mesecu za protekli mesec.
Prvostepene lekarske komisije podnose izveštaj o radu na obrascu LK-1 i BO-1, a drugostepene lekarske komisije na obrascu LK-3 i BO-3.
Filijala je dužna da na osnovu mesečnih izveštaja o radu prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija iz stava 4. ovog člana, do 10. u mesecu za prethodni mesec, sačinjava zbirne izveštaje o radu prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija.
Zbirni izveštaj o radu prvostepenih lekarskih komisija podnosi se na obrascu LK-2 i BO-2, a drugostepenih lekarskih komisija na obrascu LK-4 i BO-4.
Uz izveštaj o radu iz stava 1. ovog člana prvostepene i drugostepene lekarske komisije podnose i strukturu zbirnog izveštaja o radu.
Struktura zbirnog izveštaja o radu prvostepenih lekarskih komisija podnosi se na obrascu S-1, a drugostepenih lekarskih komisija na obrascu S-2.
Obrasci iz st. 4, 6. i 8. ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.
Zbirni izveštaji o radu prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija i strukture zbirnih izveštaja o radu prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija iz člana 31. ovog pravilnika popunjavaju se i štampaju preuzimanjem elektronskim putem iz matične evidencije Republičkog fonda.
U Republičkom fondu obavljaju se poslovi ujednačavanja rada prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija, u skladu sa Zakonom i opštim aktom Republičkog fonda kojim se uređuje unutrašnja organizacija i sistematizacija poslova (u daljem tekstu: stručna služba).
Stručna služba na osnovu zbirnih izveštaja o radu prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija i strukture zbirnog izveštaja o radu prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija iz člana 31. stav 9. ovog pravilnika vrši:
1) kontrolu ocena prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija;
2) predlaže mere i daje instrukcije u cilju jednoobraznog donošenja ocena u skladu sa Zakonom i propisima za njegovo sprovođenje;
3) vrši edukaciju u cilju kvalitetnog i efikasnog rada prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija.
VIII NAKNADA ZA RAD ČLANOVA LEKARSKIH KOMISIJA
Članovi prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija, osim lekara zaposlenih u filijali, imaju pravo na naknadu za svoj rad u prvostepenoj, odnosno drugostepenoj lekarskoj komisiji u skladu sa odredbama Zakona i ovog pravilnika na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Članovima prvostepene lekarske komisije iz člana 34. ovog pravilnika, za rad u lekarskoj komisiji pripada naknada po sednici u iznosu od 4% prosečne mesečne zarade po zaposlenom bez poreza i doprinosa, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, u mesecu u kome se vrši obračun naknade.
Članovima drugostepene lekarske komisije iz člana 34. ovog pravilnika, za rad u lekarskoj komisiji pripada naknada po sednici u iznosu od 5% prosečne mesečne zarade po zaposlenom bez poreza i doprinosa, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, u mesecu u kome se vrši obračun naknade.
Naknada za rad isplaćuje se članovima prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, do 10. u mesecu za protekli mesec.
Članovima prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija koji zbog obavljanja poslova prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije putuju iz sedišta filijale ili ispostave u sedište druge ispostave, odnosno filijale, pripada naknada troškova prevoza ukoliko im prevoz ne obezbeđuje filijala.
Naknada iz stava 1. ovog člana isplaćuje se na osnovu podnetih dokaza.
Dokaz za isplatu naknade troškova prevoza iz stava 1. ovog člana je prevozna karta ili dokaz o ceni prevoza (cenovnik prevoznika).
Izuzetno, u slučaju iz stava 1. ovog člana, za korišćenje sopstvenog motornog vozila članu prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije pripada naknada stvarnih troškova prevoza, najviše 10% od cene jednog litra benzina po kilometru.
Korišćenje prevoza iz stava 4. ovog člana vrši se uz prethodnu saglasnost direktora filijale.
IX OBRASCI ZA RAD LEKARSKIH KOMISIJA
Na Obrascu OLK-1 i OLK-2 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o upućivanju osiguranih lica na ambulantno-specijalistički pregled van područja matične filijale.
Na Obrascu OLK-3 i OLK-4 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o upućivanju osiguranih lica na stacionarno lečenje van područja matične filijale.
Na Obrascu OLK-5 i OLK-6 prvostepena lekarska komisija daje ocenu po prigovoru osiguranika ili poslodavca na ocenu, odnosno mišljenje izabranog lekara o privremenoj sprečenosti za rad osiguranika.
Na Obrascu OLK-5a i OLK-6a prvostepena lekarska komisija daje ocenu po prigovoru osiguranika na ocenu, odnosno mišljenje izabranog lekara.
Na obrascu OLK-7 prvostepena lekarska komisija daje ocenu i utvrđuje privremenu sprečenost za rad osiguranika po predlogu izabranog lekara.
Na obrascu OLK-8 prvostepena lekarska komisije daje ocenu kojom se predlaže upućivanje osiguranika, u slučaju dužeg trajanja privremene sprečenosti za rad, u skladu sa Zakonom, nadležnom organu za ocenu radne sposobnosti, odnosno invalidnosti po propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Na Obrascu OLK-9 prvostepena lekarska komisija daje ocenu kojom se utvrđuje potreba osiguranika za rad sa skraćenim radnim vremenom u toku lečenja, u skladu sa Zakonom.
Na Obrascu OLK-10 i OLK-10a prvostepena lekarska komisija daje ocenu o potrebi obezbeđivanja pratioca osiguranom licu za vreme stacionarnog lečenja.
Na Obrascu OLK-11, OLK-12 i OLK-13 prvostepena lekarska komisija daje ocenu u vezi sa biomedicinski potpomognutom oplodnjom.
Na obrascu OLK-14, OLK-14a, OLK-15 i OLK-16 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o upućivanju osiguranih lica na lečenje u zdravstvene ustanove specijalizovane za rehabilitaciju.
Na Obrascu OLK-17 i OLK-18 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o povredi na radu, odnosno profesionalnom oboljenju u skladu sa članom 51. Zakona.
Na Obrascu OLK-19 i OLK-20 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o sanitetskom prevozu po zahtevu zdravstvene ustanove.
Na Obrascu OLK-21 i OLK-22 drugostepena lekarska komisija daje ocenu po prigovoru osiguranog lica, odnosno poslodavca na ocenu koju je dala prvostepena lekarska komisija.
Na obrascu OLK-23 i OLK-24 prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija daje ocenu u postupku ponovnog ocenjivanja i veštačenja, po zahtevu Republičkog fonda, matične filijale i poslodavca.
Na Obrascu OLK-25 i OLK-26 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o saglasnosti za nastavak lečenja u slučaju kada je osigurano lice primljeno kao hitan slučaj u zdravstvenoj ustanovi van područja filijale.
Na Obrascu OLK-27 i OLK-27a prvostepena lekarska komisija daje ocenu od koje bolesti se leči osigurano lice radi utvrđivanja osnova osiguranja u skladu sa članom 16. stav 1. tačka 5) Zakona.
Na Obrascu OLK-28 i OLK-29 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o zahtevima za naknadu troškova lečenja.
Na Obrascu OLK-30 i OLK-31 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o zahtevima za naknadu troškova prevoza u vezi sa korišćenjem zdravstvene zaštite.
Na Obrascu OLK-32 i OLK-33 drugostepena lekarska komisija daje ocenu o produženju prava na naknadu zarade u skladu sa članom 78. stav 4. Zakona.
Na Obrascu OLK-34, OLK-35 i OLK-36 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o korišćenju zdravstvene zaštite osiguranih lica u inostranstvu.
Na Obrascu OLK-37 i OLK-38 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o hitnosti pružene medicinske pomoći u zdravstvenoj ustanovi, privatnoj praksi i kod drugog pravnog lica sa kojima nije zaključen ugovor povodom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, odnosno ocenu o ispunjenosti indikacija za propisivanje i izdavanje kupljenog leka na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Na Obrascu OLK-39 i OLK-40 prvostepena lekarska komisija daje ocenu o lečenju dijalizom u kućnim uslovima.
Na obrascu OLK-SP1 i OLK-SP2 prvostepena lekarska komisija odlučuje o opravdanosti propisivanja određenih vrsta pomagala, odnosno odlučuje o opravdanosti servisiranja pomagala, popravci i/ili zameni dela pomagala.
Na obrascu OLK-SP3 i OLK-SP4 drugostepena lekarska komisija daje ocenu o opravdanosti propisivanja pomagala, odnosno opravdanosti servisiranja pomagala, popravci i/ili zameni dela pomagala, po prigovoru na ocenu koju je dala prvostepena lekarska komisija.
Na obrascu izveštaja o podnetoj dokumentaciji - Obrazac IPD, navodi se medicinska dokumentacija na osnovu koje je odlučeno o pravu osiguranika.
Obrazac iz stava 1. ovog člana popunjava se kada je to po mišljenju prvostepene, odnosno drugostepene lekarske komisije potrebno.
Obrazac popunjava lice zaposleno u filijali koje u skladu sa aktom o organizaciji i sistematizaciji poslova u Republičkom fondu obavlja administrativno tehničke poslove za prvostepenu, odnosno drugostepenu lekarsku komisiju.
Na obrascu Zahteva za stručno mišljenje o opravdanosti propisivanja slušnog aparata - "Obrazac ZM" prvostepena, odnosno drugostepena lekarska komisija zahteva stručno mišljenje o opravdanosti propisivanja slušnog aparata iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Obrasci iz čl. 37-62. ovog pravilnika odštampani su uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, a popunjavaju se i štampaju preuzimanjem elektronskim putem iz matične evidencije Republičkog fonda.
Obrasci iz stava 1. ovog člana štampaju se sa ukrasom štampanim crnom bojom na hartiji bele boje.
Imenovanje predsednika, članova i zamenika članova prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija u skladu sa odredbama ovog pravilnika obaviće se u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Pravilnika.
Direktor filijale je dužan da u roku iz stava 1. ovog člana preduzme organizacione i druge mere neophodne za početak rada prvostepenih i drugostepenih lekarskih komisija u skladu sa ovim pravilnikom.
Postupci započeti do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, sprovešće se po odredbama pravilnika po kome su započeti.
Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaju da važe:
1) Pravilnik o organizaciji i radu lekarskih komisija ("Službeni glasnik RS", br. 44/06, 74/06, 31/07, 37/08, 61/08, 115/08, 3/10, 45/10, 100/11, 21/12, 50/14, 146/14 i 7/16);
2) čl. 130-147. Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja ("Službeni glasnik RS", br. 10/10, 18/10 - ispravka, 46/10, 52/10 - ispravka, 80/10, 60/11 - odluka US, 1/13 i 108/17);
3) član 68. stav 1. tač. 4), 5) i 7), član 72. i član 73a Pravilnika o medicinsko-tehničkim pomagalima koja se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja ("Službeni glasnik RS", br. 52/12, 62/12 - ispravka, 73/12 - ispravka, 1/13, 7/13 - ispravka, 112/14, 114/14 - ispravka, 18/15, 19/17, 29/17 - ispravka, 2/19 i 16/19).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Obrasce, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 82/2019, možete pogledati OVDE