PRAVILNIKO UTVRĐIVANJU PLANA IZDAVANJA PRIGODNIH POŠTANSKIH MARAKA I MOTIVA REDOVNIH IZDANJA POŠTANSKIH MARAKA("Sl. glasnik RS", br. 88/2019) |
Ovim pravilnikom utvrđuje se Plan izdavanja prigodnih poštanskih maraka i motivi redovnih izdanja poštanskih maraka, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Prigodne poštanske marke se izdaju prema Planu izdavanja iz člana 1. ovog pravilnika.
Redovne poštanske marke se izdaju prema motivima utvrđenim u Planu iz člana 1. ovog pravilnika.
Danom početka primene ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o utvrđivanju Plana izdavanja prigodnih poštanskih maraka vrednosnica i motiva redovnih izdanja poštanskih maraka i vrednosnica ("Službeni glasnik RS", br. 96/18, 58/19 i 76/19).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. januara 2020. godine.
PLAN IZDAVANJA PRIGODNIH POŠTANSKIH MARAKA
Izdavanjem prigodnih poštanskih maraka obeležiće se značajni jubileji, događaji i datumi iz nacionalne i svetske istorije, kulture, umetnosti, nauke, prirodne lepote i bogatstva naše zemlje i druge manifestacije, kao što su:
1. Italijanski mornari za srpsku vojsku u Velikom ratu;
2. Lunarni horoskop - Godina Pacova;
3. Vaskrs;
4. 180 godina Pošte Srbije;
5. Znamenite srpske ličnosti;
6. Gradovi Srbije;
7. Evropska zaštita prirode;
8. 50 godina Radija Studio B;
9. Sport;
10. Međunarodna godina zdravlja biljaka;
11. Evropa - Drevni poštanski putevi;
12. 190 godina postojanja Garde Vojske Srbije;
13. Dan marke;
14. Turizam u Srbiji;
15. XXXII Letnje olimpijske igre - Tokio 2020;
16. Nauka;
17. Šahovski velikani Srbije;
18. Radost Evrope;
19. Božić;
20. 75 godina Muzeja Nikole Tesle u Beogradu;
21. 75 godina od osnivanja Ujedinjenih nacija;
22. 125 godina Prirodnjačkog muzeja u Beogradu;
23. 100 godina Zavoda za intelektualnu svojinu;
24. Krsna slava;
25. Umetnost;
26. 250 godina od rođenja Ludviga van Betovena.
1. Italijanski mornari za srpsku vojsku u Velikom ratu
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka, obeležiće se, na stogodišnjicu završetka Pariske konferencije, veličanstven poduhvat italijanske mornarice i nesebična pomoć koju su italijanski mornari pružili srpskoj vojsci u Velikom ratu. U periodu od 12. decembra 1915. godine pa do 29. februara 2016. godine, italijanska ratna mornarica je evakuisala iz Albanije veliki broj srpskih vojnika i civila, a zajedno sa srpskom vojskom i velikim zbegom srpskog naroda evakuisani su i srpski kralj Petar I Karađorđević, regent Aleksandar, srpska Vlada na čelu sa Nikolom Pašićem, skupštinski poslanici, inteligencija, dragocenosti i Vrhovna komanda srpske vojske. U toku hladne zime, pod neprekidnim dejstvom neprijateljske mornarice, italijanska mornarica je za evakuaciju srpske vojske obavila veliki broj plovidbi.
2. Lunarni horoskop - Godina Pacova
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 2020. godina, kao Godina Pacova u lunarnom horoskopu.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se Vaskrs, najveći hrišćanski praznik kojim se proslavlja Hristovo vaskrsenje.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 180 godina postojanja Pošte Srbije. Prva pošta u Beogradu, na Kalemegdanu, počela je sa radom 7. juna 1840. godine. Pošta Srbije je jedna od najstarijih državnih institucija. Pošta Srbije je prve poštanske marke štampala 1866. godine i jedna je od učesnica osnivanja Svetskog poštanskog saveza u Bernu 1874. godine. Pošta Srbije se godinama razvijala i širila svoje poslovanje, a 2014. godine je otvorila najsavremeniji Regionalni poštansko-logistički centar "Beograd", kao i logističke centre u Novom Sadu i Nišu.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se život i delo Mome Kapora. Momo Kapor (Sarajevo, 8. april 1937. godine - Beograd, 3. mart 2010. godine), je bio srpski slikar, književnik, novinar, član Senata Republike Srpske i Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske. Diplomirao je slikarstvo 1961. godine, na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti. Najvažnija dela su mu: "Beleške jedne Ane", "Foliranti", "Zoe", "Čuvar adrese", "Hronika izgubljenog grada", "Poslednji let za Sarajevo", "Zelena čoja Montenegra", "Halo, Beograd", "Ispovesti" i dr. Momo Kapor je bio dobitnik velikog broja nagrada, kao što su: Oktobarska nagrada grada Beograda, Nagrada Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu, Nagrada "Svetozar Ćorović" za najbolju knjigu proze, Nagrada "Laza Kostić" za roman godine 2001. godine, Nagrada "Bora Stanković"za roman godine 2004. godine, Nagrada za životno delo 2006. i 2008. godine, Nagrada "Radoje Domanović" za ukupan doprinos srpskoj književnoj satiri 2009. godine, kao i mnoge druge nagrade.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka predstaviće se dva grada: Čačak i Kruševac.
Čačak se nalazi u središnjem delu centralne Srbije u Moravičkom okrugu, između opština Gornji Milanovac na severu i opštine Lučani na jugozapadu. Teritorija grada zauzima površinu od 636 km2 i u pogledu reljefa može se podeliti na: Čačansku kotlinu sa nadmorskom visinom od 200 do 300 metara, brežuljkasti predeo sa nadmorskom visinom od 300 do 500 metara i planinski predeo sa nadmorskom visinom od 300 do 985 metara visine. Čačansku kotlinu, kroz koju protiče reka Zapadna Morava, okružuju planine Jelica, Ovčar, Kablar i Vujin. Strukturu čačanske privrede čini poljoprivreda, industrija, trgovina i uslužne delatnosti. Pored poljoprivredne proizvodnje, zastupljena je proizvodnja papira, električnih aparata, reznih alata za obradu metala, nemetala i drveta, proizvoda hemijske industrije, termotehničkih uređaja, drvne, metalne i kombinovane stolarije, delova pribora za farmaceutsku industriju i proizvoda za medicinske potrebe. U okolini Čačka se nalazi Ovčarsko-Kablarska klisura, jezero Međuvršje, Atomska banja, Ovčar banja, veliki broj ovčarsko-kablarskih manastira: Blagoveštenje, Ilinje, Jovanje, Nikolje, Uspenje, Vavedenje, Vaznesenje, Preobraženje, Svete Trojice i Sretenje. U Čačku se nalazi Konak Jovana Obrenovića, izgrađen 1835. godine, Umetnička galerija "Nadežda Petrović" osnovana 1961. godine, Spomen kosturnica gde su sahranjeni svi poginuli ratnici u I svetskom ratu, kao i Rimske terme, najstarije arheološko nalazište, sagrađeno početkom osamdesetih godina IV veka.
Kruševac predstavlja centar Rasinskog okruga, ima površinu oko 854 km2, obuhvata 101 naselje sa preko 145.000 stanovnika, a sam grad, kao urbano područje, broji preko 75.000 stanovnika. Kruševac je grad bogate tradicije sa viševekovnom istorijom, a nekada je bio srednjovekovna srpska prestonica. Nalazi se u kruševačkoj dolini koja obuhvata dolinu Zapadne Morave i prostire se između Levča i Temnića na severu, Kopaonika i Jastrepca na jugu i Kraljevačke kotline i Ibarske doline na zapadu. Grad je podigao knez Lazar 1371. godine. Danas je Kruševac moderan grad, ekonomski, administrativni, kulturni, zdravstveni, obrazovni, informativni i sportski centar od značaja za Rasinski okrug i Republiku Srbiju. Kod Kruševca se nalazi poznata Ribarska banja, banjsko lečilište koje se nalazi na severnim padinama planine Jastrebac.
Izdavanjem ove emisije prigodnih poštanskih maraka biće predstavljeni: Predeo izuzetnih odlika "Vardenik - Strešer" i "Kulturni predeo Tršić - Tronoša". Predeo "Vardenik - Strešer", nalazi se u jugoistočnoj Srbiji u okviru područja Vlasine i Krajišta, najvećim delom obuhvata planine Vardenik sa najvišim vrhom Veliki Strešer. Ovaj predeo je ekološki značajno područje Srbije, međunarodno značajno područje za biljke, za ptice i odabrano područje za leptire. Kulturni predeo Tršić-Tronoša se nalazi na teritoriji grada Loznice. Prirodne vrednosti područja čine očuvani kompleksi autohtonih sladunovo - cerovih i drugih šuma, dok od ukupno 145 zaštićenih divljih vrsta biljaka i životinja, 83 su zaštićene, a 62 vrste pripadaju kategoriji strogo zaštićenih. Flora i fauna ovog kraja je bogata i raznovrsna, sa mnogo retkih i zaštićenih vrsta.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 50. godina od osnivanja Radija Studio B, kada je počelo i emitovanje programa. U vreme osnivanja Radio Studio B je predstavljao prvu stanicu u SFRJ koja se nalazila izvan sistema elektronskih državnih medija, a osnovala ga je grupa novinara saveznog dnevnog lista "Borba". Radio Studio B je 1971. godine proširen Drugim programom, koji je bio posvećen modernoj muzici, a par godina kasnije i Trećim programom, koji se bavio klasičnom muzikom. Zaštitni znak Radio Studija B je bio beogradski pesnik i pisac Duško Radović, kao i novinar Đoko Vještica. Danas je Radio Studio B radio difuzno preuzeće i moderan i savremen gradski radio.
- 100 godina Sportsko društvo "Radnički"
Sportsko društvo "Radnički" Beograd je osnovano 20. aprila 1920. godine, u Beogradu. Sportsko društvo je 1951. godine, na Crvenom krstu dobilo otvoreni stadion za male sportove sa tribinama za 5.000 gledalaca, a danas se na njegovom mestu nalazi dvorana Sportsko Društvo "Radnički". Jedan od osnivača i prvi predsednik "Radničkog" je bio Ivan Krstić. U početku je sportsko društvo imalo samo fudbalsku sekciju, a kasnije su formirane sekcije u rvanju, boksu, šahu, stonom tenisu, biciklizmu i atletici. Danas Sportsko društvo "Radnički" ima fudbalski, bokserski, rukometni, rvački, odbojkaški, košarkaški, atletski, kuglaški, planinarski, šahovski, karate, džudo, streljački i gimnastičarski klub.
- 75 godina Sportsko društvo "Crvena zvezda"
Sportsko društvo "Crvena zvezda" je osnovano 4. marta 1945. godine u Beogradu. "Crvena zvezda" ima klubove u skoro svim sportskim disciplinama. Klubovi "Crvene zvezde" su osvojili veliki broj trofeja i to je jedno od najuspešnijih sportskih društava. Sportsko društvo "Crvena zvezda" je početkom sedamdesetih imala svoj "prvi zlatni period", a osamdesetih i početkom devedesetih "drugi zlatni period", kad su i u pojedinačnim i u ekipnim takmičenjima osvojili veliki broj značajnih trofeja.
- 75 godina Jugoslovensko sportsko društvo "Partizan"
Jugoslovensko sportsko društvo "Partizan" je osnovano 4. oktobra 1945. godine u Beogradu pod nazivom Fiskulturno društvo Centralnog doma Jugoslovenske armije Partizan. "Partizan" se 1950. godine reorganizuje i postaje sportsko društvo, a njegove sekcije prerastaju u klubove i okupljaju pored pripadnika Jugoslovenske Narodne Armije i ostale građane svih uzrasta, a 1960. godine dobija naziv Jugoslovensko sportsko društvo Partizan. Među prvim sekcijama su bile fudbalska i atletska, a kasnije i ostale discipline. Sportsko društvo ima oko 27 klubova u 24 vrste sportova. Danas je Partizan najtrofejnije sportsko društvo.
10. Međunarodna godina zdravlja biljaka
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se Međunarodna godina zdravlja biljaka. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 20. decembra 2018. godine, proglasila 2020. godinu Međunarodnom godinom zdravlja biljaka. Međunarodna godina predstavlja neprocenjivu priliku za promociju i jačanje zdravlja biljaka kao vitalnog sredstva za pomaganje u okončanju gladi, smanjenju siromaštva, zaštiti životne sredine i jačanju ekonomskog razvoja.
11. Evropa - Drevni poštanski putevi
Izdavanjem ove emisije prigodnih poštanskih maraka Srbija se pridružuje ostalim evropskim poštanskim operatorima koji svake godine štampaju ove marke sa istom temom za sve zemlje, a pod pokroviteljstvom Asocijacije javnih poštanskih operatora PostEvropa (PostEurop). Ova izdanja imaju zadatak da naglase saradnju zemalja u domenu poštanskog saobraćaja i državnih filatelističkih odseka, da probude svest o zajedničkim korenima, kulturi i istoriji evropskih zemalja i njihovim zajedničkim ciljevima. U 2020. godini tema maraka emisije "Evropa" biće "Drevni poštanski putevi".
12. 190 godina postojanja Garde Vojske Srbije
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 190 godina postojanja Garde Vojske Srbije. Prva gardijska jedinica je formirana u Požarevcu, na Đurđevdan 1830. godine, na osnovu naredbe vrhovnog knjaza Srbije Miloša Obrenovića. Garda je odlikovana nizom najviših državnih priznanja: Ordenom belog orla petog reda - 6. maja 1898. godine, Ordenom narodnog heroja, Ordenom bratstva i jedinstva, Ordenom zasluga za narod sa zlatnom zvezdom, Ordenom ratne zastave prvog stepena i Ordenom belog orla sa mačevima drugog reda. Danas je Garda zadužena za davanje počasti najvišim stranim, domaćim i vojnim zvaničnicima i namenjena je obezbeđenju vitalnih objekata sistema odbrane.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih marka obeležiće se Dan poštanske marke. Prvi Dan marke proslavljen je u Austriji 1935. godine, a prvo izdanje poštanskih maraka u Srbiji, pod nazivom Dan marke, obeleženo je 31. oktobra 1989. godine.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka predstaviće se jedna od tvrđava na Dunavu - Golubačka tvrđava.
Golubačka tvrđava se nalazi na četiri kilometra nizvodno od Golupca, na desnoj obali Dunava. Smeštena je na visokim liticama, na mestu na kome se reka sužava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru. Golubačka tvrđava je srednjevekovna tvrđava, spomenik kulture od izuzetnog značaja, ne samo za područje Donjeg podunavlja i Republiku Srbiju, već i za Evropu i predstavlja osnovu evropske kulturne raznolikosti. Golubačka tvrđava je građena lepezasto i sastoji se od tri dela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada (sa citadelom). Ima ukupno deset četvorougaonih kula, visine od 25 metara i dve velike kolske kapije. Kule su međusobno povezane bedemom i raspoređene su tako da su branile grad Golubac i sa kopna i sa vode. U pisanim istorijskim dokumentima, tvrđava se prvi put spominje 1355. godine.
Golubačka tvrđava je imala burnu istoriju oko koje su se vodile mnoge bitke, o čemu svedoče i mnogobrojni predmeti (od keramike, gvozdenih alatki, sekira, maklji, budaka, reza za zatvaranje kapije), koji su pronađeni arheološkim istraživanjem. Danas Golubačkom tvrđavom upravlja Javno preduzeće "Golubački grad - tvrđava". Tvrđava je potpuno obnovljena i svečano otvorena za posetioce marta meseca 2019. godine.
15. XXXII Letnje olimpijske igre - Tokio 2020
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se XXXII Letnje olimpijske igre, koje će se održati u Tokiju (Japan), u periodu od 24. jula do 8. avgusta 2020. godine.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se:
- 50 godina "Beogradske šake"
"Beogradska šaka" predstavlja značajno dostignuće u svetskoj robotici po čemu je nacionalna nauka prepoznatljiva u svetu. Nastala u periodu razvoja antropomorfne robotike i prva je na svetu, zahvaljujući mehaničkoj konstrukciji prof. Miodraga Rakića i idejnom rešenju akademika Rajka Tomovića, prema kome se optimalni hvat dobija prilagođenjem oblika, koji daju dlan, prsti i palac veštačke šake, obliku predmeta. "Beogradska šaka" se razvijala u periodu od 1963. godine do 1966. godine, a 1972. godine su, po prvi put u svetu, bili uključeni i senzori koji su davali informacije o hvatu šake.
- 175 godina od rođenja Ljubomira Klerića
Ljubomir Klerić (1844. godine, Banatska Subotica - 1910. godine, Beograd) je bio rudarski inženjer, profesor teorijske mehanike na Velikoj Školi u Beogradu, pronalazač, ministar prosvete (1894-1895) i ministar privrede (1896-1897). Rođen je kao Julijus Kleri, otac mu je bio nemački doseljenik, a majka srpkinja. U Beogradu je završio Prvu beogradsku gimnaziju, upisao Tehnički fakultet Velike škole, a onda posle druge godine, fakulteta dobio je stipendiju za studije rudarstva u inostranstvu. Studirao je na Rudarskoj akademiji u Frajburgu a kasnije i mašinstvo u Cirihu. Patentirao je mnoge svoje pronalaske, kao što su bušilica sa užetom, nova vrsta telemetra, polarni pantograf, traktoriograf. Profesor na Tehničkom fakultetu Velike škole postaje 1878. godine, a 1897. godine je izabran za člana Srpske kraljevske akademije. Za zasluge u odbrani zemlje tokom Srpsko-turskog rata, 1878. godine, odlikovan je Medaljom za hrabrost i Takovskim krstom. Bio je nosilac Leopoldovog ordena kraljevine Belgije.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka prvi put će se obeležiti velikani šaha Srbije. U 2020. godini navršava se tačno 50 godina od najvećeg šahovskog događaja veka, tzv. "Meča stoleća". Meč je održan u Beogradu 1970. godine, između SSSR-a i ostatka sveta. U reprezentaciji sveta od 10 igrača, tri su bila iz Srbije: Svetozar Gligorić, Milan Matulović i Bora Ivkov. Svetozar Gligorić je dugo vremena smatran za trećeg najboljeg igrača u svetu i naš najbolji igrač svih vremena. U vrhu svetskog šaha bili su i Bora Kostić (prvi srpski velemajstor) i dr Petar Trifunović, a u ženskom šahu Milunka Lazarević, kao i mnogo ostalih srpskih šahista i šahistkinja. Srpski šahisti su imali mnoge značajne uloge i u Svetskoj šahovskoj federaciji (FIDE).
Izdavanje ove stalne emisije prigodnih poštanskih maraka posvećeno je dečjoj međunarodnoj manifestaciji "Radost Evrope", koja se svake godine održava u Beogradu početkom oktobra meseca, a koju organizuje Dečji kulturni centar u Beogradu. Motivi na markama ove emisije su odabrani dečji radovi sa Međunarodnog likovnog konkursa "Radost Evrope" koji realizuje Dečji kulturni centar u Beogradu.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se Božić, jedan od najvećih hrišćanskih praznika, kojim se proslavlja rođenje Hristovo.
20. 75. godina Muzeja Nikole Tesle u Beogradu
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 75 godina od osnivanja muzeja Nikole Tesle. Muzej Nikole Tesle je za javnost otvoren 20. oktobra 1955. godine i bio je prvi tehnički muzej u Jugoslaviji. Muzej ima stalnu postavku, koja je jednim delom posvećena životu i radu Nikole Tesle, a u drugom delu je predstavljen razvoj nauke o elektricitetu i magnetizmu. Najzanimljiviji deo je sa autentičnom dokumentacijom i radnim modelima Teslinih izuma. Muzej poseduje preko 160.000 originalnih dokumenata, preko 2.000 knjiga i časopisa, preko 1.200 istorijskih i tehničkih predmeta, preko 1.500 fotografija i drugih predmeta, uređaja instrumenata, preko 1.000 planova i crteža. Muzej Nikole Tesle u Beogradu je jedinstvena institucija kod nas i u svetu. Generalni direktor UNESCO, Koićiro Macura je, 16. oktobra 2003. godine, doneo odluku o upisu arhivske građe iz zaostavštine Nikole Tesle u registar UNESCO Pamćenje sveta.
21. 75 godina od osnivanja Ujedinjenih nacija
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 75 godina od osnivanja Ujedinjenih nacija. Ideja o budućnosti Ujedinjenih nacija kao međunarodne organizacije se prvi put javila u deklaracijama koje su potpisane na ratnim konferencijama Saveznika u Moskvi i Teheranu tokom 1943. godine, a 25. aprila 1945. godine je počela Konferencija Ujedinjenih nacija o međunarodnim organizacijama u San Francisku. Ujedinjene nacije su nastale 24. oktobra 1945. godine, posle ratifikovanja Povelje od strane pet stalnih članica Saveta bezbednosti. Sedište Ujedinjenih nacija je u Njujorku, a veće agencije imaju svoje sedište u Ženevi, Hagu, Beču i na drugim mestima.
22. 125 godina Prirodnjačkog muzeja u Beogradu
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 125 godina od osnivanja Prirodnjačkog muzeja u Beogradu. Prirodnjački muzej je jedna od najstarijih nacionalnih ustanova u Srbiji. Po bogatstvu i raznovrsnosti izložbenih primeraka, ostvarenim rezultatima u oblasti muzeologije i nauke, ovaj muzej je jedan od najznačajnijih muzeja u jugoistočnoj Evropi. Prirodna i kulturna baština čuva se u prostoru u 117 različitih prirodnjačkih zbirki koje sadrže oko 1.500.000 primeraka iz Srbije, sa Balkanskog poluostrva i iz drugih delova sveta. Po veličini, muzeološkoj i naučnoj vrednosti izdvajaju se mineraloška, petrološka zbirka, zbirke fosilnih i recentnih mekušaca, insekata, ptica, sisara kao i Generalni herbarijum Balkanskog poluostrva. Takođe, Prirodnjački muzej poseduje jednu od najstarijih i najbogatijih stručnih biblioteka na Balkanu.
23. 100 godina Zavoda za intelektualnu svojinu
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 100 godina od osnivanja Zavoda za intelektualnu svojinu. Zavod za intelektualnu svojinu je posebna organizacija u sistemu državne uprave Republike Srbije i obavlja poslove koji se odnose na prava industrijske svojine (patenti, žigovi, industrijski modeli i uzorci, geografske oznake porekla i topografija integrisanih kola) i autorska i srodna prava. Preteča Zavoda za intelektualnu svojinu, Uprava za zaštitu industrijske svojine, je osnovana Uredbom o Zaštiti industrijske svojine, 15. novembra 1920. godine. Članovi uprave su bili akademici, profesori univerziteta i drugi učeni ljudi, a među njima je bio i Milutin Milanković, redovni profesor Univerziteta u Beogradu i jedan od najvećih srpskih naučnika.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se narodno-crkveni običaj krsna slava. Krsna slava je, posle Božića i Vaskrsa, najvažniji porodični praznik u Srba, koji je uvek povezan sa danom određenog pravoslavnog svetitelja i predstavlja običaj proslavljanja uspomene na određenog hrišćanskog svetitelja, kojeg porodica naročito poštuje kao svog zaštitnika. Slava potiče iz kulta predaka, jednog od najvažnijih praslovenskih kultova, a najstariji pomen slave u našim krajevima potiče iz XI veka. Veruje se da je to hristijanizovani oblik starog slovenskog praznika posvećenog mitskom pretku porodice, odnosno porodičnim precima uopšte. Sveca, sinovi nasleđuju od glave porodice, obično od oca. U mnogim mestima je običaj da pre slave sveštenik sveti vodicu, osveštava vodu da bi očistio dom i da bi Bog iz njega prognao svako zlo. Tom vodicom se posle zamesi slavski kolač, ili se tom vodom pokropi.
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka predstaviće se dela moderne likovne umetnosti čiji su autori znameniti umetnici 20. veka.
26. 250 godina od rođenja Ludviga van Betovena
Izdavanjem ove serije prigodnih poštanskih maraka obeležiće se 250 godina od rođenja kompozitora Ludviga van Betovena. Ludvig van Betoven (Bon, 17. decembar 1770. godine - Beč, 26. mart 1827. godine) je bio nemački kompozitor, nadmoćna muzička figura u prelaznom periodu između ere klasicizma i romantizma. Smatra se jednim od najvećih kompozitora i veleumova svih vremena. Među njegovim najpoznatijim delima su: V simfonija, VI simfonija, IX simfonija, Misa Soleminis, Klavirska sonata br. 23, Apasionata, Klavirska sonata br. 23. C - mol, opus 111, kao i mnoga druga muzička dela.
II MOTIVI REDOVNIH IZDANJA POŠTANSKIH MARAKA
Manastir Žiča je srpski srednjovekovni manastir iz prve polovine XIII veka, koji se nalazi u blizini Kraljeva i pripada Eparhiji žičkoj Srpske pravoslavne crkve. Podigao ju je prvi kralj Srbije iz dinastije Nemanjića, Stefan Nemanjić, od 1206. godine do 1221. godine, a značajnu ulogu u njenom podizanju je imao i njegov brat, Sveti Sava. Posle sticanja crkvene samostalnosti 1219. godine, u Žiči je smešteno sedište autokefalnosti srpske arhiepiskopije. Glavna manastirska crkva je podignuta u Raškom stilu, posvećena je Vaznesenju Hristovom i ona je bila uzor graditeljstva tog doba. Manastir Žiča je 1979. godine, proglašen za spomenik kulture od izuzetnog značaja i nalazi se pod zaštitom Republike Srbije.
2. BEZBEDNOST DECE NA INTERNETU
Bezbednost dece na Internetu podrazumeva fizičku, psihičku i moralnu bezbednost maloletnih lica tokom obavljanja svakodnevnih aktivnosti na Internetu (surfovanje, četovanje, korišćenje društveno-socijalnih mreža, on-line igrice). Cilj je zaštititi decu od neprimerenih sadržaja, negativnih efekata korišćenja Interneta i podići nivo svesti i znanja o tome na koji način virtuelna stvarnost utiče na decu i dokle smeju da se upuštaju u digitalni svet, a da to bude bezbedno i bez posledica
Debala koka, kantarion, vodopija i lavanda su lekovite i začinske biljke sa naših prostora
Malina, grožđe, trešnja i kruška su voće sa naših prostora.