PRAVILNIK

O STANDARDIMA PROFESIONALNOG PONAŠANJA JAVNIH IZVRŠITELJA

("Sl. glasnik RS", br. 90/2019)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se standardi profesionalnog ponašanja koje javni izvršitelj treba da ispuni prilikom vršenja poverenih javnih ovlašćenja.

Član 2

Javni izvršitelj poverena javna ovlašćenja vrši na stručan i profesionalan način u skladu propisima i najboljom praksom, pridržavajući se načela propisanih u Etičkom kodeksu javnih izvršitelja.

Javni izvršitelj postupa nepristrasno i pravično u skladu sa odredbama Etičkog kodeksa javnih izvršitelja u odnosu na lica u čije ime i na čiji predlog se postupak vodi, kao i u odnosu na lica protiv kojih se postupak sprovodi.

Dostojan je javni izvršitelj koji poseduje moralne osobine određene Etičkim kodeksom javnih izvršitelja i koji se ponaša u skladu sa njima.

Član 3

Javni izvršitelj savesno i ekonomično obezbeđuje, koristi i održava kapacitete kancelarije u cilju nesmetanog i efikasnog obavljanja delatnosti i postupanja po predmetima koji su mu povereni, uzimajući u obzir upravljanje ljudskim resursima i obimom posla, kao i odgovarajuće mehanizme za procenu i kontrolu rizika.

Javni izvršitelj savesno i brižljivo upravlja predmetima i vodi finansijsko poslovanje, u skladu sa propisanim finansijskim i bezbednosnim procedurama.

Prilikom obrade predmeta, javni izvršitelj na odgovoran način postupa sa softverskim aplikacijama i licencama izdatim od ovlašćenih proizvođača softvera, u skladu sa zakonom.

Javni izvršitelj efikasno preduzima odgovarajuće mere u cilju zaštite sistema i podataka od neovlašćenog pristupa, uključujući i upotrebu lične identifikacije za ulaz u informacione sisteme na radnim mestima, u skladu sa posebnim propisima.

Član 4

Javni izvršitelj ažurno postupa u svim predmetima, pridržavajući se profesionalnih kriterijuma navedenih u Etičkom kodeksu javnih izvršitelja.

Javni izvršitelj sa naročitom pažnjom sprovodi izvršenja prema redosledu prijema predmeta, ako priroda potraživanja ili posebne prilike ne nalažu odstupanje.

Javni izvršitelj se odgovorno i brižljivo stara o tačnosti podataka navedenih u predmetima.

Javni izvršitelj uredno vodi i organizuje arhivu na metodičan i stručan način.

Član 5

Javni izvršitelj ažurno i kontinuirano vodi elektronsku evidenciju o svom poslovanju na način koji omogućava neometano prenošenje podataka u centralnu bazu ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa, uz efikasno otklanjanje eventualnih smetnji koje bi onemogućile vođenje elektronske evidencije ili slanje izveštaja.

Član 6

Javni izvršitelj savesno čuva podatke dobijene tokom vršenja poverenih javnih ovlašćenja, tako da ti podaci ne postanu dostupni neovlašćenim licima bez odobrenja lica na koje se odnose, starajući se da njegovi zamenici, pomoćnici i zaposleni budu blagovremeno obavešteni o obavezi poverljivosti i da se pridržavaju te obaveze.

Član 7

Javni izvršitelj je aktivno posvećen konstantnom usavršavanju i proširivanju svog opšteg i pravnog obrazovanja, kroz praćenje odgovarajućih propisa, sudske i javnoizvršiteljske prakse, kao i stručne literature.

Javni izvršitelj se sa posebnom pažnjom brine da njegovi zamenici, pomoćnici i lica zaposlena u njegovoj kancelariji pohađaju adekvatnu obuku koja im omogućava sticanje svih znanja i veština koje su potrebne za efikasno i kvalitetno obavljanje poslova koji su im povereni.

Član 8

Javni izvršitelj na savestan i pravičan način postupa kao odgovoran i uzoran poslodavac, pružajući svojim zaposlenima neophodne radne uslove i odgovarajuće resurse za obavljanje poslova koji obezbeđuju kontinuitet u poslovanju.

Javni izvršitelj radi stručnog i profesionalnog obavljanja poslova u kancelariji, uvažava podjednako zahteve za usavršavanjem svih zaposlenih i omogućava im da se razvijaju i napreduju u okviru svojih funkcija i poslova koje obavljaju u skladu sa potrebama i mogućnostima kancelarije, uz poštovanje Etičkog kodeksa javnih izvršitelja.

Član 9

Javni izvršitelj se odgovorno stara o unapređenju svog poslovanja radi efikasnog i profesionalnog vršenja poverenih javnih ovlašćenja i u tom cilju periodično razmatra učinak kancelarije, uzimajući u obzir finansijsko poslovanje kancelarije javnog izvršitelja i kvalitet preduzetih radnji i aktivnosti.

Javni izvršitelj redovno i sistematično prati kvalitet učinka u predmetima, o čemu sačinjava interne izveštaje o broju nerešenih, primljenih i izvršenih predmeta, o savladavanju priliva predmeta, vremenu potrebnom za izvršenje, stopi uspešnosti, troškovima izvršenja i broju pritužbi i pravnih lekova.

Član 10

Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2020. godine.