REŠENJE

O DAVANJU SAGLASNOSTI NA PIJAČNI RED JKP "GRADSKE PIJACE"

("Sl. list grada Beograda", br. 122/2019)

1. Daje se saglasnost na Pijačni red koji je doneo Nadzorni odbor JKP "Gradske pijace" Odlukom broj 7218/6, na sednici održanoj 13. novembra 2019. godine.

2. Ovo rešenje i Pijačni red objaviti u "Službenom listu Grada Beograda".

* * *

Na osnovu člana 8. Odluke o pijacama ("Službeni list Grada Beograda", br. 9/01, 11/05, 23/05, 2/11, 34/14 i 19/17) i člana 30. Statuta JKP "Gradske pijace" Beograd broj 10647/6 od 14. maja 2016. godine, Nadzorni odbor JKP "Gradske pijace" Beograd, je na svojoj 7. vanrednoj (telefonskoj) sednici, održanoj 13. novembra 2019. godine, doneo

PIJAČNI RED

 

I OPŠTI DEO

Član 1

Ovim pijačnim redom reguliše se:

- promet robe i vršenje usluga u prometu robe na pijaci;

- pijačni poslovni prostor, objekti i oprema, uslovi i način korišćenja;

- higijensko sanitarni i tehnički uslovi, održavanje higijene;

- prava i obaveze učesnika u prometu roba na pijacama;

- poslovno vreme na pijacama;

- prelazne i završne odredbe.

Član 2

Pijačni red se odnosi na postojeće pijace i tržne centre (u daljem tekstu: "pijace"), na osnovu usvojenih planova i programa razvoja JKP "Gradske pijace" Beograd /u daljem tekstu: Preduzeće/, a koje se nalaze na teritoriji gradskih opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica.

Član 3

Pijacama iz člana 2. upravlja Javno komunalno preduzeće "Gradske pijace" Beograd, koje je, za obavljanje ove komunalne delatnosti, osnovao Grad Beograd.

Pijaca može biti zelena, kvantaška, robna, auto-pijaca ili neka druga specijalizovana pijaca.

Član 4

U zavisnosti od raspoloživih finansijskih sredstava, preduzeće će nastojati da obezbedi uslove za obavljanje prometa robe i vršenje usluga u prometu roba na pijacama.

II PROMET ROBE I VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE NA PIJACI

Član 5

U skladu sa odredbama Odluke o pijacama i ovog pijačnog reda na pijacama se vrši promet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na malo, proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti i industrijsko-neprehrambenih proizvoda.

Član 6

Na pijacama se, prvenstveno, prodaju poljoprivredno-prehrambeni proizvodi koji su važni za ishranu građana.

Član 7

Na zelenim pijacama obavlja se promet na malo:

- poljoprivredno-prehrambenih proizvoda /svežeg i sušenog voća, povrća, šumskih plodova, meda, jaja, mlečnih proizvoda, testenine i kore za pitu i gibanicu, živine, mesa i mesnih prerađevina;

- cveća, ukrasnog i lekovitog bilja, sadnog materijala, ukrasnih jelki, omota za pakovanje namirnica;

- neprehrambenih proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti;.

- industrijsko-neprehrambenih proizvoda (tekstil, odeća, obuća, finalni proizvodi za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu od porcelana, stakla, keramike, kože, tekstila, guma i plastike, metalna elektrotehnička roba za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnog lista i tehničkog uputstva, sportska oprema, kozmetički proizvodi, knjige i kancelarijski pribor, polovna roba).

Član 8

Na kvantaškoj pijaci obavlja se promet na malo poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (voća, povrća i jaja) na pijačnom platou, na posebno numerisanim parking mestima namenjenim za prodaju neposredno iz motornog vozila, odnosno montažno-demontažnog boksa.

Član 9

Na robnoj pijaci obavlja se promet na malo proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti i industrijsko-neprehrambenih proizvoda (tekstil, odeća, obuća, finalni proizvodi za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu od porcelana, stakla, keramike, kože, tekstila, guma i plastike, metalna elektrotehnička roba za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnih lista i tehničkog uputstva, sportske opreme, hemijski proizvodi, knjige i kancelarijski pribor polovna roba).

Član 10

Hleb i pecivo, meso i prerađevine od mesa, mleko i mlečni proizvodi i drugi slični proizvodi se mogu prodavati samo u objektima, čiji uređaji, oprema i osoblje ispunjavaju uslove predviđene sanitarnim i veterinarskim propisima.

Član 11

Na pijacama je zabranjeno izlaganje proizvoda na zemlji, radi prodaje, osim u slučaju prometa polovnih i upotrebljavanih stvari na za to određenoj pijaci.

Član 12

Na zelenoj pijaci mlečne proizvode (sir i kajmak), zaklanu prasad, jagnjad, živinu i suvo meso individualni poljoprivrednici mogu prodavati samo na određenim prodajnim mestima (mlečne hale ili specijalne vitrine sa rashladnim uređajima na otvorenom prostoru).

Živa živina se može prodavati na pijacama pod uslovom da se drži u zatvorenim kavezima i izlaže prodaji na posebno određenim mestima na pijaci.

Član 13

Za izlaganje kabastih poljoprivrednih proizvoda kao što su: lubenice, bundeve, kupus, paprika i drugi slični proizvodi moraju se koristiti postolja - ramovi koji zaštićuju proizvode, a prodaja ovih proizvoda može se vršiti i iz vozila na za to posebno određenom prostoru na pijacama.

III PIJAČNI PROSTOR, OBJEKTI I OPREMA - USLOVI I NAČIN KORIŠĆENJA

Član 14

Pod pijačnim poslovnim prostorom, objektima i opremom, u smislu Odluke o pijacama i ovog pijačnog reda, smatraju se: stalni objekti i pijačni prostor na kojem su raspoređeni pijačni objekti i oprema.

Stalni objekti su objekti koji se grade u u skladu sa planskim aktom i propisima o izgradnji objekata.

Pod pijačnim objektima smatraju se manji montažni objekti, kiosci i drugi privremeni objekti, privremeni pijačni objekti u vlasništvu trećih lica, otvorene i zatvorene bašte, atrijumi, prostor za prodaju jelki, prostor za postavljanje automata, rashladne komore, štandovi, numerisana parking mesta, tende i slično, u veličini i obliku određenim odlukom Preduzeća, kao i pijačna oprema koja podrazumeva tezge, rashladne vitrine, boksove, pultove, ramove, reklamne panoe i druge pokretne objekte.

Član 15

Preduzeće je dužno da pijačne objekte i opreme postavi i rasporedi na način kojim se obezbeđuje funkcionalnost i estetski izgled pijace i omogućuje kupcima nesmetana kupovina.

Rasporedom pijačnih objekata i opreme na zelenoj pijaci mora se obezbediti odvojen prostor za prodaju poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i prostor za prodaju industrijsko-neprehrambenih proizvoda i vršenje zanatskih usluga.

Član 16

Prepravka, preuređenje, proširenje ili premeštaj pijačne opreme i objekata mogu se vršiti samo po odobrenju Preduzeća saglasno važećim propisima i opštim aktima.

Objekti i oprema koja ne ispunjava uslove za promet robe zbog zastarelosti, dotrajalosti ili oštećenja moraju se ukloniti ili zameniti novim po nalogu i u roku koje odredi Preduzeće.

Korisnici pijačnog poslovnog prostora, objekata i opreme ne mogu postavljati i raspoređivati objekte i opremu koju koriste bez pismene saglasnosti Preduzeća.

Postavljanje pijačnih objekata u skladu sa Odlukom o pijacama može se vršiti na pijaci pod određenim uslovima, uz postojanje tehničkih mogućnosti za priključenje na vodovodnu, kanalizacionu, elektromrežu a u skladu sa važećim propisima i opštim aktima a uz prethodno pismeno odobrenje Preduzeća.

Član 17

Pijačni poslovni prostor, objekte, opremu i usluge mogu koristiti: preduzeća, preduzetnici i fizička lica, zemljoradničke zadruge, koji se bave proizvodnjom ili prometom proizvoda koji se mogu prodavati na pijacama, individualni poljoprivrednici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva, pod sledećim uslovima:

1. preduzeće, koje je kod nadležnog organa registrovano za proizvodnju i promet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i drugih proizvoda koji se mogu prodavati na pijacama;

2. preduzetnici koji su osnovali radnju za promet na malo poljoprivrednih proizvoda na tezgi ili sličnom objektu;

3. individualni poljoprivrednici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva, koji su registrovani u skladu sa propisima kojima se uređuje poljoprivreda;

4. preduzetnici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva koji izrađuju proizvode zanatskih radnji i domaće radinosti i imaju rešenje o upisu radnji u registar;

5. preduzetnici koji imaju rešenje o upisu radnje u registar za promet na malo industrijsko neprehrambenih proizvoda, na tezgi ili sličnom objektu;

6. preduzetnici, koji imaju rešenje o upisu radnje u registar za obavljanje ugostiteljske delatnosti, ali isključivo na robnim, kvantaškim i auto-pijacama.

Bez dokaza navedenih u prethodnim stavovima ne mogu se izdati na korišćenje pijačni poslovni prostor, objekti i oprema, osim fizičkim licima koja se prvi put pojavljuju sa zahtevom za obavljanje prometa robe i pružanje usluga na pijačnoj opremi i objektima.

Fizička lica iz stava 2. ovog člana dužna su da u roku od 30 dana od dana dobijanja odluke o korišćenju pijačnog poslovnog prostora, objekta ili opreme, registruju radnju, ili preduzeće (društvo) kod nadležnog organa za obavljanje registrovane delatnosti.

Član 18

Obim i namena korišćenja pijačnog poslovnog prostora, objekta i opreme usklađuje se za svaku pijacu sa potrebama organizovanog snabdevanja grada poljoprivredno-prehrambenim proizvodima stanovnika određenog dela grada, odnosno naselja u kome se nalazi pijaca.

Član 19

Na zelenim pijacama poljoprivredne proizvode i proizvode zanatskih radnji i domaće radinosti, industrijsko neprehrambene proizvode na pijačnoj opremi, mogu prodavati:

- individualni poljoprivrednici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva;

- preduzetnici koji su osnovali radnju za promet na malo poljoprivrednih proizvoda na tezgi ili sličnom objektu;

- preduzetnici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva koji izrađuju proizvode zanatskih radnji i domaće radinosti i imaju rešenje o upisu radnji u registar;

- preduzetnici koji imaju rešenje o upisu radnje u registar za promet na malo industrijsko-neprehrambenih proizvoda, na tezgi ili sličnom objektu;

- pravna lica koja ispunjavaju uslove za obavljanje prometa robe, odnosno usluga, u skladu sa zakonom.

Član 20

Na kvantaškim pijacama promet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda mogu obavljati individualni poljoprivrednici, preduzetnici, pravna i fizička lica.

Na platou kvantaške pijace dozvoljeno je parkiranje motornih vozila, iz kojih se vrši prodaja, samo na numerisanim parking mestima (u skladu sa vrstom, količinom proizvoda, nosivošću i veličinom motornog vozila) uz odgovarajuću numerisanu pločicu, a koju je korisnik, nakon završene prodaje, dužan da vrati preduzeću.

Na kvantaškim pijacama je dozvoljena prodaja robe iz vozila, s tim da se roba može izlagati samo ispred motornog vozila i to najviše u širini motornog vozila i dužini od jednog metra.

Korisnicima kvantaške pijace nije dozvoljeno da samoinicijativno menjaju numerisano parking mesto sa numerisanom pločicom.

Motorna vozila, montažno-demontažni boksovi i slično, ne mogu biti korišćeni za dnevni ili noćni boravak (spavanje) i u slične svrhe.

Neposredno nakon izvršene prodaje, prodavac je dužan da ukloni svoje motorno vozilo (sa ili bez prikolice) i slično, sa pijace.

Motorna vozila koja su neispravna, dotrajala ili vidno oštećena, ne mogu se postavljati niti zadržavati na prostoru pijace, te ukoliko ne budu uklonjena od strane korisnika u ostavljenom roku, ukloniće ih preduzeće na teret korisnika.

Član 21

Na robnim pijacama industrijsko-neprehrambene proizvode i proizvode zanatskih radnji i domaće radinosti, na tezgama i u kioscima, mogu prodavati pravna ili fizička lica koja ispunjavaju uslove za obavljanje prodaje robe, odnosno usluga u skladu sa zakonom.

Korisnicima na robnim pijacama dozvoljeno je izlaganje robe i van gabarita tezge, a najviše do jedan metar.

Na robnim pijacama korisnicima je zabranjeno postavljanje tendi između tezgi.

Ulazak motornim vozilima na robne pijace nije dozvoljen izuzev za motorna vozila zakupaca zidanih objekata (lokala) i tezgi za prodaju drvenih i plastičnih proizvoda u letnjem periodu, od 6.30 do 9.00 časova i od 16.30 do 19.00 časova, a u zimskom periodu od 7.00 do 9.00 časova i od 16.00 do 19.00 časova.

Član 22

Korisnik pijačnog poslovnog prostora, objekta, opreme je dužan da taj objekat odnosno prodavnicu redovno koristi i da korisnike usluga - potrošače snabdeva dovoljnim količinama i asortimanom poljoprivredno-prehrambenim proizvodima i drugim proizvodima kao i da redovno vrši usluge.

Korisnik pijačnog poslovnog prostora, objekta i opreme ne može taj prostor odnosno objekat ili opremu ustupiti drugom korisniku u celini ili njegov deo bez prethodne pismene saglasnosti preduzeća.

Prilikom predaje na korišćenje novoizgrađenog objekta ili ispražnjenog objekta korisniku, sačinjava se zapisnik o primopredaji sa konstatacijom stanja u kome se objekat nalazi. Prestankom daljeg korišćenja pijačnog poslovnog prostora, objekta i opreme, korisnik je dužan da isti dovede u ispravno stanje, nakon čega će se zapisnički izvršiti primopredaja.

Član 23

Korisnik pijačnog poslovnog prostora, objekta i opreme je dužan da ovaj prostor, objekat i opremu održava u ispravnom stanju i da snosi troškove tekućeg održavanja.

Član 24

Korisnik pijačnog poslovnog prostora, objekta, opreme i usluga na pijaci, dužan je da plaća naknadu saglasno odredbama Cenovnika usluga JKP "Gradske pijace" Beograd.

Član 25

Međusobna prava i obaveze u korišćenju pijačnog prostora, objekata i opreme, između korisnika i preduzeća, regulišu se ugovorom ili računima za dnevnu naknadu, rezervaciju i podrezervaciju, u skladu sa važećim zakonskim propisima i opštim aktima preduzeća.

Za korišćenje pijačne opreme ne zaključuje se ugovor u pismenoj formi, osim za pravna lica, samostalne trgovinske radnje i samostalne zanatske radnje.

Korišćenje pijačne opreme reguliše se rezervacijom ili podrezervacijom.

Rezervacija tezge je preče pravo korišćenja tezge (površinski sa magacinskim delom tezge) za utvrđeni vremenski period, odnosno najkraće 1 mesec, najduže do godinu dana.

U utvrđenom vremenskom periodu, rezervaciju tezge može imati samo jedan korisnik.

Zabranjeno je magacinski deo tezge ustupati drugom licu na korišćenje.

Korisnik rezervacije ne ulazi u posed stvari i ne zasniva ugovorni odnos o zakupu stvari - opreme.

Podrezervacija je preče pravo korišćenja samo površinskog dela tezge, pod uslovom da korisnik rezervacije određenog dana ne koristi tezgu. Na jednoj tezgi može biti više upisanih podrezervanata, po redosledu upisa, za utvrđeni vremenski period, odnosno najkraće jedan mesec, najduže do godinu dana.

Podrezervacija obezbeđuje korisniku podrezervacije prvenstvo u sticanju rezervacije na određenoj tezgi, uz naknadu, pod uslovom da koristi podrezervaciju te tezge najmanje jednu godinu neprekidno.

Za korišćenje pijačne opreme (pijačne tezge, vitrine, rama, boksa, parking mesta i sl.) korisnik posebno plaća dnevnu naknadu, a posebno mesečnu naknadu za rezervaciju ili podrezervaciju navedene pijačne opreme, saglasno odredbama Cenovnika usluga JKP "Gradske pijace" Beograd.

Član 26

Posebni uslovi korišćenja tezge i druge pijačne opreme na zelenim pijacama od strane korisnika su:

1. korisnik je dužan da se u svemu pridržava odredaba Odluke o pijacama i ovog pijačnog reda;

2. korisnik je dužan da tezgu namenski koristi i materijalno je odgovoran prema preduzeću, ukoliko, zbog nepravilne upotrebe, tezgu ošteti;

3. korisnik ne može drugim licima davati na korišćenje tezgu. U protivnom će mu se uskratiti dalje korišćenje tezge, bez povraćaja naknade za rezervaciju ili podrezervaciju;

4. prava po osnovu rezervacije - podrezervacije, korisnik može ostvariti samo ukoliko do sedam časova u letnjem periodu, a u zimskom do osam časova izjutra započne sa prodajom na tezgi, a u suprotnom preduzeće zadržava pravo izdavanja tezge na dnevno korišćenje drugom licu;

5. korisnik je obavezan da održava propisanu čistoću u tezgi i oko nje, jer mu se u suprotnom od strane preduzeća može uskratiti korišćenje tezge, bez povraćaja naknade za rezervaciju - podrezervaciju;

6. obaveza je korisnika da preduzeću posebno isplaćuje odgovarajući iznos novčane naknade za svaki dan korišćenja pijačne tezge;

7. preduzeće je ovlašćeno da tezgu pod rezervacijom, prema svojoj potrebi, može pomerati ili premeštati i na druge lokacije iste pijace, bez posebne saglasnosti korisnika;

8. zbog nekorišćenja tezge, korisnik nema pravo da od preduzeća zahteva povraćaj naknade za rezervaciju - podrezervaciju;

9. preduzeće je ovlašćeno da prinudno otvori i isprazni magacin rezervisane tezge u slučaju višednevne odsutnosti korisnika koji skladišti kvarljivu robu i u drugim opravdanim slučajevima, pri čemu korisnik sam snosi rizik za eventualnu štetu;

10. u slučaju uništenja ili krađe ostavljene robe i drugih predmeta u magacinu rezervisane tezge i druge opreme, korisnik nema prava da zahteva naknadu štete od preduzeća.

Član 27

Korisniku pijačnog poslovnog prostora, objekata i opreme se može uskratiti dalje korišćenje, ukoliko se ne pridržava odredaba Odluke o pijacama i Pijačnog reda, a posebno u slučajevima:

1. ako korisnik neprekidno 30 kalendarskih dana ne obezbeđuje dovoljne količine robe i asortimana radi snabdevanja građana;

2. ako korisnik u objektu ne vrši prodaju duže od 30 kalendarskih dana neprekidno;

3. ako korisnik bez saglasnosti preduzeća vrši promenu namene korišćenja poslovnog prostora, objekta i opreme;

4. ako korisnik ustupa na korišćenje poslovni prostor, objekte i opremu trećem licu;

5. ako korisnik ne izvršava u roku svoje novčane obaveze prema preduzeću po osnovu korišćenja poslovnog prostora, objekata i opreme;

6. ako korisnik u ostavljenom roku ne dostavi preduzeću dokaze nadležnih organa u smislu člana 18. ovog pijačnog reda;

7. ako preduzeće priprema objekat za adaptaciju ili rekonstrukciju.

Bez obzira na napred navedene odredbe, korisnik ima pravo da odustane od daljeg korišćenja poslovnog prostora, objekata i opreme, uz obavezu da to saopšti preduzeću blagovremeno, pismenim putem sa otkaznim rokom od 30 dana.

Preduzeće može odustati od ugovora ili uskratiti korisniku dalje korišćenje pijačnog poslovnog prostora, objekata i opreme, kada se odlukom preduzeća ili Skupštine grada zabrani obavljanje delatnosti na pijaci kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom.

IV HIGIJENSKO-SANITARNO-TEHNIČKI I DRUGI USLOVI I ODRŽAVANJE HIGIJENE

Član 28

Pijaca mora ispunjavati osnovne higijensko-sanitarno-tehničke uslove za rad.

Pijaci se moraju obezbediti priključci za vodovodnu, kanalizacionu i elektromrežu. Pijaca mora ispunjavati i druge uslove propisane Zakonom.

Član 29

Pijačni objekat u kome se vrši prodaja poljoprivredno prehrambenih i drugih proizvoda mora ispunjavati higijensko tehničke uslove propisane za objekat u kome se vrši prodaja tih proizvoda i mora biti uredan i u ispravnom stanju.

Pijačni objekat koji ne ispunjava uslove iz stava 1. ovog člana, preduzeće je dužno da ga po nalogu nadležnog organa popravi ili ukloni.

Član 30

Prostor određen za prodaju namirnica životinjskog porekla i tezge mora se redovno čistiti i prati.

Član 31

Preduzeće je dužno da na svakoj pijaci postavi potreban broj korpi za otpatke i kontejnera za deponovanje smeća.

Član 32

Na kvantaškoj pijaci korisnicima nije dozvoljeno čišćenje-pripremanje, klasificiranje robe na prodajnim mestima.

Član 33

Po isteku poslovnog vremena, prodavci su dužni da uklone robu sa pijačnih tezgi i ramova i obezbede nesmetano čišćenje, pranje i uređenje pijačnog prostora. Prodavac po završetku poslovnog vremena dužan je da otpatke i drugo smeće smesti u sudove postavljene za ovu svrhu.

Član 34

Preduzeće se stara o održavanju i čišćenju pijačnog poslovnog prostora, objekata i opreme, uklanja sneg sa pijačnih komunikacija i potrebnog broja prodajnih mesta (tezgi).

Za vreme snežnih padavina i drugih vremenskih nepogoda, i korisnici pijačnog poslovnog prostora, objekata i opreme su dužni da očiste sneg sa pultova pijačnih tezgi i neposredno oko tezgi, a prodavci da izvrše čišćenje snega sa prilaza i prolaza neposredno ispred i oko svojih objekata.

Član 35

U skladu sa odredbama Odluke o pijacama, korisnici pijačnog prostora i građani dužni su da se pridržavaju pijačnog reda.

V PRAVA I OBAVEZE UČESNIKA U PROMETU ROBA

Član 36

Na pijacama nije dozvoljeno:

- nuđenje, prodaja, kupovina ili preuzimanje proizvoda van za to određenih mesta na pijaci;

- izlaganje prodaji zaklane prasadi, jagnjadi i živine na mestima koja ne ispunjavaju propisane uslove;

- izlaganje prodaji hleba i peciva, mesa i mesnih prerađevina, mleka i mlečnih proizvoda van za to određenih mesta za prodaju na pijaci;

- izlaganje proizvoda na zemlji;

- odlaganje otpadaka, pokvarene robe, ambalaže i drugog smeća van sudova postavljenih za sakupljanje smeća;

- pranje prodajnog prostora i opreme vodom koja nije upotrebljiva za piće ili osveženje poljoprivredno prehrambenih proizvoda takvom vodom;

- dodirivanje namirnica koje se upotrebljavaju za ishranu u neprerađenom stanju;

- zagađivanje pijačnog poslovnog prostora na bilo koji način;

- neovlašćeno sakupljanje kostiju i drugih otpadaka;

- loženje vatre na otvorenom pijačnom prostoru;

- držanje ambalaže ispred i oko prodajnih mesta kao i na krovovima pijačnih tezgi;

- sedenje i spavanje na tezgama i drugim objektima za izlaganje proizvoda;

- zadržavanje na pijaci bez potrebe po završetku radnog vremena;

- kretanje vozila u pijačnom prostoru u poslovno vreme pijaca;

- uvođenje pasa na pijačni prostor;

- preskakanje pijačne ograde ili oštećenja iste;

- konzumiranje alkoholnih pića i narkotičnih sredstava, kao i kuvanje i prodaja kafe i drugih toplih napitaka kao i hrane (sendviča, peciva, kolača i slično);

- vršenje svake druge radnje kojom se narušava red, rad i higijena na pijaci.

Član 37

Učesnici u prometu na pijaci (prodavac i druga lica) biće, u skladu sa odredbama Odluke o pijacama, udaljena sa pijace ako:

1. izlažu i prodaju robu koja se ne može na pijaci prodavati;

2. ako odbiju da plate naknadu za korišćenje pijačnog prodajnog prostora i usluga na pijaci;

3. ako stvaraju nered i izazivaju tuču ili učestvuju u tuči i remete normalan rad i red na pijaci;

4. ako se bez potrebe na pijaci zadržavaju van poslovnog radnog vremena pijace;

5. ako su pod dejstvom alkohola ili drugih narkotika, i

6. ako vrše bilo koju drugu radnju kojom se narušava normalan rad, red i higijena na pijaci.

Ovlašćeni radnik preduzeća upozoriće korisnika pijačnog poslovnog prostora, objekta odnosno opreme, kao i građanina na obavezu poštovanja Pijačnog reda i, po potrebi, obavestiti nadležnu inspekciju, komunalnu policiju i odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova, radi preduzimanja odgovarajućih mera.

VI RADNO VREME

Član 38

Radno vreme pijaca utvrđuje se posebnim aktom direktora preduzeća.

Član 39

Korisnici pijačnih objekata su dužni da se pridržavaju propisanog radnog vremena i da u samouslugama, prodavnicama i drugim objektima koje koriste na pijacama, vidno istaknu vreme rada.

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 40

Stupanjem na snagu ovog pijačnog reda, prestaje da važi Pijačni red br. 1458 od 5. aprila 2002. godine i Odluka o izmenama i dopunama Pijačnog reda broj 1022/4 od 28. oktobra 2014. godine.

Član 41

Ovaj pijačni red stupa na snagu i primenjivaće se danom objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda", a po prethodno pribavljenoj saglasnosti osnivača.