MEĐUNARODNI RAČUNOVODSTVENI STANDARD 7
Izveštaj o tokovima gotovine¹

("Sl. glasnik RS", br. 92/2019)

Cilj

Informacije o tokovima gotovine entiteta korisne su u pružanju osnove korisnicima finansijskih izveštaja za procenjivanje sposobnosti entiteta da generiše gotovinu i ekvivalente gotovine, i potrebe entiteta da koristi te tokove gotovine. Za ekonomske odluke koje korisnici donose potrebna je procena sposobnosti entiteta da generiše gotovinu i ekvivalente gotovine, kao i vremenski period i izvesnost njihovog generisanja.

Cilj ovog standarda je da se uspostavi zahtev pružanja informacija o istorijskim promenama u gotovini i ekvivalentima gotovine entiteta, putem Izveštaja o tokovima gotovine, koji tokove gotovine određenog perioda klasifikuje kao tokove gotovine iz poslovnih aktivnosti, investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja.

__________
¹ U septembru 2007. godine IASB je izmenio naslov za IAS 7 iz Izveštaji o tokovima gotovine u Izveštaj o tokovima gotovine kao rezultat izmena IAS 1 Prezentacija finansijskih izveštaja u 2007. godini.

Delokrug

1 Entitet treba da pripremi Izveštaj o tokovima gotovine u skladu sa zahtevima ovog standarda, i prezentuje ga kao sastavni deo svojih finansijskih izveštaja za svaki period za koji se finansijski izveštaji prezentuju.

2 Ovaj standard zamenjuje IAS 7, Izveštaj o promenama finansijskog položaja, koji je odobren jula 1977.

3 Korisnici finansijskih izveštaja entiteta su zainteresovani za način na koji entitet generiše i koristi gotovinu i ekvivalente gotovine. To važi bez obzira na prirodu aktivnosti entiteta i bez obzira na to da li se gotovina može smatrati proizvodom entiteta, što može biti slučaj kod finansijske organizacije. Entitetima treba gotovina iz suštinski istih razloga koliko god da se njihove glavne aktivnosti kojima se ostvaruje prihod mogu razlikovati. Gotovina im treba za obavljanje svog poslovanja, za plaćanje obaveza i za obezbeđenje prinosa svojim investitorima. Prema tome, ovim standardom se od svih entiteta zahteva da prezentuju Izveštaje o tokovima gotovine.

Koristi od informacija o tokovima gotovine

4 Izveštaj o tokovima gotovine, kada se koristi zajedno sa ostalim finansijskim izveštajima, pruža informacije koje omogućavaju korisnicima da procene promene neto imovine entiteta, njegovu finansijsku strukturu (uključujući njegovu likvidnost i solventnost) i njegovu sposobnost da utiče na iznose i vremensko određenje tokova gotovine, kako bi se prilagodio promenljivim okolnostima i mogućnostima. Informacije o tokovima gotovine su korisne u proceni sposobnosti entiteta da generiše gotovinu i ekvivalente gotovine i omogućuje korisnicima da razviju modele za procenu i poređenje sadašnje vrednosti budućih tokova gotovine različitih entiteta. One takođe povećavaju uporedivost izveštaja o poslovnoj uspešnosti različitih entiteta, jer eliminišu efekte korišćenja različitih računovodstvenih postupaka za iste transakcije i poslovne događaje.

5 Informacije o tokovima gotovine iz prethodnih perioda se često koriste kao pokazatelj iznosa, vremenskog perioda i izvesnosti nastanka budućih tokova gotovine. Takođe su korisne i za proveru tačnosti ranijih procena o budućim tokovima gotovine i za ispitivanje veze između profitabilnosti i neto tokova gotovine i uticaja promene cena.

Definicije

6 U ovom standardu korišćeni su sledeći termini sa navedenim značenjem:

Gotovina obuhvata gotovinu i depozite po viđenju.

Ekvivalenti gotovine su kratkoročne, visoko likvidne investicije koje se mogu brzo konvertovati u poznate iznose gotovine i koje nisu pod uticajem značajnog rizika promene vrednosti.

Tokovi gotovine su prilivi i odlivi gotovine i ekvivalenata gotovine.

Poslovne aktivnosti su glavne aktivnosti koje stvaraju prihode entiteta i druge aktivnosti koje nisu investicione aktivnosti ili aktivnosti finansiranja.

Investicione aktivnosti su sticanje i otuđivanje dugoročnih sredstava (imovine) i drugih investicija koje ne spadaju u ekvivalente gotovine.

Aktivnosti finansiranja su aktivnosti koje rezultuju promenama veličine i sastava kapitala i zaduživanja entiteta.

Gotovina i ekvivalenti gotovine

7 Ekvivalenti gotovine se drže za svrhe ispunjenja kratkoročnih gotovinskih obaveza a ne za investiranje ili druge svrhe. Da bi investicija ispunila uslov da bude ekvivalent gotovine mora biti moguće njeno nesmetano konvertovanje u poznati iznos gotovine i ona mora biti van uticaja značajnog rizika od promene vrednosti. Stoga se investicija uobičajeno karakteriše kao ekvivalent gotovine samo kada ima kratak rok dospeća od, recimo, tri meseca ili kraći, od datuma sticanja. Investicije u kapital su izuzete iz ekvivalenata gotovine, osim ako su po svojoj suštini ekvivalenti gotovine, na primer u slučaju sticanja prioritetnih akcija koje dospevaju u kratkom roku i imaju određen datum otkupa.

8 Bankarski zajmovi se generalno smatraju aktivnostima finansiranja. Međutim, u nekim zemljama dozvoljena prekoračenja po bankovnim računima naplativa po viđenju čine sastavni deo upravljanja gotovinom entiteta. U tim slučajevima, dozvoljena prekoračenja po bankovnim računima se uključuju kao komponenta gotovine i ekvivalenata gotovine. Karakteristika takvih bankarskih aranžmana je da bankovni saldo često fluktuira od pozitivnog salda do dozvoljenog prekoračenja.

9 U tokove gotovine ne spadaju kretanja između stavki koje čine gotovinu ili ekvivalente gotovine zato što su ove komponente deo upravljanja gotovinom entiteta, a ne deo njegovih poslovnih, investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja. Upravljanje gotovinom uključuje ulaganje viška gotovine u gotovinske ekvivalente.

Prezentacija izveštaja o tokovima gotovine

10 U izveštaju o tokovima gotovine treba izveštavati o tokovima gotovine u toku datog perioda, klasifikovanim prema poslovnim aktivnostima, investicionim aktivnostima i aktivnostima finansiranja.

11 Entitet prikazuje svoje tokove gotovine iz poslovnih, investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja na najprikladniji način za njegovo poslovanje. Klasifikacija prema aktivnostima pruža informacije koje omogućavaju korisnicima da ocene uticaj tih aktivnosti na finansijsku poziciju entiteta i na iznose njegove gotovine i ekvivalenata gotovine. Ove informacije se takođe mogu koristiti za procenu odnosa između tih aktivnosti.

12 Pojedinačna transakcija može obuhvatiti tokove gotovine koji se različito klasifikuju. Na primer, kada gotovinska otplata zajma sadrži i kamatu i glavnicu, element kamate se može klasifikovati kao poslovna aktivnost, a element glavnica se klasifikuje kao aktivnost finansiranja.

Poslovne aktivnosti

13 Iznos tokova gotovine koji nastaje iz poslovnih aktivnosti je ključni pokazatelj u kojoj meri su poslovanjem entiteta generisani dovoljni tokovi gotovine za otplatu zajma, održanje poslovne sposobnosti entiteta, plaćanje dividendi i ostvarivanje novih investicija bez korišćenja spoljnih izvora finansiranja. Informacije o posebnim komponentama tokova gotovine iz poslovnih aktivnosti prethodnih perioda su korisne, zajedno sa drugim informacijama, za predviđanje budućih tokova gotovine iz poslovnih aktivnosti.

14 Tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti prvenstveno proizilaze iz glavnih aktivnosti entiteta koje stvaraju prihode. Stoga, oni uglavnom proizilaze iz transakcija i drugih događaja koji se koriste pri određivanju dobiti ili gubitka. Primeri tokova gotovine iz poslovnih aktivnosti su:

(a) gotovinska primanja od prodaje dobara ili pružanja usluga;

(b) gotovinska primanja od tantijema, naknada, provizija i drugih prihoda;

(c) gotovinske isplate dobavljačima za dobra i usluge;

(d) gotovinske isplate zaposlenima i za njihov račun;

(e) gotovinska primanja i izdavanja osiguravajućeg društva za premije i odštetne zahteve, anuitete i druga prava iz polise osiguranja;

(f) gotovinska plaćanja ili povraćaj poreza na dobitak osim ako se mogu identifikovati kao aktivnosti finansiranja i investicione aktivnosti; i

(g) gotovinski prilivi i isplate po ugovorima koji se drže za svrhe preprodaje ili trgovanja.

Neke transakcije, kao što su prodaja postrojenja, mogu dovesti do dobitka ili gubitka koji se uključuje u priznati dobitak ili gubitak. Tokovi gotovine u okviru takvih transakcija su tokovi gotovine iz investicionih aktivnosti. Međutim, plaćanja izvršena u svrhe izrade ili sticanja imovine koja se drži za iznajmljivanje drugim stranama i naknadno za prodaju kao što je opisano u paragrafu 68A IAS 16 Nekretnine, postrojenja i oprema su gotovinski tokovi iz poslovnih aktivnosti. Gotovinski prilivi po osnovu iznajmljivanja i naknadne prodaje takve imovine su takođe tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti.

15 Entitet može držati hartije od vrednosti i zajmove u svrhe preprodaje ili trgovanja i u tom slučaju one imaju tretman slično kao i zalihe koje su pribavljene specijalno za dalju prodaju. Prema tome, tokovi gotovine koji proizilaze iz kupovine i prodaje hartija od vrednosti namenjenih preprodaji ili trgovanju, klasifikuju se kao poslovne aktivnosti. Slično tome, gotovinski avansi i zajmovi dati od strane finansijskih institucija obično se klasifikuju kao poslovne aktivnosti jer se odnose na glavnu aktivnost koja stvara prihod entiteta.

Investicione aktivnosti

16 Odvojeno obelodanjivanje tokova gotovine koji nastaju iz investicionih aktivnosti je značajno jer tokovi gotovine predstavljaju meru napravljenih izdataka za resurse predviđenih za stvaranju budućeg prihoda i tokova gotovine. Jedino rashodi koji rezultiraju u priznavanju imovine u izveštaju o finansijskoj poziciji ispunjavaju uslov za klasifikaciju u investicione aktivnosti. Primeri tokova gotovine koji proizilaze iz investicionih aktivnosti su:

(a) Gotovinske isplate za nabavku nekretnina, postrojenja i opreme, nematerijalne i druge stalne imovine. Ova plaćanja obuhvataju i ona koje se odnose na kapitalizovane troškove razvoja i izgradnju nekretnina, postrojenja i opremu u sopstvenoj režiji;

(b) Gotovinska primanja od prodaje nekretnina, postrojenja i opreme, nematerijalnih i drugih stalnih sredstava;

(c) Gotovinske isplate za sticanje instrumenata kapitala ili dužničkih instrumenata drugih entiteta i učešća u zajedničkim poduhvatima (osim plaćanja za instrumente koji se smatraju ekvivalentima gotovine ili za one koji se drže u svrhe trgovanja ili preprodaje);

(d) Gotovinska primanja od prodaje instrumenata kapitala ili dužničkih instrumenta drugih entiteta i učešća u zajedničkim poduhvatima (osim primanja za one instrumente koji se smatraju ekvivalentima gotovine ili za one koji se drže u svrhe preprodaje ili trgovanja);

(e) Gotovinski avansi i zajmovi dati drugim stranama (osim avansa i zajmova koje je dala finansijska institucija);

(f) Gotovinska primanja od otplate avansa i zajmova koji su dati drugim stranama (osim avansa i zajmova od strane finansijske institucije);

(g) Gotovinske isplate za terminske ugovore, forvarde, ugovore sa opcijom i svop ugovore osim kad se ti ugovori drže za svrhe trgovanja ili poslovanja, ili se plaćanja klasifikuju kao finansijske aktivnosti; i

(h) Gotovinska primanja od fjučersa, forvarda, ugovora sa opcijom i svop ugovora, osim kad se ti ugovori drže za svrhe preprodaje ili trgovanja ili se primanja klasifikuju kao aktivnosti finansiranja.

Kada se ugovor računovodstveno obuhvata kao hedžing (zaštita) stavke koju je moguće prepoznati, tokovi gotovine po osnovu ugovora se klasifikuju na isti način kao i tokovi gotovine stavke hedžinga.

Aktivnosti finansiranja

17 Odvojeno obelodanjivanje tokova gotovine nastalih od aktivnosti finansiranja je važno zbog toga što je korisno za predviđanje prava na buduće tokove gotovine strana koje pribavljaju kapital entitetu. Primeri tokova gotovine koji proizilaze iz aktivnosti finansiranja su:

(a) Prilivi gotovine od emitovanja akcija ili drugih instrumenata kapitala;

(b) Gotovinske isplate vlasnicima radi sticanja ili otkupa akcija entiteta;

(c) Prilivi gotovine od emitovanja obveznica, zajmova, zapisa, menica, hipoteka i drugih kratkoročnih ili dugoročnih pozajmljivanja;

(d) Gotovinske otplate pozajmljenih iznosa; i

(e) Gotovinske isplate korisnika lizinga za smanjenje neizmirene obaveze po osnovu finansijskog lizinga.

Izveštavanje o tokovima gotovine iz poslovnih aktivnosti

18 Entitet izveštava o tokovima gotovine iz poslovnih aktivnosti koristeći ili:

(a) direktan metod kojim se obelodanjuju glavne klase bruto gotovinskih primanja i isplata, ili

(b) indirektan metod kojim se dobitak ili gubitak koriguje za efekte negotovinskih transakcija, svih odloženih ili obračunatih prošlih ili budućih gotovinskih primanja ili izdavanja po osnovu poslovnih aktivnosti i stavki prihoda ili rashoda povezanih sa investicionim ili finansijskim tokovima gotovine.

19 Entiteti se podstiču da izveštavaju o tokovima gotovine iz poslovnih aktivnosti primenom direktnog metoda. Direktnim metodom se pružaju informacije koje mogu biti korisne u proceni budućih tokova gotovine što indirektni metod ne omogućuje. Prema direktnom metodu, informacije o glavnim klasama bruto gotovinskih primanja i bruto gotovinska izdavanja mogu se dobiti ili:

(a) iz računovodstvene evidencije entiteta; ili

(b) korigovanjem prihoda od prodaje, troškova prodaje (kamata i sličnih prihoda i rashoda po osnovu kamate i sličnih troškova finansijskih institucija) i drugih stavki izveštaja o ukupnom rezultatu za:

(i) promene zaliha i potraživanja i obaveza iz poslovanja tokom datog perioda;

(ii) ostale negotovinske stavke; i

(iii) druge stavke koje uzrokuju gotovinske tokove iz investicionih aktivnosti ili aktivnosti finansiranja.

20 Prema indirektnom metodu, neto tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti utvrđuju se korigovanjem neto dobitka ili gubitka za efekte:

(a) promene zaliha i potraživanja i obaveza iz poslovanja tokom datog perioda;

(b) negotovinskih stavki kao što su amortizacija, rezervisanja, odloženi porezi, nerealizovani dobici i gubici u stranoj valuti, neraspoređeni dobitak pridruženih entiteta i; i

(c) svih drugih stavki koje uzrokuju tokove gotovine iz investicionih aktivnosti ili aktivnosti finansiranja.

Kao alternativa, neto tok gotovine iz poslovnih aktivnosti može se prikazati indirektnim metodom, prikazivanjem prihoda i rashoda obelodanjenih u izveštaju o ukupnom rezultatu, kao i promena zaliha i potraživanja i obaveza iz poslovanja u datom periodu.

Izveštavanje o tokovima gotovine iz investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja

21 Entitet odvojeno izveštava o glavnim klasama bruto gotovinskih primanja i bruto gotovinskih isplata koje proizilaze iz investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja, osim u meri kojoj se o tokovima gotovine opisanim u paragrafima 22 i 24, izveštava u neto iznosima.

Izveštavanje o tokovima gotovine na neto osnovi

22 O tokovima gotovine koji nastaju iz sledećih poslovnih, investicionih aktivnosti ili aktivnosti finansiranja se može izveštavati na neto osnovi:

(a) gotovinska primanja i izdavanja za račun kupca kada tokovi gotovine odražavaju aktivnosti kupca, a ne aktivnosti entiteta; i

(b) gotovinska primanja i izdavanja za stavke čiji je obrt brz, iznosi veliki, a rokovi dospeća kratki.

23 Primeri gotovinskih primanja i izdavanja navedenih u paragrafu 22(a) su:

(a) primanje i isplate depozita po viđenju banke;

(b) gotovinska sredstva koja za kupce drži investicioni entitet; i

(c) zakupnine prikupljene za račun vlasnika nekretnina i koje su mu isplaćene.

23A Primeri gotovinskih primanja i izdavanja navedenih u paragrafu 22(b) su dati avansi i otplata za:

(a) iznos glavnice duga korisnika kreditnih kartica;

(b) kupovinu i prodaju investicija; i

(c) druge kratkoročne pozajmice, na primer, one čiji je rok dospeća tri meseca ili kraći.

24 O tokovima gotovine koji proizilaze iz bilo koje od sledećih aktivnosti neke finansijske institucije se može izveštavati na neto osnovi:

(a) gotovinska primanja i izdavanja za prihvatanje i otplatu depozita sa utvrđenim rokom dospeća;

(b) plasmani depozita u druge finansijske institucije i povlačenja depozita iz drugih finansijskih institucija; i

(c) gotovinski avansi i zajmovi dati kupcima i otplata tih avansa i zajmova.

Tokovi gotovine u stranoj valuti

25 Tokovi gotovine nastali iz transakcija u stranoj valuti se evidentiraju u funkcionalnoj valuti entiteta tako što se na iznos u stranoj valuti primenjuje devizni kurs funkcionalne valute i strane valute na datum toka gotovine.

26 Tokovi gotovine inostranog zavisnog entiteta se prevode po deviznom kursu funkcionalne valute i strane valute na datume tokova gotovine.

27 Tokovi gotovine iskazani u stranoj valuti se obelodanjuju na način koji je u skladu sa IAS 21 - Efekti promena deviznih kurseva. Time se dopušta upotreba kursa koji je približan stvarnom kursu. Na primer, ponderisani prosečni kurs za određeni period može se koristiti za evidentiranje transakcija u stranoj valuti ili za prevođenje tokova gotovine inostranog zavisnog entiteta. Međutim, IAS 21 se ne dozvoljava upotreba deviznog kursa na kraju izveštajnog perioda pri prevođenju tokova gotovine inostranog zavisnog entiteta.

28 Nerealizovani dobici i gubici usled promena deviznih kurseva nisu tokovi gotovine. Međutim, efekat promena kurseva na gotovinu i ekvivalente gotovine koji se drže ili dospevaju u stranoj valuti obelodanjuje se u izveštaju o tokovima gotovine radi usklađivanja gotovine i ekvivalenata gotovine na početku i na kraju datog perioda. Ovaj iznos se prikazuje odvojeno od tokova gotovine iz poslovnih, investicionih i aktivnosti finansiranja i obuhvata razlike, koje bi postojale, da se o tim tokovima gotovine izveštava po kursevima na kraju perioda.

29 [Brisan]

30 [Brisan]

Kamate i dividende

31 Tokovi gotovine od primljenih i isplaćenih kamata i dividendi se odvojeno obelodanjuju. Kamate i dividende se tokom perioda klasifikuju na dosledan način kao poslovne, investicione aktivnosti ili aktivnosti finansiranja.

32 Ukupan iznos kamate plaćene tokom nekog perioda se obelodanjuje u izveštaju o tokovima gotovine, bilo da je priznat kao rashod u izveštaju o sveobuhvatnom prihodu ili je kapitalizovan u skladu sa IAS 23 - Troškovi pozajmljivanja.

33 Plaćene kamate i primljene kamate i dividende se obično klasifikuju kao tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti u slučaju finansijske institucije. Međutim, ne postoji saglasnost oko klasifikacije tih tokova gotovine za druge entitete. Plaćene kamate i primljene kamate i dividende se mogu klasifikovati kao tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti jer utiču na utvrđivanje neto dobitka ili gubitka. Alternativno, plaćene kamate i primljene kamate i dividende se mogu klasifikovati kao tokovi gotovine iz aktivnosti finansiranja i tokovi gotovine iz investicionih aktivnosti jer predstavljaju troškove sticanja finansijskih resursa ili prinosa na investicije.

34 Isplaćene dividende mogu se klasifikovati kao tokovi gotovine iz aktivnosti finansiranja jer predstavljaju troškove sticanja finansijskih resursa. Alternativno, isplaćene dividende se mogu klasifikovati kao komponenta tokova gotovine iz poslovnih aktivnosti kako bi se pomoglo korisnicima da utvrde mogućnost entiteta da isplati dividende iz tokova gotovine iz poslovnih aktivnosti.

Porezi na dobitak

35 Tokovi gotovine koji proizilaze iz poreza na dobitak obelodanjuju se odvojeno i klasifikuju kao tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti, osim ako se ne mogu specifično povezati sa aktivnostima finansiranja i investicionim aktivnostima.

36 Porez na dobitak nastaje po osnovu transakcija koje dovode do tokova gotovine koji se u izveštaju o tokovima gotovine klasifikuju kao poslovne, investicione aktivnosti ili aktivnosti finansiranja. Dok se poreski rashod možda može odmah poistovetiti sa investicionim aktivnostima ili aktivnostima finansiranja, povezane tokove gotovine po osnovu poreza je često nemoguće identifikovati i mogu nastati u nekom periodu različitom od perioda nastanka tokova gotovine povezane transakcije. Stoga se plaćeni porezi uglavnom klasifikuju kao tokovi gotovine iz poslovnih aktivnosti. Međutim, kada je moguće povezati tokove gotovine po osnovu poreza sa pojedinačnom transakcijom, koja dovodi do tokova gotovine koji se klasifikuju kao investicione aktivnosti ili aktivnosti finansiranja, tokovi gotovine po osnovu poreza se klasifikuju kao odgovarajuće investicione aktivnosti ili aktivnosti finansiranja. Kad se tokovi gotovine po osnovu poreza raspoređuju na više vrsta aktivnosti, obelodanjuje se ukupan iznos plaćenih poreza.

Ulaganja u zavisne entitete, pridružene entitete i zajedničke poduhvate

37 Kada se pri računovodstvenom obuhvatanju investicija u pridružene entitete, zajedničke poduhvate ili zavisne entitete, koristi metod udela ili metod nabavne vrednosti, investitor u izveštaju o tokovima gotovine ograničava izveštavanje o tokovima gotovine između sopstvenog poslovanja i poslovanja u koje je investirano, na primer, na dividende i avanse.

38 Entitet koji u izveštavanju o svom učešću u pridruženi entitet ili zajednički poduhvat koristi metod udela, u svoj izveštaj o tokovima gotovine uključuje tokove gotovine povezane sa njegovim ulaganjima u pridruženi entitet ili zajednički poduhvat, kao i raspodele i druga plaćanja i primanja između njega i pridruženog entiteta ili zajedničkog poduhvata.

Promene vlasničkih učešća u zavisnim entitetima i drugim preduzećima

39 Zbirni tokovi gotovine koji nastaju po osnovu sticanja ili gubljenja kontrole nad zavisnim entitetima ili drugim preduzećima prikazuju se zasebno i klasifikuju se kao investicione aktivnosti.

40 Entitet, u datom periodu, zbirno obelodanjuje svaku od sledećih stavki vezanih za sticanje ili gubljenje kontrole nad zavisnim entitetima ili drugim preduzećima:

(a) ukupnu isplaćenu ili primljenu naknadu;

(b) deo naknade koji čine gotovina i ekvivalenti gotovine;

(c) iznos gotovine i ekvivalenata gotovine u zavisnim entitetima ili drugim preduzećima nad kojima je dobijena ili izgubljena kontrola; i

(d) iznos sredstava i obaveza, osim gotovine i ekvivalenata gotovine, u zavisnim entitetima ili drugim preduzećima nad kojima je dobijena ili izgubljena kontrola, u zbirnom iznosu za svaku glavnu kategoriju.

40A Investicioni entitet, kako je definisan u IFRS 10 Konsolidovani finansijski izveštaji, ne treba da primenjuje paragrafe 40(c) ili 40(d) na investiciju u zavisni entitet koja treba da se odmerava po fer vrednosti kroz bilans uspeha.

41 Odvojeno prikazivanje efekata tokova gotovine po osnovu dobijanja ili gubitka kontrole nad zavisnim entitetima ili drugim preduzećima kao pojedinačne bilansne pozicije, zajedno sa odvojenim obelodanjivanjem iznosa stečenih ili otuđenih sredstava i obaveza, pomaže da se ti tokovi gotovine odvoje od tokova gotovine koji nastaju iz poslovnih, investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja. Efekti tokova gotovine po osnovu gubitka kontrole se ne oduzimaju od efekata dobijanja kontrole.

42 O zbirnom iznosu gotovine isplaćene ili primljene kao nadoknadu za dobijanje ili gubitak kontrole nad zavisnim entitetima ili drugim preduzećima, izveštava se u izveštaju o tokovima gotovine u iznosu umanjenom za gotovinu i ekvivalente gotovine stečene ili otuđene u okviru tih transakcija, događaja ili promena okolnosti.

42A Tokovi gotovine nastali usled promena vlasničkih učešća u zavisnom entitetu koje ne uzrokuju gubitak kontrole, klasifikuju se kao tokovi gotovine nastali iz aktivnosti finansiranja, osim u slučaju kada je zavisni entitet držan od strane investicionog entiteta, kao što je definisano u IFRS 10, i kada treba da bude odmeren po fer vrednosti kroz bilans uspeha.

42B Promene vlasničkih učešća u zavisnom entitetu koje ne uzrokuju gubitak kontrole, kao što je naknadna kupovina ili prodaja instrumenata kapitala zavisnog entiteta od strane matičnog entiteta, računovodstveno se obuhvataju kao kapitalne transakcije (videti IFRS 10), osim u slučaju kada je zavisni entitet držan od strane investicionog entiteta i kada treba da bude odmeren po fer vrednosti kroz bilans uspeha. Shodno tome, rezultirajući tokovi gotovine se klasifikuju na isti način kao i druge transakcije sa vlasnicima opisane u paragrafu 17.

Negotovinske transakcije

43 Investicione i finansijske transakcije koje ne zahtevaju upotrebu gotovine ili ekvivalenata gotovine ne treba da budu uključene u izveštaj o tokovima gotovine. Takve transakcije se obelodanjuju na nekom drugom mestu u finansijskim izveštajima na način kojim se pružaju sve važne informacije o tim investicionim aktivnostima i aktivnostima finansiranja.

44 Mnoge investicione aktivnosti i aktivnosti finansiranja nemaju direktan uticaj na tekuće tokove gotovine iako utiču na strukturu kapitala i imovine entiteta. Izuzimanje negotovinskih transakcija iz izveštaja o tokovima gotovine je u skladu sa ciljem izveštaja o tokovima gotovine jer te stavke ne obuhvataju tokove gotovine u tekućem periodu. Primeri negotovinskih transakcija su:

(a) sticanje sredstava bilo direktnim preuzimanjem obaveze ili putem finansijskog lizinga;

(b) sticanje entiteta putem emisije kapitala; i

(c) konverzija duga u kapital.

Promene u obavezama koje proističu iz aktivnosti finansiranja

44A Entitet treba da izvrši obelodanjivanja koja omogućavaju korisnicima finansijskih izveštaja da vrednuju promene u obavezama koje proističu iz aktivnosti finansiranja, uključujući promene koje proističu iz tokova gotovine i promene koje nisu vezane za gotovinu.

44B U meri u kojoj je to neophodno da bi se ispunio zahtev iz paragrafa 44A, entitet treba da obelodani sledeće promene u obavezama koje proističu iz aktivnosti finansiranja:

(a) promene od tokova gotovine iz aktivnosti finansiranja;

(b) promene koje proističu iz sticanja ili gubljenja kontrole nad zavisnim entitetima ili drugim poslovanjima;

(c) efekti promena deviznih kurseva;

(d) promene fer vrednosti; i

(e) ostale promene.

44C Obaveze koje proističu iz aktivnosti finansiranja su obaveze za koje tokovi gotovine jesu, ili će budući tokovi gotovine biti klasifikovani u izveštaju o tokovima gotovine kao tokovi gotovine iz aktivnosti finansiranja. Pored toga, zahtev koji se tiče obelodanjivanja u paragrafu 44A se takođe primenjuje na promene u finansijskim sredstvima (na primer, imovina koja predstavlja hedžing za obaveze koje proizilaze iz aktivnosti finansiranja) ako su tokovi gotovine iz tih finansijskih sredstava bili ili će budući tokovi gotovine biti uključeni u tokove gotovine iz finansijske aktivnosti.

44D Jedan od načina za ispunjavanje zahteva u pogledu obelodanjivanja iz paragrafa 44A je obezbeđivanje usklađivanja između početnog i završnog salda u izveštaju o finansijskoj poziciji za obaveze koje proističu iz aktivnosti finansiranja, uključujući promene identifikovane u paragrafu 44B. Kada entitet obelodani takvo usklađivanje, on mora da pruži dovoljno informacija kako bi se korisnicima finansijskih izveštaja omogućilo da povežu stavke uključene u usklađivanje sa izveštajem o finansijskoj poziciji i izveštajem o tokovima gotovine.

44E Ukoliko entitet izvrši obelodanjivanje koje se zahteva paragrafom 44A u kombinaciji sa obelodanjivanjem promena u ostaloj imovini i obavezama, on treba da obelodani i promene u obavezama koje proističu iz aktivnosti finansiranja odvojeno od promena u toj ostaloj imovini i obavezama.

Komponente gotovine i ekvivalenata gotovine

45 Entitet treba da obelodani komponente gotovine i ekvivalenata gotovine i da prezentuje usaglašavanje iznosa datih u izveštaju o tokovima gotovine sa ekvivalentnim stavkama koje su prezentovane u izveštaju o finansijskoj poziciji.

46 S obzirom na postojeće različite prakse upravljanja gotovinom i različite bankarske aranžmane u svetu i u cilju ispunjavanja zahteva IAS 1 - Prezentacija finansijskih izveštaja, entitet obelodanjuje politike koje primenjuje za određivanje sastava gotovine i ekvivalenata gotovine.

47 Efekat bilo kakve promene u politici određivanja komponenti gotovine i ekvivalenata gotovine, na primer, promene klasifikacije finansijskih instrumenata koji su ranije smatrani za deo portfelja investicija entiteta, obelodanjuju se u skladu sa IAS 8 - Računovodstvene politike, promene računovodstvenih procena i greške.

Ostala obelodanjivanja

48 Entitet treba da obelodani, zajedno sa komentarom rukovodstva, značajne iznose gotovine i salda ekvivalenata gotovine koje drži, a koji nisu na raspolaganju grupi za korišćenje.

49 Postoje različite okolnosti u kojima gotovinska salda i salda ekvivalenata gotovine entiteta nisu na raspolaganju grupi da ih koristi. Primeri obuhvataju gotovinska salda i salda ekvivalenata gotovine zavisnog entiteta koji posluje u zemlji gde se primenjuju ograničenja deviznih transakcija ili druga zakonska ograničenja kada salda nisu na raspolaganju za opštu upotrebu od strane matičnog entiteta ili drugih zavisnih entiteta.

50 Dodatne informacije mogu biti značajne korisnicima za razumevanje finansijske pozicije i likvidnosti entiteta. Obelodanjivanje ovih informacija, zajedno sa komentarom rukovodstva, se preporučuje i može obuhvatati:

(a) iznos neiskorišćenih odobrenih zajmova, koji može biti raspoloživ za buduće poslovne aktivnosti i za podmirenje kapitalnih obaveza, uz ukazivanje na sva ograničenja u vezi sa korišćenjem tih zajmova.

(b) [brisan]

(c) zbirni iznos tokova gotovine koji predstavljaju uvećanje poslovnog kapaciteta, prikazane odvojeno od tokova gotovine koji su neophodni za održavanje poslovnog kapaciteta; i

(d) iznos tokova gotovine koji nastaju iz poslovnih, investicionih aktivnosti i aktivnosti finansiranja svakog segmenta o kome se izveštava (videti IFRS 8 - Segmenti poslovanja).

51 Odvojeno obelodanjivanje tokova gotovine koji predstavljaju povećanje poslovnog kapaciteta i tokova gotovine koji se zahtevaju za održavanje poslovnog kapaciteta je korisno, jer omogućava korisnicima da odrede da li entitet adekvatno investira u održanje svog poslovnog kapaciteta. Entitet koji ne vrši adekvatna investiranja radi održavanja svog poslovnog kapaciteta može ugroziti buduću profitabilnost zbog tekuće likvidnosti i raspodela vlasnicima.

52 Obelodanjivanje tokova gotovine po segmentima omogućava korisnicima da bolje razumeju odnos između tokova gotovine poslovanja u celini i tokova gotovine sastavnih delova, kao i raspoloživost i različitost tokova gotovine segmenata.

Datum stupanja na snagu

53 Ovaj standard primenjuje se na finansijske izveštaje za periode koji počinju 1. januara 1994. ili kasnije.

54 Objavljivanjem IAS 27 (izmenjenog 2008. godine) su izmenjeni paragrafi 39-42 i dodati paragrafi 42A i 42B. Entitet primenjuje ove izmene za godišnje periode koji počinju 1. jula 2009. godine ili kasnije. Ako entitet bude primenjivao IAS 27 (izmenjen 2008. godine) za neki raniji period, primenjivaće i izmene za taj raniji period. Izmene se primenjuju retroaktivno.

55 Paragraf 14 je izmenjen u okviru Poboljšanja IFRS objavljenih u maju 2008. godine. Entitet primenjuje ove izmene za godišnje periode koji počinju 1. januara 2009. godine ili kasnije. Ranija primena je dozvoljena. Ako entitet primenjuje izmene za neki raniji period, obelodaniće tu činjenicu i takođe primeniti paragraf 68A IAS 16.

56 Paragraf 16 je izmenjen u okviru Poboljšanja IFRS objavljenih u aprilu 2009. godine. Entitet primenjuje te izmene za godišnje periode koji počinju 1. januara 2010. godine ili kasnije. Ranija primena je dozvoljena. Ako entitet primeni ovu izmenu za neki raniji period, obelodanjuje tu činjenicu.

57 Objavljivanjem IFRS 10 i IFRS 11 Zajednički aranžmani, u maju 2011. godine, izmenjeni su paragrafi 37, 38 i 42B i brisan je paragraf 50(b). Entitet primenjuje te izmene kada primenjuje IFRS 10 i IFRS 11.

58 Objavljivanjem Investicionih entiteta (Izmene IFRS 10, IFRS 12 i IAS 27), u oktobru 2012, izmenjeni su paragrafi 42A i 42B i dodat paragraf 40A. Entitet treba da primenjuje ove izmene za godišnje periode koji počinju na dan 1. januar 2014. ili kasnije. Ranija primena Investicionih entiteta je dozvoljena. Ako entitet ranije primenjuje ove izmene, tada takođe treba da primenjuje i sve izmene uključene u Investicione entitete u isto vreme.

59 [Ovaj paragraf se odnosi na izmene koje još nisu stupile na snagu i stoga nije uključen u ovom izdanju.]

60 Objavljivanjem Inicijative za obelodanjivanje (Izmene IAS 7), u januaru 2016. godine, dodati su paragrafi 44A-44E. Entitet treba da primenjuje ove izmene za godišnje periode koji počinju na dan 1. januar 2017. i kasnije. Ranija primena je dozvoljena. Kada entitet prvi put primenjuje ove izmene od njega se ne zahteva obelodanjivanje uporednih informacija za prethodne periode.

61 [Ovaj paragraf se odnosi na izmene koje još nisu stupile na snagu i stoga nije uključen u ovom izdanju.]