ODLUKA

O JAVNIM PARKIRALIŠTIMA

("Sl. list grada Subotice", br. 5/2018, 17/2018, 24/2018 i 35/2019)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom o javnim parkiralištima (u daljem tekstu: Odluka), se u skladu sa zakonom, uređuju i propisuju uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti upravljanja javnim parkiralištima, na teritoriji Grada Subotice (u daljem tekstu: Grad), opšta i posebna prava i obaveze vršioca komunalne delatnosti i korisnika usluga i način vršenja nadzora u ovoj oblasti.

Upravljanje javnim parkiralištima je usluga održavanja javnih parkirališta i prostora za parkiranje na obeleženim mestima (zatvoreni i otvoreni prostori), organizacija i vršenje kontrole i naplate parkiranja, usluga uklanjanja nepropisno parkiranih, odbačenih ili ostavljenih vozila, premeštanje parkiranih vozila pod uslovima propisanim zakonom, postavljanje uređaja kojima se po nalogu nadležnog organa sprečava odvoženje vozila, kao i uklanjanje, premeštanje vozila i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila u slučajevima predviđenim ovom odlukom, kao i vršenje naplate ovih usluga.

Član 2

Komunalnu delatnost iz člana 1. ove odluke na teritoriji Grada obavlja Javno komunalno preduzeće "Parking" Subotica (u daljem tekstu: Preduzeće).

Vršilac komunalne delatnosti upravljanje javnim parkiralištima mora ispunjavati uslove za obavljanje komunalne delatnosti propisane aktom Vlade RS kojim se uređuju sadržina, način i uslovi za otpočinjanje obavljanja ovih komunalnih delatnosti.

Javna parkirališta se koriste za parkiranje vozila pravnih i fizičkih lica, kao i preduzetnika (u daljem tekstu: korisnik).

Korisnikom se, u smislu ove odluke, smatra vozač ili lice označeno u saobraćajnoj dozvoli kao vlasnik vozila, ukoliko vozač nije identifikovan.

Preduzeće je obavezno da na javnim parkiralištima, u zavisnosti od kapaciteta, odredi parking mesta za vozila lica sa posebnim potrebama.

Kategorije lica sa posebnim potrebama koji mogu koristiti parkirališta iz stava 4. ovog člana odrediće svojim aktom Gradonačelnik Grada Subotice (u daljem tekstu: Gradonačelnik).

Pravo na besplatan parking mogu da ostvare porodice sa minimum troje dece i trudnice.

Uslovi i način ostvarivanja prava iz stava 6. ovog člana bliže će se urediti pravilnikom koji donosi Gradsko veće.

Član 3

Javna parkirališta su, u smislu ove odluke, javne saobraćajne površine i posebni prostori uređeni i označeni za parkiranje vozila, koji se sastoje od jednog ili više parking mesta.

Javna parkirališta, u zavisnosti od vrste parkirališta i utvrđenog režima korišćenja istog, mogu se koristiti za parkiranje:

1. bicikla,

2. motocikala i bicikala sa motorom,

3. putničkih automobila,

4. autobusa,

5. teretnih motornih vozila i priključnih vozila.

Javna parkirališta mogu biti uređena kao kombinovana za parkiranje više vrsta vozila.

Član 4

Gradonačelnik određuje aktom javna parkirališta na kojima se vrši naplata za korišćenje parking mesta i utvrđuje režim korišćenja istih.

Javnim parkiralištem, u smislu odredbe ove odluke, ne smatraju se posebni prostori za parkiranje vozila koji pripadaju određenom objektu (preduzeća, ustanove i dr.) i iste se koriste kao parkirališta posebne namene.

Parkirališta posebne namene se mogu ustupiti Preduzeću, koje će te prostore urediti i koristiti kao javna parkirališta.

Član 5

Javna parkirališta obeležavaju se saobraćajnom signalizacijom u skladu sa propisima o bezbednosti saobraćaja.

II JAVNA PARKIRALIŠTA POD NAPLATOM

Član 6

Javna parkirališta, na kojima se vrši naplata za korišćenje parking mesta, mogu se koristiti kao stalna i privremena parkirališta.

Stalna parkirališta su posebno uređene javne površine namenjene za parkiranje vozila.

Privremena parkirališta su privremeno uređene površine koje se koriste za parkiranje vozila.

Sekretarijat Gradske uprave nadležan za poslove saobraćaja može za vreme održavanja javnih skupova, sportskih, kulturnih, umetničkih i drugih manifestacija i priredbi, odrediti da se i druge javne površine koriste za parkiranje vozila kao povremena parkirališta bez naknade.

Član 7

Javna parkirališta mogu biti otvorena i zatvorena.

Otvorena parkirališta su delovi kolovoza, trotoara ili površine između kolovoza i trotoara i druge površine posebno obeležene za parkiranje motornih vozila.

Otvorena parkirališta određuje aktom Gradonačelnik.

Zatvorena parkirališta su objekti i površine uređeni i izgrađeni za parkiranje motornih vozila sa kontrolisanim ulaskom i izlaskom vozila.

Kontrola ulaska i izlaska vozila i naplata parkiranja sa zatvorenog parkirališta vrši se postavljanjem rampe i izgradnjom ili postavljanjem objekta za naplatu.

Član 8

Na javnim parkiralištima određenim za parkiranje motornih vozila može se uvesti vremensko ograničenje korišćenja parking mesta i ista se mogu kategorisati prema zonama.

Parking zona predstavlja područje u kome je dozvoljeno parkiranje u režimu i vremenskom ograničenju koji je utvrđen od strane Gradonačelnika.

Aktom iz člana 4. stav 1. ove odluke određuju se zone parkiranja i dozvoljeno vreme parkiranja u tim zonama

Član 9

Javna parkirališta moraju imati na vidnom mestu istaknuto obaveštenje koje sadrži: parking zonu, kategorije motornih vozila koja se mogu parkirati, način parkiranja i naplate, kao i vremensko ograničenje korišćenja javnog parkirališta.

Član 10

Poslove uređenja, opremanja i održavanja javnog parkirališta obavlja Preduzeće.

Član 11

Preduzeće nema obavezu čuvanja vozila i ne snosi odgovornost za oštećenje ili krađu vozila na javnim parkiralištima.

III KORIŠĆENJE JAVNIH PARKIRALIŠTA

Član 12

Preduzeće može da izda odobrenje za privremeno zauzimanje javnih parkirališta, u slučajevima izvođenja radova na javnoj površini, kojima se onemogućava korišćenje javnih parkirališta, na osnovu podnetog zahteva.

U slučaju iz stava 1. ovog člana, plaća se cena utvrđena važećim cenovnikom i to dnevno, za svaki započeti dan, po jednom parking mestu.

Ukoliko je podnosilac zahteva iz stava 1. ovog člana Grad, isti je oslobođen od plaćanja, dok javna preduzeća ili privredna društva u kojima je većinski vlasnik Grad, plaćaju 50% od cene utvrđene važećim cenovnikom.

Član 13

Zatvorena parkirališta se mogu, izuzetno, privremeno koristiti za druge namene uz pismenu saglasnost Preduzeća (za potrebe auto-škole, zabavnih i sportskih manifestacija i dr.).

Član 14

Vozila hitne medicinske pomoći, policije, Vojske Srbije, vatrogasne službe, službe Gradske uprave Grada Subotice koje obavljaju inspekcijsko-nadzorne poslove i vozila javnih komunalnih preduzeća ne plaćaju uslugu parkiranja za vreme interventnih akcija.

Član 15

Fizička lica, preduzetnici i pravna lica (stanari, invalidi, korisnici poslovnog prostora) mogu, pod posebnim uslovima utvrđenim aktom iz člana 4. stav 1. ove odluke, javna parkirališta koristiti kao povlašćeni korisnici.

Povlašćenim korisnicima iz stava 1. ovog člana Preduzeće izdaje povlašćenu parking kartu.

Pravnom licu i preduzetniku mogu se izdati najviše tri parking karte, a fizičkom licu najviše jedna povlašćena parking karta.

Povlašćenu parking kartu povlašćeni korisnik može koristiti isključivo za vozilo za koje je ova karta izdata.

Član 16

Preduzeće odlukom može odobriti rezervaciju parking mesta na javnom parkiralištu državnim organima, organima jedinica lokalne samouprave, javnim službama, diplomatskim i drugim stranim predstavnicima, drugim pravnim licima i preduzetnicima u zavisnosti od raspoloživih kapaciteta, vremena korišćenja i drugih okolnosti od značaja, po važećem cenovniku.

Član 17

Parkiranjem vozila na parking mestu, korisnik prihvata uslove propisane ovom odlukom za korišćenje javnog parkirališta.

Za korišćenje javnog parkirališta korisnik je dužan da plati odgovarajuću cenu za određeno vreme korišćenja.

Cena za korišćenje javnog parkirališta, određuje se odlukom nadležnog organa Preduzeća na osnovu elemenata za obrazovanje cena komunalnih usluga propisanih zakonom kojim se uređuje oblast komunalnih delatnosti, na koju saglasnost daje Gradsko veće.

Član 18

Korisnik javnog parkirališta je obavezan da:

a) plati korišćenje parking mesta prema vremenu zadržavanja na način propisan ovom odlukom,

b) koristi parking mesto u skladu sa saobraćajnim znakom i drugom vertikalnom i horizontalnom signalizacijom kojom je označeno parking mesto.

IV NAPLATA PARKIRANJA

Član 19

Za uslugu korišćenja parking mesta korisnik je dužan da plati utvrđenu cenu.

Cenu usluge korišćenja parking mesta korisnik može da plati:

- unapred, kupovinom parking karte koju je dužan da ispravno popuni i da istakne sa unutrašnje strane prednjeg vetrobranskog stakla vozila ili da plaćanje izvrši elektronskim putem, slanjem SMS poruke, ili kupovinom parking karte kao pretplatne, ili

- naknadno, po nalogu Preduzeća.

Parking karta koja se kupuje odnosno plaća unapred može biti satna karta, poslovna karta, dnevna karta ili mesečna (pretplatna) karta.

Satna i poslovna parking karta se može platiti i elektronskim putem.

Satna parking karta važi za svaki započeti sat prema utvrđenom vremenu korišćenja.

Poslovna parking karta važi od trenutka plaćanja odnosno od popunjavanja i isticanja kupljene parking karte i u zoni i za dan za koji je plaćena odnosno kupljena.

Dnevna parking karta važi od trenutka kada je ispravno popunjena i istaknuta sa unutrašnje strane prednjeg vetrobranskog stakla vozila do istog vremena u prvom sledećem danu u kome se vrši naplata parkiranja, na području svih zona.

Mesečna (pretplatna) parking karta važi 30 dana od dana kupovine.

Korisnik parking mesta koji nije platio korišćenje parking mesta unapred ili nastavlja da koristi parking mesto nakon isteka vremena za koje je platio cenu korišćenja unapred, smatra se da se opredelio za plaćanje dnevne parking karte, sa tim da u tom slučaju ista važi od trenutka izdavanja naloga za plaćanje dnevne parking karte od strane kontrolora do istog vremena u prvom sledećem danu u kome se vrši naplata parkiranja, na području svih zona.

Član 20

Nalog za plaćanje dnevne karte izdaje ovlašćeni kontrolor i uručuje ga korisniku.

Kada kontrolor nije u mogućnosti da uruči nalog korisniku, pričvršćuje ga na vozilu, na prednjem vetrobranskom staklu.

Dostavljanje naloga za plaćanje dnevne karte na način iz stava 2. ovog člana smatra se urednim i docnije oštećenje ili uništenje naloga nema uticaj na valjanost dostavljanja i ne odlaže obavezu plaćanja dnevne parking karte.

Smatra se da je korisnik parkirališta postupio po primljenom nalogu ako je platio dnevnu parking kartu u roku od osam dana od dana izdavanja, na način naznačen u nalogu.

Ako korisnik parkirališta ne postupi u skladu sa stavom 4. ovog člana, Preduzeće će pokrenuti postupak naplate potraživanja.

Član 21

Kontrolu parkiranja odnosno ispravnost korišćenja javnih parkirališta vrše ovlašćeni kontrolori Preduzeća.

Kontrolori Preduzeća imaju službenu legitimaciju i nose službenu odela.

Preduzeće izdaje legitimaciju i utvrđuje izgled službenog odela.

V UKLANJANJE NEPROPISNO PARKIRANIH I NAPUŠTENIH VOZILA I POSTAVLJANJE UREĐAJA KOJIM SE SPREČAVA ODVOŽENJE VOZILA

Član 22

Preduzeće obezbeđuje vozilo, opremu i zaposlene za uklanjanje nepropisno parkiranih i napuštenih vozila i postavljanje uređaja kojim se sprečava odvoženje vozila po nalogu nadležnog organa (u daljem tekstu: postavljanje uređaja) na području Grada, ograđeni prostor za čuvanje vozila i dežurnu službu za čuvanje i izdavanje vozila.

Napuštenim vozilima, smatraju se ona vozila na kojima nema vidnih obeležja o vlasništvu i za koje je prema stanju u kome se nalaze očigledno da su napuštena kao i vozila za koja poznati vlasnik nije postupio po nalogu za uklanjanje, a bio je upozoren da će se u slučaju da ih sam ne ukloni, smatrati napuštenim.

Preduzeće će izvršiti premeštanje vozila sa površina javne namene bez plaćanja naknade po nalogu ovlašćenog lica Gradske uprave nadležne za poslove inspekcijskog nadzora u sledećim slučajevima:

- radi obavljanja hitnih intervencija na komunalnim objektima ili nesmetanog obavljanja komunalne delatnosti,

- radi oslobađanja površine javne namene za organizovanje kulturnih, sportskih i drugih manifestacija od strane Grada i Republike Srbije i

- radi otklanjanja posledica od elementarnih nepogoda.

Član 23

Potrebu prinudnog uklanjanja vozila utvrđuje ovlašćeno lice MUP-a - Policijske uprave u Subotici ili komunalni inspektor nadležne Gradske uprave (u daljem tekstu: ovlašćeno lice), u okviru nadležnosti određene zakonom i drugim propisima.

Po utvrđenoj potrebi za prinudno uklanjanje vozila, ovlašćeno lice može naknadno, na zahtev korisnika, priložiti fotografiju vozila sa mesta prekršaja i zapisnik o stanju vozila pre uklanjanja.

Štetu na vozilu koje se prinudno uklanja, nastalu u toku uklanjanja odnosno postavljanja uređaja i čuvanja, snosi Preduzeće.

Ukoliko policijski službenik ili inspekcijski organ u kontroli saobraćaja putem video nadzora ili foto zapisa utvrdi da je vozilo parkirano ili zaustavljeno suprotno odredbama Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja, doneće rešenje u elektronskoj formi kojim će naložiti prinudno uklanjanje vozila u roku koji ne može biti kraći od 3 minuta. Rešenje se dostavlja licu koje obavlja uklanjanje vozila koje postavlja na vidno mesto vozila i time se smatra da je isto uručeno.

Ukoliko vozač, u roku određenim rešenjem ne ukloni vozilo, policijski službenik ili inspekcijski organ će dati nalog ovlašćenom preduzeću da ukloni vozilo na za to predviđeno mesto, o trošku vlasnika odnosno korisnika vozila.

Član 24

Za uklanjanje vozila iz člana 23. stav 1. ove odluke Preduzeće koristi specijalno vozilo "Pauk".

Intervencija će se smatrati započetom ukoliko u toku intervencije uklanjanja nepropisno parkiranog vozila, korisnik nepropisno parkiranog vozila dođe na mesto intervencije. Period započete intervencije definiše se od momenta kada se vozilo počne dizati pa sve dok ne bude spušteno na platformu vozila za uklanjanje.

U slučaju iz stava 2. ovog člana primenjuje se cena za započetu intervenciju iz važećeg cenovnika Preduzeća.

Član 25

Uklonjena vozila Preduzeće odnosi i čuva na svom depou u ulici Izvorska bb u Subotici.

Član 26

Ako je nalog za plaćanje dnevne parking karte izdat za vozilo povodom koga je od strane Preduzeća utvrđeno da postoji dospelo potraživanje prema korisniku komunalne usluge po osnovu izdatog naloga i da nije moguće identifikovati vozača, odnosno vlasnika vozila preko evidencije MUP RS i da nije moguće pokrenuti postupak za naplatu potraživanja, Preduzeće je ovlašćeno da, zadrži parkirano vozilo u skladu sa zakonom.

Zadržavanje vozila iz stava 1. ovog člana, vrši se uklanjanjem vozila sa javnog parkirališta na za to predviđeno mesto ili postavljanjem uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila.

Kada korisnik izmiri sva dospela potraživanja, troškove premeštanja vozila i ležarine odnosno troškove blokade i deblokade vozila i Preduzeću dostavi dokaz o izvršenom laćanju Preduzeće će omogućiti preuzimanje ili izvršiti deblokadu vozila.

Prilikom postavljanja uređaja, Preduzeće će na staklu vozačevih vrata, postaviti nalepnicu sa obaveštenjem da je vozilo privremeno blokirano, sa uputstvom šta vozač treba da učini, kako bi se izvršilo skidanje uređaja i upozorenjem da vozilo može biti uklonjeno.

Pre početka blokade, deblokade i uklanjanja vozila, preduzeće sačinjava fotografiju (foto-zapis), kao dokaz o stanju vozila.

Nalog za postavljanje uređaja i uklanjanje vozila, u smislu ovog člana, izdaje ovlašćeno lice Preduzeća.

Član 27

Uklonjeno vozilo korisnik može preuzeti sa depoa pod sledećim uslovima:

a) da se identifikuje i evidentira kao korisnik uklonjenog vozila,

b) da plati sve troškove uklanjanja i čuvanja vozila zbog nepropisnog parkiranja, kao i postavljanja uređaja na vozilo, po važećem cenovniku koji donosi nadležni organ Preduzeća, na koji saglasnost daje Gradsko veće.

Uklonjeno vozilo, stvari i druge predmete korisnik je dužan da preuzme od Preduzeća, najduže u roku od 180 dana.

Po isteku roka od 180 dana, Preduzeće ima pravo da namiri troškove odnošenja, ležarine i druge dospele troškove u skladu sa Zakonom.

Član 28

Jednom godišnje se, na internet stranici Grada Subotice, objavljuje anketa putem koje korisnici komunalne usluge, mogu da se izjasne o kvalitetu pružanja komunalne usluge.

VI ZABRANE

Član 29

Na javnim parkiralištima zabranjeno je:

1. parkiranje vozila suprotno saobraćajnom znaku, odnosno horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji;

2. ostavljanje vozila bez registarske tablice, neispravnog ili havarisanog vozila, odnosno priključnog vozila bez sopstvenog pogona,

3. zauzimanje parking mesta putem ograđivanja (postavljanjem ograde ili slične prepreke) i ometanje korišćenja parking prostora.

VII NADZOR

Član 30

Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši sekretarijat Gradske uprave nadležan za komunalne poslove.

Član 31

Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem ove odluke i drugih opštih i pojedinačnih akata donetih na osnovu ove odluke, vrši sekretarijat Gradske uprave nadležan za inspekcijsko-nadzorne poslove putem komunalnog inspektora.

Komunalni inspektor u vršenju inspekcijskog nadzora ima pravo i dužnost da proverava da li se javno parkiralište koristi u skladu sa ovom odlukom i drugim aktima donetim na osnovu ove odluke.

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor je ovlašćen da:

1) u slučajevima propisanim ovom odlukom, naloži rešenjem da se vozilo parkirano odnosno ostavljeno na parking mestu suprotno odredbama ove odluke, odnosno da se drugi predmeti kojima se ometa korišćenje parking prostora, uklone;

2) izda prekršajni nalog;

3) podnese zahtev za vođenje prekršajnog postupka;

4) naredi sprovođenje drugih mera, u skladu sa ovom odlukom;

5) preduzima druge mere utvrđene ovom odlukom.

Ukoliko komunalni inspektor, u vršenju inspekcijskog nadzora, uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće odmah o tome, pisanim putem, nadležni organ.

Član 32

Komunalno-policijske i druge poslove na održavanju komunalnog reda u korišćenju javnih parkirališta u skladu sa ovom odlukom, vrši Komunalna policija.

U obavljanju poslova Komunalne policije, komunalni policajac, pored ovlašćenja propisanih zakonom, ovlašćen je da:

1) izda prekršajni nalog;

2) podnese zahtev za vođenje prekršajnog postupka.

Ukoliko komunalni policajac, u obavljanju komunalno-policijskih poslova, uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće odmah o tome, pisanim putem, nadležni organ.

VIII KAZNENE ODREDBE

Član 33

Novčanom kaznom od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. parkira vozilo suprotno saobraćajnom znaku, odnosno horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji (član 29. stav 1. tačka 1.);

2. ostavi na parking mestu vozilo bez registarske tablice, neispravno ili havarisano vozilo, odnosno priključno vozilo bez sopstvenog pogona (član 29. stav 1. tačka 2.);

3. vrši zauzimanje parking mesta putem ograđivanja (postavljanjem ograde ili slične prepreke) i ometa parkiranja drugih vozila (član 29. stav 1. tačka 3.).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom od 5.000 dinara.

Član 34

Za prekršaje iz člana 33. stav 1. tač. 1-3. komunalni inspektor odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog na mestu izvršenja prekršaja učiniocu koga zatekne u vršenju prekršaja u iznosu od:

1) za fizičko lice

5.000,00 dinara;

2) za odgovorno lice

5.000,00 dinara;

3) za pravna lica i preduzetnike

10.000,00 dinara.

 

IX PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 35

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o javnim parkiralištima ("Službeni list Grada Subotice", br. 60/11- prečišćeni tekst i 7/14).

Član 36

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Subotice".