UREDBA
O STRUČNOM OSPOSOBLJAVANJU PRIPRAVNIKA I POLAGANJU STRUČNOG ISPITA U MINISTARSTVU UNUTRAŠNJIH POSLOVA

("Sl. glasnik RS", br. 38/2020)

Uvodna odredba

Član 1

Ovom uredbom uređuje se program, postupak i način stručnog osposobljavanja pripravnika i polaganje stručnog ispita u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Program stručnog osposobljavanja pripravnika

Član 2

Stručno osposobljavanje pripravnika sprovodi se po Programu stručnog osposobljavanja pripravnika, na način koji obezbeđuje da se pripravnik, praktičnim radom i učenjem pod nadzorom, osposobi za samostalno obavljanje poslova radnog mesta na koje je primljen u radni odnos.

Program stručnog osposobljavanja pripravnika (Prilog 1), odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo, a sadrži poslove, odnosno oblasti koje pripravnik treba da upozna na pojedinim radnim mestima, vreme trajanja praktičnog rada na određenim radnim mestima i način izvođenja i kontrole nad sprovođenjem praktičnog rada.

Plan sprovođenja Programa stručnog osposobljavanja pripravnika utvrđuje ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar), odnosno policijski službenik kojeg on ovlasti.

Ko polaže stručni ispit

Član 3

Stručni ispit za rad u Ministarstvu (u daljem tekstu: stručni ispit) polažu pripravnici do okončanja pripravničkog staža, kao i drugi policijski službenici (u daljem tekstu: kandidati).

Ispitna komisija za polaganje stručnog ispita

Član 4

Kandidati stručni ispit polažu pred Ispitnom komisijom za polaganje stručnog ispita (u daljem tekstu: Ispitna komisija), koja proverava poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti iz ispitnih predmeta utvrđenih ovom uredbom.

Ispitnu komisiju rešenjem obrazuje ministar u koju, na dve godine, imenuje predsednika, zamenika predsednika i ispitivače, kao i sekretare.

Predsednik i zamenik predsednika Ispitne komisije imenuju se iz reda rukovodioca strateškog nivoa rukovođenja u Ministarstvu.

Kandidate za članove Ispitne komisije - ispitivače predlaže rukovodilac unutrašnje organizacione jedinice Ministarstva.

Članovi Ispitne komisije - ispitivači mogu biti zaposleni koji imaju najmanje sedam godina radnog iskustva na poslovima sa visokim obrazovanjem na studijama drugog stepena, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine i koji imaju radno iskustvo iz oblasti iz kojih ispituju.

Predsednik Ispitne komisije stara se o obezbeđenju uslova za rad Ispitne komisije, na predlog sekretara Ispitne komisije određuje članove Ispitne komisije - ispitivače po svakom pojedinačnom terminu polaganja stručnog ispita, stara se o nesmetanom obavljanju stručnog ispita, odgovoran je za zakonito sprovođenje ispita, usklađuje primenu ispitnih kriterijuma.

Sekretari Ispitne komisije obavljaju administrativno-tehničke poslove za potrebe Ispitne komisije, a njih predlaže rukovodilac nadležne organizacione jedinice Ministarstva.

Aktom o obrazovanju Ispitne komisije, predsedniku, zameniku predsednika, ispitivačima, kao i sekretarima, određuje se rasterećenje od redovnih poslova, ili dodatno opterećenje i uvećanje plate koje se ostvaruje saglasno zakonu ili, izuzetno, ako su za to obezbeđena sredstva, posebna naknada za rad u Ispitnoj komisiji.

Rad Ispitne komisije bliže se uređuje Poslovnikom o radu, koji donosi predsednik Ispitne komisije.

Program za polaganje stručnog ispita

Član 5

Program stručnog ispita utvrđuje se u zavisnosti od stečenog obrazovanja i radnog mesta na koje je kandidat raspoređen, odnosno premešten ili za koje se osposobljava za samostalan rad, a obuhvata ispitne predmete utvrđene u st. 2. i 3. ovog člana i oblasti za svaki od ispitnih predmeta.

Program stručnog ispita za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem sadrži sledeće ispitne predmete:

1) Ustavno uređenje;

2) Ustavom utvrđena ljudska i manjinska prava i principi rodne ravnopravnosti;

3) Osnovi sistema Evropske unije;

4) Sistem državne uprave;

5) Radno zakonodavstvo;

6) Kancelarijsko poslovanje;

7) Upravni postupak i upravni spor;

8) Prekršajno pravo;

9) Krivično pravo i krivični postupak;

10) Kriminalistika;

11) Organizacija i nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova i policijska ovlašćenja.

Program stručnog ispita za kandidate sa stečenim srednjim obrazovanjem sadrži sledeće ispitne predmete:

1) Osnovi sistema državne uprave, ustavnog uređenja i principi rodne ravnopravnosti;

2) Osnovi sistema Evropske unije;

3) Kancelarijsko poslovanje;

4) Osnovi sistema radnih odnosa;

5) Upravni postupak;

6) Organizacija i nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova i policijska ovlašćenja.

Program stručnog ispita (Prilog 2), odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo, a sadrži ispitne predmete i oblasti koje čine njihovu sadržinu.

Prijava za polaganje stručnog ispita

Član 6

Prijavu za polaganje stručnog ispita neposredni rukovodilac kandidata dužan je da dostavi organizacionoj jedinici Ministarstva nadležnoj za upravljanje ljudskim resursima koja proverava ispunjenost uslova za polaganje stručnog ispita i koja se bavi organizacijom i sprovođenjem postupka polaganja stručnih ispita (u daljem tekstu: nadležna organizaciona jedinica Ministarstva), najkasnije 60 dana pre isteka roka u kome je kandidat obavezan da položi stručni ispit.

Prijava za polaganje stručnog ispita (Obrazac 1.) odštampana je u prilogu ove uredbe i čini njen sastavni deo.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, prijava za polaganje stručnog ispita za kandidata koji je položio stručni ispit propisan za srednje obrazovanje, a u toku rada stekne visoko obrazovanje i bude premešten, odnosno raspoređen na radno mesto za koje je utvrđen taj stepen obrazovanja, kao i za kandidate koji su primljeni u radni odnos u Ministarstvo sa odgovarajućim radnim iskustvom, podnosi se najkasnije 60 dana pre isteka šest meseci od dana premeštaja, odnosno raspoređivanja ili prijema.

Uz prijavu, neposredni rukovodilac dostavlja:

1) kopiju rešenja kojim je kandidat obavezan na polaganje stručnog ispita i

2) kopiju diplome o završenom stepenu obrazovanja za koji kandidat polaže stručni ispit.

Određivanje programa i termina za polaganje stručnog ispita

Član 7

Po prijemu prijave za polaganje stručnog ispita, nadležna organizaciona jedinica Ministarstva, polazeći od stepena obrazovanja i radnog mesta na koje je kandidat raspoređen, određuje ispitne predmete za polaganje stručnog ispita kandidata i termin polaganja stručnog ispita, o čemu donosi rešenje koje dostavlja organizacionoj jedinici u kojoj je kandidat raspoređen - na uručenje kandidatu.

Termin polaganja stručnog ispita ne može biti određen nakon dana okončanja pripravničkog staža, odnosno isteka roka za polaganje stručnog ispita, izuzev u slučajevima koji su predviđeni u članu 11. ove uredbe, a ni ranije od osam dana od dana uručenja rešenja kandidatu.

Način polaganja stručnog ispita

Član 8

Stručni ispit je javan, a ispitivanje, se po pravilu, vrši u toku jednog dana.

Pre početka polaganja stručnog ispita sekretar, uvidom u ličnu kartu, ili drugu javnu ispravu proverava identitet kandidata.

Stručna osposobljenost kandidata proverava se usmenim ispitivanjem.

Stručni ispit se sastoji od polaganja ispitnih predmeta pred članom Ispitne komisije - ispitivačem imenovanim za određeni predmet.

Ocena kandidata

Član 9

Na stručnom ispitu proverava se znanje kandidata - postavljanjem tri pitanja iz utvrđenih oblasti za svaki od ispitnih predmeta.

Znanje kandidata ocenjuje član Ispitne komisije, odnosno ispitivač za svaki ispitni predmet - ocenom "položio" ili "nije položio", koju javno saopštava kandidatu.

Konačan uspeh kandidata na stručnom ispitu ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".

Ako kandidat iz nekog ispitnog predmeta bude ocenjen ocenom "nije položio", konačan uspeh kandidata na stručnom ispitu ocenjuje se ocenom "nije položio".

Popravno i ponovno polaganje ispita

Član 10

Ako kandidat ne položi jedan ili dva ispitna predmeta, odnosno izjavi da odustaje od polaganja jednog ili dva ispitna predmeta, upućuje se na popravno polaganje stručnog ispita iz ispitnog/ih predmeta koje nije položio, odnosno od čijeg polaganja je odustao.

Kandidat koji ne položi ili odustane od polaganja tri ili više ispitnih predmeta upućuje se na ponovno polaganje stručnog ispita u celini.

Popravno, odnosno ponovno polaganje ispita, može se sprovesti samo jedanput, do okončanja pripravničkog staža, odnosno do isteka roka za polaganje stručnog ispita.

Kandidat koji je na popravnom, odnosno ponovnom polaganju stručnog ispita ocenjen ocenom "nije položio", smatraće se da nije položio stručni ispit.

Ako kandidat ne pristupi ponovnom polaganju stručnog ispita ili ne pristupi odloženom polaganju stručnog ispita, smatraće se da ispit nije položio, osim u slučajevima predviđenim u članu 11. ove uredbe.

Odlaganje polaganja stručnog ispita

Član 11

Rukovodilac nadležne organizacione jedinice u Ministarstvu može, na pisani i obrazložen zahtev kandidata, odložiti polaganje stručnog ispita, zbog bolesti kandidata ili drugih opravdanih razloga.

Zapisnik o polaganju stručnog ispita

Član 12

O toku stručnog ispita vodi se Zapisnik o polaganju stručnog ispita (Obrazac 2.), koji je odštampan u prilogu ove uredbe i koji čini njen sastavni deo

Zapisnik iz stava 1. ovog člana vodi sekretar Ispitne komisije, a potpisuju ga predsednik, ispitivači i sekretar Ispitne komisije.

Uverenje o položenom stručnom ispitu

Član 13

Kandidatu koji položi stručni ispit Ispitna komisija izdaje uverenje o položenom stručnom ispitu.

Uverenje o položenom stručnom ispitu (Obrazac 3.), odštampano je u prilogu ove uredbe i čini njen sastavni deo

Uverenje iz stava 1. ovog člana izdaje se u tri primerka od kojih se jedan primerak uručuje kandidatu koji je položio stručni ispit, drugi ostaje u kadrovskoj evidenciji Ministarstva, a treći zadržava organizaciona jedinica nadležna za sprovođenje postupka polaganja stručnog ispita.

Okončanje započetih postupaka

Član 14

Postupci koji su započeti, a nisu okončani do dana stupanja na snagu ove uredbe, okončaće se primenom odredaba Uredbe o stručnom osposobljavanju pripravnika i polaganju stručnog ispita u Ministarstvu unutrašnjih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 8/17).

Prestanak važenja ranijeg propisa

Član 15

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o stručnom osposobljavanju pripravnika i polaganju stručnog ispita u Ministarstvu unutrašnjih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 8/17).

Stupanje na snagu

Član 16

Ova uredba stupa na sngu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog 1

PROGRAM STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA PRIPRAVNIKA

Cilj ovog programa je da pripravnik tokom pripravničkog staža stekne, odnosno unapredi znanja, veštine i stavove, neophodne za samostalan rad u Ministarstvu.

Program stručnog osposobljavanja pripravnika sastoji se iz opšteg i posebnog dela.

Opšti deo Programa isti je za sve pripravnike, bez obzira na njihovo radno mesto i traje pet radnih dana.

Opšti deo Programa odnosi se na aktivnosti koje su usmerene na upoznavanje pripravnika sa načinom funkcionisanja Ministarstva i omogućava pripravniku da dobije opšte i praktične informacije o pravima i dužnostima iz radnog odnosa, kao i aktima od značaja za rad, i to:

1) propisima koji uređuju položaj i sastav organa državne uprave i Ministarstva, pravima i dužnostima policijskih službenika, kao i opštim propisima o radu, posebnim kolektivnim ugovorima za policijske službenike i državne organe, propisima koji uređuju kancelarijsko poslovanje i drugim propisima od značaja za rad i stručno osposobljavanje i usavršavanje u Ministarstvu;

2) Pravilniku o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u delu koji se odnosi na organizacionu šemu Ministarstva, unutrašnju organizacionu jedinicu u kojoj pripravnik počinje da radi, uključujući i opis poslova za radno mesto za koje se pripravnik osposobljava;

3) Kodeksu ponašanja policijskih službenika, radnom vremenu, pregledu kancelarija (drugog radnog prostora) i zaposlenih, telefonskom imeniku, email adresaru i dr.

Poseban deo Programa stručnog osposobljavanja pripravnika utvrđuje se u odnosu na opis posla radnog mesta na koje je pripravnik raspoređen u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova i odvija se kroz teorijski i praktičan rad u cilju osposobljavanja za samostalan rad.

Stručno osposobljavanje pripravnika na radnom mestu na koje je raspoređen traje najmanje polovinu pripravničkog staža i u pogledu radnog vremena obavlja se u trajanju koje mora biti u skladu sa opštim propisima o radu policijskih službenika.

Stručno osposobljavanje pripravnika za policijskog službenika u statusu ovlašćenog službenog lica, realizuje se u unutrašnjim organizacionim jedinicama Ministarstva, na kojima se obavljaju sledeći poslovi i zadaci:

1) poslovi stalnog dežurstva;

2) pozornička i patrolna delatnost policije opšte nadležnosti;

3) poslovi bezbednosti saobraćaja - uviđaji saobraćajnih nezgoda, pozornička i patrolna delatnost saobraćajne policije;

4) upravni poslovi;

5) pogranični poslovi, poslovi stranaca, suzbijanja ilegalnih migracija i trgovine ljudima i

6) poslovi suzbijanja kriminaliteta.

U toku stručnog osposobljavanja, pripravniku se određuje mentor čija je uloga da:

1) prati rad pripravnika, konsultuje se s njim, daje mu smernice i uputstva za lakše i brže obavljanje radnih zadataka i dužnosti;

2) pomogne, ohrabri, podstakne i podrži pripravnika u njegovom radu i stručnom osposobljavanju;

3) prenese svoje radno iskustvo, znanja i veštine na pripravnika na najadekvatniji i najefikasniji način;

4) daje dobar primer, pruži usmerenje i omogući pripravniku sticanje potrebnih praktičnih znanja i veština, kao i izgradnju stavova, za samostalno obavljanje radnih zadataka;

5) prati napredak pripravnika tokom obuke;

6) organizuje mentorske sastanke sa pripravnikom u vreme koje se dogovori sa pripravnikom;

7) pripravnika obavesti o promenama koje su nastale u radu, a koje su od interesa za dalji proces osposobljavanja, kao i da ga obavesti koje lice će ga zamenjivati u njegovom odsustvu;

8) vodi računa o tome da pripravnik sprovodi proces evaluacije sopstvenih aktivnosti;

9) sačini i neposrednom rukovodiocu pripravnika, odnosno mentoru-koordinatoru, dostavi izveštaj o rezultatima obuke pripravnika;

10) po nalogu neposrednog rukovodioca obavlja i druge poslove i zadatke u cilju razvijanja i jačanja stručnih kompetencija pripravnika.

U toku stručnog osposobljavanja, pripravnik:

1) pokazuje interesovanje i motivisanost za učešće u programu stručnog osposobljavanja i sve radne zadatke i aktivnosti o kojima se dogovori sa mentorom i mentorom-koordinatorom izvršava u predviđenom roku;

2) otvoreno razgovara o svojim potrebama i problemima u vezi sa poslom i drugim problemima koji utiču na realizaciju stručnog osposobljavanja;

3) mentora i mentora-koordinatora u razumnom roku obaveštava ako je sprečen da prisustvuje obuci, sastanku ili ako nije izvršio prethodno dodeljen zadatak;

4) sačinjava izveštaje i druge službene akte na osnovu kojih se prati napredak u stručnom osposobljavanju tokom njegovog pripravničkog staža.

Aktivnostima svih zaposlenih koji su stalno uključeni ili se povremeno uključuju u proces stručnog osposobljavanja pripravnika, koordinira rukovodilac organizacione jedinice u kojoj je pripravnik raspoređen ili policijski službenik koga rukovodilac organizacione jedinice odredi za mentora-koordinatora.

Prilikom odabira policijskih službenika koji će obavljati poslove mentora i mentora - koordinatora, rukovodioci uzimaju u obzir njihove lične, profesionalne i etičke potencijale.

Prilog 2

PROGRAM STRUČNOG ISPITA

I ZA KANDIDATE SA VISOKIM OBRAZOVANJEM

1. Ustavno uređenje

Pojam i materija ustava; Republika Srbija i načelo vladavine prava; Načelo građanske (narodne) suverenosti; Načelo podele vlasti; Politički pluralizam; Zabrana sukoba interesa i svetovnost države; Grb, zastava i himna Republike Srbije; Narodna skupština - položaj, nadležnost i sastav; Imunitet narodnog poslanika; Način rada i odlučivanja u Narodnoj skupštini i pravo predlaganja zakona; Položaj i nadležnost predsednika Republike; Izbor, mandat i prestanak mandata predsednika Republike; Položaj, nadležnost i sastav Vlade; Izbor i trajanje mandata Vlade; Ustavni položaj zaštitnika građana; Vojska Srbije; Sudovi - pojam i načela; Vrste sudova - sudski sistem; Javno tužilaštvo; Ustavni sud - položaj i nadležnosti; Teritorijalna autonomija - nadležnost, organi i finansiranje; Lokalna samouprava - nadležnost, organi i finansiranje; Ustavnost i zakonitost - hijerarhija pravnih akata; Vanredno stanje i ratno stanje; Promena Ustava; Vrste i sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija; Obaveza prijavljivanja o postojanju sukoba interesa; Pokloni; Agencija za borbu protiv korupcije; Prevencija korupcije.

2. Ustavom utvrđena ljudska i manjinska prava i slobode i principi rodne ravnopravnosti

Pravo na život; Pravo na nepovredivost integriteta čoveka; Zabrana ropstva, položaja sličnog ropstvu i prinudnog rada; Pravo na ličnu slobodu - Ustavne garantije u postupku lišenja slobode; Pravo na ličnu slobodu - Ustavne garantije u odnosu na pritvor; Pravo na državljanstvo; Sloboda kretanja i nastanjivanja; Pravo na zaštitu podataka o ličnosti; Sloboda izražavanja nacionalne pripadnosti; Sloboda udruživanja; Pravo na rad; Pravo na štrajk; Pravo na obrazovanje; Pravo na socijalnu zaštitu; Zabrana diskriminacije nacionalnih manjina; Zabrana nasilne asimilacije; Pravo na očuvanje posebnosti; Dužnosti građana; Prigovor savesti; Prava stranaca; Pojam, oblici i vrste diskriminacije; Antidiskriminacioni mehanizmi; Pojam i značaj rodne ravnopravnosti; Odnos rodne ravnopravnosti i poslova bezbednosti; Rodni stereotipi i predrasude; Seksualno zlostavljanje i uznemiravanje.

3. Osnovi sistema Evropske unije

Specifičnosti EU kao subjekta u međunarodnim odnosima; Države članice i države kandidati za prijem u članstvo EU; Vanevropske zemlje i teritorije koje su pridružene EU; Istorijat razvoja evropskih integracija procesa - nastanak evropskih zajednica; Reformski ugovor EU (Lisabonski ugovor) 13. decembar 2007. godine; Osnivački ugovori EU koji su na snazi; Postupak u vezi sa izmenama i dopunama ugovora na kojima se zasniva EU; Organi EU; Delokrug Evropskog saveta; Delokrug Evropskog parlamenta; Delokrug saveta EU (Savet ministara); Delokrug Evropske komisije; Delokrug Evropske centralne banke; Delokrug Evropske investicione banke; Delokrug Revizorskog suda; Nadležnost Suda pravde; Uloga Komiteta stalnih predstavnika u fazi pripreme propisa; Uloga Ekonomskog i Socijalnog komiteta i Regionalnog komiteta u postupku pripremanja odluka; Procedure za donošenje propisa EU; Uloga sistema posebnih tela u postupku izvršenja propisa (komitologija); Izvori prava EU, primarni izvori prava EU; Propisi i drugi akti koje donose organi EU; Primena prava EU i uloga Evropskog suda pravde; Tri stuba EU; Sticanje statusa pridružene članice (Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i privremeni prelazni sporazum); Kriterijumi za prijem u članstvo EU; Postupak za sticanje statusa članice EU; Pravo građanstva EU; Ugovor iz Amsterdama; Ugovor iz Nice.

4. Sistem državne uprave

Izvršna vlast u Republici Srbiji; Sastav Vlade i položaj članova Vlade; Pojam državne uprave i vrste organa državne uprave; Načela na kojima se zasniva rad organa državne uprave; Poslovi državne uprave; Propisi koje donose organi državne uprave; Rukovođenje radom organa državne uprave i struktura rukovođenja; Unutrašnje uređenje organa državne uprave; Pravilnik o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u organu; Upravni okruzi; Unutrašnji nadzor; Inspekcijski nadzor; Poveravanje poslova državne uprave; Sukob nadležnosti, rešavanje o žalbi i izuzeće; Uređenje Vlade (Kabinet predsednika Vlade i Kabinet potpredsednika Vlade, saveti predsednika Vlade, Generalni sekretarijat Vlade, službe Vlade i radna tela Vlade); Propisi i drugi akti koje donosi Vlada; Međusobni odnosi organa državne uprave; Javnost rada i odnosi sa građanima; Informacije od javnog značaja i nadležnost Poverenika; Prikupljanje i obrada podataka o ličnosti; Prava lica i zaštita prava lica čiji se podaci prikupljaju i obrađuju; Ograničenje zaštite podataka o ličnosti; Službena upotreba jezika i pisama; Postupak pred nadležnim organima za zaštitu podataka o ličnosti i nadležnost Poverenika; Javne agencije; Zaštitnik građana; Organi opštine; Predsednik opštine; Opštinsko veće i opštinska uprava.

5. Radno zakonodavstvo

Izvori radnog prava; Zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Poslodavac državnih službenika; Dužnosti i prava policijskih službenika; Uslovi za zasnivanje radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Način zasnivanja radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Ocenjivanje i napredovanje policijskih službenika; Stručno osposobljavanje - pripravništvo; Disciplinska odgovornost policijskih službenika; Materijalna odgovornost; Prestanak radnog odnosa policijskih službenika; Vrste radnih mesta policijskih službenika; Žalbene komisije; Posebna pravila o nameštenicima; Kadrovski plan; Plate i naknade policijskih službenika; Upravna inspekcija i njena nadležnost; Zabrana diskriminacije zaposlenih i lica koja traže zaposlenje; Premeštaj policijskih službenika; Vrste radnog odnosa; Radno vreme; Odmori; Odsustva; Mirovanje radnog odnosa; Udaljenje zaposlenog sa rada; Sindikalno organizovanje zaposlenih; Socijalno osiguranje.

6. Kancelarijsko poslovanje

Pojam i značaj kancelarijskog poslovanja; Propisi kojima je regulisano kancelarijsko poslovanje i njihova primena; Elektronsko kancelarijsko poslovanje; Objasniti značenja sledećih izraza u kancelarijskom poslovanju: podnesak, akt, prilog, predmet, dosije, fascikla, rokovnik; Objasniti značenja sledećih izraza u kancelarijskom poslovanju: registratorski materijal, arhivska građa, arhiva, arhivski depo; Prijemna kancelarija i pisarnica; Šta obuhvata primanje pošte; Izdavanje potvrde prilikom neposrednog primanja podnesaka; Primanje pošte od drugog organa državne uprave; Prijem pošte preko poštanske službe; Otvaranje i pregledanje obične i preporučene pošte; Otvaranje pošiljke koja je označena stepenom tajnosti "DRŽAVNA TAJNA", "STROGO POVERLJIVO", "POVERLJIVO", "INTERNO"; Postupak sa aktima koji podležu taksiranju; Prijemni štambilj; Pečat i žig; Razvrstavanje predmeta; Osnovne i pomoćne evidencije o predmetima; Kartoteka predmeta; Skraćeni delovodnik; Vođenje evidencije putem automatske obrade podataka; Evidentiranje akata koji su određeni kao tajni podaci; Postupak sa nerešenim predmetima istekom godine, prezavođenje predmeta; Združivanje akata; Omot spisa; Interna dostava; Rokovnik; Razvođenje akata; Otpremanje pošte; Arhiviranje i čuvanje predmeta; Arhivska knjiga; Službeni akt; Obnavljanje (rekonstrukcija) predmeta.

7. Upravni postupak i upravni spor

Osnovna načela upravnog postupka; Upravne radnje - izdavanje uverenja; Nadležnost organa; Ovlašćeno službeno lice; Stranka u upravnom postupku i njeno zastupanje; Procesna sposobnost; Zastupanje stranke; Punomoćnik; Podnesci; Zapisnici; Razgledanje spisa i obaveštavanje o toku postupka; Dostavljanje; Rokovi i računanje rokova; Troškovi postupka; Prvostepeni postupak - pokretanje postupka; Tok postupka do donošenja rešenja; Dokazivanje; Isprave; Svedoci; Veštačenje; Tumači; Uviđaj; Izjava stranke; Pojam rešenja; Zajedničko rešenje; Delimično, dopunsko i privremeno rešenje; Oblici i delovi rešenja; Ispravljanje grešaka u rešenju; Rok za izdavanje rešenja; Zaključak; Žalba; Postupanje prvostepenog organa po žalbi; Udovoljavanje žalbenom zahtevu; Postupanje drugostepenog organa po žalbi; Žalba kad prvostepeni organ nije izdao rešenje u zakonom određenom roku; Posebni slučajevi uklanjanja i menjanja rešenja (vanredna pravna sredstva); Menjanje i poništavanje rešenja u vezi sa upravnim sporom; Ponavljanje postupka; Poništavanje konačnog rešenja; Ukidanje rešenja; Izvršenje; Upravni spor, sastav suda, stranke i predmet upravnog spora; Predmet upravnog spora; Pokretanje upravnog spora, prethodni postupak, utvrđivanje činjenica.

8. Prekršajno pravo

Pojam prekršaja; Normativni okvir (materijalno, procesno i izvršno prekršajno pravo); Radnja, vreme i mesto izvršenja prekršaja; Subjekti odgovornosti; Pokretanje prekršajnog postupka (prijem, zahtev, rešenje); Prekršajne sankcije; Kazne; Kazna zatvora; Novčana kazna; Rad u javnom interesu; Kazneni poeni; Zamena neplaćene novčane kazne; Zaštitne mere; Prekršajne sankcije prema maloletnicima; Vrste vaspitnih mera; Kažnjavanje starijih maloletnika; Zastarelost; Zastarelost pokretanja i vođenja prekršajnog postupka; Zastarelost izvršenja kazne i zaštitne mere; Načela prekršajnog postupka; Organi nadležni za vođenje prekršajnog postupka; Postupak protiv pravnog lica i odgovornog lica u pravnom licu; Okrivljeni i njegova prava; Oštećeni; Podnesci i zapisnici; Rokovi; Dostavljanje pismena i obavezno lično dostavljanje; Prekršajni nalog; Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i sadržina zahteva; Mere za obezbeđenje za pristup okrivljenog; Saslušanje okrivljenog; Uviđaj i veštačenje; Presuda i rešenje; Redovni pravni lek; Razlozi zbog kojih se presuda može pobijati; Vanredni pravni lekovi; Postupak prema maloletnicima (hitnost, pozivanje i prava roditelja).

9. Krivično pravo i krivični postupak

Pojam krivičnog prava; Vremensko i prostorno važenje krivičnog zakonodavstva; Pojam krivičnog dela i elementi krivičnog dela; Objekat i subjekat krivičnog dela; Nužna odbrana; Krajnja nužda; Pojam i oblici krivice (umišljaj i nehat); Uračunljivost; Pojam i vrste zablude; Stadijumi izvršenja krivičnog dela; Pokušaj (pojam i vrste); Vreme i mesto izvršenja krivičnog dela; Pojam i vrste saučesništva; Pojam i vrste krivičnih sankcija; Pojam, cilj i zadatak krivičnog postupka; Načela krivičnog procesnog prava; Krivičnoprocesni subjekti; Sud - krivični sud (pojam, vrste, organizacija i sastav); Javni tužilac (pojam, organizacija, funkcija); Okrivljeni i njegov položaj u krivičnom postupku; Mere za obezbeđenje prisustva okrivljenog u krivičnom postupku; Pretresanje stana i lica; Privremeno oduzimanje predmeta; Uviđaj i rekonstrukcija događaja; Posebne radnje dokazivanja; Podnesci, zapisnici i neformalni materijali (pojam, elementi i značaj); Operativno taktičke mere i radnje (potražne radnje); Prikupljanje obaveštenja od građana; Krivična prijava; Ovlašćenja policije u pokrenutom krivičnom postupku (istrazi); Postupak za izdavanje poternice i objave.

10. Kriminalistika

Pojam i vrste kriminaliteta; Kategorije učinilaca krivičnih dela; Praćenje; Uviđaj i obezbeđenje lica mesta; Indicije ili osnovi sumnje; Lišenje slobode; Pretresanje; Opšta taktička pravila vođenja razgovora; Razgovor sa osumnjičenim; Taktika obavljanja razgovora sa potencijalnim svedocima (oštećenim i žrtvom, decom i maloletnicima, starijim osobama); Kriminalističko-tehničke klopke; Operativne kriminalističke evidencije; Prepoznavanje lica i leša; Ubistvo; Ubistvo deteta pri porođaju; Silovanje; Razbojništvo i razbojnička krađa; Provalne krađe; Prevara; Nedozvoljena trgovina i krijumčarenje; Kriminalistička tehnika; Daktiloskopija; Kriminalističko-tehnička/forenzička obrada mesta događaja; Tragovi krivičnih dela (pojam, značaj i vrste tragova); Tragovi otisaka papilarnih linija; Tragovi krvi; Tragovi drugih ljudskih izlučevina; Tragovi supstanci (zemlja, prašina, staklo, eksplozivi, droge...); Tragovi alata; Tragovi vatrenog oružja; Tragovi vozila.

11. Organizacija i nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova i policijska ovlašćenja

Organizacija i nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova; Organizacija i poslovi Direkcije policije; Organizacija i poslovi policijske uprave; Vrste policijskih poslova; Poligrafsko ispitivanje; Traganje za licima i predmetima; Mere ciljane potrage i javno raspisivanje nagrade; Primena ovlašćenja prema vojnim licima, maloletnim licima i licima koji uživaju diplomatsko konzularni imunitet; Upozorenje i naređenje; Provera i utvrđivanje identiteta lica i identifikacija predmeta; Pozivanje; Dovođenje; Zadržavanje i privremeno ograničenje slobode kretanja; Privremeno oduzimanje predmeta; Pregled objekata, sredstava, prostora i dokumentacije i kontradiverzioni pregled; Zaustavljanje i pregledanje lica, predmeta i saobraćajnih sredstava; Obezbeđenje i pregled mesta događaja; Upotreba tuđeg saobraćajnog sredstva i sredstva veze; Utvrđivanje prisustva alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci; Vršenje bezbednosnih provera; Prijem nađenih stvari; Upotreba sredstava prinude prema grupi lica i ograničenje pri upotrebi sredstava prinude; Fizička snaga i službena palica; Sredstva za vezivanje, raspršivač sa nadražujućim sredstvom i elektromagnetna sredstva; Službeni pas i službeni konj; Sredstva za zaprečavanje; Uređaji za izbacivanje mlazeva vode; Hemijska sredstva; Specijalna vozila i posebne vrste oružja i sredstava; Vatreno oružje.

II ZA KANDIDATE SA SREDNJIM OBRAZOVANJEM

1. Osnovi sistema državne uprave, ustavnog uređenja i principi rodne ravnopravnosti

Izvršna vlast u Republici Srbiji; Pojam državne uprave, vrste organa državne uprave i načela na kojima se zasniva rad organa državne uprave; Poslovi državne uprave i propisi koje donose organi državne uprave; Propisi i drugi akti koje donosi Vlada; Javnost rada i odnosi sa građanima; Pojam i materija Ustava; Republika Srbija i načelo vladavine prava; Načelo podele vlasti; Grb, zastava i himna Republike Srbije; Ljudska i manjinska prava i slobode (osnovna načela ljudskih i manjinskih prava i sloboda, vrste ljudskih i manjinskih prava); Narodna skupština - položaj, nadležnosti i sastav; Položaj i nadležnosti predsednika Republike; Položaj, nadležnosti i sastav Vlade; Vojska Srbije; Sudovi - pojam i načela sudstva; Vrste sudova; Javno tužilaštvo; Ustavni sud - pojam i nadležnosti; Teritorijalna autonomija - nadležnost, organi i finansiranje; Lokalna samouprava - nadležnost, organi i finansiranje; Ustavnost i zakonitost - hijerarhija pravnih akata; Vrste i sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija; Obaveza prijavljivanja o postojanju sukoba interesa; Pokloni; Agencija za borbu protiv korupcije; Pojam, oblici i vrste diskriminacije; Pojam rodne ravnopravnosti; Odnos rodne ravnopravnosti i poslova bezbednosti; Pravni mehanizmi zaštite od rodne diskriminacije i diskriminacije po osnovu pola; Seksualno zlostavljanje i uznemiravanje.

2. Osnovi sistema Evropske unije

Specifičnosti EU kao subjekta u međunarodnim odnosima; Države članice i države kandidati za prijem u članstvo EU; Vanevropske zemlje i teritorije koje su pridružene EU; Istorijat razvoja evropskih integracija procesa - nastanak evropskih zajednica; Reformski ugovor EU (Lisabonski ugovor) 13. decembar 2007. godine; Osnivački ugovori EU koji su na snazi; Postupak u vezi sa izmenama i dopunama ugovora na kojima se zasniva EU; Organi EU; Delokrug Evropskog saveta; Delokrug Evropskog parlamenta; Delokrug saveta EU (Savet ministara); Delokrug Evropske komisije; Delokrug Evropske centralne banke; Delokrug Evropske investicione banke; Delokrug Revizorskog suda; Nadležnost Suda pravde; Uloga Komiteta stalnih predstavnika u fazi pripreme propisa; Uloga Ekonomskog i Socijalnog komiteta i Regionalnog komiteta u postupku pripremanja odluka; Procedure za donošenje propisa EU; Uloga sistema posebnih tela u postupku izvršenja propisa (komitologija); Izvori prava EU, primarni izvori prava EU; Propisi i drugi akti koje donose organi EU; Primena prava EU i uloga Evropskog suda pravde; Tri stuba EU; Sticanje statusa pridružene članice (Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i privremeni prelazni sporazum); Kriterijumi za prijem u članstvo EU; Postupak za sticanje statusa članice EU; Pravo građanstva EU; Ugovor iz Amsterdama; Ugovor iz Nice.

3. Kancelarijsko poslovanje

Pojam i značaj kancelarijskog poslovanja; Propisi kojima je regulisano kancelarijsko poslovanje i njihova primena; Elektronsko kancelarijsko poslovanje; Objasniti značenja sledećih izraza u kancelarijskom poslovanju: podnesak, akt, prilog, predmet, dosije, fascikla, rokovnik; Objasniti značenja sledećih izraza u kancelarijskom poslovanju: registratorski materijal, arhivska građa, arhiva, arhivski depo; Prijemna kancelarija i pisarnica; Šta obuhvata primanje pošte; Izdavanje potvrde prilikom neposrednog primanja podnesaka; Primanje pošte od drugog organa državne uprave; Prijem pošte preko poštanske službe; Otvaranje i pregledanje obične i preporučene pošte; Otvaranje pošiljke koja je označena stepenom tajnosti "DRŽAVNA TAJNA", "STROGO POVERLJIVO", "POVERLJIVO", "INTERNO"; Postupak sa aktima koji podležu taksiranju; Prijemni štambilj; Pečat i žig; Razvrstavanje predmeta; Osnovne i pomoćne evidencije o predmetima; Kartoteka predmeta; Skraćeni delovodnik; Vođenje evidencije putem automatske obrade podataka; Evidentiranje akata koji su određeni kao tajni podaci; Postupak sa nerešenim predmetima istekom godine, prezavođenje predmeta; Združivanje akata; Omot spisa; Interna dostava; Rokovnik; Razvođenje akata; Otpremanje pošte; Arhiviranje i čuvanje predmeta; Arhivska knjiga; Službeni akt; Obnavljanje (rekonstrukcija) predmeta.

4. Osnovi sistema radnih odnosa

Izvori radnog prava; Zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Poslodavac državnih službenika; Dužnosti i prava policijskih službenika; Vrste radnih mesta policijskih službenika; Uslovi za zasnivanje radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Način zasnivanja radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Trajanje radnog odnosa; Probni rad; Ocenjivanje i napredovanje policijskih službenika; Premeštaj policijskih službenika; Stručno osposobljavanje - pripravništvo; Disciplinska odgovornost policijskih službenika; Udaljenje s rada; Odgovornost za štetu; Prestanak radnog odnosa u Ministarstvu unutrašnjih poslova; Žalbene komisije; Upravna inspekcija; Zdravstveno osiguranje; Penzijsko i invalidsko osiguranje.

5. Upravni postupak

Osnovna načela upravnog postupka; Upravne radnje - izdavanje uverenja; Nadležnost organa; Ovlašćeno službeno lice; Stranka u upravnom postupku i njeno zastupanje; Procesna sposobnost; Zastupanje stranke; Punomoćnik; Podnesci; Zapisnici; Razgledanje spisa i obaveštavanje o toku postupka; Dostavljanje; Rokovi i računanje rokova; Prvostepeni postupak - pokretanje postupka; Tok postupka do donošenja rešenja; Dokazivanje; Isprave; Svedoci; Veštačenje; Tumači; Uviđaj; Izjava stranke; Pojam rešenja; Oblici i delovi rešenja; Žalba; Postupanje prvostepenog organa po žalbi; Postupanje drugostepenog organa po žalbi.

6. Organizacija i nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova i policijska ovlašćenja

Organizacija i nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova; Organizacija i poslovi Direkcije policije; Organizacija i poslovi policijske uprave; Vrste policijskih poslova; Poligrafsko ispitivanje; Traganje za licima i predmetima; Mere ciljane potrage i javno raspisivanje nagrade; Primena ovlašćenja prema vojnim licima, maloletnim licima i licima koji uživaju diplomatsko konzularni imunitet; Upozorenje i naređenje; Provera i utvrđivanje identiteta lica i identifikacija predmeta; Pozivanje; Dovođenje; Zadržavanje i privremeno ograničenje slobode kretanja; Privremeno oduzimanje predmeta; Pregled objekata, sredstava, prostora i dokumentacije i kontradiverzioni pregled; Zaustavljanje i pregledanje lica, predmeta i saobraćajnih sredstava; Obezbeđenje i pregled mesta događaja; Upotreba tuđeg saobraćajnog sredstva i sredstva veze; Utvrđivanje prisustva alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci; Vršenje bezbednosnih provera; Prijem nađenih stvari; Upotreba sredstava prinude prema grupi lica i ograničenje pri upotrebi sredstava prinude; Fizička snaga i službena palica; Sredstva za vezivanje, raspršivač sa nadražujućim sredstvom i elektromagnetna sredstva; Službeni pas i službeni konj; Sredstva za zaprečavanje; Uređaji za izbacivanje mlazeva vode; Hemijska sredstva; Specijalna vozila i posebne vrste oružja i sredstava; Vatreno oružje.

 

Obrazac 1.

Republika Srbija
MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA
(unutrašnja organizaciona jedinica)
(uža organizaciona jednica)

PRIJAVA ZA POLAGANJE STRUČNOG ISPITA

I. PODACI O KANDIDATU

Ime i prezime

 

Datum i mesto rođenja

 

JMBG

 

Prebivalište/boravište

 

Naziv završene škole, odnosno fakulteta - stečeno obrazovanje

 

Radno mesto

 

Radno iskustvo

 

Rok do kada je obavezan da položi stručni ispit

 

Kontakt telefon/elektronska adresa

 

II. PRIJAVA SE PODNOSI: *

1. za polaganje stručnog ispita po Programu stručnog ispita za srednje obrazovanje;

2. za polaganje stručnog ispita po Programu stručnog ispita za visoko obrazovanje.

III. UZ PRIJAVU SE PRILAŽU ODGOVARAJUĆA DOKUMENTA I TO: *

1. kopija rešenja kojim je kandidat obavezan na polaganje stručnog ispita;

2. kopija diplome o završenom stepenu obrazovanja za koji kandidat polaže stručni ispit.

 

 

 

NEPOSREDNI RUKOVODILAC

 

______________________________

 

ime, prezime i potpis

 

* Zaokružiti broj ispred odgovarajućeg osnova za podnošenje zahteva, odnosno priloženog dokumenta

 

 

Obrazac 2.

 

ZAPISNIK O POLAGANJU STRUČNOG ISPITA

 

1.

Pred Ispitnom komisijom obrazovanom rešenjem ministra unutrašnjih poslova,

 

polagao-la je stručni ispit:

 

 

 

_________________________________________

 

____________________________________

 

(ime i prezime)

 

JMBG

 

 

Ispit polaže:

1. prvi put

2. drugi put

2.

Stručni ispit se polaže dana ____________ 20___ godine, sa početkom u _________ časova.

3.

Na ispitu kandidat je pokazao sledeći uspeh:

 

 

naziv predmeta
pitanja

položio
nije položio

ime, prezime i potpis ispitivača

1.

 

1)

2)

3)

 

 

2.

 

1)

2)

3)

 

 

3.

 

1)

2)

3)

 

 

4.

 

1)

2)

3)

 

 

5.

 

1)

2)

3)

 

 

6.

 

1)

2)

3)

 

 

7.

 

1)

2)

3)

 

 

8.

 

1)

2)

3)

 

 

9.

 

1)

2)

3)

 

 

10.

 

1)

2)

3)

 

 

11.

 

1)

2)

3)

 

 

 

4.

Posle završenog polaganja utvrđeno je da je kandidat:*

 

a) položio ispit

 

b) nije položio ispit

 

c) upućuje se na ponovno polaganje ispita iz predmeta:

 

1. _________________________________________

 

2. _________________________________________

Ispit završen u __________ časova.

 

Sekretar Ispitne komisije

 

Predsednik Ispitne komisije

______________________

 

________________________

* zaokružiti slovnu oznaku ispred rečenice

 

 

Obrazac 3.

Republika Srbija
Ministarstvo unutrašnjih poslova
Broj: _______________
Datum: _____________
Beograd

 

Na osnovu člana 13. stav 1. Uredbe o stručnom osposobljavanju pripravnika i polaganju stručnog ispita u Ministarstvu unutrašnjih poslova ("Službeni glasnik RS", broj _____), izdaje se

 

UVERENJE

 

Da je

________________________________

          

_______________________________________

 

 

(ime i prezime)

 

JMBG

 

dana ____________ 20____ godine, položio-la stručni ispit u Ministarstvu unutrašnjih poslova, po Programu stručnog ispita za visoko/srednje obrazovanje.

 

 

M. P.

Predsednik Ispitne komisije

 

 

_____________________________