ODLUKAO UTVRĐIVANJU VILE PRENDIĆ U BEOGRADU ZA SPOMENIK KULTURE("Sl. glasnik RS", br. 27/2020) |
1. Vila Prendić u Beogradu utvrđuje se za spomenik kulture.
2. Vila Prendić u Beogradu (u daljem tekstu: spomenik kulture), nalazi se na teritoriji opštine Palilula, u Beogradu, Osmana Đikića 20, u privatnoj svojini, na katastarskoj parceli broj 713, KO Palilula, označen u kopiji plana kao objekat broj 1, u državnoj svojini.
Spomenik kulture je podignut 1932/33. godine, kao zgrada Jovana i Dragojle Prendić. Autor projekta je istaknuti srpski arhitekta Milan Zloković. Urbanistički je pozicioniran kao slobodnostojeći objekat na regulacionoj liniji, sa frontalnim delom orijentisanim ka parku, spratnosti - podrum, prizemlje i jedna etaža. Karakteristična je izražena dinamika stepenovanjem masa. Pored stambene, u autentičnom konceptu objekat je imao i funkciju lekarske ordinacije.
Objekat reprezentuje uticaj arhitekture Adolfa Losa (Adolf Loos) i najbliži je oblikovnom rešenju bečke Villa Moller iz 1928. godine, praškoj Villa Müller iz 1930. godine i praške Villa Winternitz iz 1932. godine. Karakterističan je tretman arhitektonskih masa, odnosno izdvojena partija sa spoljnim stepeništem iz kubičnog volumena objekta. Unutrašnja organizacija prostora je morala da pomiri dve funkcije, stanovanje i rad (lekarsku ordinaciju), jasno odvojene na različitim nivoima i sprovedene kroz, za Zlokovića svojstven tretman raumplana. Dva odeljenja lekarske ordinacije (čekaonica i sama ordinacija) smešteni su u odvojenom kubusu kuće, u nivou ulice, a stambeni prostor je podignut za jedan metar od nivoa ordinacije. Tako koncipiran funkcionalni raspored prostora dobija svoj odraz u arhitektonskom konceptu masa. Stambeni prostor je podeljen na javni, reprezentativni deo (hol, salon i trpezarija) u visokom prizemlju; servisni deo (kuhinja, ostave, toalet) na istom nivou u dubini kuće iza ordinacije i u podrumu; i na privatni deo (spavaći blok, kupatilo i garderoba) na spratu.
U ovoj kući sublimiran je autentičan modernistički duh, koji beogradsku arhitekturu približava evropskim uzorima. Konsekventno je sproveden koncept arhitekture modernističkog pokreta sa purističkom obradom fasada, organizacijom kompaktnog prostora i stroge funkcionalnosti osnove. Polazeći od navedenih karakteristika, spomenik kulture ubraja se u najreprezentativnije primere modernizma u Beogradu i predstavlja autorsko ostvarenje istaknutog arhitekte. Takođe spomenik kulture predstavlja integralni deo arhitektonsko-urbanističke celine Profesorska kolonija i učestvuje u formiranju njenog ambijenta.
3. Zaštićena okolina spomenika kulture obuhvata katastarsku parcelu broj 713, KO Stari grad, u državnoj svojini.
4. Utvrđuju se sledeće mere zaštite spomenika kulture:
1) očuvanje izvornog arhitektonskog izraza objekta u okviru definisane horizontalne i vertikalne regulacije, očuvanje fasadnog rastera, strukture, materijalizacije, obrade i kolorita upotrebljenih materijala u završnoj obradi;
2) održanje osnovnog konstruktivnog sistema i svih elemenata konstruktivnog sklopa;
3) očuvanje izvorne namene zgrade, osnovne prostorne organizacije i elemenata horizontalne i vertikalne komunikacije u postojećem obliku;
4) tehnološko unapređenje postojećih i uvođenje novih instalacija neophodnih za savremeno funkcionisanje;
5) ažurno praćenje stanja i održavanje konstruktivno-statičnog sistema objekta, fasadne obloge i otvora, geometrije krova, vertikalnih komunikacija, ispravnosti infrastrukturne mreže i sl.;
6) zabrana radova koji mogu ugroziti statičku stabilnost i konstruktivnu bezbednost objekta;
7) zabrana postavljanja elemenata spoljašnjih jedinica instalacija grejanja i hlađenja, priključnih kutija i ormana elektroinstalacija na fasadama objekta, kao i sredstava za oglašavanje koja nisu adekvatna spomeničkim vrednostima zgrade.
5. Utvrđuju se sledeće mere zaštite zaštićene okoline spomenika kulture:
1) zabrana gradnje i postavljanja trajnih ili privremenih objekata koji svojom namenom, volumenom i gabaritom po visini i obliku mogu ugroziti ili degradirati spomenik kulture i njegovu zaštićenu okolinu;
2) zabrana radova koji mogu ugroziti statičku bezbednost spomenika kulture;
3) zabrana izvođenja radova kojima se vrši promena oblika ili namene terena;
4) zabrana postavljanja reklamnih panoa i drugih sredstava za oglašavanje koja bi narušavala vizure ka spomeničkim vrednostima zgrade.
6. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".