UREDBAO SADRŽAJU I NAČINU IZRADE PLANA SMANJENJA RIZIKA OD KATASTROFA("Sl. glasnik RS", br. 21/2020) |
Ovom uredbom bliže se uređuje sadržaj i način izrade plana smanjenja rizika od katastrofa (u daljem tekstu: Plan).
Planom se utvrđuju preventivne, organizacione, tehničke, finansijske, normativne, nadzorne, edukativne i druge mere i aktivnosti (strukturne i nestrukturne mere i aktivnosti) koje su nadležni državni organi, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, na osnovu procene pojedinih rizika, dužni da preduzmu u budućem periodu u cilju tretiranja i smanjenja rizika od katastrofa i ublažavanja njegovih posledica.
Strukturne mere i aktivnosti su mere koje se odnose na investicije u izgradnju ili rekonstrukciju infrastrukture, a čija projektno-tehnička dokumentacija treba da sadrži sve neophodne podatke o postojećim rizicima.
Nestrukturne mere i aktivnosti
Nestrukturne mere i aktivnosti su sve one mere koje podrazumevaju korišćenje postojećih znanja, prakse i standarda za smanjenje rizika od katastrofa, a naročito one mere iskazane kroz javne politike, planska dokumenta i zakone, koje omogućavaju podizanje javne svesti, profesionalno usavršavanje i edukaciju u oblasti smanjenja rizika od katastrofa.
Plan obavezno sadrži sledeće elemente:
1) uvod u plan koji u sebi sadrži naziv opasnosti za koju se radi plan, kratku analizu postojećeg stanja, opis željenog stanja (opšti i posebni ciljevi) i izvod iz procene rizika u delu kojim se definiše nivo rizika od predmetne opasnosti (matrica za štićene vrednosti);
2) mere i aktivnosti koje je potrebno preduzeti radi smanjenja rizika od katastrofa;
3) subjekte odgovorne za sprovođenje mera i aktivnosti, kao i za praćenje sprovođenja i izveštavanje o sprovođenju;
4) rokove za završetak predviđenih mera i aktivnosti;
5) potrebna sredstva za sprovođenje mera i aktivnosti, uz navođenje izvora finansiranja za obezbeđena sredstva.
Plan može sadržati i druge elemente u skladu sa potrebama donosioca.
Ministarstvo unutrašnjih poslova obrazuje posebnu radnu grupu za izradu Nacionalnog plana smanjenja rizika od katastrofa, u kojoj svoje predstavnike obavezno imaju svi organi državne uprave, koji su prema zakonu nosioci njegove izrade.
U toku izrade Nacionalnog plana iz stava 1. ovog člana, sprovode se konsultacije, a nakon toga i javna rasprava, u skladu sa propisima koji uređuju planski sistem Republike Srbije i Poslovnikom Vlade.
Nadležni organi autonomnih pokrajina, odnosno jedinica lokalnih samouprava, izrađuju svoje planove smanjenja rizika od katastrofa na osnovu sopstvenih procena rizika od katastrofa, shodnom primenom odredaba st. 1. i 2. ovog člana.
Nadležni organi autonomnih pokrajina, odnosno jedinica lokalnih samouprava, u obavezi su da, u toku izrade pokrajinskih, odnosno lokalnih planova smanjenja rizika od katastrofa, obave potrebne konsultacije sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i drugim organima državne uprave iz stava 1. ovog člana, radi obezbeđenja međusobne usaglašenosti planova.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".