PRAVILNIKO PLATAMA I ZVANJIMA ZAPOSLENIH U GRADSKOJ UPRAVI GRADA BORA("Sl. list grada Bora", br. 3/2020, 9/2020 - ispr. i 23/2020) |
Ovim Pravilnikom utvrđuju se: zvanja, zanimanja, koeficijenti za obračun i isplatu plata, napredovanje zaposlenih, naknade plata i druga primanja zaposlenih u Gradskoj upravi grada Bora (u daljem tekstu: Gradska uprava).
ZVANJA I ZANIMANJA U GRADSKOJ UPRAVI
Zaposleni u Gradskoj upravi stiču zvanja utvrđena ovim pravilnikom u skladu sa Zakonom.
Zvanja izražavaju stručna svojstva zaposlenog i njegovu osposobljenost za vršenje poslova određenog stepena složenosti u Gradskoj upravi.
Opšti i posebni uslovi za sticanje zvanja utvrđeni su ovim Pravilnikom u skladu sa Zakonom.
Za zaposlene sa odgovarajućom školskom spremom koji rade na odgovarajućim radnim mestima u Gradskoj upravi, za koje se ne utvrđuje zvanje, određuje se zanimanje u smislu Zakona i ovog Pravilnika.
Zaposleni u Gradskoj upravi mogu sticati sledeća zvanja:
1. U okviru visoke školske spreme: samostalni savetnik, savetnik i mlađi savetnik.
2. U okviru više školske spreme: saradnik i mlađi saradnik.
3. U okviru srednje školske spreme: viši referent, referent i mlađi referent.
Zvanja iz člana 3. ovog pravilnika stiču se pod uslovima i na način propisan zakonom.
Zaposleni u Gradskoj upravi napreduju sticanjem višeg zvanja.
Radi utvrđivanja postojanja uslova za napredovanje, rad zaposlenih se ocenjuje jednom godišnje, najkasnije do 31. januara tekuće godine za prethodnu godinu.
Postupak ocenjivanja i napredovanja zaposlenih u Gradskoj upravi vrši se u skladu i na način propisan zakonom i podzakonskim aktom donetim na osnovu istog.
PLATA I NAKNADA PLATE ZAPOSLENIH
Zaposleni ima pravo na odgovarajuću platu, koja se utvrđuje u skladu sa zakonom, Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata imenovanih i postavljenih lica i zaposlenih u državnim organima ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 44/2008 - prečišćen tekst, 2/2012, 113/2017- dr. zakon i 23/2018) i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave.
Plata se utvrđuje na osnovu:
1) osnovice za obračun plata,
2) koeficijenta koji se množi osnovicom,
3) dodatka na platu,
4) obaveza koji zaposleni plaća po osnovu poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje iz plate, u skladu sa zakonom.
Osnovna plata se određuje množenjem koeficijenta sa osnovicom za obračun plata.
Osnovicu za zaposlene u Gradskoj upravi utvrđuje Vlada Republike Srbije.
Koeficijent za obračun plata zaposlenih u Gradskoj upravi izražava složenost, odgovornost, uslove rada i stručnu spremu.
Plata se isplaćuje u dva dela i to prvi deo do 05. u tekućem mesecu za prethodni mesec, a drugi deo najkasnije do 20. u tekućem mesecu za prethodni mesec.
Poslodavac je dužan da zaposlenom prilikom svake isplate plata dostavi obračun plate.
Koeficijenti za obračun i isplatu zarada su:
- Samostalni stručni saradnik |
12,05 |
- Viši stručni saradnik |
10,77 |
- Stručni saradnik |
10,45 |
- Viši saradnik |
9,91 |
- Saradnik |
8,95 |
- VKV i viši referent |
8,85 |
- Referent i daktilograf |
8,74 |
- KV radnik |
8,00 |
- Nekvalifikovani radnik |
6,40. |
Koeficijent iz člana 9. ovog Pravilnika uvećava se po osnovu složenosti i odgovornosti poslova, za dodatni koeficijent i to:
- za 12,60 - za samostalnog stručnog saradnika načelnika odeljenja i službe,
- za 12,60 - za samostalnog stručnog saradnika zamenika načelnika i šefa odseka,
- za 12,30 - za samostalnog stručnog saradnika i šefa odseka,
- za 12,10 - za samostalnog stručnog saradnika i rukovodioca kancelarije,
- za 12,00 - za samostalnog stručnog saradnika,
- za 11,80 - za višeg stručnog saradnika,
- za 8,63 - za stručnog saradnika, prevodioca i bibliotekara,
- za 5,10 - za višeg saradnika,
- za 4,70 - za saradnika i visokokvalifikovanog radnika,
- za 2,0 - za stenografa i višeg referenta,
- za 1,80 - za referenta i daktilografa,
- za 1,00 - za kvalifikovanog radnika,
- za 1,00 - za nekvalifikovanog radnika.
Koeficijent iz člana 9. i 10. ovog pravilnika može se uvećati:
- zaposlenom koji koordinira najsloženije aktivnosti - najviše do 5%, s tim da ovaj broj zaposlenih ne može preći 2% od ukupnog broja zaposlenih;
- zaposlenom koji rukovodi unutrašnjom organizacionom jedinicom - 10%;
- zaposlenom koji radi na pripremi i izvršenju budžeta ili finansijskog plana, vođenju poslovnih knjiga i sastavljanju računovodstvenih izveštaja - najviše do 5%;
- zaposlenom na poslovima budžetske inspekcije - najviše do 20%;
- zaposlenom koji radi na poslovima inspekcijskog nadzora u neposrednom kontaktu sa subjektima nadzora - najviše do 20% s tim što će načelnik Gradske uprave za svaku budžetsku godini u zavisnosti od raspoloživih sredstava u budžetu donositi rešenje o procentu uvećanja plata po ovom osnovu;
Zaposlenom koji ima pravo na uvećanje koeficijenta po više osnova iz stava 1. ovog člana, ukupno uvećanje koeficijenta ne može biti veće od 10%.
Dodatak za vreme provedeno u radnom odnosu
Zaposleni ima pravo na dodatak na osnovnu platu u visini od 0,4% osnovne plate za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu (minuli rad) u državnom organu, organu autonomne pokrajine, odnosno organu lokalne samouprave, nezavisno od toga u kom organu je radio i da li je organ u kome je zaposleni radio u međuvremenu promenio naziv, oblik organizovanja ili je prestao da postoji.
Pravo na minuli rad ostvaruje se i za godine rada kod poslodavca od koga je organ, odnosno poslodavac preuzeo nadležnosti, poslove i zaposlene.
Zaposleni ostvaruje pravo na minuli rad i za godine rada provedene u organima ranijih saveznih država čiji je pravni sledbenik Republika Srbija, a koji su usled promene državnog uređenja prestali da postoje.
Ostala prava i obaveze zaposlenih u Gradskoj upravi ostvaruju se u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u lokalnim samoupravama.
Zaposleni ima pravo na naknadu plate u visini od 100% osnovne plate za mesec u kome je privremeno odsustvovao sa rada zbog potvrđene zarazne bolesti COVID-19 ili zbog mere izolacije ili samoizolacije naložene u vezi sa tom bolešću, a koja je nastupila kao posledica neposrednog izlaganja riziku po osnovu obavljanja poslova i radnih zadataka, odnosno službenih dužnosti i kontakata sa licima kojima je potvrđena bolest COVID-19 ili naložena mera izolacije ili samoizolacije.
Zaposleni ostvaruje pravo iz stava 1. ovog člana tako što se:
1) za prvih 30 dana odsustva sa rada, isplata visine naknade plate vrši iz sredstava budžeta poslodavca;
2) počev od 31. dana odsustva sa rada, isplata visine naknade plate vrši iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja do zakonom propisane visine naknade plate, a iz sredstava poslodavca, odnosno iz sredstava budžeta poslodavca za preostali iznos razlike do visine od 100% osnovne plate.
Pravo na naknadu plate iz st. 1. i 2. ovog člana, ostvaruje i zaposleni koji je odsustvovao sa rada iz razloga navedenih u stavu 1. ovog člana u periodu za koji do dana stupanja na snagu ovog kolektivnog ugovora nije izvršen konačni obračun i isplata naknade plate po osnovu privremene sprečenosti za rad.
Odsustvo sa rada iz stava 1. ovog člana zaposleni dokazuju rešenjem nadležnog organa (sanitarnog inspektora, organa nadležnog za kontrolu prelaženja državne granice, carinskog organa, izvodom iz evidencije Ministarstva unutrašnjih poslova i dr.) ili izveštajem lekara o privremenoj sprečenosti za rad (doznaka), u skladu sa zakonom.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o platama i zvanjima zaposlenih u Gradskoj upravi grada Bora ("Službeni list grada Bora", broj 39/19).
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Bora".