PRAVILNIK
O KONTNOM OKVIRU I FINANSIJSKIM IZVEŠTAJIMA DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE ALTERNATIVNIM INVESTICIONIM FONDOVIMA

("Sl. glasnik RS", br. 61/2020)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Predmet uređivanja

Član 1

Ovim pravilnikom se uređuju:

1) poslovne knjige društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima;

2) struktura, sadržaj, način i rokovi objavljivanja godišnjih finansijskih izveštaja društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima;

3) kontni okvir društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima.

Sastavni deo ovog pravilnika su:

1) Kontni okvir za društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima (prilog 1);

2) Finansijski izveštaji za društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima (prilog 2);

3) Statistički izveštaj za društva za upravljanje alternativnim investicionim fondovima (prilog 3).

Pojmovi

Član 2

Pojedini pojmovi u smislu ovog pravilnika imaju sledeća značenja:

1) Komisija je Komisija za hartije od vrednosti;

2) Zakon je Zakon o alternativnim investicionim fondovima ("Službeni glasnik RS", broj 73/19);

3) Agencija je Agencija za privredne registre;

4) AIF je alternativni investicioni fond;

5) Društvo za upravljavljanje alternativnim investicionim fondovima (u daljem tekstu: DZUAIF) je pravno lice sa sedištem u Republici Srbiji čija je redovna delatnost upravljanje jednim ili više AIF-ova na osnovu dozvole za rad izdate od strane Komisije, u skladu sa odredbama zakona kojima se uređuju alternativni investicioni fondovi;

6) MSFI su Međunarodni standardi finansijskog izveštavanja;

7) MRS su Međunarodni računovodstveni standardi;

8) Veliko pravno lice je pravno lice koje ispunjava kriterijume propisane Zakonom o računovodstvu ("Službeni glasnik RS", br. 62/13 i 30/18) ili koje je navedenim zakonom proglašeno za veliko pravno lice i koje je obveznik vođenja poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izveštaja u skladu sa tim zakonom;

9) Redovni godišnji finansijski izveštaj je izveštaj koji treba da pruži istinit i pošten pregled finansijskog položaja i uspešnosti poslovanja pravnog lica i koji se sastavlja za prethodnu poslovnu godinu;

10) Vanredni finansijski izveštaj je izveštaj koji se sastavlja u slučajevima statusnih promena, otvaranja, odnosno zaključenja stečajnog postupka ili pokretanja, odnosno zaključenja postupka likvidacije nad pravnim licem.

II POSLOVNE KNJIGE

Poslovne knjige

Član 3

Poslovne knjige predstavljaju jednoobrazne evidencije o stanju i promenama na imovini, obavezama i kapitalu, prihodima i rashodima društva za upravljanje.

U poslovne knjige podaci se unose na osnovu računovodstvenih isprava.

Poslovne knjige vode se u skladu sa načelom nepromenljivog zapisa o nastaloj poslovnoj promeni.

Vođenje poslovnih knjiga

Član 4

DZUAIF, saglasno zakonu kojim se uređuju AIF-ovi i zakonu i propisima kojima se uređuje računovodstvo, je dužno da vodi poslovne knjige.

DZUAIF se u smislu zakona kojim se uređuje računovodstvo smatra velikim pravnim licem.

Za priznavanje, vrednovanje, prezentaciju i obelodanjivanje pozicija u finansijskim izveštajima DZUAIF primenjuje MSFI.

Vođenje poslovnih knjiga DZUAIF, saglasno Zakonu, ne može da poveri drugom pravnom licu čija je pretežna delatnost pružanje računovodstvenih usluga.

Poslovne knjige vode se za poslovnu godinu koja je, po pravilu, jednaka kalendarskoj.

DZUAIF vrši otvaranje poslovnih knjiga na početku poslovne godine na osnovu zaključnog bilansa stanja prethodne godine.

Novoosnovano DZUAIF otvara poslovne knjige na osnovu bilansa osnivanja, koji se sastavlja na osnovu popisa imovine i obaveza, sa stanjem na dan upisa u registar privrednih subjekata.

Čuvanje podataka

Član 5

DZUAIF je dužno da koristi standardni računovodstveni softver koji omogućava funkcionisanje sistema internih računovodstvenih kontrola i onemogućava brisanje knjigovodstveno evidentiranih poslovnih promena.

DZUAIF je dužno da uredno čuva računovodstvene isprave, poslovne knjige i finansijske izveštaje i da opštim aktom odredi odgovorna lica i poslovne prostorije za njihovo čuvanje, kao i način čuvanja.

Finansijski izveštaji, godišnji izveštaj o poslovanju i izveštaji o izvršenoj reviziji čuvaju se 20 godina.

Dnevnik i glavna knjiga čuvaju se 10 godina.

Pomoćne knjige čuvaju se pet godina, od dana njihovog zaključivanja.

Najmanje pet godina se čuvaju isprave na osnovu kojih se unose podaci u poslovne knjige, a u slučaju da to zahteva strategija ulaganja tog AIF-a, isprave se čuvaju duže od deset godina.

Rokovi čuvanja računovodstvenih isprava i poslovnih knjiga računaju se od poslednjeg dana poslovne godine na koju se odnose.

Računovodstvene isprave, poslovne knjige i finansijski izveštaji čuvaju se u originalu ili korišćenjem drugih sredstava arhiviranja, utvrđenih Zakonom o računovodstvu.

Zaključivanje poslovnih knjiga

Član 6

DZUAIF poslovne knjige zaključuje posle knjiženja svih poslovnih promena i obračuna na kraju poslovne godine, kao i u slučajevima statusnih promena, prestanka poslovanja i u drugim slučajevima u kojima je neophodno zaključiti poslovne knjige.

DZUAIF poslovne knjige zaključuje najkasnije do roka za dostavljanje finansijskih izveštaja.

III KONTNI OKVIR I SADRŽINA RAČUNA U KONTNOM OKVIRU

Kontni okvir

Član 7

DZUAIF sve poslovne promene knjigovodstveno evidentira na računima propisanim Kontnim okvirom DZUAIF.

Propisani trocifreni računi se, po potrebi u skladu sa odredbama ovog pravilnika, mogu raščlanjavati na analitičke račune.

Komisija može doneti uputstvo o bližoj sadržini računa u Kontnom okviru DZUAIF.

Klasa 0: Stalna imovina

Član 8

Na računima grupe 00 Nematerijalna imovina - iskazuju se ulaganja u određena nematerijalna sredstva, koja služe za isporuku usluga, iznajmljivanje drugim licima ili se koriste u administrativne svrhe. Nematerijalna ulaganja priznaju se i vrednuju u skladu sa MRS 38, MRS 36 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 01 Materijalna imovina - iskazuju se zemljišta, građevinski objekti, investicione nekretnine, objekti i oprema u vlasništvu društva, objekti i oprema uzeti u finansijski lizing i ostala materijalna imovina koja ispunjava uslov za priznavanje po MRS, kao i ulaganja za pribavljanje nekretnina, postrojenja i opreme. Ulaganja u materijalnu imovinu priznaju se i vrednuju u skladu sa MRS 16, MRS 17, MRS 36, MRS 40 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 02 Učešća u kapitalu - iskazuju se učešća u kapitalu (akcije i udeli) fondova kojima društvo upravlja priznaju se i vrednuju se u skladu sa MSFI 1, odnosno drugim relevantnim MRS i MSFI.

Na računima grupe 03 Dugoročni finansijski plasmani - iskazuju se ulaganja u hartije od vrednosti raspoložive za prodaju, dugoročne hartije od vrednosti koje se drže do dospeća, otkupljene sopstvene akcije i udeli i ostali dugoročni plasmani. Dugoročni finansijski plasmani priznaju se i vrednuju u skladu sa MRS 28, MRS 39, MSFI 9, MSFI 10, MSFI 11, MSFI 12 i drugim relevantnim MRS i MSFI.

Na računima grupe 04 Dugoročna potraživanja - iskazuju se potraživanja sa rokom dospelosti dužim od dvanaest meseci posle izveštajnog perioda koja se priznaju i vrednuju u skladu MRS 1 i drugim relevantnim MRS.

Klasa 1: Zalihe

Član 9

Na računima grupe 10 Zalihe - iskazuju se zalihe inventara čije se priznavanje i vrednovanje vrši u skladu sa MRS 2 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 11 Stalna sredstva namenjena prodaji i sredstva poslovanja koje se obustavlja - iskazuju se nematerijalna ulaganja, zemljišta, građevinski objekti i druge nekretnine i oprema namenjena prodaji i sredstva poslovanja koje će biti obustavljeno, a sredstva otuđena u skladu sa MSFI 5.

Na računima grupe 12 Plaćeni avansi - iskazuju se avansi za sticanje svih oblika nematerijalne imovine, odnosno nekretnina, postrojenja i opreme, u skladu sa relevantnim MRS.

Klasa 2: Kratkoročna potraživanja, plasmani i gotovina

Član 10

Na računima grupe 20-22 - iskazuju se kratkoročna potraživanja po osnovu obavljanja delatnosti, potraživanja za kamatu, dividende i ostala ulaganja i ostala kratkoročna potraživanja koja se priznaju i vrednuju u skladu sa MRS 18, MSFI 9, MSFI 13 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 23 Kratkoročni finansijski plasmani - iskazuju se hartije od vrednosti i ostali kratkoročni plasmani sa rokom dospeća, odnosno prodaje koji je kraći od dvanaest meseci posle izveštajnog perioda, odnosno od dana bilansa. Kratkoročni finansijski plasmani priznaju se i vrednuju u skladu sa MSFI 9, MSFI 13 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 24 Gotovinski ekvivalenti i gotovina - iskazuju se neposredno unovčive hartije od vrednosti, poslovni i devizni računi, gotovina u blagajni i ostala novčana sredstva.

Na računima grupe 25 Porez na dodatu vrednost - iskazuje se prethodni porez na dodatu vrednost prema nazivima računa ove grupe.

Na računima grupe 28 Aktivna vremenska razgraničenja i odložena poreska sredstva - iskazuju se troškovi plaćeni u toku poslovne godine koji se odnose na narednu poslovnu godinu i prihodi po osnovu kojih su nastali troškovi u tekućoj godini, a koji nisu fakturisani za tekuću godinu i iznosi poreza iz dobiti koji mogu da se povrate u narednim periodima po osnovu odbitnih privremenih razlika, neiskorišćenih poreskih gubitaka i kredita, u skladu sa MRS 12 i drugim relevantnim standardima.

Klasa 3: Kapital

Član 11

Na računima grupe 30 Osnovni kapital - iskazuju se stanje i promene osnovnog kapitala društva osnovanog kao društvo sa ograničenom odgovornošću ili akcionarsko društvo.

Na računima grupe 31 Upisani a neuplaćeni kapital - iskazuju se iznos upisanih a neuplaćenih akcija, odnosno udela društva.

Na računima grupe 32 Kapitalne rezerve - iskazuju se stanje i promene emisione premije i moguće uplate akcionara društva pri konverziji preferencijalnih u obične akcije, konverziji obveznica u akcije i ostale uplate akcionara u kapital koje nisu praćene emisijom akcija.

Na računima grupe 33 Rezerve iz dobitka - iskazuju se stanje i promene rezervi koje su izdvojene iz dobitka (zakonske, statutarne i ostale rezerve).

Na računima grupe 34 Revalorizacione rezerve i nerealizovani dobici i gubici - iskazuju se efekti revalorizacije, rezerve po osnovu preračuna finansijskih izveštaja u drugoj funkcionalnoj valuti kao i nerealizovani dobici i gubici koji se uključuju u izveštaj o ostalom rezultatu u skladu sa MRS 1 Prezentacija finansijskih izveštaja.

Na računima grupe 35 Neraspoređeni dobitak - iskazuju se stanje i promene dobitaka koji u prethodnim i tekućoj godini nisu raspoređeni.

Na računima grupe 36 Gubitak - iskazuju se stanje i promene nepokrivenog gubitka iz prethodnih godina i nepokrivenog gubitka tekuće godine.

Kapital DZUAIF-a prikazan u klasi 3 može biti negativan.

Klasa 4: Dugoročna rezervisanja i obaveze

Član 12

Na računima grupe 40 Dugoročna rezervisanja - iskazuju se dugoročna rezervisanja za troškove i rizike koji se priznaju i vrednuju u skladu sa MRS 37 i drugim relevantnim MRS i računovodstvenom politikom.

Na računima grupe 41 Dugoročne finansijske obaveze - iskazuju se stanje i promene obaveza društva čiji je rok dospeća duži od godinu dana. Reč je o obavezama nastalih po osnovu emitovanih hartija od vrednosti, obaveze iz uzetih kredita i ostale finansijske obaveze, koje se priznaju i vrednuju u skladu sa MSFI 9, MSFI 13 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 42 Kratkoročne finansijske obaveze - iskazuju se stanje i promene obaveza društva po osnovu uzetih kratkoročnih kredita, ostalih kratkoročnih finansijskih obaveza, kao i deo dugoročnih obaveza koji je dospeo za plaćanje. Reč je o obavezama nastalih po osnovu emitovanih hartija od vrednosti, obaveze iz uzetih kredita i ostale finansijske obaveze koje se vrednuju u skladu sa relevantnim MRS.

Na računima grupe 43 Obaveze iz poslovanja - iskazuju se obaveze prema fondovima, obaveze iz zarada i ostale obaveze iz poslovanja, koje se priznaju i vrednuju u skladu sa relevantnim MRS.

Na računima grupe 44 Obaveze za poreze i doprinose - iskazuju se obaveze za poreze i doprinose na zarade, obaveze za porez iz rezultata i ostale obaveze za poreze i doprinose.

Na računima grupe 45 Obaveze za porez na dodatu vrednost - iskazuju se obaveze nastale po osnovu obračunatog poreza na dodatu vrednost prema nazivima računa ove grupe.

Na računima grupe 46 Pasivna vremenska razgraničenja i odložene poreske obaveze - iskazuju se unapred naplaćeni, odnosno obračunati prihodi i troškovi tekućeg perioda i odložene poreske obaveze, kao iznosi poreza na dobitak koji se plaćaju u narednim periodima po osnovu oporezivih privremenih razlika u skladu sa MRS 12.

Na računima grupe 47 Obaveze po osnovu stalnih sredstava namenjenih prodaji i sredstava poslovanja koje se obustavlja - iskazuju se obaveze po osnovu stalnih sredstava namenjenih prodaji i sredstava poslovanja koje se obustavlja u skladu sa MSFI 5, koje se izmiruju ili gase prilikom otuđenja tih sredstava.

Klasa 5: Rashodi

Član 13

Na računima grupe 50 Rashodi po osnovu obavljanja delatnosti - iskazuju se troškovi marketinga, transakcioni troškovi, troškovi usluga depozitara i posrednika i drugi rashodi po osnovu obavljanja delatnosti.

Na računima grupe 51 Ostali poslovni rashodi - iskazuju se troškovi amortizacije, troškovi rezervisanja i ostali poslovni rashodi.

Na računima grupe 52 Troškovi zarada, naknada zarada i ostali lični rashodi - iskazuju se troškovi po osnovu zarada, naknada zarada i drugih primanja zaposlenih i troškovi po osnovu naknada po ugovorima sa fizičkim licima.

Na računima grupe 53 Nematerijalni troškovi - iskazuju se troškovi neproizvodnih usluga, reprezentacije, premija osiguranja, troškovi platnog prometa, članarina, poreza, doprinosa i ostali nematerijalni troškovi.

Na računima grupe 54 Gubici na ostvarenoj razlici u ceni - iskazuju se realizovani gubici po osnovu prodaje finansijskih instrumenata.

Na računima grupe 55 Rashodi od usklađivanja vrednosti imovine i obaveza - iskazuju se negativni efekti vrednosnih usklađivanja nematerijalnih ulaganja, nekretnina, postrojenja, opreme, dugoročnih i kratkoročnih finansijskih plasmana i potraživanja kao i drugih ispravki vrednosti po osnovu vrednosnog usklađivanja u skladu sa MRS 16, MRS 38, MRS 36 i drugim relevantnim MRS i računovodstvenom politikom.

Na računima grupe 56 Finansijski rashodi - iskazuju se rashodi po osnovu kamata, kursnih razlika i ostali finansijski rashodi.

Na računima grupe 57 Ostali rashodi - iskazuju se gubici po osnovu prodaje stalnih sredstava namenjenih prodaji, u smislu MSFI 5 u iznosu manjem od neotpisane vrednosti, rashodi po osnovu direktnih otpisa potraživanja i ostali nepomenuti rashodi.

Na računima grupe 58 Gubitak iz poslovanja koje se obustavlja, efekti promene računovodstvene politike, ispravke grešaka ranijih perioda i prenos rashoda - iskazuju se gubici prema nazivima računa ove grupe i prenos ukupnih rashoda na kraju perioda. Prenos rashoda se iskazuje odobrenjem računa 589 na teret odgovarajućih računa grupe 71. Na kraju godine vrši se zaključivanje ovog računa njihovim zaduženjem u korist računa grupe 50 do 58.

Klasa 6: Prihodi

Član 14

Na računima grupe 60 Prihodi po osnovu obavljanja delatnosti - iskazuju se prihodi od naknada za upravljanje fondovima, od kupovine i otkupa investicionih jedinica, upravljanja portfoliom klijenata, investicionog savetovanja i ostali prihodi od obavljanja delatnosti.

Na računima grupe 61 Dobici iz ostvarene razlike u ceni - iskazuju se realizovani dobici po osnovu prodaje finansijskih instrumenata u odnosu na nabavnu vrednost istih.

Na računima grupe 62 Prihodi od usklađivanja vrednosti imovine i obaveza - iskazuju se pozitivni efekti promene fer vrednosti nematerijalnih ulaganja, nekretnina, postrojenja, opreme, dugoročnih i kratkoročnih finansijskih plasmana i potraživanja, kao i drugih ispravki vrednosti po osnovu vrednosnog usklađivanja u skladu sa MRS 16, MRS 38, MRS 36 i drugim relevantnim MRS i računovodstvenom politikom.

Na računima grupe 63 Finansijski prihodi - iskazuju se prihodi od kamata, kursnih razlika i ostali finansijski prihodi i vrednuju prema MRS 18, MRS 21, MSFI 13 i drugim relevantnim MRS.

Na računima grupe 64 Ostali prihodi - iskazuju se dobici po osnovu prodaje stalnih sredstava namenjenih prodaji, u smislu MSFI 5, u iznosu većem od neotpisane vrednosti i prihodi od smanjenja obaveza, prihodi od ukidanja dugoročnih rezervisanja i ostali nepomenuti prihodi.

Na računima grupe 65 Dobitak iz poslovanja koje se obustavlja, efekti promene računovodstvene politike, ispravke grešaka ranijih perioda i prenos prihoda - iskazuju se dobici prema nazivima računa ove grupe i prenos ukupnih prihoda na kraju perioda. Prenos ukupnih prihoda na kraju perioda se iskazuje zaduženjem računa 659 u korist odgovarajućih računa grupe 71. Na kraju godine vrši se zaključivanje ovog računa njegovim odobrenjem, a na teret pojedinih računa grupe 60 do 65.

Klasa 7: Otvaranje i zaključak računa

Član 15

Na računu grupe 70 Otvaranje glavne knjige - iskazuju se početna stanja pozicija aktive i pasive iz bilansa osnivanja na početku rada društva i početnog bilansa stanja na početku svake godine.

Na računima grupe 71 Zaključak računa uspeha - iskazuje se zaključak računa rashoda i prihoda na dan bilansa.

Na računima grupe 72 Račun dobitka ili gubitka - iskazuju se ostvareni dobitak, odnosno gubitak na kraju obračunskog perioda.

Na računu grupe 73 Zaključak računa stanja - iskazuje se zaključak računa stanja - aktive i pasive fonda na dan bilansa.

Klasa 8: Vanbilansna evidencija

Član 16

Na računima grupe 88 Vanbilansna aktiva - iskazuju se stanje i promene finansijskih instrumenata i novčanih sredstava klijenata po osnovu upravljanja portfoliom klijenata, garancije, repo ugovori, sredstava uzetih u operativni zakup i drugih sredstava koja nisu u vlasništvu društva, osim sredstava uzetih u finansijski zakup.

Na računima grupe 89 Vanbilansna pasiva - iskazuju se stanje i promene obaveza po osnovu sredstava koja su iskazana na računima grupe 88.

IV FINANSIJSKI IZVEŠTAJI I GODIŠNJI IZVEŠTAJ O POSLOVANJU DZUAIF-a

Finansijski izveštaji

Član 17

Godišnji finansijski izveštaj DZUAIF-a obuhvata sledeće izveštaje:

1) Bilans stanja;

2) Bilans uspeha;

3) Izveštaj o ostalom rezultatu;

4) Izveštaj o tokovima gotovine;

5) Izveštaj o promenama na kapitalu;

6) Napomene uz finansijske izveštaje.

Vanredni finansijski izveštaj DZUAIF-a obuhvata Bilans stanja i Bilans uspeha.

Obaveza objavljivanja

Član 18

Obveznik izrade i dostave izveštaja iz člana 17. ovog pravilnika ima DZUAIF kojem je Komisija izdala dozvolu za rad.

Bilans stanja

Član 19

Bilans stanja predstavlja stanje imovine, obaveza i kapitala na dan izveštajnog perioda sa uporednim podacima za prethodni period.

Rezultat poslovanja

Član 20

Ukupan rezultat poslovanja prikazuje se u Bilansu uspeha i Izveštaju o ostalom rezultatu.

Bilans uspeha predstavlja pregled prihoda, rashoda i rezultata poslovanja nastalih u određenom izveštajnom periodu.

Izveštaj o ostalom rezultatu čine stavke prihoda i rashoda (uključujući i reklasifikacije usled korigovanja) koje nisu priznate u Bilansu uspeha saglasno određenim MSFI), odnosno nerealizovani dobici i gubici nastali usled promena na kapitalu (osim promena nastalih iz odnosa sa vlasnicima kapitala).

Izveštaj o tokovima gotovine

Član 21

Izveštaj o tokovima gotovine čine informacije o prilivima i odlivima gotovine i gotovinskih ekvivalenata tokom izveštajnog perioda.

U izveštaju se prikazuju stanje gotovine na početku i kraju perioda, prilivi i odlivi iz poslovnih aktivnosti, aktivnosti investiranja i aktivnosti finansiranja, kao i neto priliv, odnosno odliv gotovine.

Prenos između pojedinih računa gotovine i gotovinskih ekvivalenata ne smatra tokom gotovine.

Izveštaj o tokovima gotovine priprema se u skladu sa MRS 7 primenom direktne metode.

Izveštaj o promenama na kapitalu

Član 22

Izveštaj o promenama na kapitalu čine informacije o promenama na kapitalu DZUAIF-a tokom izveštajnog perioda.

U izveštaju se prikazuju početno stanje, korekcije usled materijalno značajnih grešaka, odnosno korekcije usled promena računovodstvene politike koja se primenjuje retrospektivno, promene tokom izveštajnog perioda i stanje na kraju izveštajnog perioda i to za komponente kapitala, ostalog kapitala i ostalog rezultata, ukupni kapital i gubitak iznad kapitala.

Podaci se iskazuju za svaku komponentu kapitala i ostalog rezultata označenih u zaglavlju kolona 3 do 11, i to za svaki red od 1 do 9 posebno za dugovna salda računa, a posebno za potražna salda računa.

Razlika ukupnih iznosa potražnih i dugovnih salda iz kolona 3 do 11 iskazuje se za odgovarajući redni broj u koloni 12 (ukupan kapital), ako je zbir potražnih salda računa tog reda veći od zbira dugovnih salda računa istog reda.

Razlika ukupnih iznosa dugovnih i potražnih salda iz kolona 3 do 11 iskazuje se za odgovarajući redni broj u koloni 13 (gubitak iznad visine kapitala), ako je zbir dugovnih salda računa tog reda veći od zbira potražnih salda računa istog reda.

Napomene uz finansijske izveštaje

Član 23

Napomene uz finansijske izveštaje sadrže opšte informacije o DZUAIF, primenjene računovodstvene politike, primenjene osnove za vrednovanje pozicija u izveštajima, korekcije početnog stanja po osnovu greške ili promene računovodstvene politike, opise ili raščlanjavanja stavki obelodanjenih u finansijskim izveštajima i informacije o stavkama koje se nisu kvalifikovale za priznavanje u tim izveštajima, a značajne su za ocenu finansijskog položaja i uspešnost poslovanja DZUAIF-a i pruže informacije i obelodanjivanja u skladu sa zahtevima MSFI-a.

Napomenama uz finansijske izveštaje trebaju biti obuhvaćeni samo značajni poslovni događaji i promene računovodstvenih politika u odnosu na poslednje objavljene godišnje finansijske izveštaje.

Za napomene uz finansijske izveštaje nije propisan poseban obrazac, a informacije iz stava 1. ovog člana prikazuju se arapskim brojevima prema redosledu obrazaca i pozicija u obrascima, odnosno prema redosledu MRS, odnosno MSFI.

Revizija finansijskih izveštaja

Član 24

Godišnji finansijski izveštaji predstavljaju predmet revizije od strane eksternog, nezavisnog, licenciranog ovlašćenog revizora, a u skladu sa zakonom i propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija, kao i u skladu sa podzakonskim aktima Komisije.

DZUAIF je obavezno da obezbedi reviziju finansijskih izveštaja, koja se obavlja u skladu sa propisima kojima se uređuje revizija.

Godišnji izveštaj o poslovanju

Član 25

DZUAIF sastavlja Godišnji izveštaj o poslovanju koji sadrži podatke propisane Zakonom o računovodstvu, kao i podatke iz mesečnih izveštaja propisane pravilnikom Komisije kojim se propisuju uslovi za obavljanje delatnosti društva za upravljanje investicionim fondovima.

Statistički izveštaj

Član 26

Statistički izveštaj sadrži opšte podatke o DZUAIF, i podatke o bruto promenama nematerijalne imovine i nekretnina, postrojenja, opreme, strukturi osnovnog i akcijskog kapitala, potraživanjima i obavezama, drugim prihodima, odnosno troškovima i rashodima.

Podaci se unose u sve predviđene kolone prema sadržini grupa računa i računa označenih u tabeli, iznosi se upisuju u hiljadama dinara, a broj akcija i zaposlenih u celom broju.

Dostavljanje finansijskih izveštaja i godišnjeg izveštaja o poslovanju

Član 27

DZUAIF je dužno da Komisiji do 30. aprila naredne godine dostavi:

1) godišnje finansijske izveštaje;

2) godišnji izveštaj o poslovanju;

3) odluku o usvajanju finansijskih izveštaja i godišnjeg izveštaja o poslovanju;

4) izveštaj eksternog revizora o reviziji godišnjih finansijskih izveštaja;

5) odluku o usvajanju izveštaja eksternog revizora.

DZUAIF dužno je da, radi javnog objavljivanja, Agenciji dostavi redovne i vanredne finansijske izveštaje i dokumenta uz te izveštaje, na način i u rokovima propisanim zakonom kojim se uređuje računovodstvo.

DZUAIF je dužno da, radi obrade podataka za potreba statistike, Agenciji dostavi statistički izveštaj najkasnije do 31. marta naredne godine.

V ZAVRŠNA ODREDBA

Član 28

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Odredbe ovog pravilnika primenjuju se za finansijske izveštaje koji se sastavljaju na dan 31. decembar 2020. godine.

Priloge 1-3, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 61/2020, možete pogledati OVDE