ODLUKA
O PRUŽANJU PRAVNE POMOĆI NA TERITORIJI GRADA UŽICA

("Sl. list grada Užica", br. 4/2020)

Član 1

Ovom odlukom uređuje se način pružanja pravne pomoći građanima na teritoriji grada Užica u postupku ostvarivanja njihovih prava i izvršavanju obaveza kod organa uprave, pravosudnih organa i drugih organa javne vlasti, visina naknade za pružanje pravne pomoći, slučajevi kada se pravna pomoć pruža bez naknade, kao i druga pitanja od interesa za pružanje pravne pomoći.

Član 2

Pružanje pravne pomoći građanima vrši se u okviru nadležne Gradske uprave, a u skladu sa zakonom, Odlukom o gradskim upravama, Statutom i ovom odlukom.

Član 3

Pravna pomoć građanima pruža se na sledeći način:

- davanjem usmenih pravnih saveta,

- sastavljanjem podnesaka: tužbi, žalbi, zahteva, predloga, molbi, pritužbi, prigovora, podnesaka i drugog pravnog sredstva,

- sastavljanjem isprava (ugovora, testamenata, izjava i dr).

Član 4

Davanje usmenih pravnih saveta je detaljno objašnjenje o načinu i mogućnosti rešavanja konkretne pravne stvari pred sudom, drugim državnim organom, odnosno organom javne vlasti ili u postupku mirnog rešavanja spora, a koje se odnosi na pravo, obavezu ili interes korisnika pravne pomoći zasnovan na zakonu.

Član 5

Sastavljanje podneska iz člana 3. stav 1. alineja 2. ove Odluke je izrada pismena kojim se pokreće postupak pred sudom, drugim državnim organom, odnosno organom javne vlasti ili koje se podnosi tokom već pokrenutog postupka.

Član 6

Pružanje pravne pomoći iz člana 4. ove Odluke, Služba vrši u odnosu na sve pravne poslove i pravna pitanja bez obzira na nadležnost organa za rešavanje po tim pitanjima.

Stranka je dužna da pružaocu pravne pomoći stavi na uvid dokaze, spise i druge podatke čije je prethodno upoznavanje nužno za sastavljanje valjanog podneska.

Član 7

Pružanje pravne pomoći može se odbiti u slučaju:

- neblagovremenog ili nedozvoljenog zahteva,

- ako bi to nanelo štetu interesu stranke,

- ako bi pružanje pravne pomoći bilo u suprotnosti sa zakonom,

- ako je u istoj pravnoj stvari pružena pravna pomoć protivnoj stranci,

- pisanja ustavne žalbe, pisanja podnesaka u dugotrajnim procesima, kao i u predmetima u kojima stranke imaju punomoćnike.

Član 8

Služba ima štambilj koji je pravougaonog oblika sledeće sadržine: Služba pravne pomoći grada Užica.

Za overavanje podnesaka o pruženoj pravnoj pomoći koristi se štambilj. Štambilj o pruženoj pravnoj pomoći stavlja se na svaku ispravu ili podnesak.

Član 9

Služba pravne pomoći najmanje jedanput godišnje podnosi izveštaj o radu Gradskom veću grada Užica.

Član 10

Pravna pomoć građanima pruža se uz naknadu i to:

1. Za sastavljanje podnesaka kojima se inicira pokretanje bilo kog postupka pred sudom ili drugim organom - u visini od 30% od najnižeg iznosa važeće advokatske tarife u vreme sastavljanja podnesaka, bez obzira na vrednost spora.

2. Za sastavljanje isprava i pismena iz člana 3. stav 1. alineja 3. u visini od 50% od najniže važeće advokatske tarife u vreme sastavljanja isprava i pismena.

3. Za ostale zahteve, molbe i druge podneske, polovina iznosa iz tačke 1. ovog člana.

Zaposleni na poslovima pravne pomoći obavezni su da prate i ispravno primenjuju Tarifu o nagradama i naknadama troškova za rad advokata ("Službeni glasnik RS", broj 121/2012), kao i sve eventualne izmene.

Član 11

Naknada za pruženu pravnu pomoć uplaćuje se neposredno pre pružene pravne pomoći na propisani uplatni račun grada Užica.

Primerak opšte uplatnice, kao dokaz o uplaćenoj naknadi, stranka predaje Službi pravne pomoći.

Primerak opšte uplatnica se prilaže kopiji podneska, čuva dve godine i o tome se vodi posebna evidencija.

Član 12

U složenim pravnim odnosima, u kojima je pored davanja usmenog pravnog saveta i pouke o načinu ostvarivanja ili zaštite prava građana, očigledno potrebno angažovanje advokata, građanima se ukazuje na prisutne razloge, a posebno na mogućnost uvida u sudske i druge spise, te da je neophodno angažovanje advokata na ročištima i drugim procesnim radnjama.

Član 13

Besplatna pravna pomoć za građane ostvaruje se i pruža na način i po postupku koji je propisan Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći.

Član 14

Poslove pružanja pravne pomoći mogu obavljati zaposleni koji imaju završen pravni fakultet, položen pravosudni ispit i tri godine radnog iskustva.

Broj zaposlenih i ostali uslovi za obavljanje poslova pravne pomoći utvrđuju se Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta u gradskim upravama, gradskom pravobranilaštvu, službi budžetske inspekcije i službi interne revizije grada Užica.

Član 15

Zaposleni koji obavljaju poslove i zadatke na pružanju pravne pomoći samostalni su u radu i postupaju u skladu sa zakonom, stručno, savesno i odgovorno.

Zaposleni prilikom pružanja pravne pomoći ne smeju praviti razliku ili nejednako postupati prema građanima koji koriste pravnu pomoć zbog njihovih ličnih svojstava (rasa, boja kože, pol, nacionalna pripadnost, društveni položaj i poreklo, rođenje, veroispovest, političko ubeđenje, imovno stanje, kulturu, jezik, starost, zdravstveno stanje, bračni status, seksualno opredeljenje).

Član 16

Zaposleni na poslovima pružanja pravne pomoći dužni su da po primljenom zahtevu za sastavljanje podnesaka, isprava, ugovora i sl. vrše izradu pismenih podnesaka u zakonskim rokovima za pojedine postupke - ako su vezani za rok, a ukoliko nisu vezani za rok, najkasnije u roku od 30. dana.

Zaposleni na pružanju pravne pomoći su dužni da čuvaju kao službenu tajnu ono što im je stranka pri pružanju pravne pomoći poverila.

Član 17

Pravna pomoć se pruža građanima bez naknade u sledećim slučajevima:

- davanja usmenih pravnih saveta;

- kada stranka prima minimalnu zaradu;

- u postupku ostvarivanja prava na zakonsko izdržavanje dece ili starateljstvo;

- u postupku ostvarivanja prava iz radnih odnosa;

- lica koja primaju najniži iznos penzije.

Stranka pravo na pravnu pomoć bez naknade dokazuje odgovarajućom ispravom.

Član 18

O pružanju pravne pomoći vodi se evidencija.

Evidencija sadrži: redni broj, datum pružene usluge, ime i prezime stranke, mesto stanovanja - adresa, kratak opis pravnog problema, vrstu pružene pravne pomoći, da li je pravna pomoć pružena pismeno ili usmeno, uz naknadu ili bez naknade i visinu naknade.

Član 19

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o organizovanju Službe pravne pomoći u opštini Titovo Užice 01 broj 021 -47/87 od 15. decembra 1987. godine ("Službeni list opštine Titovo Užice" br. 10/87).

Član 20

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Užica".