PRAVILNIK
O TEHNIČKIM USLOVIMA ZA POSTAVLJANJE LETNJIH BAŠTI NA POVRŠINAMA JAVNE NAMENE NA TERITORIJI GRADA POŽAREVCA

("Sl. list grada Požarevca", br. 5/2020)

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se tehnički uslovi za postavljanje letnjih bašti na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca.

Član 2

Površine javne namene na kojima se može postaviti letnja bašta su:

- deo površine javne namene na trotoaru i

- deo površine javne namene u pešačkim zonama.

Član 3

Pešačka zona u smislu ovog pravilnika je ulica Stari korzo i Barili centar u gradu Požarevcu.

Član 4

Ispunjenost uslova za postavljanje letnjih bašti na površinama javne namene utvrđuje organ nadležan za komunalne poslove Gradske uprave Grada Požarevca u skladu sa odredbama važeće odluke o postavljanju manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene i ovim pravilnikom.

Član 5

Letnja bašta je otvoreni prostor koji se može formirati na površini javne namene neposredno uz ili ispred ugostiteljskog objekta u kome se isključivo vrši spremanje ili posluživanje hrane i pića, kao privremeno proširenje kapaciteta ugostiteljskog objekta u periodu od 1. marta do 1. novembra, u toku svake tekuće godine. Nakon isteka ovog roka letnja bašta se uklanja sa svim pratećim sadržajem i urbanim mobilijarom.

Letnja bašta se formira na površini javne namene neposredno uz ili ispred ugostiteljskog objekta u širini uličnog fronta ugostiteljskog objekta u čijoj je funkciji.

Izuzetno ako postoji slobodna površina javne namene između dva ugostiteljska objekta, odobrenje za zauzeće može se dobiti isključivo produžno, po pribavljanju saglasnosti Gradskog veća Grada Požarevca, pri čemu zainteresovani podnosioci ne mogu biti stavljeni u neravnopravan položaj.

Letnja bašta se ne može formirati za potrebe kioska i drugih manjih montažnih objekata postavljenih na površinama javne namene.

Član 6

Letnje bašte se mogu formirati na delovima površine javne namene na kojima je moguće, a pod sledećim uslovima:

- minimalna slobodna širina pešačkog prolaza 1,60 m;

- minimalno rastojanje letnje bašte od ivičnjaka kolovoza 0,50 m;

- minimalno rastojanje letnje bašte od raskrsnice 6,00 m;

- minimalno rastojanje letnje bašte od obeleženog pešačkog prolaza 3,00 m i

- slobodan prolaz u širini postojećeg kolskog ili pešačkog prolaza (pasaža) do objekta.

Član 7

Letnje bašte u ulici Stari korzo, kao pešačkoj zoni, postavljaju se prema uslovima iz ovog pravilnika.

Širina letnjih bašti u ulici Stari korzo kao pešačkoj zoni, ograničena je sa desne strane klupama za sedenje i drvoredom, a sa leve strane kandelabrima, posmatrano iz pravca ulice Voje Dulića (desna strana).

Širina letnjih bašta, posmatrano iz pravca Trga oslobođenja (desna strana) ograničena je sa leve strane zelenim površinama, a sa desne strane slobodnim prostorom širine od minimum 2,0 metra.

Član 8

Letnja bašta može da sadrži prenosni urbani mobilijar koji se može lako demontirati i ukloniti po prestanku roka formiranja bašte.

U lako prenosni urbani mobilijar spadaju: podijum, stolovi, stolice, suncobrani, senila, montažne prenosive ograde, žardinjere sa zelenilom i prenosna rasveta, pano za izlaganje menija ili jelovnika.

Postavljanje podijuma letnje bašte može se odobriti na terenu u nagibu i na površini javne namene koja nije završno obrađena, na način koji omogućava redovno komunalno održavanje javne površine. Maksimalna visina podijuma iznad nivoa terena iznosi 15 cm.

Zabranjeno je postavljanje podijuma u pešačkim zonama.

Letnje bašte sa podijumom moraju da imaju montažnu prenosivu ogradu.

Letnje bašte se mogu ograditi lakom transparentnom montažnom ogradom visine do 80 cm od kote terena, bez fiksiranja za podlogu ili prenosnim ukrasnim žardinjerama sa zelenilom.

Ograđivanje letnje bašte vrši se po pravilu uz ivičnjak kolovoza radi zaštite korisnika bašte od kolskog saobraćaja.

U zavisnosti od položaja letnje bašte u odnosu na objekat, moguće je postaviti dva tipa senila:

- slobodno stojeća senila (suncobrani) i

- senila fiksirana na objektu (konzolne tende). 

Oblik i veličina senila fiksiranih na objektu moraju biti u skladu sa širinom i visinom ugostiteljskog objekta, spratnih delova objekta na koji se postavljaju i okolnog javnog zelenila.

Član 9

U sklopu letnje bašte nije dozvoljeno:

- zidanje bilo kakvih zidova, parapetnih ograda, betoniranje podnih platoa i zastakljivanje istih, odnosno zatvaranje letnje bašte na bilo koji način;

- izgradnja krovnih konstrukcija;

- postavljanje fiksnih podijuma i ograda koji ometaju pristup komunalnim instalacijama, šahtama, protivpožarnim hidrantima i prilaz interventnim komunalnim, protivpožarnim i drugim službenim vozilima;

- postavljanje šanka, baštenskog roštilja ili ražnja;

- postavljanje montažno-demontažnih nastrešnica fiksiranih za podlogu u pešačkim zonama;

- postavljanje uređaja za reprodukciju zvuka (zvučnici, pojačala, laptopova i slično), kao i postavljanje istih na ulaznim vratima i portalima ugostiteljskog objekta;

- postavljanje podijuma u pešačkim zonama;

- postavljanje svih vrsta ograda osim saksija sa zelenilom u pešačkim zonama i

- koristiti postojeće drveće i drugi urbani mobilijar u funkciji korišćenja bašte.

Član 10

Na sve ono što nije predviđeno ovim Pravilnikom primeniće se odredbe važećih zakonskih propisa.

Član 11

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o tehničkim uslovima za postavljanje letnjih bašti na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca, Skicama letnjih bašti ugostiteljskih objekata u ulici Stari korzo - pešačka zona, Skicama letnjih bašti ugostiteljskih objekata u tržnom centru "Barilli" - pešačka zona i Ispravka skice letnjih bašti ugostiteljskih objekata ("Službeni glasnik Grada Požarevca", br. 2/13, 4/14 i 6/14).

Član 12

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja, a biće objavljen u "Službenom glasniku Grada Požarevca".