PRAVILNIK
O NOMENKLATURI SPORTSKIH ZANIMANJA I ZVANJA

("Sl. glasnik RS", br. 86/2020)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se nomenklatura sportskih zanimanja i zvanja, tipični poslovi za utvrđena sportska zanimanja i zvanja i uslovi u pogledu obrazovanja, odnosno stručne osposobljenosti za sticanje zvanja od strane sportskih stručnjaka.

Član 2

Sportski stručnjaci su fizička lica koja obavljaju stručni rad u skladu sa Zakonom o sportu (u daljem tekstu: Zakon).

Stručni rad u sportu posebno obuhvata, u skladu sa članom 27. stav 1. Zakona:

1) planiranje i sprovođenje sportskih aktivnosti dece i omladine;

2) planiranje i sprovođenje rekreacije građana;

3) planiranje i sprovođenje treninga sportista i njihovog sportskog vaspitanja, obučavanja i sportskog usavršavanja;

planiranje i sprovođenje kineziterapijskog vežbanja;

4) vođenje sportista na takmičenjima;

5) kontrolu psihofizičkih i funkcionalnih sposobnosti učesnika u sportskim aktivnostima;

6) istraživačko-razvojni i naučnoistraživački rad u sportu;

7) stručno-savetodavni i stručno-informativni rad;

8) planiranje sportskih programa i projekata;

9) dokumentovanje sportske stručne literature, pripremanje i uređivanje sekundarnih informacionih izvora u sportu;

10) kreiranje, planiranje i organizovanje propagandnih kampanja i akcija, odnosa sa javnošću i kontakata sa sredstvima javnog informisanja u sportu;

11) izveštavanje sa sportskih priredaba, pisanje informativnih i analitičkih novinskih članaka u oblasti sporta;

12) planiranje i sprovođenje sportskih priredaba;

13) posredovanje u sportskim transferima;

14) sportski menadžment i organizovanje sportskog poslovanja;

15) sportsko suđenje;

16) staranje o bezbednosti, redu i sigurnosti na sportskim priredbama i u sportskim objektima;

17) staranje o zdravstvenom stanju sportista;

18) staranje o sprečavanju dopinga u sportu.

Sportski stručnjaci su lica koja imaju odgovarajuće više ili visoko obrazovanje u oblasti sporta, odnosno fizičke kulture ili su osposobljena, u skladu sa članom 26. stav 2. i članom 29. st. 1-4. Zakona, za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu, ako zakonom nije drukčije određeno.

Strani sportski stručnjaci, odnosno lica sa stranim državljanstvom koji imaju odgovarajuće obrazovanje ili stručnu osposobljenost u oblasti sporta, u skladu sa zakonom države čiji su državljani, smatraju se sportskim stručnjacima u smislu Zakona i ovog pravilnika, i razvrstavaju se za vreme obavljanja stručnog rada u oblasti sporta u Republici Srbiji u sportska zanimanja i zvanja shodnom primenom odredbi ovog pravilnika.

Stručno-vaspitni rad sa decom u sportu mogu obavljati, u okviru sportskih zanimanja koja obuhvataju takvu vrstu rada (treneri u sportu, instruktori u sportu, organizator rekreacije u sportu), samo sportski stručnjaci koji imaju odgovarajuće više ili visoko obrazovanje u oblasti fizičkog vaspitanja i sporta ili su pored osnovne stručne osposobljenosti i posebno (dodatno) stručno osposobljeni za stručni rad sa decom, u skladu sa Zakonom, ovim pravilnikom i pravilnikom kojim se uređuje stručno osposobljavanje u sportu.

Pod decom u smislu stava 5. ovog člana smatraju se lica koja imaju manje od 16 godina života.

Stručni rad u sportu mogu obavljati sportski stručnjaci koji ispunjavaju uslove predviđene Zakonom i ovim pravilnikom i poseduju dozvolu za rad predviđenu sportskim pravilima nadležnog nacionalnog sportskog saveza ili pravilima nadležnog međunarodnog sportskog saveza, u skladu sa Zakonom.

Član 3

Sportska zanimanja jesu:

1) trener u sportu;

2) instruktor u sportu;

3) organizator rekreacije u sportu;

4) sportski menadžer;

5) organizator sportskog poslovanja;

6) sportski posrednik;

7) sudija u sportu;

8) sportski vodič;

9) sportski spasilac;

10) sportski dokumentalista;

11) sportski statističar;

12) sportski novinar;

13) sportski reporter;

14) savetnik u sportu;

15) sportski propagandista;

16) sportski lekar;

17) sportski fizioterapeut;

18) sportski maser;

19) sportski psiholog;

20) sportski nutricionista.

Član 4

Kada se sportsko zvanje stiče za određenu granu, odnosno oblast sporta ili za određenu sportsku disciplinu u okviru određene grane, odnosno oblasti sporta, sportsko zvanje se može steći samo za sportske grane, sportske oblasti i sportske discipline utvrđene aktom iz člana 120. stav 2. tačka 2) Zakona.

Član 5

Sportsko zvanje stiče se dobijanjem odgovarajuće diplome o završenom obrazovanju, odnosno dobijanjem odgovarajućeg uverenja o završenom stručnom osposobljavanju, u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom, ako ovim pravilnikom nije drugačije utvrđeno.

II TRENER U SPORTU

Član 6

Trener u sportu je zanimanje lica koja učestvuju u demonstriranju sportskih veština, programiranju, planiranju i realizaciji stručno-vaspitnog i stručno-pedagoškog rada u određenoj sportskoj grani, za sportiste svih uzrasta.

Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana obuhvata i naziv određene sportske grane, a može obuhvatiti i usmerenost na određenu sportsku disciplinu (između naziva zanimanja i bližeg određenja sportske grane, odnosno sportske discipline stavlja se crtica).

Član 7

Karakteristični poslovi trenera u sportu jesu: tehničko-taktičko obučavanje sportista, planiranje trenažnog procesa, vođenje treninga, kontrola pripremljenosti i selekcija sportista, analiza i korekcija trenažnog procesa i takmičenja, vođenje nastupa na takmičenjima; vođenje dokumentacije rada i postignutih rezultata, pripremanje izveštaje o radu; obezbeđivanje materijalno tehničkih uslova za izvođenje vežbanja i trenažnog procesa.

Član 8

Zvanja u okviru zanimanja trener u sportu jesu:

1) sportski operativni trener;

2) sportski operativni kondicioni trener;

3) sportski operativni trener - sportski učitelj;

4) sportski trener;

5) sportski kondicioni trener;

6) diplomirani sportski trener;

7) specijalista sportski trener.

Član 9

Za sticanje zvanja sportski operativni trener neophodni su sledeći uslovi:

1) završene osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na odgovarajuću granu sporta, odnosno sa diplomskim radom iz odgovarajuće grane sporta (viši sportski trener);

2) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

3) završeno srednje obrazovanje, obavljanje stručnog rada u sportu od najmanje 10 godina i stečen rang vrhunski trener, sa sportskim statusom zaslužnog trenera u skladu sa aktom kojim se uređuje nacionalna kategorizacija sportskih stručnjaka;

4) završene osnovne studije u četvorogodišnjem trajanju ili najmanje osnovne akademske studije u obimu od 180 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa položenim ispitom ili diplomskim radom iz odgovarajuće grane sporta.

Član 10

Za sticanje zvanja sportski operativni kondicioni trener potrebno je stečeno zvanje sportski operativni trener i završen program stručnog osposobljavanja III nivoa sa usmerenjem na kondicione pripreme.

Član 11

Za sticanje zvanja sportski operativni trener - sportski učitelj neophodni su sledeći uslovi:

1) stečeno sportsko zvanje sportski operativni trener, u odgovarajućoj grani sporta, i završen program posebnog stručnog osposobljavanja za rad sa decom IV nivoa;

2) obavljanje, do stupanja na snagu Zakona, vaspitno-obrazovnog rada sa sportistima od najmanje 25 godina, od čega najmanje 15 godina u radu sa decom, na osnovu potvrde nadležnog nacionalnog granskog sportskog saveza.

Član 12

Za sticanje zvanja sportski trener neophodni su sledeći uslovi:

1) završene osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na određenu granu sporta, odnosno sa diplomskim radom iz odgovarajuće grane sporta i najmanje četiri godine stručnog rada u odgovarajućoj grani sporta;

2) završene odgovarajuće osnovne strukovne studije u obimu od 180 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta (strukovni trener u sportu);

3) završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa položenim ispitom ili diplomskim radom iz izabrane grane sporta i najmanje dve godine stručnog rada u organizacijama u oblasti sporta iz odgovarajuće grane sporta;

4) završene osnovne studije u obimu od 240 ESPB ili završene osnovne akademske studije u četvorogodišnjem trajanju iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa položenim ispitom iz odgovarajuće grane sporta ili odbranjenim diplomskim radom iz odgovarajuće grane sporta;

5) završene osnovne studije u četvorogodišnjem trajanju ili završene osnovne akademske studije u četvorogodišnjem trajanju iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa položenim ispitom iz teorije i metodike sportske grane i obavljenu trenažnu praksu u trajanju od najmanje 120 sati u sportskoj organizaciji koja je članica nadležnog nacionalnog granskog sportskog saveza.

Član 13

Za sticanje zvanja sportski kondicioni trener neophodno je stečeno zvanje sportski trener, odbranjeni diplomski rad iz kondicionih priprema iz odgovarajuće grane sporta i najmanje dve godine stručnog rada u organizacijama u oblasti sporta iz odgovarajuće grane sporta.

Član 14

Za sticanje zvanja diplomirani sportski trener neophodni su sledeći uslovi:

1) završene osnovne studije u četvorogodišnjem trajanju ili završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem od najmanje dve godine na određenu granu sporta;

2) završene odgovarajuće osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta (diplomirani trener u sportu).

Član 15

Za sticanje zvanja specijalista sportski trener neophodni su sledeći uslovi:

1) završene master akademske studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na određenu granu sporta;

2) završene odgovarajuće master akademske studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta (master trener u sportu);

3) završene magistarske studije ili doktorske studije sa usmerenjem na određenu sportsku granu, odnosno odbranjena magistarska teza ili doktorska disertacija iz odgovarajuće grane sporta;

4) završene specijalističke strukovne studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na određenu granu sporta (strukovni specijalista trener u sportu);

5) završene specijalističke akademske studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na određenu granu sporta (specijalista trener u sportu).

III INSTRUKTOR U SPORTU

Član 16

Sportski instruktor je sportsko zanimanje lica koja se bave poslovima demonstriranja i osnovne obuke u određenoj sportskoj grani, odnosno oblasti sporta ili sportsko-turističkoj aktivnosti.

Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana obuhvata i naziv određene sportske aktivnosti, odnosno sportsko-turističke aktivnosti (skijanje, klizanje, ples, plivanje, planinarenje, alpinizam, slobodno penjanje, orijentiring, speleologija, sportsko letenje, padobranstvo, paraglajding, jedrenje, jedriličarstvo, jahanje, rafting, sportski ribolov, mauntibajking, padobranstvo, ronjenje, Life Saving, sportska rekreacija, joga, fitnes, aerobik i dr.).

Član 17

Karakteristični poslovi sportskih instruktora jesu: realizacija procesa osnovnog tehničko-taktičkog obučavanja vežbača i sportista u odnosnoj sportskoj grani, odnosno sportsko-turističkoj aktivnosti; pripremanje materijalno tehničkih uslova za izvođenje vežbanja, odnosno sportske aktivnosti; obezbeđivanje preventivnih mera bezbednosti i pružanje prve pomoći kod povreda; izvođenje programa sportskih aktivnosti sa sportistima i sl.

Član 18

Zvanja u okviru zanimanja sportskog instruktora jesu:

1) sportski demonstrator;

2) sportski instruktor;

3) sportski instruktor - sportski učitelj.

Član 19

Sportski demonstrator je lice koje se bavi prikazom odgovarajućih veština u određenoj grani sporta, u saradnji sa sportskim instruktorom.

Za sticanje zvanja sportski demonstrator neophodno je završeno srednje obrazovanje i završen program odgovarajući stručnog osposobljavanja II nivoa.

Član 20

Za sticanje zvanja sportski instruktor neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) stečeno zvanje vrhunski sportista u skladu sa Nacionalnom kategorizacijom sportista i odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa;

3) stečeno odgovarajuće stručno osposobljavanje za obavljanje instruktorskih poslova u letačkim sportovima, odobreno od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, u skladu sa zakonom kojim je uređen vazdušni saobraćaj.

Član 21

Za sticanje zvanja sportski instruktor - sportski učitelj neophodni su sledeći uslovi:

1) stečeno sportsko zvanje sportski instruktor, u odgovarajućoj grani, odnosno oblasti sporta, i završen odgovarajući program posebnog stručnog osposobljavanja za rad sa decom IV nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti pedagoških nauka (učitelj, diplomirani učitelj) i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa (usmerenje na određenu granu, odnosno oblast sporta).

IV ORGANIZATOR REKREACIJE U SPORTU

Član 22

Organizator rekreacije u sportu je zanimanje lica koja realizuju poslove koji se karakterišu usmerenjem procesa vežbanja i sportskih aktivnosti na relaksacione efekte i širim dijapazonom promenjenih aktivnosti u odnosu na instruktore u sportu.

Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana može da obuhvata i usmerenost na poseban segment (animacija, aerobik, fitnes itd.).

Član 23

Karakteristični poslovi organizatora sportske rekreacije jesu: izvođenje programa rekreativnog vežbanja sa pojedincima i grupama vežbača; sprovođenje podučavanja sportista rekreativaca; animacije i organizacije grupa i pojedinaca za rekreativno bavljenje sportskim aktivnostima; pripremanje vežbača za manifestacije i rekreativna takmičenja; pripremanje i sprovođenje sportsko-rekreativnih izleta, logorovanja, zimovanja i slično; obezbeđivanje preventivnih mera sigurnosti i pružanje prve pomoći kod povreda; kontrola fizičkih sposobnosti vežbača; planiranje, analiza i korekciji programa vežbanja i rekreativnih sportskih aktivnosti; organizovanje i vođenje rekreativnih manifestacija i rekreativnih takmičenja; obezbeđenje materijalno tehničkih uslova za izvođenje rekreativnih aktivnosti; upućivanje sportista rekreativaca na pravilan izbor sportske opreme i rekvizita; upoznavanje sportista rekreativaca sa specifičnim terenima, trasama, poligonima; realizacija velnes, SPA i sličnih programa.

Član 24

Zvanja u okviru zanimanja organizator rekreacije u sportu jesu:

1) sportsko-rekreativni voditelj;

2) sportsko rekreativni učitelj;

3) trener u rekreaciji;

4) specijalista sportske rekreacije.

Član 25

Sportsko-rekreativni voditelj je lice koje samostalno realizuje specifične programe rekreativnog sporta.

Za sticanje zvanja sportsko-rekreativni voditelj neophodni su sledeći uslovi:

1) završeno srednje obrazovanje sa usmerenjem na sportsku rekreaciju (tehničar za fitnes i zaštitu zdravlja);

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta;

3) završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja III nivoa;

4) stečen status vrhunskog sportiste u skladu sa Nacionalnom kategorizacijom sportista i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa.

Član 26

Za sticanje zvanja sportsko rekreativni učitelj neophodni su sledeći uslovi:

1) završeno odgovarajuće stručno osposobljavanje III nivoa, i završen odgovarajući program posebnog (dodatnog) stručnog osposobljavanja za rad sa decom IV nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti pedagoških nauka (učitelj, diplomirani učitelj) i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa (usmerenje na sportsku rekreaciju) ili završene osnovno akademske studije iz oblati pedagoških nauka (diplomirani učitelj) i završena odgovarajuća specijalizacija iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta.

Član 27

Za sticanje zvanja trener u rekreaciji neophodni su sledeći uslovi:

1) završene osnovne strukovne studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na sportsku rekreaciju (strukovni trener u rekreaciji);

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na sportsku rekreaciju (viši sportski trener - rekreacija);

3) završene osnovne studije u četvorogodišnjem trajanju iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta ili završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na sportsku rekreaciju ili položena najmanje tri užestručna predmeta iz oblasti sportske rekreacije.

Član 28

Za sticanje zvanja specijalista sportske rekreacije neophodni su sledeći uslovi:

1) završene specijalističke strukovne studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na sportsku rekreaciju (strukovni specijalista trener u rekreaciji);

2) završene master strukovne studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na sportsku rekreaciju (strukovni master trener u rekreaciji);

3) završene master akademske studije ili specijalističke akademske studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, sa usmerenjem na sportsku rekreaciju (master trener u sportu - sportska rekreacija, specijalista trener u sportu - sportska rekreacija);

4) završene odgovarajuće osnovne studije u četvorogodišnjem trajanju iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta i završena specijalizacija u oblasti sportske rekreacije;

5) završene magistarske studije ili doktorske studije sa usmerenjem na sportsku rekreaciju, odnosno odbranjena magistarska teza ili doktorska disertacija iz sportske rekreacije.

V MENADŽER U SPORTU

Član 29

Menadžer u sportu je zanimanje lica koja se bave poslovima rukovođenja, upravljanja, organizovanja, koordinisanja, planiranja i kontrole rada i funkcionisanja organizacija u oblasti sporta i fizičkih lica zaposlenih, angažovanih ili učlanjenih u organizaciju u oblasti sporta.

Član 30

Karakteristični poslovi zanimanja menadžer u sportu jesu: organizovanje sistema takmičenja i učestvovanje u realizaciji sistema takmičenja; planiranje i upravljanje sportskim programima i projektima; organizovanje sportskih priprema, sportskih takmičenja i sportskih manifestacija; planiranje korišćenja objekata i kontrola njegovog izvršenja; pripremanje programa i projekata u oblasti sporta i kontrola njihovog izvršenja; pripremanje sastanaka stručnih organa i organa upravljanja; nadzor nad internom dokumentacijom; interno informisanje članova o radu organizacije u oblasti sporta i informisanje trećih zainteresovanih lica; marketinške aktivnosti; propagandne aktivnosti; saradnja unutar i između organizacija u oblasti sporta u zemlji i inostranstvu; vođenje poslovanja; sklapanje ugovora; sprovođenje odluka upravnih i stručnih organa organizacije u oblasti sporta; organizacija izdavanje dozvola za sezonu (licenciranje); rukovođenje aktivnostima na obezbeđenju bezbednosti na sportskim priredbama i u sportskim objektima; posredovanje prilikom prelaska sportiste, odnosno sportskog stručnjaka iz jedne u drugu sportsku organizaciju i prilikom zaključenja ugovora između sportiste, odnosno sportskog stručnjaka i sportske organizacije; posredovanje u vezi organizacije sportskih priredbi.

Član 31

Zvanja u okviru zanimanja menadžer u sportu jesu:

1) operativni sportski menadžer;

2) menadžer u sportu;

3) sportski menadžer specijalista.

Član 32

Za sticanje zvanja operativni sportski menadžer neophodni su sledeći uslovi:

1) završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa;

3) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja, sa radom na poslovima neposrednog rukovođenja, odnosno upravljanja organizacijama u oblasti sporta (direktor, sportski direktor, sekretar, generalni sekretar, predsednik i potpredsednik skupštine ili uprave) u trajanju od najmanje osam godina.

Član 33

Za sticanje zvanja sportski menadžer neophodne su sledeći uslovi:

1) završene osnovne strukovne studije iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta (strukovni menadžer u sportu), odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti sportskog menadžmenta;

2) završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta (diplomirani menadžer u sportu);

3) završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB, odnosno osnovne studije na fakultetu u trajanju od četiri godine, iz oblasti ekonomije, menadžmenta i biznisa, prava, turizma ili organizacionih nauka i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja I nivoa ili sa radom na poslovima neposrednog rukovođenja, odnosno upravljanja organizacijama u oblasti sporta ili sa vršenjem javne funkcije u oblasti sporta u trajanju od najmanje četiri godine.

Član 34

Za sticanje zvanja sportski menadžer specijalista neophodni su sledeći uslovi:

1) završene odgovarajuće specijalističke strukovne studije (strukovni specijalista menadžer u sportu);

2) završene master studije iz oblasti ekonomije, menadžmenta i biznisa ili prava, sa studijskim sadržajima iz oblasti sportskog menadžmenta i diplomskim radom iz sportskog menadžmenta;

3) završene odgovarajuće master studije (strukovni master menadžer u sportu, master menadžer u sportu), odnosno odgovarajuće magistarske ili doktorske (doktor nauka u sportu) studije, sa završnim radom iz oblasti sportskog menadžmenta.

VI ORGANIZATOR SPORTSKOG POSLOVANJA

Član 35

Organizator sportskog poslovanja je zanimanje lica koja se bave poslovima neposredno povezanim sa funkcionisanjem organizacija u oblasti sporta (sekretari, lica zadužena za osiguranje bezbednosti obavljanja sportskih aktivnosti i delatnosti; lica zadužena za antidoping aktivnosti; lica zadužena za planiranje i upravljanje programima; lica zadužena za izdavanje dozvola za sezonu i dr.).

Član 36

Karakteristični poslovi zanimanja organizatora sportskog poslovanja su: vođenje interne evidencije organizacija u oblasti sporta: članstva, kadrova, objekata, opreme, sportskih rezultata i aktivnosti; registracija i praćenje ispunjenja ugovora; planiranje i upravljanje sportskim programima i projektima; organizovanje sportskih priprema i takmičenja; pripremanje interne dokumentacije i arhive organizacije u oblasti sporta; organizovanje održavanja sportskih objekata; dostavljanje prijava za takmičenje; registracija učesnika u obavljanju sportskih aktivnosti i delatnosti; pronalaženje sportskih talenata i praćenje sportskih sposobnosti sportista koji učestvuju u sportskim takmičenjima; asistiranje u markentiškim kampanjama organizacije u oblasti sporta; prikupljanje sportskih podataka i njihovo analiziranje i interpretiranje; koordinisanje i planiranje aktivnosti na obezbeđenju bezbednosti na sportskim priredbama i u sportskim objektima; koordinisanje i planiranje antidoping aktivnosti; organizovanje poslova oko prodaje i plasmana ulaznica.

Član 37

Zvanje u okviru zanimanja organizatora sportskog poslovanja jesu:

1) organizator poslovanja organizacije u oblasti sporta;

2) organizator bezbednosti u sportu;

3) organizator antidoping aktivnosti.

Član 38

Za sticanje zvanja organizator poslovanja organizacija u oblasti sporta neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa.

Član 39

Za sticanje zvanja organizator bezbednost u sportu neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja i završen program stručnog osposobljavanja I nivoa;

3) završeno najmanje srednje obrazovanje, stečena odgovarajuća licenca službenika obezbeđenja u skladu sa zakonom kojim je uređeno privatno obezbeđenje sa radom na poslovima obezbeđenja sportskih priredbi u trajanju od najmanje jedne godine;

4) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti bezbednosti.

Član 40

Za sticanje zvanja organizator antidoping aktivnosti neophodni su sledeći uslovi:

1) završene najmanje diplomske akademske studije u oblasti medicinskih nauka ili farmacije i završeno odgovarajuće stručno osposobljavanje II nivoa;

2) završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta i završeno odgovarajuće stručno osposobljavanje III nivoa.

VII SPORTSKI POSREDNIK

Član 41

Sportski posrednik je zanimanje lica koja se profesionalno bave poslovima posredovanja prilikom prelaska sportiste, odnosno sportskog stručnjaka iz jedne u drugu sportsku organizaciju i u vezi organizacije sportskih priredbi.

Član 42

Karakteristični poslovi zanimanja sportskog posrednika jesu: praćenje stanja u određenoj grani sporta; pomaganje sportistima i sportskim stručnjacima u pronalaženju sportskog angažmana i zaključivanju odgovarajućeg ugovora; pomaganje organizacijama u oblasti sporta u pronalaženju i angažovanju odgovarajućih sportista i sportskih stručnjaka; posredovanje između organizacija u oblasti sporta pri transferima sportista i sportskih stručnjaka; posredovanje prilikom zaključenja ugovora između sportiste, odnosno sportskog stručnjaka i sportske organizacije; zastupanje sportiste, odnosno sportskog stručnjaka pri transferima i prilikom zaključenja ugovora između sportiste, odnosno sportskog stručnjaka i organizacije u oblasti sporta; sportsko posredovanje u vezi organizacije sportskih priredbi.

Član 43

Zvanje u okviru zanimanja sportskog posrednika jeste sportski posrednik.

Član 44

Za sticanje zvanja sportski posrednik neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, ekonomije, menadžmenta ili prava i završen program osposobljavanja II nivoa.

VIII SUDIJA U SPORTU

Član 45

Sudija u sportu je zanimanje lica koja se bave poslovima sportskog suđenja.

Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana obuhvata i naziv određene sportske grane.

Član 46

Karakteristični poslovi zanimanja sudije u sportu jesu: izvođenje suđenja na takmičenju u određenoj sportskoj grani prema zvaničnim pravilima i/ili prilagođenim pravilima; učestvovanje u radu sudijskih udruženja u kojima su sudije registrovane.

Član 47

Zvanja u okviru zanimanja sudija u sportu jesu:

1) sportski sudija;

2) nacionalni sportski sudija;

3) međunarodni sportski sudija.

Član 48

Za sticanje zvanja u okviru zanimanja sudija u sportu neophodni su sledeći uslovi:

1) za zvanje sportski sudija - završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja I nivoa ili završeno najmanje srednje obrazovanje i pet godina aktivnog sudijskog staža u odgovarajućoj grani sporta;

2) za zvanje nacionalni sportski sudija - završeno najmanje srednje obrazovanje i završen program stručnog osposobljavanja II nivoa ili najmanje srednje obrazovanje i deset godina aktivnog sudijskog staža u odgovarajućoj grani sporta;

3) za zvanje međunarodni sportski sudija - završeno najmanje srednje obrazovanje i stručna osposobljenost koju propisuje nadležni međunarodni sportski savez ili nadležno međunarodno stručno (sudijsko) udruženje.

IX SPORTSKI VODIČ

Član 49

Sportski vodič je zanimanje lica koja se bave poslovima vodiča u različitim sportskim aktivnostima.

Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana obuhvata i naziv određene sportske grane, odnosno oblasti (planinarski sportski vodič, alpinistički sportski vodič, speleološki sportski vodič i sl.).

Član 50

Karakteristični poslovi sportskih vodiča jesu: pripremanje programa izleta i tura; pripremanje i održavanje opreme za aktivnosti; vođenje učesnika na izletima i turama; pripremanje učesnika za poduhvat i proveravanje njihove osposobljenosti i opremljenosti; organizovanje logora i boravka u njima; obezbeđenje preventivnih mera sigurnosti; pružanje prve pomoći i aktiviranje službi spasavanja kod povreda i nezgoda; zaštita životne sredine, proveravanje i označavanje terena.

Član 51

Zvanje u okviru zanimanja sportski vodič jeste sportski vodič.

Član 52

Za sticanje zvanja sportski vodič neophodni su sledeći uslovi:

1) završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije iz oblasti sportske rekreacije, sa usmerenjem na poslove karakteristične za sportskog vodiča.

X SPORTSKI SPASILAC

Član 53

Sportski spasilac je zanimanje lica koja se bave spasilačkim poslovima u različitim sportskim granama i aktivnostima.

Naziv zanimanja iz stava 1. ovog člana obuhvata i naziv određene sportske grane, odnosno okruženja u kojem se poslovi obavljaju (voda, sneg, planina i sl.).

Član 54

Karakteristični poslovi zanimanja sportski spasilac jesu: preduzimanje preventivnih mera sigurnosti u objektu, odnosno prostoru ili za aktivnost; kontrolisanje ispravnosti i sigurnosti korišćene opreme; kontrolisanje sigurnosti učesnika u aktivnostima; sprovođenje postupaka spasavanja; pružanje prve pomoći kod povreda.

Član 55

Zvanja u okviru zanimanja sportski spasilac jesu:

1) spasilac;

2) spasilac instruktor.

Član 56

Za sticanje zvanja spasilac neophodan je završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa.

Član 57

Za sticanje zvanja spasilac instruktor neophodan je završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja III nivoa.

XI SPORTSKI DOKUMENTALISTA

Član 58

Sportski dokumentalista je zanimanje lica koja se bave poslovima kreiranja, planiranja i organizovanja stručnog informisanja, dokumentovanja stručne literature, dokumentovanja statističkih pokazatelja o razvoju fizičke kulture ili sporta, izdavačkoj delatnosti, pripremanja i uređivanja sekundarnih informacionih izvora u sportu, prikupljanja sportskih podataka i njihovog analiziranja i interpretiranja, interpretacije statističkih pokazatelja sportskih postignuća.

Član 59

Zvanje u okviru zanimanja sportski dokumentalista jeste sportski dokumentalista.

Član 60

Za sticanje zvanja sportski dokumentalista neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti ekonomije, informatike, menadžmenta ili fizičkog vaspitanja i sporta i završen odgovarajući program I nivoa;

3) stečeno odgovarajuće zvanje iz bibliotečko-informacione delatnosti (knjižničar, viši knjižničar, bibliotekar, diplomirani bibliotekar i sl.).

XII SPORTSKI STATISTIČAR

Član 61

Sportski statističar je zanimanje lica koje se bavi kreiranjem i sprovođenjem prikupljanja sportskih podataka i njihovom analizom i interpretiranjem.

Član 62

Zvanje u okviru zanimanja sportski statističar jeste sportski statističar.

Član 63

Za sticanje zvanja sportski statističar neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja II nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti ekonomije, informatike, matematike, menadžmenta ili fizičkog vaspitanja i sporta i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja I nivoa.

XIII SPORTSKI NOVINAR

Član 64

Sportski novinar je zanimanje lica koja se bave pisanjem informativnih i analitičkih članaka, kao i drugim novinarskim poslovima u sredstvima javnog informisanja za oblast sporta.

Član 65

Zvanje u okviru zanimanja novinar u sportu jeste sportski novinar.

Član 66

Za sticanje zvanja sportski novinar neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa;

3) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti sportskog novinarstva.

XIV SPORTSKI REPORTER

Član 67

Sportski reporter je zanimanje lica koja se bave izveštavanjem sa sportskih priredaba na radiju, televiziji i drugim medijima.

Član 68

Zvanje u okviru zanimanja sportski reporter jeste sportski reporter.

Član 69

Za sticanje zvanja sportski reporter neophodni su sledeći uslovi:

1) završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja i završen odgovarajući program stručnog osposobljavanja II nivoa;

3) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti sportskog novinarstva.

XV SAVETNIK U SPORTU

Član 70

Savetnik u sportu je zanimanje lica koja se bave u sportu poslovima višeg stručno-savetodavnog i tehnološkog karaktera.

Član 71

Karakteristični poslovi zanimanja savetnik u sportu jesu: učešće u kreiranju programa stručnog informisanja, usavršavanja, osposobljavanja i školovanja kadrova; pripremanje planova i programa razvoja aktivnosti, normativa i standarda rada u organizacijama u oblasti sporta; sprovođenje transfera naučnih znanja/informacija u tehnološke postupke i metodiku obučavanja, vežbanja, treninga i takmičenja; stručno-savetodavni rad; izvršavanje nadzora i kontrole pedagoških i organizacionih poslova u organizacijama u oblasti sporta; učešće u sportskim istraživanjima.

Član 72

Zvanje u okviru zanimanja savetnik u sportu jeste savetnik u sportu.

Član 73

Za sticanje zvanja savetnik u sportu neophodni su sledeći uslovi: završene najmanje diplomske akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti fizičkog vaspitanja i sporta, zaposlenje od najmanje osam godina u oblasti sporta i vrhunski sportski rezultat.

XVI SPORTSKI PROPAGANDISTA

Član 74

Sportski propagandista je zanimanje lica koja se bave poslovima kreiranja, planiranja i organizovanja propagandnih kampanja i akcija, odnosima sa javnošću i kontaktima sa sredstvima javnog informisanja u sportu.

Član 75

Zvanje u okviru zanimanja sportskog propagandiste jeste sportski propagandista.

Član 76

Za sticanje zvanja sportski propagandista neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije, odnosno osnovne studije za sticanje višeg obrazovanja iz oblasti društvenih nauka i završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja II nivoa;

3) završene diplomske akademske studije u obimu od 240 ESPB u oblasti komunikologije i medija, sa usmerenjem na oblast sporta (studijskim sadržajima ili temom završnog rada).

XVII LEKAR U SPORTU

Član 77

Lekar u sportu jeste zanimanje lica koja se bave aktivnostima unapređenja medicinske zaštite u organizacijama u oblasti sporta, koje nisu lečenje.

Član 78

Karakteristični poslovi zanimanja lekar u sportu jesu: praćenje zdravstvenog stanja sportista i sportskih stručnjaka i njihove fizičke i psihičke pripremljenosti; davanje saveta za unapređenje zdravlja sportista; organizovanje rada klupske ambulante, odnosno ambulante sportske reprezentacije; organizovanje sprovođenja periodičnih zdravstvenih pregleda sportista, sportskih stručnjaka i službenih lica kluba/reprezentacije; vođenje klupske/reprezentativne medicinske kartoteke; organizovanje oporavka sportista; zdravstveno vaspitanje sportista; medicinsko dežurstvo na takmičenjima; organizovanje periodičnih testiranja funkcionalnih sposobnosti; organizovanje preventivnih medicinskih aktivnosti; pružanje medicinske pomoći sportistima i sportskim stručnjacima za vreme treninga i takmičenja.

Član 79

Zvanja u okviru zanimanja lekar u sportu jesu:

1) klupski lekar;

2) lekar sportske reprezentacije;

3) službeni lekar za takmičenja.

Član 80

Za sticanje zvanja u okviru zanimanja sportski medicinar neophodni su sledeći uslovi:

1) za zvanje klupski lekar - završene najmanje diplomske akademske studije u oblasti medicinskih nauka i tri godine rada u struci;

2) za zvanje lekar sportske reprezentacije - završena najmanje diplomske akademske studije u oblasti medicinskih nauka i pet godina rada u struci ili završena specijalizacija iz sportske medicine;

3) za zvanje službeni lekar za takmičenja - završene najmanje diplomske akademske studije iz oblasti medicinskih nauka i godinu dana rada u struci.

XVIII SPORTSKI PSIHOLOG

Član 81

Lekar u sportu jeste zanimanje lica koja se bavi poslovima psihološke pripreme sportista za bavljenje sportskim aktivnostima i psihodijagnostikom sportista, sportskih stručnjaka i timova.

Član 82

Karakteristični poslovi zanimanja sportski psiholog jesu: razvijanje psiholoških programa poboljšanja sportskih postignuća; psihološka procena ili psihodijagnostika sportista, sportskih stručnjaka i timova.

Član 83

Zvanje u okviru zanimanja sportski psiholog jeste sportski psiholog.

Član 84

Za sticanje zvanja u okviru zanimanja sportski psiholog neophodni su sledeći uslovi:

1) završene osnovne studije na fakultetu u trajanju od četiri godine, odnosno završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti psihologije i odbranjen master ili specijalističkim rad iz sportske psihologije;

2) završene osnovne studije na fakultetu u trajanju od četiri godine, odnosno završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti psihologije i završen program stručnog osposobljavanja III nivoa;

3) završene osnovne studije na fakultetu u trajanju od četiri godine, odnosno završene osnovne akademske studije u obimu od 240 ESPB iz oblasti psihologije sa položenim ispitom iz sportske psihologije i odbranjenim diplomskim radom iz sportske psihologije.

XIX SPORTSKI FIZIOTERAPEUT

Sportski fizioterapeut jeste zanimanje lica koja se bavi fizioterapeutskim tretmanima sportista i sportskih stručnjaka, u cilju prevencije povreda, poboljšanja njihovih sportskih sposobnosti i medicinske rehabilitacije nakon određenog patološkog stanja u različiti medicinskim oblastima.

Član 85

Karakteristični poslovi zanimanja sportski fizioterapeut jesu: procena zdravstvenog stanja sportista i sportskih stručnjaka (merenje snage, utvrđivanje raspona kretnji, određivanje funkcionalnih sposobnosti); planiranje rada sa sportistima i sportskim stručnjacima; izrada programa terapije; praćenje stanja funkcionalnih sposobnosti sportista i sportskih stručnjaka i njihovog napretka; podučavanje sportista i sportskih stručnjaka za samostalno izvođenje vežbi; masaža, drugi fizioterapeutski tretmani.

Član 86

Zvanje u okviru zanimanja sportski fizioterapeut jeste sportski fizioterapeut.

Član 87

Za sticanje zvanja u okviru zanimanja sportski fizioterapeut neophodni su sledeći uslovi:

1) završene najmanje osnovne strukovne studije iz oblasti medicinskih nauka (strukovni fizioterapeut) i godinu dana rada u struci, koje uključuje i sportiste;

2) završene specijalističke studije iz sportske fizioterapije.

XX SPORTSKI MASER

Član 88

Sportski maser jeste zanimanje lica koje se bavi masažom sportista u organizacijama u oblasti sporta, u saradnji sa sportskim fizioterapeutom, u cilju povećanja fizičke spremnosti sportista i smanjenja nepoželjnih posledica pojačane fizičke sportske aktivnosti.

Član 89

Karakteristični poslovi zanimanja sportski maser jesu: masaža, odnosno tretiranje putem sistematičnih pokreta mekanih tkiva sportiste nakon treninga ili dugotrajnih sportskih aktivnosti; masaža sportiste u cilju saniranje sportskih povreda, masaža sportiste kao priprema za takmičenje.

Član 90

Zvanje u okviru zanimanja sportski maser jeste sportski maser.

Član 91

Za sticanje zvanja u okviru zanimanja sportski maser neophodni su sledeći uslovi:

1) završen program odgovarajućeg stručnog osposobljavanja III nivoa;

2) završeno stručno osposobljavanje za terapeutsku masažu u skladu sa zakonom kojim je uređeno obrazovanje odraslih i završen program stručnog osposobljavanja II nivoa.

XXI SPORTSKI NUTRICIONISTA

Član 92

Sportski nutricionista jeste zanimanje lica koja se bavi poslovima organizovanja zdrave ishrane i suplementacije sportista.

Član 93

Karakteristični poslovi zanimanja sportski nutricionista jesu: davanje saveta i organizovanje zdrave ishrane i suplementacije sportista.

Član 94

Zvanje u okviru zanimanja sportski nutricionista jeste sportski nutricionista.

Član 95

Za sticanje zvanja u okviru zanimanja sportski nutricionista neophodni su sledeći uslovi:

1) završene diplomske akademske studije u oblasti medicinskih nauka i specijalizacija u oblasti ishrane zdravih i bolesnih ljudi/dijetoterapije;

2) završene najmanje osnovne strukovne studije u obimu od 180 ESPB u oblasti nutricionizma/dijetetike;

3) završene najmanje osnovne strukovne studije u oblasti medicinskih nauka u obimu od 180 ESPB i završen program stručnog osposobljavanja III nivoa.

XXII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 96

Sportski stručnjaci koji su stekli odgovarajuće sportsko zvanje u okviru određenog sportskog zanimanja do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, zadržavaju stečeno sportsko zvanje.

Član 97

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o nomenklaturi sportskih zanimanja i zvanja ("Službeni glasnik RS", broj 7/13).

Član 98

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".