PRAVILNIKO SPROVOĐENJU ZDRAVSTVENIH PREGLEDA SPORTISTA I SPORTSKIH STRUČNJAKA("Sl. glasnik RS", br. 88/2020) |
Ovim pravilnikom uređuju se način, vrste, obim i rokovi u kojima se sprovode zdravstveni pregledi za sportiste i sportske stručnjake (u daljem tekstu: učesnici u sportu).
Ciljevi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu su očuvanje i unapređenje zdravlja i radne sposobnosti učesnika u sportu, pravilno usmerenje u sportu, prevencija obolevanja, povređivanja i drugih poremećaja zdravlja i invalidnosti tokom bavljenja sportom.
Pregledima, kojima se utvrđuje zdravstvena sposobnost učesnika u sportu, ocenjuje se stanje zdravlja, psihofizička sposobnost u odnosu na zahteve pojedinih sportskih grana i disciplina, kao i opšti uticaj fizičke aktivnosti na organizam i, na osnovu utvrđenih predispozicija, obezbeđuje adekvatna selekcija u sportu u kojem se može očekivati najveći uspeh.
2. Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti
Opštu i posebnu zdravstvenu sposobnost učesnika u sportu utvrđuje zdravstvena ustanova, privatna praksa, odnosno zavod nadležan za sport i medicinu sporta (u daljem tekstu: pružalac zdravstvene usluge), u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom.
Pružalac zdravstvene usluge iz stava 1. ovog člana obavlja zdravstvene preglede u skladu sa ovim pravilnikom ako ispunjava zakonom propisane uslove za obavljanje delatnosti sportske medicine, odnosno pedijatrije za zdravstvene preglede dece sportista.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, ukoliko na teritoriji na kojoj učesnik u sportu ima prebivalište, odnosno boravište, nijedna zdravstvena ustanova utvrđena aktom kojim se uređuje Plan mreže zdravstvenih ustanova u Republici Srbiji (u daljem tekstu: Plan mreže) ne ispunjava zakonom propisane uslove za obavljanje delatnosti sportske medicine, opštu zdravstvenu sposobnost učesnika u sportu koja se obezbeđuje na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, utvrđuje dom zdravlja iz Plana mreže u kojem se učesnik u sportu opredelio za izabranog lekara.
Ukoliko nijedna zdravstvena ustanova u jedinici lokalne samouprave na čijoj teritoriji učesnik u sportu ima prebivalište, odnosno boravište ne ispunjava zakonom propisane uslove za obavljanje delatnosti sportske medicine, zdravstvene preglede u skladu sa ovim pravilnikom utvrđuje zdravstvena ustanova koja ima specijalistu interne medicine, medicine rada ili opšte medicine, osim slučajeva iz stava 3. ovog člana.
Zavod nadležan za sport i medicinu sporta iz stava 1. ovog člana jeste Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije (u daljem tekstu: Republički zavod), a na teritoriji autonomne pokrajine Pokrajinski zavod za sport i medicinu sporta (u daljem tekstu: Pokrajinski zavod).
3. Vrste i rokovi u kojima se sprovode zdravstveni pregledi
Zdravstveni pregledi učesnika u sportu uzrasta od šest do 14 godina obuhvataju:
1) utvrđivanje opšte zdravstvene sposobnosti dece i omladine koja učestvuje u školskom sportu;
2) utvrđivanje opšte zdravstvene sposobnosti za bavljenje sportskim aktivnostima;
3) utvrđivanje posebne zdravstvene sposobnosti za bavljenje sportskim aktivnostima.
Zdravstveni pregledi iz stava 1. ovog člana obezbeđuju se na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, u skladu sa zakonom, na svakih šest meseci.
Pored opšte zdravstvene sposobnosti, posebna zdravstvena sposobnost utvrđuje se, za sve sportske grane, na svakih šest meseci, za:
1) sportiste takmičare starije od 12 godina, čiji je energetski zahtev ≥6 MET-a (profesionalni sportisti, sportisti reprezentativci u svim sportskim granama, vrhunski sportisti, perspektivni sportisti, talentovani sportisti);
2) sportiste takmičare za koje je ta obaveza utvrđena sportskim pravilima nadležnih nacionalnih granskih sportskih saveza;
3) sportiste rekreativce koji učestvuju u sportskim takmičenjima, čiji je energetski zahtev ≥6 MET-a;
4) sportske stručnjake koji rade sa sportistima (trener u sportu, instruktor u sportu, organizator rekreacije u sportu, sudija u sportu, sportski vodič, sportski spasilac).
Zdravstveni pregled sportskih stručnjaka obavezno sadrži i psihološku ocenu.
Utvrđivanje opšte i posebne zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu vrši se putem prethodnog, periodičnog i kontrolnog zdravstvenog pregleda.
4. Prethodni zdravstveni pregled
Prethodni zdravstveni pregled učesnika u sportu vrši se pre početka bavljenja sportskim aktivnostima, odnosno pre ili pri prvoj registraciji za određenu sportsku organizaciju.
Prethodni zdravstveni pregled vrši se i pre uključenja učenika i studenata u vannastavne sportske aktivnosti.
Pregledom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opšta zdravstvena sposobnost učesnika u sportu i posebna psihofizička sposobnost u odnosu na konkretnu sportsku granu, odnosno disciplinu.
Osnovni cilj pregleda iz stava 1. ovog člana je utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za bavljenje određenom sportskom granom, odnosno sportskom disciplinom i usmeravanje ka sportskoj grani i sportskoj disciplini u kojoj se, na osnovu utvrđenih predispozicija, može očekivati najveći uspeh.
5. Periodični zdravstveni pregled
Periodični opšti i posebni zdravstveni pregled sprovodi se radi kontrole zdravlja i zdravstvene sposobnosti tokom bavljenja određenom sportskom aktivnošću.
Pregledom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opšta zdravstvena sposobnost učesnika u sportu i posebna zdravstvena sposobnost u odnosu na konkretnu sportsku granu, odnosno disciplinu.
6. Kontrolni zdravstveni pregled
Kontrolni zdravstveni pregled obavlja se:
1) prema medicinskim indikacijama, na osnovu periodičnog pregleda;
2) pre nastupa učesnika u sportu u sportskim disciplinama u kojima to određuju sportska pravila nadležnih nacionalnih sportskih saveza;
3) posle težih bolesti i povreda nastalih tokom sportskih aktivnosti ili iz drugih razloga;
4) na zahtev sportske organizacije, nacionalnog sportskog saveza ili učesnika u sportu;
5) kod kontrole pola učesnika u sportu;
6) nakon prekida bavljenja sportom dužem od godinu dana;
7) nakon isteka kazne zbog povrede anti ‒ doping pravila.
Pregledom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opšta zdravstvena sposobnost učesnika u sportu i posebna zdravstvena sposobnost u odnosu na konkretnu sportsku granu, odnosno disciplinu.
Učesnik u sportu ne može da bude uključen u sportske aktivnosti i učestvovati na sportskim takmičenjima ako nije zdravstveno pregledan u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana.
7. Način i obim sprovođenja zdravstvenih pregleda
Zahtev za utvrđivanje opšte i posebne zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu podnosi sportska organizacija, odnosno sportski savez čiji je učesnik u sportu član, odnosno sam učesnik u sportu.
Nadležni pružalac zdravstvene usluge koji sprovodi utvrđivanje zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu, nakon blagovremeno podnetog zahteva za zdravstveni pregled, obezbeđuje i organizuje sprovođenje pregleda i utvrđivanja zdravstvene sposobnosti prijavljenih učesnika u sportu.
Sportska organizacija, odnosno učesnik u sportu i pružalac zdravstvene usluge koja sprovodi utvrđivanje zdravstvene sposobnosti neposredno se dogovaraju o terminima pregleda.
Učesnik u sportu i pružalac zdravstvene usluge pridržavaju se dogovorenih termina za preglede, u skladu sa zakonom.
Obim zdravstvenog pregleda za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu određuje se u skladu sa ovim pravilnikom, na osnovu specifičnih funkcionalnih zahteva pojedinih sportskih grana i disciplina, kao i starosne dobi učesnika u sportu.
O rezultatima obavljenih zdravstvenih pregleda, pružalac zdravstvene usluge sastavlja sportsko-medicinski izveštaj o utvrđenoj zdravstvenoj sposobnosti učesnika u sportu (u daljem tekstu: sportsko-medicinski izveštaj) i dostavlja ga:
1) pregledanom učesniku u sportu;
2) nadležnom lekaru za kategoriju reprezentativaca.
Sportsko-medicinski izveštaj sadrži, pored rezultata obavljenih zdravstvenih pregleda i ocenu zdravstvenog stanja i predlog mera za očuvanje zdravlja učesnika u sportu.
Svaki sportista takmičar, prilikom utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za učešće na takmičenjima, mora da ima:
1) dokument kojim potvrđuje identitet (ličnu kartu, pasoš i dr.);
2) medicinsku dokumentaciju o prethodnim bolestima, povredama i lečenju;
3) takmičarsku knjižicu.
Sportsko-medicinski upitnik (u daljem tekstu: Upitnik) je dokument koji popunjava punoletni učesnik u sportskim aktivnostima ili roditelj, odnosno zakonski zastupnik lica koje je maloletno.
Upitnik iz stava 1. ovog člana sadrži:
1) A. Opšte podatke:
(1) ime, ime jednog od roditelja i prezime učesnika u sportu;
(2) jedinstveni matični broj građana;
(3) broj isprave o osiguranju, LBO, kao i naziv Filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje koja je izdala ispravu;
(4) broj telefona;
(5) adresu elektronske pošte;
(6) mesto prebivališta, odnosno boravišta;
(7) radno mesto ili škola;
(8) datum rođenja;
(9) pol;
2) Podatke o sportskoj aktivnosti:
(1) sportska organizacija/klub (naziv i adresa);
(2) naziv Nacionalnog granskog sportskog saveza;
(3) sportska grana;
(4) sportska disciplina ili kategorija;
(5) frekventnost (količina) treninga na nedeljnom nivou;
(6) mesto, odnosno položaj u ekipi;
(7) izjava učesnika u sportu da je upoznat sa zakonskim propisima o korišćenju zabranjenih supstanci u svrhu postizanja bolje sportske forme i rezultata (edukacija o anti-doping pravilima);
3) Medicinsku anamnezu:
(1) medicinska anamneza učesnika u sportu sadrži podatke o:
- prekidu sportskih aktivnosti na više od mesec dana;
- teškim povredama koštano-mišićno-zglobnog sistema;
- operacijama, lečenju u bolnici;
- učestalim infekcijama;
- ozbiljnim bolestima (infektivnim, malignim i dr.);
- srčanim problemima, nepravilnom i ubrzanom radu srca, lupanju srca, bolu u grudima, gubljenju daha, iznenadnom gubitku svesti povišenom krvnom pritisku, miokarditisu;
- otežanom disanju, kašlju, iskašljavanju;
- alergijama, astmi;
- poremećajima sistema za varenje;
- gubitku apetita, gubitku na težini;
- potresu mozga, epilepsiji, čestim ili jakim glavoboljama i drugim poremećajima nervnog sistema;
- vrtoglavici, kratkotrajnom gubitku svesti;
- nesanici;
- problemima sa vidom ili sluhom;
- povišenom šećeru ili povišenom nivou masnoća u krvi;
- redovnosti i trajanju menstrualnog ciklusa, kada je bio prvi ciklus, izostanku ciklusa u trajanju od tri meseca kontinuirano ili zbirno tokom čitave godine;
- reakciji na fizički napor;
- vakcinaciji;
- krvnoj grupi i Rh-faktoru;
- lekovima/suplementima (dodacima ishrani):
a) specifičnom leku koji učesnik u sportu trenutno uzima,
b) odobrenim TUE (izuzeće terapijskog korišćenja sredstava koja su na listi zabranjenih doping sredstava),
v) dodacima ishrani (suplementima) koje učesnik u sportu uzima;
- bolestima zavisnosti (od duvana, alkohola, psihoaktivnih supstanci, igraonica, kompjutera i dr.);
- porodičnoj anamnezi (bolestima roditelja, braće, sestara):
a) bolesti srca (infarkt miokarda, kardiomiopatije, iznenadna srčana smrt pre 50. godine);
b) povišeni krvni pritisak, moždani udar pre 50. godine;
v) problemi sa krvnim sudovima;
g) bolesti krvi (talasemija, hemofilija, trombofilija);
d) šećerna bolest;
đ) bubrežne bolesti;
e) alergije ili astma;
ž) maligne bolesti;
z) hormonalni problemi;
i) hronični problemi sa zglobovima i mišićima.
Upitnik iz stava 1. ovog člana dat je na Obrascu 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ukoliko je učesnik u sportu poslednji lekarski pregled obavio pre šest meseci, pri svakom sledećem pregledu popunjava kraću formu upitnika, koja je data na Obrascu 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Upitnik iz st. 3. i 4. ovog člana, koji je datiran, potpisuju učesnik u sportu, odnosno roditelj ili zakonski zastupnik maloletnog sportiste, koji su popunili podatke.
Upitnik iz stava 3. ovog člana sadrži sledeće podatke:
1) Lični podaci:
(1) ime, ime jednog roditelja i prezime učesnika u sportu;
(2) jedinstveni matični broj građana;
(3) broj isprave o osiguranju, LBO, kao i naziv Filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje koja je izdala ispravu;
(4) broj telefona;
(5) adresu elektronske pošte;
(6) mesto prebivališta, odnosno boravišta;
(7) radno mesto ili škola;
(8) datum rođenja;
(9) pol;
2) podatke o sportskoj aktivnosti:
(1) sportska organizacija/klub;
(2) naziv Nacionalnog granskog sportskog saveza;
(3) sportska grana;
(4) sportska disciplina ili kategorija;
(5) frekventnost (količina) treninga na nedeljnom nivou;
(6) mesto, odnosno položaj u ekipi;
(7) izjavu učesnika u sportu da je upoznat sa zakonskim propisima o korišćenju zabranjenih supstanci u svrhu postizanja bolje sportske forme i rezultata (edukacija o anti-doping pravilima);
3) Medicinsku anamnezu učesnika u sportu:
(1) prekid sportskih aktivnosti na više od mesec dana, da li je od poslednjeg lekarskog pregleda postojao prekid fizičke aktivnosti usled bolesti, povrede, operacije ili alergija;
(2) zdravstveni problemi u porodici;
(3) korišćenje lekova/suplemenata;
(4) podnošenje fizičkog napora;
(5) trenutne zdravstvene tegobe;
(6) redovnost i trajanje menstrualnog ciklusa, kada je bio prvi ciklus, izostanak ciklusa u trajanju od tri meseca kontinuirano ili zbirno tokom čitave godine, fizička aktivnost u toku ciklusa.
Pregled za utvrđivanje opšte zdravstvene sposobnosti za učešće u sportskim aktivnostima obuhvata:
1) uzimanje opštih podataka, pri čemu se mogu koristiti podaci iz Upitnika iz člana 12. ovog pravilnika;
2) merenje telesne visine;
3) merenje telesne mase;
4) indeks telesne mase (BMI);
4) merenje krvnog pritiska;
5) pregled glave i vrata;
6) pregled limfnih čvorova;
7) pregled grudnog koša i pluća (pregled, auskultacija);
8) auskultaciju srca;
9) pregled abdomena (inspekcija, palpacija);
10) pregled krvnih sudova (palpiranje perifernih pulseva);
11) pregled kože;
12) pregled nervnog sistema;
13) pregled koštano-mišićnog sistema sa posturalnim statusom;
13) elektrokardiogram (12-kanalni EKG) sa interpretacijom;
14) laboratorijska ispitivanja kompletne krvne slike (hemoglobin, hematokrit, eritrociti, leukociti, trombociti) jednom godišnje.
Pregled za utvrđivanje posebne zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu iz člana 4. stav 1. ovog pravilnika, pored pregleda iz člana 14. ovog pravilnika, obuhvata:
1) laboratorijska ispitivanja: kompletnu krvnu sliku (hemoglobin, hematokrit, eritrociti, leukociti, trombociti), šećer u krvi, test urina (test merne trakice kako bi se utvrdio nivo proteina i šećera) sedimentaciju ili CRP, ureu, kreatinin, aspartat amino-transferaza (AST), alanin amino-transferazu (ALT): bilirubin (ukupni), urin sa sedimentom, a dodatno po medicinskim indikacijama: feritin, TIBC, UIBC, masnoće u krvi (holesterol, HDL i LDL holesterol, trigliceridi), proteine, elektrolite;
2) proširenu antropometriju: BMI, procenat telesne masti, procenat mišića, druga antropometrijska merenja u odnosu na zahteve sportske discipline i potrebe korisnika;
3) test opterećenja na ergometru sa kontinuiranim praćenjem EKG-a (jednom godišnje), kao i za sve učesnike u sportu − takmičare starije od 12 godina koji se bave sportskim aktivnostima čiji je energetski zahtev ≥6 MET-a.
Pored pregleda iz stava 1. ovog člana, dodatne analize vrše se u sledećim slučajevima:
1) krvna grupa i Rh faktor - u sledećim sportovima: automobilizam, karting, moto-sport, biciklizam, boks;
2) spirometrija: jednom godišnje za profesionalne sportiste, sportiste reprezentativce u svim sportskim granama i sportiste kategorisane u skladu sa nacionalnom kategorizacijom sportista (vrhunski sportisti, perspektivni sportisti, talentovani sportisti po medicinskim indikacijama), a obavezno za ronjenje;
3) ehokardiografija (dimenzije i morfološke karakteristike srčanih šupljina, zidova, zalistaka i velikih krvnih sudova, kontraktilnost srca i protoci) jednom godišnje za profesionalne sportiste, sportiste reprezentativce u svim sportskim granama i sportiste kategorisane u skladu sa nacionalnom kategorizacijom sportista (vrhunski sportisti, perspektivni sportisti, talentovani sportisti), a za ostale učesnike u sportu prema medicinskim indikacijama;
4) psihološka ocena (procena socijalnog statusa, svojstva ličnosti, vrednosne orijentacije, situaciona specifična svojstva i ponašanja, uključujući motive, ciljeve, sagorelost, izvor stresa i način borbe) - jednom godišnje za sportske stručnjake i jednom u dve godine za sportiste reprezentativce u uzrastu od 12 do 18 godina, a u drugim slučajevima, prema zahtevima nacionalnih sportskih saveza ili sportskih organizacija;
5) orijentacioni neurološki pregled;
6) identifikacija faktora rizika za nastanak povreda na takmičenjima za profesionalne sportiste, sportiste reprezentativce u svim sportskim granama i sportiste kategorisane u skladu sa nacionalnom kategorizacijom sportista (vrhunski sportisti, perspektivni sportisti, talentovani sportisti), kroz:
(1) procenu funkcionalnosti lokomotornog sistema (procena posturalnog statusa u statičkim uslovima - strukturalna efikasnost lokomotornog sistema),
(2) procenu kvaliteta izvođenja osnovnih motoričkih zadataka (funkcionalna efikasnost lokomotornog sistema),
(3) procenu neuromišićne funkcije i opsega pokreta u specifičnim zglobovima (u zavisnosti od nalaza procene funkcionalnosti lokomotornog sistema u odnosu na zahteve sportske grane, odnosno discipline);
7) Druga ispitivanja, odnosno preglede koji su relevantni za specifične zahteve u sportu ili pojedine sportske grane u skladu sa sportskim pravilima nadležnog međunarodnog i nacionalnog granskog sportskog saveza, a koje je neophodno dostaviti na uvid pre samog pregleda.
Pružalac zdravstvene usluge, prilikom utvrđivanja zdravstvene sposobnosti učesnika u sportu − takmičara, preduzima test fizičkog opterećenja (ergometriju) samo ukoliko je učesnik u sportu, odnosno njegov roditelj ili zakonski zastupnik dao izjavu da je obavešten o predloženoj proceduri, u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava pacijenata i ovim pravilnikom i da pristaje na testiranje.
Pristanak na testiranje fizičkim opterećenjem dat je na Obrascu 3. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Pristanak iz stava 4. ovog člana sadrži:
1) pojašnjenje testa opterećenja (ergometrije) kao metode koja se koristi tokom pregleda sa svim neophodnim informacijama vezanim za način izvođenja testa, cilj, korist, vreme trajanja testa opterećenja, uslove, podatke koji se dobijaju tokom procedure, mogućim posledicama preduzimanja i nepreduzimanja testa opterećenja, kao i mogućim promenama pacijentovog stanja i načina života nakon preduzimanja testa opterećenja;
2) informacije o vrsti i verovatnoći mogućih rizika tokom izvođenja testa: bol u grudima tokom ili nakon testa, nesvestice, problemi sa disanjem, nepravilan rad srca, izuzetno retko srčani udar;
3) datum izvođenja testa;
4) broj protokola;
5) potpis sportiste/zakonskog zastupnika i lekara koji sprovodi proceduru.
Pristanak na testiranje fizičkim opterećenjem daje se pismenim putem.
Rezultati obavljenih dodatnih zdravstvenih pregleda (snimci i nalazi), posebno nakon sportskih povreda, prilažu se medicinskoj dokumentaciji sportiste.
Na osnovu izvršenih zdravstvenih pregleda:
1) daje se ocena zdravstvenog stanja i fizičke sposobnosti za učešće u sportskim aktivnostima u okvirima određene sportske grane, odnosno sportske discipline (u daljem tekstu: Ocena);
2) upisuje se Ocena u takmičarsku knjižicu;
3) šifriraju se utvrđena oboljenja i abnormalnosti po MKB-10 i predlažu odgovarajuće mere.
Podaci sa Ocenom upisuju se u medicinsku dokumentaciju, a Ocena se dostavlja učesniku u sportu, njegovom izabranom lekaru i nadležnom nacionalnom sportskom savezu.
Ocena iz člana 17. ovog pravilnika može biti:
1) sposoban;
2) privremeno nesposoban;
3) nesposoban za predloženu sportsku granu, odnosno disciplinu;
4) ocena i mišljenje se ne mogu dati zbog (obrazložiti razloge).
Rezultate psihološke procene potpisuje i overava ovlašćeni psiholog.
Izveštaj o proceni faktora rizika za nastanak povreda potpisuje i overava doktor nauka - fizičko vaspitanje, sport i kineziterapija.
Ocenu potpisom i pečatom overava ovlašćeni doktor medicine iz člana 2. ovog pravilnika, nakon uvida u kompletnu dokumentaciju.
Ocena se izdaje neposredno nakon obavljenog pregleda, a najkasnije u roku od deset dana.
Ocena se upisuje u sportsko-medicinski izveštaj i medicinsku dokumentaciju učesnika u sportu, a u takmičarsku knjižicu Ocena iz stava 1. tač. 1) i 2) ovog člana.
Ocena se daje na Obrascu 4. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ocena se dostavlja učesniku u sportu, sportskoj organizaciji u kojoj je učesnik u sportu angažovan i nadležnom nacionalnom sportskom savezu.
Ocena sadrži:
1) Opšte podatke:
(1) ime, ime jednog roditelja i prezime učesnika u sportu;
(2) datum pregleda;
(3) broj protokola;
(4) datum rođenja;
2) podatke o sportskoj aktivnosti:
(1) naziv Nacionalnog granskog sportskog saveza;
(2) sportska grana;
(3) sportska disciplina ili kategorija;
(4) klub/škola;
3) Ocenu sposobnosti.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti sportista za obavljanje sportskih aktivnosti i učestvovanje na sportskim takmičenjima ("Službeni glasnik RS", broj 15/12).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Obrasce 1-4, koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 88/2020, možete pogledati OVDE