ODLUKAO GEOGRAFSKOM INFORMACIONOM SISTEMU GRADA KRALJEVA("Sl. list grada Kraljeva", br. 15/2020) |
Ovom odlukom uređuju se uslovi i način funkcionisanja Geografskog informacionog sistema grada Kraljeva (u daljem tekstu: GIS), međusobni odnosi delova sistema i način pružanja usluga korisnicima, odnosno drugim pravnim licima, u skladu sa utvrđenim principima funkcionisanja Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka Republike Srbije - NIGP i Direktivom Evropske unije - "Infrasructure for Spatial Information in the European Community - INSPIRE".
GIS grada Kraljeva je informacioni sistem geoprostornih podataka za teritoriju grada Kraljeva koji obezbeđuje na jednom mestu prikupljanje, obradu, analizu, upravljanje, održavanje, prikazivanje, pristup i korišćenje prostorno orjentisanih i drugih informacija i podataka sa teritorije grada Kraljeva, a koji su ranije bili čuvani u analognom i digitalnom obliku.
Osnovni cilj uspostavljanja GIS-a je dobijanje pouzdanog zajedničkog informacionog sistema na nivou lokalne samouprave, koji će služiti kao alat za efikasnije, ekonomičnije i modernije upravljanje gradskim resursima.
Osnivač i vlasnik GIS-a je Grad Kraljevo (u daljem tekstu: Grad).
Poslove u vezi sa GIS-om obavljaju Komisija za praćenje realizacije Geografskog informacionog sistema grada Kraljeva (u daljem tekstu: Komisija za GIS) i Radna grupa za formiranje Geografskog informacionog sistema (GIS-a) grada Kraljeva (u daljem tekstu: Radna grupa za GIS).
Komisiju za GIS obrazuje Skupština grada Kraljeva.
Komisija ima sedam članova koje imenuje Gradsko veće grada Kraljeva, na obrazloženi predlog gradonačelnika grada Kraljeva.
Za članove Komisije predlažu se:
• jedan član iz reda odbornika Skupštine grada Kraljeva, koje predlaže Skupština grada Kraljeva;
• jedan član iz reda članova Gradskog veća grada Kraljeva resorno zadužen za oblast informacionih tehnologija i digitalizaciju;
• tri člana iz reda zaposlenih Gradske uprave, rukovodilaca organizacionih jedinica nadležnih za poslove GIS-a i urbanizma;
• dva člana iz reda zaposlenih u javnim preduzećima i ustanovama, koje predlaže odgovorno lice javnog preduzeća i ustanove, koji u profesionalnom i stručnom pogledu ispunjavaju uslove za člana.
Pod profesionalnim i stručnim kvalitetima članova Komisije podrazumeva se stečeno visoko obrazovanje na studijama u oblasti: arhitekture, prostornog planiranja, geodezije, geografije, elektrotehnike, građevine, mašinstva, saobraćaja, matematike, informacionih tehnologija i organizacionih nauka, kao i stečena iskustva u radu sa geopodacima i servisima geopodataka.
Komisija za GIS je telo koje je zaduženo da u procesu uvođenja, organizovanja i funkcionisanja GIS-a ima konsultativnu i savetodavnu ulogu.
Komisija za GIS obavlja sledeće poslove:
- utvrđuje, prati i sprovodi Strategiju razvoja GIS-a, odnosno Koncept razvoja GIS-a u skladu sa Strategijom razvoja grada Kraljeva;
- koordinira u radu i odnosima Gradske uprave, javnih preduzeća, ustanova i drugih članova sistema na lokalnom i republičkom nivou u sprovođenju GIS-a;
- prati funkcionisanje i razvoj GIS-a i predlaže mere za njegovo poboljšanje;
- predlaže opšte i posebne uslove za pristupanje sistemu koji su sastavni deo ugovora o pristupanju;
- donosi preporuke i uputstva u vezi sa radom i postupanjem javnih preduzeća, ustanova i drugih članova sistema, koja su obavezujuća za sva pravna lica čiji je osnivač Grad;
- predlaže Gradonačelniku da naloži pravnom licu čiji je osnivač Grad, da informacije i podatke kojima raspolaže stavi na raspolaganje Radnoj grupi za GIS odnosno da preporuči pravnom licu čiji je osnivač Grad da pristupi GIS-u.
Radna grupa za GIS obrazuje se rešenjem Gradonačelika.
Radnu grupu čine najmanje tri člana predstavnika Gradske uprave grada Kraljeva, i po jedan predstavnik javnih preduzeća, članova sistema GIS-a, iz člana 15. stav 1 ove Odluke.
Članovi radne grupe moraju biti direktno vezani za rad i funkcionisanje GIS-a u svakoj od članica GIS-a.
Zadaci Radne grupe za GIS utvrđeni su rešenjem o obrazovanju.
Stručne i administrativne poslove za potrebe Komisije za GIS i Radne grupe za GIS obavlja organizaciona jedinica Gradske uprave grada Kraljeva nadležna za poslove GIS-a.
Funkcionisanje i razvoj GIS-a finansira se iz sredstava grada Kraljeva, u skladu sa usvojenom Strategijom razvoja GIS-a, odnosno Konceptom razvoja GIS-a, na osnovu godišnjeg Programa rada GIS-a koji priprema i predlaže Radna grupa za GIS.
GIS čine sledeći segmenti: hardver, softver, podaci, administratori, članovi sistema, korisnici sistema, metode i procedure.
Hardver je fizičko računarsko okruženje u kome GIS radi.
Softver obezbeđuje funkcije i alate neophodne za prikupljanje, obradu, analizu, upravljanje, prikazivanje i održavanje podataka o prostoru.
Ključne komponente GIS softvera su:
- alati za unos i obradu prostornih informacija;
- sistemi za upravljanje bazama podataka;
- alati za podršku prostornim upitima, analizama i vizuelizaciji;
- grafički korisnički interfejs za jednostavno korišćenje alata.
Podaci u digitalnom obliku su rasterski, vektorski i alfanumerički.
Administratori sistema su tehnička lica koja razvijaju i održavaju sistem.
Članovi sistema su javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica, koja su sa Gradom zaključila ugovor o pristupanju GIS-u.
Korisnici sistema su pravna i fizička lica koja koriste raspoložive podatke GIS-a.
Metode čine planovi i pravila funkcionisanja GIS-a.
Procedure su utvrđena pravila postupanja u okviru GIS-a.
Pod aktivnostima u formiranju, funkcionisanju i razvoju GIS-a podrazumevaju se: unos podataka, obrada, upravljanje, upiti i analize, vizuelizacija, izveštavanje i distribucija.
Unos podataka podrazumeva postojanje istih u odgovarajućem digitalnom formatu. Postupak prevođenja podataka u odgovarajući format naziva se konverzija, pri čemu se postupak konverzije iz analognog u digitalni oblika naziva digitalizacija.
Obrada je određeni vid dorade u cilju prilagođavanja unetih podataka sistemu.
Upravljanje podrazumeva manipulaciju podacima - organizovanje, uređivanje i održavanje baze podataka.
Upiti i analize predstavljaju proces kojim se od postojećih podataka unetih u sistem, specijalnim postupcima dobijaju izvedene informacije koje su predmet analize.
Vizuelizacija i izveštavanje podrazumeva vizuelno prikazivanje dobijenih rezultata upita u digitalnoj ili analognoj formi i njihovo tumačenje.
Distribucija je kretanje podataka između članova GIS-a, pravnih i fizičkih lica - korisnika sistema i sl.
Pod članovima sistema podrazumevaju se sva javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica koja sa Gradom zaključe ugovor o pristupanju sistemu.
Odluku o prijemu novih članova u GIS sistem razmatra i donosi Komisija za GIS, na osnovu predloga Radne grupe za GIS i pismenog zahteva zainteresovanog pravnog lica za pristupanje GIS-u.
Odluka je osnov za zaključenje ugovora o pristupanju novih članova sistemu i sadrži uslove pod kojima se ugovor zaključuje.
Ugovor o pristupanju novih članova GIS-u potpisuju Gradonačelnik i ovlašćeno lice pravnog lica koje je podnelo zahtev za pristupanje GIS sistemu.
Korisnici GIS-a su pravna i fizička lica, koja imaju potrebu da pristupaju bazama podataka i koriste raspoložive informacije u okviru delatnosti koju obavljaju.
Korisnici GIS-a podnose zahtev za pristup bazama podataka i korišćenje raspoloživih informacija (u daljem tekstu: zahtev).
U zahtevu Korisnici GIS-a navode delatnost koju obavljaju, vrstu potrebnih podataka i vremenski period korišćenja.
Odluku o prihvatanju zahteva donosi Radna grupa za GIS.
Radna grupa za GIS može tražiti dopunu zahteva podacima koji su od značaja za donošenje ove odluke.
Fizička lica mogu biti korisnici GIS-a uz podnet zahtev i potvrdu da u okviru određene institucije (škole, fakulteti, instituti, naučne ustanove i sl.) obavljaju poslove za koje su im potrebni podaci (seminarski, diplomski i naučni radovi i slično).
Poseban vid korišćenja GIS-a je mogućnost da se na WEB prezentaciji GIS-a označi lokacija zainteresovanog pravnog lica, sa osnovnim podacima (adresa, brojevi telefona, WEB adresa i drugo).
Naknada za korišćenje podataka sadržanih u GIS-u Grada i za označavanje lokacije zainteresovanog pravnog lica na WEB prezentaciji GIS-a utvrđuju se aktom kojim se utvrđuju naknade za rad organa Gradske uprave.
Izuzetno od odredbi člana 11. ove odluke, JP Direkcija za planiranje i izgradnju "Kraljevo", JKP "Vodovod" Kraljevo, JEP "Toplana" Kraljevo, JKP "Čistoća" Kraljevo, JKP "Pijaca" Kraljevo, JP "Opštinska stambena agencija" Kraljevo i JKP "Putevi" Kraljevo postaju članovi sistema danom stupanja na snagu ove Odluke, a na osnovu potpisanog Memoranduma o saradnji na uspostavljanju centralnog Geografskog informacionog sistema grada Kraljeva kao i Sporazuma o tehničkoj saradnji na ažuriranju i korišćenju baza podataka.
Sa članovima sistema iz stava 1. ovog člana, ugovori o pristupanju GIS-u zaključiće se u roku od 30 dana od stupanja na snagu ove odluke.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom listu grada Kraljeva.