PRAVILNIKO NAČINU SNIMANJA NA JAVNOM MESTU I NAČINU NA KOJI KOMUNALNA MILICIJA SAOPŠTAVA NAMERU DA VRŠI SNIMANJE("Sl. glasnik RS", br. 27/2020 i 101/2020) |
Ovim pravilnikom propisuje se način na koji komunalna milicija vrši audio i video snimanje (u daljem tekstu: snimanje) na javnom mestu radi obavljanja komunalno-milicijskih poslova, primene komunalno-milicijskih ovlašćenja, otkrivanja i rasvetljavanja prekršaja, kontrole i analize postupanja komunalnih milicionara, kao i način na koji komunalna milicija saopštava nameru da vrši snimanje.
Za snimanje i postizanje ciljeva iz člana 1. ovog pravilnika, komunalna milicija koristi opremu za video-akustičke snimke i fotografisanje, kao i vozila komunalne milicije, sa uređajima za snimanje.
Vozila komunalne milicije, sa uređajima za snimanje, komunalna milicija koristi i prilikom pružanja pomoći u izvršenjima (asistencija) i saradnji sa ovlašćenim organizacijama i vršiocem komunalne delatnosti, kada je to od značaja za obavljanje poslova komunalne milicije, tih organizacija i vršioca komunalne delatnosti.
Snimanjem na javnom mestu, u smislu ovog pravilnika, smatra se snimanje koje komunalna milicija vrši na bilo kojem delu javnog prostora, sa objektima ili bez njih, odredivog spoljnom ivicom u odnosu na druge javne prostore (u daljem tekstu: perimetar javnog prostora) i namenjene svima pod jednakim uslovima.
Vizuelni ugao koji komunalna milicija pokriva prilikom snimanja mora da odgovara prostoru koji je neophodan za ostvarivanje zakonite svrhe snimanja, tako da ne sme biti veći od neophodnog za ostvarivanje te svrhe, niti zahvatati prostor u isključivom vlasništvu privatnih lica.
Pre odluke o snimanju usvaja se Plan snimanja, koji sadrži podatke o cilju, vrsti i vremenu snimanja, osnovne podatke o javnom mestu (skicu javne površine sa ucrtanim perimetrom javnog prostora, podatke iz katastarske i druge evidencije), procenu o ugroženim dobrima i o očekivanim efektima snimanja, podatke o ljudskim resursima i tehničkim sredstvima (uređaji, oprema, vozila) koji će se koristiti za snimanje, mestima na kojima se postavlja oprema za video akustičke snimke i fotografisanje, odnosno trasi kretanja vozila sa uređajima za snimanje, podatke o načinu zaštite postavljenih uređaja i opreme i druge podatke od značaja za uspešnost snimanja.
Plan snimanja usklađuje se, pre donošenja, sa strateškim planom komunalne milicije, godišnjim planom rada komunalne milicije i sporazumima koji se odnose na komunalnu miliciju.
Plan snimanja se, pre donošenja, dostavlja na mišljenje područnoj policijskoj upravi Ministarstva unutrašnjih poslova - Direkcije policije, nadležnoj na teritoriji jedinice lokalne samouprave na kojoj se planira snimanje.
Oprema za video akustičke snimke i fotografisanje ugrađuje se na postojeće objekte javnih površina ili za tu namenu posebno izgrađene objekte, koja su u javnoj svojini jedinice lokalne samouprave.
Oprema iz stava 1. ovog člana, i uređaji za snimanje u vozilima moraju zadovoljavati tehničke uslove u pogledu ispravnosti i funkcionalnosti, odnosno svrhu za koju su ugrađeni.
Snimanje se vrši po odluci načelnika komunalne milicije, odnosno komunalnog milicionara koga načelnik odredi za obrađivača u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti (u daljem tekstu: ovlašćeno lice).
Odluka o snimanju donosi se ako bi se potrebne informacije za obavljanje poslova iz delokruga komunalne milicije teže dobile primenom drugih ovlašćenja.
Pri odlučivanju o snimanju posebno se vodi računa da se ono vrši na javnim mestima gde se očekuje veći broj prekršaja i drugih delikata nego na drugim javnim mestima.
Odluka o snimanju sadrži obrazloženje razloga zbog kojih se ovo ovlašćenje komunalne milicije primenjuje na odnosnom javnom mestu.
Sastavni deo odluke o snimanju je i Plan snimanja iz člana 6. ovog pravilnika.
Odluku o snimanju komunalnih milicionara na obrazloženi predlog rukovodioca unutrašnje kontrole, donosi načelnik opštinske, odnosno gradske uprave ili uprave obrazovane za pojedinu oblast, u kojoj se obavljaju poslovi komunalne milicije.
Snimanja koja ne zahtevaju identifikaciju lica, komunalna milicija vrši korišćenjem sopstvenih ljudskih i tehničkih resursa.
Snimanja koja obuhvataju obradu biometrijskih podataka u cilju jedinstvene identifikacije fizičkog lica, kao i snimanja koja predstavljaju sistematski nadzor nad javno dostupnim površinama u velikoj meri, komunalna milicija vrši korišćenjem svojih ljudskih i tehničkih resursa i u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo).
U snimanjima koja predstavljaju redovan i sistematski nadzor velikog broja lica, komunalna milicija učestvuje kroz saradnju sa Ministarstvom, u skladu sa svojim delokrugom i pisanim mišljenjem koje pribavlja od Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Opremu za video akustičke snimke i fotografisanje, postavljenu na javnim površinama, komunalna milicija obezbeđuje od neovlašćenog pristupa, oštećenja ili otuđenja fizičko-tehničkim obezbeđenjem i primenom drugih ovlašćenja komunalnih milicionara.
Čuvanje opreme sa snimljenim materijalom i taj materijal, komunalna milicija obezbeđuje u štićenom prostoru jedinice lokalne samouprave tako da onemogući neovlašćeni pristup, korišćenje ili otuđenje.
Slobodan pristup štićenom prostoru imaju samo načelnik komunalne milicije, ovlašćeno lice iz člana 8. stav 1. ovog pravilnika i zaposleni čije je radno mesto u tom prostoru, dok se ulazak i izlazak ostalih lica kontroliše i pismeno evidentira.
Štićeni prostor iz stava 2. ovog člana, pokriven je video-obezbeđenjem.
Komunalna milicija saopštava nameru o snimanju na javnom mestu putem sredstava javnog informisanja i veb prezentacije jedinice lokalne samouprave.
Obaveštenja u vezi sa snimanjem od interesa za građane i druge subjekte, komunalna milicija daje i preko nadležne službe za informisanje jedinice lokalne samouprave, putem uspostavljene besplatne telefonske linije, davanjem usmenih obaveštenja i na drugi pogodan način.
Na zahtev građana i drugih subjekata, obaveštenja se dostavljaju i pismenim putem, izuzev informacija i podataka koji su već objavljeni na drugi način.
Obaveštenje o snimanju mora da bude vidljivo i jasno objavljeno na javnom mestu na kojem se vrši snimanje, na način koji omogućava pojedincima da se upoznaju o primeni ovog ovlašćenja komunalne milicije, najkasnije pre početka snimanja.
Obaveštenje o snimanju mora da sadrži naročito informacije da se snimanje odvija na datom javnom mestu, da ga vrši komunalna milicija i broj telefona na kojem se mogu dobiti informacije o tome gde se i za koje vreme čuvaju snimci.
Za pojedinačno snimanje određenog javnog prostora, obaveštenje se ističe tako da se može videti prilikom ulaska iz bilo kog smera na javni prostor na kome se vrši snimanje.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, kada komunalna milicija koristi vozilo sa uređajima za snimanje parkiranih vozila, vozilo komunalne milicije sa uređajima za snimanje mora biti označeno tako da na krovu vozila sa svih strana bude jasno vidljivo da obavlja snimanje, isticanjem table sa natpisom "SNIMANJE PARKIRANJA".
Obaveze komunalne milicije u vezi sa daljom obradom, protokom i prenosom snimljenog materijala, izvršavaju se, a prava fizičkih lica u vezi sa tim materijalom ostvaruju, u skladu sa zakonom i drugim propisima kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".