PRAVILNIK
O DODELI SREDSTAVA ZA PODSTICANJE PROGRAMA OD JAVNOG INTERESA KOJE REALIZUJU UDRUŽENJA U OBLASTI UNAPREĐENJA ZAŠTITE I DOBROBITI ŽIVOTINJA

("Sl. list grada Subotice", br. 26/2020)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Predmet uređivanja

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se uređuju uslovi, kriterijumi i postupak dodele sredstava iz budžeta Grada Subotice udruženjima za finansiranje odnosno sufinansiranje programa od javnog interesa u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice, kao i korišćenje dodeljenih sredstava i praćenje realizacije programa.

Program od javnog interesa

Član 2

Pod programom od javnog interesa u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice iz člana 1. ovog pravilnika (u daljem tekstu: program) smatra se program u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja u kojima udruženje isključivo i neposredno sledi javne potrebe.

Program iz stava 1. ovog člana čija realizacija traje najduže godinu dana u formalnom smislu označava se nazivom projekat.

Odredbe ovog pravilnika koje se odnose na programe primenjuju se i na projekte od javnog interesa u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice za čiju realizaciju je predviđeno trajanje najduže godinu dana.

Način dodele sredstava

Član 3

Dodela sredstava udruženjima za programe vrši se putem javnog konkursa.

Davalac sredstava je Grad Subotica (u daljem tekstu: Grad).

Ciljevi finansiranja programa

Član 4

Opšti cilj finansiranja programa je unapređenje zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice, u skladu sa Zakonom o dobrobiti životinja i Programom kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji Grada Subotice.

Posebni ciljevi finansiranja programa su:

1) promovisanje vlasničke odgovornosti vlasnika i držalaca pasa i mačaka;

2) promovisanje i organizovanje masovne sterilizacije vlasničkih pasa i mačaka u cilju sprečavanja rađanja neželjenih mladunaca koji predstavljaju potencijalno žarište povećanja populacije napuštenih pasa i mačaka;

3) zbrinjavanje i udomljavanje napuštenih pasa i mačaka, kao i pasa i mačaka koji su prošli CNR (uhvati-sterilišti-pusti) program.

Visina sredstava za podršku programima

Član 5

Visina finansijskih sredstava za podsticanje programa po ovom pravilniku određuje se budžetom Grada Subotice (u daljem tekstu: budžet Grada).

Podnosilac prijave na javnom konkursu može da konkuriše za ukupno utvrđenu vrednost programa ili za nedostajući deo sredstava za finansiranje programa.

II POSTUPAK ZA DODELU SREDSTAVA

Godišnji plan javnih konkursa

Član 6

Sekretarijat Gradske uprave Grada Subotice nadležan za komunalne poslove (u daljem tekstu: nadležni sekretarijat), u skladu sa budžetom Grada, najkasnije do 25. januara tekuće godine, dostavlja sekretarijatu Gradske uprave Grada Subotice nadležnom za sačinjenje godišnjeg plana javnih konkursa podatke o planiranim javnim konkursima za dodelu sredstava udruženjima za programe iz člana 2. ovog pravilnika.

Javni konkurs za dodelu sredstava udruženjima za finansiranje odnosno sufinansiranje programa od javnog interesa u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice raspisuje se i sprovodi u skladu sa raspoloživim sredstvima u budžetu Grada.

Kriterijumi za izbor programa

Član 7

Kriterijumi za izbor programa koji će se finansirati sredstvima budžeta Grada su sledeći:

1) kvalitet programa (izvodljivost, mogućnost razvijanja programa i njegova održivost, originalnost, aktuelnost teme, opravdanost i dr.);

2) obuhvatnost programa (predviđen broj vlasnika pasa i mačaka obuhvaćenih programom, predviđen broj napuštenih pasa i mačaka obuhvaćenih programom, predviđen broj pasa i mačaka obuhvaćenih projektom koji su prošli CNR i dr.);

3) ciljevi koji se postižu (povećanje obima vlasničkih pasa i mačaka kod kojih su dosledno sprovedene sve obaveze vlasnika, povećanje obima sterilisanih vlasničkih pasa i mačaka povećanje broja udomljenih napuštenih pasa i mačaka kao i pasa i mačaka koji su prošli CNR (uhvati-sterilišti-pusti) program i dr.)

4) efekti programa (povećanje stepena zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice, kroz povećano pridržavanje zakonskih obaveza vlasnika i držalaca pasa i mačaka i smanjenje broja napuštenih pasa i mačaka);

5) ciljna grupa i način uključivanja (veličina ciljne grupe, aktivno/pasivno uključivanje i dr);

6) prethodne aktivnosti i iskustvo udruženja u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja (dokazuje se dostavljanjem realizovanih projekata, pisama preporuke i podrške i dr);

7) ekonomičnost budžeta programa, usklađenost budžeta sa planiranim aktivnostima (Komisija može tražiti objašnjenja u vezi sa budžetom i umanjenja po pojedinim stavkama, stoga je u interesu podnosioca prijave da napravi realan i ekonomski opravdan budžet);

8) saradnja sa drugim subjektima u realizaciji programa;

9) broj uspešno realizovanih programa u prethodne tri kalendarske godine sa drugim donatorima;

10) sufinansiranje programa iz drugih izvora: sopstvenih prihoda, budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine ili druge jedinice lokalne samouprave, fondova Evropske unije, poklona, donacija, legata, kredita i drugo, u slučaju nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa;

11) zakonitost i efikasnost korišćenja sredstava i održivost ranijih programa i projekata: ako su ranije korišćena sredstva budžeta, da li su ispunjene ugovorne obaveze.

Bliža merila za izbor programa primenom kriterijuma iz stava 1. ovog člana, utvrđuju se u tekstu javnog konkursa, u zavisnosti od posebnih ciljeva finansiranja programa.

Troškovi programa

Član 8

Dodeljenim sredstvima mogu se finansirati samo opravdani troškovi, odnosno realni troškovi.

Neprihvatljivi troškovi predloga programa su:

1 troškovi aktivnosti na pripremi predloga programa;

2 troškovi koji se ne odnose na period implementacije programa;

3 zaostali dugovi i kamate;

4 troškovi nabavke opreme koja nije neophodna za realizaciju programskih aktivnosti;

5 kupovina kancelarijskog nameštaja;

6 troškovi adaptacije objekata;

7 troškovi taksi prevoza;

8 troškovi koji se već finansiraju iz drugih izvora;

9 plaćanje istih lica po različitom osnovu u okviru realizacije jednog programa.

Jedno lice može obavljati više različitih funkcija i aktivnosti (npr. menadžer projekta i trener na projektu), ali ne može biti finansirano iz budžeta programa po oba osnova, već samo po jednom.

Javni konkurs

Član 9

Javni konkurs za dodelu sredstava udruženjima za finansiranje odnosno sufinansiranje programa od javnog interesa u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice (u daljem tekstu: konkurs) raspisuje Gradonačelnik Grada Subotice (u daljem tekstu: Gradonačelnik), na predlog nadležnog sekretarijata.

Konkurs obavezno sadrži sledeće podatke:

- oblast u kojoj se dodeljuju sredstva za programe;

- ko može biti učesnik konkursa (uslovi za podnosioca prijave);

- rok za podnošenje prijave;

- obim sredstava koja se dodeljuju;

- pregled konkursne dokumentacije koju je potrebno dostaviti uz popunjeni obrazac prijave na konkurs;

- trajanje programa;

- bliža merila i dopunske kriterijume čijom primenom se vrši vrednovanje prijavljenih programa, sa jasnim sistemom za vrednovanje svakog pojedinačnog kriterijuma;

- upućivanje na službeni list u kome je objavljen ovaj pravilnik.

Konkurs se objavljuje na zvaničnom sajtu Grada Subotice www.subotica.rs i na portalu e-Uprava.

Rok za podnošenje prijava ne može biti kraći od 15 dana od dana objavljivanja konkursa.

Prijava na konkurs

Član 10

Udruženje zainteresovano za dodelu sredstava za realizaciju programa (u daljem tekstu: podnosilac prijave) u konkursnom roku podnosi sledeću dokumentaciju:

1) popunjeni obrazac prijave na konkurs, u štampanoj verziji, potpisan od strane ovlašćenog lica,

2) fotokopiju statuta udruženja;

3) pregled osnovnih podataka o podnosiocu prijave (istorijat, opis delatnosti, dosadašnji projekti i sl.) sačinjen od strane podnosioca prijave;

4) detaljan opis programa;

5) original ili overenu fotokopiju protokola o saradnji sa svim partnerima na programu (ukoliko postoje);

6) pozitivne reference (ukoliko ih ima, pisma preporuke, pisma podrške i sl.).

Obrazac prijave na konkurs je u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni deo (Obrazac "Prijava na konkurs").

U prijavi je potrebno precizno i sažeto opisati program (način realizacije ciljeva programa, plan i dinamiku aktivnosti, kao i očekivane kratkoročne i dugoročne efekte na opšte i posebne ciljeve).

Prijava sa pratećom dokumentacijom podnosi se u zatvorenoj koverti adresiranoj na Grad Subotica - Gradska uprava - Sekretarijat za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj, Subotica, Trg slobode 1, sa naznakom "ZA JAVNI KONKURS - Komisija za dodelu sredstava za unapređenje zaštite i dobrobiti životinja Grada Subotice".

Prijava se podnosi poštom ili se predaje u Gradskom uslužnom centru, a prijavni formular u elektronskom obliku se obavezno šalje na elektronsku adresu naznačenu u konkursu.

Nepotpune i neblagovremene prijave se neće razmatrati.

Uslovi

Član 11

Podnosilac prijave treba da je udruženje registrovano u Agenciji za privredne registre sa sedištem na teritoriji Republike Srbije, koje, saglasno odredbama svog osnivačkog akta i statuta, ostvaruje ciljeve u oblasti zaštite i dobrobiti životinja, dok partneri u programu mogu biti sva pravna lica i preduzetnici.

Podnosilac prijave mora da ispunjava sledeće uslove:

1. da poseduje profesionalnu sposobnost i potrebne kvalifikacije neophodne za realizaciju programa te da je direktno odgovoran za pripremu i upravljanje programom, a ne da deluje kao posrednik;

2. da se protiv udruženja ili odgovornih lica u udruženju ne vode postupci pred nadležnim sudovima;

3. da podnosilac prijave nije dobio sredstva od drugog donatora u ukupnom traženom iznosu, ili nedostajuća sredstva, za predlog programa kojim konkuriše i da će davaoca sredstava obavestiti o svim dodatnim finansiranjima od strane bilo kog donatora.

O ispunjavanju uslova iz stava 2. ovog člana podnosilac prijave daje izjavu pod punom moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću na obrascu prijave na konkurs.

Podnosilac prijave može podneti najviše jednu prijavu.

Sredstva se mogu dodeliti samo za programe čiji je cilj nekomercijalan i od javnog interesa.

Sredstva se ne mogu koristiti za stvaranje profita.

Konkursna komisija

Član 12

Konkursni postupak sprovodi Komisija za dodelu sredstava za unapređenje zaštite i dobrobiti životinja Grada Subotice (u daljem tekstu: Komisija).

Komisiju obrazuje Gradonačelnik, a sastoji se od predsednika i dva člana.

Predsednik Komisije se imenuje iz nadležnog sekretarijata, a članovi iz reda zaposlenih kod nadležnog sekretarijata i u Javnom komunalnom preduzeću "Čistoća i zelenilo" Subotica.

Predsednik i članovi Komisije dužni su da potpišu izjavu da nemaju privatni interes u vezi sa radom i odlučivanjem Komisije, odnosno sprovođenjem postupka.

Izjava o nepostojanju sukoba interesa daje se na obrascu koji je u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni deo (Obrazac "Izjava o nepostojanju sukoba interesa").

Lice koje je određeno za predsednika odnosno za člana Komisije ne može preduzimati radnje u svojstvu predsednika odnosno člana Komisije pre nego što potpiše izjavu o nepostojanju sukoba interesa.

Postupanje Komisije

Član 13

Komisija otvara blagovremeno podnete prijave i utvrđuje njihovu potpunost.

Komisija po službenoj dužnosti utvrđuje da li je udruženje upisano u registar nadležnog organa i da li se, prema statutarnim odredbama, ciljevi udruženja ostvaruju u oblasti zaštite i dobrobiti životinja.

U postupku pregleda prijava i priložene dokumentacije, Komisija može, pored dokumentacije propisane članom 10. ovog pravilnika, da zatraži od podnosioca prijave i druga dokumenta i dokaze bitne za odlučivanje o podnetoj prijavi, kao i da traži objašnjenje i predlaže korekcije u predloženom budžetu programa po pojedinim stavkama.

Komisija sačinjava i utvrđuje Listu vrednovanja i rangiranja prijavljenih programa u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana isteka roka za podnošenje prijave.

Lista iz stava 3. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i na portalu e-Uprava.

Učesnici konkursa imaju pravo uvida u podnete prijave i priloženu dokumentaciju u roku od tri dana od dana objavljivanja liste iz stava 3. ovog člana.

Na listu iz stava 3. ovog člana učesnici konkursa imaju pravo prigovora u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja.

Odluku o prigovoru, koja mora biti obrazložena, Gradonačelnik donosi u roku od 15 dana od dana njenog prijema.

Odluka o izboru programa

Član 14

Odluku o izboru programa koji će se finansirati ili sufinansirati sredstvima budžeta donosi Gradonačelnik u roku od 30 dana od dana isteka roka za podnošenje prigovora.

Odluka iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i na portalu e-Uprava.

III KORIŠĆENJE SREDSTAVA I PRAĆENJE REALIZACIJE PROGRAMA

Korišćenje sredstava

Član 15

Sredstva koja se odobre za realizaciju programa jesu namenska sredstva i udruženje ima obavezu da ih koristi isključivo za realizaciju konkretnog programa za koji su dodeljena i u skladu sa ugovorom koji se zaključuje između Grada kao davaoca sredstava i udruženja kao korisnika sredstava (u daljem tekstu: korisnik sredstava).

Sve aktivnosti predviđene programom moraju se sprovesti na teritoriji Grada Subotice.

Ugovorom iz stava 1. ovog člana uređuju se međusobna prava, obaveze i odgovornosti ugovornih strana, a naročito: utvrđen predmet programa, rok u kome se program realizuje, konkretne obaveze ugovornih strana, prikaz budžeta programa, iznos sredstava i način obezbeđenja i prenosa sredstava, instrumenti obezbeđenja za slučaj nenamenskog trošenja sredstava obezbeđenih za realizaciju programa, odnosno za slučaj neizvršenja ugovorne obaveze - predmeta programa, rokovi u kojem se sačinjavaju i dostavljaju periodični i završni narativni i finansijski izveštaji, i povraćaj neutrošenih sredstava.

Korisnik sredstava dužan je da pre potpisivanja ugovora dostavi izjavu da sredstva za realizaciju odobrenog programa nisu već na drugi način obezbeđena kao i izjavu o nepostojanju sukoba interesa.

Praćenje realizacije programa

Član 16

Nadležni sekretarijat prati realizaciju programa za koji su odobrena sredstva u skladu sa ovim pravilnikom.

Praćenje realizacije programa obuhvata:

1. obavezu korisnika sredstava da obaveštava nadležni sekretarijat o realizaciji programa, u rokovima određenim ugovorom;

2. pregledanje izveštaja od strane nadležnog sekretarijata;

3. monitoring posete predstavnika nadležnog sekretarijata;

4. obavezu korisnika sredstava da omogući predstavnicima nadležnog sekretarijata da izvrše uvid u relevantnu dokumentaciju nastalu u toku realizacije programa;

5. prikupljanje informacija od korisnika programa;

6. druge aktivnosti predviđene ugovorom.

Zavisno od vrste programa, u praćenje realizacije programa može biti uključeno i Javno komunalno preduzeće "Čistoća i zelenilo" Subotica kao vršilac dela komunalne delatnosti zoohigijene (hvatanje, prevoz, zbrinjavanje, smeštaj napuštenih i izgubljenih životinja u prihvatilište) (u daljem tekstu: JKP), što se definiše ugovorom iz člana 15. stav 3. ovog pravilnika.

Praćenje realizacije može obuhvatiti i reviziju ovlašćenog revizora, ukoliko je to predviđeno konkursnim uslovima i ugovorom.

Korisnik sredstava je dužan da nadležnom sekretarijatu i JKP-u, u skladu sa ugovorom iz člana 15. stav 3. ovog pravilnika, omogući praćenje realizacije programa.

Izveštavanje

Član 17

Korisnik sredstava izrađuje periodične i završne narativne i finansijske izveštaje, u skladu sa zaključenim ugovorom.

Periodični i završni narativni izveštaj sadrži: detaljan opis aktivnosti i rezultata realizacije programa u odnosu na planirane aktivnosti definisane ugovorom, kako bi se mogla izvršiti procena uspešnosti od strane nadležnog sekretarijata, obrazloženje za svako odstupanje od programa i pregled korektivnih mera čije se preduzimanje planira od strane korisnika sredstava.

Periodični i završni finansijski izveštaj sadrži: prikaz budžeta, koji je sastavni deo ugovora, sa pregledom svih troškova koji su nastali tokom izveštajnog perioda, kao i celokupnu dokumentaciju koja opravdava nastale troškove.

Izveštaji iz st. 1-3. ovog člana izrađuju se na obrascu izveštaja koji je u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni deo (Obrazac "Izveštaj o realizaciji programa/projekta u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja").

Dostavljanje, pregledanje i procena izveštaja

Član 18

Korisnik sredstava dostavlja periodične i završne narativne i finansijske izveštaje nadležnom sekretarijatu, u rokovima predviđenim zaključenim ugovorom.

Korisnik sredstava je dužan da završni izveštaj dostavi nadležnom sekretarijatu u roku od 30 dana od dana završetka projekta.

Nadležni sekretarijat pregleda i razmatra dostavljene izveštaje.

Pregledom finansijskih izveštaja nadležni sekretarijat utvrđuje da li su budžetska sredstva namenski korišćena i da li postoji računovodstvena dokumentacija koja ukazuje na namenski utrošak istih.

Plaćanja i izdaci koji nisu u skladu sa ugovornim obavezama i/ili bez pripadajuće računovodstvene dokumentacije neće biti priznati, o čemu se korisnik sredstava obaveštava pisanim putem.

Pregledom narativnog izveštaja ostvaruje se uvid i vrši se procena kvaliteta i uspešnosti programa u smislu realizacije postavljenih ciljeva.

O izvršenoj proceni obaveštava se korisnik sredstava.

Na zahtev nadležnog sekretarijata korisnik sredstava je dužan da dostavi dopunu i dodatno objašnjenje navoda iznetih u izveštaju u roku od osam dana od prijema zahteva za dostavu dopune.

Monitoring poseta

Član 19

Nadležni sekretarijat može, u cilju praćenja realizacije programa, realizovati monitoring posete.

Pod monitoring posetom smatra se: poseta udruženju, održavanje sastanaka ovlašćenih predstavnika nadležnog sekretarijata sa ovlašćenim predstavnicima korisnika sredstava, prisustvo određenim događajima i manifestacijama ili drugim programskim aktivnostima koje korisnik sredstava sprovodi u okviru realizacije programa.

Monitoring poseta može biti najavljena ili nenajavljena.

Nadležni sekretarijat izrađuje izveštaj o monitoring poseti u roku od 10 dana od dana sprovedene posete.

Pored izveštaja iz stava 4. ovog člana nadležni sekretarijat može izraditi i preporuke za otklanjanje nedostataka i rokove za njihovu realizaciju i uputiti korisniku sredstava.

Ukoliko je monitoring poseta realizovana uz prisustvo predstavnika JKP u skladu sa članom 16. stav 3. ovog pravilnika, izveštaj iz stava 4. i preporuka iz stava 5. ovog člana sačinjava se uz prethodno pribavljeno pismeno mišljenje JKP.

Preraspodela odobrenog iznosa sredstava

Član 20

U izuzetnim situacijama korisnik sredstava može tražiti od Grada kao davaoca sredstava, putem nadležnog sekretarijata, da se izvrši preraspodela sredstava za realizaciju planiranih aktivnosti u okviru odobrenog programa.

Preraspodela sredstava se može izvršiti tek nakon potpisivanja aneksa ugovora kojim se menja budžet programa, u delu strukture troškova programa.

Raskid ugovora i povraćaj sredstava

Član 21

Ako se prilikom praćenja realizacije programa ili nakon završetka programa utvrdi nenamensko trošenje sredstava, pristupa se raskidu ugovora te se korisnik sredstava obavezuje da u određenom roku vrati preneta sredstva, zajedno sa zakonskom zateznom kamatom, odnosno ukoliko to ne učini, tada se aktiviraju instrumenti obezbeđenja.

Izveštaj o realizovanoj finansijskoj podršci programima udruženja

Član 22

Nadležni sekretarijat izrađuje Izveštaj o realizovanoj finansijskoj podršci programima udruženja od javnog interesa u oblasti unapređenja zaštite i dobrobiti životinja na teritoriji Grada Subotice iz budžetskih sredstava u prethodnoj kalendarskoj godini.

Izveštaj iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i na portalu e-Uprava.

Obavljanje stručnih, tehničkih i administrativnih poslova

Član 23

Stručne, administrativne i tehničke poslove za potrebe Komisije obavlja nadležni sekretarijat.

IV ZAVRŠNA ODREDBA

Stupanje na snagu

Član 24

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Subotice".

Obrasce koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. listu grada Subotice", br. 26/2020, možete pogledati OVDE