PLAN PREVENTIVNIH (PRIMENE) MERA
ZA SPREČAVANJE POJAVE I ŠIRENJA EPIDEMIJE ZARAZNE BOLESTI U GRADSKIM UPRAVAMA, STRUČNIM SLUŽBAMA I GRADSKOM PRAVOBRANILAŠTVU GRADA ČAČKA

("Sl. list grada Čačka", br. 18/2020)

 

1. UVOD

Prema propisima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, poslodavac je dužan da obezbedi bezbedan i zdrav rad zaposlenih i drugih lica prisutnih u procesu rada. U tom cilju dužan je da sprovodi preventivne mere bezbednosti i zdravlja na radu radi sprečavanja, otklanjanja ili smanjenja rizika, odnosno mere za zaštitu zaposlenih od infekcije i rizika povezanih sa virusom.

Imajući u vidu postojanje epidemije zarazne bolesti COVID-19, od većeg epidemiološkog značaja - za teritoriju Republike Srbije i obaveze propisane Pravilnikom o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad za sprečavanje pojave i širenja epidemije zarazne bolesti, u ovom planu primene mera za sprečavanje pojave i širenja epidemije zarazne bolesti utvrđuju se preventivne mere i organizovanje procesa rada koji će obezbediti poboljšanje stanja i viši nivo bezbednosti i zdravlja na radu zaposlenih i radno angažovanih lica, a koje će biti uključene u sve aktivnosti rada i na svim nivoima organizovanja.

Plan primene mera za sprečavanje pojave i širenja epidemije zarazne bolesti u: Gradskim upravama, stručnim službama i Gradskom pravobranilaštvu grada Čačka, sastavni je deo akta o proceni rizika koji je donet saglasno zakonu i propisima iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.

2. OPŠTI PODACI O POSLODAVCU I ORGANIMA I SLUŽBAMA

Naziv poslodavca: GRAD ČAČAK

Adresa sedišta: Čačak, Župana Stracimira 2

Organi i službe u sastavu poslodavca:

1. Gradska uprava za finansije grada Čačka,

2. Gradska uprava za urbanizam grada Čačka,

3. Gradska uprava za društvene delatnosti grada Čačka,

4. Gradska uprava za lokalnu poresku administraciju grada Čačka,

5. Gradska uprava za lokalni ekonomski razvoj grada Čačka,

6. Gradska uprava za inspekcijski nadzor grada Čačka,

7. Gradska uprava za opšte i zajedničke poslove grada Čačka,

8. Gradska uprava za stručne poslove Skupštine, Gradonačelnika i Gradskog veća grada Čačka,

9. Služba za budžetsku inspekciju grada Čačka,

10. Služba za internu reviziju grada Čačka,

11. Gradsko pravobranilaštvo grada Čačka.

Poštanski broj i grad: 32 000 Čačak

Matični broj: 07183046

Poreski identifikacioni broj: 101296508

Šifra delatnosti: 8411 - delatnost državnih organa

U gradskim upravama grada Čačka, stručnim službama grada Čačka i Gradskom pravobranilaštvu grada Čačka, na dan 31.05.2020. godine ukupan broj zaposlenih je 226. Angažovano po ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova je 50.

3. SIMPTOMI ZARAZNE BOLESTI COVID-19

COVID-19 je novi soj korona virusa koji je Svetska zdravstvena organizacija proglasila za javnu zdravstvenu pretnju od međunarodnog značaja. Uzimajući u obzir najnovije dostupne naučne dokaze i zdravstvene podatke, kao i preporuke stručnjaka, SARS-CoV-2 razvrstan je kao humani patogen iz rizične grupe 3 (Direktiva Komisije (EU) 2020/739 od 3. juna 2020. godine).

Na osnovu trenutnih saznanja stručnjaka procenjuje se da je period inkubacije COVID-19 između 2 i 14 dana. Ako je osoba bila u kontaktu sa nekim kome je potvrđen CORONA virus, a nakon 14 dana ostane zdrav to znači da nije inficiran ovim virusom.

Tokom trajanja inkubacije u periodu od 14 dana osobi koja ima infekciju COVID-19 mogu se razviti simptomi kao što su:

- kašalj;

- otežano disanje;

- povišena temperatura;

- groznica;

- glavobolja;

- gubitak čula ukusa i mirisa.

Ova infekcija može da izazove ozbiljnije zdravstvene posledice kod lica sa oslabljenim imunološkim sistemom, starijih i onih sa hroničnim zdravstvenim problemima kao što su dijabetes, rak, hronična bolest pluća i dr. Dva najčešća načina širenja COVID-19 su:

- direktnim kontaktom, kapljično sa osobe koja je inficirana virusom;

- indirektno, dodirom preko kontaminiranih površina na kojima virusi mogu određeno vreme da prežive (dodirivanjem površina i predmeta, a zatim dodirivanjem sopstvenih usta, nosa ili očiju).

Koliko dugo virus može preživeti zavisi od niza faktora, kao što su:

- na kojoj površini se nalazi;

- da li je izložen sunčevoj svetlosti;

- razlike u temperaturi i vlažnosti.

4. PREVENTIVNE MERE I AKTIVNOSTI ZA SPREČAVANJE POJAVE ZARAZNE BOLESTI

U gradskim upravama grada Čačka, stručnim službama grada Čačka, i Gradskom pravobranilaštvu grada Čačka na svakom radnom mestu u radnoj okolini obavezna je primena sledećih preventivnih mera:

Preventivna mera

Aktivnosti

Zaduženje za sprovođenje mere

Zaduženje za kontrolu sprovođenja mera i aktivnosti

Informisanje zaposlenih

Zaposlenima i angažovanima dostaviti pisane instrukcije i uputstva o merama i postupcima za sprečavanje pojave epidemije zarazne bolesti, koji sadrže informaciju o simptomima zarazne bolesti

Lice za bezbednost i zdravlje na radu

Lice za bezbednost i zdravlje na radu

Bezkontaktno merenje temperature

Merenje temperature pri dolasku na posao

Obezbeđenje na ulazu u objekat

Neposredni rukovodilac

Nošenje zaštitne maske

Obavezno nošenje zaštitne maske (tako da maska prekriva usta, nos i bradu) u svim zatvorenim radnim i pomoćnim prostorijama

Svi zaposleni

Neposredni rukovodilac

Spreči ulazak u objekat i prostorije gradskih uprava, stručnih službi i gradskog pravobranilaštva bez zaštitne maske

Služba obezbeđenja

Neposredni rukovodilac

Održavanje lične higijene

Obezbeđivanje zaposlenima dovoljne količine sapuna, ubrusa, tekuće vode i dezinfekcionih sredstava na bazi alkohola za pranje ruku

Gradska uprava za opšte i zajedničke poslove grada Čačka

Neposredni rukovodilac

Redovno i pravilno pranje ruku sapunom i najmanje 20 sekundi

Svi zaposleni

Neposredni rukovodilac

Međusobno rastojanje

Držati minimalno rastojanje od dva metra u odnosu na druga lica

Svi zaposleni

Neposredni rukovodilac

Ograničen broj prisutnih lica u prostoriji

Ograničiti grupne poslovne sastanke na 10 lica i u trajanju od 30 minuta (ako nije moguće obezbediti fizičku distancu od dva metra)

Organizator poslovnog sastanka

Organizator poslovnog sastanka

Izbegavati rukovanje prilikom poslovnih susreta

Svi zaposleni

Organizator poslovnog sastanka

Smanjiti neposredne kontakte

Komunikaciju obavljati putem telefona, konferencijskih poziva

Svi zaposleni

Neposredni rukovodilac

Održavanje radnih i pomoćnih prostorija

Sprovoditi pojačanu higijenu i dezinfekciju radnih i pomoćnih prostorija i opreme za rad (kao što su toaleti, kvake na vratima, fiksni telefoni, računarska oprema)

Služba za bezbednost i odbranu, održavanje i pomoćno-tehničke poslove

Neposredni rukovodilac

Redovno uklanjanje otpada i smeća (kante za smeće obložene plastičnom kesom) iz prostorija tako da se mogu isprazniti bez kontakta sa sadržajem

Služba za bezbednost i odbranu, održavanje i pomoćno-tehničke poslove

Neposredni rukovodilac

Vođenja evidencije o dezinfekciji radnih i pomoćnih prostorija

Služba za bezbednost i odbranu, održavanje i pomoćno-tehničke poslove

Lice za bezbednost i zdravlje na radu

U toku radnog vremena redovno provetravati radne prostorije

Svi zaposleni

Neposredni rukovodilac

Pre napuštanja radnog mesta, radno mesto i sredstva za rad ostaviti u stanju da ne ugrožavaju druge zaposlene

Svi zaposleni

Neposredni rukovodilac

 

5. MERE I AKTIVNOSTI ZA POSTUPANJE U SLUČAJU POJAVE ZARAZNE BOLESTI I SPREČAVANJE ŠIRENJA

5.1. Pojava simptoma zarazne bolesti COVID-19 kod zaposlenih

Na početku bolesti simptomi mogu da budu blagi, iz kojih razloga zaposleni sa povišenom temperaturom (iznad 37ºC) i/ili respiratornim simptomima (kao što su kašalj, otežano disanje i groznica) i ako je bio u kontaktu sa obolelim van radnog okruženja, treba da prijavi postojanje simptoma neposrednom rukovodiocu.

Neposredni rukovodilac zaposlenog koji ima simptome bolesti treba odmah da informiše da se javi u kovid ambulantu matičnog doma zdravlja u kome se zaposleni leči.

U toj ambulanti će zaposlenom sa navedenim simptomima biti urađena dijagnostika, odnosno rentgenski pregled pluća, krvna slika, izmerena temperatura, urađen brzi test ili PCR test. Tek nakon toga, i uz konsultaciju sa lekarima iz doma zdravlja, zaposleni treba da se javi u trijažnu službu gde će lekari te zdravstvene ustanove odrediti dalji način lečenja.

Zaposleni kod koga nije potvrđen COVID-19 i kome nije potrebno lečenje i samoizolacija, po predlogu lekara se vraća na posao. Zaposleni kome je lekar odredio testiranje, nakon dobijenih rezultata o ishodu testiranja obaveštava neposrednog rukovodioca i ako je test pozitivan nastavlja lečenje, a ako je test negativan vraća se na posao. Posle prijave zaposlenog sa simptomima zaraze od COVID-19 treba pratiti pojavu simptoma zarazne bolesti kod ostalih zaposlenih i postupiti prema preporuci epidemiologa.

Zaposleni su dužni da se pridržavaju propisanih procedura za sprečavanje širenja epidemije zarazne bolesti.

Zaposleni je dužan da u skladu sa članom 103. Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje), obavesti poslodavca o privremenoj sprečenosti za rad, a prema članu 161. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Sl. glasnik RS", broj 25/2019) po prestanku razloga sprečenosti za rad lekar izdaje zaposlenom izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad (doznaka) koji dostavlja neposrednom rukovodiocu. Postupak prijave simptoma i utvrđivanje COVID-19 prikazani su na šemi br. 1.

Šema br. 1: Postupak prijave simptoma i utvrđivanje COVID-19

5.2. Aktivnosti za sprečavanje širenja COVID-19

Ako se potvrdi da zaposleni ima COVID-19, tada neposredni rukovodilac u saradnji sa licem za bezbednost i zdravlje na radu organizuje obavljanje poslova tako da se zaposleni koji su boravili u prostorijama u kojima je bio prisutan zaraženi zaposleni premeštaju u druge prostorije dok se ne izvrši dezinfekcija tih prostorija. Zaposleni se mogu vratiti na rad tek kada se izvrši dezinfekcija prostorija u kojima je boravio zaraženi zaposleni. Dalje, lice za bezbednost i zdravlje na radu identifikuje kontakte zaraženog zaposlenog sa drugim zaposlenima i sa strankama i prati pojavu simptoma kod zaposlenih koji su bili u bliskom kontaktu. Po saznanju za potvrđeni pozitivni slučaj zaraze zaposlenog lice za bezbednost i zdravlje na radu vrši stalnu komunikaciju sa epidemiologom i nadležnim zdravstvenim ustanovama, kako bi predložio mere za poboljšanje.

Postupak nakon potvrđenog slučaja COVID-19 radi sprečavanja širenja zarazne bolesti prikazan je na šemi br. 2.

Šema br. 2: Postupak nakon potvrđenog slučaja COVID-19 radi sprečavanja širenja

6. OBAVEZE ZAPOSLENIH I RADNO ANGAŽOVANIH LICA

Svi zaposleni i radno angažovana lica u gradskim upravama, stručnim službama i Gradskom pravobranilaštvu grada Čačka obavezni su da:

1) pre ulaska u radne prostorije obave bezkontaktno merenje temperature;

2) pre ulaska u poslovni prostor, izvrše obaveznu dezinfekciju ruku i obuće;

3) dezinfikuje opremu za rad koju koristi (radni sto, telefon, tastatura i sl.) u toku rada;

4) namenski i pravilno koriste zaštitne maske tako da ista prekrije nos, usta i bradu;

5) dodatno brinu o svojoj higijeni tako što će redovno i pravilno prati ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi;

6) drže minimalno rastojanje od dva metra u odnosu na druga lica;

7) obavezno obaveste neposrednog rukovodioca ukoliko posumnjaju na simptome COVID-19 kod sebe, kod drugih zaposlenih ili članova svoje porodice;

8) pre napuštanja radnog mesta, da radno mesto i sredstva za rad ostave u stanju da ne ugrožavaju druge zaposlene.


7. ZAKLJUČAK

Cilj ovog plana je da se u potpunosti primenjuju propisane preventivne mere zaštite zaposlenih i angažovanih kako bi smanjio rizik od pojave COVID-19 u gradskim upravama, stručnim službama i Gradskom pravobranilaštvu grada Čačka. Svi zaposleni i radno angažovana lica, a posebno oni koji su u neposrednom kontaktu sa strankama u obavezi su da se dosledno pridržavaju navedenih preventivnih mera, kao odgovor na pojavu zaraze. Odluke nadležnih organa su sastavni deo Plana preventivnih (primene) mera.

Ovaj Plan preventivnih (primene) mera stupa na snagu danom donošenja i biće objavljen u "Službenom listu grada Čačka".