PRAVILNIK
O STRUČNOM ISPITU ZA IZDAVANJE LICENCE ZA OBAVLJANJE POSLOVA OVLAŠĆENOG LICA

("Sl. glasnik RS", br. 104/2020)

1. Uvodna odredba

Predmet

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se sadržina i način polaganja stručnog ispita na osnovu čijih rezultata se izdaje licenca za obavljanje poslova ovlašćenog lica i zamenika ovlašćenog lica (u daljem tekstu: stručni ispit) i kriterijumi na osnovu kojih se utvrđuje da li je obveznik dužan da obezbedi da njegovo ovlašćeno lice i zamenik ovlašćenog lica imaju licencu za obavljanje poslova ovlašćenog lica.

2. Kriterijumi na osnovu kojih se utvrđuje da li je obveznik dužan da obezbedi da njegovo ovlašćeno lice i zamenik ovlašćenog lica imaju licencu za obavljanje poslova ovlašćenog lica

Član 2

Kriterijumi na osnovu kojih se utvrđuje da li je obveznik dužan da obezbedi da njegovo ovlašćeno lice i zamenik ovlašćenog lica imaju licencu za obavljanje poslova ovlašćenog lica su:

1) ako ovlašćeno lice, odnosno zamenik ovlašćenog lica ne poseduje međunarodni sertifikat/licencu u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma izdatu od strane relevantne međunarodne organizacije/tela;

2) ako ovlašćeno lice, odnosno zamenik ovlašćenog lica ne poseduje uverenje o položenom stručnom ispitu za obavljanje poslova iz svoje delatnosti, za čije izdavanje se prethodno proverava znanje i iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma;

3) ako ovlašćeno lice, odnosno zamenik ovlašćenog lica nije zaposleno kod obveznika koji ima manje od sedam zaposlenih lica.

Dokaz o ispunjenosti kriterijuma iz stava 1. ovog člana obveznik dostavlja Upravi za sprečavanje pranja novca (u daljem tekstu: Uprava) kao prilog uz podatke koje je dužan da dostavi u skladu sa članom 52. stav 3. Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma ("Službeni glasnik RS", br. 113/17 i 91/19 - u daljem tekstu: Zakon).

Ispunjenost kriterijuma iz stava 1. ovog člana utvrđuje Uprava.

3. Sadržina i način polaganja stručnog ispita

Sadržina stručnog ispita

Član 3

Stručni ispit obuhvata proveru znanja iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, uključujući i poznavanje odredaba propisa kojima se uređuje ograničavanje raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje.

Stručni ispit se sastoji iz opšteg i posebnog dela.

Opšti deo stručnog ispita polažu svi kandidati prema jedinstvenoj sadržini.

U posebnom delu stručnog ispita proverava se znanje kandidata o specifičnostima rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u odnosu na delatnost kojom se obveznik bavi.

Program za polaganje opšteg dela stručnog ispita i posebnog dela stručnog ispita odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Obaveštenje o ispitnom roku za polaganje stručnog ispita

Član 4

Ispitni rok za polaganje stručnog ispita utvrđuje Uprava.

Obaveštenje o ispitnom roku za polaganje stručnog ispita, načinu i roku za podnošenje prijave, literaturi za polaganje stručnog ispita, troškovima za polaganje stručnog ispita i podacima za uplatu, kao i drugim podacima u vezi sa polaganjem stručnog ispita, objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Uprave.

Datum, vreme i mesto polaganja stručnog ispita određuje ispitna komisija iz člana 7. ovog pravilnika.

Datum, vreme i mesto polaganja stručnog ispita objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Uprave, najkasnije deset dana pre termina polaganja stručnog ispita.

Prijava za stručni ispit

Član 5

Kandidat za polaganje stručnog ispita podnosi prijavu Upravi, koja sadrži:

1) ime i prezime kandidata, jedinstveni matični broj građana, datum i mesto rođenja, mesto i adresu prebivališta kandidata;

2) poslovno ime i sedište obveznika kod koga je kandidat zaposlen;

3) broj telefona i elektronsku adresu kandidata;

4) mesto i datum podnošenja prijave i potpis kandidata.

Prijava iz stava 1. ovog člana podnosi se na obrascu - Prijava za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova ovlašćenog lica, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Uz prijavu iz stava 1. ovog člana kandidat prilaže:

1) fotokopiju lične karte ili izvod elektronskog čitača biometrijske lične karte;

2) dokaz o izvršenoj uplati troškova za polaganje stručnog ispita;

3) uverenje nadležnog organa, koje nije starije od šest meseci, da nije pravnosnažno osuđivan niti da se protiv njega vodi krivični postupak za krivična dela koja se gone po službenoj dužnosti.

Dokaze iz stava 3. ovog člana zadržava Uprava.

Spisak kandidata

Član 6

Po isteku roka za podnošenje prijave iz člana 5. ovog pravilnika, Uprava razmatra podnete prijave i sačinjava spisak kandidata za polaganje stručnog ispita.

Spisak iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Uprave najkasnije deset dana pre ispitnog roka.

Ispitna komisija

Član 7

Za sprovođenje stručnog ispita Uprava obrazuje ispitnu komisiju (u daljem tekstu: Komisija).

Sastav Komisije

Član 8

Komisija ima pet članova, od kojih je jedan predsednik.

Predsednik i članovi Komisije imaju zamenike.

Članove Komisije i njihove zamenike po ispitnim rokovima sa liste ispitivača imenuje direktor Uprave (u daljem tekstu: direktor).

Listu ispitivača iz stava 3. ovog člana, koja se sastoji od najviše 40 članova, utvrđuje direktor.

Komisija ima sekretara Komisije (u daljem tekstu: Sekretar), koji ima svog zamenika, koje imenuje direktor iz reda zaposlenih u Upravi.

Sekretar vodi zapisnik iz člana 16. stav 1. ovog pravilnika i obavlja druge administrativne i tehničke poslove za Komisiju.

Početak stručnog ispita

Član 9

Pre početka polaganja stručnog ispita predsednik Komisije utvrđuje identitet kandidata koji su izašli na stručni ispit.

Predsednik Komisije kandidatima objašnjava način polaganja stručnog ispita i odgovara na eventualna pitanja kandidata koja se odnose na polaganje stručnog ispita, ocenjivanje kandidata i tehniku davanja odgovora na ispitna pitanja.

Tok stručnog ispita

Član 10

Stručni ispit se polaže pismeno (u daljem tekstu: test) i usmeno.

Test se polaže u trajanju od najviše dva sata.

Na testu kandidat daje odgovore na pitanja koja je utvrdila Komisija u skladu sa programom za polaganje stručnog ispita iz člana 3. ovog pravilnika.

Smatra se da je kandidat položio test ukoliko je tačno odgovorio na najmanje 70% od ukupnog broja pitanja.

Kandidat koji položi test stiče pravo da polaže usmeni deo stručnog ispita.

Na usmenom delu stručnog ispita, članovi Komisije postavljaju kandidatu pitanja u skladu sa programom za polaganje stručnog ispita iz člana 3. ovog pravilnika i na osnovu njegovih odgovora ocenjuju njegovu osposobljenost za obavljanje poslova ovlašćenog lica.

Ukupni rezultat kandidata na stručnom ispitu Komisija utvrđuje se ocenom "položio" ili "nije položio".

Način rada Komisije

Član 11

Komisija utvrđuje i postavlja ispitna pitanja, sprovodi stručni ispit i vrši ocenjivanje kandidata u skladu sa odredbama ovog pravilnika.

Komisija odlučuje većinom glasova svih članova.

Odlaganje polaganja stručnog ispita

Član 12

Kandidat može jednom po ispitnom roku odložiti polaganje stručnog ispita, o čemu pismenim putem obaveštava Upravu, najkasnije pet radnih dana pre termina određenog za polaganje stručnog ispita.

U slučaju iz stava 1. ovog člana, Uprava obaveštava kandidata o naknadnom terminu za polaganje stručnog ispita.

Neizlazak na stručni ispit

Član 13

U slučaju bolesti ili drugih opravdanih razloga (smrtni slučaj člana porodice, važne službene obaveze i sl.) kandidat može jednom po ispitnom roku opravdati neizlazak na stručni ispit, o čemu pismenim putem obaveštava Upravu, uz podnošenje odgovarajućeg dokaza, najkasnije dva radna dana nakon dana određenog za polaganje stručnog ispita.

Nakon procene opravdanosti razloga iz stava 1. ovog člana, Uprava obaveštava kandidata:

1) o naknadnom terminu za polaganje stručnog ispita; ili

2) o tome da razlozi nisu uvaženi.

U slučaju iz stava 2. tačka 2) ovog člana, kandidat ponovo podnosi prijavu za polaganje stručnog ispita u skladu sa članom 5. ovog pravilnika.

Kandidat koji ne izađe na stručni ispit na dan određen za polaganje stručnog ispita, a ne odloži polaganje stručnog ispita na način određen u članu 12. ovog pravilnika, niti opravda neizlazak na stručni ispita na način određen u stavu 1. ovog člana, ocenjuje se ocenom "nije položio".

Odustajanje i udaljavanje sa stručnog ispita

Član 14

Kandidat koji u toku polaganja stručnog ispita odustane od daljeg polaganja stručnog ispita ocenjuje se ocenom "nije položio".

Ako kandidat narušava red ili se ustanovi da je pokušao da izvrši ili je izvršio prevaru u toku polaganja stručnog ispita, udaljava se sa stručnog ispita i ocenjuje se ocenom "nije položio".

Ponovno polaganje stručnog ispita

Član 15

Kandidat koji je na stručnom ispitu ocenjen ocenom "nije položio" može polagati stručni ispit u narednom ispitnom roku.

Zapisnik

Član 16

O polaganju stručnog ispita vodi se zapisnik u koji se unose podaci o sastavu Komisije, mestu i vremenu polaganja stručnog ispita, kandidatima i rezultatu svakog kandidata na stručnom ispitu.

Uz zapisnik iz stava 1. ovog člana prilaže se pismeni odgovor kandidata na zadatke testa, kao i postavljena pitanja na usmenom delu stručnog ispita.

Zapisnik iz stava 1. ovog člana potpisuju predsednik i članovi Komisije.

Uprava objavljuje spisak kandidata koji su položili stručni ispit na zvaničnoj internet stranici Uprave u roku od osam dana od dana završetka ispitnog roka.

Troškovi polaganja stručnog ispita

Član 17

Podatak o visini troškova za polaganje stručnog ispita i podaci o primaocu, broju računa i svrsi uplate se objavljuju na zvaničnoj internet stranici Uprave.

Kandidatu kome je određen naknadni termin za polaganje stručnog ispita, u skladu sa čl. 12. i 13. ovog pravilnika, uplaćeni iznos troškova za polaganje stručnog ispita se priznaje u narednom ispitnom roku.

4. Licenca o položenom stručnom ispitu

Član 18

Uprava izdaje licencu za obavljanje poslova ovlašćenog lica kandidatu koji je položio stručni ispit, u roku od 30 dana od dana objavljivanja spiska iz člana 16. stav 4. ovog pravilnika.

Licenca iz stava 1. ovog člana važi pet godina od dana njenog izdavanja.

U licencu za obavljanje poslova ovlašćenog lica upisuju se: naziv Uprave, pravni osnov izdavanja licence, lični podaci ovlašćenog lica koje je položilo stručni ispit, datum položenog stručnog ispita, datum, mesto izdavanja i broj licence, datum isteka važenja licence, potpis ovlašćenog lica i službeni pečat.

5. Završna odredba

Član 19

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. januara 2021. godine.

 

PROGRAM ZA POLAGANJE OPŠTEG DELA STRUČNOG ISPITA I POSEBNOG DELA STRUČNOG ISPITA

 

PROGRAM ZA POLAGANJE OPŠTEG DELA STRUČNOG ISPITA

Poznavanje odredaba Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (u daljem tekstu: Zakon):

1. Šta se smatra pranjem novca u smislu Zakona;

2. Šta se smatra finansiranjem terorizma u smislu Zakona;

3. Pojam teroriste i terorističke organizacije;

4. Pojam stranke;

5. Pojam trasta;

6. Pojam transakcije i gotovinske transakcije;

7. Stvarni vlasnik, definicija i način utvrđivanja;

8. Definicija poslovnog odnosa;

9. Pojam kvazi banke;

10. Pojam virtuelne valute;

11. Of-šor pravno lice;

12. Pojam funkcionera i koje radnje i mere je obveznik dužan da primeni prema funkcioneru;

13. Ko se smatra funkcionerom Republike Srbije;

14. Član uže porodice funkcionera i bliži saradnik funkcionera;

15. Prethodno krivično delo;

16. Pojam neuobičajene transakcije;

17. Pojam igara na sreću;

18. Ko su obveznici u smislu zakona;

19. Opšte radnje i mere koje preduzimaju obveznici;

20. Pojam analize rizika od pranja novca i finansiranja terorizma, šta sadrži i koje su kategorije rizika;

21. Koje stranke se mogu svrstati u kategoriju niskog rizika od pranja novca i finansiranja terorizma;

22. Koje vrste poslovnih odnosa, usluga ili transakcije mogu biti svrstane u kategoriju niskog rizika od pranja novca i finansiranja terorizma;

23. Radnje i mere poznavanja i praćenja stranke;

24. Kada se sprovode radnje i mere poznavanja i praćenja stranke;

25. Utvrđivanje i provera identiteta fizičkog lica, zakonskog zastupnika i punomoćnika;

26. Utvrđivanje i provera identiteta preduzetnika;

27. Utvrđivanje i provera identiteta pravnog lica;

28. Utvrđivanje i provera identiteta zastupnika pravnog lica i lica stranog prava;

29. Utvrđivanje i provera identiteta prokuriste i punomoćnika pravnog lica, lica stranog prava i preduzetnika;

30. Utvrđivanje i provera identiteta lica građanskog prava;

31. Ko može biti treće lice u smislu zakona;

32. Kada se preduzimaju pojačane radnje i mere poznavanja i praćenja stranke;

33. Kada se preduzimaju pojednostavljene radnje i mere poznavanja i praćenja stranke;

34. Ograničenje gotovinskog poslovanja;

35. Koji se podaci dostavljaju Upravi u slučaju gotovinske transakcije u iznosu od 15.000 evra ili više u dinarskoj protivvrednosti i u kom roku;

36. Kada obveznik nije dužan da Upravi prijavi gotovinsku transakciju u iznosu od 15.000 evra ili više u dinarskoj protivvrednosti;

37. Koji se podaci dostavljaju Upravi u slučaju kada u vezi sa transakcijom ili strankom postoje osnovi sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranju terorizma i u kom roku;

38. Način dostavljanja podataka Upravi;

39. Uslovi koje ovlašćeno lice mora da ispunjava i obaveze ovlašćenog lica;

40. Obaveze obveznika u smislu redovnog stručnog obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja zaposlenih koji obavljaju poslove sprečavanja i otkrivanja pranja novca i finansiranja terorizma;

41. Šta sadrži Program godišnjeg stručnog obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja;

42. Sa odredbama kojih zakona i propisa je obveznik dužan da upozna zaposlene koji obavljaju poslove sprečavanja i otkrivanja pranja novca i finansiranja terorizma;

43. Unutrašnja kontrola i godišnji izveštaj obveznika o izvršenoj kontroli: kada se sačinjava i koje podatke sadrži;

44. Obaveza sastavljanja i primene liste indikatora;

45. Pravo Uprave da traži podatke od obveznika;

46. Pravo Uprave da privremeno obustavi izvršenje transakcije;

47. Praćenje finansijskog poslovanja stranke;

48. Zabrana dojavljivanja, pojam i slučajevi na koje se odnosi;

49. Rok za čuvanje podataka kod obveznika;

50. O kojim podacima obveznik vodi evidenciju i na koji način;

51. Koje države primenjuju standarde u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

PROGRAM ZA POLAGANJE POSEBNOG DELA STRUČNOG ISPITA

1. Indikatori za prepoznavanje stranaka i transakcija za koje postoje osnovi sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranju terorizma (u zavisnosti od vrste obveznika);

2. Preporuke i smernice za primenu odredaba Zakona koje donose organi nadležni za vršenje nadzora iz člana 104. Zakona (u zavisnosti od vrste obveznika);

3. Uočene tipologije i trendovi u pranju novca i finansiranju terorizma - studije slučaja;

4. Navedite nivoe procene rizika;

5. Šta je rizik i šta se mora uzeti u razmatranje prilikom određivanja rizika;

6. Opišite rizične sektore i implementaciju rizika u sistemu obveznika;

7. Kako se procena rizika države odražava na procenu rizika stranke - opišite;

8. Prema rezultatima procene rizika države koja su dela procenjena kao krivična dela visokog stepena pretnje i zašto;

9. Koje tipologije - obrasci i modaliteti ponašanja su prepoznati kao rizični za pranje novca i finansiranje terorizma;

10. Opišite postupak procene rizika za rizične države i postupak procene geografskog rizika, kao vrste rizika;

11. Rokovi za procenu rizika u odnosu na celokupno poslovanje obveznika;

12. Analiza efikasnosti i delotvornosti sistema države i uticaj na procenu rizika obveznika;

13. Rokovi za procenu rizika države;

14. Ograničavanje raspolaganja imovinom - pojam;

15. Šta je imovina označenog lica - pojam;

16. Šta je označeno lice - pojam;

17. Objasniti pojam fizičkih ili pravnih lica koja su u vezi sa označenim licima i koja postupaju u ime ili po nalogu označenih lica ili su na drugi način kontrolisana od strane označenih lica;

18. Šta je finansiranje terorizma - pojam;

19. Na šta se odnosi finansiranje širenja oružja za masovno uništenje;

20. Šta je teroristički akt - pojam;

21. Šta je terorista - pojam;

22. Šta je teroristička organizacija - pojam;

23. Objasniti postupak za označavanje lica pred Vladom Republike Srbije;

24. Objasniti dužnost svakog fizičkog ili pravnog lica ukoliko utvrdi da ima posla ili drugih sličnih odnosa sa označenim licem;

25. U kom roku je fizičko ili pravno lica dužan da obavesti Upravu za sprečavanje pranja novca da je ograničilo raspolaganje imovinom označenog lica - objasniti proceduru;

26. Do kada je fizičko ili pravno lice dužno da ograniči raspolaganje imovinom označenog lica - objasniti proceduru;

27. Šta je fizičko ili pravno lice dužno da dostavi uz obaveštenje da je ograničilo raspolaganje imovinom označenog lica - objasniti proceduru;

28. Na koji način fizičko ili pravno lice obaveštava Upravu da je ograničilo raspolaganje imovinom označenog lica - objasniti proceduru;

29. Ko donosi rešenje o ograničavanju raspolaganja imovinom - objasniti proceduru;

30. Šta će učiniti pravno ili fizičko lice kada primi obaveštenje od ministra finansija da se ne radi o označenom licu ili o imovini koja podleže ograničavanju raspolaganja - objasniti proceduru;

31. Objasniti koliko traje ograničavanje raspolaganja imovinom;

32. Ko upravlja imovinom čije je raspolaganje ograničeno - objasniti proceduru;

33. Navedite način na koji se može utvrditi stvarni vlasnik;

34. Opišite tačan redosled koraka u utvrđivanju stvarnog vlasnika;

35. Navedite primere poslovne dokumentacije na osnovu koje se može utvrditi stvarni vlasnik;

36. Šta su to komercijalne baze za utvrđivanje stvarnog vlasnika;

37. Navedite izuzetke za utvrđivanje stvarnog vlasnika;

38. Rokovi starosti dokumentacije na osnovu koje se utvrđuje stvarni vlasnik;

39. Opišite razliku između upravljačke i osnivačke strukture;

40. Sličnosti i razlike u postupku identifikacije klijenta i utvrđivanja stvarnog vlasnika;

41. U javnom registru upisan je stvarni vlasnik privrednog društva. Opišite obaveze u skladu sa zakonom;

42. Opišite obaveze u postupku utvrđivanja stvarnog vlasnika u slučaju da je stranka društvo sa ograničenom odgovornošću, čiji je osnivač akcionarsko društvo.

Napomena: Literatura za polaganje stručnog ispita objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Uprave za sprečavanje pranja novca.

PRIJAVA ZA POLAGANJE STRUČNOG ISPITA ZA OBAVLJANJE POSLOVA OVLAŠĆENOG LICA

 

Ministarstvu finansija - Upravi za sprečavanje pranja novca

 

_________________________________
ime i prezime kandidata

________________________________________________
datum i mesto rođenja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JMBG

 

____________________________________________
mesto i adresa prebivališta kandidata

___________________________________________________________
poslovno ime i sedište obveznika

Broj telefona: ____________________

i-mejl: _________________________________

 

Mesto i datum:

Kandidat

________________________

_____________________________________