PROGRAM

EKONOMSKIH MERA PODRŠKE PRIVREDI

("Sl. list grada Kragujevca", br. 30/2020)

 

I RAZLOG ZA DONOŠENJE PROGRAMA

Usled širenja epidemije zarazne bolesti COVID-19, Vlada Republike Srbije je 15. marta 2020. godine proglasila vanredno stanje, uz primenu neophodnih mera za očuvanje zdravlja i života ljudi. Vanredne mere su sadržane u Odluci o proglašenju bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV (zaraznom bolešću), kao i pratećim izmenama i dopunama. Vanredno stanje je ukinuto 6. maja 2020 godine ali su pojedini gradovi ubrzo nakon toga proglasili vanrednu situaciju, jer su postali potencijalna žarišta. Grad Kragujevac je jedan od njih koji je vanrednu situaciju proglasio 27. juna 2020. godine i ista još uvek traje.

Cilj Republike Srbije kao i svake lokalne samouprave je bio i još uvek jeste da se umanje negativne posledice po privredu i građane, uz koncentraciju na očuvanje radnih mesta i pomoć u održanju likvidnosti tokom trajanja vanrednih okolnosti.

Program ekonomskih mera podrške privredi (u daljem tekstu: Program), je formiran na osnovu iskustva usvojenih mera na državnom nivou, kao i predloženih mera lokalnih poslovnih asocijacija.

Programom se uređuju fiskalne pogodnosti privrednim subjektima u privatnom sektoru (u daljem tekstu: mere) radi ublažavanja ekonomskih posledica zbog širenja virusa COVID-19.

Program podrazumeva efikasnu primenu fiskalnih mera bez suvišnih procedura, kako bi pomoć pravovremeno stigla onima kojima je najpotrebnija. Takođe, mere su privremenog karaktera, kako u pogledu odlaganja tako i u pogledu umanjenja određenih obaveza.

Merama se ne ugrožava stabilnost budžeta Grada sa jedne strane, a u velikoj meri se olakšava prevazilaženje poremećaja u poslovanju privrednih subjekata sa teritorije grada Kragujevca.

II PRIVREDNI SUBJEKTI NA KOJE SE MERE PRIMENJUJU

U skladu sa prirodom krize i ciljevima Programa, mere su namenjene privrednim subjektima registrovanim na teritoriji grada Kragujevca, koji nisu deo finansijskog sektora, niti korisnici javnih sredstava.

Korisnici mera su rezidentna pravna lica i preduzetnici.

III PRIVREDNI SUBJEKTI NA KOJE SE MERE NE PRIMENJUJU

Privredni subjekti koji obavljaju finansijske delatnosti i delatnosti osiguranja, u skladu sa Uredbom o klasifikaciji delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 54/2010) i to:

• banke;

• društva za osiguranje i društva za reosiguranje;

• društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima;

• davaoci finansijskog lizinga;

• platne institucije;

• institucije elektronskog novca.

Privredni subjekti koji su obuhvaćeni Spiskom korisnika javnih sredstava utvrđenim u skladu sa Pravilnikom o spisku korisnika javnih sredstava ("Službeni glasnik RS", broj 93/19).

IV SET MERA

1. Pravna lica i preduzetnici koji delatnost obavljaju u poslovnom prostoru u svojini grada Kragujevca, kojima je aktima organa Grada ili aktima Vlade Republike Srbije, zabranjeno obavljanje delatnosti ili ograničeno radno vreme kako bi se sprečilo širenje zarazne bolesti COVID-19, oslobađaju se plaćanja zakupnine za poslovne prostore za vreme trajanja vanrednog stanja, i to:

1.1. U periodu od 16. marta do 21. aprila 2020. godine za pravna lica i preduzetnike koji obavljaju sledeće delatnosti:

- vulkanizeri, automehaničari, obućari, krojači, hemijsko čišćenje, škole za obuku vozača motornih vozila i slično;

- trgovina na malo i to: knjižare, trgovci automobilima, motorima, biciklima, nautikom, tehničkom robom, građevinskim materijalom i slično.

1.2. U periodu od 16. marta do 27. aprila 2020. godine za pravna lica i preduzetnike koji obavljaju sledeće delatnosti:

- frizerske i kozmetičarske usluge, pedikir, manikir, usluge fitnes klubova i teretana, sauna i parnih kupatila, solarijuma, salona za mršavljenje, salona za masažu i drugih usluga nege, održavanja i ulepšavanja lica i tela;

- umetničke i stare zanate.

1.3. U periodu od 16. marta do 6. maja 2020. godine za pravna lica i preduzetnike koji obavljaju ugostiteljsku delatnost.

1.4. Za vreme vanredne situacije, počev od 27. juna 2020. godine do dana ukidanja iste, a najkasnije do 31. decembra 2020. godine, pravo na umanjenje zakupnine u visini od 50% imaju pravna lica i preduzetnici koji obavljaju ugostiteljsku delatnost.

Zakupci poslovnog prostora koji imaju zaostale obaveze oslobađaju se plaćanja zatezne kamate za fakturisane neizmirene obaveze za period vanrednog stanja i vanredne situacije, uz obavezu da po ukidanju vanredne situacije u Gradu, a najkasnije do kraja poslovne 2020. godine uredno izmiruju preostali iznos zakupnine i troškove tekućeg održavanja i komunalnih usluga u punom iznosu. U suprotnom, gube pravo na popust, a umanjeni iznos biće im fakturisan kroz zakupninu za mesec decembar 2020. godine.

Zakupcima koji su redovno izmirivali obaveze u punom ili delimičnom obimu, više uplaćeni iznos u odnosu na korigovani po osnovu olakšica biće priznat kao unapred uplaćeni iznos zakupnine za poslovni prostor u narednom periodu.

Ugovori o zakupu poslovnog prostora zaključeni između Grada i zakupaca u vremenskom periodu koji je definisan u tačkama 1.1. do 1.3. smatraće se kao ugovori o davanju na korišćenje poslovnog prostora bez naknade.

2. Pravna lica i preduzetnici koji obavljaju ugostiteljsku delatnost i zakupci su zemljišta u javnoj svojini koje je opredeljeno za postavljanje određenih privremenih ugostiteljskih objekata - bašti, oslobađaju se plaćanja naknade za korišćenje bašti za vreme trajanja vanrednog stanja (od 16. marta do 6. maja 2020. godine) u punom iznosu i za vreme trajanja vanredne situacije (počev od 27. juna 2020. godine do ukidanja iste, a najkasnije do 1. novembra 2020. godine) u iznosu od 50% naknade.

3. Zbog nemogućnosti obavljanja registrovane delatnosti u uslovima vanrednog stanja u Republici Srbiji i vanredne situacije u gradu Kragujevcu, vlasnici noćnih barova i diskoteka oslobađaju se plaćanja lokalne komunalne takse za isticanje firme u periodu vanrednog stanja i vanredne situacije (15. marta 2020. godine i dalje do ukidanja vanredne situacije u Gradu, a najkasnije do 31. decembra 2020. godine).

V ZAVRŠNE ODREDBE

U cilju realizacije Programa neophodno je usaglasiti sva akta Grada kojima se definišu i utvrđuju obaveze privrednih subjekata, na koje se mere primenjuju.

Za realizaciju mera iz ovog programa nadležne su Gradska uprava za razvoj i Gradska uprava za javne prihode i inspekcijske poslove.

Ovaj program mera objaviti u "Službenom listu grada Kragujevca".