PRAVILNIKO USLOVIMA U POGLEDU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ČLANOVA POSADE BRODOVA I DRUGIH PLOVILA, KAO I USLOVIMA I NAČINU VRŠENJA ZDRAVSTVENOG NADZORA("Sl. glasnik RS", br. 119/2020) |
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi u pogledu zdravstvene sposobnosti članova posade brodova i drugih plovila, uslovi koje zdravstvena ustanova za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade brodova mora da ispunjava u pogledu kadrova, prostora i opreme, program i bliži uslovi za sprovođenje kursa za sticanje znanja potrebnog za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade, obrazac uverenja o zdravstvenoj sposobnosti članova posade, odnosno kartona izvršenog zdravstvenog pregleda članova posade, kao i uslovi i način vršenja zdravstvenog nadzora.
II USLOVI U POGLEDU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ČLANOVA POSADE BRODA
Uslovi u pogledu zdravstvene sposobnosti koje moraju da ispunjavaju članovi posade brodova unutrašnje plovidbe, a koji se odnose na fizičku i psihičku sposobnost da vrše poslove na brodu, utvrđuju se prema vrsti i stepenu fizičkog i psihičkog stanja, oboljenja, povrede i oštećenja, kao i prema vrsti plovila.
Zdravstvena sposobnost podrazumeva stanje člana posade broda bez bolesti ili invaliditeta zbog kojih član posade broda ne bi mogao da u bilo kom trenutku izvršava date poslove na brodu, da izvršava poslove potrebne za upravljanje brodom i da pravilno zapaža svoju okolinu.
Zdravstvena sposobnost člana posade broda
Osnovni zahtevi u pogledu zdravstvene sposobnosti članova posade broda dati su u Prilogu 1. - Osnovni zahtevi u pogledu zdravstvene sposobnosti, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Članovi posade broda unutrašnje plovidbe za vršenje poslova na brodu ispunjavaju uslove u pogledu zdravstvene sposobnosti, odnosno smatraju se sposobnim za vršenje poslova na brodu ako je zdravstvenim pregledom utvrđeno da ispunjavaju uslove u pogledu zdravstvene sposobnosti.
Zdravstvena sposobnost članova posade utvrđuje se na osnovu zahteva u pogledu zdravstvene sposobnosti, ispitivanja koje obavljaju lekari, kriterijuma koji se primenjuju za procenu zdravstvene sposobnosti, kao i popisa ograničenja i mera ublažavanja koji su dati u Standardima iz Priloga 2. ovog pravilnika - Standardi zdravstvene sposobnosti - Kriterijumi za zdravstvenu sposobnost (opšte stanje zdravlja), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Članovi posade broda za vršenje poslova na brodu moraju pored uslova iz čl. 3. i 4. ovog pravilnika koji se odnose na opšte stanje zdravlja da ispunjavaju i uslove u pogledu vidne sposobnosti.
Vidna sposobnost članova posade iz stava 1. ovog člana utvrđuje se na osnovu kriterijuma u skladu sa Standardima iz Dodatka 1 Priloga 2. - Standardi zdravstvene sposobnosti - Relevantni kriterijumi za vid koji su obuhvaćeni dijagnostičkom šifrom X 0059, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Slušne (audiovestibularne) sposobnosti
Članovi posade broda za vršenje poslova na brodu moraju pored uslova iz čl. 3, 4. i 5. ovog pravilnika da ispunjavaju i uslove u pogledu slušne sposobnosti.
Slušna sposobnost članova posade iz stava 1. ovog člana utvrđuje se na osnovu kriterijuma u skladu sa Standardima iz Dodatka 2 Priloga 2. - Standardi zdravstvene sposobnosti - Relevantni kriterijumi za sluh koji su obuhvaćeni dijagnostičkom šifrom H 68-95, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
III USLOVI U POGLEDU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI LICA OVLAŠĆENIH ZA UPRAVLJANJE ČAMCEM, PLOVEĆIM TELOM I PLUTAJUĆIM OBJEKTOM
Zdravstvena sposobnost lica ovlašćenih za upravljanje čamcem, plovećim telom i plutajućim objektom
Lica ovlašćena za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom ispunjavaju uslove u pogledu zdravstvene sposobnosti, ako ne boluju od bolesti i ako nemaju povrede ili telesna oštećenja data u Prilogu 3. - Bolesti, povrede i telesna oštećenja lica ovlašćenih za upravljanje čamcem, plovećim telom i plutajućim objektom, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
IV USLOVI KOJE MORA DA ISPUNJAVA ZDRAVSTVENA USTANOVA ZA OBAVLJANJE ZDRAVSTVENIH PREGLEDA ČLANOVA POSADE BRODA I DRUGIH PLOVILA
Zdravstvena sposobnost članova posade brodova unutrašnje plovidbe utvrđuje zdravstvenim pregledom zdravstvena ustanova koja ispunjava propisane uslove.
Zdravstvena ustanova iz stava 1. ovog člana, mora da ispunjava uslove uređene propisima kojim se uređuju bliži uslovi u pogledu kadra, opreme i prostora za obavljanje zdravstvene delatnosti.
Pored uslova iz stava 2. ovog člana, za obavljanje zdravstvenih pregleda članova posade brodova unutrašnje plovidbe zdravstvena ustanova mora da ima prostor za čuvanje medicinske dokumentacije ili metalni ormar sa ključem za lične kartone zdravstvenih pregleda članova posade, da ima u radnom odnosu doktora medicine specijalistu medicine rada koji ima završeni kurs za sticanje znanja potrebnog za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade brodova unutrašnje plovidbe (u daljem tekstu: ovlašćeni specijalista medicine rada), u radnom odnosu, odnosno po drugom osnovu radnog angažovanja: oftalmologa, neuropsihijatra (ili neurologa i psihijatra), otorinolaringologa i psihologa.
Zdravstvene preglede radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti lica ovlašćenih za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom obavlja služba medicine rada koja ima u radnom odnosu, odnosno po drugom osnovu radnog angažovanja: specijalistu medicine rada, oftalmologa, neuropsihijatra (ili neurologa i psihijatra) i psihologa.
V PROGRAM I BLIŽI USLOVI ZA SPROVOĐENJE KURSA ZA STICANJE ZNANJA POTREBNIH ZA VRŠENJE ZDRAVSTVENIH PREGLEDA ČLANOVA POSADE BRODOVA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
Kurs za sticanje znanja potrebnog za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade brodova unutrašnje plovidbe (u daljem tekstu: kurs) za ovlašćene specijaliste medicine rada sprovodi se pod uslovom da angažovani predavači - edukatori poseduju specijalističko znanje iz oblasti brodske medicine.
Kurs uključuje proveru znanja nakon završenog kursa, nakon čega se izdaje potvrda o završenom kursu, koja je data u Prilogu 4. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Kurs traje 25 časova.
Program kursa za sticanje znanja potrebnog za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade brodova unutrašnje plovidbe dat je u Prilogu 5. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ovlašćeni specijalista medicine rada koji obavlja zdravstvene preglede članova posade brodova unutrašnje plovidbe mora da pohađa i uspešno završi kurs za ovlašćene specijaliste medicine rada.
VI USLOVI I NAČIN VRŠENJA ZDRAVSTVENOG NADZORA ČLANOVA POSADE BRODOVA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
Zdravstveni nadzor članova posade broda vrši se redovnim i nadzornim pregledima.
Redovni zdravstveni pregled vrši se pre izdavanja brodarske knjižice i pre izdavanja i obnove ovlašćenja o osposobljenosti, odnosno posebnoj osposobljenosti članova posade broda.
Redovni pregled naročito obuhvata oštrinu vida i sluha, prepoznavanje boja, motoriku gornjih i donjih udova, kardiovaskularno i neuropsihijatrijsko stanje lica.
Prilikom vršenja redovnog zdravstvenog pregleda članovima posade utvrđuje se krvna grupa i RH faktor.
Članu posade broda koji je navršio 60 godina starosti, redovni zdravstveni pregled vrši se u naredna tri meseca, a zatim na pet godina, a kada navrši 70 godina starosti, redovni zdravstveni pregled vrši se na dve godine.
Nadzorni zdravstveni pregled članova posade broda vrši se u sledećim slučajevima: pri promeni vrste poslova na brodu, posle plovidbene nezgode koja je ugrozila ili je mogla ugroziti zdravstvenu sposobnost člana posade broda, posle preležanih bolesti, zadobijenih povreda ili izvršenih hirurških intervencija, koje su mogle nepovoljno uticati u pogledu zdravstvene sposobnosti za vršenje poslova na brodu.
Nadzorni zdravstveni pregled vrši se u roku kraćem od redovnog zdravstvenog pregleda, ako je određen kraći rok važnosti uverenja o zdravstvenoj sposobnosti člana posade broda o izvršenom redovnom zdravstvenom pregledu.
Zdravstveni pregled iz stava 1. ovog člana vrši se na zahtev inspekcije bezbednosti plovidbe, brodara, zapovednika broda i na lični zahtev člana posade broda.
Ako su prilikom zdravstvenog pregleda člana posade broda utvrđeni fizički i psihički nedostaci koji ne predstavljaju smetnju za vršenje poslova na brodu, ali je izgledno da će se njegovo zdravstveno stanje pogoršati u kraćem vremenskom periodu, u uverenju iz člana 18. stav 1. ovog pravilnika označava se rok važenja tog uverenja.
Uvid u zdravstvenu dokumentaciju
Prilikom zdravstvenih pregleda iz čl. 11. i 12. ovog pravilnika, ovlašćeni specijalista medicine rada može da zatraži uvid u zdravstvenu dokumentaciju lica na pregledu, a koja je kod njegovog izabranog lekara primarne zdravstvene zaštite, drugih doktora medicine ili u drugim zdravstvenim ustanovama.
Izjavu o pristanku pristupu medicinskoj dokumentaciji, kao i o pristanku na obavljanje testa na psihoaktivne kontrolisane supstance i testa na alkohol, lice na pregledu potpisuje u karton zdravstvenog pregleda.
Način vršenja zdravstvenog nadzora
U vršenju zdravstvenog nadzora, zdravstvena sposobnost članova posade ocenjuje se na sledeći način:
1) sposoban;
2) sposoban uz ograničenje (uz navođenje ograničenja: potreba nošenja naočara ili kontaktnih sočiva - uz obavezno posedovanje rezervnih naočara ili kontaktnih sočiva, ako to zahtevaju utvrđene vidne sposobnosti; vrste broda; brodske delatnosti; zvanja člana posade broda, odnosno obavljanje poslova i dužnosti; zone plovidbe; ostala ograničenja; rok u kome treba obaviti nadzorni zdravstveni pregled ako je on potreban);
3) privremeno nesposoban (uz navođenje najmanjeg trajanja nesposobnosti, kao i roka u kome treba obaviti nadzorni zdravstveni pregled ako je on potreban);
4) nesposoban;
5) ocena zdravstvene sposobnosti nije data (uz navođenje razloga).
Kod ocene zdravstvene sposobnosti "privremeno nesposoban" i "nesposoban", u kartonu zdravstvenog pregleda navodi se odredba ovog pravilnika na osnovu kojeg je data ocena, kao i šifra prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti.
Zdravstveni nadzor okončava se dostavljanjem obaveštenja o oceni zdravstvene sposobnosti pregledanom licu i pravnom licu kod koga je pregledano lice zaposleno, odnosno inspektoru bezbednosti plovidbe koji su pregledano lice uputili na pregled.
Zdravstveni pregledi lica za upravljanjem čamcem, plovećim telom i plutajućim objektom
Zdravstveni pregled lica ovlašćenih za upravljanje čamcem, plovećim telom i plutajućim objektom vrši se pre izdavanja dozvole za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom.
Licu ovlašćenom za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom koje je navršilo 65 godina starosti, zdravstveni pregled vrši se u naredna tri meseca, a zatim na tri godine.
Ako su prilikom zdravstvenog pregleda lica ovlašćenog za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom utvrđeni fizički i psihički nedostaci koji ne predstavljaju smetnju za upravljanjem čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom, ali je izgledno da će se njegovo zdravstveno stanje pogoršati u kraćem vremenskom periodu, u lekarskom uverenju se označava rok važenja tog uverenja.
Nadzorni zdravstveni pregled lica ovlašćenih za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom vrši se na zahtev inspekcije bezbednosti plovidbe.
Nakon utvrđivanja ispunjenosti uslova iz člana 7. ovog pravilnika služba medicine rada izdaje lekarsko uverenje.
Način i rokovi vršenja ocenjivanja zdravstvene sposobnosti člana posade broda unutrašnje plovidbe
U ocenjivanju zdravstvene sposobnosti članova posade brodova unutrašnje plovidbe, u zavisnosti od posebne namene brodova na kojima plove i u zavisnosti od poslova i dužnosti, uzimaju se u obzir zdravstvena ograničenja u odnosu na posebne uslove rada koji postoje na tim brodovima, u skladu sa odredbama propisa kojima se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti zaposlenih na poslovima sa posebnim uslovima rada.
Uverenje o zdravstvenoj sposobnosti
Nakon utvrđivanja ispunjenosti uslova iz čl. 3, 4, 5. i 6. ovog pravilnika, zdravstvena ustanova iz člana 8. stav 1. ovog pravilnika izdaje uverenje o zdravstvenoj sposobnosti člana posade u koje unosi ocenu zdravstvene sposobnosti člana posade broda unutrašnje plovidbe.
Obrazac uverenja iz stava 1. ovog člana dat je u Prilogu 6. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Podatke u uverenje iz stava 1. ovog člana unosi ovlašćeni specijalista medicine rada i overava potpisom i faksimilom.
Ako članu posade broda istekne važnost uverenja o zdravstvenoj sposobnosti dok se brod nalazi u plovidbi, zapovednik broda i nadležni organi će dozvoliti članu posade broda rad na brodu pod uslovom da od isteka važnosti uverenja o zdravstvenoj sposobnosti nije prošlo više od 15 dana i da član posade broda u prvoj domaćoj luci, odnosno pristaništu izvrši zdravstveni pregled.
Članovi posade broda nadležnoj lučkoj kapetaniji podnose uverenje o zdravstvenoj sposobnosti člana posade izdato od strane zdravstvene ustanove iz člana 8. stav 1. ovog pravilnika prilikom podnošenja zahteva za:
1) izdavanja prve brodarske knjižice,
2) izdavanje prvog ovlašćenja o osposobljenosti člana posade broda, odnosno prvog upisa zvanja u brodarsku knjižicu,
3) izdavanje ovlašćenja o osposobljenosti člana posade broda, odnosno upisa zvanja u brodarsku knjižicu,
4) izdavanja ovlašćenja o osposobljenosti za zapovednika,
5) obnove ovlašćenja o osposobljenosti člana posade, odnosno upisa u brodarsku knjižicu ako su ispunjeni uslovi iz člana 11. stav 5. ovog pravilnika.
Uverenje o zdravstvenoj sposobnosti člana posade koje je izdato radi dobijanja ovlašćenja o osposobljenosti člana posade broda, odnosno upisa u brodarsku knjižicu ne sme biti starije od tri meseca od dana podnošenja zahteva za izdavanja ovlašćenja o osposobljenosti, odnosno upisa u brodarsku knjižicu.
Brodari, zapovednici, inspekcija bezbednosti plovidbe, lučka kapetanija i drugi nadležni organi mogu od članova posade broda da traže da dokažu zdravstvenu sposobnost, kad postoje objektivne okolnosti da taj član posade broda više ne ispunjava zahteve u pogledu zdravstvene sposobnosti.
Ako član posade broda ne može da u potpunosti dokaže svoju zdravstvenu sposobnost ovlašćene zdravstvene ustanove iz člana 8. stav 1. ovog pravilnika mogu primeniti mere ublažavanja i ograničenja kojima se osigurava bezbednost plovidbe.
Mere ublažavanja i ograničenja iz stava 2. ovog člana koje se odnose na zdravstvenu sposobnost navode se u brodarskoj knjižici, ovlašćenju o osposobljenosti, odnosno posebnoj osposobljenosti člana posade broda.
U zdravstvenoj ustanovi ovlašćenoj za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade broda vodi se upisnik obavljenih zdravstvenih pregleda i čuvaju se kartoni zdravstvenih pregleda članova posade broda unutrašnje plovidbe.
Obrazac kartona iz stava 1. ovog člana dat je u Prilogu 7. koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Overena kopija uverenja iz člana 18. stav 1. ovog pravilnika čuva se u kartonu iz stava 1. ovog člana.
Zdravstveni pregled lica opšte službe na brodu
Zdravstveni pregledi lica opšte službe koja su ukrcana na brodu za izvršenje poslova na brodu kojima se ne obezbeđuje plovidba (konobari, kuvari, sobarice, lekari i dr.) vrši se u skladu sa odredbama čl. 3, 4, 5. i 6. ovog pravilnika.
Pored zdravstvenog pregleda iz stava 1. ovog člana licima opšte službe koja rade na poslovima na kojima dolaze u dodir sa namirnicama, pijaćom vodom ili na poslovima pružanja higijenske ili zdravstvene nege vrše se i dodatni pregledi u skladu sa propisima kojima se uređuje zdravlje.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Usklađenost sa propisima Evropske unije
Ovaj pravilnik je usklađen sa načelima i zahtevima koji se odnose na zdravstvenu sposobnost iz Direktive (EU) 2017/2397 Evropskog parlamenta i Saveta od 12. decembra 2017. godine o priznavanju stručnih kvalifikacija u unutrašnjoj plovidbi i stavljanju van snage direktiva Saveta 91/672/EEZ i 95/50/EZ i Delegirane Direktive Komisije (EU) 2020/12 od 2. avgusta 2019. godine o dopuni Direktive (EU) 2017/2397 Evropskog parlamenta i Saveta s obzirom na standarde za kompetencije i odgovarajuća znanja i veštine, za praktične ispite, za odobravanje simulatora i za zdravstvenu sposobnost.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima u pogledu zdravstvene sposobnosti članova posade brodova i drugih plovila, kao i uslovima i načinu vršenja zdravstvenog nadzora ("Službeni glasnik RS", broj 90/18).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
OSNOVNI ZAHTEVI U POGLEDU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI
Zdravstvena sposobnost, koja se sastoji od fizičke i psihičke sposobnosti, podrazumeva stanje bez bolesti ili invaliditeta zbog kojih lice koje radi na plovilu ne može da:
- izvršava poslove potrebne za upravljanje plovilom,
- u bilo kom trenutku izvršava date poslove na plovilu ili
- pravilno zapaža svoju okolinu.
Pregled posebno obuhvata proveru vida i sluha, motoričke funkcije, neuropsihijatrijsko stanje i kardiovaskularni sistem.
STANDARDI ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI KRITERIJUMI ZA ZDRAVSTVENU SPOSOBNOST (OPŠTE STANJE ZDRAVLJA)
Uvod
Lekar koje vrši procenu zdravstvenog stanja treba da ima na umu da nije moguće dati sveobuhvatni spisak kriterijuma za zdravstvenu sposobnost koji bi obuhvatio sva moguća stanja i varijacije u njihovoj manifestaciji i prognozi. Principi na kojima se temelji pristup koji je primenjen u tabeli iz Priloga 2. ovog pravilnika često se mogu ekstrapolirati na stanja koja njima nisu obuhvaćena. Odluke o zdravstvenoj sposobnosti u slučaju postojanja nekog zdravstvenog stanja zavise od pažljive kliničke procene i analize, i sledeće tačke se moraju uzeti u obzir kad god se donosi odluka o zdravstvenoj sposobnosti:
Zdravstvena sposobnost, koja se sastoji od fizičke i psihološke sposobnosti, podrazumeva stanje bez bolesti ili invaliditeta zbog koje lice koje radi na plovilu unutrašnje plovidbe ne može da uradi ni jedno od sledećeg:
a) izvršava zadatke potrebne za upravljanje plovilom,
b) izvršava dodeljene zadatke u bilo kojem trenutku,
v) pravilno zapaža svoju okolinu.
Navedena zdravstvena stanja uobičajeni su primeri stanja zbog kojih članovi posade mogu postati nesposobni. Popis se može koristiti i za određivanje odgovarajućih ograničenja u pogledu zdravstvene sposobnosti. Navedeni kriterijumi mogu poslužiti samo kao smernice lekarima i ne smeju zameniti ispravan medicinski zaključak.
Posledice za rad i život na unutrašnjim vodama jako se razlikuju u zavisnosti od istorije svakog stanja i mogućnostima lečenja. Znanje o zdravstvenom stanju i procena njegovih karakteristika kod pojedinca koji dolazi na preglede koriste se za donošenje odluke o zdravstvenoj sposobnosti.
Ako se zdravstvena sposobnost ne može u potpunosti dokazati, mogu se uvesti mere ublažavanja i ograničenja pod uslovom da se njima osigurava bezbednost plovidbe. Popis mera ublažavanja i ograničenja dat je u tabeli Priloga 2. ovog pravilnika. Na te mere ublažavanja i ograničenja prema potrebi upućuje se opisima kriterijuma zdravstvene sposobnosti.
Tabela iz Priloga 2. ovog pravilnika prikazana je na sledeći način:
Kolona 1: Međunarodna klasifikacija bolesti Svetske zdravstvene organizacije, 10. revizija (MKV-10). Šifre su navedene kao pomoć u analizi i posebno kao pomoć međunarodnom prikupljanju podataka.
Kolona 2: Uobičajeni naziv stanja ili grupe stanja, sa kratkom izjavom o važnosti istog za rad na unutrašnjim vodnim putevima.
Kolona 3: Kriterijumi za zdravstvenu sposobnost koji dovode do odluke: nesposobnost.
Kolona 4: Kriterijumi za zdravstvenu sposobnost koji dovode do odluke: sposoban u bilo kojem trenutku izvršavati date poslove.
Dijagnostičke |
Stanje |
Nesposobnost izvršavanja dodeljenih dužnosti u bilo
kom trenutku |
Sposoban u bilo kom trenutku da izvršava dodeljene zadatke |
|
|||
A 00 - B 99 INFEKCIJE |
|||
A 00 - 09 |
Gastrointestinalne infekcije |
P - Ako je otkriveno tokom boravka na obali (postojeći simptomi ili se čekaju rezultati ispitivanja o statusu prenosioca) ili je potvrđen status prenosioca sve dok se ne dokaže uklanjanje uzročnika. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
A 15-16 |
Plućna tuberkuloza TBC |
P - pozitivni skrining test ili klinička istorija, dok
se ne istraži. |
Uspešno završen tok lečenja. |
A 50-64 |
Polno prenosive bolesti |
P - Ako je otkriveno tokom boravka na obali: do potvrđene
dijagnoze, početka lečenja i uspešnog završetka lečenja. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
B 15 |
Hepatitis A |
P - Dok ne prođe žutica ili se ne vrati sposobnost za fizički napor. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
B 16-19 |
Hepatitis B |
P - Dok žutica ne prođe ili se ne vrati sposobnost za fizički
napor. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. Sposoban sa vremenskim ograničenjem do najviše dve godine. |
|
Hepatitis C |
P - Dok ne prođe žutica ili se ne vrati sposobnost za fizički
napor. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
B 20-24 |
HIV + |
P - Dobra svest o stanju i potpuno poštovanje preporuka
za lečenje. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. Sposoban sa vremenskim ograničenjem do najviše dve godine. |
A 00 - B 99 |
Druga infekcija |
P - U slučaju teške infekcije i ozbiljnog rizika od prenošenja
zaraze. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
|
|||
C00-48 KANCERI |
|||
C 00-48 |
Maligni |
P - Do ispitivanja, lečenja i postavljanja dijagnoze. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
|
|||
D 50-89 BOLESTI KRVI |
|||
D 50 -59 |
Anemije/hemoglobinopatije |
P - Dok hemoglobin ne bude normalan ili stabilan. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
D 73 |
Splenektomija |
P - Do završetka kliničkog lečenja i vraćanja sposobnosti za fizički napor. |
Nema simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
D 50-89 |
Druge bolesti krvi i organa koji proizvode krv |
T - Za vreme trajanja ispitivanja. |
Ocena od slučaja do slučaja. |
|
|||
E 00-90 ENDOKRINE BOLESTI I BOLESTI METABOLIZMA |
|||
E 10 |
Dijabetes - uz primenu insulina |
P - Ako ne postoji: |
Procena od slučaja do slučaja uz maksimalno vremensko ograničenje
do 5 godina. Ako postoje dokazi o dobroj kontroli, potpunom poštovanju preporuka za lečenje
i dobra svest o hipoglikemiji. |
E 11-14 |
Dijabetes - koji se ne leči insulinom. |
P - Ako ne postoji: |
Kada se stabilizuje, ako nema oštećenja zbog komplikacija: sposoban sa vremenskim ograničenjem do najviše 5 godina. |
|
Dijabetes - koji se ne leči insulinom; leči se samo
dijetom. |
P - Ako ne postoji: |
Kada se stabilizuje, ako nema oštećenja zbog komplikacija: sposoban sa vremenskim ograničenjem do najviše 5 godina. |
E 65-68 |
Gojaznost/abnormalna |
P - Ako se ne mogu izvršavati zadaci ključni za bezbednost,
ako su rezultati provere telesne sposobnosti loši, ako je indeks telesne mase |
Sposobnost ispunjavanja zahteva o sposobnosti za obavljanje
redovnih i hitnih zadataka za dodeljene zadatke ključne za bezbednost. |
E 00-90 |
Ostale endokrine bolesti i bolesti i metabolizma (bolesti štitne žlezde, nadbubrežne žlezde uključujući Adisonovu bolest, hipofize, jajnika, testisa). Verovatnoća recidiva ili komplikacija. |
P - Dok se ne ispita, uz dobru kontrolu i pridržavanje
lečenja. Do jedne godine nakon početne dijagnoze ili recidiva u kojoj je izvršen redovni
pregled. |
Procena od slučaja do slučaja: ako je lečenje lekovima stabilno, kontrole bolesti nisu učestale, sposobnost nije narušena i postoji mala verovatnoća komplikacija. |
|
|||
F 00-99 MENTALNI, KOGNITIVNI I BIHAVIORALNI POREMEĆAJI |
|||
F10 |
Zloupotreba alkohola |
P - Dok se ne ispita uz dobru kontrolu i pridržavanje lečenja.
Do jedne godine nakon početne dijagnoze ili recidiva u kojoj je izvršena redovna kontrola. |
Za tri uzastopne godine: sposoban s vremenskim ograničenjem
od jedne godine, sa ograničenjima |
F 11-19 |
Zavisnost od droge/stalna zloupotreba psihoaktivnih supstanci, uključujući i upotrebu droga i zavisnost od propisanih lekova Recidiv, nesreće, nepredvidivo ponašanje/nepredvidljivi rezultati u području bezbednosti. |
P - Dok se ne ispita uz dobru kontrolu i pridržavanje lečenja.
Do jedne godine nakon početne dijagnoze ili recidiva u kojoj je izvršena redovna kontrola. |
Za tri uzastopne godine: sposoban sa vremenskim ograničenjem od jedne godine, sa ograničenjima 04 *** i 05 ***. Nakon toga: sposoban sa vremenskim ograničenjem od tri godine, sa ograničenjima 04 *** i 05 ***. Nakon toga: sposoban bez ograničenja na uzastopni period od dve, tri i pet godina, bez recidiva i bez ko-morbiditeta, ako se u krvnoj slici na kraju svakog perioda pokaže da nema problema. |
F20-31 |
Psihoza (akutna) - organska, šizofrena ili
iz druge kategorije navedene u MKV-u. |
Nakon jedne epizode sa faktorima koji su isprovocirali: |
Ako član posade palube ima moć spoznaje pridržava se lečenja
i nema štetnih nuspojava od lekova: sposoban sa ograničenjem 04 ***. |
|
|
Nakon jedne epizode bez faktora koji bi isprovocirali ili
više od jedne epizode sa ili bez faktora koji provociraju: |
Ako u razdoblju od dve godine nije bilo recidiva ni upotrebe lekova: sposoban, ako je lekar specijalista utvrdio da se uzrok može nedvosmisleno smatrati prolaznim i da je verovatnoća recidiva vrlo mala. |
F 32-38 |
Poremećaji raspoloženja/afektivni poremećaji |
P - Dok je stanje akutno, za vreme trajanja ispitivanja
ili ako postoje simptomi koji dovode do smanjenje sposobnosti ili nuspojava lekova. |
Nakon potpunog oporavka i nakon potpunog razmatranja pojedinačnog
slučaja. Može biti indicirana pozitivna ocena sposobnosti zavisno od karakteristika i težine
poremećaja raspoloženja. |
|
Poremećaji raspoloženja/afektivni poremećaji |
P - Do nestanka simptoma i prestanka korišćenja lekova. |
Ako nema simptoma ili nuspojava lekova koji dovode do smanjenja sposobnosti. Mogu biti indicirana ograničenja 04 *** i/ili 07 ***. |
F 00-99 |
Ostali poremećaji |
T - Ako se smatra da ima kritične posledice za bezbednost. |
Nema očekivanih štetnih dejstava tokom rada. |
|
|||
G 00-99 BOLESTI NERVNOG SISTEMA |
|||
G 40-41 |
Jedan napad |
Jedan napad |
Jednu godinu nakon napada, pri čemu je lečenje lekovima
stabilno: |
|
Epilepsija- bez faktora provociranja (više
napada) |
P - Za vreme trajanja ispitivanja i dve |
Nije na lekovima ili je lečenje stabilno, a pacijent se
pridržava lečenja: |
|
Epilepsija - izazvana alkoholom, lekovima, povredama
glave |
P - Za vreme trajanja ispitivanja i dve godine nakon poslednjeg
napada. |
Nije na lekovima ili je lečenje stabilno, a pacijent se pridržava lečenja: Sposoban uz ograničenje 04 ***. Sposoban bez ograničenja kad najmanje pet godina nema napada i ne koristi lekove. |
G 43 |
Migrena (česti napadi koji izazivaju nesposobnost) |
T - Česti napadi koji dovode do nesposobnosti. |
Nema očekivanja nesposobnosti zbog štetnih efekata tokom rada. Nije bilo incidenata tokom prethodnog perioda službe. |
G 47 |
Apneja pri spavanju |
P - Do početka lečenja i tri meseca uspešnog lečenja. |
Nakon tri meseca dokazivog uspešnog lečenja. Ocena pridržavanja
lečenja svakih šest meseci. |
|
Narkolepsija |
P - Dok nije pod kontrolom lečenjem tokom najmanje dve
godine. |
Ukoliko specijalista potvrdi da je stanje pod kontrolom lečenja tokom najmanje dve godine: sposoban uz ograničenje 04 ***. |
G 00-99 |
Ostale organske bolesti nervnog sistema |
P - Dok se ne ispita, uz dobru kontrolu i pridržavanje
lečenja. |
Procena od slučaja do slučaja na osnovu postojanja zahteva posla i hitnosti koja se temelji na mišljenju specijaliste neuropsihijatra. |
R 55 |
Sinkopa i drugi poremećaji svesti |
P - Dok se ne ispita radi utvrđivanja uzroka i dokazivanja
kontrole osnovne bolesti. |
Procena od slučaja do slučaja. Može biti indicirano ograničenje
04 ***. |
T 90 |
Intrakranijalna |
P - Jednu godinu ili duže dok verovatnoća pojave napada
ne bude niska na osnovu mišljenja specijalista. |
Nakon najmanje jedne godine, ako verovatnoća pojave napada
bude niska i ako nema nikakvog smanjenja sposobnosti zbog osnovnog stanja ili povrede: sposoban
sa ograničenjem 04 ***. |
|
|||
H00-99 BOLESTI OKA I UHA |
|||
H00-59 |
Poremećaji oka: |
P - Privremena nesposobnost ispunjavanja relevantnih kriterijuma
za vid (videti Relevantne kriterijume za vid koji se podrazumevaju pod dijagnostičkom šifrom
X 0059) i mala verovatnoća naknadnog pogoršanja ili recidiva koji dovodi do smanjenja
sposobnosti nakon lečenja ili oporavka. |
Vrlo mala verovatnoća za recidiv. |
H65-67 |
Upala uha - spoljašnje ili srednje uho |
P - Ako simptomi utiču na bezbedan rad. |
Uspešno lečenje i bez verovatnoće recidiva. |
H68-95 |
Poremećaji uha |
T - Privremena nesposobnost ispunjavanja relevantnih kriterijuma
za sluh (videti Relavantne kriterijume za sluh koji se podrazumevaju pod dijagnostičkom šifrom
X 68-95) i mala verovatnoća naknadnog pogoršanja ili recidiva koji dovodi do oštećenja nakon
lečenja ili oporavka. |
Vrlo niska stopa recidiva*. Vrlo mala verovatnoća progresije do nivoa na kojem kriterijumi za sluh nisu ispunjeni tokom perioda važnosti uverenja. |
H81 |
Menijerova bolest |
P - Tokom akutne faze. |
Niska verovatnoća* za uticaje koji narušavaju sposobnost tokom rada. |
|
|||
I00-99KARDIO-VASKULARNI SISTEM |
|||
I 05-08 |
Urođena bolest srca i bolest srčanih zalistaka (uključujući
operacije za ova stanja). Šumovi na srcu koji nisu ranije ispitani. |
P - Dok se ne ispita i, ako je potrebno, uspešno leči. |
Procena od slučaja do slučaja zasnovana na mišljenju kardiologa. |
I 10-15 |
Hipertenzija |
P - Obično ako je sistolni krvni pritisak > 160mmHg
ili dijastolni> 100 mmHg, dok se ne ispita i ako je potrebno uspešno leči. |
Ako se leči i nestanu uzroci koji dovode do smanjenja sposobnosti zbog bolesti ili lekova. |
I 20-25 |
Srčani udar, tj. infarkt miokarda, EKG dokazi o
prethodnim infarktima miokarda ili novootkriveni blok leve grane, angina, srčani zastoj,
ugradnja bajpasa koronarnih arterija, koronarna angioplastika. |
P - Tri meseca nakon početnog ispitivanja i lečenja, duže
ako simptomi nisu prestali i u slučaju povećane verovatnoće recidiva na osnovu patoloških
nalaza. |
Vrlo niska stopa recidiva*, a pacijent se u potpunosti
pridržava preporuka za smanjenje rizika i nema relevantnih ko-orbiditeta: prvo se izdaje
uverenje na šest meseci, a nakon toga na godinu dana. |
I 44-49 |
Srčane aritmije i defekti provođenja (uključujući
one sa pejsmejkerima i implantibilne kardioverter-defibrilatore (UKD). |
P - Do ispitivanja, lečenja i potvrde adekvatnosti lečenja. |
Niska stopa recidiva*: sposoban sa ograničenjem 04 ***. |
I 61-69 |
Is hemijska cerebro-vaskularna bolest (moždani ili
prolazni) ishemijski napad) |
P - Dok se ne ispita uz dobru kontrolu i pridržavanje lečenja.
Do tri meseca nakon početne dijagnoze. |
Procena sposobnosti za obavljanje dužnosti od slučaja do
slučaja: indicirano ograničenje 04 ***. Ocena uključuje verovatnoću budućih |
I 73 |
Arterijska - klaudifikacija |
P - Dok se ne oceni. |
Sposoban sa ograničenjem 04 *** pod uslovom da su simptomi blagi i da ne dovode do smanjenja sposobnosti izvršavanja budućih zadataka ili ako se uklone hirurškim ili drugim lečenjem. Oceniti verovatnoću srčanih udara u budućnosti. Sposoban sa vremenskim ograničenjem od jedne godine. |
183 |
Proširene (varikozne) veneMogućnost krvarenje usled povrede, promene na koži i ulceracija |
P - Do lečenja ako postoje simptomi koji dovode do smanjenja
sposobnosti. |
Nema simptoma ili komplikacija koje dovode do smanjenja sposobnosti. |
I 80.2-3 |
Tromboza duboke vene/plućna embolijaVerovatnoća
recidiva i teške plućne embolije. |
P - Dok se ne ispita i leči i obično dok pacijent uzima
antikoagulanse za kratkoročnu primenu. |
Može se smatrati sposobnim za rad sa malom verovatnoćom povrede nakon što mu se stanje stabilizuje uzimanjem antikoagulansa uz redovno praćenje nivoa koagulacije. |
I 00-99 |
Druga oboljenja srca, npr. kardiomiopatija, perikarditis,
slabost srca |
T - Do ispitivanja, lečenja i potvrde adekvatnosti lečenja. |
Ocenom od slučaja do slučaja na osnovu izveštaja specijalista. |
|
|||
J 00-99 RESPIRATORNI SISTEM |
|||
J 02-04 |
Bolesti nosa, grla i sinusa |
P - dok ne prestanu simptoma koji utiču na bezbedan rad. |
Kada je lečenje završeno, ako nema faktora zbog kojih lice podleže recidivu. |
J 40-44 |
Hronični bronchitis i/ili emfizem |
P- Ako je reč o akutnoj epizodi. |
Uzima se u obzir sposobnost za vanredne situacije. Sposobnost ispunjavanja zahteva o sposobnosti obavljanja redovnih i hitnih zadataka za dodeljene zadatke ključne za bezbednost. Sposoban sa vremenskim ograničenjem od jedne godine. |
J 45-46 |
Astma (detaljna procena sa informacijom dobijenom
od specijaliste za sve nove kandidate) |
P - Do prestanka epizoda, ispitivanja uzroka (uključujući
bilo kakvu profesionalnu povezanost) i uspostavljanja uspešnog lečenja. |
Sposoban za dužnost ako ima istoriju astme odraslih**, sa dobrom kontrolom pomoću inhalatora i bez epizoda koje zahtevaju bolničko lečenje ili korišćenje oralnih steroida u poslednje dve godine ili bez istorije astma izazvane fizičkom aktivnošću koja zahteva redovno lečenje. |
J 93 |
Pneumotoraks |
P - Obično 12 meseci i nakon početne epizode. |
Obično 12 meseci nakon epizode ili kraće trajanje u skladu sa mišljenjem specijalista. |
K 00-99 DIGESTIVNI SISTEM |
|||
K 01-06 |
Oralno zdravlje |
P - Dok ne prestanu simptomi koji utiču na bezbedno obavljanje posla. |
Ako se čini da su zubi i desni (samo desni kod lica bez zuba i odgovarajućom zubnom protezom u dobrom stanju) u dobrom stanju. Nema složenu protezu ili ako je u poslednjoj godini obavio pregled zuba sa naknadnom kontrolom i od tada nije imao problema. |
K 25-28 |
Peptički čir |
P - Do izlečenja ili izlečenja hirurškim zahvatom ili kontrolom
helikobakterija i na normalnoj ishrani tokom tri meseca. |
Ako je izlečen i na normalnoj ishrani tokom tri meseca. |
K 40-41 |
Hernije - preponske i femoralne |
P - Dok se ispitivanjem ne potvrdi da ne postoji verovatnoća uklještenja i, ako je potrebno, dok se ne sprovede lečenje. |
Ako je na zadovoljavajući način lečen ili ako hirurg potvrdi da ne postoji verovatnoća uklještenja. |
K 42-43 |
Hernije - trbušna, ventralna |
Ocena od slučaja do slučaja, zavisno od težine simptoma
ili smanjenja sposobnosti. |
Ocena od slučaja do slučaja, zavisno od težine simptoma
ili smanjenja sposobnosti. |
K 44 |
Hernije - dijafragmatična (hijatus) |
Ocena od slučaja do slučaja, zavisno od težine simptoma u ležećem položaju i o bilo kakvom poremećaju spavanja koji ti simptomi prouzrokuju. |
Ocena od slučaja do slučaja, zavisno od težine simptoma u ležećem položaju i o bilo kakvom poremećaju spavanja koji ti simptomi prouzrokuju. |
K 50, 51, 57, 58, 90 |
Neinfektivni enteritis, kolitis, Kronova bolest, divertikulitis
itd. |
P - Dok se ne ispita i ne leči. |
Ocena od slučaja do slučaja koju sprovodi specijalista. |
K 60 |
Analna stanja: (hemoroidi), pukotine, fistule |
P - Ako simptomi utiču na bezbedan rad. |
Ocena od slučaja do slučaja. |
K 70, 72 |
Ciroza jetre |
P - Dok se u potpunosti ne ispita. |
Ocena od slučaja do slučaja na osnovu mišljenja specijalista. |
K 80-83 |
Bolest žučnog sistema |
P - Žučne kolike dok se konačno ne izleči. |
Ocena od slučaja do slučaja koju sprovodi specijalista. |
K 85-86 |
Pankreatitis |
P - Dok se ne reši. |
Ocena od slučaja do slučaja na osnovu izveštaja specijaliste. |
Y 83 |
Stoma (ile ostoma, kolostoma) |
P - Dok se ne ispita, uz dobru kontrolu i pridržavanje
lečenja. |
Ocena od slučaja do slučaja. |
|
|||
N 00-99 GENITO-URINARNA STANJA |
|||
N 00, N 17 |
Akutni nefritis |
P - Dok se ne reši. |
Ocena od slučaja do slučaja, ako postoje trajni efekti. |
N 03-05, |
Subakutni ili hronični nefritis ili nefroza |
T - Dok se ne ispita. |
Ocena od slučaja do slučaja koju sprovodi specijalista na osnovu funkcije bubrega i verovatnoće pojave komplikacija. |
N 20-23 |
Kamenac u bubregu ili bešici. |
P - Dok se ispitivanjem ne potvrdi da ne postoji verovatnoća
pojave simptoma koji utiču na bezbedno obavljanje posla. |
Ocena od slučaja do slučaja. |
N33, N40 |
Uvećanje prostate/Mokraćne opstrukcije |
P - Dok se ne ispita i ne leči. |
Ocena od slučaja do slučaja. |
N 70-98 |
Ginekološka stanja - Teško vaginalno krvarenje,
teški menstrualni bol, endometrioza, prolaps genitalnih organa ili drugo. |
P - Ako dovodi do smanjenja sposobnosti ili je potrebno ispitivanje kako bi se utvrdio i otklonio uzrok. |
Ocena od slučaja do slučaja ako je verovatno da će to stanje zahtevati lečenje u toku putovanja ili uticati na radnu sposobnost. |
R 31, 80, 81, 82 |
Proteinurija, hematurija, glikozurija ili druge
urinarne nepravilnosti. |
P - Ako su početni nalazi klinički značajni. |
Vrlo mala verovatnoća teškog osnovnog stanja. |
Z 90.5 |
Odstranjenje bubrega ili jedan nefunkcionalan bubreg |
T - Bilo kakvo smanjenje funkcije preostalog bubrega kod novog člana posade palube. Značajna disfunkcija preostalog bubrega kod aktivnog člana posade palube. |
Preostali bubreg mora biti potpuno funkcionalan i ne sme biti podložan progresivnoj bolesti što se utvrđuje na osnovu ispitivanja bubrega i izveštaja specijaliste. |
|
|||
O 00-99 TRUDNOĆA |
|||
O 00-99 |
Trudnoća |
T - Odluka da se postupa u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom. |
Trudnoća bez komplikacija koja nema nikakvog uticaja koji
dovodi do smanjenja sposobnosti: |
|
|||
L00-99 KOŽNA |
|||
L 00-08 |
Kožne infekcije |
P - Ako simptomi utiču na bezbedan rad. |
Na osnovu prirode i težine infekcije. |
L10-99 |
Druge kožne bolesti, npr. ekcem, dermatitis, psorijaza. |
P - Ako simptomi utiču na bezbedan rad. |
Odluka od slučaja do slučaja, ograničava se prema potrebi, ako se stanje pogoršava zbog vrućine, ili supstanci na radnom mestu. |
|
|||
M00-99 MIŠIĆNO-SKELETNI POREMEĆAJI |
|||
M 10-23 |
Osteoartritis, druge bolesti zglobova i kasnija zamena zgloba. Bol i ograničenje pokretljivosti koji utiču na obavljanje redovnih ili vanrednih zadataka. Mogućnost infekcije ili dislokacija i ograničeni vek trajanja zamenjenih zglobova. |
P - Potpuni oporavak funkcije i potvrda na osnovu formalne
ocene koju sprovodi specijalista potrebni su za povratak na posao nakon zamene kuka ili kolena. |
Ocena od slučaja do slučaja. Sposoban u potpunosti ispuniti zahteve za obavljanje redovnih i hitnih zadataka sa vrlo malom verovatnoćom pogoršavanja na način da se ti zadaci ne bi mogli izvršavati. |
M 24.4 |
Ponovno javljanje nestabilnosti zglobova ramena
ili kolena. |
P - Do dovoljnog oporavka i stabilnosti funkcije zgloba. |
Ocena od slučaja do slučaja u pogledu povremene nestabilnosti. |
M 54.5 |
Bol u leđima |
P - Tokom akutne faze. |
Ocena od slučaja do slučaja. |
Y 83.4 |
Proteza za udove |
T - Ako se ne mogu izvršavati osnovni zadaci. |
Ako se mogu izvršavati redovni i hitni zadaci dozvoljeno
je obavljanje aktivnosti koje nisu osnovne, pri čemu se poštuju ograničenja. |
|
|||
OPŠTE |
|||
R 47, F 80 |
Poremećaji govora |
T - Nespojivo sa pouzdanim vršenjem redovnih i hitnih zadataka na bezbedan i efikasan način. |
Nema smanjene sposobnosti u osnovnoj govornoj komunikaciji. |
T 78 |
Alergije (osim alergijskog dermatitisa i astme). Verovatnoća
recidiva i povećanje težine reakcije. |
P - Dok ne prestanu simptomi koji utiču na bezbedno obavljanje
posla. |
Ako reakcija dovodi do smanjenja sposobnosti, umesto do opasnosti po život i ako se njeni efekti mogu u potpunosti kontrolisati dugoročnim samolečenjem nesteroidnim lekovima ili promenama načina života koje se preduzimaju na radnom mestu bez negativnih kritičnih efekata na bezbednost. |
Z 94 |
Transplantacije - bubrezi, srce, pluća, jetra (za
proteze, tj. zglobove, udove, sočiva, slušna pomagala, srčane zaliske, itd., videti odeljke
koji se odnose na to stanje.) |
P - Dok efekti hirurgije i lekova protiv odbacivanja organa
ne postanu stabilni. |
Ocena od slučaja do slučaja po mišljenju specijalista. |
Klasifikovati prema stanju |
Progresivna stanja koja su trenutno obuhvaćena kriterijumima, npr. Hantingtonova koreja (uključujući porodičnu istoriju), keratokonus. |
P - Dok se ne ispita i ne leči ako je inidicirano. |
Ocena od slučaja do slučaja, sa mišljenjem specijalista. |
Klasifikovati prema stanju |
Stanja koja nisu posebno navedena |
P - Dok se ne ispita i ne leči ako je indicirano. |
Kao smernice koristiti analogiju sa povezanim stanjima. Razmotriti povećanu verovatnoću naglog nastupa nesposobnosti, recidiva ili progresije i ograničenja za obavljanje redovnih i hitnih zadataka. U slučaju sumnje potražiti savet ili razmotriti zabranu i upućivanju na komisiju. |
Dodatak 1
Relevantni kriterijumi za vid koji su obuhvaćeni dijagnostičkom šifrom H 0059
Minimalni kriterijumi za vid:
1. Dnevna oštrina vida:
Oštrina vida na oba oka zajedno ili boljeg oka sa ili bez korekcije veća ili jednaka 0,8 ili bez korekcije.
Prihvata se monokularni vid.
Očit dvostruki vid (pokretljivost) koji se ne može korigovati ne prihvata se. U slučaju monokularnog vida: normalna pokretljivost dobrog oka.
Može biti indicirano ograničenje 01 ***.
2. Vid u zoru i sumrak:
Potrebno je ispitati u slučaju glaukoma, poremećaja mrežnjače ili zamućenosti oka (npr. katarakta). Osetljivost na kontrasti ispituje se na 0,032 cd/m2 u okolnostima bez odsjaja: rezultati ispitivanja trebaju iznositi 1: 2,7 ili bolje od toga, a ispituje se mezotestom.
3. Vidno polje:
Vodoravno polje mora biti najmanje 120 stepeni. Proširenja moraju biti najmanje 50 stepeni levo i desno i 20 stepeni gore i dole. U radijusu središnjih 20 stepeni ne sme biti poremećaja.
Barem jedno oko mora da ispunjava standard oštrine vida i imati vidno polje bez patoloških slepih tačaka.
Formalno ispitivanje koje sprovodi očni lekar obavezno je ako se utvrde bilo kakve anomalije tokom početnog ispitivanja ili u slučaju glaukoma ili distrofije mrežnjače.
4. Razlikovanje boja za članove posade na palubi sa navigacionim dužnostima:
Razlikovanje boja se smatra adekvatnim ako kandidat prođe Išihara test u izdanju sa 24 ploče pri čemu sme imati najviše dve greške. Ako kandidat ne prođe ovaj test, mora se sprovesti jedno od navedenih odobrenih alternativnih testiranja. Ako postoji sumnja mora se izvršiti testiranje sa anomaloskopom.
Količnik anomaloskopa mora biti između 0,7 i 1,4 čime se pokazuje normalni trihromatizam.
Odobreni alternativni testovi umesto Išihara ploča su:
a) Velhagen/Brošman (Velhagen/Broschmann, rezultat sa maksimalno dve greške);
b) Kuhenbeker-Brošman (Kuchenbecker-Broschmann) test (maksimalno dve greške);
v) test autora Hardy, Rand i Rittler HRR (minimalni rezultat "blago");
g) test Medicinskog fakulteta u Tokiju (TMC) (minimalni rezultat "drugi stepen");
d) Holms Rajt B (Holmes Wright B, rezultat sa najviše 8 grešaka za mali test);
đ) Farnsvort Panel D 15 test (Farnsworth Panel D), (minimalni rezultat: maksimalno jedan dijametrijski prelaz na šemi rasporeda boja);
e) test za procenu i dijagnozu boja (Colour Assessment and Diagnosis, CAD) (rezultat sa maksimalno četiri jedinice CAD-a).
Imaoci ovlašćenja za zapovednika broda izdati u skladu sa Direktivom Saveta 96/50/EZ1 čiji količnik anomaloskopa za razlikovanje iznosi od 0,7 i 3,0 smatraju se sposobnim ako je njihovo ovlašćenje izdato pre 1. aprila 2004. godine.
Nije dozvoljeno korišćenje filterskog stakla kao optička korekcija za razlikovanje boje, poput obojenih kontaktnih sočiva i naočara.
_______
1 Direktiva Saveta 96/50/EZ od 23. jula 1996. o usklađivanju uslova za dobijanje nacionalnog sertifikata za zapovednika broda za prevoz robe i putnika na unutrašnjim plovnim putevima u Zajednici (SL L 235, 17.9.1996., str. 31).
Dodatak 2
Relevantni kriterijumi za sluh koji su obuhvaćeni dijagnostičkom šifrom H 68-95
Minimalni kriterijumi za sluh
Sluh se smatra adekvatnim ako prosečna vrednost gubitka sluha na oba uha, sa ili bez slušnog aparata, ne prelazi 40 dB na frekvencijama od 500, 1000, 2000 i 3000 Hz. Ako je vrednost 40 dB prekoračena, sluh će se ipak smatrati adekvatnim ako prođe test sluha pomoću audiometra koji je u skladu sa normom ISO 8253-1: 2010 ili jednako vrednom normom.
Može biti indicirano ograničenje 02 ***.
Napomene uz tabelu i dodatke:
* Stope recidiva:
Ako se za povećanu verovatnost recidiva koriste pojmovi vrlo niski i niski. To su u suštini kliničke procene, ali su za neka stanja dostupni kvantitativni dokazi o verovatnoći recidiva.
Ako je to dostupno, npr. kod napada i srčanih tegoba, to može ukazati na potrebu za dodatnim ispitivanjima kako bi se kod lica utvrdila povećana verovatnoća recidiva.
Kvantitativni nivoi stope recidiva približni su:
- vrlo niska: stopa recidiva manja od 2 procenta godišnje;
- niska: stopa recidiva 2-5 procenata godišnje.
**Astma u odraslom dobu:
Astma može kontinuirano postojati od detinjstva ili započeti posle 16. godine. Postoji širok raspon unutrašnjih i spoljnih uzroka razvoja astme u odraslom dobu. Kod starijih kandidata koji imaju istoriju napada astme koja je počela u odraslom dobu, mora se ispitati uloga specifičnih alergena, uključujući one koji izazivaju profesionalnu astmu.
Potrebno je uzeti u obzir i manje specifične uzroke poput prehlade, fizičke aktivnosti i infekcije disajnih organa. Svi oni mogu uticati na sposobnost za rad na unutrašnjim vodama.
Blaga povremena astma - retke epizode blagog hroptanja koje se pojavljaju manje od jednom u dve nedelje i koje se lako i brzo ublažava inhalatorom beta agonista.
Blaga astma: česte epizode hroptanja koje zahteva upotrebu beta agonista inhalatora ili uvođenje kortikosteroidnih inhalatora. Uzimanje redovitih inhalacionih steroida (ili steroida/dugo delujućih beta agonista) može efikasno da ukloni simptome i potrebu za lečenjem beta agonistima.
Astma izazvana fizičkom aktivnošću: epizode hroptanja i otežanog disanja koje su izazvane fizičkim naporom posebno na hladnoći. Epizode se mogu efikasno lečiti inhaliranjem steroidima (ili steroidima/dugo delujućim beta agonistima) ili drugim oralnim lekovima.
Umerena astma: česte epizode hroptanja uprkos redovnoj upotrebi inhalacionih steroida (ili steroida/dugo delujućih beta agonistom) koja zahteva stalnu upotrebu čestog lečenje inhalatorom beta agonista ili dodavanje drugih lekova, povremeno neophodni oralni steroidi.
Teška astma: česte epizode hroptanja i otežanog disanja, česte hospitalizacije, česta upotreba oralnog lečenja steroidima.
*** Ublažavajuće mere i ograničenja
01 Potrebna je korekcija vida (naočare ili kontaktna sočiva, ili oba),
02 Potreban je slušni aparat,
03 Potrebna proteza udova,
04 Ne sme biti sam na dužnosti u kormilarnici,
05 Samo tokom dnevne svetlosti,
06 Nisu dozvoljene navigacijske dužnosti,
07 Ograničeno na jedan brod, navesti........,
08 Ograničena područje, navesti.......,
09 Ograničeni zadatak, navesti........
Mere ublažavanja i ograničenja mogu se kombinovati. One se moraju kombinovati ako je to potrebno.
BOLESTI, POVREDE I TELESNA OŠTEĆENJA LICA OVLAŠĆENIH ZA UPRAVLJANJE ČAMCEM, PLOVEĆIM TELOM I PLUTAJUĆIM OBJEKTOM
Lica ovlašćena za upravljanje čamcem, plovećim telom ili plutajućim objektom ispunjavaju uslove u pogledu zdravstvene sposobnosti, ako ne boluju od neke od sledećih bolesti i ako nemaju neku od sledećih povreda ili telesnih oštećenja:
1) infektivne bolesti: infektivne bolesti u akutnoj fazi i mesec dana nakon završene terapije akutnog stanja;
2) maligni neoplazmi: maligni neoplazmi organa i tkiva u fazi terapije i mesec dana nakon terapije;
3) bolesti krvi i krvotvornih organa i poremećaj imuniteta:
(1) megaloblastne anemije sa težim komplikacijama na nervnom i kardiovaskularnom sistemu;
(2) insuficijencija koštane srži u težem stepenu;
(3) hronične leukemije i druge mijeloproliferativne bolesti u nepotpunoj kliničkoj i hematološkoj remisiji;
(4) plazmocitom (sa bubrežnom insuficijencijom, izrazitijim promenama na kostima, srčanom insuficijencijom i insfucijencijom koštane srži);
4) endokrine bolesti, bolesti ishrane i metabolizma:
(1) svi oblici dijabetes melitusa sa izraženim komplikacijama na organima vida ili nervnom ili kardiovaskularnom sistemu;
(2) feohromocitom;
5) duševni poremećaji i poremećaji ponašanja:
(1) depresija težeg stepena sa suicidalnim idejama ili depresija praćena značajnijim poremećajem koncentracije, pamćenja, ponašanja i psihomotorne koordinacije;
(2) akutne psihotične epizode bilo kog tipa ili uzroka;
(3) hronična shizofrenija i sumanuti poremećaji koji nisu u remisiji dužeg trajanja i dobro regulisanoj;
(4) demencija i teži organski moždani poremećaj;
(5) duševna zaostalost srednjeg i višeg stepena;
(6) poremećaj strukture ličnosti (paranoidni, shizoidni, depresivni, asocijalni, agresivni);
(7) zavisnost od psihoaktivnih supstanci - droge i alkohola u stepenu hroničnog alkoholizma;
6) bolesti nervnog sistema:
(1) neurodegenerativne bolesti sa oštećenjem ravnoteže (posturalnosti) otežanog hoda, nevoljnim pokretima, u stepenu teške onesposobljenosti motorno-funkcionalnog sistema;
(2) epilepsija neredovno lečena i poremećaji spavanja (narkolepsija). Redovno lečena epilepsija sa dokazom da nema napada poslednje dve godine nije kontraindikacija;
(3) gubici svesti bilo kog uzroka;
(4) hemiplegije;
7) bolesti oka i pripojaka oka: poremećaji oštrine vida-oštrina vida sa ili bez korekcije treba biti minimalno 0,5 u zbiru na oba oka zajedno, sa time da jačina korekcionih sočiva na naočarima ili kontaktnim sočivima nema ograničenja. Uz navedeni minimum vidne oštrine sposobni su i monokulusi. Nošenje potrebnih korekcionih naočara ili kontaktnih sočiva je obavezno;
8) bolesti uva i bolesti mastoidnog nastavka: poremećaji ravnoteže težeg stepena;
9) bolesti srca i krvnih sudova:
(1) presinkopalna i sinkopalna stanja prouzrokovana:
- oboljenjima SA čvora;
- AV blokom II stepena;
- hipersenzitivnim sinusom caroticusom;
- AV blokom II stepena-tip Morbitz II (intermitentni/permanentni);
- AV blokom III stepena (intermitentni/permanentni);
- alterirajućim blokom leve i desne grane Hissovog snopa;
- Trifascikularnim blokom;
- drugim oboljenjima srca koja dovode do sinkopalnih stanja;
(2) aritmogena displazija desne komore;
(3) stanja posle ugradnje implantabilnih kardioverter defibrilatora;
(4) manifestna srčana insuficijencija i sve bolesti miokarda sa smanjenjem ejekcione frakcije (EF=ispod 40%);
(5) urođene i stečene srčane mane sa komplikacijama;
(6) angina pektoris-de novo, nestabilna i crescendo;
(7) hipertrofične, restriktivne i infiltrativne kardiomiopatije;
(8) plućna embolija sa plućnom hipertenzijom ili rekurentna plućna embolija;
(9) hipertenzivna bolest srca sa vrednostima krvnog pritiska ≥180/120 mmHg i/ili značajnim oštećenjem ciljnih organa (oka, bubrega, srca);
(10) jednostrana ili obostrana suženja karotidnih arterija ≥70%;
(11) aneurizmatske deformacije aorte;
10) bolesti sistema za disanje:
(1) teška trajna bronhijalna astma prema klasifikaciji Evropskog respiratornog društva (stalni simptomi, česti noćni napadi, ograničena fizička aktivnost, FEV1 ili PEF van napada manji od 60% predviđene vrednosti), varijabilnost PEF veća od 30%;
(2) hronična plućna insuficijencija u mirovanju bilo kog uzroka;
11) bolesti sistema za varenje: dekompenzovana ciroza jetre;
12) bolesti mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva:
(1) sva stanja sa umanjenom funkcijom gornjih i donjih ekstremiteta težeg stepena;
(2) reumatoidni artritis u odmaklom stadijumu;
(3) sva stanja sa umanjenom funkcijom kičmenog stuba težeg stepena.
__________________
(naziv organizatora)
POTVRDA
O ZAVRŠENOM KURSU ZA STICANJE ZNANJA POTREBNOG ZA VRŠENJE ZDRAVSTVENIH PREGLEDA ČLANOVA POSADE BRODOVA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
_________________ |
rođen |
____________ |
u |
_________________________ |
redovno je pohađao/-la |
(ime i prezime) |
(datum) |
(mesto) |
i uspešno završio/-la u periodu od |
_________ |
do |
________ |
|
(datum) |
|
(datum) |
|
kurs za sticanje znanja potrebnog za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade brodova unutrašnje plovidbe za ovlašćenog specijalistu medicine rada organizovan u skladu sa članom 10. Pravilnika o uslovima u pogledu zdravstvene sposobnosti članova posade brodova i drugih plovila, kao i uslovima i načinu vršenja zdravstvenog nadzora, a prema programu i sadržaju kursa za sticanje znanja potrebnog za vršenje zdravstvenih pregleda članova posade brodova unutrašnje plovidbe za ovlašćene specijaliste medicine rada.
Predsednik ispitne komisije
______________________
Mesto: ______________
Datum: ______________
PROGRAM KURSA ZA STICANJE ZNANJA POTREBNOG ZA VRŠENJE ZDRAVSTVENIH PREGLEDA ČLANOVA POSADE BRODOVA
(25 časova)
1. Uvod u brodsku medicinu - (jedan čas)
- Istorija brodske medicine
- Specifičnosti brodske medicine
2. Unutrašnja plovidba - (dva časa)
3. Meteorologija i hidrologija - (tri časa)
4. Radna sredina brodaraca, brod i brodske mašine - (pet časova)
5. Pravo u unutrašnjoj plovidbi i konvencije, zakonodavstvo, pravila i propisi u Republici Srbiji - (pet časova)
6. Standardi zdravstvenih pregleda - (šest časova)
7. Epidemiologija i druge bolesti - (dva časa)
8. Zaključne teme - (jedan čas)
- Završno ispitivanje
- Vrednovanje kursa
(Ovlašćena zdravstvena ustanova)
Broj: ________________________
Datum (dan/mesec/godina): _____/_____/_____
Vrsta zdravstvenog pregleda: |
|
|
☐ redovni |
|
☐ nadzorni |
Nakon lekarskog pregleda, obavljenog u skladu sa Pravilnikom o uslovima u pogledu zdravstvene sposobnosti članova posade brodova i drugih plovila, kao i uslovima i načinu vršenja zdravstvenog nadzora izdaje se
UVERENJE
O ZDRAVSTVENOJ SPOSOBNOSTI ČLANA POSADE BRODA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
Ime, prezime, ime oca/majke ________________________________________________________________ |
pol ☐ muški ☐ ženski Državljanstvo ________________________________________________________ |
Datum rođenja (dan/mesec/godina) ___/_____/_____/ Mesto i država rođenja _________________________ |
Adresa stanovanja ________________________________________________________________________ |
Naziv i sedište poslodavca __________________________________________________________________ |
Zvanje u unutrašnjoj plovidbi ________________________________________________________________ |
Radno mesto ____________________________________________________________________________ |
Identitet lica utvrđen je na osnovu: lične karte, brodarske knjižice, pasoša (precrtati jednu od navedenih isprava) |
Na osnovu lične izjave pregledanog, kliničkog pregleda, psihološke obrade i rezultata funkcionalnih i laboratorijskih pretraga, pregledani je: |
☐ |
Sposoban za _________________________ |
☐ |
Nesposoban za _________________________ |
|
|
☐ |
Privremeno nesposoban za ________________ |
☐ |
u službi palube |
☐ |
u službi palube |
☐ |
u službi mašine |
☐ |
u službi mašine |
☐ |
u opštoj službi |
☐ |
u opštoj službi |
☐ |
bez ograničenja |
☐ |
s ograničenjem |
☐ |
ocena zdravstvene sposobnosti nije izdat zbog ____________________________________________ |
☐ |
ostale napomene: |
Mesto pregleda _________________________________ Datum (dan/mesec/godina) _____/_____/_____
Datum isteka važenja uverenja (dan/mesec/godina) _____/_____/__________/
MP |
Potpis i faksimil specijaliste medicine rada |
Potvrđujem da sam upoznat sa sadržajem
svog kartona zdravstvenog pregleda
(potpis pregledanog u prisustvu ovlašćenog
specijaliste medicine rada)
(Ovlašćena zdravstvena ustanova)
Broj: ________________________
Datum upisa (dan/mesec/godina): _____/_____/_____
Vrsta zdravstvenog pregleda: |
|
|
☐ redovni |
|
☐ nadzorni |
KARTON ZDRAVSTVENOG PREGLEDA ČLANA POSADE BRODA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
Ime, prezime, ime oca/majke ________________________________________________________________ |
pol ☐ muški ☐ ženski Državljanstvo __________________________________________________________ |
Datum rođenja (dan/mesec/godina) ___/_____/_____/ Mesto i država rođenja _________________________ |
Adresa stanovanja ________________________________________________________________________ |
Naziv i sedište poslodavca __________________________________________________________________ |
Zvanje u unutrašnjoj plovidbi ________________________________________________________________ |
Radno mesto ____________________________________________________________________________ |
Identitet lica utvrđen je na osnovu: lične karte, brodarske knjižice, pasoša (precrtati jednu od navedenih isprava) |
Bračno stanje ____________________________________________________________________________ |
Ukupni radni staž (god) ____________________ Ukupni plovidbeni staž (god) _________________________ |
Ranija radna mesta |
________________________________________________________________________________________ |
Služba na brodu |
________________________________________________________________________________________ |
LIČNA ANAMNEZA I IZJAVA KANDIDATA
Da li ste ikada imali neki od navedenih zdravstvenih poremećaja (bolesti) ili od njih bili lečeni?
Zdravstveni problem |
da |
ne |
Zdravstveni problem |
da |
ne |
1. Problemi s očima ili s vidom |
☐ |
☐ |
20. Operacije |
☐ |
☐ |
2. Problemi s uhom, grlom, nosom |
☐ |
☐ |
21. Migrene i ostale glavobolje |
☐ |
☐ |
3. Problemi sa sluhom |
☐ |
☐ |
22. Gubici svesti ili potres mozga |
☐ |
☐ |
4. Problemi održavanja ravnoteže |
☐ |
☐ |
23. Vrtoglavice ili omaglice |
☐ |
☐ |
5. Povišeni krvni pritisak |
☐ |
☐ |
24. Padavica ili konvulzije |
☐ |
☐ |
6. Bolesti srca i krvnih sudova |
☐ |
☐ |
25. Ograničena pokretljivost tela ili pojedinih delova tela |
☐ |
☐ |
7. Varikozne vene |
☐ |
☐ |
26. Problemi s leđima i kičmom |
☐ |
☐ |
8. Astma ili hronični bronhitis |
☐ |
☐ |
27. Reumatske tegobe |
☐ |
☐ |
9. Bolesti krvi |
☐ |
☐ |
28. Ozlede, iščašenja, prelomi ili amputacija |
☐ |
☐ |
10. Šećerna bolest |
☐ |
☐ |
29. Duševni poremećaji |
☐ |
☐ |
11. Bolesti štitne žlezde |
☐ |
☐ |
30. Depresija |
☐ |
☐ |
12. Bolesti probavnog trakta |
☐ |
☐ |
31. Pokušaj samoubistva |
☐ |
☐ |
13. Bolesti bubrega i mokraćnog sastava |
☐ |
☐ |
32. Gubitak pamćenja |
☐ |
☐ |
14. Kožne bolesti |
☐ |
☐ |
33. Problemi sa spavanjem |
☐ |
☐ |
15. Alergije |
☐ |
☐ |
34. Zavisnost ili uzimanje alkohola ili psihoaktivnih kontrolisanih supstanci |
☐ |
☐ |
16. Zarazne bolesti |
☐ |
☐ |
35. Da li pušite? |
☐ |
☐ |
17. Kila |
☐ |
☐ |
|
|
|
18. Bolesti polnih organa |
☐ |
☐ |
|
|
|
19. Novotvorine (tumori) |
☐ |
☐ |
|
|
|
KLINIČKI PREGLED
Visina _____(cm) Telesna težina _____(kg) |
Relativna težina _____ (%) Telesna građa _________ |
Srčana frekvencija ______ (/min) |
Srčani ritam _________________________________ |
Krvni pritisak _____/_____ (mmHg). |
Stanje uredno |
DA |
NE |
|
Stanje uredno |
DA |
NE |
|
Opšti izgled |
☐ |
☐ |
|
Grudni koš i pluća |
☐ |
☐ |
|
Koža i vidljive sluznice |
☐ |
☐ |
|
Pregled dojki |
☐ |
☐ |
|
Glava i vrat |
☐ |
☐ |
|
Srce i krvni sudovi |
☐ |
☐ |
|
Spoljni pregled oka |
☐ |
☐ |
|
Trbuh i trbušni organi |
☐ |
☐ |
|
Očna pozadina |
☐ |
☐ |
|
Analni pregled |
☐ |
☐ |
|
Spoljni pregled uha, |
|
|
|
Polni organi |
☐ |
☐ |
|
nosa i paranazalnih sinusa |
☐ |
☐ |
|
Kičma |
☐ |
☐ |
|
Otoskopski nalaz |
|
|
|
Lokomotorni sastav |
☐ |
☐ |
|
(bubne opne) |
☐ |
☐ |
|
Neurološki status |
☐ |
☐ |
|
Usna šupljina i zubi |
☐ |
☐ |
|
Psihičko stanje |
☐ |
☐ |
|
Ako pojedini nalaz odstupa od urednog, detaljno ga opisati
|
Funkcionalno ispitivanje vida |
|
Oštrina vida |
Fuzija |
Desno oko |
Levo oko |
Binokularno |
Desno oko |
Levo oko |
Binokularno |
|
na daljinu |
|
|
|
|
|
|
na blizinu |
|
|
|
|
|
|
Dubinski vid |
Periferni vid |
Niktometrija |
|
|
|
|
|
Osećaj za boje |
☐ |
Uredan |
☐ |
Odstupanja _______________ |
Funkcionalno ispitivanje sluha i ravnoteže
Tonalna liminarna audiometrija (nivoi oštećenja u dB) |
Eksperimenti ravnoteže |
500 Hz |
1000 Hz |
2000 Hz |
3000 Hz |
4000 Hz |
6000 Hz |
|
|
||
Desno uho |
|
|
|
|
|
|
FATB prema |
|
|
Levo uho |
|
|
|
|
|
|
Rotatorni test |
|
|
Spirometrija _____________________________________________________________________________ |
|
Dinamometrija ___________________________________________________________________________ |
|
EKG ___________________________________________________________________________________ |
|
Rtg pluća urađen (dan/mesec/godina) _____/_____/_____/ |
Broj _____________________________ |
Nalaz __________________________________________________________________________________ |
|
Laboratorijski nalazi urađeni (dan/mesec/godina) _____/_____/_____/ - u prilogu |
|
Krvna grupa i Rh faktor _____________________________ |
|
_______________________________________________________________________________________ |
|
Ostali pregledi i pretrage |
|
_______________________________________________________________________________________ |
|
Stanje vakcinacije evidentirano ☐ da ☐ ne |
|
_______________________________________________________________________________________ |
OCENA ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ČLANA POSADE BRODA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
Na osnovu lične izjave pregledanog, kliničkog pregleda, psihološke obrade i rezultata funkcionalnih i laboratorijskih ispitivanja zabeleženih u njegovom zdravstvenom kartonu, izjavljujem da je pregledani
☐ |
Sposoban za službu na brodu trgovačke mornarice: |
☐ |
Nesposoban za službu na brodu trgovačke mornarice: |
|
|
☐ |
Privremeno nesposoban _____________________ |
☐ |
u službi palube |
☐ |
u službi palube |
☐ |
u službi mašine |
☐ |
u službi mašine |
☐ |
u opštoj službi |
☐ |
u opštoj službi |
Sposoban za ______________________________ |
Nesposoban za __________________________ |
|
|
Privremeno nesposoban za _________________ |
|
|
|
|
☐ |
bez ograničenja |
|
☐ |
s ograničenjem _________________________ |
član i tačka Pravilnika ______________________ |
|
|
Šifra bolesti prema MKB-10 _________________ |
☐ |
ocena zdravstvene sposobnosti nije izdat zbog: _____________________________ |
☐ |
ostale napomene: _____________________________ |
Mesto ____________________________ |
Datum (dan/mesec/godina) _____/_____/_____ |
Datum isteka važenja uverenja (dan/mesec/godina) _____/_____/__________/
Potpis i faksimil specijaliste medicine rada
(Ovlašćena zdravstvena ustanova)
Broj ________________________
Datum upisa (dan/mesec/godina) _____/_____/_____
Vrsta zdravstvenog pregleda: |
|
|
☐ redovni |
|
☐ nadzorni |
PSIHOLOŠKI PREGLED ČLANA POSADE BRODA UNUTRAŠNJE PLOVIDBE
Ime, prezime, ime oca/majke ________________________________________________________________ |
|
pol ☐ muški ☐ ženski Državljanstvo ________________________________________________________ |
|
Datum rođenja (dan/mesec/godina) ___/_____/_____/ Mesto i država rođenja _________________________ |
|
Adresa stanovanja ________________________________________________________________________ |
|
Naziv i sedište poslodavca __________________________________________________________________ |
|
Zvanje u unutrašnjoj plovidbi ________________________________________________________________ |
|
Radno mesto ____________________________________________________________________________ |
|
Bračno stanje ____________________________________________________________________________ |
|
Identitet lica utvrđen je na osnovu: lične karte, brodarske knjižice, pasoša (precrtati jednu od navedenih isprava) br. ________________________________ izdate u ______________________________________ |
|
Ukupan radni staž _____________ god. |
Ukupni plovidbeni staž __________ - god - |
Ranija radna mesta _______________________________________________________________________ |
|
Služba na brodu __________________________________________________________________________ |
1. Standardizovani psihološki intervju
2. Perceptivne i specijalne sposobnosti
3. Kognitivne funkcije
4. Procena osobina ličnosti
SPOSOBAN - NESPOSOBAN |
PSIHOLOG |