ODLUKAO UREĐIVANJU I ODRŽAVANJU GROBLJA I SAHRANJIVANJU("Sl. list grada Prokuplja", br. 44/2020) |
Ovom Odlukom propisuju se uslovi i način organizovanja poslova na uređivanju i održavanju groblja, uređivanje i održavanje groblja koje je proglašeno za kulturno dobro, sahranjivanje i stavljanje groblja van upotrebe na teritoriji grada Prokuplja.
Uređivanje i održavanje groblja i sahranjivanje je opremanje prostora za sahranjivanje, izgradnja i održavanje saobraćajnica i staza, podizanje i održavanje zelenila, održavanje čistoće, uređivanje, opremanje i održavanje objekata za pogrebne usluge, održavanje grobova, ukop, prevoz i prenos umrlih i pružanje drugih pogrebnih usluga.
Poslove održavanja i uređivanja groblja i sahranjivanje u Prokuplju vršiće JKP "HAMMEUM" u Prokuplju (u daljem tekstu Preduzeće) odnosno drugo preduzeće kome Skupština grada poveri obavljanje ove komunalne delatnosti u skladu sa Zakonom i odredbama ove Odluke.
Poslove iz prethodnog stava u drugim naseljenim mestima na teritoriji grada Prokuplja vršiće mesna zajednica na čijoj se teritoriji nalazi groblje, odnosno Preduzeće po odluci Skupštine grada a na predlog mesne zajednice.
Preduzeće kome su povereni poslovi održavanja i uređivanja groblja i sahranjivanja dužno je da vodi evidenciju o grobovima, grobnicama i drugim spomen obeležjima, spomenicima i drugim predmetima na groblju, sahranjenim licima i objektima koji pripadaju groblju.
Preduzeće je u obavezi da ima službu za prevoz pokojnika u II i III smeni (u daljem tekstu dežurna služba), koja će intervenisati po pozivu Ministarstva unutrašnjih poslova i dežurnog istražnog sudije Osnovnog i Višeg suda.
Dežurna služba interveniše u slučajevima zadesne smrti na javnom mestu, ubistvu, samoubistvu, saobraćajne nezgode i drugim slučajevima kada procene organi po čijem pozivu se interveniše.
Dežurna služba prilikom intervencije vrši i asanaciju terena, a lice iz stava 2 ovog člana prevozi do kapele ili Sudske medicine.
Groblje je zemljište koje je urbanističkim odnosno prostornim planom određeno za sahranjivanje umrlih.
Groblje u upotrebi mora da ispunjava uslove propisane zakonom.
Skupština grada određuje i stavlja van upotrebe groblja ili deo groblja.
Groblje stavljeno van upotrebe ili deo takvog groblja može se koristiti za druge namene, prema urbanističkom planu i u skladu sa zakonom.
Na groblju se u skladu sa urbanističkim planom određuju grobna mesta - jednogrobna i dvogrobna za grobove, četvorogrobna i šestogrobna za grobnice, rozarijum i kolumbarijumi za polaganje urne u vrt sećanja za posipanje pepela.
Grobna mesta Preduzeće daje u zakup korisniku grobnog mesta na vremenski period od 10 godina kao obaveznog roka počivanja.
Zakupninu grobnog mesta, naknadu za uređivanje i održavanje groblja i cene neophodnih pogrebnih usluga utvrđuje Preduzeće koje obavlja komunalnu delatnost, uz saglasnost nadležnog Gradskog organa.
Preduzeće određuje naknadu za građevinsko uređenje grobnih mesta, troškove ekshumacije i posebnih uslova po zahtevu stranke.
Groblje koje je u upotrebi mora biti otvoreno svakog dana, i to u periodu od 1. aprila do 30. septembra, od 7,00 do 19,00 sati, a u periodu od 1. oktobra do 31. marta - od 7,00 do 16,00 sati.
Na groblju se mora održavati red i mir.
Preduzeće kome je povereno obavljanje pogrebne delatnosti propisuje održavanje reda na groblju.
Na vidnom mestu na ulazu u groblje ističu se odredbe o održavanju reda na groblju i vremenu obavljanja ove pogrebne delatnosti.
Na groblju je zabranjeno:
1. ulaženje i zadržavanje van vremena, kada groblje nije otvoreno za posetioce,
2. pristup deci mlađoj od 10 godina bez pratnje odraslog lica,
3. uvođenje životinja,
4. oštećenje grobova, grobnica i objekata koji služe za održavanje i korišćenje groblja,
5. sadnja drveća i ukrasnog šiblja bez odobrenja Preduzeća,
6. druge radnje čije zabrane propiše Preduzeće koje obavlja komunalnu delatnost.
Sredstva za pribavljanje zemljišta za groblje i sredstva za uređivanje i održavanje groblja obezbeđuju se iz:
1. naknade za zemljište,
2. zakupnine za grobno mesto,
3. naknade za uređivanje i održavanje groblja,
4. cene za neophodne pogrebne usluge,
5. budžeta grada,
6. drugih Fondova za komunalno uređenje seoskog područja.
Naknada za zemljište su troškovi koje grad ima u postupku eksproprijacije za pribavljanje zemljišta za groblje ili proširenje groblja.
U neophodne pogrebne usluge spadaju zakup grobnog mesta, pogrebni sprovod i druge delatnosti koje odredi Preduzeće nadležno za ovu vrstu komunalnih usluga.
Naknada iz stava 2 ovog člana je elemenat za utvrđivanje visine zakupnine za grobno mesto.
Preduzeće kome je povereno uređivanje i održavanje groblja, naknadu za zemljište naplaćuje u okviru zakupnine za grobno mesto i uplaćuje je u budžet grada.
Sredstva od naknade za zemljište mogu se koristiti samo za pribavljanje zemljišta za groblja i proširenje groblja.
Zemljište koje je urbanističkim i prostornim planom predviđeno za proširenje groblja, ne sme se koristiti za pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog niti prodavati trećim licima.
III UREĐIVANJE I ODRŽAVANJE GROBLJA
Uređivanje i održavanje groblja u gradu Prokuplju, uređivanje i održavanje groblja boraca i groblja proglašenog za spomenik kulture obavlja Preduzeće.
Uređivanje i održavanje groblja na seoskom području obavlja Preduzeće, odnosno drugo preduzeće kome grad poveri obavljanje ovih poslova.
Ukoliko grad ne poveri uređivanje i održavanje seoskog groblja Preduzeću, odnosno drugom preduzeću, o njegovom uređivanju i održavanju stara se mesna zajednica na čijoj se teritoriji nalazi seosko groblje.
Uređivanje i održavanje groblja sastoji se u:
1. svakodnevnom čišćenju i odnošenju otpadaka kao što su papir, uklonjeni stari venci, cveće, pokošena trava, otpaci od izvedenih građevinskih radova, suvišna zemlja i drugi otpaci i ostaci
2. redovnom košenju trave na slobodnim površinama na groblju, na prilaznim stazama oko grobnih mesta i na grobnim mestima koja nisu izdata u zakup
3. redovnom okopavanju i rezanju ukrasnog drveća i šiblja kao i održavanju cvetnih rundela izvan grobnih mesta
4. održavanju u urednom i čistom stanju svih objekata na groblju kao što su mrtvačnice, prostorije za vršenje verskih obreda, sanitarne prostorije, asfaltne staze, ograde, rasveta unutar objekata i na otvorenom prostoru
5. održavanje u ispravnom stanju svih instalacija na groblju.
Grobna mesta uređuju se i održavaju u skladu sa projektom groblja.
Groblja i spomenici kulture na grobljima uređuju se i održavaju na način utvrđen propisima o zaštiti kulturnih dobara.
Izgradnja grobnica, podizanje nadgrobnog spomenika i drugih spomen -obeležja na groblju vrši se u skladu sa urbanističkim planom.
Dimenzije jednog grobnog mesta sa grobnom ivicom iznose: širina 1,20 m i dužina 2,50 m, a bez grobne ivice širina 0,90 m i dužina 2,05 m.
Grobna mesta uređuju i održavaju porodica, srodnici ili druga lica koja su preuzela obavezu uređivanja i održavanja grobnih mesta.
Lica iz stava 1 ovog člana mogu uređivanje i održavanje grobnih mesta poveriti Preduzeću koje obavlja ovu komunalnu delatnost.
Na grobljima se mogu izvoditi radovi u vezi sa podizanjem spomenika, spomen - obeležja, kao i drugi građevinski radovi, u skladu sa urbanističkim planom groblja i propisanom redu na groblju i uz odobrenje nadležnog organa Preduzeća.
Radove iz stava 1. ovog člana mogu izvoditi pravna lica i preduzetnici registrovani za izvođenje ovih vrsta radova.
Radovi na tekućem održavanju spomenika i spomen - obeležja mogu se izvoditi bez posebnog odobrenja iz stava 1 ovog člana.
Pod tekućim održavanjem, u smislu stava 2. ovog člana, smatra se: zamena slike, bojenje slova, popravka pojedinih elemenata spomenika i spomen -obeležja, zamena drvenih simbola (krst, tabla, piramida i sl.).
Na grobljima - spomenicima kulture i spomen - grobnim obeležjima, radovi se mogu obavljati samo po prethodno pribavljenoj saglasnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Izvođač radova na groblju dužan je da:
1. podnese skicu objekta, odnosno spomenika i saglasnost zakupca grobnog mesta,
2. radove obavlja u vreme koje odredi Preduzeće,
3. građevinski materijal ukloni odmah po završetku radova, a u slučaju prekida ili zastoja u izvođenju radova dovede mesto izvođenja radova u uredno stanje odmah, a najkasnije u roku od tri dana od završetka, odnosno prekida ili zastoja,
4. za prevoz materijala koristi one staze i puteve čijim korišćenjem neće naneti štetu grobovima i grobnicama i drugim objektima i instalacijama na groblju.
Kada izvođač radova ne postupi u skladu sa stavom 1. tačka 3. i 4. ovog člana, Preduzeće će ga upozoriti i odrediti rok u kojem je izvođač radova dužan da mesto izvođenja radova dovede u prvobitno stanje i nadoknadi eventualno nastalu štetu, a u suprotnom će to Preduzeće učiniti na njegov trošak.
Na groblju je zabranjeno podizanje i postavljanje obeležja i drugih oznaka koje nisu u vezi sa sahranjenim licima na groblju.
Zabranjeno je postavljanje obeležja na grobnicama, spomenicima i spomen obeležjima, koji izgledom, znacima i natpisom vređaju patriotska, verska, nacionalna ili druga osećanja građana.
Groblja - spomenici kulture, spomen-grobnice i spomenici koji su proglašeni za kulturno dobro - spomenike kulture, uređuju se i održavaju po odredbama Zakona o zaštiti spomenika kulture.
Evidenciju o spomenicima kulture iz stava 1. ovog člana vodi nadležna organizacija za zaštitu spomenika kulture.
Pod sahranjivanjem umrlih u smislu ove Odluke smatra se pokopavanje posmrtnih ostataka umrlih i druge radnje koje se u tom cilju preduzimaju.
Sahranjivanje se obavlja na groblju koje je u upotrebi, na način propisan zakonom i ovom odlukom.
Sahranjivanje mrtvorođenih beba vrši se na određenom mestu koje odredi Preduzeće u okviru groblja koje je u redovnoj upotrebi.
Sahranjivanje delova ljudskog tela vrši se na određenom mestu koje odredi Preduzeće na groblju u redovnoj upotrebi.
Preduzeće i Zdravstveni centar će sklopiti ugovor kojim će regulisati sva pitanja u vezi sa sahranjivanjem iz stava 1. ovog člana.
Po utvrđenoj smrti, posmrtni ostaci umrlog prenose se na groblje specijalnim vozilom.
U naseljenim mestima, gde na grobljima nisu izgrađene mrtvačnice i kapele, posmrtni ostaci prenose se i čuvaju na mestu koje odredi porodica i srodnici umrlog.
Roditelji mrtvorođene bebe preuzimaju telo i prijavljuju sahranjivanje preduzeću nadležnom za ove poslove.
Ukoliko roditelji u roku od 5 dana ne preuzmu telo mrtvorođene bebe Zdravstveni centar će o tome obavestiti Preduzeće i dostaviti prateću dokumentaciju radi preuzimanja i sahranjivanja tela.
Sahranjivanje mrtvorođenih beba se vrši uz prisustvo Komisije koju formira Javno Preduzeće.
O izvršenom sahranjivanju Komisija sačinjava zapisnik.
Preduzeće je dužno da vodi evidenciju o grobnim mestima u kojima je izvršeno sahranjivanje mrtvorođenih beba.
Smrtni slučaj se mora prijaviti Preduzeću u roku od 4-6 časa od momenta utvrđivanja smrti.
Sahranjivanje se može izvršiti najranije po isteku 24 časa od momenta nastupanja smrti.
Na osnovu potvrde o smrti, Preduzeće odobrava i određuje dan i vreme sahrane u sporazumu sa licem koje je prijavilo sahranu.
Preduzeće je dužno da za sahranjivanje umrlih obezbedi rad službe svakog dana, osim nedeljom, na dan Božića, Uskrsa i 1. januara, i to:
- od 1. maja do 30. septembra - od 8,00 do 17,00 sati,
- od 1. oktobra do 30. aprila - od 8,00 do 16,00 sati.
Odredbe iz prethodnog stava će se primenjivati po pribavljanju hladnjače za čuvanje posmrtnih ostataka.
Preduzeće odmah po prijemu prijave smrti odrediće sa podnosiocem prijave vreme sahrane i vreme prevoza posmrtnih ostataka od stana ili bolnice u mrtvačnicu na groblju.
Po prijavi za sahranjivanje, Preduzeće određuje grobno mesto za sahranjivanje i zaključuje ugovor sa podnosiocem prijave.
Ugovorom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se visina naknade za zakup, rezervaciju i održavanje grobnog mesta, obavezni rok počivanja i rok za koji se vrši zakup, naknada za rezervaciju grobnog mesta, međusobna prava i obaveze nakon isteka roka počivanja, način i uslovi za ekshumaciju i prenos posmrtnih ostataka.
Troškove sahrane mrtvorođene bebe snose roditelji.
Ukoliko roditelji odbiju obavezu iz prethodnog stava, troškove sahrane izmiriće grad.
Po iznošenju kovčega sa posmrtnim ostacima iz mrtvačnice mogu se vršiti verski obredi u skladu sa običajima.
Ulicama grada ne sme se organizovati niti kretati povorka, niti se smeju obavljati pogrebne svečanosti van mrtvačnice i groblja.
Od odredbe iz prethodnog stava mogu se izuzeti posmrtni ostaci lica čije sahranjivanje organizuje nadležni državni organ.
Posmrtni ostaci lica čiju sahranu organizuje pravno lice uz odobrenje opštinskog organa, mogu biti izloženi pre sahranjivanja na određenom mestu van groblja radi ukazivanja posebnih posmrtnih počasti.
Sahranjivanje na seoskom groblju, u roku iz člana 24. stava 1., prijavljuje se mesnoj zajednici.
Na osnovu potvrde o smrti, mesna zajednica odobrava i određuje vreme sahrane na seoskom groblju u sporazumu sa licem koje je prijavilo sahranu.
Mesna zajednica određuje grobna mesta za sahranjivanje na osnovu prijave za sahranjivanje, za groblja u selima koja nisu poverena drugom preduzeću na održavanje, uz obavezno sačinjen ugovor o poveravanju ove delatnosti sa preduzećem nadležnim za obavljanje pogrebnih usluga.
Grobnica, grobno mesto se može unapred rezervisati na osnovu ugovora o zakupu, nezavisno od prijave sahranjivanja.
Prilikom sahranjivanja može se organizovati pogrebna svečanost.
Pogrebnu svečanost organizuje Preduzeće, pri čemu se u pogledu vrste i obima svečanosti uvažava volja umrlog, srodnika i drugih lica i utvrđen dnevni raspored sahrane.
Pogrebna svečanost i oproštaj od umrlog obavlja se ukoliko je to želja umrlog, porodice, srodnika i drugih lica, u skladu sa verskim obredima, po propisima o verskim zajednicama.
Sahranjivanje građana muslimanske veroispovesti, ukoliko je to želja umrlog ili porodice, vršiće se na groblju "Guba" prema postojećim običajima na dosadašnji način ali bez povorke kroz grad.
Deo pogrebne svečanosti se može izvršiti pored grobnog mesta.
Najkasnije dva časa po završetku pogrebne svečanosti, Preduzeće mora da zatvori grobno mesto, odnosno oblikuje grobnu humku, postavi nadgrobna obeležja i rasporedi doneto cveće i vence.
U znak sećanja na umrlog, porodica, srodnici i druga lica mogu da zasade spomen- drvo ili postave drugo spomen - obeležje (spomen - česma, klupe) na mestu koje odredi preduzeće u skladu sa Odlukom Preduzeća i projektnom dokumentacijom.
Sahranjivanje neidentifikovanih umrlih lica obavlja Preduzeće u roku od 3 dana od prenosa umrlog u mrtvačnicu.
Sahranjivanje lica iz stava 1. ovog člana izvršiće se na osnovu akta nadležnog organa, kojim je utvrđena činjenica da je lice neidentifikovano.
Posmrtni ostaci sahranjenih počivaju u grobnom mestu u roku određenom zakonom.
Izuzetno, pre isteka roka obaveznog počivanja u isto grobno mesto može se sahraniti bračni drug sahranjenog, njegov srodnik po krvi u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do četvrtog stepena srodstva, kao i bračni drugovi tih lica.
Porodica, srodnici i druga lica imaju pravo da, po isteku obaveznog roka počivanja od 10 godina, produže rok počivanja, pod uslovima utvrđenim ugovorom sa Preduzećem.
Preduzeće iz stava 1. ovog člana je dužno da šest meseci pre isteka roka, odnosno produženog roka počivanja obavesti lica iz stava 1. ovog člana o pravu da produže rok počivanja.
Ako u roku od jedne godine po proteku obaveznog roka počivanja porodica, srodnici ili druga lica ne produže rok počivanja, odnosno pismeno izjave da ne žele da produže rok počivanja i ukoliko grobno mesto nema svojstvo spomen -grobnog mesta, Preduzeće će posmrtne ostatke preneti u zajedničku grobnicu.
Nadgrobne spomenike i druge predmete sa grobnih mesta, na kojima je istekao rok obaveznog počivanja i nije produžen, Preduzeće može ukloniti i pozvati korisnika grobnog mesta da ih preuzme u roku od 30 dana.
Ako se korisnik grobnog mesta ne odazove pozivu i ne preuzme nadgrobne spomenike i druge predmete, u roku od šest meseci po njihovom uklanjanju, Preduzeće može prodati iste putem javnog nadmetanja, a sredstva dobijena od prodaje, po podmirenju troškova nadmetanja, deponovati kod nadležnog suda.
Na pismeni zahtev ili uz pismenu saglasnost porodice, srodnika i drugih lica umrlog može se dozvoliti ekshumacija radi prenosa posmrtnih ostataka u drugi grob ili grobno mesto, na groblju u gradu, selu ili van grada ili van sela, pre isteka propisanog roka počivanja.
Uz zahtev za ekshumaciju prilaže se: kopija lične karte podnosioca zahteva, potvrda Preduzeća o obezbeđenju grobnog mesta, izvod iz knjige umrlih, saglasnost srodnika i odobrenje sanitarnog inspektora.
Rešenje o ekshumaciji izdaje Odeljenje nadležno za komunalne delatnosti.
Troškove ekshumacije i prenosa posmrtnih ostataka snose lica iz stava 1. ovog člana.
Nadzor nad primenom ove odluke i nad zakonitošću rada Preduzeća vrši Odeljenje nadležno za komunalne delatnosti.
Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke i nad obavljanjem komunalne delatnosti vrši komunalni inspektor.
Komunalni inspektor, pored ovlašćenja utvrđenih zakonom i Odlukom o komunalnim delatnostima, ovlašćen je da:
1. donese rešenje o uklanjanju obeležja ili drugih oznaka koje nisu u vezi sa sahranjenim licima na groblju,
2. donese rešenje o uklanjanju natpisa ili drugih obeležja ili oznaka na grobnicama i grobovima kojima se vređaju patriotska, verska, nacionalna i druga osećanja građana,
3. preduzima i druge mere u skladu sa zakonom i ovom odlukom, koje su neophodne za obavljanje delatnosti.
Postupak za izdavanje rešenja iz člana 44. stav 3. tačka 1. i 2. ove odluke pokreće komunalni inspektor po službenoj dužnosti, na osnovu prijave Preduzeća, drugog pravnog ili fizičkog lica.
Kada prijavu iz stava 1. ovog člana podnosi Preduzeće dužno je da u prijavi navede sve podatke o licu koje je postavilo obeležje ili druge oznake koje nisu u vezi sa sahranjivanjem lica na groblju, ili koje je postavilo natpise ili druga obeležja na grobnicama i grobovima kojima se vređaju patriotska, verska, nacionalna i druga osećanja građana i o činjenicama na osnovu kojih je moguće utvrditi ili učiniti verovatnim da je učinjen prekršaj iz člana 20. ove odluke.
Na osnovu prijave Preduzeća iz stava 2. ovog člana, komunalni inspektor donosi rešenje.
Kada se postupak ne pokreće po prijavi Preduzeća već po prijavi drugog pravnog ili fizičkog lica, komunalni inspektor utvrđuje da li je izvršen prekršaj iz člana 20. ove odluke.
Novčanom kaznom u iznosu od 60.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće koje obavlja ovu komunalnu delatnost ako:
1. ne vodi evidenciju o grobovima, grobnicama i drugim spomen-obeležjima, spomenicima i drugim predmetima na groblju, sahranjenim licima, kao i objektima koji pripadaju groblju, (član 3.),
2. se ne pridržava propisanog radnog vremena groblja (član 8.),
3. ne donese akt o redu na groblju i isti istakne na vidno mesto (član 9.),
4. ne uređuje i ne održava groblje na način propisan članom 14,
5. ne uređuje i ne održava groblje i grobove boraca, kao i groblja i grobova koji su proglašeni za spomenike kulture, u skladu sa Zakonom o održavanju grobova boraca i Zakonom o zaštiti spomenika kulture (član 21.),
6. se ne pridržava odredbi propisanih u članu 22., 23. i 26. ove odluke,
7. se ne pridržava propisanog radnog vremena o radu službe za sahranjivanje (član 27.),
8. ne obavesti članove porodice, srodnike i druga lica pre isteka obaveznog roka počivanja o pravu produžetka roka počivanja (član 40.),
9. ne obavesti korisnika grobnog mesta o preuzimanju nadgrobnog spomenika i drugih predmeta sa grobnog mesta, kojima je istekao rok obaveznog počivanja, a isti nije produžen i ako izvrši prodaju nadgrobnog spomenika i drugih predmeta suprotno članu 42. ove odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u Preduzeću, u iznosu od 10.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u iznosu od 40.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće i drugo pravno lice, a novčanom kaznom od 30.000,00 preduzetnik ako prilikom izvođenja radova na groblju i grobovima postupa suprotno članu 18. ove odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u Preduzeću i pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 7.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u iznosu od od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako postupi suprotno odredbama člana 10. stav 1. tačka 4., člana 12., člana 20. i člana 22. ove Odluke.
Novčanom kaznom u iznosu od 5. 000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:
1. se ne pridržava propisanog reda na groblju (član 9.),
2. postupa suprotno članu 10. stav 1. tačka 1., 2., 3., 5., i 6. ove odluke.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Preduzeće kome se poveri uređivanje i održavanje groblja dužno je da u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove Odluke donese akt o održavanju reda na groblju, u skladu sa odredbama ove Odluke.
Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o uređivanju i održavanju groblja i sahranjivanju ("Službeni list Opštine Prokuplje" br. 16/2017).
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom listu grada Prokuplja.