ODLUKA

O JAVNOM VODOVODU

("Sl. list grada Prokuplja", br. 44/2020)

 

I - OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom propisuju se uslovi i način organizovanja poslova u vršenju komunalne delatnosti snabdevanja vodom za piće, kao i uslovi za pružanje usluge vodosnabdevanja na teritoriji grada Prokuplja.

Član 2

Za obavljanje komunalne delatnosti iz člana 1.ove odluke, opština Prokuplje je osnovala Javno komunalno preduzeće "HAMMEUM" Prokuplje (u daljem tekstu: Preduzeće).

Član 3

Pojmovi i izrazi upotrebljeni u ovoj odluci imaju sledeće značenje:

- "snabdevanje vodom za piće" jeste zahvatanje, prečišćavanje, prerada i isporuka vode vodovodnom mrežom do mernog instrumenta korisnika, obuhvatajući i merni instrument;

- "javni vodovod" jeste komunalni sistem za snabdevanje vodom za piće na teritoriji grada Prokuplja, koji ima uređeno i zaštićeno izvorište, postrojenje za prečišćavanje i preradu sirove vode, vodovodnu mrežu sa pratećim objektima, uređajima i postrojenjima i priključke na vodovodnu mrežu;

- "vodovodna mreža" jeste mreža cevovoda sa pratećim objektima za snabdevanje vodom;

- "seoski vodovod" jeste sistem komunalnih objekata izvan sistema javnog vodovoda putem kog se vrši skupljanje, prerada, odnosno prečišćavanje i isporuka vode u određenim seoskim ili drugim izdvojenim naseljima i služi isključivo potrebama stanovništva i drugim objektima u tim naseljima;

- "ulična vodovodna mreža" jeste deo vodovodne mreže za snabdevanje vodom u pojedinoj ulici na koju su korisnici neposredno priključeni vodovodnim priključkom;

- "priključak na vodovodnu mrežu" jeste cevovod od spoja na uličnoj vodovodnoj mreži do glavnog vodomera smeštenog u vodomernom oknu ili izvan njega, uključujući i vodomer;

- "vodomerno okno" jeste prostor za smeštaj jednog ili više vodomera sa pripadajućom armaturom na parceli ili prostorija unutar objekta (šaht, okno);

- "unutrašnja vodovodna instalacija" jesu cevovodi i uređaji od vodomera korisnika do točećeg mesta u objektu ili dvorištu korisnika, koji služe za snabdevanje vodom iz vodovoda;

- "merno mesto" jeste mesto na kome se meri količina isporučene vode;

- "vodomer" jeste odgovarajući standardizovani merni uređaj koji se postavlja na merno mesto i služi za merenje isporučene vode;

- "korisnik" u smislu ove odluke jesu fizička i pravna lica i preduzetnici koji su vlasnici, zakupci ili korisnici po drugom osnovu nekretnina spojenih sa javnim vodovodom i na taj način iz njega koriste vodu;

- "cena vode" jeste visina novčane naknade po 1 m³ isporučene vode, koju plaćaju korisnici, a koju utvrđuje Preduzeće uz saglasnost Osnivača;

- "naknada za isporučenu vodu za piće" jeste visina novčane obavezekorisnika prema Preduzeću, koja se utvrđuje naosnovu cene 1 m³ vode za piće ikoličine isporučene vode.

Član 4

Snabdevanje vodom za piće iz javnog vodovoda vrši se iz vodosistema "Bresnica", "Hisar" i "Bumburek".

Vodom iz javnog vodovoda snabdevaju se žitelji grada, sela i naselja koji su priključeni na vodosisteme iz stava 1. ovog člana.

Snabdevanje vodom za piće iz seoskih vodovoda vrši se i iz drugih izvorišta i bunara, na seoskom području i naseljenim mestima na teritoriji grada Prokuplja.

Član 5

Komunalnim objektima u smislu ove odluke smatraju se objekti za zahvat vode, uređaji za prečišćavanje vode, crpna postrojenja sa uređajima, rezervoari, glavni cevovodi, vodovodne mreže sa priključcima i vodomerima (u daljem tekstu: javni vodovod) kao i sistem komunalnih objekata izvan sistema javnog vodovoda koji se sastoji iz objekta za zahvat vode (kaptaže i bunari), crpnih postrojenja sa uređajima, rezervoara, glavnih cevovoda, vodovodne mreže sa priključcima i vodomerima.

Regulisanje načina i uslova vodosnabdevanja na seoskom području i drugim naseljenim mestima biće regulisano posebnom odlukom.

Član 6

Preduzeće je dužno da trajno i nesmetano obavlja delatnost snabdevanja vodom za piće koje podrazumeva zahvatanje, prečišćavanje, preradu i isporuku vode.

Član 7

Preduzeće je odgovorno za pravilnu primenu svih propisa i tehničkih mera kojima se postiže propisani kvalitet vode.

Voda iz Javnog vodovoda mora odgovarati standardima i propisima za vodu za piće.

Član 8

Delatnost zahvatanja, prečišćavanja, prerade i distribucije vode Preduzeće mora obavljati tako da se obezbedi:

1. Trajnost odnosno kontinuitet u obavljanju delatnosti;

2. Količina vode za piće kojom se obezbeđuje određeni nivo komunalnih potreba Korisnika;

3. Zdravstvena i higijenska ispravnost vode za piće prema propisanim standardima i normativima;

4. Zaštita životne sredine;

5. Trajnost u pružanju usluga, sigurnost i zaštita korisnika u dobijanju usluga kao i informisanost korisnika;

6. Stalnost vršenja delatnosti proizvodnje i distribucije vode u pogledu kvaliteta, efikasnosti i drugih uslova za njeno vršenje;

7. Propisani red prvenstva u isporuci vode za piće kada usled više sile, havarije, elementarne nepogode, epidemije i sl. dođe do smanjenja postojećih tehničkih kapaciteta, odnosno prestanka mogućnosti njihovog korišćenja;

8. Planiranje i projektovanje proširenja kapaciteta;

9. Ostvarivanje prava i obaveza korisnika kao i prava i obaveza Preduzeća u vršenju delatnosti,

10. Zaštita objekata Javnog vodovoda, uređaja i instalacija.

II - USLOVI I POSTUPAK PRIKLJUČENJA NA JAVNI VODOVOD

Vodovodni priključak

Član 9

Svaki objekat koji se snabdeva vodom iz javnog vodovoda mora imati svoj zaseban vodovodni priključak.

Vodovodni priključak počinje od spoja sa uličnim cevovodom a završava se u skloništu za vodomer sa vodomerom.

U izuzetnim slučajevima Preduzeće može da dozvoli postavljanje vodomera bez izgrađenog skloništa za vodomer u sam objekat korisnika na mestu koje odredi stručno lice Preduzeća (na primer: nedostatak mesta za izgradnju skloništa za vodomer).

U slučaju da objekat (stambena zgrada i dr.) nema centralni vodomer, priključak počinje od spoja sa uličnim cevovodom a završava se u šahti sa ventilom ili sa prvim ventilom u objektu.

Vlasnici stanova su dužni da održavaju unutrašnje instalacije (vertikale) zgrade kao i unutrašnje instalacije u stanu.

Ukoliko objekat (stambena zgrada i drugo) nema centralni vodomer ili ventil kojim se zatvara voda za celokupni objekat, Preduzeće na zahtev organa upravljanja zgradom i o trošku svih korisnika ugrađuje navedeni ventil.

Član 10

Ukoliko objekat ima posebne celine moguće je razdvajanje vodovodnog priključka (vodovodnih instalacija) i postavljanje posebnih vodomera u skloništu za vodomere.

Zahtev za razdvajanje vodovodnog priključka podnosi se Preduzeću u pismenoj formi, uz pribavljenu saglasnost Korisnika svake celine.

Razdvajanje vodovodnog priključka će se izvršiti nakon utvrđivanja stanja na vodomeru i izmirenja eventualnog duga.

Član 11

U slučaju da se objekat sastoji od poslovnog i stambenog dela obavezan je priključak za svaki deo posebno (sa zasebnim vodomerima) ili zajednički priključak sa ugrađena dva vodomera za merenje potrošnje vode svakog dela posebno.

Ukoliko korisnici ne izvrše razdvajanje stambenog i poslovnog dela objekta kako je predviđeno u prethodnom stavu, potrošnja vode obračunavaće se i naplaćivati po tarifi za poslovni objekat.

Izuzetno ako za to postoje tehnički uslovi može se odobriti priključenje grupe poslovnih prostora jednim priključnim vodom i jednim vodomerom, što se reguliše posebnim ugovorom između Preduzeća i Korisnika.

Član 12

Za dve male zgrade do jednog sprata, sa malom potrošnjom vode (do 100 kubnih metara) može se dozvoliti jedan zajednički priključak koji dovodi do zgrade i zatim se grana na dva dela i posebno ulazi u svaku zgradu. Svaka zgrada mora imati svoje zasebno sklonište za vodomer.

Član 13

Izuzetno, na osnovu zajedničkog predloga korisnika čiji je objekat već priključen na vodovodnu mrežu i zainteresovanog fizičkog ili pravnog lica - vlasnika drugog objekta, ukoliko za to postoje tehnički uslovi i razlozi ekonomičnosti, Preduzeće može dozvoliti da se putem jednog priključka na javnu vodovodnu mrežu vodom snabdevaju ta dva ili više objekata.

Korisnik ne može bez saglasnosti Preduzeća dozvoliti da se objekat drugog fizičkog ili pravnog lica priključi na njegovu kućnu vodovodnu instalaciju.

Uslovi za priključenje na javni vodovod

Član 14

Opšti uslovi za priključenje stambenog objekta na vodovodnu mrežu su:

- objekat za koji se traži priključenje mora imati građevinsku dozvolu, odnosno mora biti ozakonjen ili u postupku ozakonjenja;

- ispred parcele na kojoj se nalazi objekat postoji izgrađena vodovodna mreža.

Član 15

Uz zahtev za priključenje objekta na vodovodnu mrežu za postojeće objekte potrebno je dostaviti:

- kopiju plana parcele sa ucrtanim objektom;

- dokaz o vlasništvu (ugovor o prodaji nepokretnosti ili list nepokretnosti);

- građevinsku dozvolu ili rešenje koje menja građevinsku dozvolu;

- uverenje da je pokrenut postupak ozakonjenja, za objekte u postupku ozakonjenja;

- kopiju lične karte odnosno kopiju rešenja o upisu u Registar privrednih subjekata za pravna lica.

Nakon podnošenja zahteva Preduzeće sačinjava tehničke uslove za priključenje na vodovodnu mrežu i podnosi kroz objedinjenu proceduru zahtev nadležnom organu za izdavanje odobrenja za priključenje u skladu sa Zakonom.

Član 16

Za novoizgrađene objekte, zahtev za izdavanje odobrenja za priključenje objekta na vodovodnu mrežu podnosi imalac javnih ovlašćenja - Preduzeće kroz objedinjenu proceduru, nadležnom organu u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, a po zahtevu Korisnika.

Uz zahtev za priključenje na vodovodnu mrežu Korisnik je dužan da Preduzeću dostavi:

- građevinsku dozvolu ili rešenje koje menja građevinsku dozvolu;

- lokacijske uslove;

- dokaz o vlasništvu (ugovor o prodaji nepokretnosti ili list nepokretnosti);

- kopiju lične karte odnosno kopiju rešenja o upisu u Registar privrednih subjekata za pravna lica

Član 17

Ukoliko tehničko rešenje nalaže regulisanje imovinsko-pravnih odnosa potrebno je dostaviti i overenu pismenu saglasnost vlasnika nepokretnosti.

Privremeni priključak

Član 18

Privremeni priključak se može dati isključivo u fazi izgradnje objekta pod uslovom da je vlasnik pribavio od nadležnog organa odobrenje za pripremne radove ili građevinsku dozvolu ili rešenje koje menja građevinsku dozvolu.

Privremeni priključak ne može se koristiti duže od godinu dana od dana priključenja na vodovodnu mrežu.

Radi dobijanja odobrenja za privremeno priključenje na vodovodnu mrežu, uz zahtev se podnosi:

- kopija plana parcele;

- odobrenje za pripremne radove ili građevinska dozvola ili rešenje koje menja građevinsku dozvolu.

Tehnički uslovi

Član 19

Tehnički uslovi za priključenje na vodovodnu mrežu utvrđuje Preduzeće kroz objedinjenu proceduru.

Tehnički uslovi obavezno sadrže:

- mesto priključenja na primarnu vodovodnu mrežu;

- pritisak u mreži;

- prečnik primarne vodovodne linije;

- prečnik sekundarne vodovodne linije;

- tehničke detalje oko ugradnje mernog instrumenta-vodomera i izgradnje vodomernog okna-šahte;

- predmer i predračun radova.

Saglasnost za raskopavanje javne površine

Član 20

Nakon utvrđenja tehničkih uslova za vodovodni priključak a pre izvođenja radova, na kolovozu ili trotoaru koji je asfaltiran, betoniran ili popločan, Preduzeće je dužno da pribavi saglasnost za raskopavanje javne površine od Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne poslove i građevinarstvo grad Prokuplje.

Naknadu za vraćanje u prvobitno stanje podnosilac zahteva za priključenje je dužan da izmiri Preduzeću.

Preduzeće je dužno da odmah nakon intervencije izvrši potrpavanje rova šljunkom, na kotu postojećeg okolnog asfalta.

Preduzeće je dužno da u najkraćem mogućem roku ali ne dužem od jednog meseca od dana izvršene intervencije, izvrši asfaltiranje oštećene površine koja je nastala prilikom izrade priključka.

Preduzeće je dužno da raskopanu javnu površinu održava u roku od dve godine od završetka opravke.

Član 21

Troškove izgradnje vodovodnog priključka i vodomernog okna, snosi podnosilac zahteva za priključenje.

Nakon ispunjenja uslova za vodovodni priključak, stručna služba preduzeća daje pisanu saglasnost za priključenje podnosioca zahteva za priključenje na javni vodovod.

Nakon dobijanja saglasnosti, Preduzeće i Korisnik zaključuju ugovor o izgradnji vodovodnog priključka.

Priključenje na javni vodovod

Član 22

Priključenje na javni vodovod vrši isključivo Preduzeće.

Radove na izgradnji unutrašnje vodovodne mreže, odnosno od vodomernog okna prema objektu izvodi Korisnik.

Član 23

Kućna vodovodna instalacija može se izvoditi samo na osnovu projekta koji je odobrio nadležni organ. Izgrađena instalacija ne sme se predati na upotrebu, ako je pre toga nisu pregledali nadležni organi i ako nije izdata dozvola za upotrebu od nadležnih organa.

Odredbe stava 1.ovog člana neće se primenjivati u pogledu manjih objekata (stambene zgrade najviše sa 3 stana ili poslovni objekti slične veličine) na kojima se posle njihove izgradnje izvodi kućna vodovodna instalacija.

Član 24

Svaki Korisnik je dužan da svoje unutrašnje vodovodne instalacije održava u ispravnom stanju.

Član 25

Svaki novi objekat koji je snabdeven kućnom vodovodnom instalacijom i svaki postojeći objekat snabdeven kućnom vodovodnom instalacijom, a nalazi se u ulicama u kojima postoji javna vodovodna mreža, mora se spojiti sa javnom vodovodnom mrežom (ukoliko postoje tehnički uslovi) i iz nje koristiti vodu za piće i higijenske potrebe.

Član 26

Sve vrste radova na izgradnji i proširenju vodovoda izvodi Preduzeće. U slučaju da je izvođač drugo pravno lice registrovano za tu vrstu delatnosti priključenje novoizgrađene vodovodne linije na postojeću mrežu, dezinfekciju i ispiranje novoizgrađene kao i ukidanje stare vodovodne linije vrši isključivo Preduzeće na račun izvođača, a na osnovu ugovora zaključenim sa Preduzećem.

Član 27

Tehničke uslove priključenje hidrantske mreže na javni vodovod utvrđuje Preduzeće za svakog Korisnika posebno a u skladu sa projektnom dokumentacijom za izgradnju objekta kroz objedinjenu proceduru, u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji.

Bespravno priključenje

Član 28

Zabranjeno je bespravno priključenje na javni vodovod.

U slučaju bespravnog priključenja na javni vodovod, Preduzeće će uputiti zahtev komunalnoj inspekciji za donošenje rešenja o isključenju sa vodovodne mreže.

Ponovno priključenje izvršiće se pošto korisnik ostvari pravni osnov za priključenje na javni vodovod.

Troškove isključenja i druge troškove koji nastanu kao rezultat bespravnog priključenja na vodovodnu mrežu, snosi korisnik bespravnog priključka.

Član 29

Legalizacija bespravno izgrađenog priključka može se izvršiti naknadno isključivo pod uslovom da korisnik dostavi građevinsku dozvolu ili uverenje da je u postupku ozakonjenja bespravno izgrađenog objekta i uplati novčani iznos kao naknadu za legalizaciju u visini pune cene priključka koja važi na dan kada je bespravno izgrađeni priključak otkriven.

Ukoliko bespravno izgrađeni priključak nije izgrađen po pravilima struke i važećim propisima, troškove dovođenja u ispravno stanje snosi vlasnik bespravnog priključka.

Član 30

Fizičko ili pravno lice ili preduzetnik postaje korisnik danom priključenja na javni vodovod, odnosno započinjanjem korišćenja vode iz javnog vodovoda.

Član 31

Izuzetno i samo privremeno može se dozvoliti priključenje na vodovodnu mrežu preko susedne nepokretnosti, ako nema mogućnosti neposrednog spajanja i ako vlasnik nepokretnosti da overenu pismenu saglasnost. Ove izuzetne slučajeve određuje Preduzeće, vodeći računa da ne bude ugroženo snabdevanje vodom, ni nametnuti nepotrebni troškovi neposredno priključenom objektu odnosno nepokretnosti. Ovakvi se priključci moraju ukinuti kada se stvore uslovi neposrednog spajanja takvog objekta. Troškove isključenja kroz susedne nepokretnosti i priključenja na novu vodovodnu liniju snosi korisnik.

Investiciona izgradnja i rekonstrukcija

Član 32

Poslove investicione izgradnje, rekonstrukcije i održavanja primarne (ulične) vodovodne mreže isključivo vrši Preduzeće.

Troškove održavanja vodovodne mreže do vodomera korisnika snosi Preduzeće.

Na zahtev korisnika Preduzeće će izvršiti rekonstrukciju vodovodnog priključka i u tom slučaju troškove rekonstrukcije snosi korisnik.

Radi održavanja i rekonstrukcije mreže vodovoda, Preduzeće je ovlašćeno da privremeno isključi korisnike sa mreže.

Član 33

Pod rekonstrukcijom vodovodnog priključka se podrazumeva zamena postojeće vodovodne linije i odgovarajućeg fitinga na istom spoju sa uličnom vodovodnom mrežom.

MERNI INSTRUMENT - VODOMER

Član 34

Vodomeri moraju biti smešteni u posebno zatvorenim skloništima (vodomernim oknima) izgrađenim po određenim tipovima i uputstvima koje daje Preduzeće. Vodomerno okno izgrađuje na svoj teret vlasnik ili korisnik objekta.

Član 35

Vodomer se smatra neispravnim ako mu je vreme žigovine isteklo (5 godina od godine žigovine).

Član 36

Vodomerno okno se po pravilu izgrađuje neposredno iza regulacione linije a najviše 2 metra od te linije, unutar parcele na kojoj se nalazi objekat koji se priključuje na vodovodnu mrežu.

Izuzetno, u zgradama koje stoje na regulacionoj liniji i nemaju kolski ulaz, odnosno mogućnost izrade vodomernog okna, vodomer se postavlja u podrum, neposredno uz fasadni zid ili na drugom pristupačnom mestu koje odredi Preduzeće.

Član 37

Vlasnici ili korisnici objekta održavaju sklonište za vodomer (vodomerno okno) o svom trošku i brinu se da ono bude suvo, čisto, uredno i pristupačno kako bi se vodomer mogao popraviti i čitati potrošnja vode.

Član 38

Obaveza korisnika je da omogući ovlašćenom radniku Preduzeća očitavanje vodomera, odnosno učini pristupačnim sklonište vodomera i vodomer.

Ako zbog propusta korisnika ne može da se izvrši očitavanje vodomera, ovlašćeni radnik Preduzeća će ostaviti pismeno obaveštenje sa naznačenjem dana i časa očitavanja vodomera.

Član 39

Zabranjeno je preko poklopca na vodomernom oknu stavljati bilo kakav materijal odnosno predmete koji ometaju, odnosno onemogućavaju pomeranje poklopca i silazak u vodomerno okno.

Sklonište u kome je otežan rad oko održavanja i čitanja vodomera vlasnik odnosno korisnik je dužan prilagoditi propisanim tipovima u roku 30 dana posle pismene opomene. Ako zbog stanja skloništa preti opasnost zagađenja vode snabdevanje vodom mora se obustaviti sve dok se sklonište ne prilagodi propisanim tipovima.

Održavanje i zamena vodomera

Član 40

Vodomer održava, baždari i vrši zakonsku zamenu Preduzeće o svom trošku. Preduzeće je dužno da otkloni kvar na vodomeru najkasnije u roku od 3 meseca od dana prijavljivanja odnosno utvrđivanja kvara.

Preduzeće vrši redovnu i periodičnu kontrolu vodomera. Redovna kontrola vodomera se vrši dva puta godišnje, a periodična po potrebi.

Kvarove utvrđuje stručno lice Preduzeća u prisustvu Korisnika.

Član 41

Kvarove na vodomeru sa ventilima ispred i iza vodomera koji nastaju krivicom Korisnika kao i kvarove na priključnom vodu izazvane neispravnošću unutrašnje instalacije Korisnika otklanja Preduzeće na trošak Korisnika. Korisnik snosi troškove opravke vodomera usled kvara do kojeg je došlo zbog:

a) nepropisno izgrađenog vodomernog okna (dubina, širina- zamrzavanje vodomera, pucanje stakla)

b) zbog neispravnog sigurnosnog ventila na bojleru (topljenje vodomera).

Član 42

Preduzeće može delimično osloboditi korisnika plaćanja za utrošenu vodu, a po pisanom zahtevu korisnika, u sledećim slučajevima:

- zbog pucanja stakla na vodomeru usled mraza u propisno izgrađenim vodomernim oknima;

- u slučaju kvara na vodovodnim instalacijama koji korisnik nije mogao da uoči a za koje je saznao tek po obaveštenju Preduzeća ili po prijemu računa, a najduže u roku od 2 meseca od meseca kada je kvar nastao.

Član 43

Ukoliko oceni da za to postoje tehnički razlozi i razlozi ekonomičnosti kao i tehnički uslovi Preduzeće može uz pismenu saglasnost Korisnika u jednom vodomernom oknu ugraditi više paralelnih vodomera.

Održavanje vodovodnog priključaka

Član 44

Popravke i promene na priključnom vodu do vodomera izvodi isključivo Preduzeće. Za izvođenje ovih radova nije potrebna saglasnost Korisnika, ali je Preduzeće dužno da ga o tome unapred obavesti, a ako je popravka bila hitne prirode, Korisnik mora biti naknadno obavešten.

Član 45

Svaki kvar ili oštećenje na priključku i vodomeru Korisnik je dužan da odmah prijavi Preduzeću i to neposredno usmeno ili pismeno, telefonom ili na drugi način.

Preduzeće je dužno da odmah pošalje ekipu za intervencije radi utvrđivanja prirode i obima kvara kao i radi popravke u najkraćem mogućem roku.

Ukoliko ima više prijavljenih kvarova, njihovo otklanjanje se vrši po prioritetu koji određuje Preduzeće.

Član 46

Oštećenje i smetnje na priključku koji nastanu krivicom ili nepažnjom Korisnika ili trećeg lica popravljaju se o trošku Korisnika odnosno trećeg lica. Sudski spor u vezi troškova popravki ne odlaže popravku kvara.

ZAŠTITNE MERE

Član 47

Zabranjeno je spajanje na kućni priključak ispred vodomera.

Član 48

Preduzeće ima isključivo pravo otvaranja i zatvaranja ventila na ulici i ispred vodomera.

Korisnik može zatvoriti ventil iza vodomera u slučaju kvara ili opravke na kućnoj vodovodnoj instalaciji.

Zatvaranje ventila ispred vodomera može izvršiti vlasnik ili korisnik objekta samo u slučaju većeg kvara na vodomeru ili ventilu iza vodomera, s tim da je dužan da o tome obavesti Preduzeće u roku od 24 časa.

Član 49

Korisnik je dužan da svoje vodovodne instalacije zaštiti od oštećenja i kvarova i da blagovremeno preduzme mere u cilju zaštite priključnog voda i vodomera.

Popravka kvara nastalog usled neadekvatne zaštite pada na teret korisnika.

Član 50

Samostalni uređaji za snabdevanje vodom ne smeju ni u kom slučaju biti direktno spojeni sa uređajima javnog vodovoda.

Član 51

U cilju kontrole odredaba ove odluke, stručno lice Preduzeća ima pravo da pregleda kućnu instalaciju vodovoda (naročito gde postoji mešovito snabdevanje vodom) uređaje za povećanje pritiska, uređaje za napajanje centralnog grejanja i drugih uređaja koji mogu naneti štetu javnom vodovodu.

Stručna lica mogu vršiti preglede iz prethodnog stava ovog člana samo na osnovu pisanog ovlašćenja Preduzeća i u prisustvu Korisnika ili njegovog predstavnika.

Ovlašćenje i ličnu kartu stručna lica su dužni pokazati i bez posebnog zahteva.

Član 52

Vlasnik odnosno korisnik nepokretnosti koja se nalazi ispod, iznad ili pored objekta javnog vodovoda ne može da obavlja radove koji bi mogli da ometaju vršenje delatnosti proizvodnje i distribucije vode.

Član 53

Izvođač radova na podzemnim instalacijama koje su postavljene pored, iznad ili ispod instalacija javnog vodovoda dužan je da preduzme sve potrebne mere obezbeđenja u cilju zaštite vodovodnih instalacija od oštećenja ili kvara.

Izvođač radova iz stava 1.ovog člana dužan je najkasnije na 15 dana pre početka izvođenja radova izvestiti Preduzeće o načinu izvođenja radova i o merama koje će preduzeti u cilju zaštite vodovodnih instalacija kao i da zatraži obeležavanje vodovodnih i kanalizacionih instalacija na licu mesta. Prilikom izvođenja radova od strane trećih lica, usluge nadzora pruža Preduzeće na teret izvođača.

Ako Preduzeće smatra da zbog načina izvođenja radova ili zbog nedovoljnosti zaštitnih mera preti opasnost od oštećenja ili kvara na instalacijama javnog vodovoda, obratiće se organu uprave grada nadležnom za komunalne poslove, radi donošenja rešenja kojim će se izvođaču radova naložiti da preduzme potrebne mere za obezbeđenje instalacija javnog vodovoda.

Rešenjem organa iz prethodnog stava ovog člana zabraniće se izvođaču radova da pristupi radovima pre preduzimanja potrebnih mera.

Član 54

Na površinama ispod kojih su položene instalacije javnog vodovoda ne sme se držati nikakav otpadni materijal, naročito organskog porekla i smeće, ne smeju se ispuštati otpadne vode ili zakopavati leševi uginulih životinja

CENA VODE I NAČIN PLAĆANJA

Član 55

Cenu vode za piće po jednom kubnom metru utvrđuje Nadzorni odbor Preduzeća uz saglasnost Skupštine grada Prokuplja.

Utvrđivanje cene vode za piće vrši se na osnovu elemenata predviđenih zakonom.

Član 56

Potrošnja vode se utvrđuje i naplaćuje prema količini izmerenoj vodomerom, a izuzetno po proceni.

Potrošnja vode se izračunava prema stanju brojila na vodomeru na kraju i na početku vremenskog perioda čitanja vodomera. Kod obračuna se čitaju samo celi kubni metri.

Naknada za isporučenu vodu za piće jeste visina novčane obavezekorisnika prema Preduzeću, koja se utvrđuje naosnovu cene 1 m3 vode za piće ikoličine isporučene vode.

Preduzeće ne sme obračunavati naknadu za utrošenu vodu ni izdavati račune na osnovu pokazivanja vodomera koji nije obradila nadležna kontrola mera i ako na njemu nema plombe kao dokaza baždarenja.

Preduzeće ne sme obračunavati naknadu za utrošenu vodu ni izdavati račune na osnovu pokazivanja kontrolnih vodomera koji su ugrađeni na kućnoj instalaciji.

MERENJE POTROŠNJE VODE

Član 57

Potrošnja vode meri se vodomerom, a samo izuzetno po proceni ili drugim kriterijuma.

Potrošnja vode čitavog objekta meri se jednim vodomerom na priključku istog objekta.

Izuzeci su stambene zgrade i slični objekti koji nemaju centralni vodomer.

Član 58

Očitavanje vodomera kod javnih preduzeća, ustanova, škola i javnih službi kao i kod stambenih zgrada vrši se najmanje jedanput mesečno.

Očitavanje vodomera kod potrošača u individualnim stambenim zgradama vrši se najmanje jedanput u dva meseca.

Očitavanje vodomera se vrši jedanput u dva meseca kod privrednih subjekata i preduzetnika, ukoliko nije ugovoreno mesečno očitavanje i ako njihova potrošnja ne prelazi 25 m³ mesečno.

Član 59

Za potrošače iz prethodnog člana stav 2. i 3. utvrđuje se prosečna mesečna akontacija na osnovu potrošnje ostvarene u prethodnom obračunskom periodu iskazane u kubicima i dinarima. Tačan obračun utroška vode se vrši po očitavanju vodomera i dostavlja se potrošačima u roku od 15 dana od dana očitavanja vodomera.

Član 60

Preduzeće će izvršiti naplatu naknade za utrošenu vodu po cenama iz važećeg cenovnika u slučaju korišćenja vode bespravnim priključenjem objekata na vodovodnu mrežu.

Kod priključka bez vodomera Preduzeće će izvršiti obračun i naplatu vode prema prosečnoj potrošnji za iste ili slične korisnike za godinu dana uz primenu cene vode za korisnike poslovnih objekata.

Prijava promene korisnika

Član 61

Svaku promenu korisnika, u smislu ove odluke, novi korisnik je dužan da prijavi Preduzeću, uz dostavljanje dokaza o vlasništvu (ugovor, list nepokretnosti), zakupu (ugovor o zakupu) ili drugom pravnom osnovu korišćenja objekta.

U slučaju nepostupanja po odredbi iz stava 1. ovog člana, kao korisnik se smatra lice koje je u vreme postupka naplate vlasnik objekta koji je priključen na vodovodnu mrežu.

Odjava korišćenja vode

Član 62

Korisnik može odjaviti korišćenje vode. Odjavljivanje se vrši pismeno, a može biti trajno ili privremeno.

Potrošnja vode može se odjaviti trajno samo za porušeni objekat, a privremeno za zgrade u kojima niko ne stanuje ili se privremeno ne upotrebljavaju.

Privremeno se može odjaviti korišćenje vode u slučaju da Korisnik neće koristiti objekat najmanje mesec dana.

Odjavljivanje potrošnje vode vrši se u pisanoj formi, najmanje osam dana pre prestanka korišćenja vode.

Preduzeće je dužno da u roku od 8 dana od dana prijema zahteva očita vodomer u prisustvu korisnika, zatvori i plombira zatvarač ispred vodomera.

U slučaju trajne odjave, Preduzeće je dužno da u roku od 8 dana od dana prijema zahteva očita vodomer u prisustvu korisnika, skine vodomer i na priključnu cev postavi blindu.

U slučaju trajne ili privremene odjave sastavlja se zapisnik koji potpisuje ovlašćeni radnik Preduzeća i korisnik i isti se dostavlja Pravnoj i obračunskoj službi.

Procena potrošnje vode

Član 63

U slučaju neispravnog rada vodomera, do otklanjanja kvara, potrošnja će se utvrditi procenom.

Osnov za procenu čini srednja potrošnja za protekla tri meseca kada je vodomer ispravno radio.

Ako nema podataka o srednjoj potrošnji, potrošnja se za fizička lica određuje paušalno 20 m³ po jednom priključku (vodomeru).

Potrošači koji u domaćinstvu imaju manje od 4 člana, mogu izvršiti reklamaciju računa i uz reklamaciju priložiti izjavu o broju članova domaćinstva overenu od strane nadležnog organa, radi određivanja mesečnog paušala od 5 m³ vode po članu domaćinstva.

Član 64

Potrošačima iz prethodnog člana, nakon utvrđivanja broja članova domaćinstva i dostavljanja overene izjave, biće umanjen prethodni račun koji je glasio na potrošnju od 20 m³ po priključku (vodomeru), za razliku u broju kubika koja bude utvrđena.

Potrošači koji u domaćinstvu imaju više od 4 člana, dužni su da prilože izjavu o broju članova domaćinstva overenu od strane nadležnog organa, radi određivanja mesečnog paušala od 5 m³ vode po članu domaćinstva. Trošak overe Izjave o broju članova domaćinstava kod nadležnog organa snosiće Preduzeće kroz umanjenje narednog računa za vodu.

Potrošačima iz prethodnog stava, vršiće se obračun na osnovu paušalne potrošnje vode od 5 m³ po članu domaćinstva, počev od narednog meseca od meseca kada su dostavili gore navedenu izjavu.

Potrošnja vode na javnim površinama (polivanje i pranje ulica, polivanje parkova i dr.) ukoliko se ne meri vodomerom, obračunava se na način utvrđen ugovorom zaključenim između Preduzeća i osnivača.

Slučajevi neplaćanja utrošene vode

Član 65

Utrošena voda se ne plaća:

1. za gašenje požara iz javnih hidranata,

2. za gašenje požara iz kućne vodovodne instalacije,

3. ako je voda istekla zbog neispravnosti na vodomeru ili njegovim armaturama, sem u slučaju ako je do kvara došlo krivicom potrošača.

U slučajevima iz stava 1. ovog člana utrošak vode procenjuje se u skladu sa članom 48. ove odluke.

O slučajevima iz tačke 2. i 3. stava 1. ovog člana potrošač je dužan da izvesti Preduzeće u roku od 24 časa.

Kontrola ispravnosti vodomera

Član 66

Potrošač ima pravo da traži da se ispita ispravnost vodomera. Zahtev za ispitivanje ispravnosti vodomera dostavlja se Preduzeću pismeno.

Preduzeće je dužno da ispita ispravnost vodomera i ako utvrdi da je ovaj ispravan, upozoriće na to Korisnika. Ako Korisnik i pored toga zahteva da se izvrši kontrola, Preduzeće je dužno da odmah skine vodomer i dostaviti ga nadležnoj kontroli mera na ispitivanje. Ako se kontrolom ustanovi da je vodomer ispravan i odgovara propisima, Korisnik je dužan da nadoknadi troškove koji su nastali u vezi sa njegovim zahtevom. U protivnom troškove nadoknađuje Preduzeće.

Član 67

Ispravka obračuna izvršiće se na osnovu utvrđenog odstupanja u skladu sa važećim propisima.

ŠTEDNJA VODE

Član 68

Za vreme nestašice vode Preduzeće će davati uputstva potrošačima o preduzimanju mera u cilju ublažavanja posledica nestašica vode.

Potrošači se moraju pridržavati dobijenih uputstava.

Član 69

U slučaju veće nestašice vode i drugih teškoća u vezi snabdevanja vodom Preduzeće je dužno da preduzme tehničke mere za ograničenje potrošnje.

Preduzeće će u slučaju nestašice vode i drugih teškoća u vezi snabdevanja vodom, predložiti Gradskoj upravi grada Prokuplja - Odeljenju za urbanizam, stambeno-komunalne poslove i građevinarstvo da propiše uslove i način korišćenja vode, ograničenja u pogledu korišćenja vode (pranje i polivanje ulica, polivanje parkova, punjenje bazena, upotreba vodoskoka i sl.), kao i način kontrole i sprovođenje propisanih ograničenja.

 

KORIŠĆENJE VODE U JAVNE SVRHE

Član 70

Sa javnog hidranta mogu se snabdevati vodom preduzeća i drugi korisnici samo uz posebno odobrenje Preduzeća. Javna vatrogasna služba ima pravo uzimati vodu za gašenje požara i za vreme ograničenja potrošnje vode. Vatrogasna služba može koristiti vodu za svoje vežbe samo u sporazumu sa Preduzećem.

Sva preduzeća i druga pravna lica moraju imati posebnu dozvolu Preduzeća da mogu uzimati vodu pomoću hidrantskog nastavka na određenim mestima. Svaki takav hidrantski nastavak mora biti prijavljen Preduzeću i posebno obeležen.

Utrošena voda plaća se na osnovu procene, ako se ne može meriti vodomerom na hidrantskom nastavku.

PREKID ISPORUKE VODE

Član 71

Ako dođe do poremećaja ili prekida u obavljanju delatnosti usled više sile ili drugih razloga koji se nisu mogli predvideti ili sprečiti, Preduzeće je obavezno da odmah preduzme mere na otklanjanju uzroka poremećaja odnosno prekida ili na drugi način obezbedi snabdevanje potrošača vodom, radno angažuje zaposlene na otklanjanju uzroka prekida odnosno poremećaja, izvrši hitne popravke i zamene instalacija i uređaja kao i zaštitu od daljih havarija i da odmah obavesti Gradsku upravu grada Prokuplja - Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo.

Nadležan organ iz prethodnog stava dužan je bez odlaganja:

1. da odredi red prvenstva i način pružanja usluge onim potrošačima kod kojih bi usled prekida nastala opasnost po život i rad građana ili rad pravnih i fizičkih lica ili bi nastala značajna odnosno nenadoknadiva šteta;

2. da preduzme mere za zaštitu objekta vodosnabdevanja koji su ugroženi kao i druge imovine;

3. da preduzme mere za otklanjanje nastalih posledica i druge potrebne mere za normalno snabdevanje vodom;

4. da utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaje odnosno prekid vršenja delatnosti i za naknadu učinjene štete.

Preduzeće je dužno da po zahtevu Odeljenja za inspekcijske poslove vrši vanredne poslove u vezi sa obavljanjem delatnosti kada je to neophodno za zadovoljavanje potreba korisnika uz obezbeđenje sredstava za te poslove.

Član 72

O planiranim prekidima u snabdevanju vodom, a zbog potrebe održavanja, rekonstrukcije ili izgradnje vodovodne mreže, Preduzeće je u obavezi da obavesti građane putem sredstava informisanja ili na drugi pogodan način, najkasnije 24 časa pre planiranog prekida, uz obavezno navođenje perioda u kom će isporuka vode biti obustavljena kao i da pismeno obavesti Odeljenje za inspekcijske poslove.

Član 73

U slučaju neplaniranih prekida u snabdevanju vodom Preduzeće može i bez prethodnog obaveštavanja korisnika da prekine isporuku vode, ali je u obavezi da putem sredstava javnog informisanja odmah ili na drugi pogodan način, obavesti potrošače o razlozima prekida u isporuci vode.

Član 74

Ukoliko prekid u snabdevanju vodom traje duže od 24 časa, Preduzeće će na alternativni način vršiti snabdevanje korisnika najnužnijim količinama vode za piće uz obaveštavanje putem sredstava javnog informisanja o vremenu, načinu i mestu alternativnog snabdevanja vodom.

OBUSTAVA ISPORUKE VODE

Član 75

Isporuka vode za piće ne može se po pravilu uskratiti korisnicima, osim u slučajevima:

1. ako korisnik krši propise i naredbe o štednji vode, za vreme dok traje štednja;

2. ako korisnik izvrši priključenje na vodovodnu mrežu bez prethodno pribavljenog odobrenja kao i ako na svoju kućnu instalaciju priključi objekat drugog fizičkog ili pravnog lica bez saglasnosti Preduzeća;

3. otkazom potrošnje vode od strane korisnika;

4. kada se dotadašnji korisnik odjavi, a novi korisnik nije izvršio prijavu korišćenja vode;

5. ako je sklonište vodomera zatrpano ili nepristupačno ili neuslovno a korisnik nije uklonio nedostatke ni posle pismene opomene od strane Preduzeća;

6. kada je stanje unutrašnjih vodovodnih instalacija korisnika i šahta takvo da ugrožava zdravlje korisnika, odnosno kvalitet vode u javnoj vodovodnoj mreži;

7. kada nastane kvar ili smetnja na unutrašnjoj vodovodnoj instalaciji korisnika;

8. ako korisnik ne omogući pristup ovlašćenom licu Preduzeća mestu priključka, uređajima i instalacijama radi provere ispravnosti, otklanjanja kvara, zamene i održavanja istih;

9. ako ukloni vodomer, skine ili ošteti plombu na vodomeru, ako okrene vodomer u suprotnom smeru;

10. ako ugradi vodovodnu cev na vodovodnom priključku ispred vodomera;

11. ako koristi unutrašnje vodovodne instalacije za uzemljenje električnih instalacija i uređaja;

12. u slučaju kada nakon izvršenja tehničkog prijema objekata investitor nije dostavio Preduzeću podatke o novim vlasnicima ili zakupcima objekata;

13. kada korisnik ne plati dug za utrošenu vodu u roku koji ne može biti kraći od 60 dana počev od dana dospelosti prvog neplaćenog potraživanja.

U slučajevima iz prethodnog stava Preduzeće je dužno da u skladu sa tehničkim uslovima, isključi korisnika iz sistema javnog vodovoda.

Posle uklanjanja uzroka zbog kojih je došlo do obustave isporuke vode, Preduzeće je dužno, kada se za to steknu uslovi a najkasnije u roku od 2 dana od dana podnošenja zahteva, priključi korisnika na sistem javnog vodovoda.

Član 76

Preduzeće je dužno da u pismenoj formi obavesti korisnika o mogućnosti obustave isporuke vode usled nastupanja slučajeva iz prethodnog člana i ostavi mu primereni rok za ispunjenje obaveza.

Preduzeće je dužno da u roku od dva dana po otklanjanju nedostataka, ispunjenju uslova odnosno izmirenju duga za utrošenu vodu, nastavi isporuku vode korisniku.

Troškovi isključenja i ponovnog priključenja padaju na teret korisnika.

Obustavu snabdevanja vodom korisnika vrši Preduzeće isključivanjem korisnika sa vodovodne mreže.

NADZOR

Član 77

Nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši Gradska uprava grada Prokuplja preko Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne poslove i građevinarstvo.

Inspekcijski nadzor nad primenom odredaba ove odluke, vrši Gradska uprava grada Prokuplja preko Odeljenja za inspekcijske poslove - komunalne inspekcije.

KAZNENE ODREDBE

Član 78

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće koje ne održava, baždari i vrši zakonsku zamenu vodomera (član 40. stav 1).

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava odgovorno lice u Preduzeću.

Član 79

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće

a) ako protivno odredbama člana 45. ne preduzme mere da otkloni kvar na priključku ili vodomeru;

b) ako suprotno članu 56. stav 4. i 5. Preduzeće izda račune na osnovu pokazivanja vodomera koji nije obradila nadležna kontrola mera ili na osnovu pokazivanja kontrolnih vodomera koji su ugrađeni na kućnoj instalaciji.

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava odgovorno lice u Preduzeću.

Član 80

Novčanom kaznom u iznosu od 70.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće koje ne očitava vodomere (član 58.).

Novčanom kaznom u iznosu od 7.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava odgovorno lice u Preduzeću.

Član 81

Novčanom kaznom u iznosu od 120.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ako protivno odredbama člana 62. zatvori dovod vode.

Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava odgovorno lice u Preduzeću.

Član 82

Novčanom kaznom u iznosu od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ako odmah ne preduzme mere na otklanjanju uzroka poremećaja odnosno prekida ili na drugi način ne obezbedi snabdevanje potrošača vodom, ne angažuje radno zaposlene na otklanjanju uzroka prekida odnosno poremećaja, ne izvrši hitne popravke i zamene instalacija i uređaja kao i zaštitu od daljih havarija i odmah ne obavesti Gradsku upravu grada Prokuplja - Odeljenje za urbanizam, stambeno-komunalne delatnosti i građevinarstvo (član 71).

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava odgovorno lice u Preduzeću.

Član 83

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara, kazniće se za prekršaj Preduzeće ako 24 časa ranije ne obavesti korisnike o planiranim prekidima u snabdevanju vodom, u skladu sa članom 72. ove Odluke.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava odgovorno lice u Preduzeću.

Član 84

Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ako ne izvede radove na način i u roku propisanom u članu 20. ove odluke.

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava i odgovorno lice u Preduzeću.

Član 85

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, a novčanom kaznom od 50.000,00 dinara preduzetnik:

1. ako direktno spoji sopstvene uređaje za snabdevanje vodom sa uređajima javnog vodovoda suprotno odredbama člana 50. ove odluke;

2. ako izvodi radove na podzemnim instalacijama i pored zabrane izrečene u smislu člana 53. stav 4. ove odluke.

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava i odgovorno lice u pravnom licu.

Član 86

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice a novčanom kaznom od 50.000,00 dinara preduzetnik:

1. ako se samovoljno priključi na javni vodovod protivno članu 29.stav 1. ove odluke;

2. ako bez dozvole uzima vodu sa javnog hidranta protivno članu 70. ove odluke;

3. ako bez saglasnosti Preduzeća na svoju kućnu vodovodnu instalaciju priključi objekat drugog fizičkog ili pravnog lica (član 13. stav 2.).

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava i odgovorno lice u pravnom licu.

Član 87

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice a novčanom kaznom od 50.000,00 dinara preduzetnik:

1. ako samovoljno izvrši spajanje na kućni priključak ispred vodomera suprotno članu 47. ove odluke;

2. ako odmah ne prijavi Preduzeću kvar na priključku ili vodomeru u skladu sa članom 45. stav 1. ove odluke;

3. ako u roku od 24 časa ne obavesti pismeno Preduzeće o zatvaranju ventila ispred vodomera kako je predviđeno članom 48.stav 3. ove odluke;

4. ako ne dozvoli radnicima Preduzeća da izvrše pregled u smislu člana 51. ove odluke;

5. ako ne izveste Preduzeće najkasnije 15 dana pre početka izvođenja radova o načinu izvođenja radova i o merama koje će preduzeti u cilju zaštite vodovodnih instalacija (član 53. stav 2);

6. ako na površinama ispod kojih su položene instalacije javnog vodovoda drži otpadne materije naročito organskog porekla i smeće, ispušta otpadne vode ili zakopava leševe uginulih životinja (član 54.).

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj iz prethodnog stava i odgovorno lice u pravnom licu.

Član 88

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

1. ako izvodi radove na javnoj vodovodnoj mreži i priključcima suprotno odredbama iz člana 46. ove odluke;

2. ako direktno spoji sopstvene uređaje za snabdevanje vodom sa uređajima javnog vodovoda suprotno članu 50. ove odluke;

3. ako izvodi radove na podzemnim instalacijama i pored zabrane izrečene u smislu člana 53. stav 4. ove odluke.

Član 89

Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

1. ako samovoljno izvrši spajanje na kućni priključak ispred vodomera (član 47.);

2. ako odmah ne prijavi Preduzeću kvar na priključku ili vodomeru kako je predviđeno članom 45. stav 1.ove odluke;

3. ako u roku od 24 časa ne izvesti Preduzeće o zatvaranju ventila ispred vodomera kako je predviđeno članom 48. stav 3.ove odluke;

4. ako ne dozvoli radnicima Preduzeća da izvrše pregled u smislu člana 51. ove odluke;

5. ako ne izveste Preduzeće najkasnije 15 dana pre početka izvođenja radova o načinu izvođenja radova i o merama koje će preduzeti u cilju zaštite vodovodnih instalacija (član 53. stav 2.);

6. ako na površinama ispod kojih su položene instalacije javnog vodovoda drži otpadne materije naročito organskog porekla i smeće, ispušta otpadne vode ili zakopava leševe uginulih životinja (član 54.).

Član 90

Novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

1. ako se samovoljno priključi na javnu vodovodnu mrežu protivno članu 28. stav 1. ove odluke;

2. ako bez dozvole uzima vodu sa javnog hidranta suprotno članu 70. ove odluke;

3. ako bez saglasnosti Preduzeća na svoju kućnu vodovodnu instalaciju priključi objekat drugog fizičkog ili pravnog lica (član 13. stav 2.).

Član 91

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice koji onemogući ovlašćenom radniku preduzeća očitavanje vodomera u skladu sa članom 38. stav 1. ove odluke.

Član 92

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice koji onemogućava pomeranje poklopca i silazak u vodomerno okno (čl. 39. stav 1).

Član 93

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice koji se za vreme nestašice vode ne pridržava uputstva iz člana 68. ove odluke.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 94

Danom stupanja na snagu ove odluke, prestaje da važi Odluka o javnom vodovodu objavljena u "Službenom listu opštine Prokuplje" br. 16/2017.

Član 95

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Prokuplja".